حکم عجیب قاضی برای فعالان مدنی؛ محرومیت استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند


ایران وایر، جواد متولی: قوه قضاییه جمهوری اسلامی در عمر ۴۰ ساله‌اش همواره توانسته است با صدور احکام عجیب، موجبات حیرت افکار عمومی را فراهم کند. یک روحانی جوان به نام «ایمان افشاری» به تازگی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با صدور احکامی در سه پرونده جداگانه تحت عنوان «محرومیت از تلفن و سایر دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند»، بدعت تازه‌ای پایه‌گذاری کرده‌ است. «موسی برزین خلیفه‌لو»، وکیل دادگستری و مشاور «ایران‌وایر» در امور حقوقی اما صدور این نوع حکم را «فاقد وجهاحت قانونی» می‌داند و می‌گوید: «هیچ مبنای حقوقی ندارد.»

در احکامی که قاضی افشاری برای «اعظم خضری جوادی»، «رسول طالب مقدم» و «نجات بهرامی» به صورت مجزا صادر کرده است، این سه نفر علاوه بر مجازات زندان، به محرومیت از تلفن هوشمند و سایر دستگاه‌های هوشمند الکترونیکی محکوم شده‌اند.

یکی از افراد مطلع از روند پرونده این افراد که به دلایل امنیتی نمی‌خواهد نامش فاش شود، در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» درباره جزییات این حکم می‌گوید: «قاضی ایمان افشاری یک روحانی نسبتا جوان در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب است که تا این لحظه سه حکم این مدلی صادر کرده است. این حکم، لپ‌تاپ و سایر دستگاه‌های این چنینی که می‌توان با استفاده از آن‌ها وارد شبکه‌های اجتماعی شد را هم شامل می‌شود. ولی معمولا برای دریافت اخبار و ورود به شبکه‌های اجتماعی، همان بحث تلفن هوشمند بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

به گفته این فرد مطلع، احتمالا چون در دادگاه و دوران بازجویی به فعالیت‌های این افراد در شبکه‌های اجتماعی پرداخته شده، تصور قاضی این است که جرم با استفاده از تلفن هوشمند و در فضای مجازی رخ داده است: «حالا قاضی تصمیم گرفته است استفاده متهمان را از این دستگاه‌ها جرم تلقی کند و به‌عنوان مجازات، آن‌ها را از دست‌رسی به ابزارهایی که دست‌یابی به فضای مجازی را فراهم می‌کنند، محروم کند.»

این فرد مطلع در ادامه به شهرت طلبی این روحانی نیز اشاره می‌کند و می‌گوید شاید بخشی از دلیل صدور و امضای این حکم هم به میل قاضی پرونده به خودنمایی مربوط باشد:«یعنی یک حکم این چنینی بدهد تا معروف و نامش نقل محافل و بحث روز اخبار و شبکه‌های اجتماعی بشود. اگر چه بعید نیست چنین دلیلی پشت این کار باشد ولی به نظر من، دلیل اصلی، همان جرم‌انگاری دستگاه‌های هوشمند است.»

موسی برزین خلیفه‌لو، حقوق‌دان و مشاور «ایران‌وایر» در مورد وجاحت قانونی چنین احکامی می‌گوید: «محرومیت استفاده از دستگاه‌های هوشمند چیزی نیست که در قانون پیش بینی شده باشد. در ماده ۲۳ و ۲۴ "قانون مجازات اسلامی"، همه مجازات‌های تکمیلی آمده و آن‌جا چنین نکته‌ای تعریف نشده است. در عمل هم امکان اجرای آن وجود ندارد. در نتیجه، صدور چنین ممنوعیتی فاقد وجاحت قانونی است و مبنای حقوقی ندارد.»

ماده ۲۳ «قانون مجازات اسلامی» موارد زیر را به عنوان مجازات تکمیلی در نظر گرفته است:حکم اقامت اجباری در محل معین، منع متهمان از اقامت در محل یا محل‌های مشخص و منع از اشتغال به شغل، حرفه یا کار خاص، انفصال از خدمات دولتی و عمومی، منع از رانندگی با وسایل نقلیه موتوری و یا تصدی وسایل موتوری، منع از داشتن دسته چک و یا اصدار اسناد تجارت، منع از حمل سلاح و خروج اتباع ایران از کشور، اخراج بیگانگان از کشور، الزام به خدمات عمومی، منع از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی یا اجتماعی، توقیف وسایل ارتکاب جرم یا رسانه یا مؤسسه دخیل در ارتکاب جرم، الزام به یادگیری حرفه، شغل یا کار معین و الزام به تحصیل و انتشار حکم محکومیت قطعی.

شعبه‌های دادگاه انقلاب در ایران در اغلب موارد از تحویل برگه چاپی احکام صادر شده به بهانه‌های مختلف خودداری می‌کنند. فرد مطلعی که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده است، در این مورد می‌گوید: «برخورد شعبه‌های دادگاه انقلاب با احکام سیاسی جالب است. وقتی متهم برای ابلاغ و یا گرفتن حکم به دادگاه انقلاب مراجعه می‌کند، می‌گویند این کاغذ و این خودکار؛ از روی آن بنویس! در حالی که  پرینت حکم در دست خودشان است. وقتی هم متهم اعتراض می‌کند که شما سامانه الکترونیکی و سامانه ابلاغ پیام‌های قضایی درست کردید، از مردم هم پول می‌گیرید و هر کس را در سامانه "سنا" که متعلق به قوه قضاییه است، با دریافت پول، عضو کرده‌اید، پس چرا حکمی که می‌خواهید ابلاغ کنید را داخل سامانه نمی‌گذارید، جواب سر بالا می‌دهند.»

اما آیا این امکان وجود دارد که حکم محرومیت استفاده از دستگاه‌های هوشمند الکترونیکی در دادگاه تجدیدنظر مورد اعتراض قرار بگیرد و حذف شود؟ موسی برزین خلیفه‌لو در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «صدور چنین حکمی در اختیار دادگاه است. در دادگاه‌های تجدید نظر، این حکم قابل نقض یا تبدیل به مجازات جایگزین است.»

این وکیل دادگستری هم‌چنین در مورد این که فعالیت‌ها و مطالبات صنفی و سندیکایی افراد بر چه اساسی جرم تلقی و مشمول برخورد قضایی می‌شود، می‌گوید: «فعالیت‌های روزنامه‌نگاری، صنفی و سندیکایی ماهیت مجرمانه ندارند. قانون اساسی جمهوری اسلامی در بخش حقوق ملت، به صراحت از آزادی تشکیل انجمن و صنف و حتی حق تجمع سخن گفته است. به طور کلی، هر مساله‌ای که در قوانین به عنوان مصادیق مجرمانه ذکر نشده باشد، آزاد است. یعنی اصل برائت در این موارد صدق می‌کند. بنابراین، صرف انجام این فعالیت‌ها، مصداق وقوع جرم نیستند. ولی در حال حاضر اگر مثلا نوشته‌ای از فردی در رسانه‌های "بیگانه" منتشر شود، بر اساس آن فرد را محاکمه و مجازات می‌کنند. از گفته‌های متهم نیز در بازجویی‌ها برعلیه او استفاده می‌شود. برای این گونه مجازات‌ها، در قوانین مجرمانه ماده واحده‌ای وجود ندارد؛ مثلا اگر خبرنگاری خبری را بنویسد و برای رسانه‌های خارج از کشور بفرستد، این امر در قوانین جرم انگاری نشده است.»

به گفته این حقوق‌دان، امروزه تفسیر نادرستی از قوانین اجرا می‌شود: «چیزی که باید مد نظر قرار بگیرد، این است که برخورد دولت با فعالان سیاسی و مدنی در چارچوب حقوق و قوانین نیست. بنابراین، صدور این احکام را نمی‌شود با تحلیل حقوقی سنجید و بررسی کرد. این مساله آن قدر روشن است که صدور این حکام از چارچوب حقوقی خارج هستند. همه این احکام، سیاسی و امنیتی بوده و ربطی به قوانین قضایی یا اعمال مجرمانه ندارند.»

موسی برزین خلیفه‌لو در مورد نحوه برخورد فعالان صنفی، سیاسی و مدنی با احکام مشابهی مثل حکم محرومیت‌ استفاده از دستگاه‌های هوشمند و چگونگی پی‌گیری آن‌ها از طریق نمایندگان مجلس یا مقامات مسوول می‌گوید: «متاسفانه در موضوع احکام صادره دستگاه قضایی، چاره‌ای جز شکایت و اعتراض به رده بالاتر همان قوه قضاییه وجود ندارد.»


[کد مطلب: 189956] [تاريخ انتشار: دوازدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با سوم سپتامبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 03:07:12 توسط حسن آقا
آقای خلیفه لو میگوید که "فعالیت‌های روزنامه‌نگاری، صنفی و سندیکایی ماهیت مجرمانه ندارند. قانون اساسی جمهوری اسلامی...، به صراحت از آزادی تشکیل انجمن و صنف و حتی حق تجمع سخن گفته است"، ولی در عمل، "برخورد دولت با فعالان سیاسی و مدنی در چارچوب حقوق و قوانین نیست...که صدور این احکام از چارچوب حقوقی خارج هستند. همه این احکام، سیاسی و امنیتی بوده و ربطی به قوانین قضایی یا اعمال مجرمانه ندارند". اولا خلیفه لو اگه بره هندونه بار بزنه از ده بیاره شهر بفروشه، بیشتر به مردم خدمت کرده. دوما انگار در عهد قاجار هنوز گیر کردیم...قوه قضاییه دست اخونده، ولی این بار کل دستگاه دولت دینی و شرعیه و نه فقط قضاتش. اشتباه تاریخی این اخوندها همینه. وقتی دین رو دولتی کردی، هر حرکت مستقل مدنی، صنفی، فرهنگی یا اقتصادی، فورا سیاسی میشه! اونهم توسط قوه قضاییه ای که مخالف قانون رژیم خودش است پشتوانه اصلیش نه قانون که گنده لاتهای وزارت اطلاعاتی است!همین جوری کوتاهی عمر خود را تضمین کرده اید. حالا کی میخواد چی رو تو این رژیم اصلاح کنه؟!شکی نداشته باشید که دمتان را خواهیم گرفت،دماغمون رو گرفته و سیفون رو خواهیم کشید!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
قسط اول انتقام سپاه از امریکا (عکس)  
فيلم/ شکسته شدن سد نیکشهر
عکس/ تهران سفید پوش
خامنه‌ای؛ رهبری که دیگر سخنور نیست
انتشار فایل صوتی یک فرمانده سپاه درباره پشت پرده حوادث آبان
 ترامپ آخرین لحظات حمله به قاسم سلیمانی را شرح داد: تنها یک دقیقه برای زندگی وقت داشتند 
عکس/ کارخانه تولید پرچم امریکا برای رد شدن از روی آن یا آتش زدن
موضوع انشا: کشور خارج کجاست؟؟؟
مطلبی که منجر به تعطیلی نشریه نگین کرمان شد
حضور یک ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در مجمع جهانی داووس
دفاع از گرین‌کارتِ داماد و دختر حدادعادل
 "کانون انتشار بوی نامطبوع تهران شناسایی شد" 
تهدید به ترور سید حسن نصرالله همانند قاسم سلیمانی
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: