متن نطق جنجالی  پروانه سلحشوری، در صحن علنی مجلس/ امروز دوشنبه

متن نطق جنجالی  پروانه سلحشوری، نماینده  تهران در صحن علنی مجلس، ۱۸آذرماه  ١٣٩٨

مردم شریف ایران

 امام خمینی ۴٠سال پیش در بهشت زهرا فرمودند به چه حقی ملتِ پنجاه سال پیش سرنوشت ملت بعد را معین می کند، سرنوشت هر ملتی به دست خودش است. در ١٠٠سال پیش از این، ١۵٠سال پیش از این ملتی بوده که یک سرنوشت و اختیاری داشته، اما اختیار ما را نداشته است.

هموطنان عزیزم؛
اعتراض‌های سال‌های ٧٨ و ٨٨ و همچنین دی ماه٩۶ و آبان٩٨، اعتراض‌هایی بوده که همواره مطالباتی در آن وجود داشته است، اما امروز معترضین اغلب جوانانی هستند که به دنبال اشتغال و یک زندگی مطلوب انسانی و اجتماعی هستند.

یکی از جامعه‌شناسان در این باره می‌گوید: ضرورت امروز کشور این امر را بر ما قطعی کرده است که از نو بپرسیم جامعه ای که در فاصله ٧٠ سال دو انقلاب بزرگ را تجربه کرده است و در هر یک‌یا‌‌ دو‌دهه یک جنبش سیاسی و اجتماعی را، چرا آرام نمی گیرد و به بلوغ نمی‌رسد. چه چیز در لایه های پنهان این جامعه و در سیاست زمانه است که عموم مردم را مضطرب و نابردبار و ناآرام کرده است. آیا انسان‌هایی که این جامعه را برساخته‌اند دچار شوریدگی و خشم مداوم هستند یا وجود یک معلولیت پنهان در هویت و ذات.

مشکل در این است که ما گفته‌ایم ما این سبک زندگی را انتخاب کرده‌ایم. آیا به راستی جوانان ما این سبک زندگی را انتخاب کرده‌اند؟ متاسفانه به جز اقلیتی که برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم به گونه‌ای که امسال گفته شد بیش از نیمی از پذیرفته‌شدگان در رشته پزشکی، کسانی بودند که دارای سهمیه بودند. یک طبقه نوساخته و برساخته و دارای امتیازات گوناگون و بقیه مردم رها شده!

به همین دلایل متاسفانه جمهوریت نظام به سمت تمرکزگرایی پیش رفته است، استبداد سرکش تام‌وتمام در هر یک از بخشها، قدرت نمایی نهادهای موازی در همه احوالات اداری کشور از مجمع تشخیص گرفته تا شورای نگهبان، از شورای امنیت ملی گرفته تا شورای فضای مجازی و شورای انقلاب فرهنگی و اخیرا سه‌گانه سران قوا، به راستی جایگاه نهاد ملت کجاست؟

و اما ساختارها؛
دوگانه ارگان‌ها و حتی چندگانه که همه حکم می‌رانند، چند دولت اطلاعات، چند نهاد موازی و نهایتا حاکمیت دوگانه که از مسئولیت‌پذیری فرار می‌کند و با بازی «چی بود چی بود من نبودم»، مملکت را اداره می‌کنند. اکنون گسست اجتماعی، بی اعتمادی اجتماعی، نبود سرمایه اجتماعی، شکاف طبقاتی، شکاف جنسیتی، معلول‌های حکمرانی غیر مطلوب کشور هستند، متاسفانه تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کشور، نمی‌دانند در بستر اجتماعی چه می‌گذرد، و تحولات چند دهه گذشته چه بوده است.

قطعا اگر در بین مردم بودند، فقر و نداری و ناله‌های مردم را حس می کردند و سیاست‌های کلان را اینگونه اعمال نمی‌کردند. آنچه اطرافیان ما به ما می‌گویند، همیشه حقیقت محض نیست. ما پاسخگوی مادران داغدار و پدران رنج‌کشیده که شرمسار فرزندان‌شان هستند باید باشیم.

اگر خداوند و ملت اقتداری به ما داده است، این اقتدار نباید در جهت اعمال سلیقه خودمان باشد. تا دیر نشده است مردم را دریابیم. امام خمینی در همان سخنرانی بهشت‌زهرا می‌فرمایند: من وقتی چشم به بعضی از اینها که اولاد خودشان را از دست داده‌اند می‌افتد، سنگینی بر دوشم می‌افتد که نمی‌توانم تاب بیاورم. چگونه پس منِ وکیلِ مردم کشته شدن جوانان میهنم، هرچند ممکن است در بین آنها افرادی نفوذ کرده باشند را برتابم و چگونه دوباره مسئولیت وکالت مردم را برعهده بگیرم.

بگذارید باور کنیم به پایان فصل سرد و نه به آغاز آن!

[کد مطلب: 196201] [تاريخ انتشار: هجدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با نهم دسامبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با نهم دسامبر ۲۰۱۹ ، 21:16:29 توسط Narenj
از مرده باد ، زنده باد ها ، انتظاری نیست که بفهمند ، اسلام عزیز و خون ریز و خون خواز و عید خونی ، زمانی در خطر می افتد ، مسلمان ها ، بخصوص مسلمان های خالص معتقد ، گوشت همدیگر را می خورند که استخوان های اسلام را از خرد شدن حفظ کنند .. این زهرا خانم سلحشوری هم به این منظور داد و هوار راه انداخته است و راه براه از ان امام قاتل و واپس گرا و مرتجع ، تعریف و تمجید می کند و یکعده زنده باد مرده بادی ، بوق و کرنا برداشته اند که این زهرا فالانژ مسلمان به صفوف مردم و مردم فقیر پیوسته است، زرت ، زهی درک و درایت و ... که بفهمد ، مسلمان حکومتی به هیچ وجه بطور جدی و اگاهانه به صفوف مردم فقیر نپیوسته و نخواهد پیوست ... اول از همه این زهرا فالانژ اعلام کند که مسلمان تیست و حاضر است هر چه جرم و جنایت در مناسب دولت اسلامی مرتکب شده ، حاضر است ، جرم سزا و جزای اش را بکشد .. و گر نه این زار زدن ها برای حفط دین و مذهباست که نردم را امروزه به فقر و فلاکت و اعتیاد و دزدی و دروغ گویی و ... انداخته
نوشته شده در تاريخ هجدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با نهم دسامبر ۲۰۱۹ ، 19:01:15 توسط کیارش
زنده باشی خانم سلحشوری که انسانیت را پیشه کردی و چه خوب به مردم ستمدیده پیوستی
نوشته شده در تاريخ هجدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با نهم دسامبر ۲۰۱۹ ، 17:33:12 توسط حسن اقا
ده‌ها ساله که حکومت دوگانه وجود داشته‌ و نهادهای نظامی-ولایتی با غارت اقتصادی و استبداد سیاسی حاکمند. این زن خودش را اول تاریخ می‌دونه؟ به رغم سیاسی بودن و ماهیت نظام‌شکنانه شعارهای قیام آبان، ماله می‌کشد که:«امروز معترضین اغلب جوانانی هستند که به دنبال اشتغال و یک زندگی مطلوب انسانی و اجتماعی هستند.» جوانان در همه جا و همه اعصار این خواسته‌ها رو دارن، زن! اکنون و اینجا، جوانان سرنگونی نظام تو رابرای رسیدن به زندگی مطلوب انسانی می‌خوان. همان نظامی که شوهرت معاون وزارت صنعت است!نمی‌دانم این زن کودن یا کلاش!ولی ده‌ها سال از روند رشد سیاسی جامعه عقبه و الان هم نه قیام مردم که درجه فهم و جایگاه سیاسی خودش را کرده محک و معیار سنجش خیزش آبان. اما یه چیزو خوب می‌دونه:حالا دک‌و‌دهن روحانی آغشته به خونِ. او نماینده ری و اسلام‌شهره که غرق در سوگ‌اند،و او خود در سر کار گذاشتن روحانی سهیمه! اقلکا مثل محمود صادقی گوه‌خوری کن و بگو:«اجازه می خواهم از ملت بزرگوار ایران به سهم خود همان قدر که تلاش کردم آقای روحانی رئیس جمهور شود عذرخواهی کنم و از خود شرمنده هستم».
نوشته شده در تاريخ هجدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با نهم دسامبر ۲۰۱۹ ، 16:54:49 توسط افراسیاب
بزودی خیلیهای دیگر هم نطق جنجالی میکنن، دلیلش بپایان رسیدن عمر رژیم است. آنموقع که پول و نیرو داشتن هیچ نطقی نمیکردن و دسته دسته مردم را در خیابانها میکشتن و اعدام میکردن و کسی نطقی نمیکرد. سرکوب و کشتن مردم پول میخواد، این رژیم همیشه میگفت تا نفت داریم پول داریم و دنیا هم بهمون محتاج است ولی حالا ورق برگشته. فقط چند ماه دیگر صبر کنید سونامی بنزین گران به مردم بخوره خواهید دید. دلار بیست هزار تومان هم گیر نمیاد.
نوشته شده در تاريخ هجدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با نهم دسامبر ۲۰۱۹ ، 15:20:44 توسط نکته سنج
ایکاش این جیره خواران نشسته در مجلس آخوندی شهامت داشتند که چنین کردند. درود ملت بر این بانوی بزرگوار شجاع. یادت برای ما باقی خواهد ماند با تمجید از شخصیت بزرگ تو
نوشته شده در تاريخ هجدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با نهم دسامبر ۲۰۱۹ ، 13:14:35 توسط سیاوش
خانم سلحشوری با این حرفها و انتقادات دیگه شورای نگهبان شما را تایید نمیکند و خیلی بهتر شد ، چون خودت را از طویله مجلس بیرون کشیدی و به مردم پیوستی ، حکومت دوامی نمیاره و بهتر که خودت را نجات دادی
نوشته شده در تاريخ هجدهم آذر ۱۳۹۸ برابر با نهم دسامبر ۲۰۱۹ ، 12:55:11 توسط amir
درود بر این خانم شجاع بعضی از نمایندگان مرد مجلس از این خانم کمترنند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
قسط اول انتقام سپاه از امریکا (عکس)  
فيلم/ شکسته شدن سد نیکشهر
عکس/ تهران سفید پوش
خامنه‌ای؛ رهبری که دیگر سخنور نیست
انتشار فایل صوتی یک فرمانده سپاه درباره پشت پرده حوادث آبان
 ترامپ آخرین لحظات حمله به قاسم سلیمانی را شرح داد: تنها یک دقیقه برای زندگی وقت داشتند 
عکس/ کارخانه تولید پرچم امریکا برای رد شدن از روی آن یا آتش زدن
حضور یک ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در مجمع جهانی داووس
موضوع انشا: کشور خارج کجاست؟؟؟
مطلبی که منجر به تعطیلی نشریه نگین کرمان شد
دفاع از گرین‌کارتِ داماد و دختر حدادعادل
 "کانون انتشار بوی نامطبوع تهران شناسایی شد" 
تهدید به ترور سید حسن نصرالله همانند قاسم سلیمانی
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: