کشته و زخمی شدن ۱۰ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود و ماکو 


روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ ماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهر نوسود، هشت کولبر زخمی و یک کولبر نیز کشته شد. همچنین طی روزهای گذشته یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان ماکو در پی شلیک نیروهای نظامی زخمی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهر نوسود واقع در استان کرمانشاه، هشت کولبر زخمی و یک کولبر کشته شده است.

بر اساس این گزارش، “احمد صحرایی ٢۴ ساله، فرزند مومن، اهل روستای دشه” جان خود را از دست داده.

در این گزارش، هویت هشت کولبر زخمی شده “عظیم امین‌زاده اهل روستای نروی”، “جبار محمدی”، “زاهد نوری”، “جلال نوری”، “شاهد اداک”، “رسول هوشی اهل روستای کلاش از توابع جوانرود”، “شادمان سیدی اهل روستای کلاش از توابع جوانرود” و “طاها سلمانی” عنوان شده است.

در خبری دیگر، طی روزهای گذشته یک کولبر به نام “ارکان عباسی” در نزدیکی روستای دیبک از توابع شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی در پی شلیک نیروهای نظامی زخمی شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.
[کد مطلب: 200562] [تاريخ انتشار: بيست و هشتم بهمن ۱۳۹۸ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم بهمن ۱۳۹۸ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۲۰ ، 23:20:02 توسط کارگر کمونیست
هیچ متوجه هستی که تو داری غیر مستقیم از این جنایت رژیم دفاع میکنی؟ آیا تو برای این ملت باستانی، آزادی، کرامت، نان، کار، مسکن، دستمزد با در نظر گرفتن تورم، صندوق بیمه بیکاری، آموزش و درمان رایگان، شرایط کار انسانی، جاده های مطمئن، دفاع از طبیعت و.....داری؟ ما کارگران کمونیست، خواهان اتحاد انقلابی همه کارگران در مقابل طبقه سرمایه دار و رژیم حامی آن هستیم. در عوض شما به اسم ایران و همه با هم قصد فریب کارگران را دارید تا آنها سیاهی لشکر طبقات استثمارگر شوند. آیا شوراها در شهرها، محلات، مراکز تولیدی و آموزشی و...از قدرت اجرایی برخوردار هستند؟ آیا زنان با مردان برابر هستند؟ آیا این ملتها که تو اسمش را اقوام می گذاری، حق دارن به زبان خود تدریس کنند و در چارچوب همین ایران، سرزمین خود را اداره کنند؟ یا نه قراره همچنان زبان فارسی به آنها تحمیل بشه،از مرکز براشون تعیین تکلیف بشه و منابعشان غارت بشه، عقب نگه داشته بشن و جوانهاشون قتل عام بشه؟ اگر انکار، امحاء و آسیمیلاسیون ادامه یابد،قطعن ما کارگران،زنان و ملتهای تحت ستم، آنقدر مقاومت خواهیم کرد تا سرانجام بر فاشیستهای دین و سرمایه پیروز شویم.
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم بهمن ۱۳۹۸ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۲۰ ، 20:19:14 توسط خرم دین
بله درسته ، وقتی افکار ضد ایرانی چپ را میبینم و هربار که این ملت باستانی به پا میخیزد و فریاد حمایت و اتحاد سر میدهد همین چپ ها هستند که به نواختن ساز ناکوک و نا امیدکننده و چوب لای چرخ گذاشتن اتحاد مردم میگذارند و از آوردن اسم ایران بیزارند . بله من در مقابل چپ از نوع ضد ایرانیش قرار گرفته ام بخصوص مثل شما تجزیه طلبش و هرکجا که بتوانم جلوی کسی که اتحاد اقوام ایرانی را در پهنای این جغرافیای کهن نپذیرد میایستم . میخواهد ترک باشد یا کرد و یا عرب و یا بلوچ و یا لر و یا فارس . من به این راحتی تن به تکه تکه شدن خانواده ام نمیدهم . اگر به جدایی باشد تمامی کردستان عراق و ترکیه و سوریه باید به کشورشان ایران بازگردانده شوند چون از کرد ایرانی تر در جهان نداریم .
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم بهمن ۱۳۹۸ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۲۰ ، 19:26:11 توسط کارگر کمونیست
خرم دین، ناخواسته ذهنیت واقعی خود را به نمایش گذاشتی! چرا؟ گیریم من بد اما رژیم جنایتکار و چپاولگر جمهوری اسلامی، ۷ نفر از همان هموطنان کورد تو را زخمی کرده و ۲ نفر دیگر را به قتل رسانده و تو به جای پرداختن به این جنایت هولناک و محکوم کردن آن، به من می تازی؟!!! به شوروی و چه و چه پرداخته ای! من که تاکید کرده ام "کارگران کمونیست خواهان اتحاد داوطلبانه کارگران و تهیدستان همه ملتها در ایران هستند". اما از قرار معلوم هدف تو در این جا تقابل با چپها، اسماعیل بخشی ها، سپیده قلیانها و کمونیستهاست و باصطلاح "خنثی کردن" نظر آنهاست و نه چیزی بیش از این! این سیاستها دیر زمانی است که نخ نما شده! بژی کورد و کوردستان، بژی به رخودان گه لی کورد. کوردستان گوریستانی فاشیستان. بمره رژیمی کوماری اسلامی ایران
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم بهمن ۱۳۹۸ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۲۰ ، 14:16:24 توسط خرم دین
این هم از چپ در جا مانده از نوع غیر ایرانی و فارسی نویسش که حتی اسم این استان ها را هم بلد نیست درست هجی کند و آسمان را به علی گودرز وصل میکند که تجزیه طلبی خودش را در خون کرد و بلوچ و ترک و عرب توجیح کند ، انگار کرمانی و سمنانی و شیرازی و تهرانی و رشتی هر روز در وان پر از شیر حمام میکنند و صبحانه آبگوشت خاویار میخورند و با لامبورگینی هایشان به سونا و باغ لواسانات میروند که کولبران مظلوم کردستان و جوانان عرب و بلوچ و ترک را مسخره کنند و خود غرق خوشی و خوشبختی هستند . آقای محترم شما بر طبل جدایی طلبیت بکوف ، لازم نیست مردم ایران را به جان یکدیگر بیاندازی ، رژیم خودش به شغل شریف شما در چهل و یک سال گذشته بخوبی مشغول بوده است . من در زندگی یک چپ گرا بوده ام ولی با وجود مبارک شما چپ ها و افکار ضد ایرانی تان هر روز خود را در فاصله بیشتری از چپ بی منطق می یابم . فرق ما مردم ایران با شما چپ ها این است که ما براندازیم و شما خانمان برانداز و در آرزوی تکه تکه کردن این مرز و بوم . در حکومت شورایی شوروی سابق کولبری یک کار لاکچری بحساب میآمد و مردم از گرسنگی به تن فروشی کودکانشان روی آورده بودند .
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم بهمن ۱۳۹۸ برابر با هفدهم فوريه ۲۰۲۰ ، 12:22:57 توسط کارگر کمونیست
رژیمهای جنایتکار و فاشیست حاکم بر ایران در طول صد سال تا توانستند با کمک مزدوران و جاشهای محلی، کوردستان، بلوچستان، خوزستان و آذربایجان را بعنوان مستعمره غارت و چپاول کردند. این رژیمها و طرفدارانشان نه مدافع ساکنین این سرزمینها بلکه در واقع عاشق سینه چاک نفت، گاز، معادن طلا مس، آهن، اورانیوم و...این مناطق بنام ایران هستند. بجای راه اندازی تولید و ایجاد مراکز تولیدی، اینچنین جوانان و پیران ملت کورد، بلوچ، عرب و تورک را قتل عام می کنند. کارگران کمونیست خواهان اتحاد داوطلبانه کارگران و تهیدستان همه ملتها در ایران هستند. اما واکنش مرکز گرایان تمامیت ارضی خواه به این جنایات، حقیقتن چندش آور است. این جماعت با شک و بدبینی به این ملتها مینگرند و آنها را بعضن تجزیه طلب میدانند. به همین خاطر با زدن خود به کوچه علی چپ و سکوت معنا دار، این جنایات را تایید می کنند. بنابر این اگر فردا روزی هر یک از این ملتها خواهان جدایی از ایران و تشکیل یک کشور مستقل بشنود، دیگر فریاد می کشم می کشم نکنند، چرا که آنها همیشه این ملتها را انکار کرده اند. جمهوری اسلامی به همت توده ها نابود باید گردد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
ویدیو دیگری از حمله به شهردار آبادان و فرار وی 
 کاریکاتور / سلام فرمانده 
قدرت نمایی استوار نیروی انتظامی با حرکات رزمی وحشیانه بر روی دختر مردم
ضرب و شتم شهردار آبادان توسط هموطنان معترض
سعید حافظی که مشکلات متروپل را افشا کرده است قبلا مورد مرحمت دلسوزان نظام قرارگرفته بود
 افشاگری در مورد حسین عبدالباقی ، زمینخوار  بزرگ و صاحب برج متروپل آبادان : چرا این برج فروریخت؟
لحظه فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان
معجزه ای دیگر از صدا وسیما در ماجرای متروپل آبادان!!
 سعید حافظی: خبر مرگ عبدالباقی دروغ است
 اقتصاد جمهوری اسلامی فرو پاشیده است؟
 خانه حسن‌ شماعی‌زاده در نیاوران تخریب شد / وی گفته بود که فروشنده خانه‌ او در کشتار تابستان ۱۳۶۷ شرکت داشت
 علی پیرهادی : خواهر عبدالباقی ها عروس شمخانی ست و حسین عبدالباقی ارتباط مالی با پسر محسن رضایی داره