رژیم ایران در چه نقاطی می‌تواند به آمریکا و هم‌پیمانانش لطمه بزند؟

سفارت آمریکا در بغداد

دویچه وله: یک روزنامه آلمانی مناطقی را برشمرده است که در معرض خطر حمله از جانب نیروهای ایرانی یا شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی هستند. در این راستا از جمله به امکانات ایران در اروپا و ایالات متحده اشاره شده است.

روز یکشنبه، ۱۵ دی‌ماه (پنجم ژانویه) روزنامه "دی ولت" مقاله جامعی در باره تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه ایالات متحده و اینکه در کجا نیروهای ایرانی یا گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی می‌توانند به آمریکا و هم‌پیمانانش ضربه بزنند منتشر کرد.

این مقاله توسط چهار روزنامه نگار (بوهمر، لوتس، ورجین و هاکنسبرگر) نگاشته شده و با اظهارات رئیس جمهور ایران آغاز شده است.

حسن روحانی روز جمعه گفته بود که کشته‌شدن قاسم سلیمانی باعث مصمم‌ترشدن ایران در مبارزه با "امپریالیسم آمریكا" شده است.

در ادامه مقاله بر این نکته تاکید شده است که جمهوری اسلامی به‌تنهایی عمل نخواهد کرد بلکه بیش از پیش نیروهای طرفدار خود را برای انتقام‌جویی روانه عملیات مسلحانه علیه ایالات متحده خواهد کرد.

نویسندگان مقاله معتقدند که تاکنون هیچ یک از قدرت‌های نظامی نتوانسته است مانند جمهوری اسلامی "ضعف خود را به قدرت تبدیل کند".

در این راستا به "تضعیف ارتش ایران بر اثر تحریم‌ها" اشاره شده و اینکه ایران صاحب جنگ‌افزارهایی است که عمدتا بین دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ ساخته شده‌اند: «حتی نیروی هوایی ایران به قطعات یدکی هواپیما دسترسی ندارد.»

چهار روزنامه‌نگار آلمانی تاکید می‌کنند که نیروهای سپاه پاسداران سخت‌آزموده هستند، اما تجهیزات آنها قابل عرض نیست.

به همین دلیل ایران روی دو چیز سرمایه‌گذاری کرده است: موشک و گروه‌های شبه‌نظامی در کشورهای دیگر: «موشک‌ها وسیله‌ای نسبتا ارزان برای ایجاد خسارت و بازدارندگی در یک منطقه بزرگ هستند.»

آنها بر این نکته نیز تاکید می‌ورزند که جمهوری اسلامی توانسته است، توسط نیروهای تحت پوشش خود در کشورهای گوناگون، از جمله لبنان، سوریه و عراق نفوذ گسترد‌ه‌ای پیدا کند.

«ایران می‌تواند در کشورهای منطقه ناامنی ایجاد کند و هم‌زمان مانع ورود بحران‌به درون مرزهای خود شود. به این ترتیب ایران قادر است به دشمنانش ضربه بزند و از حمله متقابل جلوگیری کند»، زیرا حمله‌ها توسط نیروهای شبه‌نظامی آن کشورها انجام شده‌ نه ایران.

عراق

در مقاله "دی ولت" به حمله‌های طرفداران ایران به "منطقه سبز"، سفارت آمریکا در بغداد و پرتاب موشک به پایگاه البلاد در روز شنبه اشاره شده است.

به گفته منابع عراقی دو موشک به پایگاه هوایی "البلاد" در ۸۰ کیلومتری شمال بغداد شلیک شده است. در البلاد کارشناسان آمریكایی برای آموزش نظامیان عراقی مستقر شده‌اند.

به اعتقاد نویسندگان مقاله، این‌ها فقط دو نمونه از امکانات گروه‌های زیر پوشش ایران هستند و آمریکا علاوه بر دو دفتر نمایندگی خود در عراق، پنج هزار و ۲۰۰ سرباز و کارشناس نظامی در این کشور دارد و در پایگاه‌های نظامی زیادی استقرار یافته است. هر کدام از این‌ها می‌توانند هدفی برای گروه‌های شبه‌نظامی باشند؛ گروه‌هایی که "فقط منتظر یک اشاره از ایران هستند" و "هیچ ابایی برای تبدیل عراق به میدان جنگ ندارند".

لبنان و اسرائیل

مقاله "دی ولت" به اهدافی در اسرائیل و لبنان اشاره کرده و این که بزرگ‌ترین نیروی طرفدار ایران حزب‌الله است که حدود ۱۳۰ هزار موشک در لبنان تعبیه کرده و اسرائیل را هدف گرفته است.

از دید نویسندگان مقاله، حمله به اسرائیل مهم‌ترین کارت ایران در قمار قدرت در خاورمیانه به‌‌ شمار می‌رود: «اسرائیل سیستم پدافند هوایی آیرون دام (گنبد آهنی) را دارد اما با یک حمله گسترده (موشکی)، به احتمال زیاد نیمی از موشک‌های مهاجم خنثی خواهد شد.»

اما چرا ایران از این کارت برنده استفاده نمی‌کند؟

«چون نمی‌تواند چند بار از آن بهره ببرد. پاسخ اسرائیل می‌تواند ضد حمله و دخالت نظامی در لبنان باشد. در این صورت، زرادخانه موشکی که ایران برای حزب‌الله در بیش از یک دهه انباشته است، نابود خواهد شد و مهم‌ترین سلاح تهران در منطقه از بین خواهد رفت».

ایالات متحده و اروپا

در مقاله روزنامه آلمانی همچنین به امکانات جمهوری اسلامی برای حمله در آمریکا و اروپا اشاره شده است. در این راستا از "سلول‌های خفته‌" نام برده شده که وابسته به حزب‌الله لبنان هستندٰ و چند تن از آنها در ایالات متحده شناسایی و محاکمه شده‌اند.

نهادهای امنیتی غربی احتمال می‌دهند که این گونه "سلول‌ها" در اروپا نیز وجود دارند و منتظر دستور برای حمله و خرابکاری هستند.

به گفته نویسندگان "دی ولت"، حزب‌الله لبنان به این نکته اهمیت می‌دهد که اعضای این "سلول‌ها" شهروند کشورهای غربی باشند. در این راستا به یک حمله انتحاری اشاره شده که در سال ۲۰۱۲ علیه یک گروه توریستی اسرائیلی در بلغارستان انجام شد. فرد مهاجم شهروند فرانسه بود.

در ادامه مقاله، احتمال حمله‌های تروریستی به اهدافی در آلمان هم مطرح شده است. بر اساس ارزیابی نهاد امنیتی "حمایت از قانون اساسی فدرال" (BfV) در تابستان ۲۰۱۹،  فعالیت‌های اطلاعاتی سپاه قدس ایران در آلمان "با هدف تحقیق در مورد اهداف حمله‌های احتمالی" انجام می‌‌شود.

در این راستا به جاسوسی در باره راینهولد روبه، رئیس پیشین انجمن آلمان و اسرائیل، اشاره شده است. در سال ۲۰۱۷ یک دانشجوی پاکستانی در آلمان به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی محاکمه شد. به گفته دادستانی، او از جمله زندگی روزمره روبه و یک استاد فرانسوی-‌اسرائیلی در دانشسرای عالی اقتصاد در پاریس را زیر نظر داشته و مسیرهای آمد و رفت آنها را کنترل می‌کرده است.

علاوه بر این، نیروهای امنیتی آلمان ده مظنون ایرانی را كه گفته می‌شود تاسیسات و پروژه‌های اسرائیلی یا یهودی را تحت نظر داشته‌اند دستگیر کرد‌ه‌اند.

به گفته اداره "حمایت از قانون اساسی فدرال"، فعالان اپوزیسیون ایرانی در آلمان بیش از پیش در خطر هستند.

پلیس جنایی فدرال (BKA) از روز جمعه در حال به روز کردن ارزیابی‌های خود در رابطه با خطر گروه‌های ایرانی و غیرایرانی طرفدار جمهوری اسلامی است.

تجارت جهانی

چهار نویسنده مقاله "دی ولت" در ادامه به خطری که می‌تواند از جانب مقامات ایران متوجه تجارت جهانی شود پرداخته‌اند. آنها به حمله‌‌های نیروهای ایرانی به تانکرهای نفتی در سال گذشته میلادی وهمچنین حمله‌های موشکی و پهپادی شورشیان حوثی یمن به تاسیسات عربستان سعودی پرداخته‌اند و تاکید کرده‌اند که تنگه هرمز مهم‌ترین راه آبی برای تجارت نفت منطقه است و اگر به‌خطر بیافتد، بهای نفت افزایش چشمگیری خواهد یافت و در تجارت جهانی خلل ایجاد خواهد کرد.

یکی دیگر از راه‌های آبی که برای رساندن نفت و کالاهای دیگر به اروپا استفاده می‌شود، باب‌المندب است. این تنگه، خلیج عدن و دریای سرخ را به‌یکدیگر وصل می‌کند.

مقاله "دی ولت" با این نکته پایان می‌یابد که حوثی‌های طرفدار ایران می‌توانند این تنگه را که بخشی از کوتاه‌ترین مسیر آبی از خلیج عدن به اروپاست، مختل کنند.

[کد مطلب: 197918] [تاريخ انتشار: شانزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با ششم ژانويه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هشتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 00:37:50 توسط کارگر کمونیست
امشب چهارشنبه ساعت نیم؛ ۶ راکت احتمالن کاتیوشا توسط مزدوران رژیم ج.ا به پایگاه هوایی عین الاسد که نیروهای آمریکایی و شرکاء در آن حضور دارند شلیک شد. آیا پارکینگی که در مجاورت فرودگاهی در نروژ میباشد که با بیش از ۳۰۰ اتومبیل کاملن ویران شد؛ توسط سلول خفته رژیم صورت گرفته؟ ادامه حملات از طرف رژیم ج.ا.؛ بکارگیری موشکهای زیر دریایی و یا بمب افکن های بی ۵۲ را از جانب آمریکا و انگلیس و...بدنبال خواهد داشت و این یعنی یک جنگ تمام عیار و بمباران بسیاری از پایگاههای رژیم و نابودی بسیاری از زیر ساختها در ایران. فاجعه ای که انتظارش را می کشیدیم. جماعت نادانی که جو گیر شده و از کشته شدن قاسم قاتل اظهار ناراحتی می کنند و در کنار رژیم قرار میگیرند؛ حال بایستی تاوان این نادانی را نیز بپردازند. یا کارگران و ستمکشان عظم خود را جزم کرده و متحدانه رژیم جنایتکار ج.ا. را سرنگون می کنند و از لجنزار و کشتارگاه آن خود را رها می کنند یا ایران نیز به جلگه افغانستان و لیبی می پیوندد و عوامل رژیم مثل طالبان بعنوان نیروهای «وطن پرست» برای بیرون راندن اشغالگران سالها خوهند جنگید و بمباران و کشتار و.....
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با ششم ژانويه ۲۰۲۰ ، 21:51:14 توسط افراسیاب
«ادامه» ۵۲ مرکز فرهنگی که مورد حمله قرار خواهد گرفت، ۴۴ بیت پور محمدی «شورای مرگ ۶۷» ۴۵ بیت فلاحیان «قتلهای زنجیره ای» ۴۶کوچه اختر و محتویات ۴۷ حوضه علمیه لواسان ۴۸ مدرسه فضل بن شازن نیشابور ۴۹ محله پردیسیان قم «طلبه نشین» ۵۰ مدرسه نواب خراسان ۵۱ حوزه علمیه نجف ۵۲ حوزه علمیه کربلا
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با ششم ژانويه ۲۰۲۰ ، 21:48:52 توسط افراسیاب
۵۲ مرکز فرهنگی که مورد حمله قرار خواهد گرفت، ۱. بیت خامنه ای ۲.حوزه علمیه قم و قبر خمینی ۳.حوزه اصفهان ۴.حوزه تهران ۵.حوزه خراسان ۶.حوزه امام علی ملایر ۷.حوزه آخوند ملا علی همدانی ۸.حوزه رضویه شیراز ۹.حوزه زنگنه همدان ۱۰.حوزه صادقیه سمنان ۱۱.حوزه کازرون ۱۲.حوزه مراغه ۱۳.حوزه کمالیه خرم آباد ۱۴.حوزه مکی زاهدان ۱۵. بیت امامی کاشانی ۱۶. حوزه میبد ۱۷. مدرسه خواهران همدان ۱۸.جامعه دارلعلوم زاهدان ۱۹. جامعه الزهرا قم ۲۰.بیت مرجع شیعه صادقی گلپایگانی ۲۱. بیت علوی گرگانی ۲۲.بیت اسدالله بیات ۲۳.محمح تقی مدرس ۲۴.بیت وحید خراسانی ۲۵بیت حسین همدانی ۲۶بیت مکارم ۲۷بیت شیبری زنجانی ۲۸بیت جعفر صبحانی ۲۹بیت جوادی املی ۳۰بیت حسین مظاهری ۳۱بیت محمد دستغیب ۳۲بیت صانعی ۳۳بیت آیت شفچنکو ۳۴موسسه امام خمینی«مصباح یزدی» ۳۵بیت صادق لاریجانی «صادق دزده» ۳۶بیت رئیسی «رئیسی قاتل کشتار ۶۷» ۳۷ مجمع اهل بیت ۳۸ ویلای سد ممد خاتمی ۳۹ ساختمان جامعه روحانیت مبارز ۴۰ساختمان جامعه مدرسین حوزه ۴۱بیت احمد خاتمی ۴۲ بیت یزدی ۴۳ بیت قرائتی ۴۴ بیت پور محمدی «شورای مرگ ۶۷» ۴۵ بیت فلاحیان «قتلهای زنجیره ای» ۴۶کوچه اختر و محتویات
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با ششم ژانويه ۲۰۲۰ ، 19:01:19 توسط حسن آقا
آمریکا با گره زدن مستقیم نیروهای نیابتی به رژیم، گزینه‌های معمول سپاه را در انجام حرکات نظامی محدود کرده. حمله به سفارت در بغداد به ضدحمله و ترور حاج قاسم قصاب منجر شد، همان‌طور که حمله موشکی و کشتار پیمانکار آمریکایی به انهدام گذرگاه‌های سپاه در مرز عراق و سوریه (القایم و البوکمال) و کشتار و جراحت ده‌ها اوبلش سلیمانی منتهی شد.این فاز با دوره‌ای که پهباد آمریکایی یا آرامکو یا نفتکش‌ها مورد حمله قرار می‌گرفتند در اساس و به طور کیفی متفاوت است. دوره انکار همراه با سکوت رژیم به سر آمده. مقاله بالا به این تغییر کیفی در صحنه جنگی در منطقه بی‌تفاوت است وگرنه بسیاری از «نقاط» مورد اشاره دیگر در پهنه احتمالات نیست.مجرب‌ترین جانیان جنگی معاصر در ارتش آمریکا گرد هم آمده‌ و تشنه به خون سپاه و قدسیون‌اند.فاشیعیان بر این امر واقفند! آمریکا با بهره‌گیری از اعتراضات ضد‌ولایتی در عراق و لبنان، و با ارزیابی از خیزش‌آبان، توازن قوای سیاسی را برای آغاز قدس‌زدایی منطقه و مرحله شکست کامل «صدور انقلاب» آغاز کرده است.در این میدان هدف‌های نظامی «پشت جبهه»(داخل ایران) به دلایل روشن از اهمیت بالایی برخوردارند.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با ششم ژانويه ۲۰۲۰ ، 08:34:56 توسط امیدوار
اینهمه اغراق در قدرت ایران برای چیست. ما ایرانیها خوب میدانیم هیچ گو.... نیستیم پس شما خودت رو ناراحت نکن میلیونها ایرانی تو امریکا و اروپان که وابستگان رژیم و اخوندهاهم جزو اونان. ازین غلطههای زیادی نمیکنن. شمام اینا رو شیر پاکتی نکنید.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با ششم ژانويه ۲۰۲۰ ، 08:32:35 توسط افراسیاب
ترامپ با کشتن قاسم گلی یاد گرفته که تهدید فایده نداره و باید عمل کرد، این سگ پدر جنایتکار شکنجه گر بازجو را که به درک واصل کرد محبوبیتش چند برابر شد و اصلا استیزاح فراموش شده و حالا فهمیدن این مسدر کازینو دار فقط بلوف نمیزنه چند تا آس هم تو آستین داره. از این به بعد هفته ای یکی از این سگها را بدرک واصل میکنه. ترامپ واقعا خوب عقلش میرسه که میگه جاهای فرهنگی رژیم را میزنیم، جاهای فرهنگی قبر خمینی گجستک که یک مشت ارازل قاتل هم بقلش دفن کردن. ترامپ نگفته آثار باستانی را میزنیم گفت فرهنگی که این رژیم هیچ مرکز فرهنگی بجز داعش شیعه باقی نگذاشته و حتی مکان دراویش را هم با بولدوزر خراب کرد. مراکز فرهنگی که هزاران آخوند و پاسدار در آن مشغول بچه بازی هستند، مراکز پرورش آخوند و بسیجی و مداح. آمریکا با آوردن اینهمه نیرو و تجهیزات به منطقه که هر روز خرج میلیاردی داره واقعا فقط میخواد رژیم را بترسونه یا حمله کنه، یعنی ترامپ اینهمه نیرو را آنجا نگه میداره تا ریاست جمهوریش تمام شه مثل روز روشن معلومه که میخواد حمله کنه.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با ششم ژانويه ۲۰۲۰ ، 07:51:01 توسط بهرام
یک مشت حرف مفت مزخرف هست هر کی اینرا نوشته هیچی نمیفهمه
نوشته شده در تاريخ شانزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با ششم ژانويه ۲۰۲۰ ، 07:22:55 توسط کامران
رژیم ایران جرات پاسخ دادن نداره تا الان فقط هارت و پورت میکردند
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 کالبد شکافی تکاپوی قوه قضائیه برای توجیه "اعدام" نوید افکاری
 همانی که در روز عاشورا در تورنتو قربون آقاش می‌رفت فعلا از محل کار اخراج شده و منتظر تشکیل دادگاه!
مردم بر سر آرامگاه نوید افکاری 
مصاحبه احمدی نژاد با رادیو فردا / احمدی نژاد همان احمدی نژاد سابق است (فیلم کامل)
گلباران مزار قهرمان ملی ایران نوید افکاری/ امروز پنجشنبه
روستای سنگر زادگاه نوید افکاری امروز گلباران شد
   اهواز
  مقام زن در نظام خیلی مقدس جمهوری اسلامی
 چند و چون خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای
حراستِ نیروگاه نطنز عامل انفجار بود
محکومیت پسربچه ۱۳ ساله به ده سال زندان به جرم "کفرگویی" 
 اینترنت ماهواره‌ای استارلینک؛ ایرانیان اینترنت بدون فیلتر را تجربه می‌کنند؟
وزیر فلسطینی: پنج کشور اسلامی در نوبت عادی‌سازی روابط با اسرائیلند  آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی