نخسا؛ نظامیان گمنام شریک در سرکوب معترضان چه کسانی هستند؟


بهنام قلی‌پور؛ ایران وایر: در جریان سرکوب خشونت‌بار اعتراض‌های مردم به گران شدن نرخ بنزین در ایران، یک تشکیلات نظامی گمنام به نام «نخسا» که خود را «نیروهای خودجوش سرزمین‌های اسلامی» معرفی می‌کنند، حضور داشته‌ است.

حساب‌های این مجموعه نظامی در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از حضور شبانه این نیرو‌های مسلح در دانشگاه‌های تهران و امیرکبیر برای سرکوب اعتراض دانشجویان منتشر کرده‌اند.

این نیرو همچنین اعلام کرده در سرکوب اعتراض‌های مردمی در شهرستان «ملارد» کرج نیز حضور داشته و تصاویر مذکور تنها بخشی از اقدامات آن‌ها در شهرهای مختلف ایران در سرکوب اعتراض‌ها بوده است.

درباره این تشکیلات مسلح ناشناس چه می‌دانیم؟ چه زمانی و با چه هدفی تشکیل شده است و چه فرد یا جریانی در شکل‌گیری آن نقش داشته است؟

این گروه مسلح اعلام کرده با هدف سرکوب اعتراض‌های خیابانی در سال ۱۳۸۸ راه‌اندازی شده تا «باعث تقویت و ثبات نظام» شود.

شاخه نظامی برون‌مرزی این تشکیلات پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه از سوی «مصطفی صدر‌زاده» تشکیل شد.

صدرزاده، متولد ۱۹شهریور ۱۳۶۵ در شهرستان شوشتر استان خوزستان بود که پس از مهاجرت خانواده مذهبی‌اش به تهران به عضویت رسمی بسیج درآمد.

وی سال ۱۳۹۲ با نام جهادی «سید ابراهیم» فرمانده گردان «عمار» و جانشین تیپ «فاطمیون» در جنگ سوریه شد و عاقبت آبان ۱۳۹۴ در حومه شهر حلب کشته شد.

تیپ «فاطمیون» به اعضای یک نیروی نظامی گفته می‌شود که متشکل از افغان‌های مهاجر در ایران است و از سوی جمهوری اسلامی برای حمایت از بشار اسد در جنگ سوریه سازمان‌دهی شده‌اند. گفته می‌شود جمهوری اسلامی افغانستانی‌های شیعه مقیم ایران را با وعده پرداخت حقوق ماهیانه و صدور کارت اقامت برای همه افراد خانواده و استفاده از تبلیغات مذهبی شیعیان برای شرکت در جنگ سوریه تشویق می‌کند.

از صدرزاده فیلمی موجود است که خود را عضو تشکیلات «نخسا» معرفی می‌کند که برای جنگ خود را به سوریه رسانده‌اند.

«نخسا» هم با هدف متشکل کردن نیرو‌های مسلمان حاضر در جنگ سوریه همچون «تیپ فاطمیون»، تیپ «زینبیون» و گروه‌های بسیاری از گروه‌های شیعه مسلح عراقی فعالیت خود را آغاز کرده است.

موسسان آن می‌گویند که «نخسا یک سازمان و تشکیلات نیست یک تفکر و ایدئولوژیک است که راوی این مطلب است که اسلام مرز نمی‌شناسد و در تمام امور، مطیع بلاشرط ولایت مطلقه فقیه امام خامنه‌ای است.»

خبرگزاری «دانشجو» وابسته به سازمان بسیج هم درباره این گروه مسلح نوشته که «نخسا یا همان نیروهای خودمختار سپاه اسلام، آن دسته جوانان پرشور و عشق جنگ هستند که عاشقانه خود را فداییان «علی‌ خامنه‌ای» و سردار «قاسم سلیمانی» می‌دانند که مدعی هستند بدون وابستگی سازمانی و بدون هیچ دستمزد و چشم‌داشت با اختیار خود به سوریه رفته‌اند تا علیه تکفیری‌ها بجنگند.»

تریبون اصلی این نیروهای مسلح ناشناس چند کانال تلگرامی است ازجمله کانال‌هایی مثل «ناب جهادی» یا «حیفا را با موشک می‌زنیم» که بیش از ۳۰ هزار عضو دارند و «از بازوهای سایبری سپاه نیز محسوب می‌شود و اعضای آن به افشا و هک کردن کانال‌های مخالف جمهوری اسلامی و کانال‌های ضددینی نیز مشغول‌ هستند.»

ادمین کانال «نخسا»  به نام «مقداد» درباره این گروه گفته «نخسا اولش قرار بود نیروهای خودمختار باشد، اما بعدا گفتیم ما ولی و رهبر داریم و خودمختاری معنا ندارد لذا اسمش را گذاشتیم نیروهای خودجوش سرزمین‌های اسلامی.»

مقداد، نخسایی‌ها را کسانی معرفی کرده که «وقتی از در [برای حضور در میدان جنگ کشور‌های اسلامی] راهشان ندادند و حالا از پنجره آمده‌اند. ما می‌خواهیم این تفکر مقاومت در بین همه جوانان فراگیر شود که فردا روز کشور متخاصمی کاری کرد قبل از اینکه نیروهای نظامی بخواهند عمل کنند و به‌صورت همه‌جانبه به آن‌ها جوابی بدهیم و عکس‌العملی نشان دهیم.»

وی همچنین افزوده که نیرو‌های نخسا «بین نیروهای حزب‌الله، کتائب‌های عراق، حشد‌الشعبی، دفاع وطنی سوریه یا فاطمیون» در جنگ سوریه و عراق حضور داشته‌اند.

مقداد اضافه کرده «ما خودمختار نیستیم، خودجوش هستیم. بالاخره تحت لوای این تشکیلات می‌جنگیم. سال‌ اول جنگ ‌خودمان می‌رفتیم سوریه. با کمی ارتباط‌گیری راحت می‌شد اسلحه گیر آورد و وارد جنگ شد.»

وی همچنین گفته «بچه‌های نخسا در تمام جبهه‌ها تحت لوای تشکیلات نظامی شناخته‌شده می‌جنگند. بچه‌ها خودشان را با پول خودشان می‌رساندند. مردم هم حقیقتا خیلی کمک کردند. ما سعی کردیم آن خودجوشی را حفظ کنیم.»

مقداد اشاره می‌کند که فعالیت حساب‌های این تشکیلات در شبکه‌های اجتماعی از زمان حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران شروع شد و شش مرتبه این حساب‌ها در مقاطع مختلف در ایران بسته شده است.

وی اضافه می‌کند که مدیریت این حساب‌ها را «اتحادیه ادمین‌های حیفا» اداره می‌‌کند که متشکل از «همه افرادی است که کانال جهادی دارند.»

«نخسا»، تشکیلات نظامی پنهانی است که حتی مقداد حاضر نیست به‌صراحت اعلام کند از سوی چه نهادی حمایت می‌شود و چگونه توانسته مسلح شود و در ناآرامی‌ها و اعتراض‌های در ایران و برخی دیگر از کشور‌های اسلامی حضور داشته باشد.

درباره این تشکیلات نظامی البته در میان گروهی از «مدافعان حرم» و نیرو‌های ارزشی اختلاف‌نظر وجود دارد و برخی منتقد این تشکیلات و رهبران آن هستند.

گروهی از «مدافعان حرم» این تشکیلات نظامی را «نیروهای خودسر یا خودساخته سرزمین‌های اسلامی» معرفی کرده‌اند.

منتقدان و مخالفان «نخسا» می‌گویند که «اسامی شهدای موردادعای نخسائیون در لیست تجهیزات و نیروی انسانی فاطمیون ثبت‌شده و اصلا در میدان نبرد چیزی به اسم نخسا وجود ندارد.»

 نیروهای «نخسا» از «مصطفی صدرزاده، حسن قاسمی دانا، برادران بختی، جواد محمدی و جواد کوهساری» به‌عنوان «شهدای» خود در جنگ سوریه نام می‌برند، اما مخالفان آن‌ها می‌گویند که این افراد «با مدارک افغانستانی به سوریه سفر کردند و جز اعضای لشکر فاطمیون بوده‌اند.»

از یکی از فرماندهان ایرانی تیپ «فاطمیون» هم فیلمی در دسترس است که اعضای «نخسا» را گروهی «کلاهبردار» و «دروغ‌گو» معرفی کرده و انتقاد‌های تندی متوجه این تشکیلات می‌کند.

در این فیلم به موضوع دستگیری «ابوحر» یکی از اعضای ارشد «نخسا» در ایران هم اشاره می‌شود.

مرداد ۱۳۹۵ اعلام شده بود که معاون گردان‌های «امام علی»، شاخه نظامی جنبشِ حشدالشعبی (بسیج مردمی عراق)، ملقب به ابوحر و دوست «صمیمی» ابوعزراییل، به اتهام «کلاهبرداری»٬ «جعل» و «اخاذی» در مشهد بازداشت شده است.

روزنامه خراسان در آن زمان به نقل از «حسن حیدری»، معاون دادستان مشهد، از بازداشت وی به همراه سه نفر دیگر خبر داده بود.

این مقام قضایی اعلام کرده بود که ماموران سپاه پاسداران پس از شناسایی وب‌سایتی که به نام این نیروی نظامی اقدام به ثبت‌نام برای اعزام به سوریه و عراق می‌کرد موفق به شناسایی و بازداشت گردانندگان آن شده‌اند.

به گفته آقای حیدری، «جاعلان این سایت با گرفتن مشخصات کامل افراد و سواستفاده از این اطلاعات، اقدام به کلاهبرداری و اخاذی» می‌کرده‌اند.

مقام‌های قضایی در شرایطی اعضای «نخسا» را «کلاهبردار» و «جاعل» معرفی کرده‌اند که گزارش‌ها از ادامه فعالیت این تشکیلات نظامی در ایران حکایت دارد که معلوم نیست تحت حمایت چه سازمانی چنین امکانی پیدا کرده‌اند؟

یکی از حساب‌های کاربری «نخسا» در سرویس «آپارات» هم یک سال پس از برخورد قوه قضائیه با برخی اعضای این تشکیلات، فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد اعضای آن در کنار پلیس و بسیج در سرکوب «دراویش گنابادی» در گلستان هفتم تهران هم دست داشته‌اند.

اعضای این گروه چه کسانی هستند؟ چرا هویت آن‌ها معلوم نیست؟ به چه دلیلی از انتشار عمومی تصاویر خود خودداری می‌کنند و همچون نیرو‌های سازمان‌های اطلاعاتی، امنیتی و نظامی در خفا عمل می‌کنند؟

«نخسا» برای میلیون‌ها نفر از مردم ایران گروهی ناشناخته، بی‌هویت و شاید مخوف باشد. گروهی که مسلح است، در سرکوب‌ها شرکت می‌کند و ردپای آن در دیگر کشور‌های اسلامی دیده می‌شود.

از «نخسا» باید به‌عنوان دومین تشکیلات مسلح غیررسمی در ایران پس از لباس شخصی‌ها نام برد که هیچ نهاد نظامی، اطلاعاتی، امنیتی و حاکمیتی مسوولیت آن‌ها را برعهده نمی‌گیرد اما درعین‌حال از توان آن‌ها برای پیشبرد اهداف خود بهره می‌برند.

[کد مطلب: 195499] [تاريخ انتشار: هفتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم نوامبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوازدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با سوم دسامبر ۲۰۱۹ ، 19:20:38 توسط کارگر کمونیست
ممنون امید گرامی، یک کلمه هم یاد گرفتم! تحلیلت به واقعیت خیلی نزدیکه. و اما، هموطنان آزادیخواه و انقلابی، سوریه ویران شد، بیش از 400 هزار نفر کشته شدند و احتمالا بالای یک میلیون نفر زخمی شدند. نزدیک به 3 میلیون نفر آواره و پناهنده دیگر کشورها شدند اما رژیم اسد هنوز بر سر قدرت است. طالبان با کشتاری که به راه انداخت در حال بازگشت به حکومت است. بنابر میتوانیم پیشبینی کنیم که رژیم جنایتکار ج.ا. حاضر است از کشته ها پشته بسازد و همه جا را ویران کند اما بر سر قدرت بماند. در روژآوای کوردستان ملت کورد خود را بطور مسلح در "نیروهای مقاومت خلق" YPG و " نیروهای مقاومت زن" YPJ سازماندهی کرد و همچون خلق قهرمان ویتنام راه پیروزی را با شعار "به رخودان ژیانه" (مقاومت زندگی است) نشان داد. تنها با ایجاد یک ارتش خلق و آزاد سازی مناطق و شهر ها به رهبری طبقه کارگر میتوانیم از سلطه این نظام جنایتکار دین و سرمایه رهایی یابیم. اگر کارگران، ملتهای تحت ستم ملی، زنان و جوانان تصمیم گرفته اند که از سلطه ضد بشری این نظام خلاصی یابند باید مبارزات جوانان روژآوا و خلق قهرمان ویتنام را سرمشق خود قرار دهند.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با سوم دسامبر ۲۰۱۹ ، 08:33:09 توسط اميد
به كارگر كمونيست: تاواريش به روسى معناى رفيق ميدهد اما اين رشيد خان فكر ميكند همه كمونيستها روس و وابسته به روسيه هستند، حالا فرقى نميكند كه سى سال از فروپاشى سوسياليسم نيم بند در روسيه گذشته است. اين رشيد خان و رشيدخانهاى ديگر هنوز در دوران شاهنشاهى زندگى ميكنند و تهديداتشان ساواكى وار است، بعد از سرنگونى شاه ساواكى ها سه دسته شدند، اول آنهايى كه دستگير و اعدام شدند مثل تهرانى، دسته دوم فرار كردند و سر از اسراييل و امريكا در آوردند و دسته سوم آنهايى كه به جمهورى اسلامى پيوستند و رژيم را در بازسازى ساواما كه بعدا وزارت اطلاعات شد يارى كردند و تجارب خود را به رژيم جديد منتقل كردند چون هدف اين رژيم و رژيم سابق يكى بود يعنى سركوب دانشجويان، روشنفكران، كارگران، كمونيستها، نويسندگان و روزنامه نگاران. تهرانى شكنجه گر ميگفت دليل محاكمه اش را نمى فهمد چون او هم كمونيستها را ميكشت و رژيم هم همانكار را ميكند. حالا اين رشيدخان هم از همان ساواكى هاست كه دشمنى اش با كمونيستهاست نه با آخوندها كه ياور و دعاگوى شاه بودند. كلمه خدا شاه ميهن فراموشت نشود يعنى پيوند مذهب با سلطنت و ناسيوناليسم افراطى
نوشته شده در تاريخ يازدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با دوم دسامبر ۲۰۱۹ ، 18:42:38 توسط رشید به کارگر کمونیست
اگر نمیدونی تاواریش چیه پس دیگه کمونیست گفتنت چیه؟ اصلا تو که معنیشو نمیدونی مثل طوطی بره خودت اسم گذاشتی؟ همین کسانی مثل شماها میشن آلت دست روسها و آخوندها یا هم که خودت رو داری به کوچه علی چپ میزنی.
نوشته شده در تاريخ دهم آذر ۱۳۹۸ برابر با يکم دسامبر ۲۰۱۹ ، 19:25:55 توسط کارگر کمونیست
رشید نادان، من نمی دانم تاواریش چیست اما هر چه معنی می دهد، مناسب خودت میباشد. من علیرغم وضعیت صفر اقتصادی خود، به زلزله زدگان و همچنین به کوردهای مورد حمله قرار گرفته ارتش فاشیست ترکیه کمک می کنم. ما کارگران آزادی می خواهیم اما این تو هستی که می خواهی مخالفانت و کارگران کمونیست را وحشیانه از درخت آویزان کنی. بنابر این ساندیس خوری، مزدوری، شکنجه گری و گرگ صفتی لایق افرادی مثل تو میباشد.
نوشته شده در تاريخ دهم آذر ۱۳۹۸ برابر با يکم دسامبر ۲۰۱۹ ، 14:17:50 توسط به آبادانی
پیک ایران: ای کاش مینوشتید که چرا این ها وابسته به همانی است که میگوئید.
نوشته شده در تاريخ دهم آذر ۱۳۹۸ برابر با يکم دسامبر ۲۰۱۹ ، 11:56:29 توسط رشید به کارگر کمونیست
شما جیره بخور کا گ ب هستی و فعلن پوست کوسفند بر روی صورت گرگ خودت انداخته ای! برو پی کارت با اون خلق و مسخره بازیت . برو مسکو و ساندیست رو بخور و حرف مفت نزن تاواریش برو مسکو و وودکاتو بخور شما از آخوندها بدترین.
نوشته شده در تاريخ نهم آذر ۱۳۹۸ برابر با سی ام نوامبر ۲۰۱۹ ، 22:29:44 توسط کارگر کمونیست
به رشید. پس از سرنگونی این رژیم جنایتکار، ممکن است تعدادی از آمرین و عاملین جنایات توسط دادگاه کارگران و اقشار خلق به اعدام محکوم شوند اما پس از آن با قدرت مسلح خود به هیچ کس اجازه نمی دهیم بساط دار راه بیندازد. نظرات تو نشان می دهد که بیشتر به این رژیم و سلفش شباهت داری تا یک انسان دمکرات و مدرن. من به عنوان یک کمونیست بشدت با پوتین ها و ترامپها مخالف هستم اما مطمئن باش اگر هر گروه و یا رژیم فاشیستی قصد ترور و یا کشتار کمونیستها را داشته باشد، ما نیز برای دفاع از خود با سلاح گرم مغزشان را هدف قرار می دهیم. در این واقعیت اصلا تردید نکن. نه شاه میخوایم نه ملا قدرت به دست شورا. آنهم شوراهای مسلح کارگران و تهیدستان.
نوشته شده در تاريخ نهم آذر ۱۳۹۸ برابر با سی ام نوامبر ۲۰۱۹ ، 22:02:07 توسط کارگر کمونیست
آقای بهنام، یعنی اگه این نخسا حذف بشه، همه چی حله؟! یعنی مشکل ما اینها و لباس شخصی هاست؟ تا زمانی که این ماشین بوروکراتیک نظامی که نام دولت جمهوری اسلامی را بر خود دارد، به حیات ضد بشری و ننگین خود ادامه دهد، غارت دسترنج توده ها، تجاوز به جان آنها، سرکوب، فریب، زندان، اعدام و فقر و فلاکت همچنان پابرجاست. یک واقعیت انکار ناپذیر است و اینکه خامنه ای و شرکاء عملن شمشیر را از رو بسته اند و مصمم هستند بر علیه توده ها و کشتار آنها از نیروهای مسلح همچون نخسا، لباس شخصیها، بسیج، سپاه، فاطمیون، حزب اللا لبنان و....استفاده کنند. توهم به مبارزه مدنی صرف برای دستیابی به حتی اصلاحات خود فریبی سفیهانه ای بیش نیست. هاشمی رفسنجانی را در استخر خفه کردند، جوانان معترض به این رژیم جای خود دارد. جوانان آزادیخواه و انقلابی طبقه کارگر و دیگر اقشار خلق بایستی خود را در هسته های مخفی مقاومت سازماندهی کنند و آموزش تئوریک و عملی مبارزه مسلحانه را فرا گیرند و خود را قوی سازند. ما کارگران و متحدانمان با اعتصابات یکپارچه، سیاسی، سراسری و جنگ مسلحانه بر علیه رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی میتوانیم به پیروزی برسیم.
نوشته شده در تاريخ نهم آذر ۱۳۹۸ برابر با سی ام نوامبر ۲۰۱۹ ، 03:11:51 توسط بهرام
کمیته چی ها، پاسداران، بسیجی ها، لباس شخصی ها و گهنامهای امام زمان همه کم آورده اند و رژیم ورشکسته در آخرین تلاش مزبوحانه خود برای تحکیم موقعیت و روحیه بخشیدن به طرفدارانش یک دار و دسته آتش به اختیار راه انداخته است غافل از اینکه سیل خروشان میلیونها مردم جان بلب رسیده همه این زباله های اسلامی را در زیر گامهای مصمم خود خرد خواهند کرد و آنان را به صندوق عدم راهی خواهند ساخت. سپیده در حال دمیدن است.
نوشته شده در تاريخ هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹ ، 16:17:09 توسط رشید
بله انقلاب هرآن نزدیکتر میشود, هم طرفدارهای پوتین وبرژنف و هم طرفدارهای آخوندها را از درخت آویزان خواهیم کرد تا خواب و خیالی به سرشان تا ابد راه ندهند.
نوشته شده در تاريخ هفتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم نوامبر ۲۰۱۹ ، 11:54:00 توسط آذر
انقلاب هرآن نزدیکتر میشود. باید هوشیار بود، در انقلاب پیش رو، اساسی ترین مسئله، کسب قدرت سیاسی است. اینبار، کارگران و زحمتکشانی که تمام هزینه انقلاب را متحمل شده‌اند، نباید اجازه دهند که هیچ فرد، گروه و سازمانی قدرت را بنام مردم تصاحب کند. کارگران و زحمتکشان از هم‌اکنون باید دست رد بر سینه آنهایی بزنند که با وعده‌ و وعید میکوشند ثمره تلاش و مبارزه آنها را نابود کنند.فراموش نکنید و بخاطر بسپارید، انقلاب زمانی میتواند به پیروزی بر‌سد که تمام قدرت در دست توده‌های کارگر و زحمتکش متشکل شده در شوراها قرار بگیرد. باید برای قیام مسلحانه تدارک دید. باید از هر طریق ممکن سلاح گردآورد. بزاید طرز ساختن انواع بمب ها را آموخت. باید مراکز سرکوب رژیم و بهترین راه حمله به ‌آنها را بدقت شناسایی کرد. باید محل زندگی تمام اعضای نیروهای مسلح و سرکوب رژیم را در همجا شناسایی کرد. برای درهم شکستن قدرت نظامی و سرکوب، باید قیام مسلحانه در ابعاد سراسر ایران شکل بگیرد. قیام مسلحانه، برای اینکه به پیروزی و سرنگونی رژیم بیانجامد، باید در تمام شهرهای ایران برپا شود. قیام مسلحانه سرتاسری ضرورتی حتمی برای سرنگونی است.
نوشته شده در تاريخ هفتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم نوامبر ۲۰۱۹ ، 07:19:31 توسط فرهنگ
پرچم کفتارهای خامنه ای بیشرف که طبق معمول اسلحه در آن بسیار پررنگ تر و بزرگتر از آن شاخ زیتون خشکیده است. آن هم زیتون عاریه ای از یونانیها.
نوشته شده در تاريخ هفتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم نوامبر ۲۰۱۹ ، 07:15:43 توسط ناشناس
خلاصه مقاله أين كه در جهنم مارهايي هستند كه انسان به افعي ها پناه ميبرد. جمهوري ننگين اسلامي با نابودكردن زير بنا هاي اقتصادي و فرهنگي نه فقط لشگر بيكار و فقير مخالف خود را به وجود آورده بلكه توانسته از اين لشگر لمپن هاي خود را نيز جمع كند. اما با اين روش هيچ رژيمي حتي مستبد تر و ننگين تر نيز ماندليف نبوده و فقط رفته هاي بيشتري به دست و پاي خود تنيده و زودتر از به قعر ميرود.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ این هم مدرکی بر تائید سخنان خامنه ای مبنی بر داشتن سالمترین انتخابات!
فیلم/ وضعیت بسیار وخیم در قم
دکتر قلابی"تایید صلاحیت شده" انتخابات لو رفت!
عکس/ برای سیرک انتخابات از کوروش مایه میگذارند
عکس/ وعده انتخاباتی یک نامزد نمایندگی مجلس: "ایجاد فضای مناسب برای ارضای حلال غریزه جنسی"
کاریکاتور/  ترحیم انتخابات
آن‌ها مقابل چشمانمان «شکنجه» می‌شوند
عکس/ انتخاب در حکومت آخوندی
عکس/ نیروهای گارد ویژه روبروی دانشگاه شریف، امروز  ۲۸ بهمن ۹۸
فیلم/ وارد شدن وانت به مسجد برای توزیع غذای انتخاباتی!
فیلم/ ماشین های  ضد شورش که به قم فرستاده شدند
"دیدار محرمانه ظریف با سناتور آمریکایی در آلمان"
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: