کودکانی که حتی شناسنامه ندارند/ آرزوی ما داشتن یک بشقاب غذای گرم است + عکس

تجارت نیوز نوشت: اینجا کسی آرزویی ندارد. اگر آرزویی هم هست ، داشتن نیازهای اولیه زندگی است، یک لقمه غذا، کمی آب، یک جفت کفش و …. اینجا کودکان عمو پورنگ را نمی‌شناسند، چون تلوزیونی نیست ، معنای داستان و کتاب خواندن را نمی‌دانند چون مدرسه نرفته‌اند و اینجا تفریح کودکان خلاصه شده به سراغ طبیعت رفتن ؛ طبیعتی که به خاطر خشکسالی رنجور شده و هرازگاهی که بارانی می‌آید شور و نشاط کودکانه برای بازی با آب موج می زند، غافل از اینکه کودکی که به گودال آب یا به زبان محلی«هوتک» وارد شد شاید در گل و لای غرق شود چون کودکان آموزشی نداشتند که چگونه از خود محافظت کنند تا غرق نشوند و اگر وسایل بازی بود شاید اوقات فراغت را با بازی کم خطر سپری می‌کردند و … محرومیت، کودکان روستاها را سخت در آغوش گرفته است.

حتی شناسنامه ندارند تا یارانه‌ای بگیرند و سهام عدالتی یا عضو کمیته امداد یا بهزیستی شوند تا با گرسنگی مقابله کنند و به مدرسه بروند. وقتی سوال میکنی چه می‌خواهی چه آرزویی داری، حرفی برای گفتن ندارند شاید از محرومیت خجالت می‌کشند که بگویند ما هیچی نداریم و آرزوی ما داشتن یک بشقاب غذای گرم است یا یک وعده غذای گوشتی.

مادرانی که مستاصل و درمانده بعد از فوت کودکان خود در هوتک فقط به شما نگاه می‌کنند و نمی‌دانند آیا کودکان دیگرشان در امان خواهند بود؟

شاید باورش برای همه ما سخت باشد که در این سرزمین گوهر بار ایران زمین، هموطنانی در اخر محرومیت باشند با ضریب محرومیت ۹ و ۱۰ یعنی «آخر هیچی».

رنج کارگری بیداد می‌کند؛ کارگری برای کار کشاورزی ماهی ۲۰۰ هزار تومان و حداکثر ۴۰۰ هزارتومان. چون پدر خانواده یا مرد خانواده شناسنامه ندارد که استخدام شود یا خودش نمی‌تواند کسب و کاری داشته باشد، چون نمی‌تواند وامی بگیرد و مهارتی کسب کند و مجوزی و مالکیتی داشته باشد و برایش خوداشتغالی و کارآفرینی معنایی ندارد.

اگر شهروند شهری بود می‌پرسید سهم ما از توسعه کشور چیست؟ سهم ما از نفت چیست؟ ما برای زنده ماندن و داشتن نیازهای اولیه حیات یک انسان سهمی داریم؟ اگر داریم سهم ما کجاست؟ اما اینجا مردمانی هستند که مطالبه‌گر نیستند و با سخت‌ترین شرایط بدون: آب، بهداشت، تغذیه مناسب، آموزش ، مهارت و … زندگی را از شب به صبح و از صبح به شب گره می‌زنند؛ به امید آنکه روزی تدبیری، نیازهای اولیه و حیاتی آنان را فراهم سازد؛ شغل و درآمد و آموزش تا بتوانند در سایه توانمندسازی اقتصادی رفاه و آسایش را برای خانواده و منطقه رقم بزند.

روستای کمو بازار، روستای گراگی و… نمونه‌هایی از روستاهای محروم شهرستان چابهار هستند. شهرستان چابهار یکی از شهرستانهای استان سیستان وبلوچستان است و دارای بندر تجاری آزاد اما از شاخص‌های توسعه پایدار نصیبی نبرده است.

وقتی نگاهی به ادبیات توسعه پایدار بیاندازیم «توسعه متوازن منطقه‌ای و عدالت توزیعی» اساس و شالوده پایداری است. هدف استراتژی توسعه منطقه‌ای (Regional Development Strategy (RDS)) دستیابی به توسعه و تعادل منطقه‌ای بوده است.

در واقع توسعه منطقه‌ای سه هدف عمده را دنبال می‌کند: اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی. تلاش توسعه منطقه‌ای بر آن است که بهترین شرایط و امکانات را برای توسعه جامع برای همه فراهم آورد ، تفاوت‌های کیفیت زندگی بین منطقه‌ای و درون منطقه‌ای را به حداقل رساند و نهایتاً از میان بردارد و جهت تأمین این دو منظور، بهترین بهره‌گیری ممکن از مواهب طبیعی و استعدادهای انسانی یک منطقه را میسر سازد.
 
برنامه‌ریزی منطقه‌ای به همراه آمایش سرزمین و برنامه‌ریزی فضایی به مثابه رویکردی برای توسعه متعادل متوازن همراه با عدالت‌محوری است. عدالت محوری رویکردی است که نه‌تنها منافع برای نسل فعلی بلکه نسل‌های آتی را در همان مسیر توسعه پایدار فراهم می‌سازد. واژه عدالت اجتماعی که معادل واژه انگلیسی «Social Justice» است، از جمله مفاهیمی است که در فلسفه سیاسی مورد بحث قرار گرفته، دیدگاه‌ها و برداشت‌های متعددی از آن ارائه شده است.

حال عدالت اجتماعی را به معنای توزیع امکانات و مناصب براساس شایستگی و لیاقت‌ها یا عدالت اجتماعی به مثابه رعایت تناسب، استحقاق‌ها و شایستگی‌ها یا عدالت اجتماعی به مثابه مساوات و برابری یا عدالت اجتماعی به مثابه انصاف، بی‌طرفی و برابری فرصت‌ها تعریف کنیم، در همه آنها تفکر از بین بردن نابرابری‌ها و کاهش آن و بهبود وضعیت رفاهی و آسایش مردم وجود دارد.

در واقع هر نوع برنامه و سیاستگذاری با عدالت محوری باید عجین شده باشد. در کشور ما هم بعد از انقلاب شش برنامه توسعه تدوین و اجرا شده و در همه آنها صحبت از محرومیت‌زدایی،کاهش فقر،توزیع عادلانه ثروت و امکانات و رویکردهای جدید توسعه‌ای همانند توسعه منطقه‌ای و آمایش سرزمین بوده است اما مشاهدات میدانی و آمارها حاکی از آن است که علیرغم تدوین برنامه هنوز اهداف متعالی برنامه‌ها اتفاق نیفتاده است .

بررسی شاخص‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی در ایران نشان از یک توزیع نامتعادل و نامتوازن بین استان‌های کشور دارد. به طوری که تعداد اندکی از استان‌ها که عموماً شامل پنج یا شش استان می‌شود با سهمی بالغ بر ۵۰ درصد ارزش افزوده کل اقتصاد ایران را به خود اختصاص داده‌اند، به طوری که در سال ۱۳۹۴ بر اساس حساب‌های منطقه‌ای مرکز آمار ایران در حدود ۵۴ درصد ارزش افزوده کشور متعلق به پنج استان تهران، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی و فارس است.

در این میان سرانه تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۹۴ بیشترین رقم مربوط به استان بوشهر با ۴۶ میلیون تومان و کمترین مربوط به سیستان و بلوچستان با شش میلیون تومان است یعنی بوشهر در حدود ۷/۷ برابر دارای سرانه بیشتر از سیستان و بلوچستان هست
 
مطالعات متعددی تائید کننده این موضوع است. طیف وسیعی از استان‌های کشور حدود ۱۵ استان بر اساس این شاخص‌ها به عنوان استان‌های کمتر توسعه‌یافته ، توسعه‌نیافته یا محروم تقسیم‌بندی می‌شوند. به عنوان نمونه مطالعه پریزادی و میرزازاده (۱۳۹۷) نشان می‌دهد که بین استان‌های کشور از نظر توسعه‌یافتگی، دارای نابرابری است؛ به طوری که استان تهران به تنهایی در طول چند دهه بالاترین سطح توسعه‌یافتگی و استان سیستان و بلوچستان پایین‌ترین سطح در بین استان‌های دیگر را دارا است.

رتبه‌بندی استان‌ها بر حسب شاخص‌های توسعه نشان می‌دهد که از مجموع ۳۱ استان کشور، یک استان توسعه‌یافته، چهار استان نسبتاً توسعه‌یافته، هفت استان کمتر توسعه‌یافته و ۱۹ استان در گروه توسعه‌نیافته و محروم قرار دارند؛ به طوری که کلیه استان‌های توسعه‌نیافته و محروم در نواحی حاشیه‌ای، مرزی و مناطق کوهستانی واقع شده‌اند. این نابرابری‌ها بازتاب بی‌توجهی به مدیریت واحد سرزمینی و عدم هماهنگی سازمان‌های متولی در امر توسعه فضایی است.

علیرغم تدوین برنامه‌های توسعه و داشتن نماینده استانی در مجلس شورای اسلامی، استان‌هایی همانند سیستان و بلوچستان در محرومیت شدید قرار دارند که حتی از امکانات اولیه زندگی بی‌بهره هستند. آیا زمان آن نرسیده که عدالت در آموزش، عدالت در تغذیه، عدالت در بهداشت و درمان، عدالت در اشتغال و دستمزد، عدالت در رفاه و آسایش در نقطه نقطه سرزمین ایران برقرار شود؟ بی‌عدالتی و تبعیض به دنبال خود کاهش سرمایه اجتماعی و نابودی آن را به دنبال دارد و هزینه‌هایی از منظر امنیت اجتماعی و سیاسی به همراه دارد که قابل جبران نخواهد بود.

از طرف دیگر از بعد انسانی، هیچ وجدان بیداری قبول نمی‌کند که بخشی از مردم کشور از تغذیه مناسب، آموزش و پرورش، بهداشت و سلامتی به دلایل گوناگون بی‌بهره باشند. چه باید کرد؟

به نظر می‌رسد باید برگردیم به اجرایی نمودن توسعه منطقه‌ای متوازن عدالت محور و امکانات، تجهیزات، درآمد و ثروت کشور و .. هر آنچه داریم را بر حسب عدالت بین مناطق کشور توزیع نماییم و زمینه‌های شکوفایی ظرفیت‌های تولیدی‌، درآمدی و کارآفرینی را در مناطق توسعه‌نیافته و محروم کشور فراهم سازیم. حاکمیت به همراه بخش مردم نهاد با همکاری هم خواهند توانست با تدوین و اجرای برنامه‌های توسعه منطقه‌ای عدالت محور، فرصت توسعه پایدار را برای مناطق محروم کشور فراهم آورند.
[کد مطلب: 189996] [تاريخ انتشار: سيزدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ شانزدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با هفتم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 16:20:16 توسط Nader
بله و این دزدان و قاتلان حاکم در ایران ۲،۱ میلیون بشکه نفت را به ارزش تقریبی ۱۵۰میلیون دلار را مجاناً تقدیم رژیم دزد و قاتل بشار اسد کردند. با ۱۵۰ میلیون دلار چه کارهای برای این تهی دستان مستحق سیستان وبلوچستان و دیگر مظلومان ایرانی می شد کرد؟!
نوشته شده در تاريخ چهاردهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با پنجم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 08:23:03 توسط تحلیلگر
به azadi. کاربر محترم شما از روی نوشته من در زیر بعنوان اولین کامنت کپی کردید و بنام خودتان آنرا تکرار کردید! شاید میخواهید درستی نظر مرا با تکرارش تایید کنید؟ سر از کار بعضی کاربران نمیشود در آورد؟ در حالیکه شما میتوانستید به خودتان کمی زحمت بدهید و دو سطر از دیدگاه خودتان نظر بدهید چونکه بر علیه رژیم ملائی چیزهای زیادی میشود گفت مثلا همین خامنه ای ملعون که سی سال رهبر است دو هفته پیش گفت که چهل سال بعد نظام اسلامی بهتر میشود. یعنی چهل سال اول نظامش خوب بوده در حالیکه همین مقاله بالا نشان میدهد که کارنامه نظامش فاجعه بوده با اینکه دورانش ایران ثروت افسانه ای نفت بشکه ای بالای صد دلار هم داشته.این آخوند ابله اطراف خودش که همه جا گویا طلاست و برق میزند را میبیند و خیال خام میکند که اوضاع ایران و مردمش در چهل سال اول خوب شده و در چهل سال آینده با نظام فاسدش بهتر میشود.در حالیکه مشکل ایران اصلا مالی نیست بلکه ساختار دزد پرور حکومت ملائیست که بنیانگذار نظام اسلامی خمینی جلاد میگفت اقتصاد مال خر است که این اوضاع نوشته بالا هم نتیجه اقتصاد خرتوخری آخوندهاست با جیب همیشه گشادشان!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 23:06:47 توسط azadi
جنايت و خباثت رژیم ملائی پولش را برای کودکان عرب در سوریه و لبنان و فلسطین و یمن و عراق و غیره لازم دارد.رهبر احمق رژیم با این اوضاع خراب فقر و بدبختی نصف جمعیت زیر یا روی خط فقر به آمار خود رژیم تازه میگوید جمعیت ایران باید به دویست میلیون برسد در حالیکه نظام اسلامی در همه زمینه ها شکست خورده و کارنامه اش سیاه و ننگین است و به بن بست کامل رسیده. اسلام نه تنها برای شما معنویت میآورد بلکه همه کاخ نشین میشوند به وعده خمینی دجال پفیوز!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 15:36:46 توسط آذر
چگونه میتوان باور داشت در استانی که ۷۵ درصد مردم با گرسنگی و فقر زندگی میکنند، مادرانی که از تغذیه و بهداشت لازم برخوردار نیستند، بیش از ۴۴ درصد زنان باردار این استان با «فقر آهن» روبرو هستند و تعداد زیادی از مادران در جریان زایمان جان خود را از دست میدهند، تعداد کودکانی که از سوءتغذیه رنج میبرند، قطعاً ده‌ها هزار خواهد بود و اغلب آنها در بخش بلوچستان قرار دارند، که جزئی از وضعیت وخیمی است که تمام مردم با آن مواجه‌اند. منطقه‌ای که تحت حاکمیت جمهوری چباول اسلامی یکی از محرومترین و عقب‌مانده‌ترین مناطق است. بیش از نیمی از جمعیت آن بیکارند. درحالیکه کشاورزی در بخش وسیعی از این منطقه ازمیان‌رفته و تعداد زیادی از روستاها تخلیه و ویران‌شده‌اند، هیچ جایگزینی برای اشتغال این مردم در شهرهای استان ایجاد نشده است. بنابراین جای تعجب نیست که بخش بزرگی از مردم این منطقه، حاشیه‌نشین شده باشند، گسترده‌ترین فقر در این منطقه وجود داشته باشد، با کودکان وامانده از تحصیل و دچار سوء تغذیه، که با کوتاه‌قدی و کم‌وزنی، عدم رشد و تکامل مغزی، کاهش بهره هوشی و توانمندیهای ذهنی، عواقب این سوء تغذیه‌ مواجه اند.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 13:19:14 توسط بیزار
البته شما که چاپ نمیکنید ولی این لینک بخور بخور انهم با دست در محرم امسال است : بخور جانم دو لوپی بخور فکر این محرومان هم نباشید لینک اگر چاپ بشه خخخخ : https://www.mehrnews.com/photo/4710075/آیین-سنتی-پلاخوار
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 10:20:06 توسط کیوان
اینا نتیجه سراسر دروغ و فریب حکومت اسلامی است با توجه به ثروت کشور ایران هر ایرانی باید شاهانه زندگی کند اما افسوس کشور ما توسط یه عده یاغی و بیسواد و بیمار به گروگان گرفته شده که هیچ زبانی هم نمیدانند . معمولا میگن یک نفر فدا بشه بخاطر دیگران .اما در کشور ما . یک نفر هشتاد میلیون نفر را قربانی خودکامی خود کرده
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 09:55:18 توسط لعنت الله
جنايت و خباثت فقط در كشت و كشتار نيست اخوندها پول و درامد دولتي كه بايد صرف تهيه امكانات اوليه براي مردم محروم باشد. به گروهاي جهادي و يا گروهاي كه خود را به حسين وعلي مي چسبانند تا اخوندها را جلب نظر كنند و پولهاي مفت دريافت كنند از حزب الله گرفته تا گروهاي شيعي در عراق و سوريه بخورند و بنوشند و لعنت به خميني بفرستند يا مردم بيچاره و بي پناه مانند اين تصوير در كشورهاي خود را بكشند.

پیک ایران : اسم بنویسید بهتر است. تشکر
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 09:49:13 توسط RahGozar
در عراق شخصی بسوی جرج بوش لنگه کفشی پرتاب کرده بود و متعاقب آنان تقریبا تمامی کفاشیان ایران اعلام آمادگی کرده بودند تا کفش های شخص پرتاب کننده کفش و خانواده اش را تا آخر عمرشان تامین کنند ! حال در کشور خودمان این نگونبختان که نه کفشی در پا و نه لقمه نانی در سفره دارند از این دست و دلبازی ها هم محروم هستند ، ( حکومت پا برهنه ها ) شعار اولیه شیاد بزرگ تاریخ بود که انقلابش منجر به آن گردید تا آن کسی را هم که دست کم کفش مندرسی بر پا داشت را پابرهنه سازد و در عوض روحانیون و مذهبیون حاکم بر کشور را به ثروت های افسانه ای برساند و در «انقلاب پا برهنه ها » اتومبیل های میلیاردی زیر پایشان قرار دهد ، نه حساب و کتابی دیگر در کار است و نه مرجعی که رسیدگی کند ، پس اینبار هم این وظیفه انسانی بدوش مردمی خواهد بود که هنوز وجدانی برایشان باقی مانده .
نوشته شده در تاريخ سيزدهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 09:45:29 توسط تحلیلگر
رژیم ملائی پولش را برای کودکان عرب در سوریه و لبنان و فلسطین و یمن و عراق و غیره لازم دارد. وضعیت مردم در یک کشوری که یکی از ده کشورهای ثروتمند دنیاست اینقدر درب و داغان است وای بحالی که ایران نفت هم نداشت تا بفروشد. رهبر احمق رژیم با این اوضاع خراب فقر و بدبختی نصف جمعیت زیر یا روی خط فقر به آمار خود رژیم تازه میگوید جمعیت ایران باید به دویست میلیون برسد در حالیکه نظام اسلامی در همه زمینه ها شکست خورده و کارنامه اش سیاه و ننگین است و به بن بست کامل رسیده. اسلام نه تنها برای شما معنویت میآورد بلکه همه کاخ نشین میشوند به وعده خمینی دجال پفیوز!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
قسط اول انتقام سپاه از امریکا (عکس)  
فيلم/ شکسته شدن سد نیکشهر
عکس/ تهران سفید پوش
خامنه‌ای؛ رهبری که دیگر سخنور نیست
انتشار فایل صوتی یک فرمانده سپاه درباره پشت پرده حوادث آبان
 ترامپ آخرین لحظات حمله به قاسم سلیمانی را شرح داد: تنها یک دقیقه برای زندگی وقت داشتند 
عکس/ کارخانه تولید پرچم امریکا برای رد شدن از روی آن یا آتش زدن
حضور یک ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در مجمع جهانی داووس
موضوع انشا: کشور خارج کجاست؟؟؟
مطلبی که منجر به تعطیلی نشریه نگین کرمان شد
دفاع از گرین‌کارتِ داماد و دختر حدادعادل
 "کانون انتشار بوی نامطبوع تهران شناسایی شد" 
تهدید به ترور سید حسن نصرالله همانند قاسم سلیمانی
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: