کشته شدن قاسم سلیمانی؛ شتاب گرفتن تغییرات ناگزیر


کشته شدن قاسم سلیمانی به دستور مستقیم دونالد ترامپ را باید پایان یک دوران در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی دانست. مرگ او فقط به روند تغییرات بنیادین شتاب بیشتری می‌دهد. تحلیلی از جمشید برزگر، رییس بخش فارسی دویچه‌وله

کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دستور مستقیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، را باید پایان یک دوران تقریبا سی ساله در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی دانست.

او گرچه در سال ۱۳۷۶ به فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب شد ودر عمل ادامه دهنده مسیری بود که سپاه پاسداران، هسته مرکزی قدرت در جمهوری اسلامی و در راس آنان علی خامنه‌ای در پیش گرفته بودند، اما به دلیل شخصیت و نیز مناسبات و روابطش با آنچه نیروهای مقاومت در منطقه خوانده می‌شود، نقش و جایگاهی فراتر از یک فرمانده در معیارهای جمهوری اسلامی داشت.

در دوره ۲۲ ساله فرماندهی قاسم سلیمانی بر نیروی قدس، نه تنها فرمانده کل سپاه پاسداران سه بار عوض شد، بلکه او به مهم‌ترین چهره نظامی جمهوری اسلامی در منطقه و جهان بدل شد.

مجموعه این شرایط و نقشی که قاسم سلیمانی در یمن، لبنان، سوریه و عراق ایفا کرده، امکان یافتن جایگزینی موثر برای او در کوتاه مدت را ناممکن می‌سازد حتی اگر این جانشین، اسماعیل قاآنی، قائم مقام خود او باشد.

اما فراتر از مساله فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران و حفظ مناسبات و روابط با گروه‌های مختلف حامی جمهوری اسلامی در منطقه، کشته شدن قاسم سلیمانی را از هر جهت باید به معنای پایان یک دوران و آغاز فصلی تازه در سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی و نیز عزم آمریکا  متحدانش برای مقابله با آن دانست.

قاسم سلیمانی به عنوان یکی از اصلی‌ترین بازیگران و دستیاران علی خامنه‌ای، نقشی چشمگیر در جنگ‌های نیابتی بین جمهوری اسلامی با رقبای منطقه‌ای از جمله عربستان سعودی و کشورهایی چون اسراییل و آمریکا داشت. در این دوران، جمهوری اسلامی توانسته بود با وجود پر فراز و فرود بودن حوادث و رویدادها، در موضعی که خامنه‌ای آن را «نه جنگ، نه مذاکره» خوانده بود، باقی بماند.

معنای چنین وضعیتی این بود که به‌رغم همه تقابل‌ها، از اعمال تحریم‌های گسترده و سیاست فشار حداکثری ترامپ گرفته تا حملات گاه و بی‌گاه به مواضع نیروهای آمریکایی و متحدانش در منطقه، جمهوری اسلامی توانسته بود با حفظ چهره یک نیروی "مقاوم"، از خارج شدن کنترل و فراگیر شدن بحران و در نهایت، جنگ جلوگیری کند.

ادامه این وضعیت اکنون دشوارتر از هر زمان دیگری است؛ نه تنها به این دلیل که رهبران جمهوری اسلامی و مخصوصا علی خامنه‌ای در واکنشی احساساتی دست به عملیات انتقام‌جویانه بزرگی بزند، بلکه از جمله به این دلیل که آمریکا در عمل نشان داد که حاضر به پرداخت هزینه کشتن کسی چون قاسم سلیمانی است و طبعا خود را آماده مقابله با واکنش‌های تند احتمالی جمهوری اسلامی کرده است.

اینکه علی خامنه‌ای چه تصمیمی بگیرد و فرماندهان نظامی تا چه اندازه با چنین تصمیمی موافقت کنند، روشن نیست، اما آنچه روشن است این است که تداوم شیوه بازی به شیوه پیشین دیگر برای جمهوری اسلامی ممکن نخواهد بود.

آنچه بیش از هر چیز احتمال دارد این است که گروه‌های حامی جمهوری اسلامی و نه نیروهای رسمی نظامی جمهوری اسلامی، دست به برخی حملات علیه منافع آمریکا و متحدانش در منطقه بزنند.

اما تجربه حمله به سفارت آمریکا در بغداد و واکنش بی‌سابقه ترامپ ثابت کرد که دیگر سیاست پنهان شدن پشت گروه‌های نیابتی موثر نیست.

کشتن همزمان قاسم سلیمانی و ابومهندس، تنها اندکی پس از آنکه علی خامنه‌ای نقش داشتن جمهوری اسلامی به حمله به سفارت آمریکا را رد کرد، پیامی روشن دارد.

در پیام خامنه‌ای آنچه مهم بود نه لحن تندش، بلکه اصرارش بر رد نقش و مسئولیت جمهوری اسلامی در حمله به سفارت آمریکا و به بیان دیگر، تکذیب اتهامی بود که از سوی دونالد ترامپ متوجه جمهوری اسلامی شده بود.

اما جواب آمریکا، جای تردیدی باقی نگذاشت که ترامپ توجیهات خامنه‌ای را نپذیرفته است.

از این رو، آنچه مسلم است این است که جمهوری اسلامی نه تنها از کشته شدن قاسم سلیمانی شوکه است، بلکه عمیق‌تر از آن با گرفتن تصمیمی سرنوشت‌‌ساز دست به گریبان است.

قاسم سلیمانی کمتر از دو ماه پس از کشتار خونین و بی‌سابقه معترضان در تاریخ ایران کشته شد. مخالفان جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و فرماندهانی چون قاسم سلیمانی را مسئول اجرایی کردن کشتار صدها شهروندی می‌دانند که حتی شمار دقیق آنها هنوز اعلام نشده است.

در شرایطی که جمهوری اسلامی در داخل با جدی‌ترین و شدیدترین بحران دوران حیات خود مواجه است، تصمیم برای رویارویی و جنگ مستقیم با آمریکا، بسیار پرهزینه‌تر از هر زمان دیگری است.

به صورت کلاسیک، برای حکومت‌هایی مانند جمهوری اسلامی، یک بحران خارجی و یا جنگ، به گفته روح‌الله خمینی یک "نعمت" است زیرا به حکومت فرصت می‌دهد دست به جراحی در درون خود بزند و نیروهای ناهمسو یا به زعم خود متزلزل و سست را کنار بگذارد تا سیاست سرکوب در داخل را به شکل حداکثری پیش ببرد.

اما بحران عمیق اقتصادی و نارضایتی شهروندان در جمهوری اسلامی فراگیرتر از آن است که با سرکوب فعالان سیاسی و مدنی و یا حتی کشتار بی‌سابقه معترضان در تاریخ ایران مهار شود.

فرآیند تغییر فصل در ایران مدتی است که شروع شده است. نشانه‌ای از توقف یا بازگشت این فرآیند نیز به چشم نمی‌خورد. کشته شدن قاسم سلیمانی فقط به روند تغییرات بنیادین شتاب بیشتری می‌دهد.


[کد مطلب: 197763] [تاريخ انتشار: سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پانزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با پنجم ژانويه ۲۰۲۰ ، 06:44:23 توسط حسن آقا
همگامان مردم ایران باید بدانند که مزدوران رژیم،از سایبری‌ها تا ریزه‌خواران طبقه متوسط، از اقدام ترور سلیمانی برای نرم کردن موضع قاطعانه علیه اشرار غارتگر رژیم استفاده می‌کنند.از سوی دیگر آمران واشنگتن، که بیش از حاج قاسم جلاد مردم بی‌گناه را در این منطقه به قتل رسانده‌اند، درقاموس آقایان پمپیو و هوک می‌خواهند بر گرده جانباختگان خیزش آبان سوار شده و اشک تمساح برای حقوق پایمال‌شده مردم ما بریزند.ما باید هشیارانه چنان از ضربه‌های این جانیان جنگی بهره گیریم تا استوار‌بر‌خود رژیم را به زیر کشیم، بی‌ان که اهداف ملی-مردمی خویش را فراموش کنیم. رژیم‌های آمریکا و فاشیعیان هر دو هیچ وقعی به حقوق اولیه انسانی نمی‌گذارند. هر دو امپریالیستند. یکی بر اقتصاد جهانی مسلط و دیگری عقده کشورگشایی دارد. یکی دنبال منابع دیگر مردمان و تسخیر بازار فروش کالاهای صنعتی و مصرفی‌اش است و دیگری در فکر بقای قرون وسطایی!یکی وطن‌فروش و دیگری جهان‌کشور. ما راه تنهای خود را دریافته، باید آزادی خود را بر هر دو برگماریم، و نه به زندانیان بندیخانه این جانیان مهمم، یا گوسفندان مزرعه مصرف آن دیگری تبدیل شویم.
نوشته شده در تاريخ چهاردهم دی ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژانويه ۲۰۲۰ ، 22:27:43 توسط کارگر کمونیست
امروز حشد شعبی به نظامیان عراقی اعلام کرده که حداقل یک کیلومتر از پایگاههای نظامی آمریکا فاصله بگیرند. خب، ممکنه رژیم ج.ا. چند تا کاتیوشا پرتاپ بکنه و بقیه هم بیان پادر میونی و از رژیم بخوان که خویشتن داری کنه. متاسفانه الان رژیم قصد داره فضا رو کاملن عوض کرده و جامعه رو مرعوب کنه. شاهرخ زمانی کارگر مبارز و کمونیست هم سردار ما بود اما این رژیم در زندان رجایی او را زیر ضرب و شتم به قتل رسوند و جامعه ( بجز تبریز) اصلا به روی خودش هم نیاورد. مسئله صاحبمندی و قدرت سیاسی است که موقعیت آدما رو تعیین میکنه. موضوع جامعه ایران، حاکمیت استبداد فرد، قوانین قرون وسطایی و دیکتاتوری سرمایه داری نئو لیبرال است. مسئله آزادی کشی توسط این رژیمه. بایستی تغییرات در جهت دمکراتیزه شدن جامعه به نفع کارگران، ملتهای تحت ستم ملی و زنان شتاب بگیره. به هیچ وجه نباید اجازه داد که رژیم با ایجاد رعب و وحشت بخاطر کشته شدن مزدورهاش فضا رو بیش از این پلیسی بکنه. شتاب باید برای آزادی تمام زندانیان سیاسی و لغو زندان شکنجه و اعدام صورت بگیره. صدها جوون رو تو آبان ماه کشتند اما برای قاسم قاتل اینهمه هیاهو629 راه انداختن!
نوشته شده در تاريخ چهاردهم دی ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژانويه ۲۰۲۰ ، 16:03:45 توسط افراسیاب
البته یک چیز ناگفته نماند که همین با کشته شدن این قاسم گلی یکی از شرطهای دوازده گانه آمریکا را محقق کردن و همان اسقاط کردن سپاه قدس، شاید آغا لوش داده برای نرمش قهرمانانه. اگر جمهوری اسلامی انتقام نگیره معلوم میشه قاسم بدست علی گدا کلکش کنده شده. شاید هم با سوزاندن عکسهای خامنه ای در لبنان و خصوصا عراق که میلیاردها دلار خرج کردن آغا بدجوری شاکی شده و قاسم رو مهره سوخته دیده و به آمریکا فروخته. یا اصلا جمهوری اسلامی میخواهد کلک تمام سپاهیها و حکومتیهای قدیمی را بکنه که راحتر جلو آمریکا جام زهر بخورن و زیاد اذیت نشن، از لاریجانیها هم شروع کردن و بعدا تمام این سپاهیها را هم سربنیست میکنن، آخوند حاضر مامانش را هم بفروشه تا سر قدرت باشه یا بتونه دوباره نفت بفروشه، این خامنه ای یه مارموزی و حاضر سر همه دوروبریهاش را ببره تا خودش بر سر قدرت باشه، رژیم اگر کاری نکنه یک سال بیشتر زیر تحریمها دوام نمیآورد، البته اینها تئوری است. بهرحال دم ترامپ گرم که قاسم رو جزغاله کرد
نوشته شده در تاريخ چهاردهم دی ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژانويه ۲۰۲۰ ، 12:28:00 توسط افرین به پیشنهاد دهنده
به به!مگر از این پیشنهاد بهتر هم میشود! دست پیشنهاد انتقام سخت درد نکند! کار امام خامنه ای این اعجوبه مچاله چقرمیده با کمر فنری و قر قهرمانانه و قرشمالانه را راحت کردی. به قول اخوان:« این چه کاری بود. با داس تاریکی اسلام روشنائی انسانی را درو کردی. خوش به حال و خوش به احوال رهبری که چنین مشاورانی دارد همچون این مرد فهیم. اتفاقا مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت مجلس ایران هم فرموده:« واکنش ایران به آمریکا "احساسی و هیجانی" نخواهد بود» خب چه بهتر که سحنان انتقام جویانه این مشاور ارشد و تازه نامسلمان را راهزن متقلب نظام گوش کند. او که گفته بود: وای به حال ملتی که من بی بضاعت رهبرش باشم. که البته شکسته نفسی بود و در همین چند روز پیش بعد از آنی که اشرار و اغتشاش گران به میدان آمدند رهبری خودش را پیشوا و اولیا الله و نماینده الله دانست. یادم است رهبری بعد ار سقط شدن ۷۲ تن که البته ۱۰۷ تن بودند. با گریه و نالهع و لابه زوزه می کشید که:« چرا ما را می کشید؟!»....
نوشته شده در تاريخ چهاردهم دی ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژانويه ۲۰۲۰ ، 12:26:34 توسط افرین به پیشنهاد دهنده
به به!مگر از این پیشنهاد بهتر هم میشود! دست پیشنهاد انتقام سخت درد نکند! کار امام خامنه ای این اعجوبه مچاله چقرمیده با کمر فنری و قر قهرمانانه و قرشمالانه را راحت کردی. به قول اخوان:« این چه کاری بود. با داس تاریکی اسلام روشنائی انسانی را درو کردی. خوش به حال و خوش به احوال رهبری که چنین مشاورانی دارد همچون این مرد فهیم. اتفاقا مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت مجلس ایران هم فرموده:« واکنش ایران به آمریکا "احساسی و هیجانی" نخواهد بود» خب چه بهتر که سحنان انتقام جویانه این مشاور ارشد و تازه نامسلمان را راهزن متقلب نظام گوش کند. او که گفته بود: وای به حال ملتی که من بی بضاعت رهبرش باشم. که البته شکسته نفسی بود و در همین چند روز پیش بعد از آنی که اشرار و اغتشاش گران به میدان آمدند رهبری خودش را پیشوا و اولیا الله و نماینده الله دانست. یادم است رهبری بعد ار سقط شدن ۷۲ تن که البته ۱۰۷ تن بودند. با گریه و نالهع و لابه زوزه می کشید که:« چرا ما را می کشید؟!»
نوشته شده در تاريخ چهاردهم دی ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژانويه ۲۰۲۰ ، 10:35:06 توسط پیشنهاد انتقام سخت
من البته دیگر مسلمان نیستم. اما طبق آیات قرآنی رهبری حتما باید انتقام سخت بگیرند. من روی سختی سخت انتقام سخت بسیار تاکید و تائید میکنم. من به عنوان معتقد سابق اسلام ناب به رهبر متعظم انقلاب اسلام ناب پیشنهاد میکنم تا ایشون این انتقام سخت آمریکائی را از ایرانیان بگیرند. برای اینکه این کار سخت آسان باشد و قدرت نمائی حضرت امام خامنه ای بسی فراتر از سختی باشد من پیشنهاد میکنم تا مًرًده (جمع مرید) تمامی زندانیان اعم از قلیانها و نرگس محمدی و احمدرضا جلالی و فریبا عادلخواه و محسن امین‌پور، علی بازآزرده، بهروز زارع، حسین سرلک، رضا محمدحسینی و مرتضی نظری‌ سه‌دهی و میرحسین و رهنورد و خلاصه همه را جمع کنند پیشبند پیامبر اعظم را به گردن شخص رهبری آویزان کنند و ذوالفقار امام علی را بدهند بدست امام خامنه ای. یکی یکی این زندانیان سیاسی را بدهند بدست سیدمحمدخاتمی حسن روحانی و چون امام علی خامنه ای فقط یکدست دارند این بزرگواران این خبیثان را یکی بخوابانند و رهبر معظم مومنین جهان اینها را یکی یکی گردن بزنند. و این انتقام سخت را از آمریکای جهانخوار بگیرند.خبر اختصاصی را بدهند به BBC حاج مسعود بهنود!
نوشته شده در تاريخ چهاردهم دی ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژانويه ۲۰۲۰ ، 09:33:30 توسط no name
من که اگه با چشم خود نبینم و دی ان ا او را نگیرم باور نمیکنم!! چرا که همه چیز در ان رژیم و مذهب روی دروغ و ریاکاری و عوام فریبی بنا شده.اگه زیر مدالهای این "ژنرال های" جنگ طلب را نگاه کنید نوشته شده made in USA . فقط در ان رژیمها بدل ان تروریستها هست , صدام, ایدی امین وووو اگه هم درست باشد فقط یک تروریست کم شده و چندین میلیون دیگر برای جای گزینی هست.چندی پیش که خوندم دائی بشار اسد که مرده بود سر از روسیه در آورد و در کنار کامرات پوتین در ویلای لوکس با اهل و عیال زندگی میکند!!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 20:16:18 توسط حسن آقا
هم پبش از این رخداد نیک،و هم با خود عمل ترور سلیمانی-که رسما واکنشی به حملات نیابتی تبلیغ شد-آمریکا به رژیم فاشیعه خبر رساند که دیگر بازی نیابتی تمام است وزین‌پس پاسخ‌های نظامی آمریکا سپاه را مستقیما مورد یورش قرار داد.این امر کار «انتقام» گوریلی چون شمخانی و بوزینه‌ آدمخواری چون محسن رضایی را سخت می‌کند چرا که با کشتار مردم بی‌سلاح با تک‌تیر از پشت‌بام و با آدمربایی و شکنجه نوجوانان متفاوت است!اورانگوتان نارنجی ترامپ در سال انتخابات و در حین دادگاهی شدنش دنبال یک آتش‌بازی حواس‌پرت‌کنانه بود و گفته بودیم گوشمالی سپاه -که یکی از محبوب‌ترین سیاست‌های خارجی میان همه بخش‌های جامعه آمریکاست – ترمزی‌ست در سقوط ادامه‌دارش در افکار عمومی.خاطرمان باشد که آمریکا پس از حمله به تاسیسات آرامکو در سعودی،منشا را در داخل و در سمت و سوی منطقه سوم دریایی سپاه،منطقه امام حسین در بندر ماهشهر شناسایی کرد.ناوگان پنجم آمریکا که در بحرین جای دارد و ناو هواپیمابر لینکلن که از آبان ماه همان‌جا لنگر انداخته در پی خرده حمله‌ای ناچیز از سوی جیره‌خورهای قدسی به صحنه خواهند آمد.حال بینیم چگونه «انتقام» می‌گیرند!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 19:01:52 توسط افراسیاب
ایرانیها چه خوبه که نامه بفرستن کاخ سفید و از رئیس جمهور آمریکا تشکر کنن و او را تشویق کنن که به بمباران و کشتن سگهای جمهوری اسلامی ادامه بده، ما ایرانیها که اسلحه نداریم و در محاصره یک مشت قاتل جنایتکار و تروریست داعش شیعه هستیم، خامنه ای بچه های ایران را میکشه و پدر و مادر عزادار آنها را زندانی و شکنجه میکنه. باید رئیس جمهور آمریکا را متقاعد کنیم تا به کشتن تروریستهای رژیم داعشی ایران ادامه بده و در داخل ایران اینکار را بکنه و بجای بمباران صنعت نفت بیت علی خامنه ای و مجلس آخوندی و پایگاه های سپاه تروریست و بسیج قاتل را شبانه روز بمباران کنه تا بطور کامل به درک واصل شن و بروند ور دست سلیمانی گور به گور شده شون. آفرین به رئیس جمهور آمریکا و مردم ایران که با انقلاب آبان به تمام دنیا پیام دادن که این رژیم را نمیخواهند و آمریکا هم با دیدن کشتار مردم ایران مصمم شد که باید با این رژیم مثل خودش با گلوله جواب داد و بر خورد نظامی کرد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
روغن الاغ در ایران کیلویی ۷۰۰ هزار تومان
عصبانیت محسن رضایی از مصاحبه دریادار امیر سیاری/ این مصاحبه با دستور  سردار پاسدار باقری و عصبانیت محسن رضایی حذف گردید
پوستری به مناسبت سالگرد مرگ خمینی با نقل قولی منتسب به پوتین که از خامنه ای سنایش میکند!
یک قلاده گرگ بدلیل حمله سگ ها به یک منزل مسکونی درماهدشت کرج پناه برد! / هیچ نهادی حاضر به پذیرفتن این گرگ نیست
کاریکاتور / اشک تمساح خامنه ای...
کاریکاتور / بگذارید ایران نفس بکشد
شلیک مستقیم و « مرگ‌» یک مامور پلیس در شهر لاس وگاس + فيلم  
ناو هواپیمابرساختگی ایران؛ یک ناو خیالی با اهداف تبلیغاتی
فرق میان شمع روشن کردن برای آمریکایی کشته شده توسط پلیس و شمع روشن کردن برای جانباختگان هواپیمای سرنگ.ن شده اوکراین
دو دسته‌گی در فیس‌بوک؛ پیام ترامپ زاکربرگ را از چشم کارکنانش انداخت 
کنترل و مداوای بیمار کرونایی با یک نوارچسب تازه؟ 
مثل این خرس باشیم!
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: