بحران عراق؛ چرا برخی معترضان علیه ایران شعار می‌دهند؟


پس از اوجگیری راهپیمایی‌ها برای بار دوم در خلال یک ماه در عراق با تلفات بیش از ۲۵۰ کشته و هزاران مجروح٬ خامنه‌ای، رهبر ایران، آنها را آشوب ناشی از عمل سرویسهای اطلاعاتی آمریکا با حمایت مالی عربستان توصیف کرد.

 خامنه ای در اینباره گفت: "در دنیا بیشتر از همه، آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه دارند آشوب به پا می‌کنند. این بدترین دشمنی و خطرناک‌ترین کینه‌ورزی علیه یک ملت است." وی سپس به شکل تلویحی به مقابله با راهپیماییها را توصیه کرد: "به دلسوزان عراق و لبنان توصیه می‌کنم اولویتشان را علاج ناامنی قرار دهند."

اظهار نظر آقای خامنه ای موضع جدیدی نیست و صرفا تکرار مواضع رهبر ایران نسبت به موج اعتراضات جاری در عراق و لبنان و حتی ایران است. این مواضع از نظر برخی از عراقی ها٬ دخالت صریح در امور داخلی کشورشان و و شاید به زعم برخی نیز فراخواندن صریح به استفاده از خشونت در برخورد با معترضان تلقی شده است.
بحران عراق؛ چرا برخی معترضان علیه ایران شعار می‌دهند؟
در واکنشی صریح به موضع خامنه ای٬ نماینده رسمی آیت الله سیستانی در خطبه نماز جمعه کربلا٬ تشخیص اصلاحات مطلوب و شیوه عملی کردن آنها را منحصرا منوط به رای مردم عراق دانست: "هیچ شخص یا گروه یا طرفی و هیچ طرف منطقه ای یا بین المللی حق ندارد اراده عراقی ها را مصادره کند و دیدگاه خودش را بر آنها تحمیل کند."

دیدگاه آیت الله سیستانی به روشنی نشانگر نگرانی از دخالتهای منطقه ای در امور داخلی عراق است. اعتراض نسبت به این دخالتها یکی از مضامین اصلی راهپیماییهایی جاری است.

هر چند راهپیمایی کنندگان نسبت به ضعف استقلال عراق در منطقه به شکل کلی اعتراض دارند و با هر نوع دخالتی چه از طرف آمریکا و عربستان یا دیگر کشورهای منطقه مخالفند٬ اما این مخالفتها بیش از همه به ایران اشاره دارد. با این حال٬ مخالفتهای جاری نسبت به دخالتهای ایران در عراق از هر گونه نگرشهای نژادپرستانه تهی بوده و صرفا ناشی از روحیه ملی گرایی و نیاز به حفظ استقلال و کرامت مردم عراق است. از این رو٬ اطیاف مختلف مردم عراق از شیعی و سنی٬ متدین و غیرمتدین و نیز روحانیان نجف و کربلا و دیگر اصناف ملت در نقد دخالتهای ایران در عراق اتفاق نظر دارند.

اما این دخالتها چگونه صورت می‌گیرد و چرا ناخشنودی ملت عراق را در پی داشته است؟

مواضع سیاسی حکومت عراق
جناح پرقدرتی در جمهوری اسلامی و به شکل مشخص جناح وابسته به سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، در تصمیم گیریهای کلان حکومت عراق از جمله تشکیل دولت٬ موضعگیریهای رسمی در مسائل بین المللی و تنظیم روابط عراق با دیگران نقش و دخالت مستقیم دارد. این امر از طریق نفوذ در بین احزاب اسلامگرای اصلی در عراق صورت می‌گیرد. این احزاب٬ به جهت سیستم انتخاباتی عراق همیشه از اکثریت برخوردارند و ضامن استمرار منافع سیاسی ایران در عراق و منطقه به شمار میروند.

در مثال اخیری از این نوع دخالتها٬ شبکه خبری رویترز در گزارشی از دخالت قاسم سلیمانی در ممانعت از استعفای نخستوزیر کنونی عراق٬ عادل عبدالمهدی خبر داد.

ر‌ئیس جمهور عراق در سخنرانی اش از اعلام آمادگی عبدالمهدی برای استعفا از نخست وزیری خبر داد. مقتدی صدر رهبر جریان سائرون که از ارکان اصلی انتخاب عادل عبدالمهدی بود نیز در آغاز این هفته از ضرورت کناره گیری عبدالمهدی سخن گفته بود. اما٬ این اتفاق به جهت مخالفت ایران با آن هنوز رخ نداده است.

گروههای شبه نظامی
ایران به طور رسمی از تعدادی از گروههای شبه نظامی در حشد شعبی حمایت میکند. عصائب اهل حق٬ کتائب حزب الله٬ النجباء٬ بدر و کتائب خراسانی از نمونه های بارز این گروهها هستند. فرماندهان این گروهها به طور علنی از مواضع رسمی ایران حمایت کرده و خود را مقلد و تحت فرمان آیت الله خامنه ای میدانند. آنها از ادغام در نیروهای رسمی عراق پرهیز داشته و خواهان حفظ استقلال خود به عنوان یک نیروی نظامی تحت فرمان ایران هستند که منافع ایران در عراق و منطقه را حفظ میکنند. این نیروها علی رغم نظر مخالف دولت عراق و نیز آیت الله سیستانی٬ در خلال حنگ سوریه در آن کشور حضور داشتند و همگام با مواضع جمهوری اسلامی و بدون هماهنگی با حکومت عراق٬ علیه قدرتهای منطقه ای و جهانی موضع رسمی اتخا‍ذ میکنند.

نیروهای امنیتی عراق بنا به گزارشی از رویترز٬ این گروهها را در دست داشتن در کشتن معترضان در راه پیمایی های ماه گذشته و هدف قرار دادن مردم متهم کردند.

آیت الله سیستانی هرگز وجود نیرویی با عنوان حشد شعبی را به رسمیت نشناخته و همواره از آنها با عنوان نیروهای داوطلب یاد می‌کند و در مواضع متعدد از ضرورت قرار گرفتن همه نیروهای نظامی تحت فرمان دولت و ضمن نیروهای رسمی دولت سخن گفته است. در مقابل٬ خامنه‌ای در همه دیدارهای خود با مسؤولان عراقی٬ خواهان حفظ استقلال حشد شعبی بوده از ارتش عراق بوده است.

نادیده گرفتن کرامت و احترام ملی عراقیان
نوع برخورد جمهوری اسلامی با مردم عراق به شکلی است که مردم این کشور از آن برداشت عدم احترام را دارند. مقامات ایرانی در مناسبت های متعدد از نفوذ خود در عراق در درگیریهای خود با رقبای منطقه ای و بین‌المللی استفاده کرده اند. به علاوه٬ تعبیر تسلط ایران بر پایتختهای عربی از جمله بغداد و دمشق و صنعاء به شکل مکرر بر زبان مقامات رسمی ایران آمده است.

در زیارتهای دینی از جمله اربعین نیز شاهد حضور رسمی جمهوری اسلامی در قالب نیروهای نظامی و انتظامی با لباس رسمی و تابلوهای رسمی هستیم که از آن مفهوم هیمنه و سلطه برداشت می‌شود. از باب مثال٬ تنها در زیارت اربعین اخیر بیش از ۷۰۰۰ نیروی سپاه پاسداران با تجهیزان رسمی خود برای حفظ امنیت زوار ایرانی فعال بودند.

این در حالی است که زوار عراقی در ایران و از جمله هیئتهای دولتی گاه با برخوردهای تحقیرآمیز مواجه می‌شوند. از باب مثال٬ برخورد اهانت‌آمیز با یک هیئت رسمی عراقی در مشهد در ماه گذشته به اعتراض رسمی وزارت امور خارجه عراق و بسته شدن کنسولگری عراق در این شهر به نشانه اعتراض انجامید.

علاوه بر اینها همه٬ حمایت مطلق ایران از احزاب حاکم در عراق که متهم به فساد و ناکارآمدی در دولت هستند٬ عملا ایران را شریک جرم این احزاب در نظر شهروندان عراقی ساخته است.

در خلال راهپیمایی های اخیر نیز مواضع رسمی خصمانه مقامات ایرانی نسبت و متهم ساختن معترضان به بازیچه عربستان و آمریکا شدن به افروخته شدن بیشتر ناخشنودی آنان انجامیده است.

سیاست کلی جمهوری اسلامی در عراق ناظر به کسب منافع کوتاه مدت به جای ساخت یک همبستگی استراتژیک بین دو ملت بوده است و اکنون این سیاستها نتایج منفی خود را بر وضعیت ایران در عراق نشان می‌دهد.
علی معموری
کارشناس امور عراق
بی بی سی

[کد مطلب: 193876] [تاريخ انتشار: دوازدهم آبان ۱۳۹۸ برابر با سوم نوامبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوازدهم آبان ۱۳۹۸ برابر با سوم نوامبر ۲۰۱۹ ، 23:42:12 توسط کارگر کمونیست
نه برخی بلکه بسیاری از جوانان کارگر و بیکار و دیگر اقشار خلق همچون در ایران بر علیه رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی ایران هستند. با هدف اعمال سلطه، رژیم برای احیای سازمانهای هم پیمان خود بعنوان پایگاه داخلی در عراق، لبنان، سوریه، ترکیه بسیار هزینه کرد. رژیم با این هدف منافع اقتصادی و مذهبی خود را دنبال میکند. سازمانهای هم خط رژیم همچون در ایران، ترور، سرکوب و تهدید، فقر و هستی مذهبی را در این سرزمینها رواج دادند. توده ها در عراق بدرستی پی برده اند که رژیم حاکم در تهران یکی از مصببین ایجاد شرایط فلاکت بار در آن کشور میباشد. اگر حاکمیت در ایران کارگری بود و رفاه و آزادی را نهادینه کرده بود، حضورش با هدف کمک و همبستگی بین المللی در هر سرزمین دیگر با استقبال توده ها روبرو میشد. اما این رژیم، ضد کارگری و فاشیسم مذهبی است و در عراق یا هر سرزمین دیگری با مخالفت و مقاومت توده ها روبرو خواهد شد. جوامع قطب بندی میشوند، در یک سو کارگران و تهیدستان و در مقابل، سرمایه داران وابسته به قدرتهای منطقه ای و امپریالیستها. رهایی توده ها از ستم و استثمار، تنها با رهبری طبقه کارگر و انقلاب کمونیستی میسر است.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم آبان ۱۳۹۸ برابر با سوم نوامبر ۲۰۱۹ ، 18:12:03 توسط آذر
گرچه به دلایل اقتصادی، سیاسی و یکی از ویژگیهای بارز سیاست خارجی جمهوری جنگ‌افروز اسلامی، از بدو استقرارش در ایران، توسعه‌طلبی پان‌اسلامیستی و تلاش برای کسب هژمونی در منطقه خاورمیانه بوده است. گرچه به دلایل اقتصادی، سیاسی و نظامی، در قد و قواره ج-ا، نیست که به این اهداف جاه‌طلبانه خود جامه عمل پوشد و از همین رو تمام اقداماتش به ماجراجوییهای سیاسی و نظامی انجامید، اما برغم شکستهای مفتضحانه‌اش، همچنان تا به امروز به این ماجراجویی‌ها ادامه داده است. این سیاست، نه‌فقط آسیبهای جدی به شرایط زندگی مردم ایران وارد آورده، بلکه برای تعدادی از کشورهای منطقه خاورمیانه از نمونه عراق، لبنان، سوریه، یمن، نیز، ویرانگری و کشتارهای فجیع ببار آورده است. شعار جنگ، جنگ تا فتح کربلا و راه قدس از بغداد میگذرد، دخالت و برافروختن جنگهای فرقه‌ای مذهبی و حضور مستقیم و غیرمستقیم در این جنگهاست که قادر است، سیاستهای توسعه‌طلبانه خود را پیش ببرد. خمینی در توجیه همین جنگ‌افروزی مذهبی بود، که صریح گفت: “ مذهبی که در آن جنگ نیست، مذهب نیست.” فاجعه انسانی جنگ ۸ ساله ایران عراق زیر شعار “صدور انقلاب” از همین رو بود.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم آبان ۱۳۹۸ برابر با سوم نوامبر ۲۰۱۹ ، 17:04:36 توسط ایرانی
ریزه خوران حکومت ایران بعد از ته کشیدن درامدهای نفتی ایران مثل کف اب در عراق ناپدید خواهند شد منتظر باشید به زودی
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عباس میلانی: احتمال سازش سپاه با آمریکا بعد از خامنه‌ای / «سپاه بدون خامنه‌ای وجود و قدرت دارد، اما خامنه‌ای بدون سپاه قدرتی ندارد»
شواهد جدید از فاجعه هواپیمای اوکراینی: مسافران وحشت‌زده ایستاده بودند
طنز/ دیدار خامنه ای و روحانی
اتومبیل بوگاتی محمد رضا شاه پهلوی مخفیانه به فروش رفت
نسیم مقصودلو،خواهر تتلو، خواننده زن ایرانی بازداشت شد
ارزش زن در اسلام آخوندی! / اگر این داعش نیست پس چیست؟
"فرمانده طالبان سوار بر خودرو سپاه پاسداران بازداشت شد"
تولید یک میلیارد دوز "واکسن کرونا" از اواخر تابستان (سپتامبر)
وقوع انفجار مهیب در کاراکاس پایتخت ونزوئلا
یک فروند هواپیمای مسافربری پاکستان در کراچی سقوط کرد + فیلم
افتتاح پارک بانوان!!
واکنش غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان به خبر ارتباط همسرش با مدیر عامل شرکت هفت تپه و دریافت رشوه ۲۰۰ هزار دلاری از وی
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: