فرهنگ اصطلاحات جمهوری اسلامی در اشاره به اعتراضات


بر اساس برآوردها، اعتراضات آبان ۱۳۹۸ گسترده‌ترین اعتراضات شهروندان ایرانی در سال‌های اخیر بوده است. در هر دوره از اعتراضات، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران برای اشاره به وضعیت از تعابیر و اصطلاحاتی استفاده می‌کنند که گفتار رسمی حکومت را در بازنمایی آن وضعیت شکل می‌دهد. در بسیاری از موارد، این اصطلاحات به‌مرور از معنی اصلی خود تهی و معنای دیگری از سوی حکومت به آن تحمیل می‌شود. این نوشتار به برخی از مهم‌ترین اصطلاحاتی پرداخته که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ از آن استفاده کرده‌اند.

اشرار: به معنی افرادی که دارای جمع رذایل و خطاها و بدهی‌ها هستند. در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ و در صبح سومین روز اعتراضات آیت‌الله «علی خامنه‌ای» این واژه را برای اشاره به معترضان به کار برد و خواستار آن شد که نیروهای «حافظ امنیت کشور به وظیفه خود عمل کنند.» در ادبیات جمهوری اسلامی ایران شرور شخص فاسدی است که به نظام اسلامی بدی و ظلم می‌کند و به همین دلیل می‌توان او را حذف کرد.

معاند: به دشمن و در ادبیات رایج در جمهوری اسلامی ایران فردی است که در ستیز و جنگ با نظام اسلامی قرار دارد. معاند از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند داخلی یا خارجی باشد.

فتنه: به معنی گداختن طلا در آتش است تا ناخالصی‌های آن جدا شود اما این اصطلاح برای اشاره به درگیری‌های فرقه‌‌ای و مذهبی صدر اسلام کاربرد فراوانی دارد. فتنه به معنی بلایی است که به‌مثابه امتحان و آزمایشی باطن افراد را نمایان می‌کند. فتنه با ارجاع به تاریخ اوایل اسلام به معنی اختلاف، کشمکش و جنگ نیروهای خودی و داخلی با یکدیگر است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای اولین بار وقایع اعتراضی به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ را «فتنه» و رهبران معترضان را «سران فتنه» خواند که کنایه از «داخلی» بودن اختلاف و درگیری داشت. فتنه در ده سال گذشته استفاده‌های متعددی در گفتار رسمی جمهوری اسلامی ایران داشته است. فتنه‌گر، حامی یکی از دو طرف فتنه است که اعتراض خود از طرف دیگر را به شکل عمومی نمایش می‌دهد و به خیابان می‌برد.

اغتشاش: این کلمه به معنی به کار بردن خشونت و ایجاد ناامنی در برابر حکومت یا هر نظم اجتماعی پذیرفته‌شده دیگری است. در گفتار مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، هر نوعی از اعتراض عمومی به سیاست‌های حکومت، اغتشاش نامیده می‌شود. بر همین اساس، اغتشاشگر هم به معترضی گفته می‌شود که اعتراض خود را در محل عمومی بیان می‌کند. از دید مقام‌های جمهوری اسلامی اعتراض عمومی به معنی اقدام همراه با خشونت است که «ناامنی» به همراه دارد و «امنیت عمومی» را به خطر می‌اندازد.

راهپیمایی خودجوش: دستگاه‌های تبلیغات رسمی جمهوری اسلامی در برابر هر دور از اعتراضات شهروندان، کارکنان دولت و نهادهای حکومتی را برای برگزاری راهپیمایی طراحی‌شده، روانه خیابان‌های مرکزی شهرها می‌کنند که به‌نوعی نمایش قدرت با هدف گذاشتن نقطه پایان بر اعتراضات است. در این تظاهرات با تعطیلی ادارات، کارکنان دولتی بعضا با اتوبوس‌هایی که از سوی حکومت مهیا شدند، به محل برگزاری راهپیمایی منتقل می‌شوند و برخی از چهره‌های حکومت هم دقایقی در راهپیمایی حضور پیدا می‌کنند. به‌طورمعمول یکی از مقام‌های حکومتی در این راهپیماهایی سخنرانی می‌کند. مقام‌های حکومت از این تجمع به‌عنوان راهپیمایی خودجوش مردمی برای حمایت از نظام اسلامی یاد می‌کنند.

مردم: هم‌زمان با افزایش تجمعات اعتراضی در سال‌های اخیر و کم شدن فاصله برگزاری چنین اعتراضاتی در شهرهای ایران، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هر بار که در چنین شرایطی از «مردم» حرف می‌زنند مرادشان طرفداران حکومت است. آیت‌الله علی خامنه‌‌ای به‌صراحت اعلام کرده که از نظر او «مردم» کسانی هستند که در راهپیمایی‌های حکومتی شرکت می‌کنند و به این معنی آن‌ها کسانی‌‌اند که طرفدار نظام‌‌اند یا دست‌کم به حکومت اعتراض علنی ندارند.

اقتدار نظام: اقتدار ترجمه فارسی «اتوریته» است و معنی لغوی آن توانایی یا مشروعیت دستور دادن و قابلیت پذیرش آن از سوی دیگری است. اقتدار در گفتار رسمی مقام‌های جمهوری اسلامی در اشاره به مسائل داخلی، به معنی توانایی نیروهای مسلح، ماموران اطلاعاتی، امنیتی و قضایی در سرکوب کردن منتقدان و مخالفان است. آیت‌الله علی خامنه‌ای یک‌بار در توصیف معنی اقتدار گفته بود «ما الان می‌توانیم با همه توان ادعا بکنیم که جمهوری اسلامی با همه چالش‌هایی که در مقابل او به وجود می‌آورند، می‌تواند پنجه بیندازد و بر همه آن‌ها می‌تواند غالب بشود، چون این را تجربه کرده‌ایم.»

وضعیت مشابه کربلای چهار: کربلای ۴ نام یکی از عملیات بزرگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ هشت‌ساله با عراق است که در سال ۱۳۶۵ با هدف فراهم کردن مقدمات فتح بندر بصره عراق انجام شد اما به دلیل لو رفتن عملیات، شکست خورد و تلفات انسانی وسیعی به نیروهای سپاه وارد کرد. از این عملیات برای اولین بار برای اشاره به اعتراضات آبان ۱۳۹۸ استفاده شد.

سرتیپ پاسدار «علی فدوی»، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸ گفته بود: «بنده با فرماندهان سپاه برخی شهرها که صحبت می‌کردم در برخی مواقع این اغتشاشات انسان را یاد کربلای ۴ می‌انداخت. بعد از چند ساعت اغتشاشگران غافلگیر شده بودند و خیلی تلاش کردند سریع به پای کار بیایند و ابزارهایی نیز فراهم کرده بودند که نتوانستند این کار را انجام دهند. ما به‌واقع ۴۸ ساعت جنگ کردیم.»

مشخص نیست که منظور از آن برنامه‌ریزی وسیع سپاه در برابر معترضان است یا به‌طور تلویحی از وارد شدن تلفات انسانی به سپاه می‌گوید.

مثلث غربی، عبری، عربی: اشاره تلویحی مقام‌های سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی به آمریکا و برخی از کشورهای اروپای که بیشتر بریتانیا و فرانسه منظور است (ضلع غربی)، اسراییل که برای اشاره به آن از زبان رسمی این کشور استفاده‌شده (ضلع عبری) و عربستان سعودی و بحرین (ضلع عربی). به‌غیراز بریتانیا و فرانسه، جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر رابطه سیاسی با هیچ‌کدام از کشورهای «مثلث غربی، عبری، عربی» ندارد.
فرامرز داور/ ایران وایر

[کد مطلب: 195461] [تاريخ انتشار: ششم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و هفتم نوامبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ ششم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و هفتم نوامبر ۲۰۱۹ ، 21:41:40 توسط شین ر بسیجی سابق
سحنرانی خامنه ای در «اشرار» خواندن و فرمان سرکوب مردم دادن و «نابود شدن فتنه ای گسترده، عمیق و بسیار خطرناک» انقلاب کنونی دانست که در واقعیت اگر با سخنان حد اقلی خودشان خساب کنیم آن «معدود اشرار» می شود ۶۰ ملیون انسان ایرانی! و حالا با تناسب یک بر ملیون همانند سخنرانی شاه است که مردم ایران را بر سر دوراهی یاحزب رستاخیز یا پاسپورت گرفتن و از ایران رفتن قرار داد است. رهبر حرامزاده انقلاب خودش و کل نظامش که بر سر نیزه نشسته و ناگهان از مغز سرش بیرون خواهد زد در حال تناقض گویی هستند: میگوید آشوب هم گسترده بوده! هم ژرف بوده و هم بسیار خطر ناک. در عین حال با حمام های خونی که در ۱۵۰ شهر براه انداخته و دستگیری شاید ۲۰۰۰۰ نفر مدعی نابودی آن است ! اگر هزار نفر را کشته باشید و ۲۰۰۰۰نفر را دستگیر کرده باشید. باز هم با همان شصت میلیون نفر طرفید. در صورتیکه دست کم ده میلیون نفر هم از طبقه متوسط و پولدار در روز موعود به میدان خواهند آمد. در هر حال مامردم دریافته ایم که باید هزینه برانداختن این نظام اشغالگرو ضد ایران را بپردازیم و خواهیم پرداخت. من امیدوارم فرماندهان ارتش و پاسداران به مردم بپیوند.
نوشته شده در تاريخ ششم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و هفتم نوامبر ۲۰۱۹ ، 19:39:16 توسط افراسیاب
ولی بد جوری سیلی خوردن حسابی برق از کله شون پرید، الان شب روز ندارن استرس و سر درد شدید. بیشترین وحشتشون از اینه که دستور شلیک به مردم بدهند و نیروهاشون سرپیچی کنن یا بسیجیها بطرف مردم تیراندازی کنن و افسران سپاه و نیرو انتظامی ریزش کنن و بروند بطرف مردم. بینهایت رژیم ضربه خورد، صد برابر از حمله آمریکا براشون بدتر بود. در هر زمینه ای چه اقتصادی و چه امنیتی بشدت ضربه خوردن و حالا توش ماندن چطوری اینترنت را وصل کنن یا جرات میکنن مامورها را از خیابانها عقب بکشن، مردم در خانه هاشون نشستن منتظر فرصت دوباره، ایندفعه میلیونها نفر میریزن بیرون و اعتراضات مسالمت آمیز نخواهد بود و مردم تصمیم به انقلاب گرفتن و هر مزدوری از رژیم بخواهد با مردم مقابله کند کشته خواهد شد و معلوم نیست چه بر سر خانواده اش خواهد آمد.
نوشته شده در تاريخ ششم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و هفتم نوامبر ۲۰۱۹ ، 12:31:44 توسط آذر
دامنهٔ سرکوب و کشتار آنچنان وسیع بوده که با فروکش کردن اعتراضات توده ای، هنوز هم آمار دقیقی از تعداد کشته ها، زخمی ها و دستگیر شدگان اعلام نمیشود. اگر چه خامنه ای از همان آغاز با “اشرار”خواندن جوانان، زنان و توده های جان به لب رسیده، فضای سرکوب و کشتار آنان را فراهم کرد، اما اکنون کل حاکمیت، ازرئیس جمهور و فرماندهان سپاه گرفته تا نیروهای اطلاعات، از رئیس دستگاه فاسد قضایی گرفته تا دادستان کل کشور، از نماینده خامنه ای در روزنامه کیهان گرفته تا سخنرانان یاوه گوی نماز جمعه ها، جملگی با طرح اتهام“باغی” و“محارب”،“ معاند،” فتنه گر”،“اغتشاش گر و...”بر اعدام گروهی از بازداشت شدگان تاکید دارند. جدای از اینکه این تهدیدات با هدف ایجاد ترس و وحشت در جامعه باشد و جدا از اینکه اساسا شرایط موجود و وضعیت وخامت بار ج-ا، در عرصه داخلی و بین المللی، امکان اقدام چنین جنایاتی را به آنان میدهد یا نه، باید خطر را جدی گرفت. از اینرو لازم است با تمام نیرو و امکانات تبلیغی، ترویجی و، از بسیج خانواده ها گرفته تا تجمع در مقابل بازداشتگاه ها، از بسیج افکار عمومی گرفته تا اعتراضات عملی بیاری بازداشت شدگان بشتابیم.
ساير مطالب اين بخش
مشاور انتخاباتی ترامپ به سه سال و چهار ماه زندان محکوم شد 
توضیح سامسونگ درباره ارسال پیامی مرموز روی گوشی تلفن کاربران 
ادعای هواپیمایی ماهان: پروازهایمان به چین برای ارسال کمک های بشردوستانه است نه جا به جایی مسافر 
* روابط عمومی حرم معصومه : مانعی برای زائران وجود ندارد،‌ دفعات ضدعفونی ضریح را بیشتر می‌کنیم! 
* ویروس کرونا در ایران؛ عراق پروازهایش را به ایران به حال تعلیق درآورد
نتانیاهو طرح احداث ۳ هزار خانه جدید در نزدیکی اورشليم را اعلام کرد 
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ این هم مدرکی بر تائید سخنان خامنه ای مبنی بر داشتن سالمترین انتخابات!
فیلم/ وضعیت بسیار وخیم در قم
دکتر قلابی"تایید صلاحیت شده" انتخابات لو رفت!
عکس/ برای سیرک انتخابات از کوروش مایه میگذارند
آن‌ها مقابل چشمانمان «شکنجه» می‌شوند
عکس/ وعده انتخاباتی یک نامزد نمایندگی مجلس: "ایجاد فضای مناسب برای ارضای حلال غریزه جنسی"
کاریکاتور/  ترحیم انتخابات
عکس/ انتخاب در حکومت آخوندی
عکس/ نیروهای گارد ویژه روبروی دانشگاه شریف، امروز  ۲۸ بهمن ۹۸
فیلم/ وارد شدن وانت به مسجد برای توزیع غذای انتخاباتی!
فیلم/ ماشین های  ضد شورش که به قم فرستاده شدند
"دیدار محرمانه ظریف با سناتور آمریکایی در آلمان"
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: