ادامه اعتراض‌ها در عراق؛ نقش ایران دراین میان چیست؟  


دويچه وله/ تظاهرات اعتراضی در عراق ادامه دارد. برخی رسانه‌های ایران از "دست‌های خبیثی" پشت این اعتراض‌ها نوشته‌اند. معترضان چه کسانی هستند؟ چه رابطه‌ای با این "دست‌ها" دارند؟ ایران چه نقشی بازی می‌کند؟ گفت‌وگو با یک کارشناس.

روز چهارشنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) تظاهرات اعتراضی در نقاط مختلف بغداد نسبت به نابسامانی اقتصادی، فساد دستگاه دولتی و بیکاری ادامه پیدا کرد. به گزارش رسانه‌های آلمان شبکه تلویزیونی "الشرقیه" تصاویری از بغداد را نشان داده که معترضان خیابان را مسدود کرده‌اند و لاستیک‌ اتومبیل‌ها را به آتش می‌کشند. اعتراض‌ها در روز دوم نیز با خشونت نیروهای امنیتی روبرو شد. آنهم پس از آن که راهپیمایی اعتراضی گسترده در روز سه‌شنبه در چند شهر عراق، از جمله در بغداد و بصره سه کشته و ۲۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

صبح چهارشنبه عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای به شهروندان وعده رسیدگی به خواست‌های آنان را داد. او از این که تظاهرکنندگان کشته داده‌اند، ابراز تاسف کرد، دستور تحقیق درباره حوادث روز سه‌شنبه نهم مهر (اول اکتبر) را داد، خواستار "امدادرسانی سریع به افرادی شده که در جریان این تظاهرات‌ها زخمی شده‌اند را داد و به خانواده کشته‌شدگان تسلیت گفت.

علت واقعی تظاهرات چیست؟

مسئله انرژی، نابسامانی خدمات عمومی، بدی وضع معیشت و فساد در نهادهای قدرت شهروندان عراقی را سال گذشته نیز در شهرهای مختلف این کشور به خیابان کشاند. اعتراضاتی که با فراخوان مقتدی صدر آغاز شد. تفاوت تظاهرات دو روز گذشته با سال قبل این است که گفته شده حرکت‌های اعتراضی از طریق شبکه‌های اجتماعی سازماندهی شده‌اند. تا این لحظه نیز هیچ گروه یا سازمان سیاسی مهر خود را بر این تظاهرات نزده است.

اما "باشگاه خبرنگاران جوان" وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از قیس خزعلی، دبیر کل گردان‌های اهل الحق عراق نوشته است: «آنچه در تظاهرات اخیر دیده شد دلیلی بر وجود دست‌های خبیثی است که می‌خواهند ثبات عراق را برهم زنند». این دست‌های خبیث چه دست‌هایی هستند؟ تظاهرکنندگان چه کسانی هستند؟ چه می‌خواهند و آیا رابطه‌ای با آن "دست‌ها" دارند؟

علی صدرزاده، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسایل جهان عرب به دویچه‌وله فارسی می‌گوید: «بیشتر تظاهرکنندگان از فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه‌ها بودند که علیه بیکاری و علیه فساد به خیابان آمدند. این چیزی است که شاهدان عینی می‌گویند. ولی آنچه از اظهارنظرها و عکس‌العمل‌ها در رسانه‌های ایران می‌توان تشخیص داد این است که هم ایران و هم نیروهایی که طرفدار ایران هستند به ویژه حشدالشعبی، به شدت مخالف این تظاهرات هستند و به این دلیل گزارش داده‌اند که "دست‌های مشکوکی در کار هست" که می‌خواهد عراق را به ناآرامی بکشاند.»

او به موضع‌گیری مقتدی صدر اشاره می‌کند که از نخست وزیر، رئیس مجلس و رئيس جمهوری عراق خواسته است تحقیقاتی عادلانه درباره آنچه در تظاهرات روز سه‌شنبه رخ داد، انجام دهند.

ایران چه می‌خواهد؟

به باور علی صدر‌زاده ایران با این که از دولت عادل عبدالمهدی چندان خشنود نیست، اما مایل هم نیست که ثبات نسبی که در عراق به وجود آمده، برهم خورد و این دولت دچار مشکل شود: «چون دولت فعلی می‌تواند در عین حال میان ایران و آمریکا، و ایران و عربستان نقش میانجیگری را بر عهده بگیرد و تا حدودی به خواسته‌های ایران پاسخ دهد. اگر این دولت سقوط کند، این احتمال وجود دارد که تحولات سیاسی عراق چندان به نفع ایران تمام نشود.»

علی صدرزاده به فساد گسترده در عراق اشاره می‌کند که از جمهوری اسلامی نیز گوی سبقت را ربوده است و به باور او در چنین وضعی نباید از نارضایتی شدید مردم حیرت کرد. او می‌گوید: «فساد در عراق در جهان ضرب‌المثل شده است. تا به حال حدود ۴۵۰ میلیارد دلار در عراق گم شده است. مردم به شدت نسبت به سیاستمداران عراقی بدبین هستند. زمینه عینی نارضایتی و تظاهرات هم همیشه وجود داشته، چون دولت عراق از تامین نیازمندی‌های مردم از جمله در زمینه انرژی ناتوان است».

صدرزاده هم‌چنین معتقد است که مشکلات عراق پیچیده‌‌اند و بازسازی زیربناهای اقتصادی و فرصت‌های شغلی زمان می‌برد. او می‌گوید: «درست است که عراق نفت‌اش می‌فروشد و وضع نسبت به قبل کمی بهتر شده اما مردم هم صبر و حوصله‌ای را که برای رفرم لازم است، ندارند. این کشور از نظر سیاسی هم فاقد یکپارچگی لازم است که بتواند به صورت یک دولت منسجم برای حل مشکلات حرکت کند. علاوه بر این عراق به زمین مناقشه ایران و آمریکا تبدیل شده به زمین مناقشه ایران و عربستان سعودی که این هم به مشکل عمده‌ای برای آن تبدیل شده است.»

ایران یکی از علل اصلی مشکلات عراق

پس از حمله آمریکا به عراق و سقوط صدام حسین، زمینه برای نفوذ ایران در این کشور که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند به خوبی فراهم شد. شکل گیری داعش نیز زمینه را برای حضور و نفوذ سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی در نقش "ناجی" در عراق بیش از پیش گسترش داد. این نفوذ چه تاثیری بر عراق گذاشته است؟

علی صدرزاده جمهوری اسلامی را «یکی از مسببین اصلی» مشکلات امروز عراق می‌داند و در توضیح آن می‌گوید: «ایران این تصور را دارد که جامعه عراق را باید مثل ایران توسط نیروهای بسیجی و پاسدار و گروه‌های شبه‌نظامی که در خارج از دولت عمل می‌کنند، اداره کند و سعی می‌کند مدل حکومت خود را در عراق پیاده کند.»

از نظر او ایران پس از سقوط صدام تلاش کرد این مدل را به عراق نیز صادر کند و این حالا به مشکلی جدی برای برای ایجاد یک دولت واحد و فراگیر در عراق تبدیل شده است. او درباره نقش ایران می‌گوید: «درست است که نیروهای پراکنده حشدالشعبی برای دفع داعش کمک کرد ولی همین‌ها مانعی هستند برای ایجاد یک دولت متمرکز که لازمه هرگونه رفرم اقتصادی است. ایران از این نظر هم باعث بی‌نظمی در عراق شده است. متاسفانه نیروهای مخالف ایران هم به همین وسیله متوسل شده‌اند. مسئله حشدالشعبی تنها به حشدالشعبی طرفدار ایران محدود نیست. حشدالشعبی‌هایی هم هستند که مخالف ایران هستند. حتی حشدالشعبی سنی هم درست شده برای حشدالشعبی شیعی طرفدار ایران.»

او اضافه می‌کند: «اگر از این منظر نگاه کنیم ایران یکی از مسببان اصلی است. نیروهای شیعی مانند حکیم و مقتدی صدر هم به همین دلیل مخالف نفوذ ایران‌اند. ولی ایران مقاومت می‌کند و امکانات و پول هم دارد. سفارت ایران در دست شخصی است که از اعضای بلندپایه سپاه پاسداران بوده است. ولی با همه این ها نفوذ ایران در حال نزول است چون به هرحال نیروهای اصلی سیاسی عراق تشخیص داده‌اند که با این وضعی که نیروهای شبه‌نظامی خارج دولت داشته باشیم نمی‌توانیم مملکت را اداره کنیم و خود حشدالشعبی هم کم کم به این نتیجه رسیده است که با ادغام در دولت می‌تواند نفوذ بیشتری داشته باشد.»

[کد مطلب: 191859] [تاريخ انتشار: يازدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با سوم اکتبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ يازدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با سوم اکتبر ۲۰۱۹ ، 18:24:36 توسط آذر
جنگ و ویرانی، تروریسم و بنیادگرایی اسلامی، نزاع فرقه‌های شیعه و سنی و حاکمیت دولتهای مذهبی، به همراه فقر، گرسنگی، بیکاری،استبداد و کشتارهای بی‌رحمانه، زندگی توده‌های مردم خاورمیانه را تباه کرده است. در هیچ نقطه‌ای از جهان نمیتوان نمونه‌ای از فجایع و وحشی‌گریهایی که در این منطقه در جریان است، سراغ گرفت.ر وزانه ده‌ها و صدها تن از مردم بی‌دفاع در عراق، سوریه، یمن، افغانستان، بدست اسلام‌گرایان شیعه و سنی، دولت‌های ارتجاعی حاکم بر این کشورها و قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی متحد آنها کشتار می‌شوند. باگذشت هرروز، هزاران تن بر خیل میلیون‌ها آواره‌ خانه‌خراب افزوده میشود. شهرها و روستاها زیر بمباران‌های مداوم و سلاح‌های مخرب ویران میشوند. تا مادامی که هنوز فقر وبیکاری وخرافات مذهبی بر دست و پای توده ها پیچانده شده است، مادام که هنوز زمینه ها وشرایط مادی و فرهنگی پیدایش جریانهای اسلامگرا ازنوع داعش، النصره حشدشعبی و یک دوجین دیگر ازگروه های شیعه وسنی بطور ریشه ای دگرگون نشده باشد، خاورمیانه نیز متأسفانه شاهد پیدایش جانورانی ازاین دست ولو با القاب و نامهای دیگر وجنگ و خون ریزی فرقه ای خواهد بود.
نوشته شده در تاريخ يازدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با سوم اکتبر ۲۰۱۹ ، 12:59:01 توسط روشنگر
این بزن و بکُشها همان "تمدن" اسلامیست که خامنه ای ملعون دارد میسازد! بهترین راه برای کم شدن نسل این مسلمانها اینست که به جان هم بیافتند! جالب اینجاست که توی این کشورهای اسلامی نفت خیز پول چه راحت گم میشود؟ انگار پول پا دارد و فرار میکند؟ دوره احمدی نژاد میگفتند 700 میلیارد دلار پول گم شده و حالا در عراق 450 میلیارد دلار! نوش جان هرکسی که بلد بوده سر این مسلمانهای ساده لوح که عقلشان در چشمشان است کلاه بگذارد! با ریش و جای مُهر روی پیشانی و تسبیح و نماز برای تظاهر خیلی راحت میشود اعتماد مردم ساده لوح مسلمان را کسب کرد و بعدش تا دلت میخواهد دزدی کن! سهم امام را هم لطفاً کنار بگذارند!
نوشته شده در تاريخ يازدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با سوم اکتبر ۲۰۱۹ ، 09:35:52 توسط افراسیاب
بزرگترین وحشت جمهوری اسلامی سرایت ناآرامیها به اینور مرز است. رژیم بشدت وحشت کرده و صبح تا شب تبلیغ مبارزه با فساد و سازندگی کشور میکنن، نگرانی دیگرشون تار و مار شدن حشدال حیوانهای عراقی هستند که آخوندها حسابی رو کمکشون به رژیم حساب کردن. ناآرامیهای عراق نمیخوابه کشوری که یک پنجم ایران است و بیابانی با چهل میلیون جمعیت. همه چیز را باید وارد کنن و سرانشون هم دزد که فقط یک قلم به قول مقاله بالا ۴۵۰ میلیارد دلار گم شده. اول هنگ کنک شروع شد و حالا عراق و همینطور ادامه پیدا میکنه. به ایران برسه رژیم سرنگون میشه.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ ترک اعتراض  آمیز نماز جمعه توسط حسن روحانی
فیلم/ سوتی صدا و سیما در پخش زنده نماز جمعه امروز تهران
فیلم/ مردم مراسم تشییع جنازه جانباختگان سقوط همواپیما را به کنترل خود در میاورند/ اصفهان 26 دی
 اسلام تمام شد، نوبت ایران رسیده است! 
عکس/ پخش تصاویر اعدام توسط شهرداری تهران در مهد کودک‌ها
فيلم/ نظام علی خامنه ای، لجنزاری از فساد و تباهی 
رضا پهلوی خواستار پایان مذاکره غرب با جمهوری اسلامی شد
خبرگزاری فرانسه: وی احیای سلسله پادشاهی پهلوی را کنار گذاشته است
عکس یادگاری ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی خبرساز شد
عذرخواهی مجری صداوسیما از گفتن "هر که مثل ما فکر نمی‌کند از ایران برود"
کوشکی: عذرخواهی نمی کنم؛ ذهن بعضی‌ها معیوب است
فیلم/ تهران، خیابان ولی‌عصر، به سمت میدان ولی‌عصر/ حضور گسترده‌ی نیروهای انتظامی/ چهارشنبه، ۲۵ دی‌ماه ۹۸
جزئیات بازداشت کایلی مور گیلبرت در ایران از زبان او
«یکی از همکاران‌ام من را به عنوان مظنون به سپاه پاسداران معرفی کرد»
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: