خشونت از خیابان تا صدا و سیما؛ "نکشید، زجرکُش کنید"


گفت‌وگوی شبکه یک صداوسیما با "کارشناسی" که از "زجرکش" کردن به عنوان مجازات معترضان می‌گوید، جنجال زیادی بر پا کرده و بر نگرانی‌ها درباره سرنوشت بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر افزوده. مخاطب صدا و سیما این روزها کیست؟

«آنها را گرفتند. دست راستشان را بریدند، پای چپشان را بریدند، بلافاصله چشمشان را درآوردند و بعد کشتند. این را می‌گویند، زجرکش. آیه است، [این آیه] می‌گوید مجازات این تیپ افرادی که الان در چنگ ما هستند ...»

به گزارش دویچه وله، این بخشی از سخنان کارشناسی است که پنجم آذرماه، در شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران، با استناد به آیات قرآن، از برخورد با معترضان ناآرامی‌های اخیر گفته است.

او که نامش "ابولفضل بهرام‌پور" و "کارشناس ارشد ادبیات و علوم قرآنی" است، در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: «یه عده جوان احساساتی شدند. چرا به نفع نظام و شهدا احساساتی نشدند؟ همین‌ها اگر ما را می‌کشتند، همین پریروزها .. احساسات نداریم. حکم الله را بدون تعارف اجرا کنید.»

منظور ایشان از اجرای "حکم الله" در مورد معترضان، "زجرکش کردن" آنهاست.

پخش این سخنان و ترویج چنین بی‌پرده خشونت با استناد به آیات قرآنی برای برخورد با معترضان، بسیاری را در بهت و حیرت و خشم فرو برده است. یکی سخنان این "کارشناس" را "ثانیه به ثانیه تفسیر ابوبکر البغدادی از قرآن در رسانه ملی" نامیده‌ و دیگری در مورد "رشد اندیشه طالبانی و داعشی در صداوسیما" هشدار می‌دهد.
ویژگی‌های معترضان و بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر از زبان مسوولان

در ناآرامی‌هایی که در ایران با افزایش بهای بنزین آغاز شد، برپایه آمار دو روز پیش عفو بین‌الملل، دست کم ۱۴۳ تن جان خود را از دست دادند و به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس حدود هفت هزار نفر دستگیر شده‌اند. کانال تلگرام وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی روز پنجشنبه ۶ آذر نوشت: «یک منبع آگاه در تماس با کلمه، شمار جانباختگان ثبت شده حوادث اخیر را تاکنون ۳۶۶ نفر اعلام کرد.»

هنوز هیچگونه آمار رسمی در این‌باره منتشر نشده و گزارش‌ها حاکی از آن است که شمار کشته‌ها بیش از این است.

در کنار ناروشن بودن آمار و ابعاد دستگیری‌ها، اظهارات برخی مسوولین در ایران و به موازات آن برنامه‌های صداوسیما بر ترس و وحشت نسبت به سرنوشت بازداشت‌شدگان افزوده، تا آنجا که برخی نسبت به تکرار آنچه در سال ۶۷ گذشت، هشدار می‌دهند.

وزیر کشور ایران دو روز پیش (۵ آذر ۹۸) در برنامه‌ای تلویزیونی از حضور "منافقان، سلطنت‌طلب‌ها، تکفیری‌ها" در "اغتشاشات" سخن گفت، خبر دستگیری آنها را داد و معترضان را "نیم‌درصد از جمعیت کل کشور" دانست که تازه "بیش از ۵۰ درصدشان هم حاشیه‌نشین" بوده‌اند. دیگر مسوولان از "دستگیری ۱۸۰ لیدر اغتشاشات" سخن گفتند.

سخنگوی سپاه پاسداران مدعی "رفتارهای داعش‌وار" و شلیک به مردم با "کلت‌های مخفی" شد و "بهره‌گیری از زنان " که "برای اغتشاش آموزش دیده و به ایران آمده‌اند" تا "احساسات حاضرین را تحریک" و "گروه‌ها را هدایت" کنند، از دیگر مواردی است که این روزها در پیوند با بازداشت‌شدگان ناآرامی‌ها منتشر شده است.

آنچه مردم می‌بینند، آنچه صداوسیما می‌خواهد که مردم ببینند

نوشته‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، عکس‌ها و فیلم‌های پست شده در این شبکه‌ها اما زوایای دیگری از ماجرا را روشن می‌کنند. فیلم شلیک مستقیم و از فاصله نزدیک به یک معترض غیرمسلح در خیابان که گفته می‌شود در این ناآرامی‌ها رخ داده و در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد، نمونه‌ای از روایت روی دیگر سکه است. روایتی که با روایت صدا و سیما همخوان نیست.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با پخش "اعترافات" آنچه که آنها را "فریب‌خوردگان" و "اغتشاش‌گران" و "اشرار" می‌نامد و  با پخش "مستند"هایی در باره آنچه در چند روز ناآرامی رخ داد و گفت‌وگو با خانواده کسانی که عکس یا خبری از بستگانشان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و روایتی متفاوت از آنچه مسوولان و رسانه‌های دولتی مدعی‌اند، حکایت می‌کنند.

از جمله، شب گذشته شبکه دوم سیما در برنامه "واقعیت ماجرا .." به سراغ خانواده نیکتا اسفندانی رفت؛ دختری ۱۴ ساله که گفته می‌شود در جریان اعتراض‌ها از پشت به او شلیک و کشته شده است. پدر نیکتا اسفندانی ضمن رد این "شایعات" واینکه "فوت دخترش با این حوادث همزمان شده"، از "جوسازی‌ها" گفت و از حضورش در منطقه و خدمتی که به نظام و جمهوری اسلامی کرده است.

پخش اعترافات پسر کم وسن‌سالی که گفته می‌شود در یزد دستگیر شده و می‌گوید، "گول خورده است و دوتا سنگ هم زده"، پخش "اعتراف" یکی از زنان دستگیر شده به نام فاطمه داوند، انتشار کلیپی از تدارک مصاحبه گزارشگر صدا و سیما با دستگیرشدگان پشت به دوربین که در آن فرد بازداشتی را "رامین" می‌نامد و چون فرد مذکور واکنشی نشان نمی‌دهد، گزارشگر می‌گوید، "تو الان رامینی مثلا" و ... مواردی است که بسیاری را در غیاب دادرسی‌های قضایی عادلانه و مطبوعات آزاد و بی‌خبری از شمار و سرنوشت بازداشت‌شدگان بیش از پیش نگران کرده است.

با این‌که نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته است که طرح ممنوعیت پخش اعترافات از صدا و سیما در دستور کار این کمیسیون قرار دارد، اما حتی این خبر هم از نگرانی‌ها نکاسته است.

صدا و سیما این روزها به طبقه متوسط چه می‌گوید؟

چنین اقداماتی از سوی صدا و سیما و یادآورپیشینه این سازمان در فضاسازی برای سرکوب معترضان و منتقدان تجمعات سال‌های گذشته را به خاطر می‌آورد و دلیل اصلی خشم معترضانی است که هر از گاهی فریاد می‌زنند: «ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما».

اهمیت تبلیغات این سازمان در شکل‌گیری افکار عمومی و به عنوان ابزاری برای سرکوب معترضان را شاید بتوان در حرف‌های وزیر کشور پیدا کرد. او در سخنان دو روز گذشته خود درمورد ناآرامی‌ها در تلویزیون گفته بود: «همان شب من به آقای علی عسگری زنگ زدم و اعلام کردم ۵۰۰ نفر با شرایط خاصی به سمت صداوسیما می‌آیند. لذا شما هرچه نیروی بسیجی دارید، تا رسیدن نیروهای انتظامی، مقابل درها بگذارید و مراقب باشید. البته بعدا نیروی انتظامی حتی نگذاشتند که به سه یا چهار کیلومتری صداوسیما برسند.»

در برنامه‌های پخش‌شده از صدا و سیما کلمه‌ای که به تکرار شنیده می‌شود، "اشرار" است؛ کلمه‌ای که در توصیف معترضان در این "اغتشاشات" به کار می‌رود. مسئولان و صدا و سیما هماهنگ با هم، سوای اشاره به "عوامل بیگانه"، در نزدیک به دو هفته‌ای که از اعتراضات می‌گذرد، برای خواننده و بیننده این مسئله را پیوسته تکرار می‌کنند که آنها که دست به آتش‌سوزی و تخریب زدند، "حاشیه‌نشین" و "فرودستان" جامعه بودند.

"تهییج شمال شهری‌ها علیه جنوب شهری‌ها"

جواد کاشی، جامعه‌شناس، روز سوم آذرماه در یادداشتی در کانال تلگرام خود نوشت:« صدا و سیمای این روزها تلاش دارد نگرانی‌های شمال شهری‌ها علیه جنوب شهر را تهییج کند. درست همانطور که پیش از این تلاش می‌کرد دغدغه جنوب شهری‌ها را علیه طبقه متوسط و شمال شهری بسیج کند.»

 یکی از کاربران توییتر "سکوت و نظاره‌گر بودن طبقه متوسط" را "نشانه اتحاد نانوشته با حاکمیت" می‌داند؛ "اتحاد بر پایه منافع مشترک و دقیق‌تر: ترس مشترک". این کاربر در ادامه و تشریح این منفعل بودن، می‌نویسد: «جمهوری اسلامی توانسته است به طبقه متوسط بقبولاند که - بخواهد و نخواهد - چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من. درست مثل زندانی و زندانبانی که با دستبند به هم وصل شده‌اند.»

صدا و سیما هم به کمک تشدید این ترس آمده؛ همانند مسوولان که در مورد بازداشتی‌ها می‌گویند، در حال غربالگری‌اند، معترضین را "غربال" می‌کند و "نشان می‌دهد"،  اینها سنخیتی با طبقه متوسط ندارند.

"کارشناس علوم قرآنی" شبکه یک سیما می‌گوید: «اگر ما ۴ هزار نفر را به خاطر امنیت جامعه و مردم بکشم، افراط نکرده‌ایم، یعنی اگر من ده هزار نفر هم در جامعه ایران که سرباز پیاده نظام دشمن است، بکشیم با نظر این آیه، افراط نکرده‌ایم.»

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال
تلگرام پیک ایران

[کد مطلب: 195569] [تاريخ انتشار: هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دهم آذر ۱۳۹۸ برابر با يکم دسامبر ۲۰۱۹ ، 05:26:14 توسط ۱۲ ملعون
اگر به بازی پازل نگاه کنید تصویری کامل از مجموع قطعات است. این اعتراضات با فاصله های نسبتا کم به همدیگر بازار مافیای تشیع را (چه خمینی چه سیستانی ) جمع خواهد کرد.
نوشته شده در تاريخ نهم آذر ۱۳۹۸ برابر با سی ام نوامبر ۲۰۱۹ ، 01:57:03 توسط حسن آقا
مقاله بسیار پرمحتوایی است به ویژه درباره «تهییج شمال‌شهری‌ها» علیه مردمان فرودست و پاک‌باخته ما. اصلاح‌طلبان نیز در این مورد چرندیات زیادی درباره «یورش حاشیه‌نشینان به کلان‌شهرها» در جراید ورشکسته خود نوشته‌اند. در این بحبوحه ما باید به ریشه‌های ملی و نیز گنجینه ضد‌آخوندی و مذهبی ادبیات خویش خود پناه بریم و از آن قوت بگیریم و دشمن جلاد و بی‌خردی دینی‌اش را به سخره بگیریم: «جانا تو را هنوز بدین حسن و این جمال …… نه وقت حج رسیده و نه روزه در خور است …… گر در پی ثوابی و در بند آخرت …… بشنو حدیث بنده که این رای بهتر است …… بر کـیـر من سوار شو از روی اعتقاد …… کاین با هزار حج پیاده برابر است» (استاد عبید زاکانی!)
نوشته شده در تاريخ هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹ ، 15:14:06 توسط نوید خرسند نام مستعار
مقاله ای را در گویا خواندم زیر عنوان: «هزینه گذار از جمهوری اسلامی» آنرا حمید آقایی نوشته. آین آقا اصلا حواسش پرت ماجرا ست. او در سرتاسر مقاله اش به جنبش ۱۹۶۸ فرانسه مراجعه می کند و خودش را کارشناس این حرکت نشان میدهد.و ناخودآگاه و ناآگاه جامعه ی ایران را با جامعه ی فرانسه و حکومت فاشیست و بدتر از هیتلر اسلام ناب را با حکومت ژنرال دوگل مقایسه می کند. از آنجا که من در ایران اسیرم نمی توانم پاسخ او را بدهم در اینجا فقط به اختصار بگویم که این بابا اصلا نه از جامعه ی ایران و نه از جامعه فرانسه و نه از بیشرفی خامنه ای و نه از شرف ژنرال دوگل خبر ندارد. من به ایشون پیشنهاد می کنم که اصلا ننویسد! چرا که ایشون حتا الف بای مقاله نویسی را هم نمی داند. در تمامی جریان ماه مه سال ۶۸ فقط ۷ نفر کشته شدند. هم ژنرال دوگل و هم دیگران دخیل در ماجرا تا آخر عمرشان بر این واقعه متاثر بودند. حالا این حمید آقایی باید برود سخنان خمینی و خامنه ای را بعد از قتل عام و حمام خون بشنود و گردن زدنهای امام علی و پیامبر و در آینده امام عصر را بخواند شاید شیر فهم شود. با تشکر و احترام
نوشته شده در تاريخ هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹ ، 13:27:53 توسط Z.n
کثافت لاشخور،روزی برسه خودتو زجر کش کنیم،
نوشته شده در تاريخ هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹ ، 11:13:31 توسط همشهری
آنچه این مردک گفت, آموزه واقعی اسلام است, کتب فقهی اعم از فقه شیعه و سنی پر از این آموزه هاست و طلاب علوم دینی مروج این اندیشه های ضد انسانی . آنچه این مردک می گوید همان بلایی است که 1400 سال قبل و در زمان حمله اعراب به ایران بر سر ایرانیان آمده است, داعش در سال های اخیر تنها گوشه ای از آنچه را که در صدر اسلام بر سر ایرانیان آمده بود در عراق به اجرا گذاشت. نظام ایران نیز چهل سال در پی همان رفتاری است که به نام دین در نصوص صریحه قرآن آمده است, طالبان, القاعده, داعش, بوکوحرام,جماعت ابوسیاف, موتلفه اسلامی, جمهوری اسلامی, سلفی ها, وهابی ها و ... بخشی از میرات داران خشونت دینی در جهان معاصرند. تا جهالت دینی باقی است این گروهها هم باقی هستند اما با گذر زمان تنها نام هایشان عوض می شود.
نوشته شده در تاريخ هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹ ، 11:02:45 توسط ناظر
باید به نامردانی که از بغل این حکومت فربه شده اند و بچه هاشان اینک در لندن و پاریس و برلین در حال خوشگذرانی هستند و عیش نوش تبریک گفت. باید هممیهنان خارج از کشور براین مهم دست گذارند. در تاریخ ما سه حمله هولناک وجود دارد. اولینش حمله اسلام به ایران است و نابودی ایرانیت دومینش حمله مغول است و سومینش که از همه خشن تر است همین اتفاق سال ۵۷ است با دست خودمان. این رژیم البته رفتنی ست و در نه چندان دور اما باید و بایدهزینه کرد. باید بساط دین را نه فقط با این حکومت که باید از ریشه بنیان با آن برخورد نمود. این دین تمامی مبانی انسانی و آزادی را با شیطانی ترین وجه ممکن با لفاظی با حیله و نیرنگ با بکارگیری انواع مکر و ریا و گرنه با خشنترین نوع ممکن که در قرآن آمده و این آقا با شفافیت تمام برای ما باز گو میکند در هم کوبیده و خواهد کوفت. باید در این هماوردی مردانه و زنانه وارد میدان شد. باید یکپارچه و همصدا شد. باید در ذهن خود مرور کنیم که بهتر است در جبهه نبرد با شیطان حکومت الله بمیریم تا در گرسنگی و بینوایی ای که شیطان بر ما تحمیل می کند. بهتر که در این مبارزه بمیریم تا از عدم آزادی دق کنیم و...
نوشته شده در تاريخ هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹ ، 10:43:02 توسط زایر عبود
این فرد کاملأ راست و پوست کنده اسلام ناب محمدی را با تکیه بر آیات قرآن نشان داده۰ این همان سرنوشتی است که برسرپدران ومادران ما رفت زمانیکه در برابرسپاه محمد شکست خوردیم و اعراب بر ایران و ایرانی غالب شدند۰وقت آنست که بیدار شویم۰
نوشته شده در تاريخ هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹ ، 09:56:23 توسط Sohrab
اتفاقا اين يارو از اصل إسلام داره حرف ميزنه. داعش و طالبان هم اصل اسلام را پياده ميكردند. اونهايي كه از اسلام رحماني و اين چرنديات حرف ميزنند بهتره كاسه وكوزه شون رو جمع كنند. هرجاي دنيا كشتار و تجاوز و دزدي بوده وهست بخاطر پياده كردن اصل دين است. فرقي هم نداره چه مذهبي. مذهب هميشه انسانيت رو به مسلخ برده. فضولات مذهب باعث فساد مغز شده و قدرت تفكر واختيار را از بيمار ديني ميگيرد. واين را جوانان ايراني خوب فهميده اند.
نوشته شده در تاريخ هشتم آذر ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم نوامبر ۲۰۱۹ ، 09:19:47 توسط افراسیاب
یادتون هست قذافی تو تلویزیون به معترضین میگفت سوسک کرم زالو و بیابان گرد میگفت همهتون را میکشم و بعد با تانک میرفت رو ماشینها ومردم را له میکرد، یک ماه بعدش چوب بهش فرو کردن. این رژیم رفتنی است، ببینید از ترس در تلویزیون خودشون چه میگن، داره اعتراف میکنه که اگر ما را بگیرن میکشن. جرات دارن دست و پا قطع کنن آنوقت خواهید دید چطور به سرنوشت قذافی دچار شن.
ساير مطالب اين بخش
مشاور انتخاباتی ترامپ به سه سال و چهار ماه زندان محکوم شد 
توضیح سامسونگ درباره ارسال پیامی مرموز روی گوشی تلفن کاربران 
ادعای هواپیمایی ماهان: پروازهایمان به چین برای ارسال کمک های بشردوستانه است نه جا به جایی مسافر 
* روابط عمومی حرم معصومه : مانعی برای زائران وجود ندارد،‌ دفعات ضدعفونی ضریح را بیشتر می‌کنیم! 
* ویروس کرونا در ایران؛ عراق پروازهایش را به ایران به حال تعلیق درآورد
نتانیاهو طرح احداث ۳ هزار خانه جدید در نزدیکی اورشليم را اعلام کرد 
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ این هم مدرکی بر تائید سخنان خامنه ای مبنی بر داشتن سالمترین انتخابات!
فیلم/ وضعیت بسیار وخیم در قم
دکتر قلابی"تایید صلاحیت شده" انتخابات لو رفت!
عکس/ برای سیرک انتخابات از کوروش مایه میگذارند
عکس/ وعده انتخاباتی یک نامزد نمایندگی مجلس: "ایجاد فضای مناسب برای ارضای حلال غریزه جنسی"
آن‌ها مقابل چشمانمان «شکنجه» می‌شوند
کاریکاتور/  ترحیم انتخابات
عکس/ انتخاب در حکومت آخوندی
عکس/ نیروهای گارد ویژه روبروی دانشگاه شریف، امروز  ۲۸ بهمن ۹۸
فیلم/ وارد شدن وانت به مسجد برای توزیع غذای انتخاباتی!
فیلم/ ماشین های  ضد شورش که به قم فرستاده شدند
"دیدار محرمانه ظریف با سناتور آمریکایی در آلمان"
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: