آموزش پیشگری از سو استفاده جنسی به فرزندان


سپیده کرامت بروجنی

روزانه کودکان در سرتاسر دنیا مورد آزار و اذیت جنسی قرار می گیرند. خبر بسیار دردناکی ست اما برای پیشگیری از آزار جنسی چه باید کرد؟
بخشی از این پیشگیری مربوط به آموزش ها و تربیت جنسی مناسب است و برخی دیگر مربوط به مراقبت از آن کودکی که ربوده می شود به مکان خلوتی برده می شود و مورد تجاوز قرار می گیرد.
کودک قربانی نمی داند که به او تجاوز می شود. بر فرض اینکه بداند چه اتفاقی دارد برایش می افتد زمانی میتواند از خودش دفاع کند که توانایی " نه " گفتن و عزت نفس و اعتماد به نفس دفاع کردن از خود را داشته باشد. و این توانایی نه گفتن را باید از پدر و مادر خود بیاموزد چراکه اولین الگوی رفتاری بچه ها پدر و مادر هستند. هرچقدر هم محیط جامعه نا امن باشد باز هم این والدین هستند که مسئول زندگی کودک اند و باید درباره خیلی مسائل به کودک آموزش بدهند و امن ترین محیط را برای فرزندانشان فراهم کنند.
درست است سیستم آموزشی ما ناقص و فاقد کارایی لازم است اما این موضوع نباید باعث شود که خانواده ها خود و فرزندانشان را از آموزش های ضروری محروم کنند.ما در قبال نسل جدید و آموزش آنها مسئولیم. حرف من این است که خودمان باید به دنبال راه ها و شیوه های جدید پیشگیری از این حوادث باشیم.
قدم اول این است که درباره پدوفیلی اطلاع رسانی وسیعی شود. باید کمک کنیم تا این افراد شناسایی شوند و با مراجعه به روانشناس و متخصص کمک حرفه ای بگیرند. اطلاعات مربوط به پدوفیلی را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
قدم دوم افزایش اطلاعات و آگاهی خودمان درباره تربیت جنسی است. هنوز هم صحبت و آموزش مسائل جنسی به کودکان تابو محسوب می شود. درست است که ما در زمینه تربیت جنسی با فقر اطلاعات مواجه هستیم اما اینطور هم نیست که هیچ کتاب و منبعی وجود نداشته باشد. برای مثال: کتاب آموزش جنسی به کودک و نوجوان اثر دکتر تبریزی_ کتاب تربیت جنسی کودکان ترجمه لیلا لفظی_ کتاب مسائل جنسی از کودکان از مجتبی امین زاده و کتاب سو استفاده جنسی از کودکان از جواد محمود قرائی.
همچنین در فضای مجازی فیس بوک و اینستاگرام پروژه قایم باشک اطلاعات دقیق و علمی ارائه می دهد. در کلینیک های معتبر روانشناسی هم کارگاه هایی برای آموزش والدین برگزار می شود. اگر هم دیدیم که منابع مورد نظر کافی نیست یا به هر دلیل از عهده تربیت جنسی کودکانمان بر نمی آییم مراجعه به روانشناس و متخصص ضروری ست.
همچنین ضمن شناخت دقیق از وضعیت مهد کودک_ پرستار_ مربی ها_ معلم ها_ راننده سرویس و دوستان کودک خود دائما با آنها در تماس باشید. بویژه دوستان بزرگتر از کودک در انتقال اطلاعات جنسی فراتر از سن کودک یا آزار های جنسی تاثیر گذارند.
بچه ها را برای ساعات طولانی با افراد دیگر تنها نگذارید. آنها را برای خرید در جاهای خلوت و کم رفت و آمد نفرستید. منظور از این حرف ها چسبیدن بیمارگونه به بچه ها نیست ولی با توجه به شرایط زندگیتان متوجه باشید که چه کار هایی می توانید برای حفظ ایمنی فرزندتان انجام دهید. در نهایت هم سعی کنید با فرزندانتان رابطه ای صمیمانه ای داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه اتفاق ناخوشایندی آن را با شما در میان بگذارد و ترس از عکس العمل شما نداشته باشد.
تعرض جنسی به کودکان عموما از سوی دو قسم از افراد اتفاق می افتد: افراد مبتلا به پدوفیلیا و معترضین جنسی غیر پدوفیلیک. افراد مبتلا به پدوفیلییا تمایل به رابطه جنسی با کودکان نابالغ دارند. پدوفیلیا در آقایان خیلی شایع تر است ولی به این معنا نیست که در خانم ها وجود ندارد. بنابراین والدین باید متوجه باشند که هرکسی با هر نژادی با هر عقیده مذهبی با هر جایگاه اجتماعی و جایگاه شغلی از لحاظ جنسی می تواند برای کودک ما خطرناک باشد چراکه ما نمی توانیم از روی ظاهر افراد قضاوت کنیم.
و آمار نشان داده که 30% از بچه ها توسط اعضای خانواده و فامیل نزدیک 60% توسط دوستان و آشنایان مثل: معلم سرایدار همسایه مربی پرستار و راننده و 10% مابقی توسط افراد کاملا غریبه مورد سواستفاده جنسی قرار می گیرند.
اما آموزش هایی که باید جدیشان بگیریم:
1.به فرزندانتان از 3 سالگی به بعد صراحتا یاد بدید که فقط خودش صاحب بدنش است و هیچکس حق نداره نواحی خصوصیش را لمس کند
2.سه نوع لمس را یادشان بدهید: لمس خوب_ لمس بد_ لمس قایمکی. لمس خوب یعنی زدن به شانه ها به منظور تحسین کردن یا زدن دو دست بهم. لمس بد یعنی پرخاشگری و کتک زدن یا مشت و لگد. لمس قایمکی مثل لمس ناحیه جنسی بچه یا دست زدن به سینه ها کمر پاها و باسن بچه.
3.راز داری مهمترین تاکتیک معترضین جنسی است. باید به بچه ها یاد داد رازی که تو را افسرده و ناراحت می کند رازی خوبی نیست و تو باید آن را با پدر و مادر در میان بگذاری.
4.هرگز از کنار صحبت های فرزندتون در این خصوص نگذرید و نگویید خیالاتی شده یا خواب دیده یا حتما دیده این بلا سر شخص دیگری افتاده حالا بچه ما هم ترسیده داره برای ما تعریف میکنه. یا فکر نکنیم که بچه وقتی بزرگ میشه یادش میره.
5.در قالب بازی به بچه یاد بدیم که چطور نه بگه و چگونه از خودش دفاع کنه. مثلا در حال بازی به او بگوییم من الان دست به پاهات یا پشتت یا آلت جنسیت میزنم و تو دست منو بکش و بلند بگو نه نکن نمی خوام بم دست نزن فریاد بزن و فرار کن. و چندین بار موقع بازی های مختلف این کار را تکرار کنیم تا ملکه ذهن بچه بشود.
6.آموزش بدید که از کسی که نمیشناسد هدیه یا خوراکی قبول نکند رفتن به جایی را بدون هماهنگی با شما قبول نکند و در صورت سماجت فرار کند و خودش را به یک آدم امن مثل یک خانم در خیابان یا به یک سوپری مغازه داری برساند و از او بخواهد تا شماره شما را برایش بگیرد.
در این خصوص باید در رابطه باپیمان نامه حقوق کودک توضیح داد که یک کنوانسیون بین المللی ست که حقوق مدنی سیاسی اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می کند. دولت هایی که این معاهده را امضا کرده اند موظف به اجرای آن هستند و شکایت های راجع به آن به کمیته ملل متحد تسلیم می شود. این کنوانسیون در 20 نوامبر 1989 مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت و از 2 سپتامبر 1990 لازم الاجرا شد. تاکنون 193 کشور بجز کشور آمریکا این سند را تصویب کرده اند یا به آن ملحق شده اند بنابراین مقبول ترین سند حقوق بشر در تاریخ میباشد. همچنین در 25 می 2000 الحاق دو پروتکل اختیاری به کنوانسیون مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت. یکی پروتکل الحاقی درباره خرید و فروش کودکان_ خودفروشی و هرزه نگاری کودکان که این اقدامات را در کشور های عضو ممنوع میسازد و دیگری
پروتکل الحاقی درباره بکارگیری کودکان در مناقشات مسلحانه. به همین جهت در ادامه موادی که به مسائل جنسی کودکان در این کنوانسیون نوشته شده را می نویسم.
طبق ماده 3 کنوانسیون بین المللی حقوق کودک
در تمام اقدامات مربوط به کودکان که توسط موسسات رفاه اجتماعی عمومی و یا خصوصی دادگاه ها مقامات اجرایی یا ارگانهای حقوقی انجام شود منافع کودک از اهم ملاحظات می باشد.
و طبق ماده 16
در امور خصوصی خانوادگی یا مکاتبات هیچ کودکی نمیتوان خودسرانه یا غیرقانونی دخالت کرد یا هتک حرمت نمود. کودک در برابر اینگونه دخالتها و یا هتک حرمت ها مورد حمایت قانون قرار دارد.
ماده‌ 17
كشورهاي‌ طرف‌ كنوانسيون‌ به‌ عملكرد مهم‌ رسانه‌هاي‌ گروهي‌ واقف‌ بوده‌ و دسترسي‌ كودك‌ به‌ اطلاعات‌ و مطالب‌ از منابع‌ گوناگون‌ و بين‌المللي‌، خصوصاً مواردي‌ كه‌ مربوط‌ به‌ اعتلاي‌ رفاه‌ اجتماعي‌، معنوي‌ يا اخلاقي‌ و بهداشت‌ جسمي‌ و روحي‌ وي‌ مي‌شود را تضمين‌ مي‌كنند. در اين‌ راستا، كشورها اقدامات‌ ذيل‌ را به‌ عمل‌ خواهند آورد:
الف‌) تشويق‌ رسانه‌هاي‌ گروهي‌ به‌ انتشار اطلاعات‌ و مطالبي‌ كه‌ براي‌ كودك‌ استفاده‌هاي‌ اجتماعي‌ و فرهنگي‌ داشته‌ و با روح‌ ماده‌ 29 نيز مطابق‌ باشد.
ب‌) تشويق‌ همكاريهاي‌ بين‌المللي‌ در جهت‌ توليد، مبادله‌ و انتشار اين‌ گونه‌ اطلاعات‌ و مطالب‌ از منابع‌ گوناگون‌ فرهنگي‌، ملي‌ و بين‌المللي‌
ج‌) تشويق‌ توليد و انتشار كتابهاي‌ كودكان‌
د) تشويق‌ رسانه‌هاي‌ گروهي‌ جهت‌ توجه‌ خاص‌ به‌ احتياجات‌ مربوط‌ به‌ آموزش‌ زبان‌ كودكاني‌ كه‌ به‌ گروههاي‌ اقليت‌ تعلق‌ دارند يا بومي‌ هستند.
ه‌) تشويق‌ توسعه‌ خط‌ مشي‌هاي‌ مناسب‌ در جهت‌ حمايت‌ از كودك‌ در برابر اطلاعات‌ و مطالبي‌ كه‌ به‌ سعادت‌ وي‌ آسيب‌ مي‌رساند با توجه‌ به‌ مفاد مواد 13 و 18.
ماده‌ 19
1. كشورهاي‌ طرف‌ كنوانسيون‌ تمام‌ اقدامات‌ قانوني‌، اجرايي‌، اجتماعي‌ و آموزشي‌ را در جهت‌ حمايت‌ از كودك‌ در برابر تمام‌ اشكال‌ خشونت‌هاي‌ جسمي‌ و روحي‌، آسيب‌رساني‌ يا سوءاستفاده‌، بي‌توجهي‌ يا سهل‌انگاري‌، بدرفتاري‌ يا استثمار منجمله‌ سوءاستفاده‌ جنسي‌ در حيني‌ كه‌ كودك‌ تحت‌ مراقبت‌ والدين‌ يا قيم‌ قانوني‌ يا هر شخص‌ ديگري‌ قرار دارد، به‌ عمل‌ خواهند آورد.
2. اين‌ گونه‌ اقدامات‌ حمايتي‌ در موارد مقتضي‌ بايد شامل‌ اقدامات‌ مؤثر براي‌ ايجاد برنامه‌هاي‌ اجتماعي‌ در جهت‌ فراهم‌ آوردن‌ حمايتهاي‌ لازمه‌ از كودك‌ و كساني‌ كه‌ مسئول‌ مراقبت‌ از وي‌ مي‌باشند و نيز حمايت‌ در برابر ساير اشكال‌ محدوديتها و نيز براي‌ پيشگيري‌، شناسايي‌، گزارش‌دهي‌، ارجاع‌، تحقيق‌، درمان‌ و پي‌گيري‌ موارد بدرفتاريهايي‌ كه‌ قبلاً ذكر شد و نيز بر حسب‌ مورد پشتيباني‌ از پيگرد قضائي‌ باشد.
ماده 23
1. كشورهاي‌ طرف‌ كنوانسيون‌ حق‌ كودكان‌ معلول‌ را براي‌ برخورداري‌ از مراقبت هاي‌ ويژه‌ به‌ رسميت‌ مي‌شناسد و ارائه‌ اين‌ مراقبتها را بر حسب‌ شرايط‌ والدين‌ و يا مسئولين‌ كودك‌ و منوط‌ به‌ وجود منابع‌، به‌ اين‌ گونه‌ كودكان‌ و كساني‌ كه‌ مسئول‌ مراقبت‌ از وي‌ هستند، تشويق‌ و تضمين‌ خواهند كرد.
2. با تشخيص‌ نيازهاي‌ ويژه‌ كودك‌ معلول‌، كمكهاي‌ مقرر شده‌ در پاراگراف‌ 2 اين‌ ماده‌ در صورت‌ امكان‌ مي‌بايست‌ به‌ طور رايگان‌ و با در نظر گرفتن‌ منابع‌ مالي‌ والدين‌ و يا مسئولين‌ كودك‌ انجام‌ گيرد و مي‌بايست‌ به‌ نحوي‌ برنامه‌ريزي‌ شود كه‌ كودك‌ معلول‌ بتواند دسترسي‌ مؤثر به‌ آموزش‌، تعليم‌ و تربيت‌ و خدمات‌ مراقبتي‌ بهداشتي‌، خدمات‌ توانبخشي‌، آمادگي‌ براي‌ اشتغال‌ و ايجاد فرصت‌ به‌ روشي‌ كه‌ موجب‌ دستيابي‌ كودك‌ به‌ حداكثر كمال‌ اجتماعي‌ و پيشرفت‌ شخصي‌ از جمله‌ پيشرفت‌ فرهنگي‌ و معنوي‌ وي‌ مي‌شود، داشته‌ باشد.
ماده‌ 34
كشورهاي‌ طرف‌ كنوانسيون‌ متقبل‌ مي‌شوند كه‌ از كودكان‌ در برابر تمام‌ اشكال‌ سوءاستفاده‌ها و استثمارهاي‌ جنسي‌ حمايت‌ كنند. بدين‌منظور، كشورهاي‌ فوق‌ خصوصاً اقدامات‌ ملي‌، دو و چند جانبه‌ را در جهت‌ جلوگيري‌ از موارد زير به‌ عمل‌ مي‌آورند.
الف‌) تشويق‌ يا وادار نمودن‌ كودكان‌ براي‌ درگيري‌ در هر گونه‌ فعاليتهاي‌ جنسي‌.
ب‌) استفاده‌ استثماري‌ از كودكان‌ در فاحشه‌گري‌ و ساير اعمال‌ غيرقانوني‌ جنسي‌.
ج‌) استفاده‌ استثماري‌ از كودكان‌ در اعمال‌ و مطالب‌ پُرنوگرافيك‌.

ماده‌ 35
كشورهاي‌ طرف‌ كنوانسيون‌ تمام‌ اقدامات‌ ضروري‌ ملي‌، دو و چند جانبه‌ را براي‌ جلوگيري‌ از ربوده‌ شدن‌، فروش‌ و يا قاچاق‌ كودكان‌ به‌ هر شكل‌ و به‌ هر منظور به‌ عمل‌ خواهند آورد.
ماده‌ 39
كشورهاي‌ طرف‌ كنوانسيون‌ تمام‌ اقدامات‌ لازم‌ را براي‌ تسريع‌ بهبودي‌ جسمي‌ و روحي‌ و سازش‌ اجتماعي‌ كودكي‌ كه‌ قرباني‌ بي‌توجهي‌، استثمار، سوءاستفاده‌، شكنجه‌ يا ساير اعمال‌ خشونت‌آميز، غيرانساني‌ و تحقير كننده‌ يا جنگ‌ بوده‌ است‌، به‌ عمل‌ خواهند آورد. اين‌ روند بهبودي‌ و پيوستن‌ مجدد به‌ جامعه‌ مي‌بايست‌ در محيطي‌ كه‌ موجب‌ سلامت‌، اتكاي‌ نفس‌ و احترام‌ كودك‌ شود، انجام‌ گيرد.
و در اخر
دولت جمهوری اسلامی ایران در اسفند ۱۳۷۲ با «قانون اجازه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حقوق کودک» و با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسماً این کنوانسیون را پذیرفت؛ مشروط بر آن که مفاد آن در هر مورد و هر زمان در تعارض با قوانین داخلی و موازین اسلامی باشد یا قرار گیرد از طرف دولت جمهوری‌اسلامی ایران لازم‌الاجرا نباشد.

[کد مطلب: 195517] [تاريخ انتشار: هفتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم نوامبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: