بیانیه حزب دمکراتیک مردم ایران:
دعوت به تحریم فعال انتخابات مجلس


بیانیه حزب دمکراتیک مردم ایران در باره تحریم فعال انتخابات مجلس

در تمام دوران چهل سال پس از انقلاب، کشور ما جز در دورۀ اول ولو بطور نسبی، هرگز یک انتخابات واقعا دمکراتیک و آزاد با حضور احزاب اپوزیسیون، گرایشهای سیاسی دگراندیش و مطبوعات آزاد را تجربه نکرده است. اما این بار در یازدهمین دوره انتخابات مجلس، همه داده‌ها گواهی می‌دهند که اقلیت زورگوی حاکم به رهبری ولایت فقیه، با رد صلاحیت گسترده و کم‌سابقه تعداد کثیری از نامزدهای نمایندگی و نیز بخش چشم‌گیری از همین نمایندگان مجلس نیم‌بند کنونی، به کمک نظارت استصوابی شورای نگهبان، همه روزنه‌ها برای رقابت نامزدها و حضور نمایندگان راستین مردم در نهاد قانون‌گزاری را بسته‌اند.

هسته اصلی قدرت به رهبری خامنه‌ای با تشکیل نهادهای رنگارنگ فراقانونی نظیر “شورای سران سه قوه” و ترکیب جدید کمیسیون ”تائید صلاحیت وزارت کشور” عملا کارکرد نهاد مجلس و حتی دولت را از مضمون تهی کرده و “جمهوریت” نظام را از کار انداخته است.

انتخابات در شرایطی برگزار می‌شود، که اکثریت مردم میهن ما، بویژه از میان لایه‌های فرودست و میانه جامعه از سیاست اقتصادی اجتماعی نطام و نادیده گرفتن رای و نظر و خواست‌هایشان به‌شدت ناخشنود‌اند. اعتراضات گسترده آبان‌ماه امسال و سرکوب خونین معترضین یکبار دیگر نشان داد که مردم ایران مدت‌هاست که پایه‌های اعتمادشان به سران حاکمیت و امید به بهسازی امور جامعه و زندگی بهتر را از دست داده‌اند.

هم وطنان عزیز!

یازدهمین دوره انتخابات مجلس نشان دیگرِی از ارادۀ گردانندگان نظام به استمرارِ حاکمیت استبداد دینی و قانون اساسی تبعیض‌آمیز جمهوری اسلامی و مشروعیت دادن به یک نظام سیاسی ضد دمکراتیک و مغایر با منافع ملی ایران است.

حزب دموکراتیک مردم ایران بنا بر باور به پیکار مسالمت‌آمیز و عاری از خشونت موافق شرکت در بسیاری از انتخابات دوره‌های پیش به‌منظور گشایش فضای سیاسی، گسترش پیکار در راه آزادی و مردم‌سالاری بود. اما اینک با توجه به نکات فوق، همگان را به تحریم فعال انتخابات اسفند ماه مجلس فرا می‌خواند.

مردم شریف و مبارز ایران!

گفتنِ نۀ بزرگ و قاطع به انتخابات فرمایشی پیش رویِ مجلس، در صورت توفیق، می‌تواند بازتابِ روشنِ نارضایتی‌های انباشته شدۀ مردم طی این سال‌ها، این بار در مقیاس کشوری و بیانگرِ خواست آن‌ها برای اصلاحات و تغییرات اساسی در راستای تامین حقوق دموکراتیک مردم و دستیابی به آزادی‌ها باشد.

فرصت انتخابات را می‌توان به کوشش در راه ایجاد یک جنبش اجتماعیِ سراسری، جلب نظر مساعد حداکثر گروه‌های اجتماعی و غیرممکن کردن مهار جنبش اعتراضی از راه سرکوب، تبدیل کرد.

عدم شرکت فعال در انتخابات، در راستایِ بسیج افکار عمومی و ایجاد یک اجماع عمومی در گفتن “نه” بزرگ به سیاست حاکمیّت است که در رویای برقراری یک حکومت تمام عیار اسلامی در میهن ماست. تحریم فعال انتخابات درصورت پیروزی، بازتابِ توازن نیروهای سیاسی در کشور است. موفقیت دراین کارزار، زمینه‌سازِ هر اقدام و خواست بنیادی‌تر بعدی است. و وزن نیروهای هوادارِ آزادی و دمکراسی در ایران را سنگین‌تر می‌کند.

حزب دموکراتیک مردم ایران
سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸

[کد مطلب: 199461] [تاريخ انتشار: نهم بهمن ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم ژانويه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: