آیا تحریم انتخابات مختص "خارج‌نشین‌ها" است؟دویچه وله: یک نماینده وابسته به جناح موسوم به اصلاح‌طلب در ایران می‌گوید، "خارج‌نشین‌ها" با شعار تحریم انتخابات می‌خواهند از حل "مشکلات کشور" جلوگیری کنند. اما بسیاری از نیروهای داخلی با وجود فشارها چنین شعاری را مطرح می‌کنند.

یک نماینده وابسته به جناح موسوم به اصلاح‌طلب در ایران مدعی شده است که تحریم انتخابات از سوی به گفته او "خارج‌نشین‌ها" در راستای مانع‌تراشی در برابر "حل مسایل در کشور" صورت می‌گیرد.

امروز پنجشنبه ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) تبلیغات برای انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی رسما آغاز شد. این در حالی است که صلاحیت ۵۶ درصد نامزدها از جمله شماری از شاخص‌ترین اصلاح‌طلبان و هشت نماینده کنونی مجلس از سوی شورای نگهبان رد شده است.

رد صلاحیت‌های گسترده در دور جدید انتخابات از همان ابتدا جنجال آفرید و حتی به جدال لفظی میان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، حامیان دولت و نیز بخش بزرگی از نیروهای موسوم به اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان انجامید. روحانی به سوی تدوین لایحه همه‌پرسی درباره "نظارت استصوابی" رفت، اصلاح‌طلبان از "بلاتکلیفی" خود سخن گفتند و حتی تفرق و عدم ارائه لیست مشترک از سوی اصولگرایان صدای "کیهان" را هم در آورد.

در چنین شرایطی فرج‌الله رجبی، نماینده شیراز و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، به "تلاش خارج‌نشین‌ها برای تأثیر بر مردم و تحریم انتخابات" اشاره کرده، "همه مشکلات کشور" را از طریق صندوق‌های رأی "قابل حل" دانسته و گفته است: «اگر خارج‌نشین‌ها تلاش می‌کنند انتخابات کمرنگ شود به این جهت است که حل مسائل در کشور به کندی صورت گیرد.»

به گفته آقای رجبی: «وقتی مردم پای صندوق‌های رای حاضر نشوند، طبیعی است که تنش در عرصه‌های اجتماعی بیتشر می‌شود و تاثیر نامطلوبی بر اقشار مختلف جامعه می‌گذارد، بنابراین مشخص است چرا غربی‌ها تلاش می‌کنند انتخابات پرشور و گسترده نباشد تا میزان نارضایتی مردم افزایش پیدا کند.»

این نماینده اصلاح‌طلب در ادامه از شورای نگهبان خواسته است که «تا وقت باقی است بهتر است شورای نگهبان در خصوص تایید صلاحیت‌ها تجدیدنظر کند تا خواسته خارج‌نشین‌ها برای کاهش حضور مردم در پای صندوق رای انتخابات مجلس محقق نشود.»

فرج‌الله رجبی همچنین از شورای نگهبان خواسته است تا "نگاه سختگیرانه" خود را کنار بگذارد تا شرایط برای "نشاط" انتخاباتی و "پرشور شدن رقابت و خنثی شدن توطئه دشمن" فراهم شود.

این نماینده اصلاح‌طلب در حالی بر حرکت خود "بر اساس مصالح کشور" تأکید کرده که شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده کنونی مجلس که خود از ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم صرف‌نظر کرده، ۱۸ بهمن‌ماه گفته بود، نه تنها حتی یک اصلاح‌طلب تأیید صلاحیت‌شده نسبت به رد صلاحیت دیگر نمایندگان اعتراض نکرده، بلکه رئیس فراکسیون امید هم از صدور بیانیه‌ای در این خصوص امتناع کرده و حتی "لاریجانی بهتر از عارف" عمل کرده است.

"توطئه دشمن" یا بحران مشروعیت؟

به‌رغم تأکید آقای رجبی بر "توطئه دشمن"، شواهد موجود فرض "توطئه" در رابطه با تحریم یا شرکت نکردن در انتخابات را تأیید نمی‌کند. حتی اگر از موانع نفوذناپذیر در برابر شکل‌گیری یا به رسمیت شناخته شدن احزاب واقعی مخالف و منتقد یا سرکوب آنها بگذریم، به نظر می‌رسد که فراتر رفتن موضوع تحریم انتخابات از دایره محدود برخی جریان‌های سیاسی یا چهره‌های منفرد در ایران، نتیجه سلسله حوادثی غیرقابل چشم‌پوشی است.

اعتراضات دی‌ماه ۹۶ و آبا‌ن‌ماه گذشته که در انسداد خبری با سرکوب خونین روبه‌رو شدند، تظاهرات و تجمع‌های اخیر در اعتراض به کشته شدن ۱۷۶ انسان در پی سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران و دروغگویی‌های مستمر و پنهانکاری حاکمیت بدون هیچ‌گونه پاسخگویی و پذیرش مسئولیت و نیز صدور احکام زندان طولانی‌مدت برای کسانی که به شکلی مسالمت‌آمیز خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر ساختار حکومتی شده بودند، تنها چند نمونه از مجموعه عواملی است که هر یک به تنهایی می‌تواند باعث سلب اعتماد عمومی، نامیدی نسبت به "تغییر" از طریق انتخابات و بحران جدی مشروعیت یک نظام حکومتی شود.

با اشاره به همین مضمون، شمار زیادی از فعالان سیاسی "داخل ایران" در بیانیه‌ای که به مناسبت ۲۲ بهمن منتشر کردند، در آستانه انتخابات پیش روی مجلس "تداوم نظارت استصوابی برای تصفیه نمایندگان غیرخودی را نقض حاکمیت ملی و موجب تعمیق بحران مشروعیت، عدم مشارکت مردم و امتناع مردمسالاری" دانسته و هشدار دادند که بدون «اصلاحات ساختاری برای خروج از اَبَربحران‌ها، شاهد وقوع و تشدید اعتراضات و شورش‌های پیاپی و فروپاشی تدریجی یا دفعتی نظم حاکم خواهیم بود.»

شعاری از خارج یا فشاری از داخل؟

از سوی دیگر شمار زیادی از "خارج‌نشین‌های" مورد اشاره نماینده شیراز در مجلس، پیش‌تر از شرکت‌کنندگان و حتی مبلغان شرکت در انتخابات بوده‌اند که به نظر می‌رسد از جمله با توجه به عوامل یاد شده اخیر به صف تحریم‌کنندگان پیوسته‌اند. از این گذشته برخی از همین "خارج‌نشین‌ها" به‌خصوص پس از سرکوب اعتراضات آبان‌ماه و کشتار معترضان و نیز اعتراضات عمومی به سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران، متهم شدند که نه تنها از مطالبات مردم در داخل کشور به‌وضوح عقب افتاده‌اند، بلکه با تشویق مردم برای شرکت در انتخابات، خود تاکنون سدی در مقابل آن بوده‌اند.

از این گذشته، به‌رغم فشار حکومت، هزینه‌های گریزناپذیر اعلام تحریم انتخابات و بی‌بهره بودن از رسانه و تریبون، برخی جریان‌های سیاسی داخل کشور از عدم شرکت در انتخابات پیش روی مجلس خبر داده‌اند. حزب ملت ایران یکی از این جریان‌هاست که در بیانیه ۲۰ بهمن‌ماه خود اعلام کرد، به خاطر نظارت استصوابی "همچون گذشته" در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نمی‌کند.

این حزب اعلام کرد که "راه خروج از بن‌بست‌های پیش روی" نه "لشکر‌کشی خیابانی و ایجاد جو خشونت در برابر جوانان به جان آمده" و نه "نمایش" شرکت در انتخابات، بلکه "بازپس دادن حقوق واقعی و قانونی ملت به ملت است."

از نظر حزب ملت ایران، لازمه این امر نیز اجرای مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر، "ایجاد فضای سیاسی – اجتماعی باز از راه پاسداشت آزادی‌های فردی و همگانی، آزاد گذاردن همه حزب‌ها و سندیکاها و گروه‌های مدنی، رفع تبعیض‌های قومی و جنسیتی، اجازه نشر به روزنامه‌ها و... برکنار از سانسور و برچیدن زندان‌های سیاسی" است.

جبهه ملی ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای در روز ۱۹ بهمن عدم شرکت خود در انتخابات را اعلام کرد. این جریان سیاسی نیز ضمن اشاره به نبود تمام "پیش‌شرط‌های" شرکت در انتخابات و "پدیده نظارت استصوابی"، اعلام کرده است که "وجود جو سرکوب گسترده و برخورد خشونت‌بار حکومت با ملت که تنها طی همین سه ماهه اخیر بیش از هزار کشته و هزاران مجروح و هزاران زندانی بر جای گذاشته و فاجعه ساقط کردن هواپیمای مسافربری" و "ده‌ها مورد دیگر از رفتارهای نادرست و نامعقول در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی"، انگیزه‌ای برای شرکت مردم در انتخابات باقی نگذاشته است.

جبهه ملی ایران همچنین تأکید کرده است که مجلس با وجود "اشکالات ساختاری" در قانون اساسی جمهوری اسلامی، قادر به "کمترین اثری" بر امور کشور نداشته و "تنها به نهادی تشریفاتی و بی‌خاصیت تبدیل شده است."

در این میان نهضت آزادی ایران نیز از عدم مشارکت خود "در این انتخابات" خبر داده است. این جریان سیاسی گرچه تصمیم خود را "به معنای نفی نهاد انتخابات در ایران" ندانسته، اما در سومین بیانیه خود در روز ۲۰ بهمن "با کمال نگرانی" اعلام کرده است که رد صلاحیت‌های گسترده "پیامدی جز ناامید شدن مردم" نداشته و «این وضعیت، افزون بر آثار ویران‌گر بر افکار عمومی، نقض آشکار حقوق بنیادین و حاکمیت ملت ایران، انحراف از آرمان‌های انقلاب، کاهش ظرفیت‌های مردم‌سالارانه قانون اساسی و تضعیف امنیت ملی را در پی خواهد داشت.»

کارزار تحریم "به حرمت خون کشته‌شدگان"

رویکرد تحریم یا شرکت نکردن در انتخابات به این جریان‌های سیاسی و یا بسیاری از چهره‌های منفرد "داخلی" محدود نمی‌شود، بلکه شخصیت‌هایی را نیز در بر می‌گیرد که در زندان‌های ایران از هیچ تریبونی بهره‌مند نیستند.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، یکی از این چهره‌هاست که ۱۵ بهمن‌ماه گذشته با انتشار فراخوانی از زندان زنجان خواستار تحریم انتخابات از سوی مردم شد و اعلام کرد: «شایسته است که با مدنی‌ترین شیوه اعتراض به پا خیزیم و با راه‌اندازی کارزار قدرتمند تحریم انتخابات پاسخ سیاست‌های تنگ‌نظرانه و سرکوب‌گرانه حکومت را داده و به حرمت خون کشته‌شدگان مظلوم در پای صندوق‌های رأی حضور نیابیم.»

خانم محمدی با بیان اینکه مردم از طریق صندوق رأی خواستار "اصلاحات" بودند، اما "حکومت با بحران و سرکوب مقابل مردم ایستاده است"، افزود: ««ملت، حکومت را به اعتدال فراخواند، لیکن افراط و کشتار خیابانی پاسخ بی‌رحمانه حکومت بود.»

احمد ریاضت، مهدی فراحی شاندیز، امیرعلی مرادی و محمد آشتیانی عراقی، چهار تن از زندانیان سیاسی در زندان مرکزی کرج نیز با انتشار بیانیه‌ای از درون زندان خواستار تحریم انتخابات و "شرکت نکردن در این سیاه‌بازی سردمداران جمهوری اسلامی" شده‌اند. آنها در بیانیه خود از جمله نوشته‌اند که «ما مردم ایران دیگر جمهوری اسلامی و رهبرش را نمی‌خواهیم، ما دیگر نه اصلاح‌طلب را می‌پسندیم نه اصول‌گرا را.»

گلرخ ابراهیمی ایرایی، از زندانیان سیاسی طی بیانیه‌ای از زندان قرچک ورامین، خواستار تحریم انتخابات شده و اعلام کرده است که "در نمایش اهانت‌آمیز حکومتی که دستان زمامدارانش به خون فرزادها، زانیارها، لقمان‌ها و رامین‌هایمان آلوده است" شرکت نخواهد کرد.

سهیل عربی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ (فشافویه) نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که «صندوق انتخابات رژیم جور و جهل، صندوق انتخابات متقلبان جنایتکار، هرگز عرصه نبرد ما نبوده و نخواهد بود.». این زندانی سیاسی با تأکید بر به رسمیت نشناختن جمهوری اسلامی، از انتخابات به عنوان "نمایشی کثیف" نام برده و نوشته است : «واکنش به برگزاری انتخابات بعد از جنایت‌های اخیر رژیم در زمین و آسمان، باید فراتر از تحریم باشد.»

دیروز چهارشنبه هم‌زمان با فرج‌الله رجبی نماینده اصلاح‌طلب، محمد وحدتی نماینده دیگر مجلس شورای اسلامی نیز "شعار تحریم" را به گفته خود به "ضدانقلاب، سلطنت‌طلب‌ها و منافقین" و "تبلیغات رسانه‌های بیگانه" نسبت داده و گفته بود که با "مشارکت مردم" این "توطئه" خنثی خواهد شد.

فراخوان صریح برخی جریان‌های سیاسی و چهره‌های منفرد داخل کشور به تحریم انتخابات، طرح خواست "تغییر بنیادین ساختار حکومتی" از سوی بسیاری از فعالان سیاسی و نیز طرح مطالبات عمومی، از جمله اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ را دست‌کم می‌توان نمودی از حضور واقعی نیروهایی دانست که پس از گذشت ۴۱ سال از انقلاب اسلامی، در شرایط کنونی ایران چاره را نه در انتخابات، بلکه در عدم پذیرش ساختارهای موجود می‌بینند.

وزن این نیروها انکارناپذیر است و نسبت دادن شعارهای آنها، از جمله در خصوص تحریم انتخابات دوم اسفندماه مجلس، به "خارج‌نشین‌ها" و "توطئه دشمن" توجیه‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

[کد مطلب: 200384] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم بهمن ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم فوريه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم بهمن ۱۳۹۸ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۲۰ ، 13:55:59 توسط کارگر کمونیست
جنایت و چپاول، جامعه تبدیل شده به زندان بزرگ، بیکاری و فقر، اعتیاد به مواد مخدر، تن فروشی و کلیه فروشی، آمار بالای خودکشی و افسردگی، کارتن خوابی و قبر خوابی، فاصله عظیم طبقاتی، قتل عام زندانیان سیاسی، میلیونها کودک کار، کودک همسری، چند همسری، صیغه یعنی فحشای اسلامی، قوانین قرون وسطایی اسلام، گسترش بیسوادی و خرافات و دین خویی، آمار بالای بزهکاری و زندانهای مملو از زندانیان بخاطر فقر و بیکاری، انکار، سرکوب و آسیمیلاسیون ملتهای تحت ستم ملی، سرکوب زنان، کارگران و دانشجویان، گرانی باورنکردنی و کمبود کالاهای مورد نیاز جامعه، دستمزدهای حقیرانه کارگران، شلاق، توهین و تحقیر و...همه اینها عملکرد ۴۱ ساله رژیم جمهوری اسلامی ایران است. کارگران و دیگر اقشار خلق بایستی با دامن زدن به اعتصابات و با آمدن به کف خیابانها، خواسته های بر حق خود را در شعارهایشان متجلی کنند. جمهوری اسلامی نابود باید گردد، نان کار آزادی، حکومت کارگری، قوانین اسلامی ملغی باید گردد، زندانی سیاسی آزاد باید گردد، زندان شکنجه اعدام ملغی باید گردد، صندوق بیمه بیکاری ایجاد باید گردد، انکار، امحاء و آسیمیلاسیون ملتها نابود باید گردد.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم بهمن ۱۳۹۸ برابر با هجدهم فوريه ۲۰۲۰ ، 04:41:38 توسط مرتضی
بیانیه کانون حقوقدانان در خصوص ضرورت تحریم وسیع انتخابات فرمایشی به دلیل جلوگیری از مشروعیت بخشیدن به مجلس دست نشانده خامنه ای و روسیه، و جلوگیری از مشروعیت بخشیدن به تصویب معاهده ننگین قزاقستان یا همان ترکمانچای دوم، با شرح دلایل حقوقی آن به زبان ساده، منتشر شد. جا دارد دوستان در سایت وزین پیک ایران یک تیتر جداگانه و ویژه برای انتشار این بیانیه اختصاص دهند. این هم لینک آن: greenlawyers.wordpress.com
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم بهمن ۱۳۹۸ برابر با پانزدهم فوريه ۲۰۲۰ ، 19:53:14 توسط ۱۲ مل
بی شک آشنا کردن مردم به واکنش‌های حیوانی آخوندها عملی مثبت است. اینکه آیا تاثیرمثبتی روی افکارمردم با چهاردهه مغزشویی داشته باشد مسله جداگانه است ازجمله ابعاد شرکت یا تحریم انتخابات چند روزآینده -- آخوند های بدمست که با ولایت فقیه سوراخ دعا را گم کردند مکرربا قراعت سوره هویج وچماق ازمردم میخواهند که اگرشرخدا را هم قبول ندارند درانتخابات شرکت کنند(جالب است شیسوفرنی شدن خامنه ای که بین ولایت فقیه وشخص خود تفاوت قایل میشود). بعبارت ساده خامنه ای میداند شرکت یا عدم شرکت درانتخابات تاثیری درسیاست های رژیم بوجود نخواهد آورد چه مردم ولایت فقیه را قبول داشته باشند یا نه. اما ولایت فقیه، آش مسموم خاله با این ویژگی که هربار باید ازجام انتخابات خورده شود. شیاد زبردست ایرانی-اسلامی درظاهر اصل (ولایت فقیه وشخص ولی فقیه) را رد میکند تا با تاکید روی مسله ای فرعی (انتخابات) دوباره ازپنجره وارد شود.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم بهمن ۱۳۹۸ برابر با پانزدهم فوريه ۲۰۲۰ ، 15:11:31 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
در باب منگفتی که ارسال کردم و هنوز منتشر نشده، خوب است تلخِ این سطور را هم اضافه کنم. در داخل ایران کسانی را می شناسم که پوست از سرشان کندند ولی به کرنش و خود فروشی روی نیاوردند. در خارج از کشور حتی یک نفر از آن دست را نمی شناسم. طبیعی است که به مدعیان نظر دارم و نه مردم بی آزار عادی. وقتی تازه وارد آلمان شده بودم، کسانی برایم می نوشتند که آرزوی دیدار ترا داشتیم، پس خیلی زود همدیگر را می بینیم. ولی حالا بیش از 17 سال گذشته که هنوز نیامده اند. این امر نه یکبار و نه ده بار، بلکه بسیار بار پیش آمده. ستمگر را ما آشکارا و یا یواشکی ستمگر حرفه ای و دایمی می سازیم. در ایران جامعه است و همه جور آدم آنجا یافت می شود؛ اما هنوز آنجا فراوان انسان هست که مزدوری و خود فروشی نمی کنند؛ برای هیچ کسی، نه بخاطر نواله ی چرب و نه زیر بار زور، به زشتی تن در نمی دهند. و این بی نهایت زیباست که اینجا نایاب است. فقیرانه می زیند و مستقل زندگی می کنند. در خارج از کشور حتی لازم نیست تذکر بگیرند، خود شرایط را درک کرده،و برای حفظ نواله ی چرب سکوت پیشه می کنند و حتی یورش می آورند به مظلومان حق طلب! وای و سد وای شما!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم بهمن ۱۳۹۸ برابر با پانزدهم فوريه ۲۰۲۰ ، 13:55:32 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
آنچه این زیر می نویسم، حدس نیست؛ بلکه تجربه ی بسیار بسیار تلخ من است در این سال های پر از بیدادِ تبعید و آوارگی. به نظر من جماعت خارج نشین خیلی راحتتر زیر اعتقادات انسانی و اخلاقی خود می زند(دلیل دارد، بمانَد). به همین خاطر قدرت های خارجی، رژیم ایران و ... در بازی های خود، روی آن ها حساب باز می کنند. به عنوان نمونه اگر قرار باشد، دهان انسان شریفی را ببندند، حتمن احتیاج نیست، به همه تذکر دهند، که مبادا به دفاع از او برخیزید، زیرا فعال خارج نشین بطور اتومات وظیفه ی خود را که همان سکوت کردن، و یا حتی یورش آوردن به فرد مظلوم است را بخوبی می داند. طبیعی است که اشاره ام به هزاران انسان که سرشان به کارشان مشغول است، نیست. بلکه به فعالان سیاسی و اجتماعی، رادیو داران، تلویزیون داران، سایت داران و ... اشاره دارم. برای آگاهی بیشتر لطفن به نظرات من که همین امروز در پای این خبر در همین سایت نوشتم، مراجعه شود. «انتقاد شدید رییس جمهور آلمان از قدرت‌های جهانی در کنفرانس مونیخ» باری، آن جنایات در همین همکاری نوشته و نانوشته صورت گرفته. ولی طوری وانمود می شود که گویا همه چی عادی ست و هیچ جنایتی رخ نداد!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم بهمن ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۲۰ ، 20:44:51 توسط حسن آقا
(۳) برای ایجاد تاخیر در اعلام نتایج نهایی و دستکاری در آمار و به درازا کشاندن این خیمه‌شب‌بازی شورای نگهبان از یک سو انبوهی به انبوهی از کاندیدا صلاحیت داد. یک مثال بزرگ از زبان استان‌دار تهران: «در تهران ۱۵۷۶ نفر داوطلب انتخابات هستند». و این برای ۳۵ کرسی مجلس است! بی‌تردید بدین شکل دور دوم انتخابات تضمین می‌شود: « سخنگوی شورای نگهبان از موافقت این شورا با پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری مرحله دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز ۲۹ فروردین سال آینده خبر داد.»(تسنیم-۲۴ بهمن) و یک مثال کوچک:«۲۷ نفر در ورامین» برای ۱ کرسی داوطلب شده‌اند! همانند جنایت پرواز تهران-کیف، آمار قتل‌عام آبان، با ایجاد ابهام و حین تقلب و دروغگویی و پراکندن جعلیات همه را سر‌خواهند دواند تا در مدتی درازتر از معمول واکنش به وقایع افتضاح‌آمیز را کند و آهسته کنند و از تاثیرات آنی و منفی آن بکاهند. از این روست که پخش دایمی وقایع جاری و نگارش تاریخ پیوسته سیاسی در مقابله و نهایتا از بین بردن این رژیم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. آخوند در سر‌دواندن مخاطبش صبر ایوب دارد و در چرند‌پراکنی استاد است!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم بهمن ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۲۰ ، 19:57:19 توسط حسن آقا
(۲) برای جلوگیری از خیزش مردم علیه این خیمه‌شب‌بازی و به آتش کشیدن مراکز و شعبه‌های رای‌گیری از هم‌اکنون از امنیتی کردن کامل مراکز و ورود ارتش و سپاه سخن می‌گویند. بند‌پی، که فقط حضور نیروی انتظامی را در حوزه‌ها ترجیح می‌دهد روز روشن در جمعه ۲۴ بهمن با گلایه از سپاه گفت:« نیروی انتطامی مسئول برقراری امنیت انتخابات است مگر اینکه خودش تقاضای کمک داشته باشد تا از سایر نیروهای نظامی از جمله ارتش سپاه و بسیج استفاده شود. در شعب در صورت نیاز کمک به نیروی انتظامی، باید از ترکیب نیروهای نظامی استفاده شود نه اینکه یک شعبه در اختیار یک نیروی نظامی باشد.» او از تسخیر شعبه‌های انتخاباتی توسط نظامیان واهمه دارد اما نیاز آن را نیز می‌فهمد! مردمان باید در گستره جامعه و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی هشدار دهند که فرو‌دستان و تهیدستان قیام آبان این‌بار شعب انتخاباتی را هم هدف قرار داده‌اند. این مراکز را به آتش خواهند کشاند و ویران خواهند کرد. اگر احترامی به جان‌باختگان آبان نمی‌گذارید، ار جان خود بترسید و در خانه‌های‌تان بمانید! شرکت در این انتخابات کشیدن شمشیر بر روی مردم است. عواقب با خودتان!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم بهمن ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۲۰ ، 19:39:52 توسط حسن آقا
(۱) تحریم انتخابات اکنون یکی از مهم‌ترین اشکال مبارزه در راه دراز سرنگونی رژیم است. تجربه‌های تلخ سیاسی همراه با فساد فراگیر اقتصادی و اختلافات عمیق طبقاتی، اکثریت مردم را به این نتیجه رسانده که «نهادهای انتخاباتی» نمایشاتی فرمایشی هستند که برای لاپوشانی قدرت ملاشاهی نظامی-ولایتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حکومت ولایتی از طریق شوراهای امنیت ملی، فضای مجازی، مصلحت و نگهبان و امام جمعه‌ها و...حکومت می‌کند. بنابر نظرگیری‌ها ٪۸۵ مردم در انتخابات احزاب رسمی نظام فاشیعه شرکت نخواهند کرد. ولی به دلیل وضعیت بحرانی، رژیم با تقلب و باد کردن تعداد رای‌ها با تاخیر زیاد و راه‌اندازی دور دوم در فروردین ۹۹ ....تاثیر نتایج انتخابات را با ایجاد گیجی و تاخیر به حداقل خواهد رساند. در این حین ار امروز از امکان رای دادن متعدد سخن می‌گویند! بند‌پی استاندار تهران برای زدودن شک به نتایج:« ملاک رای، سامانه احراز هویت الکترونیکی است نه مهر شناسنامه، با استفاده از احراز هویت الکترونیکی کسی نمی تواند در انتخابات دوبار رای بدهد. احراز هویت الکترونیکی یک قدم رو به جلو در برگزاری انتخابات الکترونیکی است.» (...)
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم بهمن ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۲۰ ، 10:58:34 توسط داریوش
اتفاقن انقدر که خارج نشینها رای میدهند داخلی ها چنان علاقه ندارند شما نگاهی به ورودی سفارت و کنسولگری ها بیندازید با اینکه جمعیت ان شهر ها هزار و یا چند هزار نفریست دم سفارت خانه ها شلوغ و صف است این فرنگ نشینان که برای خوردن چلوکباب نمیخواهند اب از اب تکان بخورد و اینکه هنوز ان حس نوستالژی که فلان بستنی فروشی و فلان مکان دربند را بخاطر دارند و گرانی و سختی های روزانه نبود بهداشت و اموزش را با پوست و خون خود حس نکردند و نمیکنند رای میدهند اینها زود میگویند شرایط ما را ببینید و عراق و لبنان و سوریه و افغانستان را ببینید ولی کور هستند و لال که نمیگویند شرایط ما را ببینید و امارات و ترکیه قطر بحرین (دور نرفتم همین دور خودمان )
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم بهمن ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۲۰ ، 10:28:05 توسط س.ا.
مطهری نماینده چندین دوره مجلس بارها گفته که مجلس فقط دکور نظام است و تصمیم گیرنده اصلی نیست. به عبارتی دیگر بیخاصیت است چونکه در یک نظام دیکتاتوری مثل ج.ا. فقط رهبر دیکتاتور سوت یا ساز میزند و دیگر نمایندگان هم باید به سازش برقصند. مسخره ترین شکل حکومتی دنیا را ایران دارد و مضحک تر اینست که آخوندسالاری واقعی را بجای مردمسالاری بفروشند. هر ابلهی هم که معتقد است یا خیال خام میکند با رای خودش میتواند چیزی را بطور مثبت تغییر بدهد شرکت بکند و به شعور نداشته خودش توهین بکند. ما خارج نشین ها هم وظیفه داریم کمک فکری مردم ایران برای سعادت و رفاه خودشان در ایران ویران شده اسلامی باشیم و راه حل برای مشکلات پیشنهاد بدهیم و هیچ جیب گشادی هم برای ثروت ایران و ایرانی ندوختیم.مردمی که بارها فریب جعلیات این رژیم ضد مردمی و ضد ایرانی را خوردند اگر در انتخابات نمایشی فقط خودیهای رژیم شرکت بکنند یعنی به نظام اسلامی اعتقاد و اعتماد دارند و تداوم رژیم سرکوبگر فاسد را میخواهند و برای بقایش رای میدهند. ولی بعدا ناله و شکایت نکنند ای بابا چرا اوضاعشان اینقدر خراب است.ریش و قیچی و تمام کنترل انتخابات دست رژیمه!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم بهمن ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۲۰ ، 10:25:52 توسط آذر
امتناع از رأی دادن چیزی را بنفع توده‌های مردم و مطالبات آنها تغییر نمیدهد. رژیم، همانند انتخابات تا کنونی، تعداد آرا و منتخبین مورد نظر خود را از صندوقها بیرون خواهد کشید. برای اینکه امتناع از رأی دادن مؤثر باشد و بتواند نه صرفاً این یا آن باند رژیم، بلکه کلیت آنرا برچیند و نظم مطلوب کارگران و زحمتکشان حاکم گردد، باید این امتناع از رأی دادن با تشدید مبارزه برای سرنگونی رژیم، با برپایی تظاهرات، اعتصابات و سرانجام قیام مسلحانه همراه باشد. چرا که، رژیم قادر به ادامهٔ حکومت نیست و توده ها هم از آن بیزارند، شرایط کنونی برای تشدید مبارزه علیه رژیم بقصد برانداختن آن بیش از هر زمان دیگر فراهم است. تحریم شکل خاصی از مبارزه برای سرنگونی رژیم فوق ارتجاعی ج-ا، است. تحریم اعلان‌ جنگ علنی به رژیم ارتجاعی و استبدادی است. خارج از این، تحریم هیچ معنا و نفعی برای توده‌های مردم و مطالبات آنها ندارد. به جنبش تحریم فعال بپیوندیم. از مبارزات طبقه کارگر حمایت کنیم و با مبارزات خود، این جنبش را تقویت کنیم. برای نجات از بیدادگریهای رژیم فوق ارتجاعی حاکم، راهی جز سرنگونی ج-ا، و برقراری حکومت شورائی نمانده است.
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: