نشانه‌شناسی تشییع جنازه قاسم سلیمانی


تشییع جنازه قاسم سلیمانی، مهم‌ترین فرمانده سپاه پاسداران و نفر اول سیاست خاورمیانه‌ای جمهوری اسلامی و رأس شبکه رویارویی و صف‌آرایی منطقه‌ای جمهوری اسلامی با آمریکا، عربستان و اسرائیل برگزار شد.

تشییع جنازه‌ای پر از نمادهای تبلیغاتی... از نگاه طرفداران حکومت یک نمایش قدرت بود و شبیه یک نمایش عاشورایی و از نگاه مخالفان حکومت شبیه یک شوی بزرگ طراحی و سازماندهی شده برای نشان دادن سطح وحدت و حمایت عمومی وجود نداشته از نظامی که مشروعیتش در اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در بالاترین سطح به چالش کشیده بود.

کارناوالی سازمان‌یافته و فراتر و تمرین‌شده‌تر از مراسم سالانه اربعین که چند سالی است به مهم‌ترین نمایش قدرت سالانه نظام تبدیل شده است. هر دوی این نگاه به تشییع جنازه قاسم سلیمانی فقط بخشی از واقعیت را نمایندگی می‌کنند.

فارغ از نگاه دو قطبی مخالفان و موافقان جمهوری اسلامی، تشییع جنازه قاسم سلیمانی به لحاظ نشانه‌شناسی قابل تحلیل است.

گریه خامنه‌ای در نماز میت یکی از نمادهای این مراسم بود. خامنه‌ای در جریان نماز میت بر جنازه قاسم سلیمانی در برابر دوربین‌ها گریه کرد و جمعیت طرفدارش را نیز به گریه انداخت. در شبکه‌های اجتماعی مخالفان جمهوری اسلامی این موضوع را به تلخ بودن کشته شدن قاسم سلیمانی برای خامنه‌ای و نشانه‌های ضعف و شکنندگی او و جمهوری اسلامی تعبیر کردند.

بخشی از واقعیت نیز همین است. ضربه‌ای که با کشته شدن قاسم سلیمانی به جمهوری اسلامی، خامنه‌ای و سپاه پاسداران وارد شد، شوک‌آور و گیج‌کننده بود و جمهوری اسلامی تا مدت‌ها قادر به یافتن جایگزینی در حد و اندازه‌های سلیمانی در حوزه فرماندهی نظامی و نیز سیاست منطقه‌ای خود نخواهد شد و فقدان سلیمانی برخلاف تبلیغات حکومت ضربه‌ای جدی به سیاست و بازی منطقه‌ای ایران در خاورمیانه و چالش‌هایش با آمریکا، اسرائیل و عربستان وارد خواهد کرد.

در طرف مقابل، گریه خامنه‌ای از نگاه طرفداران جمهوری اسلامی نیز قابل اعتناست. آنها معتقدند گریه رهبری نه از سر ضعف بلکه از یک سو نشانه علاقه رهبری به «حاج قاسم» است و از سوی دیگر نشانه فرهنگ عاشورا و شهادت و فداکاری است و نه تنها نشانه ضعف جمهوری اسلامی نیست، بلکه به تقویت آن منجر می‌شود. جمله نمادینی که برخی طرفداران جمهوری اسلامی درصدد هستند این نوع نگاه به کشته شدن قاسم سلیمانی را در چارچوب آن تئوریزه و مفهوم‌بندی کنند این است که «شهید سلیمانی برای دشمنان جمهوری اسلامی و از جمله آمریکا خطرناک‌تر از قاسم سلیمانی است».

فارغ از این دو نگاه مخالفان و موافقان جمهوری اسلامی به گریه خامنه‌ای، بخش دیگری از واقعیت این است که خامنه‌ای بنا بر سنت و تجارب قبلی هر موقع که احساس کرده حمایت مردمی جمهوری اسلامی کاهش پیدا کرده و سطح نارضایتی مردم از حکومت بالا رفته، تلاش کرده در بزنگاه‌های خاص از فرصت‌های موجود برای تهییج طرفداران حکومت به نفع نظام استفاده و یا در واقع سوءاستفاده کند. به همین دلیل شاید بخشی از گریه او در مراسم تشییع جنازه نوعی تاکتیک تجربه‌شده برای تهییج احساسات عامه مردم بویژه طرفداران جمهوری اسلامی به نفع نظام بود. بویژه آنکه هنوز دو ماه ازاعتراضات آبان ۹۸ به عنوان فراگیرترین اعتراضات علیه جمهوری اسلامی در ۳۰ استان کشور و خونین‌ترین سرکوب در تاریخ جمهوری اسلامی علیه معترضان نگذشته است. سرکوب خونینی که از ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر به عنوان کشته‌شدگان آن اعلام شده ولی خود حکومت هنوز حاضر به اعلام آمار رسمی کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان آن نیست.

خامنه‌ای دو بار دیگر نیز در گذشته و سربزنگاه از این تاکتیک تهییج احساسات به نفع خود و نظام استفاده کرده است. سال ۱۳۷۸ هنگام اولین اعتراضات بزرگ خیابانی علیه جمهوری اسلامی پس از حمله لباس شخصی‌ها به کوی دانشگاه تهران، هنگامی که اعتراضات خیابانی به حدی رسید که معترضان حتی قصد داشتند به سوی بیت رهبری در خیابان فلسطین حرکت کنند، او به مظلوم‌نمایی و تحریک احساسات طرفدارانش پناه برد و در یک سخنرانی تحریک‌کننده گفت حتی اگر عکس مرا پاره کردند و به من توهین کردند، شما واکنش نشان ندهید و صبر کنید؛ نوعی تلاش آشکار برای باز تولید وضعیت تاریخی علی ابن ابیطالب، امام اول شیعیان بعد از درگذشت پیامبر اسلام که از نگاه شیعیان مورد ظلم قرار گرفته بود، ولی مصلحت او و شیعیانش در سکوت و عدم واکنش بود. طبیعی بود که طرفدارانش این مظلوم‌نمایی را تعبیر به ضرورت دفاع از مظلومیت نظام و رهبری و آماده شدن برای سرکوب معترضان کردند.

مرتبه دوم در سال ۱۳۸۸ و پس از اعتراضات گسترده و چند ماهه پس از انتخابات ریاست جمهوری بود که جنبش سبز نام گرفت. اعتراضاتی که حیات حکومت را به طور جدی با خطر روبه‌رو کرد و باعث شکاف جدی در حاکمیت شد. خامنه‌ای در آن مقطع که دوباره در موضع ضعف قرار گرفت، از تاکتیک گریه و مظلوم‌نمایی استفاده کرد. او با تضرع به امام زمان پناه برد و گفت جسم ناقصی دارد که حاضر است برای دفاع از نظام هدیه کند. مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراضات کوتاه نیامدند و حتی این حرف خامنه‌ای مایه تمسخر او از سوی مخالفان در ماه‌ها و سال‌های بعد شد، ولی طرفدارانش این مظلوم‌نمایی را به عنوان رمز به میدان آمدن و سرکوب بیشتر و جدی‌تر معترضان تفسیر کردند.

علاوه بر گریه خامنه‌ای در نماز میت بر جنازه قاسم سلیمانی، او هنگام رسیدن به ذکری خاص از این نماز بار دیگر نگاه‌ها را متوجه نگاه خاص و ویژه خود به قاسم سلیمانی و حتی فراتر از افرادی چون هاشمی رفسنجانی و هاشمی شاهرودی کرد که پیش از این بر جنازه هر دوی آنها نیز نماز گزارده بود. «اللهم إنا لا نعلم منه إلا خیراً» ذکر و شهادتی در نماز میت است که معنای ضمنی آن این است که ما جز خیر و خوبی از فرد درگذشته ندیده‌ام. این جمله و گفتن و نگفتنش یا چگونه گفتنش به یکی از نمادهای مورد توجه رسانه‌ها، تحلیلگران و حتی عامه مردم در نمازهای میتی شده که خامنه‌ای برای مسئولان و مقامات و چهره‌های سرشناس جمهوری اسلامی می‌خواند.

خامنه‌ای در نماز میت دوست دیرینش هاشمی رفسنجانی در سال ۹۵ این ذکر و شهادت را نگفت و تعبیر تحلیلگران این بود که او چون از دیدگاه‌ها و مواضع هاشمی رفسنجانی در سال‌های آخر عمر، خصوصاً در جریان اعتراضات ۸۸ و جنبش سبز راضی نبوده از ذکر این جمله درباره او خودداری کرده است. خامنه‌ای در تشییع جنازه یار نزدیکترش محمود هاشمی شاهرودی نیز این جمله را یک بار گفت و تحلیلگران آن را با نگفتنش درباره هاشمی رفسنجانی مقایسه کردند.

در تشییع جنازه قاسم سلیمانی هنگامی که خامنه‌ای با گریه سه بار این جمله را تکرار کرد، از نگاه ناظران تأکیدی شد بر نگاه خاص و ویژه او به قاسم سلیمانی. به نظر می‌رسد خاص بودن این رابطه بین رهبری و سلیمانی هم کمتر قابل تردید است. سلیمانی از نگاه خامنه‌ای نماد نخبه و فرمانده مطلوب و طراز نظام جمهوری اسلامی بود. فرماندهی که مطیع کامل و بی‌چون و چرای رهبری بود و دیدگاه‌های خامنه‌ای در مورد دشمنی با آمریکا، اسرائیل و عربستان و ایجاد شبکه‌ای از گروه‌های نیابتی در منطقه را نعل به نعل و با جدیت پیگیری و اجرا می‌کرد و از نگاه خامنه‌ای در اجرای منویات رهبری کارآمد هم بود.

در واقع جمهوری اسلامی که فاقد قدرت نظامی کلاسیک برای رویارویی با آمریکا است توان نظامی-امنیتی خود در مقابله با آمریکا و متحدانش مانند اسرائیل و عربستان را بر دو پایه گسترش توان موشکی خود و ایجاد شبکه‌ای از شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی در خاورمیانه قرار داده که تحلیلگران آن را گروه‌های نیابتی می‌نامند و خود جمهوری اسلامی آن را شبکه مقاومت اسلامی در منطقه می‌خواند. جمهوری اسلامی حتی در تبلیغات خود نیز از عنوان فرمانده مقاومت اسلامی برای قاسم سلیمانی استفاده می‌کند.

صداوسیما نیز محور این تبلیغات و بزرگنمایی مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی بود. محور این تبلیغات این بود که صداوسیما احساس کل ملت درباره قاسم سلیمانی و مسیر نظام را نشان می‌دهد. واقعیت این نیست یا فقط این نبود. صداوسیما صدای همه ملت نبوده و نیست. صدای معترضان اعتراضات ۸۸، ۹۶ و ۹۸ نبوده است تا نشان دهد چقدر از مردم ایران از حکومت و نظام حمایت می‌کنند یا نمی‌کنند اما نظام بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی حداکثر استفاده را از صداوسیما در تحریک و تهییج طرفداران جمهوری اسلامی کرد.

جمهوری اسلامی تلاش کرده و می‌کند تا از تشییع جنازه قاسم سلیمانی به عنوان نماد وحدت مردم در دفاع از نظام جمهوری اسلامی استفاده کند. واقعیت این نیست. مردم ایران حالا در یکی از دو قطبی‌ترین دوران خود هستند. طرفداران جمهوری اسلامی و طرفداران براندازی جمهوری اسلامی.

همه آنها که در تشییع جنازه قاسم سلیمانی شرکت کردند، الزاماً با همه مواضع جمهوری اسلامی از جمله در برخورد با معترضان آبان ماه موافق نیستند. همانطور که بخشی از مردم طرفدار کلیت جمهوری اسلامی هستند و بسیاری از آنها در تشییع جنازه حاضر بودند، بخش دیگری از مردم ایران به حکومت معترض هستند و حضور آنها را باید در اعتراضات آبان ماه گذشته دید که کم هم نیستند و در سراسر کشور دیده می‌شوند، آن هم در شرایطی که آگر معترضان به خیابان بیایند سرکوب و متفرق شده و می‌شوند.

این تقابل طرفداران و مخالفان جمهوری اسلامی را می‌توان این روزها به خوبی در شبکه‌های اجتماعی دید. شبکه‌های اجتماعی میدان نبرد مجازی دو گروه شده است. طرفداران جمهوری اسلامی و قاسم سلیمانی که او را ابرنماد شهادت و فداکاری برای نظام می‌بینند و مخالفان جمهوری اسلامی و طرفداران براندازی که قاسم سلیمانی را نماد قتل و جنایت و سرکوب از جمله کشتار صدها هزار نفر در حمایت از حکومت بشار اسد در سوریه می‌بینند.

مراد ویسی / رادیو فردا

[کد مطلب: 198014] [تاريخ انتشار: هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نوزدهم دی ۱۳۹۸ برابر با نهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 16:05:30 توسط سیامک ایرانمنش
همانطور که در دو کامنت زیر قبلا توضیح دادم با شناختی که ما مخالفین از رژیم ملایان داریم که فقط زورشان به ملت دست خالی ایرانی میرسد به هیچوجه سعی نخواهد کرد به آمریکا آسیبی سنگین بزند که ترامپ بدنبالش ماشه اسلحه اش را فشار دهد! دیدیم که نظراتم درست از آب درآمدند و رژیم جرات نکرد حتی یک سرباز امریکائی را برای انتقام قتل قاسم س. بکُشد! چونکه حفظ نظام فاسد اسلامی برایشان مهمتر از مرگ حتی صدها قاسم س. میباشد! متاسفانه ترامپ هنوز درک نمیکند که ضعف رژیم در کجاست و بهترین شانس را دارد به تغییر رژیم دست یابد و خیلی روی تحریم اقتصادی حداکثری تکیه میکند در حالیکه فقط زبان زور و خشونت رژیم را تسلیم آمریکا میکند! وگرنه مذاکره با رژیم تروریستی حتی با تسلیم شدنش دوباره اش روی کاغذ مثل برجام سابق به تداوم حیاتش کمک میکند و بعد از دوره ترامپ که تمام میشود رژیم اسلامی فاشیستی به شرارتش ادامه میدهد! ترامپ بفهمد که فقط تغییر رژیم در ایران راه حل همه مشکلات مردم درمانده ایران و کل منطقه است! با مذاکره رژیم فاسد دوباره به میلیاردها دلار ثروت میرسد برای خرج اینبار ساخت بمبهای اتمی اسلامی اش مخفیانه و سرّی!
نوشته شده در تاريخ هجدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هشتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 21:42:30 توسط حسن آقا
Semiology #3 :وقتی دستگاه فاشیعه از دهان کودک‌کشانی چون قصاب وحیدی و سر‌سلاخ سلامی، «نشانه‌»های صوتی چون «انتقام سخت، دردناک، طولانی مدت و نابودکننده... پشیمان‌کننده و تمام‌کننده» از خود بروز می‌دهند،این علایم در معنی‌شناسی یا Semantics برگردانده شوند: چند ساعت پیس از پرتاب موشک‌ها سه بار از طریق سوییس و فرانسه و عراق به ارتش آمریکا با عرض ادب می‌رسانی که در الاسد چند ساختمان خالی را هدف خواهی داد. بعد موشک‌ها را جوری آماده و ار نقطه‌ای پرتاب می‌کنی که از دو ساعت پیش از برخورد همه چیز علنی باشه. پس از برخوردهای بی‌خاصیت هم ظریف را جیک‌جیک‌کنان می‌اندازی جلو که با احترام و تمکین بگوید با استفاده از «بند ۵۱ سازمان ملل» ایران «اقدامی دفاعی» انجام داد و «به سرانجام رسید» که یعنی تورو جدت نزن ما فقط با جوان بی‌سلاح از پشت‌بام و با تک‌تیر بلدیم بجنگیم! و این‌گونه بود رکورد انتقامی طولانی‌مدت و نابودکننده در تاریخ شکسته شد! اگر می‌خواهید ژرفای پستی، گندایی و پلشتی فرهنگ‌و‌اخلاق اسلام شیعه را تحلیل کنید لوژی‌ها را ول کرده به تیک‌هایی چون سمن‌تیک‌س بچسبید!:خونبهای حاجی چند انبار خالی است!
نوشته شده در تاريخ هجدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هشتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 20:34:09 توسط افراسیاب
هیچ توافقی بین جمهوری اسلامی و آمریکا وجود ندارد و برعکس آمریکا یک ضربه بزرگ به رژیم زده بدون اینکه جنگ بزرگی پیش بیاد، سیاست جدید کندن گوشتهای آخوندها است و از این ببعد پهپادها تمام مزدوران رژیم را در خارج کشور خواهند زد و رژیم هم در عوض میتواند بیابانها و صحراهای بی آب و علف را با موشک بزند، فعلا آخوندها با کشته شدن قاسم گلی حسابی تو دهنی خوردن و یک هواپیمای مسافربری هم زدن انداختن تو سر خودشون، نیروهای رژیم بشدت ناراضی و در حال ریزش هستند و آن پنجاه میلیون دلار مخارج تشیع جنازه آن سگ هم تمام شد و رفت خرج اتوبوس و ناهار و حلوا و ساندیس مردمی که برای ساندویج کشانده بودن بیرون، خوب حالا ما منتظریم ببینیم تا چند روز یا چند هفته دیگر رژیم چه خاکی تو سر خودش میکنه. ما بینهایت جلو رفتیم هیچ کس باور نمیکرد اینهمه بلا سر رژیم بیاد آنهم فقط در چند روز. مردم ایران خیلی خوشحال هستند.
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 22:39:21 توسط حسن آقا
Semiology #2: یک: [واقعیت وارونه]: مترسک آخوندی و ماجراجویی‌های «حاج قاتل» در منطقه ۴۰ ساله صنایع نظامی آمرریکا را با پول‌های سعودی و... آباد کرده،برای سنتکام ده‌ها پایگاه و فرودگاه و بندر به ارمغان آورده، اخیرا هم با بهره‌گیری از ترور‌بازی‌های حاجی حکومت نظامی دریایی را در خلیج به راه انداخته.دو تا کشور دشمن مسلمان و عربی رو یا از کار انداخته (لیبی و عراق) و ... (سوریه؟). امروز سرعمله وحیدی می‌گه که:«سپهبد شهید ما معمار شکست‌های چهار دهه آمریکا از مسلمانان عالم است...دشمن را در بیابان‌ها، ... تا شرق مدیترانه و شمال دریای سرخ تعقیب کرده».پس شکست‌های حاجی رو پیروزی نشون بده. دوم:[روانشناسی سیاسی].روانشناسان ۳ سال پیش گفتن ترامپ روان‌پریشه و از ناآرامی روحی رنج می‌برد.یعنی درگیری و پرخاش و دیگر‌کوبی خوراک شب اوست.وحیدی گفت:«ترامپ دیگر آرامش نخواهد داشت...انتقامی بسیار دردناک...می‌گیریم»! سوم(تقویم‌سازی) : چون حاج قاتل حوالی کریستمس هلاک شد،بریم اصلا مثل مسیح یه تقویم از ماتحتش بکشیم بیرون:«خون او مبدا تاریخ می‌شود؛ تاریخ‌نویسان می‌نویسند که قبل و پس از شهادتش چه رخ داده»!(ادامه دارد!)
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 21:27:40 توسط حسن آقا
این هم یکجور دیگه سیمیولوژی Semiology :با اقتصاد فسادمند، رشد منفی ۱۰٪ و تورم ۴۰٪ ، خیزش‌های بزرگ‌تری از سوی کارگران و تهیدستان در پی است.فساد نهادی در وزارتخانه‌ها و بنیادهای ۴ گانه (انبیا، ستاد امام، آستان قدس، و مستضعفان) به رغم شامورتی‌بازی‌های قوه قضاییه و رییس کمیته مرگی‌اش، استوار و سرگرم غارت است. اونوقت امروز سرگله‌دار وحیدی (رئیس کمیسیون دفاعی، امنیتی مجمع مصلحت) خون حاجی رو کرده صابون مایع و می‌که:«امروز خون پاک شهید سلیمانی همه ناپاکی‌ها را از جامعه شست»!یعنی فاشیعه‌گری بزنین تو رگ، نئشه شین و خناق گرفته قیام نکنین! دوم این که برای راحت‌‌الحلقوم‌تر شدن هلاکت حاج‌قاتل برای فاشیعیان، که در بغداد تبخیر شد و «پیکرش» جز چند انگشت و یک دانه بیضه و گوشی دراز نبود، محل و شکل «پیکر» را اصلاح کردند: سر چوپان کل، سلامی، همان زمان که توده فاشیعه در کرمان رم کرده یکدگر را زیر سم‌ها له‌و‌لورده می‌کردن عرعر زد که:« حاج قاسم تقوا را از ابوذر و از حضرت عباس(ع) گرفته بود.. ‌‌سرانجام نیز با دستانی جداشده در نزدیکی حرم مولای خویش وفاداری را اثبات کرد». این‌هم سیمیولوژی درجه یک فرنگی!
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 21:09:23 توسط آموزگار پیر
لطفا مقاله محکم حقیقت نژاد را که زیر ساخت تمامی آنچه را می گذرد را نوشته منتشر کنید که همانا عدم تجزیه و تحلیل دو جریان است! یکی این مردم ما هستند که اینچنین در توهم متشیع متشعشعند و از دیگر سو عدم درک سیاسی و حتا تهی بودن ترامپ است از اینکه حکومتی که در حال سکرات است را با این کارش هوای تازه رسانید. حکومتی که داشت خفه میشد را ناگهان جانی دوباره داد. شاید هم این جان را به او داد تا شرایط بهتر و و یهانه نیرومند تر کشتنش را فراهم کند چرا که با تخریب عراق و سوریه و یمن و لیبی و به زودی جاهای دیگر بسیاری از کشورهای اروپا و چین و روسیه تعداد بیکارانشان جذب کار شدند و رونق اقتصادیشان داغ و داغتر شد. و با تخریب ایران بسیاری دیگر از بیکاران امروز به سرکار خواهند رفت و بحران اقتصادیشان برای مدتی فروکش خواهد کرد. و البته ما مردم بهت زده که فرهنگ و تاریخ و تمدنمان را فروخته ایم و داده ایم و با آن قرآن و امام حسین و امام علی و حضرت عباس و امام عج و مفاتیح خریده ایم. واقعا اگر ایرانی از داستان اینروزها دق کند حق دارد! دوست کرمانی من می گفت تعداد کشته های زیر دست و پا امروز حتما از صدنفر بیشتر است
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 20:54:13 توسط علی
به افراسیاب: اگر قضیه جدی بشه یک موشک نمیتونه از مرزهای ایران خارج بشه.کمتر از ده دقیقه سیستم مخابراتی همه ایران را غیر فعال میکنن و در اینصورت هیچ حرکت نظامی نمیتونن بکنن، اینو خودشون خوب میدونن و هیچ وقت دست به هیچ کار احمقانه ای نخواهند زد،مگر اینکه پشت پرده توافق کنن
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 18:40:17 توسط افراسیاب
کسی که فرق یک قهرمان نظامی را با یک جنایتکار ضد بشری که صدها برابر جنایتکاران یوگسلاوی آدم کشته بود نمیداند و برای او تشیع جنازه میگیرد و حتی به تشیع جنازه او میرود همان بهتر زیر لگد و یا بمباران ب۵۲ کشته شود، مگر در جنگ جهانی میلیونها برای هیتلر نمیآمدن خوب آخرش چه شد همشون را گرفتن زیر بمب، خامنه ای فکر میکنه با ۵۰ میلیون دلاری که خرج کردن و آدم آوردن وسط خیابان آمریکا میترسه اصلا اینطور نیست بر عکس جری تر میشه و مصمم به بمباران رژیم. این تشیع جنازه برای این قاتل و متجاوز به دختران سوری مثل خنجری میشه و به قلب رژیم فرو میره و نتیجه معکوس برای رژیم داره. آمریکا یک سوپر ابرقدرت اتمی است و کلی هم همپیمان داره و این کشور به هیچوجه شکست نمیخوره و جمهوری اسلامی براش مثل یک مگس میماند فقط نگرانیشون از برخورد موشک به شهرهای کشورهای خلیج فارس است که رژیم ممکنه از بمبهای شیمیائی استفاده کنه همین. این رژیم تصمیم گرفته راه صدام و قذافی را بره و به همان سرنوشت دچار خواهد شد.
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 18:22:05 توسط افراسیاب
چرا خیلیها فکر میکنن که کلید شروع جنگ دست رژیم ایران است که جنگ بشه یا نشه. خیلی ساده است هدف از آوردن تحریمها فشار بر کشور است تا مردم بپا خیزند و رژیم یا سقوط کنه و یا بیاد پای میزه مذاکره ولی این رژیم مسلسل گذاشت زمین و مردم را درو کرد و ده هزار نفر را دستگیر کرد حتی پدر و مادر کشته شدگان، رهبر رژیم گفته نه مذاکره میکنیم و نه جنگ میشه و در مورد اعتراضات هم در عمل نشان داد که فقط با گلوله و دستگیری جواب میده. طرف مقابل هم میبینه این رژیم نه عقب نشینی میکنه و نه مذاکره، مردم را سرکوب میکنه و موشک بسفارت آمریکا میزنه موشک به آرام کو میزنه و کشتی میدزده. حالا آمریکا چکار کنه اینطوری توپ میافته تو زمین آمریکا، اول پر قدرت ترین شخص رژیم را هلاک میکنه که خودش خیلی ضربه بزرگی برای رژیمه و بعد تهدید به حمله نظامه، حالا هم بمب افکن ب۵۲ آورده و به احتمال زیاد تا چند هفته دیگر تمام کشور بمباران شدید میشود، در این بمباران ایران بهیچوجه نابود نخواهد شد بلکه نجات پیدا خواهد کرد مثل آلمان و ژاپن. البته تعداد بیشماری از عوامل و طرفداران رژیم کشته خواهند شد شاید نیم میلیون نفر، مقصر هم خودشان هستند.
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 16:24:32 توسط Reza
کرمان: صدها تن از هم میهنان تهیدستی که با وعده ی سفر و خوراک رایگان از نقاط گوناگون کشور به مراسم خاکسپاری قاسم سلیمانی آورده شده بودند، قربانی این نمایش تبلیغاتی جمهوری اسلامی شدند. در اثر هجوم جمعیت برای دریافت مواد خوراکی و نوشابه تاکنون ۳۵ تن جان سپرده و ۲۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده اند.
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 16:13:38 توسط سیامک ایرانمنش
2) ...صددر صد به نابودی نظام فاسدش و ایران ختم میشود و بنابراین رژیم ملائی چنین ریسکی نمیکند که با آمریکا جنگ راه بیاندازد. پس میبینیم باز رژیم بازنده در پشت پروپاگاندای انتقام گیری اش باقی میماند و بی اعتبار اش را نزد این مردم شرکت کننده در عزاداری بعدها دوچندان میکند و باز همان جدائی دوران آبانماه بین حکومت و اکثریت مردم قویتر برمیگردد! رژیم آخوندی اگر عقل در سر داشت بجای هیزم به آتش ریختن سعی نمیکرد از احساسات مردم عامی سوء استفاده بکند و قاسم س. را اینقدر بزرگش بکند چونکه بعدا دودش به چشم خودش خواهد رفت بدلایل روانشناختی که توضیح دادم و بدلیل عدم توانائی جنگی رژیم که نظامش را با راه اندازی جنگ هیچوقت بخطر نخواهد انداخت! بیچاره مردم ساده لوح که باز فریب رژیم ملایان را خوردند و اشک بیهوده ریختند!
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 16:13:23 توسط سیامک ایرانمنش
1) ببینیم چرا ممکن است این پروپاگاندای مراسم تشییع جنازه قاسم س. تروریست که یک مسلمان فاشیست بود بر علیه خود رژیم تبدیل میشود؟ رژیم ملائی سعی میکند از این مراسم فضای ضد آمریکائی را زنده کند یا زنده نگه دارد و مدام شعار انتقام میگیریم را در مغز مردم جا بیاندازد. ولی آمدیم رژیم بخاطر حفظ نظام فاسدش که برایش مهمترین چیز است تا مرگ قاسم س. نتوانست جوابی برابر به آمریکا بدهد و مجبور است کوتاه بیاید تا جنگ راه نیافتد چونکه توان برابری اش را ندارد. آیا آنوقت این انتظاراتی که رژیم در بین مردم برانگیخته ولی فردایش برآورده نشوند همه اینهائی که در مراسم شرکت کردند از رژیم مایوس و سرخورده و ناراضی میشوند و خواهند گفت عجب ترسوهائی هستید! یعنی مردم درمیابند که بار دیگر فریب پروپاگاندا و شعارهای توخالی رژیم ملائی را خوردند! دوما با برگزاری چنین مراسم گیریم حتی چند میلیونی رژیم ملائی خودش برای خودش فشار درست کرد یا میکند که حتما برای حفظ آبرو و حثیت از دست رفته طرفدارانش که تحقیر شدند واکنشی نشان دهد ولی خوب میداند که دست ترامپ روی ماشه است و نتیجه واکنش رژیم جنگ ویرانگر است که صددر صد...
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 15:54:06 توسط حمید
این مردمی که در تشییع جنازه یکی از قاتلین جوانان ایرانی چنین شرکتی کردند در تشییع جنازه ۱۵۰۰ جوانی کی امثال سلیمانی به خاک انداختند کجا بودند؟
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 14:33:49 توسط ندا
آمریکا یه موشک پرت کنه تو مقر خامنه ای ، همه این طرفداران سلیمانی جنایتکار پا می ذارن به فرار
نوشته شده در تاريخ هفدهم دی ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژانويه ۲۰۲۰ ، 14:31:08 توسط آگاه از ایران
ویسی یکی از عجوزه بازیهای خامنه ای را از یاد برده.موقعی که ۱۰۷ نفر در حزب اسلامی،کشته شدند.آن زمان ۱۶ ساله بودم و انقلابی و باخبر. از جمله این دستکاری برای وصل کردن آن ماجرا به افسانه ی عاشورا. آن روز خامنه ای با گریه و التماس ناله میکرد:« آخر چرا ما را میکشید؟مگر ما چه گناهی کرده ایم!»باید این ویدیو را افشاکرد.گریه های هیستریک و عجوزانه خامنه ای از تمایلات جنسی خامنه ایکسی که برای خودش حالا قطب لواط مورد پشتبانی رهبری ست. این سردار یکی از جنایتکارترین های تاریخ است. مسئول کشتار صدها هزار نفر و حتما بیش از یک میلیون عراقی، سوری،یمنی،ایرانی! طبق مستندات غیر قابل انکار تحت فرماندهی او شکنجه های قرون وسطائی و ددمنشانه ای بر خصوصا سوریه ایها روا داشته.حاج قاسم برای سرکوب اهوازیها کتائب را در زمان سیل به ایران آورد.آیا کسانی که در تشییع او شرکت کردند این جنایات را میدانند یا نه.این وحشیگری به نام تشییع جنازه برای حاج قاسم بچه معنی ست؟ تمدن اسلامی وعید رهبری؟!

پیک ایران: شما خسته نمیشود این همه در مورد مسائل جنسی بنویسید. (این بخشها حدف شد.). این یک سایت سکولار است ولی شما میخواهید شدیدتر با مذهب و اسلام مبارزه کنید سایتهای زیادی در این مورد هست که میتوانید در آنها فعال باشید. با سپاس
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
روغن الاغ در ایران کیلویی ۷۰۰ هزار تومان
عصبانیت محسن رضایی از مصاحبه دریادار امیر سیاری/ این مصاحبه با دستور  سردار پاسدار باقری و عصبانیت محسن رضایی حذف گردید
یک قلاده گرگ بدلیل حمله سگ ها به یک منزل مسکونی درماهدشت کرج پناه برد! / هیچ نهادی حاضر به پذیرفتن این گرگ نیست
پوستری به مناسبت سالگرد مرگ خمینی با نقل قولی منتسب به پوتین که از خامنه ای سنایش میکند!
کاریکاتور / اشک تمساح خامنه ای...
کاریکاتور / بگذارید ایران نفس بکشد
فرار چند زندانی در پی حمله افراد ناشناس به یک اتوبوس حامل زندانیان در میناب + فيلم  
شلیک مستقیم و « مرگ‌» یک مامور پلیس در شهر لاس وگاس + فيلم  
ناو هواپیمابرساختگی ایران؛ یک ناو خیالی با اهداف تبلیغاتی
فرق میان شمع روشن کردن برای آمریکایی کشته شده توسط پلیس و شمع روشن کردن برای جانباختگان هواپیمای سرنگ.ن شده اوکراین
در مینیاپولیس (آمریکا) معترضان به مرگ یک شهروند سیاه‌پوست تقریبا یک ساختمان سالم به جا نگذاشته‌اند و کل شهر غرق آتش و دود است
دو دسته‌گی در فیس‌بوک؛ پیام ترامپ زاکربرگ را از چشم کارکنانش انداخت 
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: