تأکید هم‌زمان فرماندهان سپاه بر شعار "اخراج آمریکایی‌ها" از منطقه 


چند تن از فرماندهان سپاه بر تداوم اقدامات جمهوری اسلامی تا "اخراج آمریکایی‌ها از منطقه" تأکید کرده‌اند. آنان پیش‌تر گفته بودند که "انتقام" کشته شدن قاسم سلیمانی به شکل "دنباله‌دار" و در "جغرافیای وسیع" ادامه خواهد داشت.

به گزارش دويچه وله، هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، شماری از فرماندهان سپاه پاسداران اعلام کرده‌اند که "انتقام" جمهوری اسلامی تا "اخراج آمریکایی‌ها از منطقه" ادامه خواهد داشت.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از کشته شدن قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی اعلام کرده بودند که حمله موشکی سپاه به پایگاه عین‌الاسد پایان "انتقام‌گیری" از آمریکا محسوب نمی‌شود.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران و محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه، دو تن از فرماندهان ارشدی بودند که در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المسیره، وابسته به حوثی‌های یمن، از تداوم تلاش جمهوری اسلامی برای "اخراج آمریکایی‌ها از منطقه" و "نابودی" اسرائیل خبر داده‌اند.

به گزارش ایسنا روز جمعه ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) حاجی‌زاده گفت: «تمام کشورهای محور مقاومت متحد هستند، همه ما باید متحد شویم تا نیروهای آمریکایی را از منطقه خارج و رژیم صهیونیستی را نابود کنیم.»

مقام‌های جمهوری اسلامی از کشور اسرائیل با عنوان‌هایی همچون "رژیم صهیونیستی" یا "رژیم اشغالگر" نام می‌برند. فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران خاطرنشان کرد که: «امروز محور مقاومت تنها ایران نیست، بلکه این محور از دریای سرخ تا مدیترانه است و از انصارالله یمن تا حزب‌الله لبنان است.»

حاجی‌زاده در ادامه با بیان اینکه "اقرار نکردن آمریکا به کشته شدن نیروهایش در عین‌الاسد نشان‌دهنده ذلت آن‌ها است"، مدعی شد که: «واشنگتن حتما بزودی به کشته شدن افرادی اعتراف می‌کند که اکنون می‌گوید دچار ضربه مغزی شده‌اند.»

اشاره حاجی‌زاده به چهارمین گزارش پنتاگون درباره سربازان آسیب‌دیده آمریکایی ناشی از حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا در عراق است. در این گزارش تصریح شده بود که شمار سربازانی که بر اثر حمله به پایگاه عین‌الاسد آسیب مغزی دیده‌اند، به ۱۰۹ نفر رسیده است.

این فرمانده ارشد سپاه پاسداران همچنین گفت: «مساله مهم در حمله به عین‌الاسد ریختن آبروی آمریکا و از بین بردن هیبت آن است، زیرا ما بزرگ‌ترین پایگاه آمریکایی را هدف قرار دادیم.»

حمله موشکی سپاه به پایگاه عین‌الاسد که به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی صورت گرفت، خسارات زیادی به بار آورد، اما به گفته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تلفات جانی نداشت. هم‌زمان نیز عنوان شده بود که نیروهای آمریکایی پیش‌تر از قصد این حمله ایران مطلع شده‌اند.

از جمله خبرگزاری رویترز با استناد به سه منبع "نزدیک به نهادهای اطلاعاتی" ایالات متحده و اروپا نوشته بود که جمهوری اسلامی تلاش کرده در این حمله به‌ویژه از کشتن سربازان آمریکایی خودداری کند.

"انتقام سخت" یا شعار "اخراج آمریکا"

هم‌زمان با حاجی‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز در گفت‌وگو با شبکه المسیره از تداوم "جنگ با دشمن" و حضور جمهوری اسلامی "در میادین جنگ" خبر داد. محمد حجازی گفت: «انتقام سخت ایران تا اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه و تنها و بی‌صاحب ماندن رژیم صهیونیستی ادامه دارد.»

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه نیز دیروز پنجشنبه در حاشیه مراسم چهلم قاسم سلیمانی همین مضمون را تکرار کرده و گفته بود: «راه حاج قاسم سلیمانی تا نابودی همه تروریست‌ها و اخراج آمریکایی‌ها از منطقه ادامه خواهد داشت.»

گر چه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پس از کشته شدن قاسم سلیمانی وعده "انتقامی سخت" را داده بود، اما پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه عین‌الاسد گفت که این تنها "یک سیلی" بوده و مهم پایان "حضور فسادبرانگیز آمریکا در این منطقه" است.

آمریکا علاوه بر عراق پایگاه‌های نظامی بسیاری در کشورهای اطراف ایران از جمله در افغانستان، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، قطر، اردن و ترکیه دارد که همگی بر اساس قراردادها و توافق با این کشورها به فعالیت خود ادامه می‌دهند. به همین خاطر به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی که از سوی برخی از این کشورها به تنش‌زایی در منطقه متهم است، نخست باید مشکلات خود را با آنها حل کند؛ مشکلاتی که از جمله با حضور پیدا و پنهان خود در سوریه و عراق یا حمایت از نیروهای نیابتی‌اش در لبنان و یمن تشدید شده‌اند.

از سوی دیگر، با وجود تداوم شعار "انتقام سخت" از سوی فرماندهان سپاه، ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده نیروهای مسلح آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی (سنتکام)، ۱۴ بهمن‌ماه گذشته اعلام کرده بود که تحرکات نظامی جمهوری اسلامی در منطقه "به حالت عادی" بازگشته و تمایلی برای رویارویی از سوی آنها دیده نمی‌شود.

سلامی خطاب به اسرائیل: حتما به دریا نگاه کنید

موضوع دیگری که بر تنش‌های منطقه‌ای و نیز بر تنش میان جمهوری اسلامی و کشورهای غربی و در درجه اول آمریکا افزوده، طرح موضوع "محو اسرائیل"‌ است. این موضوع علاوه بر فرماندهان پیش‌گفته سپاه، در روزهای گذشته از سوی دیگر مقام‌های نظامی ایران نیز دوباره عنوان شد.

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، دیروز پنجشنبه با اشاره به سخنان اخیر وزیر دفاع اسرائيل گفت: «به آنها می گوییم که اشتباه می‌کنید مثل همیشه، به شما می‌گوییم و این کلام با عمل همراه است "دست از پا خطا کنید هر دوی شما را می‌زنیم."»

نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل، سه‌شنبه گذشته گفته بود که این کشور با آمریکا به توافق رسیده تا بر سر رویارویی با نفوذ جمهوری اسلامی و متحدانش در منطقه "تقسیم کار" کنند. طبق گفته آقای بنت، آمریکا در عراق با ایران و نیروهای نیابتی‌اش مقابله خواهد کرد و اسرائیل نیز اهداف ایران و هم‌پیمانانش را در سوریه هدف قرار خواهد داد.

سلامی در ادامه سخنانش اسرائیل را تهدید کرد: «بارها به آنها گفته‌ایم روی آمریکا حساب نکنید، آنها یا دیر می‌رسند یا نمی‌رسند، اگر می‌خواهید حسابی اینگونه باز کنید حتما به دریا نگاه کنید چرا که آنجا نقطه نهایی سکونت شماست.»

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نیز سه‌شنبه گذشته گفته بود: «اسرائیل به زودی از صحنه روزگار محو خواهد شد.»

جمهوری اسلامی از ۴۱ سال پیش بدین‌سو اسرائیل را دشمن شماره یک و "آزادی قدس" را دکترین اصلی منطقه‌ای خود معرفی می‌کند. فرمانده کل سپاه پاسداران، ۲۳ آبان‌ماه گذشته نیز "از بین رفتن اسرائیل" را رؤیایی خوانده بود که به گفته او "به زودی" تحقق خواهد یافت.


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 200417] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم بهمن ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ ترس خامنه ای از مبتلا شدن به کرونا
فیلم/  انعکاس «نه بزرگ» مردم ایران به نظام و پایان «ته مانده مشروعیت» جمهوری اسلامی در رسانه های بین المللی
نظر عباس عبدی در مورد گزارش کارگردانی شده صدا و سیما ار رای گیری امروز: این گاف نیست + فیلم
فیلم/ سخنان جنجالی علی مطهری، بعد از رد صلاحیتش توسط شورای نگهبان!
عکس/ وضعیت خرید و فروش ماسک
فیلم/ دو صف متفاوت به فاصله کمتر از ۱۰۰ متر یکی صف خرید کت و شلوار با بن تخفیف و یکی صف انتخابات
عکس/ وقتیکه صدا و سیما یک عکس را برای چند شهر مختلف نشان میدهد.
فیلم/ دفن جسد بیمار مبتلا به کرونا در آبادان
فیلم/ رأی دهندگانی که با اتوبوس و مینی بوس به پای صندوق می آورند و رای هر نفر ۳۰ تا ۱۰۰ هزارتومان خریداری شده
فیلم/ تقلب حتی در انتحابات نمایشی
آمار عجیبی که فرماندار اصفهان اعلام کرد!
فرماندار اصفهان :  مشارکت 21 درصدی در انتخابات
عکس/ کسادی در حوزه های رای گیری/ اهواز
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: