واکنش خامنه‌ای به کشته شدن قاسم سلیمانی چه خواهد بود؟قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، کشته شد. حالا مهم‌ترین سؤال این است که واکنش عملی خامنه‌ای به این اقدام آمریکا چه خواهد بود؟

پاسخ این سؤال می‌تواند حتی سرنوشت خاورمیانه در ابتدای دهه سوم قرن ۲۱ را نیز تا حد زیادی تعیین کند. آیا خاورمیانه از یک جنگ بزرگ احتمالی ناشی از انفجار چالش‌های چهل ساله ایران و آمریکا عبور خواهد کرد یا وارد زنجیره‌ای از درگیری‌ها و حتی جنگ بین بازیگران گوناگون، از جمله ایران و آمریکا و متحدان‌شان و نیز گروه‌های نیابتی ایران، خواهد شد؟

همین هفته دونالد ترامپ و علی خامنه‌ای، هر دو، گفتند دنبال جنگ نیستند، اما هفته گذشته که قاسم سلیمانی زنده بود و هفته‌ای که بعد از مرگ او می‌آید، احتمالاً از متفاوت‌ترین هفته‌های خاورمیانه خواهند بود.

از آن طرف، رفتار بعدی ایران و آمریکا پس از کشته شدن سلیمانی می‌تواند، با یک شرط، سایه جنگ را از سر دو کشور دور کند. اگر ایران و آمریکا در چنین دوره‌ای از اوج تنش و احساسات برافروخته‌شده پس از مرگ قاسم سلیمانی وارد درگیری و جنگ با یکدیگر نشوند، به احتمال بسیار قادر خواهند بود چالش‌هایی از این نوع در آینده را نیز بدون جنگ از سر بگذرانند.

پاسخ به این سؤال و اما و اگرها تا حد زیادی در اهمیت نقش و جایگاهی است که جمهوری اسلامی و خامنه‌ای برای قاسم سلیمانی و نیروی قدس قائل بودند و هستند.

قاسم سلیمانی چه وزنی در معادلات جمهوری اسلامی داشت و حالا خامنه‌ای از چه وضعیت و شرایطی برای واکنش نشان دادن به این موضوع حساس برخوردار است؟

فرمانده‌ای برآمده از جنگ

قاسم سلیمانی محصول جنگ هشت ساله ایران و عراق (۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷) است. او تا قبل از عملیات فتح‌المبین در فروردین سال ۱۳۶۱ فرمانده‌ای ناشناس بود. در این عملیات او زیر نظر عزیز جعفری، فرمانده قرارگاه قدس، فرماندهی یکی از محورهای عملیات را به عهده داشت.

همچنین او در عملیات آزادی خرمشهر (۱۳۶۱) و عملیات‌های شکست‌خورده رمضان و بدر و خیبر هم حضور داشت، اما دو نبرد معروف او را به یکی از فرماندهان مهم جنگ تبدیل کرد؛ اول تصرف فاو در سال ۶۴ که غواص‌های لشکر ۴۱ ثارالله به فرماندهی او نقش مهمی در آن داشتند. دومین نبرد هم نبرد شدید کربلای پنج در غرب کانال ماهی و دشت بصره در سال ۶۵ بود که او و لشکرش از ارکان اصلی آن بودند.

بعد از جنگ، قاسم سلیمانی فرمانده لشکر ثارالله باقی ماند و در مبارزه با مواد مخدر و استقرار سپاه در مرزهای شرقی نقش مهمی ایفا کرد، اما سلیمانی وقتی سلیمانی شد که در سال ۱۳۷۶ از طرف خامنه‌ای به فرماندهی نیروی قدس منصوب شد.

نیروی قدس سلیمانی را مشهور کرد، سلیمانی نیروی قدس را بسط داد

نیروی قدس یا همان بخش خارجی سپاه پاسداران قبل از فرماندهی قاسم سلیمانی هم وجود داشت. فرمانده آن هم آدم گمنامی نبود. احمد وحیدی که سال‌ها مسئول اطلاعات سپاه و نیز فرمانده سپاه در لبنان بود، بعدتر فرمانده نیروی قدس شد، ولی گسترش و بسطِ جهشی نیروی قدس در دوره فرماندهی ۲۲ ساله قاسم سلیمانی رخ داد.

او نیروی قدس را به مهم‌ترین بازیگر ایران در لبنان، عراق، افغانستان و اراضی فلسطین و چالش با اسرائیل و یمن و حتی امور بحرین تبدیل کرد. آن‌چه امروز از سیاست خاورمیانه‌ای جمهوری اسلامی گفته می‌شود، عمدتاً محصول فعالیت‌های نیروی قدس و قاسم سلیمانی است. او نیروی قدس را در کنار توان موشکی سپاه به یکی از دو رکن توان نظامی ایران در آن‌چه نبرد نامتقارن می‌خوانند تبدیل کرد.

کشته شدن سلیمانی به توان عمومی نیروی قدس، روابط آن با هر یک از حوزه‌های راهبردی دخالت منطقه‌ای سپاه و نیز به نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی آسیب جدی خواهد زد.

نیروی قدس بدون سلیمانی یک نیروی متفاوت خواهد بود و حتی اگر جمهوری اسلامی تلاش کند تأثیرات و نتایج کشته شدن او و غیبتش در فرماندهی نیروی قدس را جبران کند، مدتی طول خواهد کشید تا مناسبات نزدیک او با رهبران و فرماندهان گروه‌های نیابتی ایران به سطح گذشته برگردد.

منزوی‌کننده دولت و وزارت خارجه در سیاست خاورمیانه‌ای ایران

آنچه باعث شد قاسم سلیمانی بتواند نیروی قدس را گسترش دهد و خودش هم به یک چهره اصلی در سیاست خارجی و ساختار تصمیم‌گیری نظامی جمهوری اسلامی تبدیل شود، اعتماد تام و تمام خامنه‌ای به او بود.

در نظام جمهوری اسلامی که بر اساس ولایت مطلقه فقیه استوار شده، مهم‌ترین عامل در اتخاذ تصمیمات، اراده و میل شخصی رهبر است و خامنه‌ای دست قاسم سلیمانی را برای اجرای سیاست‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه باز گذاشته بود.

او به لطف همین اعتماد رهبر تقریباً دولت و وزارت خارجه را در سیاست خاورمیانه‌ای ایران منزوی و گوشه‌نشین کرد، به حدی که یک بار دعوت بشار اسد به تهران، بدون هماهنگی با رئیس‌جمهور و وزیر خارجه، باعث استعفای جواد ظریف شد.

سلیمانی تقریباً در تعیین سفرای ایران در عراق، لبنان، سوریه، و حتی افغانستان، نقش اصلی را ایفا می‌کرد، به گونه‌ای که تمام سفرای ایران در عراق پس از سقوط حکومت صدام حسین در ۱۷ سال گذشته همه از فرماندهان سپاه پاسداران بوده‌اند و ایرج مسجدی سفیر کنونی نیز از مهم‌ترین فرماندهان نیروی قدس است.

قاسم سلیمانی که از نظر خامنه‌ای هم مطیع بود و هم کاردان، نماد و الگوی نخبگان مطلوب رهبر بود؛ آن‌ها که حرف گوش می‌کنند و بدون چون و چرا دستورات رهبر را اجرا می‌کنند.

اسطوره برخی و سرکوبگر بعضی دیگر

در درون ایران نیز قاسم سلیمانی از نگاه طرفداران جمهوری اسلامی و به ویژه نسل انقلاب و جنگ‌ندیده آن، نمونه یک نخبه کاردان مورد اعتماد خامنه‌ای بود. او به همان اندازه که مورد اعتماد خامنه‌ای و محبوب طرفداران جمهوری اسلامی بود، از نگاه شمار قابل ملاحظه‌ای از ایرانیان از نمادهای اصلی سپاه پاسداران بود که رکن اصلی سرکوب اعتراضات مردمی و ضدحکومتی به شمار می‌رود که تازه‌ترین آن‌ها در آبان ماه گذشته خونین‌ترین و فراگیرترین اعتراضات تاریخ جمهوری اسلامی نام گرفت.

سپاه در تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی از مهم‌ترین ارکان حفظ حکومت و در دهه‌های اخیر رکن اصلی سرکوب اعتراضات مردمی بوده و، درست به همین دلیل، فرماندهان آن از جمله قاسم سلیمانی مورد تنفر مخالفان جمهوری اسلامی و بسیاری از معترضان بودند.

حتی در سال ۸۸ شایع شده بود که قاسم سلیمانی نیروهای حزب‌الله لبنان را برای سرکوب معترضان به خیابان‌های ایران آورده است. در سیل امسال خوزستان نیز هنگامی که او نیروهای حشد الشعبی عراق را به عنوان کمک به سیل‌زدگان به ایران آورد، در افکار عمومی این اقدام به عنوان تلاشی برای نشان دادن قدرت سرکوب جمهوری اسلامی با استفاده از شبه‌نظامیان مورد حمایتش در منطقه تعبیر شد.

عشق و نفرت خاورمیانه‌ای‌ها به سلیمانی

قاسم سلیمانی خارج از مرزهای ایران نیز با همین چهره دوگانه عشق و نفرت شناخته می‌شد. از یک سو، او حلقه وصل تمامی شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سراسر خاورمیانه از عراق تا سوریه و از لبنان تا یمن بود و به شدت بین آنها ذی‌نفوذ و محبوب بود، و از سوی دیگر شمار قابل ملاحظه‌ای از مردم خاورمیانه او را نماد دخالت جمهوری اسلامی در امور داخلی کشورهایشان و نیز نماد قتل و خونریزی در جنگ‌های عراق، سوریه، لبنان و یمن می‌دانستند؛ جنگ‌هایی که ده‌ها هزار کشته بر جای گذاشته است.

شبه‌نظامیان طرفدار ایران، قاسم سلیمانی را که به طور میدانی در حمایت از آن‌ها حاضر بود، نماد حمایت جمهوری اسلامی از خود می‌دیدند و در مقابل بسیاری از مردم، به‌ویژه اعراب سنی خاورمیانه، از تعبیر او برای ایجاد هلال شیعی عصبانی و خشمگین بود، و کم نیستند افرادی در خاورمیانه که از مرگ قاسم سلیمانی ابراز خوشحالی و رضایت می‌کنند.

خلأ ناشی از کشته شدن قاسم سلیمانی در سیاست خارجی و خاورمیانه‌ای ایران بیش از سیاست داخلی جمهوری اسلامی احساس خواهد شد.

بالاترین سطح تنش ایران و آمریکا، از زمان اشغال سفارت آمریکا در تهران

کشته شدن قاسم سلیمانی سطح تنش بین ایران و آمریکا را به حدی بالا برده که فقط با واقعه‌ای چون اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۳۵۸ قابل مقایسه است.

خامنه‌ای و سپاه پاسداران تهدید به انتقام‌گیری سخت کرده‌اند اما این‌که پاسخ ایران از چه نوعی، در چه زمانی و با چه شدتی و در کدام منطقه خواهد بود، بیش از هر چیز به تصمیمات شخصی خامنه‌ای وابسته است.

درست است که شورای عالی امنیت ملی ایران در این باره طرف مشورت خواهد بود، ولی خامنه‌ای با یک وضعیت دشوار برای تصمیم‌گیری در مورد نوع پاسخ ایران روبه‌روست.

پرستیژ و ابهتی که جمهوری اسلامی مدعی آن در برابر آمریکا بود و خامنه‌ای می‌گفت آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، به طور جدی به چالش کشیده شده است.

رجزخوانی‌های فرماندهان سپاه علیه آمریکا نیز امروز قرار است بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی به‌طور واقعی محک بخورد. عدم واکنش جمهوری اسلامی باعث می‌شود وجهه‌ای که از خود ساخته، بین طرفدارانش در داخل و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه، به‌شدت خدشه بردارد.

از طرف دیگر، هر نوع واکنش عملی ایران، به احتمال بسیار، با اقدام متقابل آمریکا روبه‌رو خواهد شد.

چنین وضعیتی تصمیم‌گیری برای خامنه‌ای را دشوار می‌کند، اما او به‌شدت تحت فشار افکار عمومی طرفدارانش است که خود آن‌ها را در سال‌های اخیر با سخنرانی‌های متعدد و دشمن دشمن کردن‌هایش علیه آمریکا تحریک کرده است.

هر نوع درگیری محدود بین طرفین نیز با توجه به وضع موجود و انباشت چالش‌های چهل ساله طرفین ظرفیت خارج شدن از کنترل و تبدیل به یک درگیری گسترده‌تر را دارد.

مراد ویسی/ رادیو فردا

[کد مطلب: 197740] [تاريخ انتشار: سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ چهاردهم دی ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژانويه ۲۰۲۰ ، 21:16:28 توسط ایرانی
بسیار خوشحال و مسرورم از کشته شدن و به قولی به درک واصل شدن “حاج قاسم” وقتی به آنهمه خون‌ها که ریخت به ناحق، به آنهمه آبروها که برد به ناحق، به آنهمه آرزوها که سوزاند به ناحق ... فکر می‌کنم، نفسی به راحتی میکشم و فکر می‌کنم: چقدر راحتم بدون “حاج قاسم”.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 19:13:07 توسط حقیقتگو
برخلاف تصور که علی خامنه ای خودش را رئیس سپاه پاسداران معرفی می کند وسپاه پاسداران هم وی را رهبرمعرفی می کنند درحقیقت محض علی خامنه ای عروسکی دردست سران سپاه پاسداران وارگان های مخف حکومتی است ..همانطور که خدا وپرودرگار بزرگ درهزاروچندسال پیش ازروی انکارازروی ناتوانی و کهولت سنی و علیل بودن لاعالجانه اختیار رهبری وریاست برمردمان عربستان را درغارحرا به حضرت محمد با تحصیلات آنچنانی دانشگاهی وخلاقیت های علمی واگذارکرد که حضرت محمد رل خدا وپرودگاردرکره زمین بازی کند وهرآنچه لازم بداند برمردمان روا کند - تجاوزوشهوت رانی و چپاول وکشتار هم ضمیمه آن بود ..درحقیقت خدا وپرودگاربزرگ کناری نشست که حضرت محمد و دوازده امامش صاحب امتیازکرهه زمین داری با قشون های جنایترگروچپاولگرشان هرآنچه که عتش جاه ومقام وثروت سیراب شان می کنند برمردمان روا دارند...علی خامنه ای هم توهم خدا بودن دارد امتیازکشورداری وچپاول و فقروزجردادن وضمیمه آن کشتاروخفقان را به سپاه واگذار کرده است ...ولی علی خامنه ای ازقدرت ورشدونمو سپاه و ارگان حکومتی برعلیه اش درترس ووحشت بسرمی برد که کشته شدن قاسم سلیمانی درحقیقت خشحالش می کند
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 18:36:59 توسط افراسیاب
میدانید این شخص چقدر بمب و اسلحه بار هواپیما کرد و برد سوریه و ریختن رو زن و بچه های مردم و چقدر عکس و فیلم هست از دست و پای قطع شده بچه های کوچک بعد خود این آدم دستش آنطور قطع شد و بردن برای رهبرش، باورتون میشه این صحنه را دیده باشید. چقدر اینها دست در خود ایران قطع کردن حالا دست خودشون داره قلم میشه.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 17:33:35 توسط شوریده
کشته شدن قاسم سلیمانی اینآدمخوار الله که از ورای سر همه فرمان میراند و مسئول اعمالش نبود درسی ست برای دیگر سرداران و روحانیون و مداحان و حتا ثروتمندانی که در اثر نزدیکی به بیت رهبری و روحانیون صاحب میلیاردها ثروت شده اند و در کاخهایی زندگی میکنند که کاخ شاه در برابرشان خانه ی سازمانی ست.سردارانی که بدون استثنا دستشان تا آرنج در خون ایرانیان است. ای کسانیکه شاید صداقت داشته باشید و از این حکومت پشتیبانی میکنید از خودتان بپرسید برای کدام کیفیت از این نظامی که مردم ایران را دسته جمعی و شماها را یکی یکی به مسلخ میفرستد دفاع میکنید و برایش آدم میکشید؟؟!! من از اصلاحطلبان و حتا از اصولگرایان میپرسم حتا اگر مسلمان هم باشید برای کدام کیفیت از این نظام دفاع میکنید. شما روحانیون تماما بیشرف که برای یک تار مو زنان زیر جامه زرد و خانمهای گشت زینب که از یک تار موی زنان شورت خونین می کنید بگوئید چرا بر کشتارهای ۱۵۰ شهر سکوت کردید.نتیجه:اسلام روحانیون آیت الله ها مداحها طلاب بدون استثنا دشمن ایران و ایرانی،تاریخ، تمدن و فرهنگ ما بوده،خواهند بود. اینان حتا دشمن پاسداران و بسیجیان و ارتشیان هم هستند!!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 16:07:33 توسط حس آقا
تبریک به خانواده‌های داغدار آبان، و صدها هزار قربانی این گنده‌لات در ایران و عراق و سوریه و کردستان...پس خام‌اندیشان فهمیدند که تحریم‌ها نه بزای بازگشت به مذاکره که تدارک برای سرنگونی رژیم بود. گسترش اوباش سلیمانی در دوره پسابرجام در عراق و سوریه ‌و یمن برجام را زمان اوبامای بی‌شرف کشت! فقط امریکای خونخوار در این منطقه از سلیمانی انسان بی‌دفاع بیشتر کشته. هم‌سویی با امریکا در انهدام رژیم امری عینی است و مهم. اما لنین هم با المان یونکرها علیه تزار هم‌سو بود! باید از پایین و فقط با اتکا به مردم فرودست و کارگر براندازی را به پیش برد. از هر کسی هم اسلحه می‌پذیریم. با ضبه سلیمانی جنگ آغاز شده و رژیم باید واکنش نشان دهد. و هر تهاجم مخفیانه به حساب آن خواهد رفت و امریکا ضربه‌های این بار نظامی خواهد زد. هدف‌ها بالاخره پشت جبهه و درونی خواهد بود. مثل سگی وحشی کشتندش تا روحیه مردم فروکوفته نیز بالاتر رود و قیام آبان ادامه یابد. بسیار درایتمندانه.رژیم می‌ترسد واکنش نشان دهد چون این آغاز جنگ است و پشتونه‌اش اقتصادی ویران و مردمی عاصی.فاشیعیان جهان از لبنان تا یمن بروند موشک شاف کنند که قیامت است!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 15:01:44 توسط تهمتن - ش
گذشته ازاینکه تا نیمه این مقاله؛ از خواندن منصرف شدم؛ اما منظور این ست که حکومت ورشکسته اسلامی چه میتواند بکند ؟؟ موشکهای انبوه !! که سالها قرار بوده اسرائیل را از روی نقشه زمین محو کنند؛ پس چه شده اند ؟؟!! اما واقعیت حکومتهای نامشروع و ضدمردمی همیشه بطور یکسان در بحرانها عمل کرده اند. برای نمونه؛ صدام حسین هم موشکهای داشت که ازعراق راه طولانی رشت و تهران و سراسر ایران هدف قرارمیداد﴿موشکهای ده متری غورباقه ای چینی﴾ اما او درمقابل حریفی قدرتمند او تا لخظه سرنگونی جرات استفاده اراین موشکها نداشت. تازه صدام حسین آدم ترسویی نبود و در غوض خامنه ای بسیار ترسوست. حال با مقایسه این دو جنایتکار؛ معلوم و محرز است که خامنه ای هم تا لحظات سرنگونی؛ برخلاف صدام که مردم عراق برعلیه او برنخاسته بودند؛ پس خامنه ای ترس و وحشت نخست او از شعله ور شدن قیام مردم؛ درکنار نابودی پایه های لرزان حکومت از سوی تلافی خملات دقیق نیروی های امریکا درمنطقه هم هست که این دو مقوله با کوچکترین محاسبات اشتباه او﴿که همیشه دچار این اشتباهات بوده﴾ دست در دست هم داده و مردم عاصی ایران نظام را درمدتی بسیارکوتاه به پائین میکشد.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 14:55:19 توسط حمید
یک تروریست کمتر. اگر چه بهتر بود این قاتل صد ها هزار مردم سوریه و یمن در یک دادگاه بین المللی محاکمه میشد
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 14:12:44 توسط آذر
مبارک!!سلیمانی هم رفت!! اما، با گذشت هر روز ابعاد تازه ای از گستره کشتار و جنایات در پی شکست قیام و به خون تپیدن تعداد بی شماری از توده های معترض و پس از آن با باز شدن تدریجی اینترنت، اکنون با گذشت هر روز ابعاد تازه ای از گستره کشتار و جنایات جمهوری ” خون اسلامی ” برملا می شوند. بر ملا میشوند. این را التهاب و شور مبارزاتی موجود در جای جای ایران فریاد میزند. این را شجاعت و تحرک انقلابی نیروهای درون جامعه در ابراز همدردی علنی با خانواده های جانباختگان و دستگیرشدگان به ما میگوید. این را شور و تهور و بی باکی مصاحبه های پدر و مادر پویا بختیاری در فضای ملتهب جامعه نهیب میزنند، این را بیانیه های گروه های مختلف اجتماعی و تحرک انقلابی آنان در محکومیت کشتار وسیع مردم قیام کننده در آبان ماه ما میگوید، این را ، فریادی که تداوم طنین خونبار آبانماه بود. این را هراسانی، سراسیمگی و رجزخوانی های بی سرو ته کشتی بانان کشتی سوراخ شده جمهوری سرکوب اسلامی، به ما میگوید. کشتی بانانی که اکنون کشتی شان در تلاطم امواج خشمگین و خروشان دریای خونینی که خود در آبانماه ایجاد کردند، عنقریب در شُرف متلاشی شدن است.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 13:59:35 توسط خداداد خوشسیما
خامنه ای هیچ غلطی نخواهد کرد.سرکوب جنبش مردمی آبان ماه را جنگ سوم جهانی نام نهادند و خودرا پیروز این جنگ خواندند. اما در برابر آمریکا هیچ گهی نخواهد خورد
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 13:52:39 توسط حاجی
الان رهبر معظم انقلاب میتواند از سه طریق پاشخ کوبنده بده وامریکا هم هیچ غلطی نمیتونه اول دستور حمله موشکی به پایگاه اینجرلیک در ترکیه یا دستور حمله به سپاه اسلام جهت تصرف عراق و ضمیمه کردن ان به ایران و یا دستور حمله کوبنده موشکی به دوبی کشوری که مرکز فساد و فحشا اسلامی در منطقه است هر یک از این سه دستور قیمت جهانی پوشک بزرگسالان را ده برابر خواهد کرد
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 13:36:35 توسط سخنگو
گذشته از تنفر يك ملت از حكومت فاسد و سليماني معدوم و تمام خط و نشان كشيدن ها بايد در نظر داشت كه خامنه اي در غم از دست دادن سليماني بيمار تر خواهد شد تا حدي كه از اين درد بزودي خواهد مرد . اين ضربه براي خامنه اي بسيار بزرگتر از ان آنست كه به چشم ميايد .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
روغن الاغ در ایران کیلویی ۷۰۰ هزار تومان
عصبانیت محسن رضایی از مصاحبه دریادار امیر سیاری/ این مصاحبه با دستور  سردار پاسدار باقری و عصبانیت محسن رضایی حذف گردید
یک قلاده گرگ بدلیل حمله سگ ها به یک منزل مسکونی درماهدشت کرج پناه برد! / هیچ نهادی حاضر به پذیرفتن این گرگ نیست
کاریکاتور / اشک تمساح خامنه ای...
پوستری به مناسبت سالگرد مرگ خمینی با نقل قولی منتسب به پوتین که از خامنه ای سنایش میکند!
کاریکاتور / بگذارید ایران نفس بکشد
فرار چند زندانی در پی حمله افراد ناشناس به یک اتوبوس حامل زندانیان در میناب + فيلم  
شلیک مستقیم و « مرگ‌» یک مامور پلیس در شهر لاس وگاس + فيلم  
ناو هواپیمابرساختگی ایران؛ یک ناو خیالی با اهداف تبلیغاتی
فرق میان شمع روشن کردن برای آمریکایی کشته شده توسط پلیس و شمع روشن کردن برای جانباختگان هواپیمای سرنگ.ن شده اوکراین
در مینیاپولیس (آمریکا) معترضان به مرگ یک شهروند سیاه‌پوست تقریبا یک ساختمان سالم به جا نگذاشته‌اند و کل شهر غرق آتش و دود است
دو دسته‌گی در فیس‌بوک؛ پیام ترامپ زاکربرگ را از چشم کارکنانش انداخت 
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: