امید طرفداران کودتا در ایران با مرگ قاسم سلیمانی نقش بر آب شد


اعتراضات دیماه ۱۳۹۶ که در بیش از صد شهر ایران رخ داد با سرکوب شدید رژیم روبرو شد. در درون بخشی از اپوزیوسیون داخل و خارج که  به تغییرات درون رژیمی  دل بسته بودند و هنوز امیدی به جمهوری اسلامی داشتند زمزمه های کودتای سپاه مطرح شد. آنان امید وار بودند که با طرح نقشه ها و آرزوها از این که سپاه و یا قسمتی از سپاه خامنه ای را کنار نهاده و قدرت را به دست گیرد. از یک طرف از سیستم جمهوری اسلامی ایران دفاع می کردند و از طرفی می خواستند رژیم و دیکتاتوری سی ساله خامنه ای دچار دگرگونی گردد. زمزمه های بیماری و مرگ خامنه ای هم جواب نداد و خامنه ای همچنان زنده و قبراق بر تخت ولایت فقیه مطلق تکیه زده است. اصلاح طلبان و تفکر اصلاح طلبی نیز در دیماه ۱۳۹۶ به بن بست رسید و به حق شعار"اصلاح گرا اصول گرا دیگه تموم ماجرا" کارنامه اصلاح گرایی در ایران را بست. گرچه اصلاح طلبان برای حفظ نظام در کنار اصول گرایان جای گرفتند اما این نیز اتفاقی خرسند  بود زیرا به آنانی که در توهم اصلاح گرایی در ایران بودند نشان داد اصلاح طلبان برای حفظ نظام اسلامی شان هیج فرقی با اصول گرایان ندارند. به عبارت دیگر این یکپارچگی جناح حکومتی و تفرق از جناح ضد حکومتی معنی می دهد.

اما هنوز بخشی از حکومت جمهوری اسلامی ایران امتحان خود را پس نداده بودند و به زعم بخشی از اپوزیوسیون ساده اندیش می توانست این بخش همان سپاه باشد. سپاه توانسته از سیاست جاری اصولگرایان و اصلاحطلبان به دور باشد. سپاه توانسته در بخش های عمرانی و دفاعی تا حدودی اعتماد بخشی از مردم را جلب کند. گرچه بخش بسیاری از مردم از فعالیت های اقتصادی و خودسرانه سپاه متنفر هستند ولی خارج بودن از سیاست های جناحی جاری در ایران این جایگاه را به سپاه می بخشد که شاید خارج از همین کشمکش های سیاسی با انجام یک کودتا هر دو جناح را کنارگذارده و سکان سیاسی و اقتصادی کشور را به دست گیرد. این عده که دل در گرو چنان تغییرات سیاسی در ایران بستند سرگونی طلب نیستند از جنگ داخلی می ترسند و سوریه ای شدن  ایران را مدام درسرلوحه بحث های سیاسی شان قرار می دهند. مردم را از تغییرات اساسی می هراسانند و کودتای درون رژیمی را اشاعه می دهند.

از جمله کسانی که در این کودتا نام برده می شد همین قاسم سلیمانی بود. قاسم سلیمانی هم از طرف خود رژیم تبلیغ می شد و هم از طرف کشورهای منطقه به عنوان مردی قدرتمند و با نفوذ نشان داده می شد. گویا قاسم سلیمانی طرفداران بسیاری در داخل ایران داشته است. گرچه قاسم سلیمانی از وارد شدن به سیاست امتناع می کرد و سعی می کرد همان مرد نظامی آهنین باقی بماند که کشورهای منطقه از شنیدن نامش به هراس بیافتند و همچنین دستگاه تبلیغاتی رژیم در تلاش بودند که برای بزرگ نمایی ولایت مطلقه فقیه  قاسم سلیمانی را دست بوس خامنه ای در تابلوهای سیاسی نشان دهند و این طور وانمود سازند که هر مرد قدرتمندی در ایران زیر سایه آقای بزرگ است. شاید همین موضوع باعث شد که زمزمه های کودتا از طرف سپاه مطرح شود و کاندیدا نشان دادن قاسم سلمیانی تلاشی از طرف ولایت مدارن و اصولگرایان بود که سلیمانی را در زیر سایه آقا نشان دهند و او را به اطاعت وادار کنند.

دست جمهوری اسلامی در کوزه گیر کرد.
گفته می شود که در زمان های قدیم وقتی میمونی را می خواستند شکار کنند در کوزه ای گردو یا موز قرار می دادند میمون دستش را برای برداشتن گردو یا موز به کوزه می برد ولی نمی توانست دستش را از کوزه بیرون آورد به دلیل اینکه دستش را مشت کرده بود و اگر می خواست دستش را بیرون آورد ناگزیر باید موز با گردو را رها می کرد و این به عقل میمون نمی رسد. بقیه داستان را می توان حدس زد. حال رژیم جمهوری اسلامی ایران در چنین شرایطی گرفتار آمده است. رژیم جمهوری اسلامی  بعد از تحریم ها و مشکلات اقتصادی و همچنین مشکل بودجه سال آینده برای بهبود نقدینگی دولت دست در جیب مردم فرو می برد . قیمت بنزین را سه برابر می کند و اعتراضات مردم گرسنه و بیکار را در آبانماه ۱۳۹۸ وحشیانه سرکوب می کند. رژیم به این وسیله  در بن بستی بدون برگشت قرار گرفت نه راه پیشرفتی دراقتصاد باقی مانده نه راه پس رفتی که بتواند به نوعی از بحران اقتصادی بیرون آید چنگ زدن رژیم به بنزین به مثابه چنگ زدن میمون به موز می ماند و رژیم در مسیر سرنگونی کامل قرارگرفته است. با کشته شدن قاسم سلیمانی هم امید کودتا طلبان در ایران نقش بر آب شد و به این ترتیب دست دیگر رژیم نیز در این حادثه در کوزه گیر کرد. زیرا برون رفت از بحران جاری برایش تقریبا غیر ممکن است. حال دخالت آمریکا در کشته شدن قاسم سلیمانی و هیاهوی انتقام گیری رژیم را در بحران مضاعف قرار داده است. اقتدار گرایی جمهوری اسلامی که صرفا مصرف داخلی دارد در صورت ناتوانی در انتقام گیری بسیار خدشه دار خواهد شد. رژیمی که تنها با تبلیغ امنیت داخلی سرپا مانده است نخواهد توانست این تبلیغ را مثل سابق به پیش برد و در انظار عمومی ذلیل و خوار خواهد شد. اکنون که دو دست رژیم به ویژه رهبر جمهوری اسلامی در کوزه گیر کرده است  خامنه ای در پیش برد سیاست های فردی خود کاملا ناتوان مانده و بیش از پیش ایزوله شده اکنون انگشت اتهام همه به سوی خامنه ای نشانه رفته است. رژیم به دست خود و با سیاست های خود شکار شده است. سرنگونی محرز است و اپوزیوسیون  به ویژه اپوزیوسیون رادیکال باید به فکر جامعه آینده باشد.

سامان حقیقت جو
ژانویه ۲۰۲۰
[کد مطلب: 197968] [تاريخ انتشار: شانزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با ششم ژانويه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 17:26:47 توسط omid
گیریم که درست میفرماید ولی‌ چه ارگانی‌ چه دولتی ضمانت اجرا شدن آنها را میدهد. اصلا این کدام دولت است آقای کارگر کمونیست. کو کجاست این مبارزین شما؟
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 21:43:50 توسط کارگر کمونیست
اکثریت آحاد جامعه از وضعیت موجود بشدت ناراضی و خواهان تغییر هستند. اما درجه تغییرات برای هر کدام از اقشار و طبقات جامعه بنا به موقعیت و جایگاه شغلی، اجتماعی و طبقاتی با یکدیگر متفاوت و همچون کارگران با سرمایه داران، بشدت در تضاد قرار دارد. وضعیت ما بسان مسافرین قطاری می ماند که باید ۱۰ ایستگاه را در مسیر خود طی کند تا به مقصد برسد. برخی از مسافرین با رسیدن به "خواسته های" خود در همان ایستگاه دوم و تعدادی نیز در ایستگاههای سوم و چهارم از قطار پیاده میشوند. در فردای سرنگونی و به زباله دان تاریخ انداختن نظام دینی، بایستی به ایجاد اشتغال و تولید "با کیفیت و استاندارد روز" در بخشهای صنعتی، کشاورزی و دامداری پرداخت. موضوعاتی چون مسکن، پوشاک، صندوق بیمه بیکاری، مسئله ملتهای تحت ستم ملی، مسئله زنان، صندوق بازنشستگی، مسئله محیط زیست و اقلیم، آموزش و پرورش و درمان "رایگان"، مسائل نظامی، صادرات و واردات، سیاست خارجی، حمل و نقل و جاده ها و...را بایستی برایشان راه حل دمکراتیک داشت. آزادی بیان و عقیده، آزادیهای سیاسی و مدنی، حق داشتن حزب بخصوص برای کارگران و حق اعتصاب بایستی در جامعه نهادینه شوندآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی