هشدار کارشناسان نسبت به شیوع کرونا: فاجعه‌ای بزرگ در ایران در راه است


 نرگس رضایی/ خبرگزاری آناتولی : با آغاز تعطیلات نوروزی در ایران درست در میانه بحران شیوع کرونا و خروج میلیون‌ها مسافر از استان‌های درگیر این ویروس، کارشناسان حوزه سلامت و اجتماعی این کشور در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری «آناتولی» به تشریح ابعاد فاجعه پیش‌ رو پرداخته و هشدار دادند که بعد از 13بدر یک سوم تا یک چهارم جمعیت ایران به کرونا مبتلا خواهند شد.

کریم همتی، سرپرست جمعیت هلال احمر ایران رسما اعلام کرد تنها طی 4 روز (27 اسفند تا اول فروردین) 970 هزار خودرو با ظرفیت حدود 3 میلیون مسافر از استان‌های درگیر کرونا خارج شده‌اند که حدود 2400 نفر از این مسافران دارای علائم بیماری کرونا بوده‌اند که در پی این اظهارات نگرانی‌ها نسبت به شیوع بیشتر کرونا در ایران عمیق‌تر شد و زمانی به اوج رسید که علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از «اوج گرفتن کرونا در بازگشت مسافران تهرانی» سخن گفت.

موضوعی که ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار «آناتولی» این وضعیت را «بسیار خطرناک» خوانده و تصریح کرد: این افراد حتی اگر مورد معاینه قرار گیرند چون بیست درصد مبتلایان هیچ گونه علامتی ندارند، به راحتی وارد اجتماعات شده و ما در سیزده بدر شاهد عواقب آن خواهیم بود.

- 500 هزار نفر در ایام تعطیلات نوروزی گرفتار کرونا خواهند شد

وی گفت: اگر سه میلیون نفر مسافرت کرده‌اند، می‌توانیم بگوییم که 500 هزار نفر در ایام تعطیلات نوروزی گرفتار این بیماری خواهند شد، بنابراین با توجه به تعداد کسانی که مبتلا می‌شوند و علایمی ندارند باز درصدی که اعلام خواهد شد کمتر از معمول خواهد بود به دلیل اینکه تعدادی اصلا مراجعه نمی‌کنند و تعدادی که مراجعه می‌کنند ممکن است نتیجه آزمایششان منفی باشد چون بیست درصد کسانی که آزمایش می‌شوند جوابشان منفی است و خیلی از کسانی که مثبت هستند ممکن است در اماکن عمومی و اجتماعات حضور یافته و دیگران را مبتلا کنند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران ادامه داد: به نظر می‌رسد این سه میلیون نفر اگر جابجا شوند که البته در ایام تعطیلات به این رقم به صورت قابل ملاحظه‌ای افزوده خواهد شد باید منتظر باشیم که بعد از 13 بدر حدود یک سوم تا یک چهارم جمعیت ایران به کرونا مبتلا خواهند شد و مشکلات عدیده‌ای را به وجود خواهند آورد.

- مسئولان پیام متضاد دادند مردم سردرگم شدند

دکتر مصطفی اقلیما، جامعه‌شناس و رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران نیز در تحلیل این مساله از بعد جامعه‌شناختی به خبرنگار «آناتولی» گفت: از آنجا که مسئولان ایرانی با شیوع کرونا هر کدام پیام متفاوت و متضادی داده و هر کدام نقطه نظری متفاوت ارائه دادند مردم واقعا نمی‌دانند چه کار کنند یکی از پزشکان مسئول می‌گوید 40 تا 60 درصد مردم باید کرونا بگیرند تا این بیماری ضعیف شود و با مسافرت مردم فکر می‌کنند با انتقال بیماری، کرونا را ضعیف خواهند کرد.

وی افزود: نکته مهم دیگر این است که مردم از این شرایط خسته شده‌اند چون هر مسئولی چیزی می‌گوید و آنها واقعا سردرگم شده‌اند و نمی‌دانند چه کار کنند و از آنجا که در سالهای اخیر فشارهای بسیاری از جمله فشار اقتصادی به مردم ایران وارد شده، دیگر مردم از زندگی بریده‌اند و می‌گویند تا زنده‌ایم زندگی کنیم.

اقلیما گفت: وقتی رییس‌جمهور کشوری اصلا به قرنطینه اعتقاد ندارد و آن را اعمال نمی‌کند طبیعی است مردم هم هر جا دلشان خواست می‌روند و می‌آیند و بیش از این نباید توقع داشت. از سوی دیگر مردم وقتی در خیابانها شاهد تردد عده زیادی هستند فکر می‌کنند خطری تهدید نمی‌کند و شروع می‌کنند به تردد در معابر در حالیکه ویروس به سرعت از همین معابر از انسان به انسان منتقل می‌شود.

- فقدان سیستم مدیریت یکپارچه و رویکرد متناقض مسئولان


رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران در ادامه تصریح کرد: باید به ریشه یابی این رفتار مردم پرداخت چون همه اقشار در خصوص کرونا اهمال می‌کنند و به رغم هشدارهای بهداشتی به تردد در معابر ادامه می‌دهند. علت اصلی آن رویکرد مسئولان در این زمینه است که اصلا اعتقادی به قرنطینه ندارند و برخی هم معتقدند برای ضعیف شدن بیماری باید تعداد زیادی این بیماری را بگیرند و نتیجه همین می‌شود که در جاده‌ها شاهد ترافیک سنگین خودروها هستیم که سرنشینان آن بیماری را به همه جا منتقل می‌کنند.

اقلیما افزود: مردم وقتی به این نتیجه می‌رسند که باید برای ضعیف شدن بیماری باید به آن مبتلا شوند و قرنطینه‌ای هم در کار نیست احساس خطر هم نکرده و بی پروا به گردش و تفریح می‌پردازند.

وی تاکید کرد: اگر دولت در این رابطه تدابیر سختگیرانه‌ای اتخاذ می‌کرد کسی از خانه‌اش بیرون نمی‌آمد چون بحث سلامتی و جان آدمهاست و بیماری مسری شوخی بردار نیست. قطعا اگر از ابتدا قم قرنطینه می‌شد، کشور قرنطینه نمی‌شد با اینهمه تضاد در اقدام مسئولان مردم هم سردرگم شده و هر کاری که دوست دارند انجام می‌دهند. ضمن اینکه در این مورد خاص که وزارت بهداشت باید تصمیم‌گیری کند شاهد تعدد دستگاههای تصمیم‌گیر هستیم که بسته به اهدافشان تصمیم می‌گیرند و طبیعی است مردم هم چندان هشدارهای وزارت بهداشت را جدی نگیرند.

- مردم ایران به مرگ و زندگی بی تفاوت شده‌اند

این جامعه شناس ایرانی اظهار داشت: از سوی دیگر مردم بی تفاوت شده‌اند و هیچ چیزی برایشان مهم نیست و این اتفاق زمانی می‌افتد که مردم امید و هدفی برای آینده نداشته باشند.

اقلیما افزود: در تحقیقی که انجام دادیم 50 درصد افراد نگران بیکاری و اتفاقات بعد از آن بودند. آنها از آینده می‌ترسند. دیگر امید خود را از دست داده‌اند و اگر امید از جامعه‌ای گرفته شود مردم هم بی‌تفاوت می‌شوند و زنده بودن و نبودنشان هیچ فرقی برایشان نمی‌کند.

موضوعی که کدخدازاده، جامعه شناس دیگری در گفتگو با «آناتولی» با مقایسه رفتار مردم ایران و جوامع دیگر در بزنگاهها و شرایط غیرعادی از جمله شرایط امروزی شیوع کرونا از پدیده‌ای پیچیده سخن گفت که به نوعی «بی خیالی از واقعیت» است. وی افزود: وقتی اخبار آمریکا و دیگر کشورها که به نوعی درگیر کرونا هستند را پیگیری می‌کنیم می‌بینیم وقتی در این کشورها اعلام می‌کنند که شرایط غیرعادی است و مردم به خاطر سلامتی خود قرنطینه شوند یکباره آن روز مواد غذایی در فروشگاهها تمام می‌شود و مردم با مراجعه به فروشگاهها مایحتاج خود را تهیه کرده و در خانه می‌نشینند. اما در ایران این اتفاق نمی‌افتد. در ایران پدیده‌ای هست که بسیار پیچیده تر از این حرف‌هاست که می‌توان گفت نوعی بی خیالی از واقعیت است.

بنابراین با توجه به تحلیل کارشناسان و اظهارات علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران که نسبت به اوج گرفتن کرونا در بازگشت مسافران تهرانی هشدار داده، بنظر می‌رسد در روزهای آینده موضوع کرونا ابعاد وسیع تری پیدا کند. ضمن اینکه نگرانی‌ها زمانی عمیق تر می‌شود که روز شنبه مرکز مدیریت راه‌ها از ترافیک سنگین در برخی از آزادراه‌های خروجی تهران خبر داد و اعلام کرد آزاده راه تهران –کرج، آزاد راه کرج- قزوین و جاده تهران-ساوه از "ترافیک سنگینی" برخوردار است و با افزایش تعداد مسافران اوضاع وخیم تر خواهد شد. به گونه‌ای که رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران پیش بینی می‌کند تا یک چهارم جمعیت ایران به این بیماری مبتلا شوند.

گفتنی است بر اساس آخرین آمار (دولتی) وزارت بهداشت ایران تا کنون 1685 نفر به دلیل ابتلا به کرونا در این کشور جان باخته و 21638 نفر نیز به آن مبتلا شده‌اند.


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 202818] [تاريخ انتشار: چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم مارس ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم مارس ۲۰۲۰ ، 21:51:35 توسط کارگر کمونیست
ظاهرن رژیم برای "مقابله" با کرونا، روش "ایمنی گله ای" را در پیش گرفته، به این معنا که پاندمی زمانی رو به کاهش میره که ۶۰ تا ۷۰ درصد آدمها مبتلا بشن، بعد افول میکنه و بتدریج کم میشه. در این روش رفت و آمدها رو به حد اکثر میرسونند تا آدما سریعتر مبتلا بشن و پیک نمودار بخوره. در ایمنی گله ای آدمهای زیادی میمیرن، که برای رژیم ۲ تا خوبی داره یکی حذف بازنشستگان و ضعفا و دوم، سرعت بخشیدن به خارج شدن از پاندمی. تا امروز رژیم داشت روی شکستن قرنطینه مانور میداد و ایمنی گله ای رو بکارگرفته بود. متاسفانه کارگران و دیگر اقشار خلق، سرنوشتشون رو سپردن به دست دشمنان خودشون که اونها هم خواستهای خودشون رو با اعمال حکومت نظامی به بهانه کرونا، حتی در کشورهای اروپایی به اجرا می گذارند و بودجه ای رو که حاصل رنج کارگران است رو غارت کرده بین بانکها و کمپانیهای بزرگ تقسیم می کنن! و کسی هم صداش در نمیاد. جان باختن میلیونها بازنشسته و بیماران مزمن برای طبقه بورژوازی امپریالیستی یک جشن باشکوهه. لذا، یا کارگران متحد، متحزب و مسلح شده و با انقلاب سرخ، نظام طبقاتی رو از میان بر میدارند یا باید به بربریت گردن بگذارند!
نوشته شده در تاريخ چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم مارس ۲۰۲۰ ، 18:12:58 توسط ۱۲ مل
آنچه امروز در ایران شاهد هستیم فراتر از ج.ا.؛ خمینی؛ تشیع؛ اسلام؛ روشنفکران و اپوزیسیون توخالی وغیره است. هرچند پرداختن به تک تک این مصیبها و موشکافی بدون تعارف ایرانی مهم است اما کرونا بدبختی فرهنگی را آشکار ساخت که قرنها از خود استوره Fake ساخته بود. حادثه کرونا عمق فاجعه فرهنگ بس پوچ ایرانی را آشکار میسازد. حوادث چند قرن گذشته نتوانست همانند کرونا چهره واقعی ایرانیان را به جهانیان معرفی کند. باید امیدواربود که موشکافی های دقیقتری ازاین فرهنگ مذموم برای آگاهی ملتها منتشر و پشت این ماسک بهتر آشکار شود.
نوشته شده در تاريخ چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم مارس ۲۰۲۰ ، 17:23:30 توسط آذر
ج-ا، طی ۴۱ سال گذشته بارها و بارها نشان داده است که کمترین ارزشی برای جان و حفظ سلامتی مردم قائل نبوده و نیست. در این روزهای وحشت و مرگِ ناشی از شیوع ویروس کرونا، که طبق آخرین آمارهای دولتی تا ظهر روز یکشنبه سوم فروردین تعداد مبتلایان به ۲۱ هزار و ۶۳۸ نفر و تعداد جانباختگان به ۱۶۸۵ نفر رسیده است، ج-ا، و حسن روحانی با بیان اینکه ۷۰ در صد مردم باید کرونا بگیرند، عملا نقشه ابتلای ۵۸ میلیون نفر از مردم را به ویروس کووید ۱۹ در سر دارد. مبتلا شدگانی که با احتساب معیار سازمان بهداشت جهانی که اگر فقط دو درصد از مبتلایان با خطر مرگ مواجه باشند، دست کم یک میلیون و ۱۶۰ هزار نفر از توده های مردم ایران با کابوس مرگ تدریجی ناشی از ابتلا به بیماری ویروس کرونا روبرو هستند..به چنین رژیم و حاکمیتی این چنین تبهکار و جنایت پیشه، نباید اجازه بقا و ماندگاری داد تا همچنان به جنایات خود ادامه دهد. اینروزها که کارگران و عموم توده های میلیونی مردم ایران با گرفتاری و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا مواجه اند، باید بدانند که ویروس کشنده تری بر جان و زندگی آنان چنگ انداخته است. ویروسی بنام جمهوری انسان کُشِ اسلامی.
نوشته شده در تاريخ چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم مارس ۲۰۲۰ ، 16:10:20 توسط روشنگر- از آلمان
رئیس جمهور ابله رژیم میگوید که ضد انقلاب میخواهد با بیرون نیامدن مردم اقتصاد ایران را تعطیل کند. مگر یک مشت آخوند تشنه قدرت نفهم از هشدار چهارتا کارشناس چیزی میفهمد؟ نه!!!
نوشته شده در تاريخ چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم مارس ۲۰۲۰ ، 10:28:52 توسط سخنگو
در كشوري كه مردمش جانشان را سخاوتمندانه در را خميني و خامنه أي داده اند و ميدهند مقامات ترسي أز جان دادن مردم ندارند . سعادت و زندگي مردم إيران روزي شروع ميشود كه دست أز شهيد شدن بردارند و فرياد بزنند " أز زندگي من چيزي با ارزش تر نيست " و خامنه أي و أراذل ديگر حكومت اگر شهيد لازم دارند بچه هاي خودشان را أز امريكا و اروپا برگردانند و تبديل به شهيد كنند . سازمانهايي هم كه كإرشان با شهيد و شهادت پيش ميرود فكري بكنند . ان روز روز بزرگي خواهد بود .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
ویدیو دیگری از حمله به شهردار آبادان و فرار وی 
 کاریکاتور / سلام فرمانده 
قدرت نمایی استوار نیروی انتظامی با حرکات رزمی وحشیانه بر روی دختر مردم
ضرب و شتم شهردار آبادان توسط هموطنان معترض
سعید حافظی که قضیه مترو پل را افشا کرده بود مورد مرحمت دلسوزان نظام قرارگرفت
 افشاگری در مورد حسین عبدالباقی ، زمینخوار  بزرگ و صاحب برج متروپل آبادان : چرا این برج فروریخت؟
لحظه فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان
معجزه ای دیگر از صدا وسیما در ماجرای متروپل آبادان!!
 سعید حافظی: خبر مرگ عبدالباقی دروغ است
 اقتصاد جمهوری اسلامی فرو پاشیده است؟
 خانه حسن‌ شماعی‌زاده در نیاوران تخریب شد / وی گفته بود که فروشنده خانه‌ او در کشتار تابستان ۱۳۶۷ شرکت داشت
لباس‌هایی که پوشیده نشد؛ شکست طرح تحمیل مد حکومتی در ایران