موضع گیری واشنگتن در قبال اعتراضات ضد ایرانی در عراق


کی از عمده ترین تحولاتی که در چند روز اخیر، توجه همگان خود را به خود جلب کرده است، اعتراضات شدید دهها هزار جوان عراقی علیه تهدید روز افزون گروه های شبه نظامی وفادار به ایران، در عراق است. شهروندان عراقی که از فساد گسترده و سوء استفاده مقامات دولتی وابسته با این گروه ها به خشم آمده اند، ناچار به خیابان ها ریخته و خواهان ایجاد تغییر در دولت های محلی و مرکزی می باشند. در این تظاهرات مردمی که در نخست به گونه ای مسالمت آمیز پیش می رفت، جوانان عراقی شرکت کرده بودند که سن اکثر آن ها کم تر از 20 سال بود و هیچ خاطره ای از روند آشفته ای زندگی در دوره ای حکومت صدام حسین را نداشتند. اما انگیزه ای که این جوانان را به خیابان ها کشانده است، فقر شدید و بی نوایی جامعه در مقابل ثروتمندی فاحش مقامات دولتی است که سرمایه ای ملت را با شیوه ها و نیرنگ های مختلف به غارت می برند.

در کتابی که به عنوان "انقلاب آینده" پیش از آنچه به نام "بهار عربی" یاد می شود، منتشر کردم، به این مسئله پرداختم که جوامع مدنی در هر کجا که باشد، سر انجام علیه استبداد و نادیده گیری مردم، به پا می خیزد. در عراق نخستین قیام مردمی در مناطق سنی نشین صورت گرفت اما از سوی نیروهای بسیج مردمی به شدت سرکوب شد. سپس کرد های عراق به منظور احراز حقوق خود در چارچوب یک دولت کثرت گرا، دست به اعتراض زدند اما سرنوشت آن ها نیز با محکومیت رو به رو شد.

به رغم این که جامعه عراق به صورت عموم مخالف نفوذ ایران در کشور است اما نبود یک وحدت و همبستگی میان گروه های مختلف سیاسی و اجتماعی عراق، فرصت را برای گسترش نفوذ ایران فراهم کرده است، اما شکی نیست که اعتراضات اخیر، فروپاشی نفوذ و قدرت ایران در عراق را رقم خواهد زد. البته عدم اشتراک گروه های میانه رو شیعه مذهب عراقی در اعتراضات گذشته، نسبت به نگرانی از بازگشت داعش و هراس از مقامات دولتی وفادار به ایران بود که قدرت سیاسی و نظامی عراق را در دست داشتند.

با توجه به چالش های موجود در عراق، به صراحت می توان گفت که اعتراضات مردمی و تشدید مخالفت میان گروه های شیعه مذهب و دولت بغداد؛ ناشی از برخورد ظالمانه ای مقامات دولتی است که با حمایت سپاه پاسداران، کشور را به تباهی کشاندند و ملت عراق را در معرض دشوار ترین چالش های امنیتی و اقتصادی قرار دادند.

موضعگیری واشنگتن در قبال اعتراضات چه خواهد بود؟

برخی بدین باور اند که ایالات متحده به زودی موضعگیری خود را در قبال اعتراضات عراق اعلام کرده و از توده های مردمی معترض حمایت خواهد کرد. اما پذیرش این پیشبینی اندکی دشوار است زیرا سیاست های کنونی کاخ سفید ایجاب نمی کند تا واشنگتن از مخالفان دولت ها حمایت کند. آمریکا زمانی دست به حمایت از مخالفان دولت ها می زد که باراک اوباما قدرت را در دست داشت به ویژه هنگامی که برخی گروه های وابسته به سازمان اخوان المسلمین دست به اعتراض و مخالفت علیه زین العابدین بن علی در تونس، معمر القذافی در لیبی و حسنی مبارک در مصر زدند. از سوی دیگر، واشنگتن در آن زمان، به منظور حمایت از برخی گروه های آزادیخواه و جناح های وابسته به اخوان المسلمین، فشار های خود را علیه رژیم بشار اسد افزایش داد. اما از آنجا که ایالات متحده در صدد امضا کردن توافقنامه هسته ای با ایران بود، از حمایت جنبش مردمی در ایران خودداری کرد.

با آن که دولت ترامپ سیاست خارجی راه اندازی شده توسط اوباما را تغییر داد و از برجام خارج شد اما واشنگتن تا کنون نتوانسته است طرح عملی را برای بیرون رفت از تهدید های ایران در منطقه ارائه کند. ایالات متحده هیچ گزینه ای روی دست ندارد که بتواند جایگزین رژیم ایران شود و ملت ایران و منطقه را از شر سیاست های تهدید آمیز دولت کنونی ایران نجات دهد. واشنگتن تا کنون نتوانسته است سیاست روشنی در ارتباط به حمایت از مخالفان سیاسی در ایران اتخاذ کند و یا این که برای جلوگیری از گسترش روز افزون نفوذ ایران در لبنان و یمن، راهبرد مناسبی علیه حزب الله و جنبش حوثی ها ایجاد کند. تنها کاری که دولت ترامپ تا کنون در واکنش به تحولات خاور میانه انجام داده است، حضور نظامی در نبرد علیه داعش و سپس حرکت به سمت مذاکرات سیاسی بوده است.

البته به نظر نمی رسد که ایالات متحده از اعتراضات اخیر عراق حمایت کند زیرا با آن که تداوم دولت کنونی در عراق به سود ایران است اما واشنگتن نیز منافع مشترک زیادی با بغداد دارد و نمی خواهد منافع خود را قربانی اهداف و خواسته های دیگران کند. در حالی که برخی از مقامات آمریکایی صحبت از حمایت مردم عراق در برابر تهدید های روز افزون ایران در عراق می کنند اما تأکید دیپلمات های آمریکایی بیشتر بر خویشتن داری و تلاش برای یافتن راه حل از طریق گفت و گو با ایران است. زیرا از یک سو، واشنگتن تا کنون تصمیمی برای حمایت از گروه های مخالف با رژیم ایران اتخاذ نکرده است و از سوی دیگر، منافع مشترک واشنگتن با دولت بغداد مانع ایجاد مخالفت میان بغداد و واشنگتن می شود.

البته تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق می تواند ایالات متحده را به تغییر موضعگیری علیه دولت عراق وادار کند و آغازی برای کاهش نفوذ ایران در سرزمین عراق باشد.
ولید فارس/ اندیپندنت فارسی

[کد مطلب: 192295] [تاريخ انتشار: هفدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با نهم اکتبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نوزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 09:25:08 توسط پیک ایران به Seculair
پیک ایران: هموطن عزیز توجه داشته باشید در این بخش فقط نظرات خوانندگان و در رابطه خود خبر منتشر میشود. این بار مطالب شما منتشر شد ولی از انتشار مطالب خارج از موضوع متاسف هستیم.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 08:54:16 توسط seculair 6
و در امتداد این پروسه ٫ این سیستم استعماری امنیت ان کشور مذکور را از بیرون نیز تحدید میکند تا باقیمانده وام پرداختی و درامد حاصل از ان صرف خرید تسلیحات جنگی از انان گردد. و در نهایت کشور مذکور بعلت مجموعه تخریب شده جز ویرانی واز دست دادن ثروت ملی چیزی را بدست نمی اورد. در هر مقاله اقتصادی ای ام اف و یا تشکیلاتی از این دست نام یک چهره مقتدر که در مقابل انان ایستاد میدرخشد و ان کسی نیست جز نام دکتر مصدق. کرمیت روزولت اولین فرد پیشبرنده اقتصاد هیتمن بود. او کارمند سیا و فامیل رییس جمهور روزولت بود. او میگوید در زمانی که مصدق نفت را ملی کرده بود به ایران رفت برای سرنگونی دکتر مصدق چند میلیون دلار با خود به ایران منتقل کرد برای رشوه دادن به بازاریان و روحانیون و وووو
نوشته شده در تاريخ نوزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 08:53:37 توسط seculair 5
سیستم امریکا در ابتدا در یک کشور ناامنی را بوجود میاورد و از تلاطم این شرایط فساد مالی و رشوه خواری را در ان گسترش میدهند . نتیجه این پروسه ان میشود که یک حاکمیت ناکارامد و فاسد برای گذاران امور مجبور به تقاضای وام با بهره های هنگف از مگا بانک میگردد .که در نهایت قادر به پرداخت بهره ها و اصل وام نمیگردد و سرانجام تن به تاراج ثروت های ملی بدست مگا بانک میدهد. مکانیزم کار مگا بانک: ای ام اف وام پرداختی را در حقیقت به شرکتهای وابسته خود در ان کشور میپردازد که عموما در ان کشور مشغول به فعالیت های اقتصادی هستند مانند استخراج نفت و ساختن پالایشگاه توسط شرکتهای خارجی ووووو
نوشته شده در تاريخ نوزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 08:51:49 توسط seculair 4
در سال 1815 ، ناتان مایر این جمله را بیان کرد: "من اهمیتی نمی دهم عروسک انگلستان در قلمرو جایی که خورشید غروب نمی کند ، روی تخت انگلیس قرار گرفته است. زیرا مردی که عرضه پول انگلیس را کنترل می کند ، امپراتوری انگلیس را کنترل می کند روتچیلد است . او است که عرضه پول انگلیس را کنترل می کند. " خانواده روتچیل در صدر هرم قدرت است. آنها کسانی هستند که در نظم نوین جهانی و تسلط کامل بر جهان قرار دارند. اینها هستند که تمام سرویس های مخفی جهان و ارتش خصوصی ناتو را کنترل می کنند. زمین اسراییل توسط این خانواده خریداری شده. اقتصاد هیتمن: نخستین بارتوسط جان پرکینز مطرح شد . او در این کتاب توضیح می دهد که او برای سازمان آمریکایی NSA کار کرده است. او توضیح می دهد که چگونه ایالات متحده در بسیاری از کشورهای جهان برای به دست آوردن قدرت در یک کشور فعالیت می کند.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 08:49:50 توسط seculair 3
قدرت واقعی خانواده روتچیلد فراتر از سیستم بانکی است. آنها از زمان ناپلئون پشت همه جنگها هستند.زیرا انان میدانند که تأمین مالی هر دو طرف جنگ٫ چه سود هنگفتی برای انان به ارمغان میاورد. در سال 1849 ، گوته شنپپر ، همسر مایر آمستل اظهار داشت: "اگر پسران من جنگ نمی خواستند ، آنها آنجا نبودند." بنابراین جهان هنوز درگیر جنگ است زیرا برای روتچیلد بسیار سودآور است. برای بسیاری از مردم تکان دهنده است که بدانند ایالات متحده آمریکا شرکتی است که از خارج کنترل می شود. نام اصلی این شرکت ویرجینیا بود و در دست تاج انگلیس بود. تاج بریتانیا٫ شرکت ویرجینیا را به واتیکان اهدا کرد. روسای جمهور آمریكا مدیرعامل منصوب شده اند و وظیفه آنها کسب درآمد برای ولیعهد انگلیس و واتیکان است. انگلیس و واتیکان هر سال سهم خود را از سود می گیرند. تاج بریتانیا به طور مخفیانه حاکم بر جهان 2.7 کیلومتر مربع ، یک کشور مستقل مستقل معروف به شهر لندن است. این تاج از کمیته ای متشکل از 12 بانک به سرپرستی بانک انگلیس تشکیل شده است که توسط روتچیلد اداره میشود.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 08:48:20 توسط seculair 2
megabanks دو بانک عظیم در جهان که با کمک گرفتن از تتٔوری اقتصاد ی هیتمن جهان را غارت میکنند. این دو مگابانک در جهان به همه کشورهای جهان و حتی به بانک جهانی و صندوق بین المللی پول وام پیشنهاد می کند. اولی مگابانک به طور مشترک متعلق به خانواده روتچیلد و راکفلر و مورگان است که بزرگترین سهامدار این مگابانک روتچیلد است و دومی مگابانک فقط متعلق به روتچیلد است. این دو بانک بزرگ ٫ وام را به کشورهای در حال توسعه ایی پیشنهاد میکنند که قادر به پس دادن وام گرفته شده نباشند و بدین وسیله این دو مگا بانک خواهند توانست در مقابل دست بر روی منابع و ثروت های زیر زمینی ان کشور ها گذارند و ان منابع را از ان خود کنند. اما این همه ماجرا نیست! بخش مهمی از برنامه آنها نیز بهره برداری از منابع طبیعی یک کشور (مانندنفت و گاز ) از طریق شرکت های خودشان است. که ان کشور نه تنها مبالغ هنگفتی برای استخراج باید به انان بپردازد ٫ بلکه بعد از تصفیه نفت و گاز آن را با قیمت هنگف به همان کشورها میفروشند.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 08:46:41 توسط seculair 1
تمامی بانک های مرکزی جهان توسط خانواده روتچیلد(خدای کره زمین ٫ یهودی و خدای ایلومینات و فراماسونری) اداره میشود و یا کنترل میگردد. اگر دارایی های خود را با انصاف تقسیم می کرد ، هر فرد روی کره زمین 70 میلیون دلار دریافت می کرد. فدرال رزرو ایالات متحده یک شرکت خصوصی است که بر روی قطعه زمین خود نشسته و از قوانین آمریکا مصون است. وصندوق بین المللی پول و "ارتش" خصوصی فدرال رزرو است. در سال 1835 ، رئیس جمهور آمریکا اندرو جکسون در مورد بانکداران بین المللی چنین گفت "شما یک جبهه برهنه هستید. من قصد دارم شما را از بین ببرم ، و اجازه می دهم که توسط خدای ابدی نابود شوید. اگر مردم فقط میزان بی عدالتی سیستم پول و بانکی را می فهمیدند ، فردا انقلابی به وجود می آمد. " که این سخنرانی٫ ترور (ناموفق) به رئیس جمهور جکسون را به دنبال داشت. جکسون به معاون خود ، مارتین ون بورن گفت: "این بانک ، آقای ون بورن ، سعی دارد مرا بکشد." این آغاز فتنه ها بود که کاخ سفید شروع شد. هر دو رییس جمهور امریکا لینکلن و جان اف کندی٫ به دلیل تلاش برای رهایی کشور از بانکداران کشته شدند.
نوشته شده در تاريخ هفدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با نهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 13:37:47 توسط آذر
در دولت متجاوز اسلامی، بگفته‌ٔ مستبد جنایتکاری که تمامی قدرت در دستهای او متمرکز شده، “عمق راهبردی کشور” یعنی دخالت در امور کشورهای دیگر و برتری نظامی منطقه‌ای از همه‌ٔ واجبات در این دولت دینی “واجب تر” است. به زبان دیگر اگر برای اجرای این سیاست قرار است مردم در فقر باشند مهم نیست و اهمیتی ندارد، اگر مردم به این سیاست اعتراض کردند، باید آنها را بعنوان یک مانع از سر راه برداشت و غیره، چرا که امروز “واجب‌ترین واجبات” است.ج-ا، می‪خواهد با حمایت از اسلامگرایان عراقی به دخالت خود در این کشور ادامه دهد، میخواهد حزب‪الله لبنان و گروه‪های اسلامگرای فلسطینی را تقویت کند، میخواهد با حمایت و کمک به اسلامگرایان افغانی، پاکستانی، یمنی، بحرینی و غیره اهداف سیاست پان‪اسلامیستی خود را تعقیب کند، میخواهد در سوریه دخالت سیاسی و نظامی داشته باشد، میخواهد گروه‪های ترور اسلامی را حتا در کشورهای اروپایی سازمان دهد، میخواهد میلیتاریسم و نظامیگری خود را تقویت نماید، این سیاست خارجی نمتواند تغییر کند، مگر آنکه سیاست داخلی دگرگون گردد. و این دگرگونی رخ نخواهد داد مگر آنکه بساط ج-ا، از ایران و منطقه جاروب شود.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
قسط اول انتقام سپاه از امریکا (عکس)  
فيلم/ شکسته شدن سد نیکشهر
عکس/ تهران سفید پوش
خامنه‌ای؛ رهبری که دیگر سخنور نیست
انتشار فایل صوتی یک فرمانده سپاه درباره پشت پرده حوادث آبان
 ترامپ آخرین لحظات حمله به قاسم سلیمانی را شرح داد: تنها یک دقیقه برای زندگی وقت داشتند 
عکس/ کارخانه تولید پرچم امریکا برای رد شدن از روی آن یا آتش زدن
موضوع انشا: کشور خارج کجاست؟؟؟
مطلبی که منجر به تعطیلی نشریه نگین کرمان شد
حضور یک ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در مجمع جهانی داووس
دفاع از گرین‌کارتِ داماد و دختر حدادعادل
 "کانون انتشار بوی نامطبوع تهران شناسایی شد" 
تهدید به ترور سید حسن نصرالله همانند قاسم سلیمانی
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: