»دلّال اصلي مهاجرت شخص رهبري است«


محمد جواد اكبرين
رهبر جمهوری اسلامی امروز از «دلّالی و انتقال نخبگانِ مستعد به خارج از کشور» انتقاد کرده و گفته دارند «جوان نخبه را دلسرد می‌کنند»!

آمار رسمی می‌گوید اکثر دانش‌آموزان ایرانی مدال‌آور در المپیاد طی دو دهه گذشته از ایران مهاجرت کرده‌اند. ۶سال پیش وزیر وقت علوم هشدار داد که «میزان ضرر از بابت مهاجرت مغزها سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار است». او گفته بود: «باید ببینیم نخبگانی که برای کسب دانش روز دنیا به خارج رفته‌اند اگر شرایط برای برگشت آنها فراهم نباشد کشور چه خسارتی را تحمل خواهد کرد." (۱۷دی۹۲)
نمونه‌های زیادی از سرنوشت نخبگان در این کشور وجود دارد که روایت تلخش از عهده این یادداشت خارج است.
فقط سه نمونه:
 ۱)سال ۹۶ و با افزایش بحران آب و محیط زیست در ایران، دکتر کاوه مدنی (نایب‌رییس مجمع محیط زیست سازمان ملل و استاد امپریال کالج لندن) تصمیم گرفت به وطن برگردد. پس از بازگشت، معاون سازمان حفاظت از محیط زیست شد. اما ۶ماه هم دوام نیاورد؛ هنگامی که اطلاعات سپاه، نخبگان و فعالان محیط زیست را به اتهام جاسوسی بازداشت و شکنجه کرد (و یکی از اساتید محیط زیست نیز در زندان خودکشی شد) کاوه مدنی مجبور شد از ایران برود، آن هم با توصیه دولت! این همان پرونده‌ای است که وزارت اطلاعات رسما اتهام جاسوسی آنها را تکذیب کرد و کاوه مدنی می‌دید که در برابر گروگانگیران سپاه، حتی حرف وزارت اطلاعات هم اعتبار ندارد!

۲)امید کوکبی (برگزیده المپیاد و دانشجوی دکترای فیزیک اتمی در دانشگاه تگزاس آمریکا) که سال ۱۳۸۹ پس از سفر به ایران بازداشت شد اما هرگز سندی برای اتهام جاسوسی‌اش پیدا نشد و آنقدر در زندان ماند که دچار سرطان کلیه شد و مجبور شدند آزادش کنند.

 ۳)نمونه‌ای هم بیاورم از سرنوشت نخبگانی که در ایران ماندند. دکتر فرهاد میثمی (پزشک، متفکر و فعال مدنی) را در کتابخانه‌اش بازداشت کردند و دارد زندان ۶ساله‌ی خود را می‌گذراند. اتهامش اعتراض به حجاب اجباری است. مشکل "نخبگان" شعورشان است که نمی‌توانند در برابر سیاست‌های عقب‌مانده‌ی فرهنگی اعتراض نکنند و حکومت هم نه تحمل اعتراض دارد نه ظرفیت اصلاح. همین امروز (همزمان با سخنرانی خامنه‌ای) دکتر میثمی و محمد حبیبی (معلم زندانی) تصمیم گرفته‌اند با زندانبان "مقابله به مثل" کنند و اعلام کردند تا وقتی حقوق ما را رعایت نکنید ما هم قانون زندان را رعایت نمی‌کنیم. یعنی نه تنها در بیرون امنیت ندارند بلکه در زندان هم کمترین حقوق‌شان مراعات نمی‌شود.

وقتی سیاست‌های فرهنگی، سیاسی و امنیتیِ رهبری باعث اضطرار به مهاجرت و موج خروج نخبگان و دلسردی‌شان شده، وقتی به بهانه سپردن کارها به "فرزندان انقلابی"اش، شرط مدیریت بیش از آنکه دانایی و توانایی باشد تملق و چاپلوسیِ نظام است، در چنین شرایطی نباید دنبال مقصر «دلّالی و انتقال نخبگانِ مستعد به خارج» گشت! چون دلّال اصلیِ مهاجرت، شخص رهبری است

[کد مطلب: 192379] [تاريخ انتشار: هجدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با دهم اکتبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 16:06:45 توسط علی
قربان شما متاسفانه هنوز با ادبیات معظم له آشنا نیستید. نخبه ای که ایشان از دلسرد شدنش نگران است از برادران بسیجی دانشمند جوان سهمیه دار ایثارگری است که با ضریب بی نهایتی هم که عوامل گوش به فرمان دانشگاه برایش لحاظ کرده اند آخرش هیچ جوری نشده نان شخص دیگری را ببرند و در حلقوم او قرار دهند و او هم رفته شاکی شده که حالا که این شغل هیات علمی در شریف و علامه و تربیت مدرس را به من ندادید لااقل در ازای خدمات سمعی بصری گُمنامانه که در این مدت برایتان داشتم مرا رایزن فرهنگی در یکی از شهرهای دور افتاده دنیا مثلا بریزبین استرالیا بکنید و ایشان هم یک چرتکه ساده انداخته اند و دیده اند اگر طرف هیات علمی می شد و استاد تمامی بعد از ۴ سال فعالیت فرهنگی مداوم از یکی از دانشگاه های فوق الذکر می گرفت خرجش برای جیب ایشان خیلی کمتر می شد لذا آمده اند و با این توپ و تشر به عوامل گوش به فرمان دانشگاه ها می رسانند که: بیسوادها عدد هر چه باشد تقسیم بر بی نهایت هیچ است پس شما هیچ جوری نباید محاسبه تان باعث می شد که سهمیه بینهایت این دانشجوی نخبه بسیجی در مقابل هزاران مقاله و کتاب و تحقیق یک شخص معمولی کم بیاورد!
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با دهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 14:58:49 توسط آبادانی
دوستان زیاد سخت نگیرید، اگه حکومت شمبولی اسلامی داره نخبه گان ما را فراری میده از طرف دیگه ده برابر اون پخمه گان ما را تحت لوای آغازاده ها به خارج صادر میکنه تا تلافی در بیاره. یعنی فقط مغز نیست که صادر میشه بلکه پول و کله پاچه هم صادر میشه. ناشکر نباشید.
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با دهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 13:45:45 توسط روشنگر
این ملا خامنه ای هنوز درک نمیکند که فرد تحصیل کرده حتی نخبه در رشته ای هم نباشد نمیتواند در زندان اسلامی که او از ایران با رژیم تمام کنترلچی و پلیسی و امنیتی ساخته در یک قفس بال و پرش را باز بکند و مجال رشد و نمو که فقط در یک جامعه با آزادی بیان و آزادی اندیشه با ساختار دموکراسی ممکن است را پیدا بکند و برای همین برای نفس آزاد کشیدن مجبور است راهی خارج شود! وزیر خودش اعتراف کرد که عرصه را برای نسل جوان و نخبه ها با فشارهای بیخود طوری تنگ کردیم یا میکنیم که از 150 نفر نابغه علمی ریاضی و کنکورهای سابق فقط یک نفر در ایران بسر میبرد شاید آنهم به دلایل وابستگی خانوادگی یا بیماری و غیره!این ملا اصلا بخودش زحمت نمیدهد دلایل فرار مغزها از ایران را جویا شود و فقط با دشمن خارجی تراشیدن برای خودش کارش را راحت میکند! در حالیکه کشوری که رهبر ملائی تهی مغز مثل خودش داشته باشد اصلا نیازی به دشمن خارجی ندارد چونکه همه استعداد ها و نوابغ علمی را با یک حکومت واپسگرای عقب مانده اسلامی ضد علم و دانش از کشور فراری داده و میدهد. در نمایشگاه دیروز عکسش هست که خودش هم باور نمیکند که محصولات چینی ایرانی باشند!
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با دهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 13:27:21 توسط ایرانی
خواندن نوشته های متن گاهی اوقات بیشتر از خود نوشته مربوطه جالب میباشد. مانی آلمانی لب مطلب را بیان داشته. اما دوستان ما تا آموزش نبینیم که به عقاید هم احترام بگذاریم و سواد این را نداشته باشیم که در مورد مطلب مربوطه اظهار نظر و تحلیل کنیم, نه چیز دیگری نباید دست به قلم شویم و اگر مایل هستیم تا خارج از مضوع مطلبی بنویسیم آنرا با ناشر خبر در میان بگذاریم, که ایا این موضوع قابل درج و بیان میباشد. با پوزش از سروران گرامی
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با دهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 11:31:19 توسط مانی المان
قسمت دوم- دوستان گرامی حالا این که چرا مبارزات مردم در این ٤٠ سال تا این اندازه گران و ملایان شیعه تا این اندازه سمج و بی رحم قصد خفه کردن هر ندای مخالفی را در نطفه دارند, ریشه در این دارد, که اگر حکومت ج اسلامی با گردن زمین بخورد, دو تز و ایدولوژی برای همیشه به گورستان تاریخ میپیوندند, هر فرم از حکومت دینی و دوم و مهمتر ان طرح اوراسیای روس و چین , یک حکومت سکولار و دمکراسی طلب به درد نقشه روسها نمیخورد همانطور که یک حکومت ملی و ازاد در دهه ٣٠ بدرد امریکا و انگلیس نمیخورد. بعد از روی کار امدن اخوندها همیشه این سوال بود که چرا حزب خاین توده و اکثریت های کثیف زیر عبای اخوندها خزیدند و از هیچ نامردی روگردان نشدند, این احمق ها فرستادگان کرملین بودند. و بخیال خود قصد اوامر کدخدای بلوک شرق اطاعت میکنند, و خیال برپایی یک حکومت کمونیستی را در سالیان بعد در ایران داشتند. اخوندها همان اوایل سال ٦٠ چراغ سبز اعدام و نابودی توده ایها و اکثریتها را از روسیه گرفته بودند, و گرنه اسامی مهره های کلیدی این دو طیف خاین را رییس ایستگاه ک گ ب در ایران بعد از فرارش به انگلیس به اخوندها نمی داد.
نوشته شده در تاريخ هجدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با دهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 11:09:53 توسط مانی المان
دوستان گرامی, اینکه چرا مردم ما همیشه در چنگال دیکتاتورها گرفتارند, مقدار زیادی از ان برمیگردد به موقعیت استراتژیکی و ثروت های کشور و حتی منطقه که همیشه قربانی نقشه های ابر قدرتها بوده و هستیم, تا سال 57 بخاطر همسایگی با کدخدای بلوک شرق دول غرب بخصوص با تاسی به دکترین ترومن که بعد از تقسیمات جنگ دوم کشورهای زیادی زیر فرمان استالین کشیده شدند, دیگر به هیج قیمتی نباید بگذاریم کشور دیگری در دامان بلوک شرق بیافتد, حکومت دیکتاتوری درست شد که هر ندای ازادی و مدنیت طلبی را به اسم مبارزه با کمونیسم سرکوب میکرد. در اوایل دهه ٨٠ میلادی جهان ابستن تغییرات بنیادین بود, بلوک شرق در استانه نابودی بود لذا طرحی دیگر لازم بود برای یک تقسیم بندی جدید, همیشه هم دعوا ها سر لحاف ملاست, مناطق ثروتمند و عقب مانده اولین قربانیان قدرتها هستند, با امدن خمینی نقشه روس و چین تکمیل تر از انچه فکر میکردن شد, با استبداد مذهبی منطقه را پاکسازی میکنند بدون انکه نامی از انها بمیان بیاید, خامنه ای چند روز پیش اقرار کرد که دخالت در کشورهای منطقه از واجب واجبات هم لازم تر است.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
تکمیل پروژه «گازانبری» علی خامنه‌ای
آخوند علی سرلک در مورد قتل وحشیانه رومینا اشرفی:  اگر غیرت نداشته باشیم با خوک چه فرقی داریم؟ /  رومینا مرتکب گناه کبیره شده و حتما باید مجازات می‌شد
روزنامه جام‌جم و صداوسیما چه تغییرات فتوشاپی بر روی عکس رومینا اشرفی انجام داده بودند؟
شهردار کرمانشاه که در خراب کردن خانه آسیه پناهی موجب کشته شدن وی شد جزو لیست املاک نجومی بود
برخورد  با جدول چنین بلایی به سر پراید آورد
بساط امروز نماینده رفسنجان در مجلس و توضیحاتش...
  بازتاب قتل رومینا اشرفی در رسانه های خارج از ایران
ناپدید شدن ‌تارا دختر ۱۳ ساله باشتی در نزدیکی خانه‌اش/ پدر تارا : هیج مشکل خانوادگی نداشته و همدیگر را بسیار دوست داریم
آزمایش‌های جدید شبکه ملی اطلاعات و قطعی‌های مجدد اینترنت
فرار چند زندانی در پی حمله افراد ناشناس به یک اتوبوس حامل زندانیان در میناب + فيلم  
افشاگری فعال رسانه ای اصولگرا: طرف با تخفیف ۱۷۰ میلیونی (در زمان دلار هزار تومانی) ملک نجومی گرفته، عضو هیات رییسه مجلس قوی و انقلابی هم شد
۹ خرداد - منوچهر بختیاری : قبر پویا را تخریب کرده‌اند
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: