ایران با «جنتلمن‌های پشت میز» مذاکره می‌کند؟ / زمانی که پوسترهای «صداقت آمریکایی» طراحی می‌شد، مذاکرات محرمانه در جریان بود


یک هفته پس از حضور خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه تهران، سرانجام یکی از جمله‌های سخنرانی نه چندان تند او، برای طراحی پوستر انتخاب شد: «جنتلمن‌های پشت میز مذاکره، تروریست‌های فرودگاه بغداد».

پوستری که در صفحه اینستاگرام منسوب به رهبر جمهوری اسلامی منتشر شده، تصویری ادغام شده از میز مذاکره رهبران آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در جریان اجلاس سران گروه ۷ در شهر بیاریتز فرانسه با محل کشته شدن قاسم سلیمانی در خارج از فرودگاه بین‌المللی بغداد است.

در نگاه نخست، تاثیر فقدان فرمانده سابق سپاه قدس بر بیت رهبری با نمایش خودروی حامل او که شعله‌های آتش از آن زبانه می‌کشد، ملموس است. رهبر جمهوری اسلامی در حالی که تاثر عمیق ناشی از حذف سلیمانی در چهره و صدایش نمایان بود، بخش عمده‌ای از سخنرانی هفته گذشته خود در دانشگاه تهران را به او اختصاص داد.

موضوع تکراری بی‌اعتمادی به آمریکا در حالی که اکنون اروپا هم به آن اضافه شده، یکی دیگر از سوژه‌های این پوستر است. دور میز مذاکره‌ای که دونالد ترامپ، بوریس جانسون، آنگلا مرکل و امانوئل مکرون با دست‌های خونین نشسته‌اند، یک صندلی خالی با چند کاغذ و یک قلم دیده می‌شود. اشاره‌ای به جای ایران و توافقی که این روزها به «توافق ترامپ» معروف شده است.

شاید این پوستر برای القای مخالفت قاطع با مذاکره با آمریکا طراحی شده باشد. اما تجربه نشان می‌دهد که لزوما اینچنین نیست و این امکان وجود دارد که در آینده‌ای نه چندان دور، صندلی خالی ایران دور میز مذاکره پر شود.

پنجه چدنی، دستکش مخملی

یک دهه قبل، در نخستین روز فروردین‌ماه ۱۳۸۸، رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به پیشنهاد مذاکره باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا در سخنرانی در حرم امام رضا در مشهد گفت: «اگر دستی دراز شده باشد که یک دستکش مخملی رویش باشد، اما زیرش یک دستکش چدنی باشد، ‌این هیچ معنای خوبی ندارد.» او با اشاره به پیام تبریک نوروزی اوباما گفت: «عید را به ملت ایران تبریک می‌گویند، ‌اما در همان تبریک ملت ایران را به طرفداری از تروریسم، سلاح هسته‌ای و این قبیل چیزها متهم می‌کنند.» رهبر جمهوری اسلامی همچنین تاکید کرد:«می‌گویند تغییر، شما تغییر کنید، ما هم رفتارمان تغییر خواهد کرد.»

این اظهارات خامنه‌ای در شرایطی مطرح شد که پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت ارجاع و روند تصویب قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران آغاز شده بود و یک اجماع بین‌المللی در مقابل ایران قرار داشت. در زمینه سیاست داخلی نیز تا کمتر از سه ماه بعد، انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شد.

صداقت آمریکایی

سه سال بعد در ۱۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۱، در زمانی که پیامدهای سرکوب اعتراض‌های پس از انتخابات بحث‌برانگیز خرداد ۱۳۸۸، همچنان در جامعه و سیاست داخلی و خارجی ایران خودنمایی می‌کرد، بیشترین فشارهای اقتصادی علیه ایران در جریان بود و تا سه ماه بعد انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو بود، خامنه‌ای در دیدار با کارکنان نیروی هوایی ارتش گفت: «من دیپلمات نیستم، من انقلابی‌ام. ما صریح حرف خودمان را می‌زنیم. مذاکره آن وقتی معنا پیدا می‌کند که طرف حسن نیت خود را نشان بدهد. فشار و مذاکره با هم سازگار نیست. شما می‌خواهید اسلحه را در مقابل ملت بگذارید و بگویید یا مذاکره کن، ‌یا شلیک می‌کنم.»

این جمله مبنای طراحی پوسترهایی با نام «صداقت آمریکایی» شد. تصاویری از میز مذاکره که یک طرف آن نماینده آمریکا نشسته بود و از زیر میز اسلحه را به روی نماینده جمهوری اسلامی نشانه می‌رفت. پوستر دیگری هم اوباما را در کنار شمر نشان می‌داد و زیر آن نوشته شده بود:«با ما باش، در امان باش».

در همان روزی که این پوسترها در سطح شهر نصب شد (اول آبان ۱۳۹۲)،  سه هفته از نخستین گفتگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا پس از انقلاب می‌گذشت (۵ مهر) و وزیران امور خارجه ایران و آمریکا دو بار (۳۱ شهریور و ۲۳ مهر) در نیویورک و ژنو با یکدیگر دیدار کرده بودند.

نشست‌های محمد‌جواد ظریف و جان کری در چارچوب گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) و به طور دوجانبه ادامه یافت. در نهایت با دستیابی به توافق مقدماتی هسته‌ای در آذرماه همان سال، این پوسترها بی‌ سر و صدا از در و دیوار شهر پایین کشیده شد و رهبر جمهوری اسلامی نیز از تیم مذاکره کننده هسته‌ای دولت حسن روحانی قدردانی کرد.

مذاکره در ویلای شخصی سلطان قابوس

چند ماه پس از این توافق مقدماتی، گزارش‌های مربوط به رایزنی‌های پشت‌پرده و ملاقات‌های محرمانه نمایندگان ایران و آمریکا در ویلای شخصی سلطان قابوس،‌ پادشاه فقید عمان به رسانه‌ها درز کرد.

بنا بر این گزارش‌ها،‌ ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت اوباما، پانیت تالوار، مشاور امور ایران در کاخ سفید و رابرت آینهورن، مشاور کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه آمریکا در اسفندماه ۱۳۹۱ به مسقط رفتند. آنها با هیات ایرانی به ریاست علی اصغر خاجی، معاون وقت وزارت خارجه ملاقات کردند.

این ملاقات‌ها در همان زمانی انجام شد که رهبر جمهوری اسلامی از بي‌اعتمادی به آمریکا و امکان‌پذیر نبودن مذاکره تحت فشار سخن می‌گفت.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه دولت محمود احمدی‌نژاد در گفتگو با ویژه‌نامه روزنامه ایران در مورد این مذاکرات محرمانه می‌گوید: «ابتدا مقام‌های عمانی پیشنهاد میانجی‌گری بین ایران و آمریکا را دادند و از رهبر جمهوری اسلامی کسب اجازه شد.» صالحی به این نکته اشاره می‌کند که خامنه‌ای با این گفتگوهای محرمانه مخالفتی نکرد و تاکید داشت که مذاکره در خصوص مساله هسته‌ای باشد و هر چه سریع‌تر هم جمع‌بندی انجام شود. به گفته رئیس کنونی سازمان انرژی اتمی ایران، دور دوم این مذاکرات اواخر سال ۱۳۹۱ در عمان انجام شد و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری از دفتر رهبری توصیه می‌شود که ادامه مذاکرات بماند برای دولت بعدی.

صالحی می‌گوید، زمانی که روحانی در تابستان ۱۳۹۲ به قدرت رسید او را در جریان قرار دادم و میزان پیشرفت مذاکرات انجام شده را باور نمی‌کرد.

شرایط امروز ایران با بازه زمانی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ منتهی به توافق هسته‌ای، بی‌شباهت نیست: فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و ایزوله بین‌المللی با چشم‌انداز بازگشت تحریم‌های شورای امنیت از یک سو و افزایش نارضایتی‌های داخلی از سوی دیگر. با این تفاوت که در نتیجه رویدادهای چند ماه اخیر در منطقه با محوریت جمهوری اسلامی، دیگر امکان پرهیز از ورود به مذاکرات گسترده‌تر (توصیه رهبر جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات محرمانه در عمان)  بر سر فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران، وجود نخواهد داشت.

فقدان قاسم سلیمانی بدون تردید یک زخم عمیق بر پیکر جمهوری اسلامی است. اما این زخم بیش از آنکه مانع تعامل باشد، واقعیت‌های موجود را به مقامات تهران یادآوری می‌کند که نشانه آن در روش محتاطانه سپاه در گرفتن انتقام خون سلیمانی از آمریکا دیده می‌شود. لشگرکشی ۲۰ کشور تحت رهبری ایالات‌متحده به خلیج فارس و از سرگیری اعتراض‌های مردمی در عراق نیز تلنگر دیگری است که در نبود استراتژیست منطقه‌ای جمهوری اسلامی و مهمترین فرمانده عملیات برون مرزی به تهران وارد می‌شود.

شاید تبدیل شدن «جنتلمن‌های پشت میز مذاکره، تروریست‌های فرودگاه بغداد» به جمله کلیدی خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته خامنه‌ای و طراحی پوستر برای آن، گواهی بر این مدعا باشد. جمله‌ای خبری و شاید هشدار دهنده، اما نه بازدارنده. همان سبک و سیاق همیشگی برای پرهیز از پذیرش مسئولیت ناکامی‌های احتمالی و تکرار عبارت «البته من گفته بودم». به هر ترتیب در این خطبه‌ها، نه مذاکره با ترامپ «سم مضاعف» خوانده شد، نه از شعار «نه جنگ، نه مذاکره» سخنی به میان آمد.

آزاده افتخاری/ ایندیپندنت فارسی
[کد مطلب: 199071] [تاريخ انتشار: سوم بهمن ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژانويه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سوم بهمن ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 16:30:54 توسط افراسیاب
اعتصابات در این رژیم خیلی سخته و مردم با یک سیستم خیلی خشن داعشی طرف هستند فقط تو سه روز صدها نفر را کشتن و ده هزار نفر دستگیر کردن که معلوم نیست آن ده هزار نفر هم بعد آزادی آدمهای سالمی باشن، واقعا نمیشه به مردم و کارگران گفت چرا اعتصاب نمیکنید. بقول رهبران کارگری حتی شکایت از شرایط موجود خطر مرگ داره. این رژیم بشدت ترسیده و از روی ترس کارها و جنایات وحشتناک انجام میده مثل هواپیما زدن، حسابی مستاصل هستند و تفنگهاشون را گرفتن بطرف مردم. دنیا باید به مردم ایران کمک کنه و کمک گرفتن برای رسیدن به آزادی کار بدی نیست و اینکه میگن مردم فقط خود باید اقدام کنن اصلا درست نیست، دنیا و کشورهای آزاد باید کمک کنن چه از طریق نظامی و چه با تحریمهای سخت تا این رژیم مسلح را از پا دربیاورن. این حکومت هیچ جور نمیخواد عقب نشینی کنه و کشور را جزو غنائم جنگی میدانه و چون خودشان مسلح هستند بقیه مردم را برده خودشان فرض میکنن که البته بعدا بخاطر همین طرز فکر پوست کله و صورتشان را قلفتی میکنن، این چهار کشور قدرتمند در عکس باید تمام پایگاهها و ارگانهای نظامی این رژیم را بمباران کنن و هر چه تروریست کمتر شه بهتر.
نوشته شده در تاريخ سوم بهمن ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 12:32:43 توسط آگاه از تهران۲
طبق گفته ی همان فرمانده میدان شوشی از ناحیه ی شهید محلاتی: آمریکا حدود ۴۵ روز پیش به نظام مقدس خبر داده که تصاویر ماهواره ای حمله موشکی سپاه به آرامکو عربستان را دارد! اما به دلائلی«شاید برای فشار پنهانی به نظام اسلامی آنرا تا کنون افشاء نکرده ولی شاید بزودی به عنوان برگ برنده برای ترامپ آنرا افشاء کند». به نظر میرسد ترامپ مثل یک رهبر ارکستر ضرباهنگهائی را در مورد رژیم ملایان بکار میبرد. اما تعجب ترامپ حیرت آمریکائی، شگفتی جهان و حتا بهت حکومت اسلام ناب در ایران از بی عملی از بد تدبیری و نازائی مردم ایران است در درانداختن طرحی نو و اپوزیسیونی کارآ و با تدبیر که بتواند همه ی کوشندگان راه آزادی دموکراسی و تمامیت ارصی ایران را دربرگیرد. من به نظامیان ایران اعم از سپاه و بسیج و خصوصا ارتش پیشنهاد میکنم تا به خودآیند و گول آیت الله ها و روحانیون و مداحان و طلاب را نخورند و در یک شب آنان را برای همیشه از کار برکنار کرده و با یک رفراندوم زیر نظر سازمان ملل و بازرسان بین المللی ایران را وارد مرحله ای نو از دموکراسی و لائیسیته بدون مذهب کنند.در غیراین صورت همگی باید رویایآزادی را به گور ببریم!
نوشته شده در تاريخ سوم بهمن ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 11:52:16 توسط ابرام آقا از تهران
 در اینجا باید از مردم ایران گله کرد که چرا در چنین زمانی که حکومت ضد بشری اسلام ناب در لبه پرتگاه قرار دارد و در حالی که تمامی جهان بر علیه اوست چرا ساکت نشسته است. اپزیسیون داخل و خارج از کشور چرا همخوانی ندارد. چرا مردم ایران مثل همه ی ملل جهان حاضر نیستند هزینه پس گرفتن ایران را بپردازند. ممکمن است گفته شود تو که شعار میدهی بفرما. بنده برادرم اینک در زندان است. به ارعاب شاید من هم فردا یا به زندان بروم و مثل برادرم شکنجه شوم یا تیر غیبی نصیبم شود. اما مردم ایران باید بداند که هیچ کس درزدش را درمان نخواهد کرد مگر به منیدذان آمدن خودش. آن خنثی ها و خاکستریهایی که در انتخاباتها شرکت کردند،در پی کشته شدن یک تروریست به خیابان آمدند همگیشان باید برای سرنگونی این نظام وارد میدان شده به مردم معترض جانبرکف بپیوندند. چراکه فردا نوبت خودشان است.با یک نگاه میبینیم که اگر از ۸۸ تا آبان ۹۸ بازاری و کامیوندار استاد معلم کارگر مالباخته دانشجوی دانش آموز فقیر طبقه متوسط همه با هم امده بودند پایان کار این نظام مقدس می بود. حالا اعتراض اعتصاب!
نوشته شده در تاريخ سوم بهمن ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 11:32:13 توسط افراسیاب
از کجا معلوم دستهاشون خونی باشه شاید وقتی داشتن سقط شدن قاسم گلی را میدیدن چیپس خوردن و رو دستاشون سوس ریخته. ما که سرمستانه مشتاق دیدن ورشون شماره ۲ موشک خوردن یکی دیگر از ارازل رژیم هستیم شاید هم بخت یارمون کرد و همین امشب خامنه ای کپه مرگش رو گذاشت و بلند نشد. بهر حال ابر و باد و خورشید و فلک در کارند تا موشک بعدی کجای جمهوری اسلامی بخوره، سپاه هروئین فروش هم میتونه به تلافی چندتا هواپیمای مسافری دیگه بزنه بندازه تو کله خودشون تا بیشتر تورهای مسافری فرار کند و مملکت بطور کل درش تخته بشه. اینقدر هم پوستر چاپ نکنید و بزنید به دیوار چون مردم پاره میکنن، آخر عمرتون نزدیک است و هیچکدام از بچه هاتون پیر نخواهند شد شاید هم بشن ولی در زندان خواهد بود، میدانید بخاطر این کشتارها و دستگیریها چه بلاهای سر خودتون و خانواده هاتون میارن. یک توله تون که از آمریکا دیپورت شد و آدرس خانه سپاهیهای دزد و خانواده هاشون و آدرس خانه قاسم گلی گور به گور شده و آدرس خانه دخترش که میگه مردم از کشور برن بیرون همه درآمد بیرون و مردم میدانن که کجا هستن. صبر کنید همین دختر قاسم تروریست را بیارن تو تلویزیون.
نوشته شده در تاريخ سوم بهمن ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 10:15:03 توسط آذر
مسالهٔ ارتباطات مخفی مقامات ج-ا، با مقامات کشورهای دیگر خصوصاً آمریکا، چیز جدیدی نیست. همانگونه که اسناد متعدد نشان داده اند، یک چنین ارتباطاتی حتا قبل از قیام و سرنگونی رژیم شاه وجود داشته است. واقعیت این است که در جهان سرمایه‌داری، دولتهای حاکم هم علائق مشترک دارند و هم اختلاف منافع. در این میان گاه اتفاق می‌افتد که مانند ج-ا، برغم علائق مشترک، بدلیل شعارها و ظواهری که حکومت، سیاستهای عوامفریبانه‌ٔ خود را بر آنها استوار ساخته است، بجای مناسبات رسمی، به مذاکرات پنهانی پناه میبرد. و یا مانند شرایط کنونی که رژیم در تنگنا قرار گرفته و در سراشیبی سقوط، برای فرار از این بن‌بست، ممکن است در نهان و خفا بمذاکره با “شیطان بزرگ” نیز بنشینند و امتیازاتی نیز بدهد. پذیرش آن نیز از طرف مقابل تنها براساس علائق مشترک امکانپذیر است. علاقه‌ی مشترک هم چیزی جز منافع آنها و ترس هر دو از انقلاب نیست. انقلابی که دست سرمایه‌داران را کوتاه میکند و این نه فقط به ضرر سرمایه‌داران ایران و حکومت اسلامی که بضرر جهان سرمایه نیز خواهد بود. در آیندهٔ نزدیک مشخص خواهد شد که عقب‌نشینی عجالتا تا کجا میتواند انجام بگیرد.
نوشته شده در تاريخ سوم بهمن ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژانويه ۲۰۲۰ ، 10:11:19 توسط آگاه از تهران
گاهی سخنی از جائی درز میکند که و گوینده اش آنقدر معمولی و بی سر و پا ست یا اینچنین می ماید که باورکردنش به نظر دشوار است اما واقعی و حقیقی و در عین حال عقلائی و مستند است. در نزدیکی میدان شوش در کوچه ای نه چندان ثروتمند یک فرمانده سپاه زندگی میکند که امنیت و آسایش این محله را به هم ریخته. اما چیز مهمی از دهانش گریخته و به من رسیده: آن این بوده که قرار است جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را با حرارت بسیار بالا گرم کنند تا دسترسی به اطلاعات آن غیر ممکن شود. اما مسئله اینجاست که آن حرارتی که بتواند جعبه هواپیما را از کار بیندازد باید بیش از ده برابر بیشترین حرارتی باشد که انفجار و آتش سوزی یک هواپیما می تواند تولید کند. بنا بر این رهبر معظم و سپاه عزیز پاسداران اسلام ناب و البته ضد ایران اینک در مخمصه افتاده اند. شایدهم آنرا با باز کردن و وانمودن ناشی گری آنرا تخریب کنند.من از ایرانیان خارج از کشور و هم از همه ی صلح دوستان جهان درخواست میکنم تا با فشار بر حکومت اسلامی این پرونده را به شورای امنیت و لاهه ببرند! زنده بادایرانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی