سهم غیرعادی نهادهای مذهبی از بودجه نحیف ۹۸


نهادهای فربه دینی و مذهبی و برخی سازمان‌ها سالانه مبلغ هنگفتی از بودجه دولتی را می‌بلعند. کسی هم پاسخ قانع‌کننده‌ای برای این سوال ندارد که چرا باید پول مردم در اختیار سازمان‌ها و تشکیلاتی قرار بگیرد که منفعت عمومی از آن‌ها متصور نیست؛ نهادهایی که هیچ سندی از صورت هزینه‌ها و فایده‌های‌شان منتشر نمی‌شود و حتی عملکرد مالی‌ آن‌ها برای سازمان‌های دولتی روشن نیست.

حتی در شرایط عادی و وفور نعمت هم بودجه این نهادها محل تردید و سوال است، چه برسد در وضعیت کنونی که عملا سر بودجه به دیوار سنگی تحریم‌ها و رکود اقتصادی خورده است. هم‌اکنون حتی چشم‌اندازی از تامین منابع مالی برای پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان در دست نیست.

بخش زیادی از جمعیت ایران، در حدود ۶۰ میلیون نفر زیر خط فقر و در معرض گرسنگی و سوءتغذیه قرار گرفته‌اند. دولت توانایی تامین مالی یارانه‌های معیشتی را ندارد و برای پرداخت این یارانه‌ها، لنگ ۳۰ هزار میلیارد تومان است. برای این کار، شتاب‌زده و دست‌پاچه قیمت بنزین را گران می‌کند و روی آن اسم «اصلاحات اقتصادی» می‌گذارد. طرح افزایش قیمت بنزین در هیچ قالبی از اصلاحات و جراحی اقتصادی نمی‌گنجد؛ طرحی ناقص‌الخلقه که در کوتاه‌مدت بحران‌آفرین است، در میان مدت سبب گسترش فقر می‌شود و در آینده کار را برای کسانی که سودای اصلاحات اقتصادی در ایران دارند، سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌کند.

مردم خشمگین شده‌ و به خیابان آمده‌اند تا یقه دولت را بگیرند و بپرسند چرا بنزین را گران کرده است. البته آب از سر مردم گذشته است. آن‌ها آمده‌اند که اعتراض کنند چرا آب از سرشان گذشته است؟ چرا پول‌‌های‌شان در سوریه، لبنان و فلسطین خرج می‌شود؟ چرا باید هزینه جاه‌طلبی‌ها و بلندپروازی‌های رهبران ایران را آن‌ها با فقر و گرسنگی بپردازند؟ چرا باید پول نفت و مالیات‌های‌شان را به نهادهای فربه و بی‌خاصیتی دینی و ایدئولوژیک بدهند؟ ستاد اقامه نماز، مرکز الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، ستاد راهیان نور، سرمایه‌گذاری طرح‌های حرم مطهر، جامعه‌المصطفی، آستان‌های تحت نظر رهبری و...

سهم نهادهای دینی از بودجه

سایت «ایران‌بودجه» پارسال در گزارشی با عنوان «دین و نهاد دین رسما چه‌قدر برای دولت هزینه دارد»، بر اساس ردیف‌های لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، اعتبارات نهادهای دینی را در سه دسته «مدارس دینی»، «نهادهای ایدئولوژیک» و «اعتبارات اختصاصی موضوع ولایت فقیه»، سرجمع پنج هزار و۴۳۲ میلیارد تومان برآورد کرده بود. این رقم در بودجه سال ۱۳۹۸، آن طور که ما حساب کردیم، در هیمن حدود است.

این رقم صرفا نیمه آشکار بودجه‌های این نهادها است، وگرنه هر سازمان و مجموعه‌ای در تمام نهادهای نظامی و اجرایی، بخشی از هزینه‌های جاری خود را صرف امور دینی و ایدئولوژیک می‌کند. این هزینه‌ها در بودجه مشخص نیستند که بتوان آن‌ها را به محاسبات افزود اما قاعدتا باید بخشی از بودجه صداوسیما، بسیج، سپاه پاسداران و وزارت‌خانه‌های دولتی را به این سیاهه اضافه کرد؛ به عنوان مثال، در زیرمجموعه بودجه امسال وزارت کشاورزی، ۱.۸ میلیارد تومان برای نهاد رهبری در این وزارت‌خانه اعتبار در نظر گرفته شده است. پارسال بودجه این نهاد ۸۲۲ میلیون تومان بود. در واقع، در شرایطی بودجه انقباضی اعتبارات نمایندگی ولی‌فقیه در وزارت کشاورزی بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.

بی‌تردید شبیه این نهاد در سایر دستگاه‌های اجرایی نیز وجود دارد. اطلاعات این یکی به طور اتفاقی در بودجه ثبت شده است اما ما درباره بقیه دستگاه‌ها قطعا چیزی نمی‌دانیم.

سیاهه نهادهای بودجه‌خوار در سال ۱۳۹۸

بر اساس دسته‌بندی سایت ایران‌بودجه، امسال چیزی حدود سه‌هزار و۱۴۷ میلیارد تومان به صورت مستقیم از ردیف‌های اصلی بودجه به نهادهای مذهبی اختصاص دارد که با احتساب بودجه بیت «روح‌الله خمینی» و نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، به بیش از سه‌هزار  و۳۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. به این موارد باید بودجه شبه‌نهادهای سیاسی ایدئولوژیک و هم‌چنین نهادهایی که فلسفه وجودی آن‌ها سازمان ولایت فقیه است را نیز اضافه کرد:

موسسه نشر آثار حضرت امام خمینی، ۲۶.۲ میلیارد تومان
پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی، ۸.۵۱ میلیارد تومان
آستان مقدس حضرت امام خمینی، ۲۴.۵ میلیارد تومان
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، ۱۰۰.۴۶ میلیارد تومان
سازمان اوقاف و امور خیریه، ۳۰۵.۷۱ میلیارد تومان
دانشگاه علوم و معارف قرآنی، ۳۰.۹۰۷ میلیارد تومان
سازمان اوقاف و امور خیریه - حمایت از مدارس علوم دینی اهل سنت، ۱۲۶ میلیارد تومان
مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، ۱,۰۴۱.۷۰ میلیارد تومان
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۱۵۰ میلیارد تومان
شورای عالی حوزه‌های علمیه، ۳۰۶.۳ میلیارد تومان
شورای برنامه‌ریزی مدیریت حوزه‌های علمیه خراسان، ۸۷.۲ میلیارد تومان
شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران، ۱۶۹.۷ میلیارد تومان
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ۲۳۰ میلیارد تومان
مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ۲۸ میلیارد تومان
مجمع جهانی اهل بیت، ۳۳ میلیارد تومان
دانشگاه اهل بیت، ۴.۷ میلیارد تومان
بنیاد سعدی، ۱۲.۷۶ میلیارد تومان
دانشگاه مذاهب اسلامی، ۱۱.۶ میلیارد تومان
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، ۳۴.۱۲ میلیارد تومان
سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۵۱.۵ میلیارد تومان
موسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی، ۲۵ میلیارد تومان
بنیاد دائرة‌المعارف اسلامی، ۲ میلیارد تومان
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ۱۸.۳ میلیارد تومان
شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، ۲۰ میلیارد تومان
مرکز رسیدگی به امور مساجد، ۲۸ میلیارد تومان
ستاد اقامه نماز، ۱۲ میلیارد تومان
مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، ۱۲ میلیارد تومان
موسسه دایرةالمعارف فقه اسلامی، ۳.۵ میلیارد تومان
مرکز الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت، ۵.۰۲۸ میلیارد تومان
حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، ۶۸.۵ میلیارد تومان
کتاب‌خانه آیت‌ﷲ مرعشی نجفی، ۶.۰۴۵ میلیارد تومان
سازمان حج و زیارت، ۶.۲۳ میلیارد تومان
ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، ۱۵ میلیارد تومان
جامعه‌المصطفی العالمیه، ۲۰۱.۷ میلیارد تومان
کمک سازمان برنامه به موسسات علمی، دینی، فرهنگی، هنری و ورزشی، ۲۴.۱۳ میلیارد تومان
سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ۵۰.۱۳۹ میلیارد تومان
دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا، ۱.۵۳ میلیارد تومان
سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، ۱۷.۹۰۶ میلیارد تومان
عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و سازمان‌های وابسته، ۱۴.۱۱۶ میلیارد تومان
کمک به اشخاص حقوقی غیردولتی، ۱۰۰ میلیارد تومان
اعتبار طرح‌های مربوط به تعهدات سفرهای مقام معظم رهبری، ۱۰۰۰ میلیارد تومان
تکمیل و توسعه زیرساخت‌های استان ایلام در راستای مراسم اربعین، ۲۶ میلیارد تومان
سازمان اوقاف و امور خیریه - احداث مساجد و اماکن فرهنگی و مذهبی، ۱۰ میلیارد تومان
تقویت نهاد خانواده، ۳ میلیارد تومان
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۳۰.۳۵ میلیارد تومان
صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی، ۲۷ میلیارد تومان
دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، ۷.۲۳۳ میلیارد تومان
شورای نگهبان قانون اساسی، ۹۶ میلیارد تومان
مجمع تشخیص مصلحت، ۵۷.۴۳ میلیارد تومان
نهاد نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی، ۱۸۳۷ میلیارد تومان

جمع کل اعتبارات این نهادها به پنج هزار میلیارد تومان می‌رسد. یعنی از جیب هر ایرانی، ۶۰ هزار و ۲۵۰ تومان به جیب این نهادها می‌رود؛ نهادهایی که فایده‌ و منفعت عمومی آن‌ها مشخص نیست. پول‌شان را از مردم می‌گیرند اما کارشان دفاع سیاسی و ایدئولوژیک از نهاد ولایت فقیه و گفتمان حاکم بر جمهوری اسلامی است. آن هم در شرایطی که تضاد منافع میان مردم و نهاد ولایت فقیه، مساله‌ای پوشیده و پنهان نیست. نهاد ولایت فقیه بی‌اعتنا به شرایط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی جامعه، دنبال تحکیم موقعیت داخلی و منطقه‌ای خود است. در عوض، مطالبه عمومی، پایداری نسبی اقتصاد، آزادی‌های مشروع و برخورداری از حقوق اجتماعی و انسانی است.

علی رنجی‌پور- ایران وایر

[کد مطلب: 195565] [تاريخ انتشار: هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دهم آذر ۱۳۹۸ برابر با يکم دسامبر ۲۰۱۹ ، 20:23:13 توسط کارگر کمونیست
به شرمنده از تهران. افتخارم این است که به اندیشه مارکسیسم لنینیسم و طبقه خود با تمام وجودم در عمل وفادار هستم و تا لحظه مرگ نیز از طبقه کارگر برای تسخیر انقلابی قدرت سیاسی و بر قراری دولت دیکتاتوری انقلابی پرولتاریا دفاع خواهم کرد. توده ای اکثریتی های بی آبرو که مدافع همین رژیم بودند، هیچ ربطی به کمونیستها ندارند. کارگران باید با افتخار از اندیشه های کمونیسم دفاع کنند و با پرچم سرخ و آرم داس،چکش و ستاره به میدان بیایند. ناآگاهی و بدنبال آن عدم تشکل یابی کارگران در حزب انقلابی خود، نتیجه اش میشود تمام آماری که تو و دوستمان حسن آقا در اینجا ارائه داده اید و جای گلایه هم از دشمن طبقاتی نیست. کارگران بجای شرمندگی که بوی استیصال و در ماندگی از آن می آید باید شرم کنند که چگونه اینچنین مورد استثمار وحشیانه طبقه حاکم قرار می گیرند و پس از آن این شرم را بایستی به خشم انقلابی تبدیل کنند و خود را در کمیته های مخفی اعتصاب و مقاومت مسلحانه سازمان دهند و برای تسخیر انقلابی قدرت سیاسی تلاش کنند. بر ما نبخشد فتح و شادی، نه بت نه شه نه آسمان با دست خود گیریم آزادی در پیکارهای بی امان. V
نوشته شده در تاريخ نهم آذر ۱۳۹۸ برابر با سی ام نوامبر ۲۰۱۹ ، 19:40:03 توسط حسن آقا
غارت ثروت ملی توسط تریبون‌های کثافت‌پراکنی فاشیعیان را بگذاریم کنار واقغیت‌های زندگی «بازار کار»، که با ضمیمه شدن جمعیت مادون کارگر و کارگران موسمی و بی‌ثبات به این بازار، «هزینه کار» پایین می‌ماند: «قیمت مسکن رشد صعودی داشته تا جایی که از سال ۹۵ رشد قیمت مسکن باعث شد بخش عمده‌ای از مستاجران ازشمال شهرهای بزرگ به نقاط میانی و از این نقاط به جنوب شهر مهاجرت کنند؛ حتی مستاجران جنوب شهر هم مجبور به مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ شدند. طرح مسکن دولتی با نام مسکن مهر نیز عملاً مسیری بود برای حاشیه‌نشین کردنِ جمعیت بیکار، بی‌ثبات‌کاران و کارگران.» حال شما بر این مصیبت بیفزایید: «کارگران هشتگرد بیش از ۴۳ درصد، پرند ۳۴٪، رباط کریم ۳۰٪ و کارگران منطقه بهارستان استان تهران ۱۹ ٪، شهر جدید اندیشه و شهریار ۲۳٪ و کارگران اسلامشهر۱۴٪ دستمزدشان را باید صرف هزینه حمل و نقل با خودروی شخصی کنند. حال اختلاف هزینه‌ای که کارگران به دلیل گرانی بنزین باید بپردازند، برای پرند ۲۲٪، هشتگرد ۲۹٪، ورامین ۲۱٪، اندیشه ۱۵٪ از کل حداقل دستمزد ۲ میلیونی کارگران بوده..و هزینه استهلاک خودرو: ۴۰۰ تا ۸۵۰ هزار تومان...
نوشته شده در تاريخ نهم آذر ۱۳۹۸ برابر با سی ام نوامبر ۲۰۱۹ ، 17:13:06 توسط شرمنده از تهران
اولا من از این کارگر کمونیست می پرسم که برای کدام افتخارت کمونیست بودنت را به رخ می کشی! حتا نمی پرسم تعجب می کنم. چرا که طبق گفته خود بیشرفان برقدرت ۶۰میلیون میفهمی ۶۰ میلیون گرسنه معیشتی یعنی به نان شب محتاج در ایران داریم. و من که پدرم فعلگی یعنی از کارگر هم کمتر بود اینرا می فهمم. اما چرا این کمونیستها که من هم یکی از آنها هستم جرآت اینکه در بین مردم بگوییم چپی هستیم چه برسد به کمونیست بودن را نداریم. اینکه بگویی کارگر کمونیست هستی یک افاده یک پز الکی ست. و اما به امید روزی که کسی در میان برود و همشان را منفجر کند. اینان فرقه حبیثه نجسه هستند. همان فرقه ای که کممونیستهای ایران جنبه های ضد امپریالیستی اینان را با باد بروت فریاد کردند. هنوز شهار های: ما با خمینی متحد میشوم تا بر کنیم ریشه آمریکا در یادها مانده است. هرگز نظام طبقاتی ایران اینچنین عمیق نبود و دره ای این چنین ژٰرف بین ثروت و فقر وجود نداشته. حالا شما بنویس کارگر کمونیستی! قاآنی شاعر قرن ۱۳ مینویسد:تا نشان سمّ اسبت ‌گم‌ کنند+ترکمانا نعل را وارونه زن! در این تهران از همه جور سیاست سخن می رود غیر از چپ مجاهدین تجزیه طلب!
نوشته شده در تاريخ هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹ ، 23:57:12 توسط کارگر کمونیست
در نظام طبقاتی، اقلیتی وجود دارد که به استثمار اکثریت توده ها می پردازد و برای حفظ و بقای این نظم، افرادی را استخدام می کند تا قوانینی را تنظیم کنند که منافع استثمارگران را تضمین کنند. قضات هم همینطور. دکانداران دینی وظایفشان این است که این قوانین را به ستم کشان بنام قوانین الهی و مقدس توجیح کنند. دستجات مسلح که توسط طبقه حاکم استخدام شده وظیفه اجرای این قوانین را به عهده دارند و هر زمان که شخصی، گروهی و یا اکثر توده ها به وضع موجود اعتراض کنند، آنها را دستگیر، زندان و یا کشتار کنند. هزینه این دستگاه که "دولت" نام دارد، توسط ثروتی تامین میشود که کارگران با رنج کار خود می آفرینند. بخشی از این ثروت، بودجه دولتی نام دارد. اگر می بینیم که این ماشین دولتی دارای گروههای انگل دینی بسیار زیادی میباشد، دلیلش را بایستی در تحمیق و سرکوب وحشیانه کارگران و ستمکشان، قتل عام زندانیان سیاسی و کشتارجوانان در خیابانها و زندانها جستجو کرد. این ماشین بوروکراتیک نظامی با تمام قضات و وکلا، دستجات مسلح و گروههای دینی انگل بایستی متلاشی شود. حفظ این ماشین و بسنده کردن به وصله پینه تنها فریب توده ها میباشد.
نوشته شده در تاريخ هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹ ، 12:05:29 توسط رضا
این آخوندها دقیقا مثال همان خوکهای کتاب مزرعه حیوانات هستند.
ساير مطالب اين بخش
مشاور انتخاباتی ترامپ به سه سال و چهار ماه زندان محکوم شد 
توضیح سامسونگ درباره ارسال پیامی مرموز روی گوشی تلفن کاربران 
ادعای هواپیمایی ماهان: پروازهایمان به چین برای ارسال کمک های بشردوستانه است نه جا به جایی مسافر 
* روابط عمومی حرم معصومه : مانعی برای زائران وجود ندارد،‌ دفعات ضدعفونی ضریح را بیشتر می‌کنیم! 
* ویروس کرونا در ایران؛ عراق پروازهایش را به ایران به حال تعلیق درآورد
نتانیاهو طرح احداث ۳ هزار خانه جدید در نزدیکی اورشليم را اعلام کرد 
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ این هم مدرکی بر تائید سخنان خامنه ای مبنی بر داشتن سالمترین انتخابات!
فیلم/ وضعیت بسیار وخیم در قم
دکتر قلابی"تایید صلاحیت شده" انتخابات لو رفت!
عکس/ برای سیرک انتخابات از کوروش مایه میگذارند
عکس/ وعده انتخاباتی یک نامزد نمایندگی مجلس: "ایجاد فضای مناسب برای ارضای حلال غریزه جنسی"
آن‌ها مقابل چشمانمان «شکنجه» می‌شوند
کاریکاتور/  ترحیم انتخابات
عکس/ انتخاب در حکومت آخوندی
عکس/ نیروهای گارد ویژه روبروی دانشگاه شریف، امروز  ۲۸ بهمن ۹۸
فیلم/ وارد شدن وانت به مسجد برای توزیع غذای انتخاباتی!
فیلم/ ماشین های  ضد شورش که به قم فرستاده شدند
"دیدار محرمانه ظریف با سناتور آمریکایی در آلمان"
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: