چرا شیوع ویروس کرونا می‌تواند نعمتی برای حیات وحش باشد


کارشناسان می‌گویند چنانچه تصمیم چین مبنی بر منع موقت فروش حیوانات وحشی، به منظور مبارزه با ویروس کرونا جنبه دائمی پیدا کند، می تواند به محفاظت از حیات وحش که هم اکنون با خطر مواجه است کمک کند و همچنین به نفع بهداشت عمومی تمام شود.

به گزارش بی بی سی، دانشمندان حدس می زنند که یک بازار غذاهای دریایی در شهر ووهان در چین منشأ شیوع ویروس کرونا بوده. این ویروس تا کنون موجب مرگ بیش از ۴۹۰ نفر شده است.

این بازار محل خرید و فروش غیرقانونی جانوران وحشی مانند مار، راکون و جوجه تیغی بود که برای مصارف غذایی یا تولید دارو در قفس نگهداری می شدند. سراسر این منطقه اکنون در قرنطینه است.

چین بزرگترین مصرف کننده فرآورده‌های حیات وحش اعم از قانونی یا غیرقانونی است.

خطر انقراض نسل
تقاضا برای فلس مورچه خوارهای فلس دار آسیایی جهت تهیه دارو سبب شده که نسل این حیوان در چین تقریبا از بین برود، در سایر نقاط جهان هم اکنون مورچه خوار فلس دار جانوری است که در حیات وحش بیشتر از هر حیوان دیگری غیرقانونی شکار می‌شود.

استفاده غیر قابل کنترل از شاخ کرگدن برای تهیه داروهای سنتی چین، نمونه دیگری است از این که چگونه این روند سبب شده نسل این حیوان با خطر انقراض مواجه شود.

همه اینها هنگامی اتفاق می افتد که تخمین زده شده بیش از ۷۰ درصد بیماری‌های عفونی از حیوانات به خصوص حیوانات وحشی به انسان سرایت کرده.

شیوع ویروس کرونا سبب شده که توجهات به تجارت جانوران وحیوانات وحشی چین جلب شود. رویه‌ای که هم اکنون به دلیل این که شماری از گونه ها را با خطر انقراض نسل مواجه کرده، مورد انتقاد گروه های طرفدار محیط زیست قرار گرفته.

مقامات چین برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا، خرید و فروش جانوران و حیوانات وحشی را به طور موقت ممنوع کرده‌اند.

ولی فعالان محیط زیست از این فرصت برای درخواست ممنوعیت دائمی استفاده می کنند.

چین قبول خواهد کرد؟
آیا امکان دارد که شیوع ویروس کرونا نقطه عطفی در تلاش های جهانی برای پایان دادن به تجارت غیرقانونی حیوانات وحشی و متعاقبا حفاظت از سلامت عموم باشد؟

کارشناسان می‌گویند این چالش بسیار بزرگی است ولی می تواند امکان پذیر باشد.

مقامات سازمان بهداشت جهانی می گویند تصور می رود مبدأ ویروس‌هایی که باعث سندروم تنفسی حاد (سارس) و سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس) شدند خفاش بوده ولی ویروس سارس از طریق انتقال از گربه زباد و ویروس مرس از طریق جهش از شتر به انسان منتقل شده بود.

دکتر بن امبارک، از سازمان جهانی بهداشت به بی‌بی‌سی گفته است: "ما هیچوقت مانند زمان حال با گونه های حیات وحش و زیستگاه های آنان تماس نداشته‌ایم. در نتیجه شماری بیماری‌های جدید پیدا شده که مرتبط به تماس‌های تازه بین انسان‌ها و ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌هایی است که قبلا شناخته نشده بودند."

تجزیه و تحلیل حدود ۳۲ هزار از گونه های شناخته شده مهره داران که در زمین زندگی می کنند، نشان داده که نزدیک به ۲۰درصد آنها به طور قانونی یا غیرقانونی در بازارهای جهانی خرید و فروش می شوند.

پستانداران، پرندگان، خزندگان و دو زیستان، بیش از ۵۵۰۰ نوع از این گونه های شناخته شده هستند.

ارزش تجارت غیرقانونی جانوران و حیوانات وحشی نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود که پس از تجارت غیرقانونی دارو، قاچاق انسان و ساختن اجناس تقلبی و جعلی، بزرگترین تجارت غیرقانونی است


زنگ هشدار
صندوق حیات وحش برای طبیعت، در بیانیه‌ای می گوید این بحران سلامتی، باید هشداری باشد مبنی بر این که استفاده غیرقابل کنترل از حیواناتی که نسلشان با خطر انقراض مواجه است جهت مصارف غذایی و دارویی، باید متوقف شود.

ولی دولت چین این موضوع را روشن کرده که ممنوعیت اعلام شده، موقتی خواهد بود.

در دستورالعمل مشترک سه نهاد دولتی این کشور گفته شده که پرورش، حمل و نقل یا فروش هرگونه حیوان وحشی از تاریخ اعلام شده تا پایان وضعیت اپیدمی ملی، ممنوع است.

دولت چین هنگام شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۲ ممنوعیت مشابهی را اعلام کرده بود.

ولی فعالان محیط زیست می گویند تنها چند ماه پس از اعلام این ممنوعیت، مقامات چین سیاست انعطاف پذیری اتخاذ کردند و بازار فروش حیوانات وحشی دوباره دایر شد.

افزایش بازرسی های دقیق
در ماه سپتامبر سال جاری، پکن میزبان یک اجلاس مهم جهانی در باره منابع طبیعی و بیولوژیکی به نام کنوانسیون تنوع بیولوژیکی است.

بنا بر یک گزارش بین‌الدول که سال گذشته انتشار یافت یک میلیون از گونه ها با خطر انقراض نسل مواجهند- یعنی بیشتر از هر موقع دیگری در تاریخ بشر.

پس از شیوع ویروس کرونا، در سرمقاله های رسانه های تحت کنترل دولت چین، از بازار کنترل نشده فروش حیوانات در کشور انتقاد شد.

دبی بنکز، از آژانس بررسی محیط زیست مستقر در لندن که خود تحقیقات عمده ای در باره حیات وحش در چین انجام داده می گوید: "ما این اتفاق را فرصتی برای یک اقدام دائمی جهت پایان دادن به نگاهداری، پرورش، اهلی کردن و استفاده از جانوران وحشی، نه تنها به عنوان غذا بلکه برای تهیه داروهای سنتی می دانیم."

به عقیده کارشناسان شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی کمک زیادی به محفاظت از گونه های بسیاری از پرندگانی کرده که در طبیعت آزاد زندگی می کنند.

آنان همچنین به موفقیت تصمیم دولت چین در قدغن کردن واردات عاج اشاره می کنند که پس از سال ها فشار بین‌المللی برای جلوگیری از انقراض نسل فیل ها اتخاذ شد.

با این وجود، کارشناسان تاکید می کنند که قدغن کردن و تحت مقررات درآوردن فرآورده های حیات وحش باید منحصر به چین نشود و جهانی باشد.

البته به گفته این کارشناسان "چین به عنوان بزرگترین بازار فرآورده های حیات وحش، به طور مسلم نقش پیشرو را در این راستا دارد.
[کد مطلب: 199950] [تاريخ انتشار: هفدهم بهمن ۱۳۹۸ برابر با ششم فوريه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفدهم بهمن ۱۳۹۸ برابر با ششم فوريه ۲۰۲۰ ، 21:02:33 توسط no name
به نظر من "کاسه ای زیر نیم کاسه است" از این چینیها بعید نیست گهگداری از این ویروسها در آزمایشگاه درست میکنند و همزمان هم واکسن اش را.وقتی حسابی دنیا را به ترس و وحشت انداختند با فروش واکسن ها میلیاردها درآمد و کلی تجربه (برای آزمایش های بعدی) ...تا کی کشور ها میتونند مرزها را ببندند؟ و یا پرواز هواپیما ها را ممنوع کنند؟در دنیا امروزی تقریبا محا ل است.
نوشته شده در تاريخ هفدهم بهمن ۱۳۹۸ برابر با ششم فوريه ۲۰۲۰ ، 20:28:24 توسط افراسیاب
اگر از حیوانات وحشی سرایت کرده باشد کنترل این ویروس در چین خیلی سخت میشود چون مردم چین محال ممکنه دست از خوردن گوشت سگ و گربه و حیوانات وحشی بردارن و حتی سیاستمدارانش که همه میلیاردر هستند مشتری شمار یک اینجور چیزها میباشن و بخاطر همین تا بحال ممنوع نکردن. بهترین روش همین کاری است که خیلی از کشورها انجام دادن و بستن مرزها و ایرلاینها بسوی چین و ویزا ندادن به چینیها و بگذارند آنها اینقدر اشغال بخورن تا همشون بمیرن تا بلکه حیوانات وحشی یک نفسی بکشن.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی