ویروس کرونا: ساختۀ انسان یا طبیعت؟


فردریک کِک، مدیر آزمایشگاه "مردم‌شناسی اجتماعی" در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه، در بارۀ تصورات و نظریات غیرعقلانی پیرامون ویروس کرونا پژوهش می‌کند. پرسش اصلی که پایۀ کار او را تشکیل می‌دهد چنین است: در رویارویی با پدیده‌های ناشناخته، نظریات غیرعقلانی و خیالبافی‌های بی‌اساس چگونه شکل می‌گیرد؟ روزنامۀ فیگارو مصاحبه‌ای را با او منتشر کرده است.

به گفتۀ فردریک کِک ، اصولاً این فرض که همۀ قدرت‌های جهانی در حال مقابله با ویروسی هستند که احتمالاً از خفاش یا حیوانی دیگر به انسان منتقل شده، برای بسیاری از مردم قابل هضم و قبول نیست. برای بسیاری از آنان آسان‌تر است که فرض شود این ویروس توسط خود آدم‌ها، و با اهدافی سیاسی یا سودجویانه تولید شده است. مثلاً برخی معتقدند که ویروس کرونا با هدف هراس افکندن و سپس فروش دارو یا ماسک در ابعاد جهانی ابداع شده است. فردریک کِک  تأکید می‌کند که "زنجیرۀ علیت‌های طبیعی را شناختن و فهمیدن بسیار دشوار و دور از دسترس عامه است، اما یک علیت ساده و یک‌بُعدی بلافاصله قابل درک است".

طبیعت، بزرگ‌ترین خطر میکروبی است
طبیعت به طور خودکار و از طریق ساز و کارهای اتفاقی و جهش‌های (موتاسیون) متعدد، ویروس‌هایی را می‌سازد که می‌تواند برای انسان بسیار خطرناک باشد. در حالی که این کار، یعنی اختراع ویروس و پراکندن آن در دنیا برای انسان کار بسیار دشواری است. در سال ٢٠٠٣ که ویروس "سارس" شایع شد، متخصصان به درستی گفتند که "طبیعت بزرگ‌ترین تهدید تروریسم میکروبی" برای بشر است.

در پاسخ به پرسش فیگارو در بارۀ وحشت از جنگ میکروبی و رفتارهای متفاوت دولت‌ها، فردریک کِک می‌گوید: "از زمان جنگ کُره (١٩۵٠ تا ۵٣) تا امروز، نگرانی از جنگ میکروبی پیوسته در چین وجود داشته، زیرا در جنگ کره آمریکایی‌ها سلاح‌های شیمیایی به کار بردند؛ همان سلاح‌هایی که در زمان جنگ دوم، توسط ژاپنی‌ها ساخته شده بود.

در آمریکا نیز وحشت از این نوع سلاح‌ها یا نگرانی از انتشار تعمدی ویروس‌های مرگ‌آور، در دوران جنگ سرد بسیار جدی شد. در آن سالها حتی به کودکان آمریکایی آموزش داده می‌شد که هنگام حملۀ شیمیایی یا اتمی دشمن چگونه رفتار کنند. آمریکایی‌ها فرض فروش تکنولوژی میکروبی توسط شوروی به دولت‌های یاغی را صد درصد درست می‌دانستند و هنوز هم می‌دانند".

فردریک کِک یادآوری می‌کند که بعد از حملۀ تروریستی یازده سپتامبر ٢٠٠١، ارسال نامه‌های حاوی میکروب آنتراکس (سیاه‌زخم) وحشت و هراسی همه‌گیر در میان آمریکایی‌ها پراکند و نظریات و توهماتی حیرت‌آور را شایع کرد. اما بعدها معلوم شد که پاکت‌های آلوده توسط  یک بیولوژیست آمریکایی فرستاده می‌شد که افکار سیاسی عجیب و غریبی داشت.

بی‌اطمینانی نسبت به شرکت‌های بزرگ داروسازی
فردریک کِک به این نتیجه رسیده که در کشورهای اروپایی، اکثر توهمات توطئه در ارتباط با ویروس کرونا، علیه صنایع داروسازی و شرکت‌های عظیم بین‌المللی شکل می‌گیرد. فراتر از این شرکت‌ها، بسیاری از نظریات "توطئه" کل نظام سرمایه‌داری را مسبب و بانی اصلی اپیدمی جهانی می‌داند.

شرکت‌های داروسازی قدرتمند مثل "سانوفی"، "روش" یا "جی.اس.کی" (GSK)، بارها متهم شده‌اند که برای ساخت و  فروش جهانی واکسن کووید ١٩ از قبل نقشه کشیده و همه چیز را برنامه‌ریزی کرده‌اند. کمبود، سرقت و احتکار ماسک در کشورهای اروپایی، این نوع نظریات را رایج‌تر کرده است.

به گفتۀ فردریک کِک، افکار غیرعقلانی، نظریات توطئه و البته خیالبافی‌هایی که به سحر و جادو و ماورالطبیعه نظر دارند، همیشه در دوران اپیدمی‌ها و سالهای "مرگامرگ" رواج داشته است. او یادآوری می‌کند که حتی در مورد بیماری ایدز در آفریقا شایع بود که آمریکایی‌ها ویروس اچ.آی.وی (HIV) ساخته‌اند تا با "تهدید افزایش جمعیت آفریقا" مقابله کنند. بیماری اِبولا نیز در کشورهای آفریقایی با شایعاتی از این دست همراه بود. فردریک کِک می‌گوید که در دوران استعمار، اکثر آفریقایی‌ها اطمینان داشتند که پزشکان اروپایی با هدف انتقال و شیوع بیماری به کشور آنها آمده‌اند.

اما فردریک کِک گوشزد می‌کند که فقط آفریقایی‌ها نبودند که در مورد پیدا شدن بیماری ایدز در دهۀ ١٩٨٠ شایعه‌سازی می‌کردند: در اروپا و بخصوص در آمریکا، هم‌جنس‌گرایان به عنوان تنها مسببان شیوع بیماری شناخته شده و گاه با حملات و اتهاماتی مطلقاً بی‌اساس مواجه بودند.

در پایان، فردریک کِک بار دیگر بر این اصل تأکید می‌کند که "همیشه، یافتن و فهمیدن زنجیرۀ علیت‌های طبیعی و زیست‌محیطی، پیچیده‌تر و دشوارتر از خیالبافی‌های ساده‌انگارانه است". / رادیو فردا

[کد مطلب: 202996] [تاريخ انتشار: ششم فروردين ۱۳۹۹ برابر با بيست و پنجم مارس ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم مارس ۲۰۲۰ ، 15:16:35 توسط روشنگر- از آلمان
سال 2003 تا قبل از اینکه ویروس شناس المانی دروستن ویروس سارس که از همنوع کروناست را کشف بکند و خفاشی پیدا کرد که ناقل این ویروس بوده و بدنبالش کیت یا تست شناسائی کرونا را تهیه کرد که الان میلیونها نفر مدیون زحمات این ویرولوگ المانی هستند که تست تشخیص میدهند!بشر همیشه در عالم نادانسته های خودش بدنبال جواب سوالش میگردد و جائیکه عقلش قد ندهد به تئورهای توطئه متوسل میشود چونکه راه حل یا جواب ساده ای ارائه میکنند بجای سالیان طولانی به کار تحقیق علمی در لابورها بپردازند!اصلا اثبات اینکه این ویروس در خفاش بوده یا هست خیلی راحت است یک خفاش چینی همان منطقه را زیر میکوسکوپ کالبدشکافی بکنند با همه بافت شناسی اجزای بدنش که آنوقت پیدایش میکنند یا نه؟ کودک که بودیم اولیا همیشه سفارش میکردند وقت غروب که خفاشها به پرواز در میامدند به خانه برگردیم چونکه خفاشها علاوه بر چندش آور بودنشان قیافه شان میگفتند خطرناکند!قدیمیها لابد چیزی دیده یا تجربه کرده بودند که میگفتند از تماس با خفاشها پرهیز باید کرد و این تازگی ندارد!جالبه خفاشها خودشان قویترین جاندار مقاوم در مقابل صدها نوع ویروسند با سیستم دفاعی عالی!
نوشته شده در تاريخ هفتم فروردين ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم مارس ۲۰۲۰ ، 14:30:26 توسط بابک
آقای فردریک کِک پس تو شک داری که این جاندار دو پا چه کارهائی نمیتونه انجام بده ولی اینو بدان که همین جاندار دو پا روزی خودشو با دست خودش٬ خودشو نابود میکنه٬ حالا تو اینو به حساب توهم بزار. صد سال پیش هم همین جاندار فکر نمیکرد بتونه تو آسمون پرواز کنه یا به تکنولوژی پیشرفته امروزی دست پیدا کنه. من کاری ندارم این آخوندهای شپشو کثیف چه میگویند ولی اینو فهمیدم الان بین ابرقدرتها جنگ اتمی درنمیگیره ولی بوسیله جنگ اقتصادی و بیولوژیکی میخواهند پدر همدیگرو دربیارن غافل از اینکه دامن خودشونو میگیره وبی خیال مردم.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی