حمله ترکیه به کردهای سوریه شاید نقطه شروع یک سیاستگذاری جدیدی در منطقه باشدسالها تلاش دولت آمریکا برای ایجاد نقشه جدید خاورمیانه بزرگ، از زمان بوش پسر تا کنون نتوانسته آمریکایها را به نتیجه مطلوب خود برساند.

در عوض سخنرانیهای اخیر ترامپ در مورد عقب‌نشینی نیروهای آمریکا از شمال سوریه و در پی آن کامنتهای کوتاه پوتین و روند تحولات سیاسی  پس از حمله اردوغان به‌ شمال سوریه و کردها، میتواند نشانی از معاملات پشت پرده آمریکا و روسیه در مورد نظم جدید این قسمت پر تنش خاورمیانه باشد.

بدینصورت که اردوغان که همیشه نگران وجود نیروی مسلح کرد در خط مرزی خود بوده، حفاظت این منطقه را به سوریه بسپارد. چرا که سوریه هیچگاه انقدر نیرومند نبوده که بتواند تهدیدی جدی برای ترکیه باشد ولی در عوض میتواند در آینده آنقدر نیرومند باشد تا کم و بیش بتواند بر روی نیروهای کرد خود کنترل داشته باشد.

 در عوض شاید کردهای سوریه در راستای ایجاد نظم جدید در خاورمیانه بتوانند از یک خودگردانی داخلی برخوردار گردند.

در راستای این سیاست باید کردها نیروی منسجم و مسلح خود را در دولت سوریه ادغام و رهبری این نیروی مسلح را بدست دولت سوریه با نظارت روسیه بسپارند.

حمله وحشیانه اخیر اردوغان، به همراهی نیروهای مزدور ارتش ازاد سوریه که باعث آوراگی صدها هزار کرد‌ شده و همچنین ایجاد رعب و وحشت در میان کردهای سوریه در وهله اول و جهانیان ترسیده از تروریستهای داعش در وهله دوم، کردها را مجبور به ائتلاف با دولت سوریه به رهبری روسیه میکند.

همانطور که در خبرهای اخیر دیده‌ایم، حرکت ارتش سوریه به کردستان که کردها را مجبور به انتخاب در مقام بد و بدتر کرده است مورد استقبال مردم کرد و همچنین نیروهای مسلح کرد قرار گرفته است. کردها که هیچ پشتیبان مستقیم دیگری در منطقه ندارند مجبور به چنین ائتلافی میشوند.

اگر واقعا توافق پشت پرده‌ای میان ترامپ و پوتین برقرار شده باشد روسیه نیز کم کم بعنوان میانجی و حافظ صلح وارد درگیری میشود.

در اینصورت ارتش سوریه بسیار راحتر بکمک کردها میتواند منطقه را از وجود مخالفان خود پاکسازی نماید.

در آن صورت کشورهای عربی هم که اکثرا دلخوشی از اردوغان ندارند میتوانند بمنظور حفظ منافع خود و ثبات در منطقه دوباره سوریه را به جمع اتحادیه عرب راه دهند. در نشست اخیر کشورهای عربی، نماینده لبنان نیز رسما درخواست پذیرش دوباره سوریه را داشت.

با چنین ترکیب قدرتی در سوریه و با پشتیبانی روسیه داعش هم دیگر آن خطر و کارایی سابق خود را از دست میدهد. ولی در عوض خطر این نیرو برای کشورهای اروپایی افزایش پیدا میکند. این نیروی تروریستی میتواند تهدیدی جدی برای امنیت سیاسی و اجتماعی این کشورها باشد. بهمین دلیل است که کشورهای اصلی اروپا در پی نشستهای پیاپی سعی در اقناع اردوغان برای پایان جنگ دارند.

در این میان احتمال توافق پشت پرده آمریکا و روسیه بر سر خروج ایران از سوریه نیز وجود دارد. این اوضاع بنوبه خود برای اسرائیل نیز میتواند خوشایند باشد. چرا که اسرائیل ترکیه را نیز بعنوان رقیب خطرناک خود در منطقه میداند.

هیچ بعید نیست، همانطور که زمانی آمریکا صدام را تشویق به حمله به کویت بمنظور ایجاد بهانه‌ای برای یک اجماع بین‌المللی علیه صدام کرد این بار نیز ترکیه را در این باتلاق انداخته باشد. بهمین دلیل است که امریکا اخیرا ترکیه را تهدید به تحریمهای سخت اقتصادی بمنظور تخریب و تضعیف اقتصاد این کشور کرده‌ است.

اگر این تهدیدات عملی گردد ترکیه مجبور به تکیه هر چه بیشتر به روسیه میگردد. روسیه نیز از آنجایی که از جمعیت مسلمانان چچنی متمایل به داعش ترس دارد از یک ترکیه ضعیف که دیگر نمیتواند آن حمایت سابق را از داعشیها داشته باشد استقبال میکند.

یک ترکیه ضعیف از نظر اقتصادی و سیاسی دیگر نمیتواند تهدید جدیی برای اسرائیل باشد.

دولت قبرس نیز که هم اکنون بدنبال اکتشافات دریایی نفتی است با ترکیه بر سر این منطقه دریایی در اختلاف میباشد.

تضعیف ترکیه به نفع طرفین قدرت در منطقه میتواند توافقی باشد مابین‌ آمریکا و روسیه.

در عوض این توافق روسیه بر تطبق توان اقتصادی و سیاسی خود کنترل سوریه، سواحل مدیترانه و در پی آن کریمه را پیدا میکند و ایران را هم به آمریکا واگذار میکند.

هیچ بعید نیست که کودتای خزنده اخیر سپاه در ایران نیز در همین راستا و با هماهنگی پنهانی سپاه، روسیه و آمریکا باشد.


البته که ضامن یک چنین احتمالی وجود اردوغان بر مسند قدرت است. اردوغانی که هم اکنون مسرور قدرت است و در خیال آینده‌ای واهی.

تنها بازنده این بازیها تکراری تاریخ مردمان ضعیف و تو سری خورده از تاریخ میباشند.

جعفر صلاح‌زاده، ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹.


[کد مطلب: 193589] [تاريخ انتشار: هفتم آبان ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم اکتبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: