۱۰ ویژگی اعتراضات دی ۹۸


شهرهای مختلف ایران بار دیگر شاهد اعتراضات مردمی و ضد حکومتی است. دو ماه پس از اعتراضات بزرگ و خونین آبان ۹۸ که فراگیرترین اعتراضات تاریح ۴۰ ساله جمهوری اسلامی بود و اکثر استان‌های کشور را در برگرفت، با مشاهده رفتار مردم معترض و در مقابل آن رفتار حکومت جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان می‌توان برخی ویژگی‌ها را برای اعتراضات اخیر برشمرد:

۱. کاهش فاصله اعتراضات بزرگ ضد حکومتی از ۱۰ سال یکبار به دو ماه یکبار

فاصله اعتراضات سال ۷۸ که پس از حمله به کوی دانشگاه رخ داد تا اعتراضات بزرگ بعدی یعنی اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، ۱۰سال بود. پس از آن هشت سال دیگر طول کشید تا یک اعتراض بزرگ مردمی و ضد حکومتی در سال ۱۳۹۶ رخ دهد.

امسال ولی تا اینجا دو اعتراض بزرگ روی داده است. اعتراضات آبان ۹۸ که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین شروع شد و به سرعت ماهیت سیاسی و ضد حکومتی گرفت فقط دو سال از اعتراضات ۹۶ فاصله داشت. حالا نیز اعتراضات دی ماه ۹۸ فقط دو ماه بعد از اعتراضات آبان ماه برگزار می‌شود.

روز به روز فاصله اعتراضات بزرگ مردمی و ضد حکومتی از یکدیگر کم می‌شود و مردم تقریباً به طور پیوسته در حال اعتراض خیابانی هستند. تکرار اعتراضات باعث شده تقریباً نیروهای سرکوبگر نیز به طور نسبتاً پیوسته‌ای مجبور به حضور در خیابان‌ها باشند.

۲. ناکارآمد بودن تاکتیک ایجاد رعب و ترس از طریق کشتن شمار زیادی از معترضان در آبان

حکومت جمهوری اسلامی در اعتراضات آبان ماه به سرعت و در همان ساعات اولیه اعتراضات پس از آنکه از فراگیری اعتراضات در سراسر کشور مطلع شد، به دلیل نگرانی از گسترش اعتراضات و فروپاشی حکومت دست به شلیک گسترده و مستقیم گلوله به سوی معترضان زد و ظرف کمتر از پنج روز بین ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ تن از معترضان را در سراسر کشور به قتل رساند.

برخی تحلیلگران معتقد بودند حکومت با سرعت عمل در دست به اسلحه شدن و به‌کارگیری سلاح جنگی علیه معترضان درصدد ایجاد رعب و وحشت و بالا بردن هزینه هرگونه اعتراض بود تا از این طریق مانع تکرار و گسترش اعتراضات مردم شود.

اعتراضات دو روز اخیر علیه حکومت نشان می‌دهد حتی اگر حکومت تاکتیک ایجاد رعب و وحشت را در پیش گرفته این تاکتیک چندان بر معترضان مؤثر نبوده و جواب نداده و نتوانسته مانع خیابان آمدن مجدد معترضان شود.

۳. متوقف نشدن درخواست استعفای رهبر، به‌رغم بازداشت امضاکنندگان نامه استعفای او

شماری از فعالان سیاسی و اجتماعی در سال ۹۸ در دست کم دو گروه ۱۴ نفره خواستار استعفای علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی شدند. حکومت عمده امضاکنندگان این نامه و بیانیه‌ها را احضار و بازداشت و محاکمه کرد، به این امید که فشار برای استعفای رهبری را در نطفه خفه کند.

نگاهی به شعارهای اصلی معترضان در دو روز اخیر در شهرهای مختلف نشان می‌دهد، مطالبه اصلی معترضان استعفای آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر و فرمانده کل قواست که سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراین و کشته شدن ۱۷۶ انسان بی‌گناه در زیر مجموعه مستقیم و تحت هدایت او رخ داده است.

بازداشت و محاکمه نه تنها مانع تقاضای معترضان برای استعفای رهبری نشده بلکه آن را به شعار محوری معترضان تبدیل کرده است.

۴. عبور معترضان از گفتمان اصلاح‌طلبی و برآمدن تدریجی گفتمان براندازی

نگاهی به شعارهای معترضان در اعتراضات ۹۶ و سپس آبان و دی ۹۸ نشان می‌دهد، بیشتر شعارهایی که حالا شنیده می‌شود برخلاف اعتراضات ۸۸ متعلق به گفتمان براندازی است.

در سال ۸۸ شعار اصلی معترضان «رأی من کجاست» و «رأی من را پس بده» بود. حالا عمده شعارها علیه رهبری و سپاه و اصل نظام جمهوری اسلامی و ضرورت عبور از آن است. به همان اندازه که حکومت در سرکوب معترضان جدی تر شده گفتمان معترضان نیز انقلابی‌تر و براندازانه‌تر شده است.

به نظر می‌رسد عملکرد دولت روحانی و نیز سکوت و انفعال عمده اصلاح‌طلبان در برابر اعتراضات ۹۶ و تا حدی آبان ۹۸ باعث شده که آنها از مطالبات روز مردم معترض عقب بمانند. نوعی بی‌اعتنایی عمومی مردم به رد صلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب از سوی شورای نگهبان در انتخابات پیش روی مجلس یکی از نشانه‌های له شدن تدریجی اصلاح‌طلبان و گفتمان اصلاح‌طلبی بین معترضان طرفدار براندازی و حکومت سرکوبگر است.

۵. منزوی و حاشیه‌نشین شدن دولت روحانی در چالش بین معترضان و رهبری و سپاه

اعتراضات دوگانه آبان و دی ۹۸ نشان می‌دهد دولت حسن روحانی در موضوع اعتراضات مردمی و ضد حکومتی حاشیه‌نشین و منزوی شده است. نه معترضان دیگر دولت را می‌بینند و علیه آن شعار می‌دهند (در حالی که پیش از این شعارهایی علیه روحانی شنیده می‌شد) و نه حکومت به معنای رهبری و سپاه، دولت و حسن روحانی را در معادله تصمیم‌گیری سرکوب مشارکت می‌دهند.

دولت و از جمله وزارت کشور حداکثر به عنوان عقبه و پشتیبان و لجستیک و تأییدکننده سرکوب دیده می‌شود و تصمیمات اصلی مربوط به سرکوب در نهادهای خارج از دولت گرفته می‌شود. ریاست حسن روحانی بر شورای عالی امنیت ملی نیز به معنای حاکمیت نگرش‌های او بر این شورا در چگونگی برخورد با اعتراضات و معترضان نیست، هر چند در اعتراضات آبان دیده شد که روحانی و دولت در سرکوب معترضان در عمل تابع و پیرو و همسو با دیدگاه‌های رهبری و سپاه در مورد ضرورت شدت عمل حداکثری علیه معترضان بودند.

۶. محوریت سپاه و یگان ویژه پاسداران در سرکوب معترضان

همانند اعتراضات پیشین محور اصلی نیروهای سرکوب‌کننده با یگان ویژه پاسداران به عنوان شعبه‌ای از سپاه در نیروی انتظامی و نیز سپاه و بسیج است. این محوریت در تهران با قرارگاه ثارالله به فرماندهی سرتیپ محمد کوثری و در شهرستان‌ها بر عهده سپاه‌های استانی است.

تجربه بازداشت‌های آبان ۹۸ نشان داد برخلاف ظواهر موجود در مورد اختلاف نظر بین سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات، هم اطلاعات سپاه و هم وزارت اطلاعات در شدت برخورد با معترضان همسو و هم نظر هستند. بسیاری از بازداشت‌های حین و پس از اعتراضات آبان ۹۸ با همکاری مشترک این دو نهاد اطلاعاتی و نظامی انجام شد و هنوز آمار بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان که دست‌کم هشت هزار تن برآورد می‌شود، اعلام نشده است.

۷. نگرانی حکومت از گسترش اعتراضات به بخش‌های بیشتری از مردم در سراسر کشور و کمبود نیرو برای برای سرکوب معترضان

تجربه اعتراضات سراسری در آبان ماه ۹۸ و شدت عمل حکومت در سرکوب خونین آن نشان داد، یکی از نگرانی‌های اصلی حکومت گسترش جغرافیایی اعتراضات به تمام استان‌های کشور است.

دو دلیل برای این نگرانی وجود دارد؛ نخست آنکه گسترش اعتراضات به تعداد بیشتری از استان‌ها نشانگر معترض بودن بخش بیشتری از مردم کشور به حکومت و رهبری و سپاه و زیر سؤال رفتن مشروعیت و مقبولیت جمهوری اسلامی نزد بخش بیشتری از مردم است. دوم و مهم‌تر آنکه به هر میزان که اعتراضات به تعداد بیشتری از استان‌ها و شهرها گسترش یابد، حکومت به نیروی سرکوبگر بیشتری برای سرکوب اعتراض دارد و امکان جابه‌جایی نیروها از یک استان به استان دیگر و یا از یک شهر به شهر دیگر برای سرکوب معترضان کمتر می‌شود و کاهش یابد.

اهمیت این مسئله برای نظام آنجا بیشتر می‌شود که در اعتراضات آبان ۹۸ به اعتراف خود مقامات، نظام برای نخستین بار با کمبود نیروی سرکوبگر روبه‌رو شد و مجبور شد بازهم برای نخستین بار ارتش را برای حفاظت فیزیکی از اماکن حساس به کار گیرد تا نیروهای عادی پلیس محافظ ساختمان‌ها آزاد شوند و از آنها در سرکوب خیابانی معترضان استفاده شود. امری که نادر است زیرا معمولاً سرکوب با یگان ویژه انجام می‌شود.

۸. پیشاهنگی دانشگاه‌ها و دانشجویان در اعتراضات دی ۹۸، اشتباه بودن تحلیل طبقاتی از اعتراضات و ترکیب معترضان را نشان داد

هنگام وقوع اعتراضات آبان ۹۸ بسیاری از تحلیلگران بر تمرکز اعتراضات در بین «اقشار فقیر و ضعیف به لحاظ اقتصادی» و نیز «اقشار کم‌سواد و حاشیه‌نشین» تأکید می‌کردند. حالا اعتراضات از دانشگاه‌ها بویژه دو دانشگاه امیرکبیر و شریف که به عنوان دو دانشگاه سیاسی شناخته می‌شوند، شروع شده است.

پیشگامی دانشجویان تحلیل‌هایی را که در مورد نپیوستن «طبقه روشنفکر و متوسط شهری» به اعتراضات ضد حکومتی وجود داشت، مورد خدشه قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد نه اعتراضات آبان ۹۸ منحصر در اقشار «فقیر، کم‌سواد و حاشیه‌نشین» بود و نه اعتراضات اخیر منحصر در دانشگاهیان است. اقشار متنوعی در شهرهای مختلف در حال اعتراض هستند، ولی اعتراضات دانشجویی در دی ۹۸ بیشتر و سریع‌تر از سایر معترضان و اعتراضات دیده شده است.

۹. همراهی بیشتر هنرمندان سرشناس با اعتراضات مردمی و اعلام انصراف آنها از جشنواره سالیانه و حکومتی فجر

در روز اول اعتراضات اخیر شماری از کارگردانان و اهالی سینما در کنار سایر معترضان در تجمع اعتراضی مقابل دانشگاه امیرکبیر حاضر شدند. همچنین رخشان بنی‌اعتماد کارگردان سرشناس ایرانی خواستار تجمع در میدان آزادی به یاد قربانیان هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی شد که با تهدید نهادهای امنیتی لغو شد.

وجه دیگر همسویی هنرمندان با معترضان را می‌شود در انصراف‌های پی در پی هنرمندان مختلف از شرکت در جشنواره‌های فجر امسال مشاهده کرد. مسعود کیمیایی کارگردان سرشناس ایرانی اعلام کرده به خاطر وضعیت و غم مردم حاضر نیست فیلم جدید خود را در جشنواره فیلم فجر نمایش دهد.

شمار دیگری از کارگردانان دبیران و داوران و گروه‌های نمایشی اعلام کرده‌اند در جشنواره‌های فجر در رشته‌های مختلف شرکت نمی‌کنند. هنرمندان می‌دانند که این نوع موضع‌گیری احتمالاً برای آنها بی‌هزینه نخواهد بود و احتمال فشارحکومت بر آنها از طرق مختلف در آینده وجود دارد ولی ترجیح داده‌اند که آشکارا بین مردم معترض و حکومت در جانب مردم بایستند.

۱۰. اصرار حکومت بر نشنیدن صدای معترضان و ادامه سرکوب به جای توقف اعتراضات به تداوم اعتراضات منجر شده است

برخورد مجدد حکومت با معترضان و تلاش برای سرکوب آنها و پایان دادن به حضور خیابانی معترضان نشان می‌دهد که سیاست و راهبرد حکومت همچنان نشنیدن صدای معترضان است. حکومت به هیچیک از مطالبات و تقاضاهای معترضان در اعتراضات گذشته از جمله اعتراضات آبان توجه نکرده و آنها را نپذیرفته است. روش حکومت تاکنون کشتن معترضان و بازداشت گسترده آنها بوده است.

برخلاف حکومت که به سرکوب خونین روی آورده رویکرد غالب معترضان در شهرهای مختلف همچنان تداوم اعتراضات خیابانی بدون خشونت است و سرکوب حکومت نتوانسته باعث توقف و سرکوب کامل اعتراضات شود و حتی به گسترش و استمرار آن منجر شده و گفتمان معترضان انقلابی‌تر و براندازانه‌تر شده و به طور مشخص خواستار استعفای رهبری هستند.

مراد ویسی/ رادیو فردا
[کد مطلب: 198479] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم دی ۱۳۹۸ برابر با پانزدهم ژانويه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم دی ۱۳۹۸ برابر با پانزدهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 16:50:58 توسط خرم دین
ویژگی قیام دی ماه در سقوط هواپیما به دست جنایتکار ج،ا است که برای اولین بار پشتیبانی افکار عمومی مردم جهان و انزجار بین المللی از این حکومت شیطانی و psychopath است و این برگ برنده تنور داغ قیام مردم دی است و رهبران بی غیرت دنیا ، از آمریکا گرفته تا اروپا و اسرائیل و روسیه و چین و بقیه ارازل اوباشِ در مصدر قدرت که در حال دوشیدن ایران در طی ۴۰ سال گذشته بوده اند ، نمیتوانند جنبش آزادی خواهی ایران را نادیده بگیرند و مثل همیشه در کوچه علی چپ دنبال گل چیدن بروند . برای اولین بار فریاد درد و رنج و اسارت ایرانیان به گوش جهانیان رسیده است . بهترین فرصت طلایی برای برافروخته نگاه داشتن مشعل آزادی خواهی است تا صبح فروپاشی .
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 20:21:04 توسط حسن آقا
(۲) زندانیان سیاسی کارگری نیز آبان را به دی می‌پیوندند و برای حقوق دمکراتیک و سیاسی جامعه از پشت میله‌ها فریاد برآورده‌اند:«ما زندانیان سیاسی با ابراز همدردی عمیق با باز ماندگان فاجعه... هواپیمای مسافربری توسط سپاه پاسداران، اعلام میداریم اعتراض و تجمعات و راهپیمایی های تحول خواهانه حق مردم ایران است. مردم حق دارند ...اعلام کنند حکومت موجود را نمی‌خواهند.ما در این راه از کنج زندان های جمهوری اسلامی همراه و همدوش مردم تحول خواه و عدالت طلب ایران هستیم....«بی شک، مسئولیت مستقیم کشتار صد ها نفر از مردم ایران در اعتراضات آبان ماه تا مرگ دهها نفر در مراسم حکومتی تشعیع جنازه سلیمانی و قربانی شدن ۱۷۶ انسان در آسمان کشور بر عهده بالاترین مقامات جمهوری اسلامی است که بی اعتنا به فرو پاشی کل ساختارهای اقتصادی-اجتماعی کشور و نیازمندی دردناک ۶۰ میلیون نفر از مردم به کمک های ناچیز و خفت بار دولتی،همچنان... در پی تداوم سیاست های ویران گرانه تا کنونی خود هستند.(بهزاد همایونی جعفر عظیم زاده سهیل عربی بابک صفری پروین محمدی یوسف آریان مهر محمد کریمی محسن حاجی محمدی میثم عباسی..)
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 19:40:50 توسط حسن آقا
دیروز ۱۰۰ تشکل کارگری درپی جنایت موشکی و در پیوند زدن وقایع جاری با آبان‌ماه کوشیدند تا در رهبری خیزش شرکت کنند:« «تمامی مسولین و مقامات حکومتی وقوع چنین حادثه هولناکی را سه روز تمام انکار و رسما” اعلام کردند یک سانحه هوایی در اثر نقص فنی هواپیما رخ داده است. خیلی سریع محل وقوع حادثه پاکسازی شد تا آثار آن از بین برود....«همان “اشتباهاتی” که از شلیک مستقیم به سر مردم معترض در خیابان‌ها در آبان ماه رخ داده بود، به زدن هواپیمای مسافری و کشته شدن دهها انسان بیگناه منجر شد. ...تظاهرات حق مردم است و تا معرفی شدن جنایتکاران و محاکمه آنان در دادگاه‌های مردمی باید بدون هیچ گونه مانع و ایجاد مزاحمتی از جانب نیروهای سرکوبگر ادامه داشته باشد. وظیفه کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، جوانان، و همه مردم آزادیخواه و برابری طلب است با پیوستن به اعتراضات جاری تا رسیدن به نتیجه مطلوب به مبارزه خود ادامه دهند.» (انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، سندیکای نقاشان البرز، شورای بازنشستگان ایران،فعالین لغو کار کودک، جمعی از فعالین کارگری سنندج، اتحاد بازنشستگان...) این ویژگی در متن بالا نیست.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 08:23:38 توسط افراسیاب
اینجا قرار بود درباره مقاله نظر داده شود و نه تبلیغ برای یک جریان سیاسی یا حزب و دسته. یعنی چی که مردم ایران میخواهند انقلاب کنن چون یک دسته خاص بیان و حکومت را هم تعیین میکنید. همه سازمانهای سیاسی سایت اینترنتی و روزنامه تلویزیون دارن کلی دفتر دستک دارن با اینحال اینجا هم میائید تبلیغ میکنید. این دروغ که میگوید مردم ایران در آینده چه سیاستی میخواهند این هم شد امپراطوری دروغ. لطفا رعایت کنید چقدر شعار حزبی میدهید چقدر جریان سیاسی خودتون را تکرار میکنید مگه وبسایت شخصی باز کردید هی میائید اینجا را سیاه میکنید. اگر تبلیغ برای حزب و حکومت آینده داری نامه به این سایت بنویس و اگر قبول کردن در جای خودش چاپ میشه و نه اینجا. لطفا رعایت کنید.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 07:08:24 توسط آذر
جنبش زنان برای برانداختن تبعیض و نابرابری، هرگز نمیتواند جدا و منفک از مبارزه جنبشهای اجتماعی دیگر، جنبش معلمان، جوانان، بیکاران، و در رأس آنها جنبش طبقاتی کارگران به پیروزی برسد. جنبش زنان برای پیروزی، بویژه نیاز به اتحاد با یک طبقه قدرتمند دارد که توانائی مقابله و درگیری با جمهوری زن ستیز اسلامی را داشته باشد و درعین‌حال خواهان برانداختن هرگونه تبعیض، نابرابری و ستمگری باشد. این طبقه نیز جز طبقه کارگر، نیست که از حمایت توده‌های وسیع زحمتکش برخوردار است. جنبش زنان برای تحقق مطالبات خود راه دیگری جز متشکل شدن، مبارزه‌ای جمعی و اتحاد با طبقه کارگر را ندارد.این طبقه است که به همراه توده‌های وسیع زحمتکش، زنان و جوانان میتواند با یک انقلاب اجتماعی که هدف آن استقرار سوسیالیسم در ایران است، ج-ا، را سرنگون کند، یک دولت شورایی برپا نماید که بفوریت، در اولین اقدامات خود مطالبات عمومی توده‌های وسیع مردم ، ازجمله مطالبات زنان را عملی سازد، تمام قوانین و مقررات ارتجاعی موجود را براندازد، به هرگونه تبعیض، نابرابری و ستم جنسی پایان دهد و برابری بی‌قیدوشرط حقوق اجتماعی و سیاسی زن و مرد را تأمین کند.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 06:17:54 توسط اکثریت ساکت
با «ویژگی ۱» کاملا موافقم. تو لیبی، سوریه، عراق و همه کشورهای آفریقا و خاورمیانه این مردان هستند که میان بیرون اعتراض می کنند و دو سه تا زن پشت سرشون ولی تو ایران زنان صف اول اعتراضات هستند. این رو فقط تو ایران شاهدیم. بعنوان یک ایرانی باید افتخار کنیم که بعداز چهل سال سرکوب سیستماتیک و پایین کشیدن شخصیت زن، زنان ایرانی با شهامت و افتخار مقاومت می کنند. آفرین بر تو زن ایرانی.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 06:14:39 توسط کیوان
فاصله اعتراضات از هر ده سال یکبار به دو ماه یکبار رسیده به همین علت هم نیروهاشون خیلی ریزش کرده . امیدوارم هفته ای دو روز اعتراضات بشه نیروهاشون کلا خسته داغون میشن
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 22:40:55 توسط حسن آقا
چند نکته خطاب به آمریکایی‌های رادیو فردا: (۱) در خیزش آبان طبقه متوسط غالبا نظاره‌گر بود.خیزش آذر با جرقه کشتار مسافران آغازید،جان‌باختگان هم میهن پر‌فن وحرفه و مرفه که سراسر از طبقه متوسط بودند و اکثرا تایع و مقیم خارج از کشور. (۲) شکل و شیوه‌های مبارزه در آبان: آتش زدن بانک‌ها و چپاول فروشگاه‌های زنجیره‌ای و حمله مستقیم به حوزه و امام‌زاده و...معرف رادیکالیسم اشکال مبارزات فرودستان است در این بزنگاه. شکل و شیوه‌های رزم و خشم متناسب با جایگاه طبقاتی بوده و هست. (۳) بخش‌هایی از جامعه در هر دو خیزش حضور داشته‌اند: روشنفکران و دانشجویان عدالتجو و انقلابی: صبورانه در پی ایجاد پیوندی سراسری و جبهه‌ای و بین‌الطبقاتی هستند.جبهه مردمی چشم به تجاوز اجنبی و تجزیه ندارد و باید به کاپیتان سعید معروف بگوشند و بدانند که: «درین تارترین شب‌های ِتاریخِ وطن، تمام مردمِ سرخورده، سرکوب شده، زجردیده، فقرچشیده و دلشکسته کشورم را با هر قومیت و زبان، به مهرورزی و حمایت و مراقبت از یکدیگر دعوت می‌کنم. ما جز هم هیچ مأمن و پناهگاهی نداریم.»با تورمی ۴۰٪ و رشد منفی ۱۰٪ جنبش عظیم کارگری در پی است!
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 21:31:30 توسط افراسیاب
اینکه دو روز تظاهرات میکنن و قطع میشه اعصاب رژیم را حسابی ریخته بهم و نیروهاشون تو خیابان صبح تا شب تو سرما ایستادن و به ماشینها و مردم زل میزنن، خیلی هم میترسن که ازشون فیلم بگیرن و بعدها بعنوان نیروی سرکوبگر دادگاهی بشوند. دارن زجرکش میشن بدبختها هزار جور فکر و خیال میکنن که مردم دوباره کی میان بیرون، ریزش نیروهاشون خیلی شدید شده و میدانن اعتراضات میلیونی بلاخره میاد، یک میلیون نفر راهپیمای کنن بطرف تلویزیون یا بیت علی چلاق حتی بخشهای از تهران سقوط کنه و بیافته دست مردم آنوقت تمام شهرستانها قیامت میشه، یک انقلاب شدید اتفاق میافته. مزدوران رژیم باید خیلی احمق باشن اگر با این حکومت بمانند و به سرکوب مردم ادامه دهند این یک خودکشی صد در صدی است، سال ۲۰۲۰ جمهوری اسلامی ۱۰۰٪ سقوط میکنه، ۱۳ روز گذشته اینهمه بلا سرش آمد، فکرش را بکنید در طول یک سال چه اتفاقاتی خواهد افتاد.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 20:59:11 توسط ویژگی ۱
اولین ویژگی اعتراضات اخیر را صدای بلندتر زنان معترض ایرانی باید دانست. صدایی بلندتر از صدای مردان. صدایی بلندتر و حق خواهانه تر از همه صدا ها.‌ بحق باید گفت پیشوا و پرچمدار مبارزات حق خواهانه ایرانیان نه صدای چند چریک آموزش دیده در فلسطین بلکه صدای مبارز زنانیست که در غیاب مردان، “مردانه” مشت های خود را بر فراز خاموشان مصلحت طلب و کوته نظر به احتزاز در می آورند. صدای آنان بهتر و بیشتر بگوش می‌رسد. درود بر زنان مبارز ایرانی.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۰ ، 20:45:10 توسط آذر
ج-ا، که با سبعیت به مقابله با مردم و مبارزات آنها برخاسته، نشان میدهد که عمق و ابعاد بحران سیاسی و بی ثباتی اوضاع رژیم را فهمیده است و در هراس مداوم بسر میبرد. رژیمی که به بقای فردای خود اطمینان ندارد، چاره‌ای در برابر خود نمیبیند جز آنکه حتا با مسلسل و تانک و هلی‌کوپتر برای فرونشاندن اعتراض مردمی غیر مسلح اقدام کند. رژیمی که در آستانه سرنگونی قرار گرفته است، ناگزیر است،حکومت نظامی اعلام نشده را برقرار کند و نیروهای مسلحش را از ترس به خیابانها بکشاند، چرا که میترسد یک جرقه‌ آغاز انقلاب شود.اما هیچیک از این اقدامات چاره ساز بحران سیاسی کنونی و ورشکستگی نظم موجود نیست.مبارزات برای سرنگونی انقلابی رژیم ادامه خواهد یافت. اگر ج-ا، و تبلیغاتچی های رژیم منتظر امواج مبارزه‌ای وسیعتر و رادیکالتر هستند، اطمینان داشته باشند که این مبارزات هم بزودی فراخواهد رسید و قطعا در مرحله‌ای شکل مسلحانه آن را نیز خواهند دید.بنابراین قراری نیست که هر روز قیامی برپا شود. مبارزات همانگونه که تا کنون دیده‌ایم به اشکال مختلف ادامه خواهد یافت تا روزیکه به انقلاب، قیام مسلحانه و سرنگونی انقلابی رژیم بیانجامد.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی