حذف پر حاشیه سومین چهره قضایی محبوب صادق لاریجانی


پس از برکناری و دستگیری بیژن قاسم زاده، بازپرس دادسرای کارکنان دولت و برکناری عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان سابق تهران، که هر دو از چهره‌های قضایی نزدیک به صادق آملی لاریجانی بودند، ناصر سراج، رییس وقت سازمان بازرسی کل کشور نیز به شکل ناگهانی برکنار شد.

عدم حضور قاضی سراج در جلسه تودیع‌اش آن‌قدر عجیب بود که محسنی اژه‌ای را مجبور کرد در توضیح این اتفاق بگوید که برکناری سراج به خواست خود وی بوده است: «اواخر سال ۹۶ ایشان (ناصر سراج) اعلام کرد که فرد دیگری را جایگزین بنده کنید و حتی در سال ۹۷ هم این موضوع را اعلام کردند و در سال ۹۸ هم باز گفتند».

اژه‌ای که به نیابت از ابراهیم رییسی در این مراسم شرکت کرده بود درباره دلیل عدم حضور سراج  گفت: «از ایشان خواهش کردم که حضور یابند، اما علت عدم حضور ایشان برای من مشخص نیست».

حواشی تغییرات در سازمان بازرسی کل کشور به این مراسم محدود نماند و تنها چند ساعت پس از پایان این مراسم، شایعاتی درباره دستگیری یا تحت‌نظر بودن سراج به ظن جاسوسی در کانال‌های خبری طرفداران ابراهیم رییسی منتشر شد.

چند ساعت پس از انتشار این اخبار، خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران این خبر را تکذیب کرد. ناصر سراج نیز در مصاحبه با چند رسانه داخلی اعلام کرد که دستگیر و یا بازجویی نشده و اتهام جاسوسی و فساد متوجه او نیست.

سراج همچنین اعلام کرد که سابقه رفاقت ۳۷ ساله با ابراهیم رییسی دارد و تغییر ناگهانی او براساس درخواست تغییر و موافقت با بازنشستگی‌اش بوده که خودش از ۲ سال پیش مکررا به دو رییس قوه قضاییه ارائه کرده بود.

حذف یاران موافق

ناصر سراج که از وی به عنوان قاضی محبوب آملی لاریجانی یاد می‌شود، ۶ سال پیش سمت ریاست سازمان بازرسی کل کشور را از مصطفی پورمحمدی تحویل گرفت. در آن زمان ابراهیم رییسی، معاون اول قوه قضاییه بود و به نیابت از آملی لاریجانی در آن مراسم تودیع و معارفه شرکت و سخنرانی کرد.

ناصر سراج به دلیل قضاوتش در پرونده‌های اجتماعی در ابتدای دهه ۸۰ مشهور شد. حادثه غرق شدن دختران دانش‌آموز در دریاچه پارک‌شهر در سال ۱۳۸۱ و محاکمه محمد بیجه که متهم به تجاوز به ۱۷ کودک بود، سرآغاز حضور او در رسانه‌های داخلی بود.

انتخاب سراج به‌عنوان عضو هیات منصفه دادگاه مطبوعات در زمان ریاست هاشمی شاهرودی بر قوه قضاییه، پای او را به پرونده‌های سیاسی و امنیتی نیز باز کرد. موافقت او با شدت عمل در برخورد با آنچه «جرایم مطبوعاتی» خوانده می‌شود سبب شد تا او به چهره‌ای مورد اعتماد برای دستگاه‌های امنیتی بدل شود.

با انتصاب صادق لاریجانی در سال ۱۳۸۸ به ریاست قوه قضاییه، ناصر سراج خیلی زود در مرکز توجه لاریجانی قرار گرفت. با بروز اختلاف میان رهبر ایران و احمدی‌نژاد، چندین پرونده امنیتی و مالی در قوه قضاییه ایران گشوده شد که در هر کدام از آن‌ها به نحوی پای یکی از یاران و نزدیکان احمدی‌نژاد در میان بود.

از میان این پرونده‌ها، رسیدگی به پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی موسوم به پرونده مه‌آفرید امیرخسروی به سراج سپرده شد. انتشار اخبار این دادگاه و اتهاماتی که در جریان رسیدگی آن به اعضای دولت زده می‌شد چنان وسیع بود که به‌زعم احمدی‌نژاد و حامیان سیاسی‌ وی در دولت، این دادگاه نه برای رسیدگی به فساد که برای «حذف و بی‌آبرو کردن فرزندان ملت» برپا شده بود.

انتصاب سراج به ریاست سازمان بازرسی کل کشور در سال ۱۳۹۲ پس از آن رخ داد که احمدی‌نژاد پاستور را به حسن روحانی سپرده بود. سراج در ۶ سالی که در سازمان بازرسی کل کشور حضور داشت، کار را به روال اسلافش در سکوت پیش برد و مهره گوش‌به‌فرمان آملی لاریجانی بود.

تغییر پیش از موعد صادق لاریجانی و انتصاب ابراهیم رییسی به ریاست قوه قضاییه با رویدادهایی همراه شد که تغییر در سازمان بازرسی کل کشور را ناگزیر می‌کرد. مطرح شدن اتهامات متعدد فساد مالی و اداری درباره رییس سابق قوه قضاییه، معاون مالی دفتر او و همچنین اتهام فساد مالی به دادستان سابق تهران و بازپرس دادسرای کارکنان دولت که همگی از نزدیکترین افراد به آملی لاریجانی بودند، نگاه‌ها را متوجه سازمان بازرسی و رییس آن نیز کرد.

به بیان دیگر به دلیل وظیفه‌ای که سازمان بازرسی کل کشور در رسیدگی به تخلفات مالی و اداری در همه دستگاه‌‌ها دارد،  وقوع این حجم از فساد، زمین‌خواری و تعدی به اموال عمومی، بدون آنکه سازمان بازرسی در آن دخالت کرده باشد، بهانه‌ای شد تا ناصر سراج نیز به سرنوشت دیگر چهره‌های قضایی نزدیک به آملی لاریجانی دچار شود. 

با تغییر ناصر سراج، اکنون نگاه‌ها متوجه ۲ یار باقی‌مانده لاریجانی در قوه قضاییه است؛ محمدجعفر منتظری و محسنی اژه‌ای.

ابراهیم رییسی که تغییرات در قوه قضاییه را با حذف یاران لاریجانی آغاز کرده است برای حذف این ۲ چهره کار آسانی در پیش ندارد. محمدجعفر منتظری که هم‌اکنون دادستان کل کشور است علاوه بر نزدیکی با رییس پیشین قوه قضاییه، معتمد علی خامنه‌ای در این قوه نیز هست و ۳ سال پیش به دستور او طرح پیشنهادی ارتقای قوه قضاییه را برای رهبر ایران تدوین کرده است. محسنی اژه‌ای نیز رابطه‌ای ویژه و نزدیک با علی خامنه‌ای دارد و از زمان رسیدگی به پرونده اختلاس در بانک صادرات در دهه ۷۰ تا انتخاب به‌عنوان وزیر اطلاعات و سپس معاون اول قوه قضاییه همواره رفتارش را بر مدار دستورات رهبر ایران تنظیم کرده است.   / ایندیپندنت فارسی

[کد مطلب: 192449] [تاريخ انتشار: نوزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 10:14:29 توسط اچ پی
من که هیچ نظری ندارم. ولی بازم خوبه که اونایی که بی خودی بقایی و مشایی رو روانه زندان کردن خودشون حداقل بی آبرو بشن حالا هرچند ممکن زندان نرن. شده مثل حکومت دارالاماره کوفه
نوشته شده در تاريخ بيستم مهر ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 04:36:56 توسط مهران
اقای ریسی اگه راست میگن اون کله گنده ها رو مثل برادران لاریجانی که سر دسته دزدان رو بگیرن که ریشه فساد کنده بشه
نوشته شده در تاريخ نوزدهم مهر ۱۳۹۸ برابر با يازدهم اکتبر ۲۰۱۹ ، 12:37:20 توسط آذر
باز با نمایشنامهٔ همیشگی روبروئیم: یکی از باندها که در نقش “افشاگر” ظاهر میشود و با افشای “فساد بازیگران” پیشین یا کنونی، میکوشد با گمراه کردن اذهان مردم، سیستم را از فساد سیستماتیک تبرئه ‌کند. گرچه افشای پرونده‌های فساد یا انتشار اندکی از جزئیات این پرونده‌ها در “محاکمه”های نمایشی قوه چپاول قضاییهٔ، مانند صفحه حوادث، به جزئی از اخبار روزنامه‌ها و رسانه‌ها بدل شده است، اما گاهی اوقات، تعدد این خبرها و ارقام نجومی اختلاس و فساد پرونده‌ها همچنان شوکه‌ آورند. باید باز منتظر ماند تا شاید گوشه‌ٔ دیگری از “مسئله خانوادگی” فساد مالی در قوهٔ قضاییه در سایه اختلافات و کشاکشهای جناحی برملا شده و “بیگانگان”یعنی توده مردم از گوشه‌ای از فساد گسترده در سیستم قضایی، مطلع شوند. اما خوش‌بینی است اگر انتظار داشت نقش دانه درشت ترهای پرونده ها مانند لاریجانی یا اکبر نوری یا سایر مقامات حکومتی افشا شود یا پرونده‌ای علیه آنها گشوده شود. توده ها اما سرانجام، این رژیم سرکوب و چپاول، این رژیم فقر و بیکاری و ده‌ها معضل اجتماعی را سرنگون خواهند کرد و چپاول گران واقعی را به محاکم مردمی خواهند سپرد تا مجازات شوند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ عیادت خامنه ای از مکارم شیرازی
در هیچ بیمارستانی ‏از این صندلی ها پیدا نمیشود، مگر اینکه آخوند خامنه ای در آن حضور داشته باشد!       
فیلم / روح الله زم نیامده اعتراف و اظهار پشیمانی کرد!
 انتشار نخستین تصاویر از روح الله زم پس از دستگیری 
پایان آمدنیوز؛ سناریوی سپاه برای دستگیری روح‌الله زم چه بود؟
دختری که کیهان عکسش را چاپ کرد: 2 میلیون بار هم عکسم رو چاپ کنین، به قربانی تبدیل نمی شم
گزارش لوفیگارو؛ روح الله زم چطور دستگیر شد؟ 
"پس‌لرزه‌های" دستگیری روح‌الله زم، مدیر "آمدنیوز"
ورود خامنه‌ای به پرونده فعالان بازداشت‌شده محیط زیست
چهار عملیات «فریب» جمهوری اسلامی؛ از فرود فولادوند تا روح‌الله زم
"کانال تلگرامی آمد نیوز به کنترل اطلاعات سپاه در آمد"
فرانسه تا ساعاتی دیگر وارد شمال شرق سوریه می شود 
سپاه: روح‌الله زم بازداشت شد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: