چرا فروشندگان روزنامه سالها پیش برای فروش خبرها فریاد می‌زدند؟


این روزها یک توییت ساده می تواند  ظرف چند ثانیه اخباری مهم را برای میلیون ها نفر منتشر کند. اما این شیوه نشر خبر به مرور زمان به مرحله فعلی رسید.

اکنون دهه ها است که در دنیایی با اخبار غیرقابل توقف و بی پایان زندگی کرده ایم. اما یک پرسش مهم هنوز باقی است. چرا روزنامه فروش های قدیمی برای فروش روزنامه فریاد می زدند و یک جمله کلیدی را تکرار می کردند؛ "فوق العاده! فوق العاده! آخرین خبر!"

طبق اعلام انجمن ناشران روزنامه در نیویورک، طی  قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ، فروشندگان روزنامه مجبور بودند برای فروش اخبار فریاد فوق العاده بودن سر دهند چرا که روزنامه ها در دو نوبت صبح و عصر چاپ می شدند. اما مطمئناً برخی خبرهای مهم بین این دو نسخه اتفاق می افتاد. بنابراین اگر یک اتفاق خارق العاده پس از پایان مهلت صبح انتشار روزنامه رخ می داد، بسیاری از روزنامه ها برای پوشش خبر مجبور بودند یک شماره فوق العاده را در نوبت چاپ دوم منتشر کنند و در نتبجه روزنامه فروش ها برای فروش نسخه های ثانویه فریاد می زدند "فوق العاده! فوق العاده "

بدون شک روزنامه ها در طول تاریخ تکامل یافته و تغییر کرده اند. این تغییرات نه تنها در بخش و سبک نوشتاری و محتوا بلکه حتی در چیدمان آنها مشهود است. از نیویورک تایمز تا واشنگتن پست، بعضی از روزنامه های معروف تغییراتی قابل توجهد را پشت سر گذاشته اند تا به مرحله فعلی رسیده اند. حتی ورود رادیو به عرصه خبر باعث تغییراتی آشکار در سبک نوشتاری روزنامه ها شد چرا که روزنامه ها چاره ای نداشتند به جز این که تلاش کنند با اخبار رادیویی رقابت کنند.این ماجرا در دهه 1930 در اوج خود قرار داشت.

جوزف پولیتزر، ناشر افسانه‌ای، اندکی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1932، گفت: "رادیو، روزنامه را در حوزه سرعت، دقت و راحتی در دسترس بودن به شدت به چالش کشیده است." اما این روزها در حالی که بسیاری از روزنامه ها همچنان برای رویدادهای مهم  مانند افتتاحیه المپیک، بلایای طبیعی یا حتی مسابقات ورزشی، نسخه های اضافی چاپ می کنند دیگر نیازی به فریاد زدن اخبار در گوشه های خیابان نیست./انتخاب

[کد مطلب: 192133] [تاريخ انتشار: چهاردهم مهر ۱۳۹۸ برابر با ششم اکتبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: