سرنگونی، زیر پوست جامعه ایران


گروه مطالعات افکار‌سنجی ایرانیان (گمان) یک مؤسسه پژوهشی مستقل است که در دو سال گذشته تلاش کرده، با روش‌های نوین، زیر پوست جامعه ایران را بکاود و نظرات مردم را در فضایی امن جویا شود.

در نظرسنجی‌های مشابه، شهروند از بیم حکومت ممکن است جواب‌هایی غیرواقعی بدهد؛ جواب‌هایی که به مذاق حکومت خوش می‌آید و شهروند را به حال خودش رها می‌کند. در نتیجه، یافتن نظر واقعی مردم، زیر چشم نافذ حکومتی سرکوبگر و مضطرب، کاری است بس دشوار.

قیاس ساده آن‌چه در روزهای ملتهب در فضای عمومی جامعه دیده می‌شود با آن‌چه تحت عنوان نظرات مردم از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شود، به‌روشنی نشان می‌دهد که چگونه زبان سبز مردم سر سرخ‌شان را پنهان می‌کند.

ادعای مؤسسه گمان این است که می‌کوشد با ایجاد فضایی امن، شهروند را راضی به بیان نظراتش کند و معتقد است که نظرسنجی آنلاین در جوامع بسته یکی از بهترین روش‌ها برای دریافت آن چیزی است که زیر پوست جامعه می‌گذرد.

«گمان» تاکنون چهار نظرسنجی انجام داده:

گرایش‌های سیاسی ایرانیان (خرداد ۹۷)؛ گرایش‌های سیاسی ایرانیان (مهر ۹۸) جمهوری اسلامی آری یا نه؟ (فروردین ۹۸) و نظرسنجی درباره دیدگاه‌های فعالان حوزه حقوق و حقوق بشر در ایران

یافته‌های این مؤسسه در خور توجه است، به‌خصوص که شاخص‌های به دست آمده در دو نظرسنجی مشابه در دو تاریخ متفاوا، یکدیگر را تأیید می‌کند.

تازه‌ترین نظرسنجی گمان بین دهم مهر و هفتم آبان سال جاری به شکل آنلاین و از طریق پلتفرم Survey Monkey انجام شده است.

بیست سؤال در اختیار مخاطبانی بالای ۱۹ سال گذاشته شده. پس از غربالگری پاسخ‌دهندگان روشن شده که ۴۰۳۲ نفر از اقصی‌ نقاط ایران در این نظرسنجی شرکت‌ کرده‌اند.

شاخص‌های به دست آمده از این نظرسنجی به‌وضوح تفاوت اساسی دارد با آن‌چه از تریبون‌های رسمی جمهوری اسلامی پخش می‌شود.

همین یک مورد را در نظر بگیرید که بر اساس نظرسنجی مهرماه جاری به دست آمده: بیش از ۵۲ درصد از مردم خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی‌اند.

اگر فرض را بر این بگیریم که نتایج مؤسسه گمان معتبر است و قابل اتکا، بررسی آن‌ها می‌تواند گویای نکات بسیار متنوعی از جامعه ایران باشد:

** ۵۲.۴% درصد از مردم خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی‌اند.

** اصلاح‌طلبان تنها هشت درصد از جامعه آماری را تشکیل می‌دهند و ۱۳ درصد از این جامعه آماری خواهانِ حفظ نظام در چارچوب فعلی‌اند.

** ۴۳.۸% جامعه در یک انتخابات آزاد به رضا پهلوی رأی می‌دهند، اما تنها ۱۹% خواهان نظام پادشاهی مشروطه و شش درصد خواهان نظام سلطنت مطلقه‌اند. یعنی بخش بزرگی از جامعه آماری رضا پهلوی را در راستای نظام سلطنتی، چه مطلقه و چه مشروطه، نمی‌بینند.

** ایرانیان به دنبال دولت رفاه‌اند. به احزابی گرایش دارند که معادل اروپایی‌اش احزاب سوسیالیست‌اند. با این‌همه، تمایلات چپی در جوانان ایرانی کمتر از استاندارهای جهانی است.
اکثر مردم ایران از ساختار سیاسی متمرکز، غیرمتمرکز، فدرال و غیرفدرال چیزی نمی‌دانند. نیاز به آموزش دارند تا بدانند کدام ساختار سیاسی مناسب‌تر است. از میان آن‌هایی که با این موضوع آشنایند، اکثریت خواهان ساختار سیاسیِ متمرکزند.

** ۸۲% از جامعه آماری به دنبال حکومت دموکراتیک‌اند. با این‌همه، طرفداران حکومت اقتدارگرای فردی و حکومت نظامیان نیز در میان جامعه آماری مشاهده می‌شوند.

** در انتخابات آزاد، جامعه آماری به ترتیب به رضا پهلوی، علی خامنه‌ای، مسیح علی‌نژاد، نسرین ستوده و "گزینه دیگر" رأی خواهد داد. اقبال به رضا پهلوی از خرداد سال ۹۷ تا مهر ۹۸ یک درصد کاهش و اقبال به علی خامنه‌ای حدود ۴ درصد افزایش داشته است.​

نتایج به دست آمده از این نظرسنجی، همگی مربوط است به روزهای پیش از اعتراضات آبان ماه، که به شدت سرکوب شد و خونبارترین سرکوب تاریخ جمهوری اسلامی لقب گرفت.

اگر این نظرسنجی بعد از اعتراضات انجام می‌شد، آیا آمار افرادِ خواهان براندازی بیشتر می‌شد؟ آیا اعتراضات آبان از مشقت‌های تحمیل‌شده به مردم در ماه‌های مهر، شهریور، مرداد، تیر و... منفصل است و ناگهانی رخ داد؟ یا زمینه‌های آن از مدت‌ها پیش مهیا بود و ناگهان منفجر شد؟ این‌ها سؤالاتی است که نظر خواننده این نظرسنجی را به خود جلب می‌کند.

مؤسسه گمان زیر نظر عمار ملکی فعالیت می‌کند. عمار ملکی ۴۱ ساله است و ۱۲ سال است که در هلند زندگی می‌کند و در دانشگاه تیلبورخ، در جنوب هلند، استادیار علوم سیاسی است.

او فرزند محمد ملکی است؛ نخستین رئیس دانشگاه تهران که از اولین ماه‌های دهه شصت شمسی با مخالفت صریح با انقلاب فرهنگی، بنای مخالف با جمهوری اسلامی را گذاشت و دهه‌ها برای این مخالفت هزینه داده است.

در پی یافتن شاخص‌های پنهان و تحلیل شاخص‌های عیان این نظرسنجی، اعتبار یافته‌ها و نیز روش‌های انجام این نظرسنجی با عمار ملکی به گفت‌وگو نشستیم که بخش‌های مهمی از آن را در ادامه می‌خوانید.

سمیرا قرائی/ رادیو فردا

[کد مطلب: 197631] [تاريخ انتشار: دوازدهم دی ۱۳۹۸ برابر با دوم ژانويه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 00:02:47 توسط کارگر کمونیست
۸۲% از جامعه آماری به دنبال حکومت دموکراتیک‌اند؟ ایرانیان به دنبال دولت رفاه‌اند؟ و به احزابی گرایش دارند که معادل اروپایی‌اش احزاب سوسیالیست‌اند؟ این آقا رضا یکبار هم استبداد باباشو محکوم نکرده، آنوقت همین "مردم" به رضا و رقیه رای میدهند؟ که به اندازه سر سوزن هم به دولت رفاه و جامعه دمکراتیک اعتقادی ندارند و قبله شون جامعه آمریکاست با بیش از هفتاد میلیون انسان زیر خط فقر و کشتار میلیونها انسان در طی این 2 دهه فقط در خاور میانه توسط دولت جنایتکارش! این نیز یک جنگ تبلیغاتی با اسم دهن پر کن موسسه پژوهشی برای جا انداختن کارگزاران دولت امپریالیستی آمریکاست. مؤسسه پژوهشی مستقلی وجود ندارد. این شیوه ها و نهاد سازی ها توسط کارمندای دولتهای امپریالیستی و رژیم چنجی آنقدر نخ نماست که نیازی به توضیح نیست. این افراد جز فعالین انقلاب رنگی هستند و بس.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم دی ۱۳۹۸ برابر با دوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 10:17:09 توسط م
فکر نکنم این نظر سنجی در سراسر ایران انجام کرفته باشه
نوشته شده در تاريخ دوازدهم دی ۱۳۹۸ برابر با دوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 03:58:49 توسط مرتضی
نظرسنجی بسیار آبکی به نظر میرسد. قبلا هم از این آقا عمار نظرسنجی های کشکی دیده بودیم. احترام به پدر بزرگوار ایشان، مجوز پرت و پلا گویی به این شازده نمی دهد. پنجاه و دو درصد مایل به سرنگونی هستند؟!!!! خامنه ای نفر دومی است که رای می آورد؟!!!! مثل اینکه اصلا این آقا از هیچ چیز خبر نداره!!!
نوشته شده در تاريخ يازدهم دی ۱۳۹۸ برابر با يکم ژانويه ۲۰۲۰ ، 17:51:58 توسط ساسان
این آمار گیری را جمهوری اسلامی سفارش داده؟ به هر حال خوشایند جمهوری جنایتکار اسلامی است.
نوشته شده در تاريخ يازدهم دی ۱۳۹۸ برابر با يکم ژانويه ۲۰۲۰ ، 15:13:59 توسط بهرام
آینده ایران با این آمار گیریها مشخص نمیشود. خشم انباشته در بخش بزرگی از جامعه چنان عظیم و چنگ خون آلود این رژیم تبهکار همچون غریقی بر تخته پاره ای رها شده در گرداب مهیب تاریخی آنقدر محکم است که ایران را میتواند بسوی یک انفجار بزرگ سوق بدهد. انفجاری که در پی آن تلی از خاکستر و فقط آرزوی پیدایش ققنوسی؟آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی