نقش تک تیراندازها و لباس شخصی‌ها در عراق/ خبرگزاری فرانسه:  تک تیراندازهای ناشناس مسئول شلیک به معترضان میباشند


در ششمین روز از اعتراض‌ها در عراق، رهبر جمهوری اسلامی در پیامی توییتری با تاکید بر روابط نزدیک ایران و عراق گفت این محبت به اهل بیت و حسین‌بن‌علی است که دل و جان دو ملت را به هم متصل کرده و روز به روز این اتصال بیشتر می‌شود و توطئه دشمنان برای تفرقه انداختن موثر واقع نخواهد شد.

همزمان محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از تریبون مجلس شورای اسلامی، روابط با همسایگان را «ابر اولویت» سیاست خارجی جمهوری اسلامی توصیف کرد و مدعی شد در کمتر زمانی در تاریخ جمهوری اسلامی روابط با همسایگان -شامل عراق- این‌گونه بوده است.

اما روابط نزدیک و صمیمانه‌ای که مقامات تهران از آن سخن می‌گویند،‌ با شعارهایی که از بغداد به گوش می‌رسد، همخوانی ندارد. جمعیت معترض در عراق به وضوح شعارهایی را علیه جمهوری اسلامی و شخص خامنه‌ای سر می‌دهد و پوستر‌های حاوی تصاویر او را پاره می‌کند. همچنین برخی گزارش‌ها حاکی از نقش لباس شخصی‌ها و تک تیراندازها در سرکوب معترضان است. روایت برخی شاهدان عینی این است که برخی نیروهای سرکوب‌گر در تضاهرات جاری به زبان فارسی صحبت می‌کنند و برخی نیز ادعا می‌کنند، آنها با گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در عراق مرتبط هستند. میدل ایست فروم نیز در گزارشی مدعی شده است، یکی از فرماندهان سپاه پاسداران با مجوز هادی الامیری، رهبر ائتلاف فتح وارد عراق شده است.

در مقابل رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی و برخی مقامات تهران؛ عربستان، اسرائیل و آمریکا را مسئول ناآرامی‌های عراق می‌دانند و بر این باورند که در آستانه برگزاری مراسم اربعین،‌ این تظاهرات به شکل سازماندهی شده از سوی دشمنان ایران هدایت می‌شود. خامنه‌ای در سال‌های اخیر تاکید زیادی بر حضور شیعیان در مراسم اربعین در عراق داشته و هر سال برای اعزام صدها هزار ایرانی شیعه به این مراسم سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام می‌شود.

۱۰۴ کشته و شش هزار زخمی

مردم عراق در هفت روز گذشته در اعتراض به فساد دولت، بیکاری و وضعیت معیشتی نابسامان به خیابان‌ها آمدند. دولت می‌کوشد خشم مردمی که از سه شنبه گذشته بغداد و شهرهای جنوبی عراق را فرا گرفته کنترل کند. نیروهای امنیتی با معترضانی مقابله می‌کنند که خواستار شغل و خدمات اجتماعی بهتر و پایان دادن به فساد فراگیر در کشوری غنی از نفت هستند.

سعد معان، سخنگوی وزارت کشور عراق روز یکشنبه تعداد کشته شدگان در شش روز ناآرامی را ۱۰۴ نفر و تعداد مجروحان را بیش از شش هزار نفر اعلام کرد. در شامگاه یکشنبه نیز ۱۲ نفر در بغداد کشته شده‌اند. به گفته معان، تحقیقات برای شناسایی عوامل خونین‌ترین روز این اعتراض‌ها در جمعه گذشته، ‌ادامه دارد.

اعتراض‌های جاری در عراق، مهمترین چالشی است که دولت پس از اعلام پیروزی در نبرد با داعش با آن مواجه شده است. این اعتراض‌‌ها همزمان با تنش‌های فزاینده بین ایران و آمریکا پدید آمده است. عراق که میزبان پنج هزار نیروی آمریکایی است،‌ در سال‌های پس از سرنگونی صدام حسین، ‌همواره تلاش کرده روی مرز باریک حفظ روابط همزمان با ایران و آمریکا حرکت کند. در این مدت عراق صحنه‌ای برای رقابت کشورهای منطقه-شامل ایران- برای گسترش نفوذ منطقه‌ای بوده است.

آیت‌الله علی سیستانی،‌ مهمترین رهبر معنوی شیعیان عراق از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی خواسته به درگیری پایان دهند و عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نیز از مردم می‌خواهد به خانه‌های‌شان بازگردند. او در ضمن از نیروهای امنیتی دفاع کرده و می‌گوید آنها در حال انجام وضایف خود هستند و تنها در صورت ضرورت و دفاع شخصی، خشونت به خرج می‌دهند.

نخست‌وزیر عراق می‌گوید، با نمایندگان معترضان ملاقات می‌کند و از آنها خواسته به ناآرامی‌ها پایان دهند. همچنین دولت یک برنامه اصلاحی ۱۷ ماده‌ای شامل ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی، اعطای زمین و افزایش تسهیلات رفاهی برای خانواده‌های کم‌درآمد را معرفی کرده است.

نقش تک تیراندازها و لباس شخصی‌ها

نکته‌ای که در شعار معترضان عراقی جلب توجه می‌کند، میزان نارضایتی آنها از نفوذ جمهوری اسلامی و نیروهای تحت حمایت‌اش در کشورشان است. نفوذی که از نگاه آنها در ناکارآمدی دولت بی‌تاثیر نبوده است. هرچند عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مطلوب جمهوری اسلامی برای رهبری عراق نیست، تهران به منظور ادامه نفوذ در عراق، روابط خود را با او حفظ کرده است.

این در حالی است که در نخستین روز ناآرامی‌ها، ‌سفیر ایران در بغداد به وزارت امور خارجه عراق احضار شد. ایرج مسجدی در گفتگو با تلویزیون دجله مدعی شده بود، در صورت حمله آمریکا به ایران، ‌جمهوری اسلامی در همه جا، ‌شامل عراق، اقدام متقابل انجام می‌دهد.

سفیر ایران(سردار سپاه) در عراق در حالی از تبدیل کردن عراق به صحنه درگیری‌های نیابتی جمهوری اسلامی در مقابله با دشمنان‌ از جمله آمریکا و عربستان سعودی سخن می‌گوید که مقامات بغداد بارها در این مورد به تهران هشدار داده‌اند.

علاوه بر تهدید شفاف مسجدی در مورد استفاده از خاک عراق برای مقابله با آمریکا، اتهام‌های متعددی در مورد نقش جمهوری اسلامی و نیروهای تحت فرمان‌اش در بی‌ثباتی و ناآرامی‌های عراق مطرح است.

در اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری،‌ در زمان اوج تنش‌ها بین تهران و واشینگتن در منطقه، تحرک‌های مشکوک در نزدیک سفارت آمریکا در بغداد و اصابت راکت به منطقه سبز موجب شد، وزارت امور خارجه آمریکا از کارمندان غیر ضروری خود بخواهد عراق را ترک کنند. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در حال برنامه ریزی برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی در عراق هستند. اسرائیل هم که به تازگی پایگاه‌های حشد‌الشعبی، گروه شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در عراق را هدف قرار داد،‌ ادعا می‌کند که ایران در حال گسترش نفوذ خود در عراق به منظور هدف قرار دادن منافع اسرائیل است.

مقامات تهران باوجود دستور مستقیم رهبر جمهوری اسلامی برای اینکه سپاه از مرزهای ایران فراتر برود، این اتهام‌ها را رد می‌کنند.

در کنار شعارهایی که علیه نفوذ جمهوری اسلامی در اعتراض‌های عراق سر داده می‌شود، گروهی از معترضان به نقش ایران در سرکوب این اعتراض‌ها اشاره می‌کنند.

در این اعتراض‌ها جمعیت معترض از سوی تک تیراندازهایی هدف قرار گرفته شده‌اند که گفته می‌شود عضو نیروهای دولتی نیستند.

ژنرال سعد معان،‌ سخنگوی وزارت کشور عراق به دست‌های پشت پرده‌ای اشاره کرده که تضاهرکنندگان و مردم را هدف قرار می‌دهند و مدعی شده که نیروهای امنیتی به سوی معترضان شلیک نکرده‌اند. به گفته او اغلب کشته شدگان در روز جمعه در ناحیه سر یا قلب هدف قرار گرفته بودند.

نقش تک تیراندازها در سرکوب این تظاهرات موضوعی است که عبدالمهدی نیز به آن اشاره می‌کند. او می‌گوید، ‌صدای تک تیرانداز‌ها  در جریان اعتراض‌ها به گوش می‌رسد.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، مقامات عراقی تک تیراندازهای ناشناس را مسئول شلیک به معترضان معرفی کرده‌اند. در همین حال برخی گزارش‌ها به نقش گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان اشاره دارد و دست کم بخشی از تک‌تیرانداز‌ها و نیروهای لباس شخصی را در ارتباط با این گروه‌ها معرفی می‌کند. البته فالح فیاض، رهبر حشد شعبی،  در یک نشست خبری، گزارش‌ها درباره حضور نیروهای ایرانی برای مقابله با معترضان علیه دولت عراق را شایعه خوانده است.

در حالی که دولت عراق مسئولیت تک تیرانداز‌ها را نمی‌پذیرد و به گفته وزارت کشور عراق تحقیقات در زمینه شناسایی آنها ادامه دارد، شیوه‌های سرکوب اعتراض‌ها از قطع اینترنت و شبکه‌های اجتماعی گرفته تا تیراندازی از سوی افراد ناشناس، شباهت‌های زیادی به برخورد با معترضانی دارد که در اعتراض به انتخابات بحث‌برانگیز ۱۳۸۸ در ایران به خیابان‌ها آمدند./ ایندیپندنت فارسی

[کد مطلب: 192235] [تاريخ انتشار: شانزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با هشتم اکتبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با دهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 23:36:54 توسط کارگر کمونیست
دولت و ژنرال ارتش یعنی بزبان ساده وزارت اطلاعات عراق، جان باختن جوانان عراقی، توسط نهادهای نظامی خود را رد میکنند و باور دارند که دستهایی در پشت این قتل عام وجود دارد. حشد شعبی که مزدور سرسپرده رژیم تهران میباشد، حضور مزدوران رژیم از ایران را شایعه میخواند و در جایی هم اعلام نکرده که این جنایت توسط آنها صورت نگرفته. این جنایت ممکن است توسط فارس زبانان و یا عرب زبانان و....صورت گرفته باشد. آنچه مشخص است این جنایت توسط رژیم عراق و تهران انجام شده. رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی ایران همچون سال 88 مخالفین خود را توسط مزدوران تک تیرانداز خود به قتل میرساند. زندانیان سیاسی، کارگران زندانی همچون شاهرخ زمانی را در زندانها قتل عام میکند. 2 راه بیشتر نداریم یا تابع سیاستهای این رژیم میشویم و یوق بندگی و بردگی و کنیزی و رذالت را بر گردن میبندیم و یا لباس رزم بر تن کرده با این هیولای زامبی قرون وسطایی جانانه میجنگیم، آنچنان میجنگیم که از ترس به داعش پنا ببرد. گرفتار شدن در ایستگاه اصلاحات از قبیل ورود زنان به ورزشگاهها و دادن پرچم جنایت به دست آنان عمر این سفاکان را طولانی تر میکند. باید رادیکال شد
نوشته شده در تاريخ هفدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با نهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 05:45:55 توسط خاورنزدیک
از یک سو ظریف و روحانی دوستی با همسایگان را ابراولویت می خوانند از آن سو, هم زمان با سخنان این مقامات, خامنه ای توصیه می کند نباید به مرزهای جغرافیایی کشور بسنده کرد بلکه باید قلمرو جغرافیایی مقاومت را گسترش داد. جالب تر اینکه همه با هم دم از حمایت از منطقه می زنند. واقعا اینا چی فکر می کنن؟
نوشته شده در تاريخ شانزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با هشتم اکتبر ۲۰۱۹ ، 16:08:08 توسط افراسیاب
این اتفاقاتی که در عراق افتاد بینهایت برای جمهوری اسلامی بد شد. مخصوصا قتل عام مردم توسط عوامل سپاه پاسداران ایران، دست آخر به یک انقلاب شدید ختم میشه و تمام بازوهای جمهوری اسلامی را قطع میکنن. باور نکردنی روزی سیصد میلیون دلار پول نقد میاد تو آن کشور و مردمش اینطور به فلاکت افتادن، بیخود نیست شورش شده مردم میبینند دقیقا همان بساط جمهوری اسلامی در کشورشون پیاده کردن و سر هر چهار راه عکس خامنه ای جنایتکار را گذاشتن آن بالا، آخه این رهبر رژیم ایران آنجا چه کاره است، یک خارجی یک جنایتکار و تحت تعقیب پلیس بین الملل.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با هشتم اکتبر ۲۰۱۹ ، 10:00:01 توسط babak vaziri
تضاهرات --> تظاهرات وضایف --> وظایف
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ ترک اعتراض  آمیز نماز جمعه توسط حسن روحانی
فیلم/ وقتی تیر اسلحه‌ مامور لباس‌شخصی تمام شد مردم دوره‌ش کردند و لت و پاره ش کردند / شب گذشته
فیلم/ سوتی صدا و سیما در پخش زنده نماز جمعه امروز تهران
تک عکس / مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران - شامگاه سه شنبه 24 دی
انتشار یک فیلم جدید از شلیک دو موشک به هواپیمای اوکراینی
فیلم/ مردم مراسم تشییع جنازه جانباختگان سقوط همواپیما را به کنترل خود در میاورند/ اصفهان 26 دی
فيلم/  تهران امروز ٢٤ ديماه، آخوند کارت تمامه
انتشار تصاویر جدید از «شهر موشکی» سپاه همزمان با اقدام اروپا 
عکس/ «قیام مردم ایران» روی صفحه اول روزنامه لوموند فرانسه
 اسلام تمام شد، نوبت ایران رسیده است! 
فیلم/ مجری تلویزیون: «از ایران بروید»/ فقط مانده بود ایشان برای ملت ایران تعیین تکلیف کند!
شک اوکراین به ایران
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: