ایران پس از کرونا کجا می‌رود؟ 


فرزاد مرادی، يورونيوز/

با شیوع ویروس کرونا در جهان و ایران، بررسی و تحلیل تبعات آن در محافل سیاسی ادامه دارد و متفکران هر جامعه متناسب با شرایط کشور خویش بدان می‌پردازند. طبیعی است که پس از هر فاجعه جستجو برای یافتن پاسخ‌ها آغاز می‌شود، پاسخ به پرسش‌هایی نظیر آن که اتفاق چگونه روی داده و پس از آن چه خواهد شد؛ برای جلوگیری و پیشگیری چه باید کرد و مسئول کیست؟

هر بحرانی سیستم‌های داخلی و بین المللی، ساختارها، هنجارها و نهادهای آن را متأثر از مؤلفه‌های ویژه خود می‌کند. پیچیدگی های جهان چنان شده که دیگر لزوماً جنگ‌ها و نهادهای بین‌المللی چون سازمان ملل نیستند که اثرگذار باشند، بلکه بازیگرانی متنوع جهان داخلی و پیرامونی را به خود جلب می‌کنند؛ بازیگرانی غیردولتی که حملات ۱۱ سپتامبر را شکل دادند، جریان داعش و حالا کرونا که زاییده از غیر اراده انسان‌های عادی ولی ترسناک و مرگبار برای آنها بدان حد که همه آدمیان کره خاکی را در گیر خود کرده است.

ایران از یک طرف با آمار بالای مبتلایان و مرگ و میر و از طرف دیگر درگیر تبعات گوناگون ناشی از کروناست که زنگ هشدارها را به صدا درآورده است.

درون قدرت

مقامات رسمی ایران تا کنون هنوز هیچ مقام اجرایی و یا مرتبط با کوتاهی‌های شیوع کرونا را برکنار نکرده و تلاش دارند زمینه‌های شکاف درون قدرت را کنار بگذارند تا تصمیم‌گیری و ساماندهی رفع بیماری دچار اختلال نشود. از این رو همواره بر اتحاد درون ساختاری تاکید می‌کنند و بر تصمیمات و برنامه‌های خود ایمان دارند. به عبارت بهتر، حکومت در این شرایط بحرانی شکاف‌های درون ساختاری خود را مانع شده و از بروز آن ممانعت می‌کند.

هر چند به دلیل وضعیت خاص سیستم سیاسی ایران منازعات درونی بروز نکرده اما این وضعیت منتظر رسیدن زمانی است که هر بخش، بخش دیگری را متهم به ناتوانی کند. دولت روحانی مخالفان پرقدرتی در بخش‌های انتصابی دارد که فعلاً آتش بس داده‌اند اما این به معنای پایان جدال‌ها نیست.

روابط خارجی

روابط خارجی ایران نیز متاثر از کرونا شده است. از آنجایی که چین وارد کننده اصلی ویروس به ایران بوده و از سویی دیگر بزرگ‌ترین طرف تجاری ایران هم هست لذا جایگزینی کشوری به جای آن سخت و تقریبا ناممکن است.

همچنین تلاش‌ دستگاه دیپلماسی ایران برای بهره‌برداری از مرگ و میر و مبتلایان کرونا، نتوانسته به کاهش و یا رفع تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا بیانجامد. هرچند ایران درصدد دریافت کمک‌هایی از صندوق بین المللی پول و برخی کشورهای اروپایی است اما حتی در صورت موافقت، این امر به منزله نتیجه مطلوب برای حکمرانی ایران نیست.

دولت آمریکا به ادامه و تشدید محدودیت‌های تجاری و مالی پافشاری می‌کند و بر این باور است که کمک‌های انساندوستانه هیچ وقت تحریم نبوده‌اند. ادعایی که مقامات جمهوری سلامی آنرا نمی‌پذیرند. به نظر می‌رسد اشتباه حکومت ایران آن است که سیاست جهانی را تقابل دموکراسی و دیکتاتوری یا برپایه اخلاق می‌پندارد، در حالی که سیاست بین الملل با منافع ملی کشورها مرتبط است. به همین دلیل دیپلماسی کرونایی به همکاری ایران و آمریکا منتهی نشده و خبری از کاهش منازعات نیست. رهبر ایران پیشنهاد کمک آمریکاییان به بیماران ویروسی را رد کرده و خود ایالات متحده را متهم تولید و توزیع کرونا معرفی کرد. سایر مقامات جمهوری اسلامی نیز پیشنهادها را با بی میلی کنار گذاشتند. به نظر می‌رسد ایران بمانند چین از تبعات کرونایی شدن اقتصاد کشور نگران است و آن را در تکمیل محدودسازی و بسته‌تر کردن کشور می‌بیند.

این کشور دشوارترین دوران روابط خارجی خود را از منطقه تا بین الملل سپری می‌کند، به گونه‌ای که روابط ایران با همسایگان و کشورهای حوزه خلیج فارس تا رویارویی نیابتی پیش رفته است. گسترش کرونا هم نتوانسته تنش‌ها را کاهش دهد.

جامعه و ملت

در سالیان اخیر شکاف محسوس و قابل فهمی میان حکمرانی جمهوری اسلامی و جامعه آشکار شده است. اصناف و طبقات اجتماعی با بهره‌گیری از ابزار مخالفت از جمله اعتصاب و اعتراضات خیابانی صدای متفاوتی نسبت به قدرت علنی می‌کنند. جمهوری اسلامی در ادامه اعتراضات خیابانی وسیع آبان گذشته و دی‌ماه دو سال پیش، پس از ۴۰ سال پایین‌ترین سطح مشارکت انتخاباتی را در اسفند سال گذشته تجربه کرد. این در حالی است که با شروع دور دوم ریاست جمهوری دولت حسن روحانی شاهد یکی از شدیدترین دوران سانسور اینترنت و برخورد خیابانی با معترضان بوده‌ایم؛ دولتی انتخابی اما سرکوبگر. از همین رو روابط قدرت و ملت پیش از کرونا در جایگاه مطلوب نبوده و گسست به روشنی دیده می‌شود‌.

در مورد دوران پس از کرونا در جامعه دیدگاه‌های متفاوتی دیده می‌شود که با خوش‌بینی‌های اعلامی حکومت در تضاد است. از نگاه بخش بزرگی از جامعه عدم قرنطینه قم از علل اصلی شیوع کرونا و به خطر افتادن جان مردم بوده؛ به همین دلیل آنها حکومت را مسبب اصلی چنین وضعی می‌دانند.

مردم احساس نمی‌کنند دولت و حکومت بهتر عمل می‌کند. جامعه در حال مراقبت بهداشتی از جان و سلامت خویش است اما می‌داند با اوضاع ایده‌آل و مناسبی روبرو نیست و تضمینی برای امنیت و رونق اقتصادی وجود ندارد، آن هم در کشوری که در کاهش ارزش پول ملی و تورم به دقیقه بند است و ثباتی ندارد. با این حال بسیاری از مردم در حالی که به اقتصاد کشور پس از کرونا خوشبین نیستند اما تمایلی هم برای بی ثبات کردن وضع موجود ندارند زیرا از هرج و مرج ناشی از آن می‌ترسند.

ایران با گرفتاری‌ کاهش قیمت، تولید و فروش نفت و انرژی همراه است که بر سیاست داخلی اثر مستقیم دارد. نوسات اخیر قیمت نفت و کاهش کم‌سابقه فروش این کالا بر اقتصاد کشور فشار سنگینی وارد کرده و بدلیل شرایط کرونایی دریافت مالیات‌ها را بعنوان راهی برای جبران کاهش درآمدهای نفت دچار چالش کرده است. از سوی دیگر بودجه سال جاری بدون تصویب مجلس و صرفاً با حکم حکومتی رهبر به دولت ابلاغ گردیده و بر اساس نظر کارشناسان، بعد از عبور از وضعیت کرونایی نیازمند متمم خواهد بود.

در این احوال، دولت تلاش دارد با افزایش سقف حقوق کارمندان اداری در سال جاری و برخی معافیت‌های مالی، بانکی و یارانه‌های اندک معیشتی در راستای کاهش چنین شکاف رشد یافته‌ای گام بردارد اما معلوم نیست آیا برای اثرات زیان‌بار ناشی از تعطیلی کسب و کار آمادگی دارد یا نه. به نظر نمی‌رسد موضوع به این راحتی باشد، زیرا هنوز وضعیت افزایش حقوق و دستمزد کارگران نامشخص بوده و جلسات روزهای پایانی سال قبل با مخالفت کارگران همراه شده است. در سال‌های اخیر اعتصاب کارگری در ایران نیز ابعاد وسیع‌تری یافته است.

هنوز مشخص نیست مدیریت ماه‌های آینده برای سیستم سیاسی ایران ساده یا سخت باشد اما افزایش چالش‌های ارزشی و اعتباری به همراه رویارویی‌های میدانی برای حکمرانی ایران انتظاری طبیعی نیست که به استقبالش نشسته باشد.


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 203570] [تاريخ انتشار: پانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سوم آوريل ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با پنجم آوريل ۲۰۲۰ ، 15:26:14 توسط روشنگر- از آلمان
کاربر آذر که نوشته:"مذهب یک امر خصوصی است.این،رویکرد کمونیستها نسبت به مقوله مذهب است."این حرف که مذهب یک امر خصوصی باشد یا باقی بماند یعنی اجازه بدهیم که خرافات و نادانی مردم ادامه داشته باشد در حالیکه کارل مارکس با شناخت کاملی که از نقش مخرب تخدیرگر ادیان داشته گفت:دین افیون یا تریاک توده هاست!که حرفی کاملا درست است و بارها هم ثابت شده خصوصا در ایرانش که دیدیم یا میبینیم!اینکه اعتقاد مذهبی امری خصوصی باشد مال زمانیه که دموکراسی در جامعه شکل گرفته باشد و در رسانه های آزاد بشود در مورد مذاهب روشنگری کرد تا مردم آگاه شوند و پی به خرافات مذهبی ببرند نه در زمانیکه یک رژیم با زور اسلحه اسلام عقبمانده اش را بر مردم اجبار میکند یا کرده مثل رژیم کنونی ایران! در چنین شرایط خفقان ضد روشنفکری چطور شمای کمونیست میخواهید به درون مردم بروید و روشنگری بکنید؟لابد از دید آذر خانم میبایست به مذهب داعش تروریسم هم احترام گذاشته میشد؟به مذهبی که در هندوستان مردم را گاوپرست کرده هم باید احترام گذاشت؟ از اسلام تا نازیسم وقتیکه مخرب و ضد بشریست و دخالت میکنند در زندگی خصوصی دیگران باید برچیده شوند نه محترم!!
نوشته شده در تاريخ شانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۰ ، 14:49:41 توسط حسن آقا
رفقای چپ از هر نحله و تفکری که هستند دیگر اکنون نمی‌توانند واقعیت دین دولتی و دولت دینی را که در جامعه جهنمی هولناک ایجاد کرده، نادیده بگیرند.کمونیست‌ها،سوسیالیست‌ها، انارشیست‌ها کار ساده‌ای پیش روی دارند چرا که این نظام فاشیعه پایه در حوزه و قرارگاه و مسجد و...دارد، وهمه جنایت‌ها و غارتگری‌هایش به نام دین و مذهب رسمی صورت گرفته و می‌گیرد.مساله سرنگونی کامل یا رفرم و اصلاح رژیم است نه باورهای خصوصی افراد، هرچند خرافاتی و ابلهانه باشد. این دستگاه باید از ریشه کنده شود،همراه با ایدیولوژی سیاسی و پایه‌های مذهبی آن. و همرا با همه سازشکاران و ارایشگران و ماله‌کش‌ها‌یش که سال‌ها به بقای آن یاری رساندند.دین سیاسی باید هدف باشد و بس! فرهنگ خرافاتی با آموزش و رفاه نسبی و مبارزات وسیع فرهنگی در فضای باز اجتماعی در درازمدت حل خواهد شد. لاییتیسه هدف است و نه حتی سکولاریسم.در ضمن این رژیم خود خرده‌امپریالیست است نه ضدامپریالیست، و با فرهنگ و دستاوردهای تمدن غرب سر ستیز دارد، که والاترین آنها تفکر و عمل سوسیالیستی است.‌زمینه برای رشد وسیع سوسیالیست‌های انقلابی فراهم است! و جمهوری لاییک اولین قدم!
نوشته شده در تاريخ شانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۰ ، 13:31:07 توسط چپی دیگر از اصفهان
مگر ما چپی ها در میان کارگران و فقیران جائی باقی برای خود گذاشته ایم. از بس با اسلام ،تشیع،عدالت علوی،امام حسین بازی لاس زده ایم کارگران و زحمتکشان واقعا صد کلاس از ما جلوزده اند. یکبار دیگر هم در همین نظرگاه نوشته ام که من به عنوان چپی جرآت نمیکنم بگویم چپی هستم.میگویند برو پی کارت! از بس ما ندانستیم که باید در عین چپ بودن از بیدین،بیدینی،کفر از بهايی از هر کسی که این دین نانجیب توی سرش میزند،دفاع کرد، از لائیسیته و سکولاریسم و سوسیالیسم باید همزمان دفاع کرد از مردم بریده ایم. الان حتا سرمایه دارها هم فهمیده اند و دارند از لائیسته دفاع میکنند. این برای چپ ایران یک باخت است. اما آقایان چپی دیروز و امروز که در پی یافتن سوسیالیسم اسلامی هستند گوششان بدهکار نیست! هنوز اینان چه چپی های پیر و چه چپی های جوان از جنبه های ضدامپریالیستی این حکومت آدمکش رجرکشکن دفاع میکنند. اصلا اینان انگار نمیبینند که این اسلام است که بر قدرت است! آقای فرهاپور وقتی سرش داغ میشود و دوستانش که در داخل و خارج پراکنده اند هنوز جرآت ندارند از این محدوده گذر کنند!چپ ایران باید فکری بکند. فکر!با چپ تهرانی ۱۰۰%موافقم!
نوشته شده در تاريخ شانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۰ ، 12:20:15 توسط به ناظز ۱و۲
جناب ناظر خوب است این نظرتان را برای خانم مسیح علینژاد بفرستید. این نظر بسیار مهم است. برای بی بی سی و رادیو فردا و سایت گویا بفرستید خوب است. اگر کسی به خانم مسیح علی نژاد دست رسی دارد لطف کند و آنرا بفرستد. پشت بام رفتن و شعار دادن و مرگ بر خامنه ای گفتن حتما جواب خواهد داد.باید کسی با آقای منوچهر بختیاری هم در این مورد تماس بگیرد. این کار بسیار مفیدی خواهد بود.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۰ ، 12:15:20 توسط چپی از تهران
ای چپهای ایرانی چپی شوید. کجا مذهب یک امر شخصی و خصوصی ست! مذهبی که شما باید صدای نحوستش را هر صبح شام از بلندگو های مساجد بشونی و سیزده ماه از دوازده ماه سال را در عزا باشی و زنان و دخترت مجبور باشند در حجاب نحس به سر برند. کجای این مذهب ضد بشر خصوصی ست. ای مردم مبادا بگذارید حتا یک نفر تکرار کنم حتا یک نفر از ملایان و مداحان و طلبه ها را زنده بگذارید. شما میتوانید از سر یک بسیجی شستوشوی مغزی شده یک پاسدار احمق و یک لباس شخصی گول خورده درگذرید و گناهش را ببخشید اما مبادا از سر به آتش کشیدن بیت یک آیت الله و یک ملا و روضه خوان و مداح و طلبه و کشتنشان در گذرید. اینان را به خوبی شناسائی کنید. اینان را باید همچون یهودیان که نازیها را دنبال کردند و تا برزیل و کشورهای آمریکای لاتین و آمریکای شمالی دنبالشان رفتند ما نیز دنبالشان کنیم. باید این آقاها و آقازاده ها را بشناسیم. مبادا لبخندشان را مبادا توبه شان را مبادا وانمود کردن مخالفتشان را با حکومت باور کنید. اینان خوبشان مرده شان است، جسدشان است. اینان حاصل کشتار پدران و تجاوز به مادران مایند. اینان حرامزاده گان و تجاوز زادگانند. بکشیدشان!
نوشته شده در تاريخ شانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۰ ، 11:47:14 توسط آذر
مذهب یک امر خصوصی است. این، رویکرد کمونیستها نسبت به مقوله مذهب است. آیا این بدان معناست که کمونیستها در مقابل مذهب و نقش افیونی آن در استثمار کارگران و توده های زحمتکش بی تفاوت است؟ خیر، تا آنجا که بمبارزه طبقاتی ارتباط دارد، مبارزه با تمام خرافات مذهبی و افشای نقش مذهب در توجیه استثمار کارگران و زحمتکشان یکی از وظایف عاجل همه کمونیستها است. اما، از دیدگاه علمی مارکسیستی تا آنجاییکه بدولت ارتباط دارد مذهب امری خصوصی است و دولت موظف است از همه آحاد جامعه مستثنا از اینکه چه دینی را برگزیده اند، مستثنا از اینکه کسی دیندارد یا اساسا بیدین است، بیک میزان از حقوق سیاسی، اجتماعی و امنیت فردی آنان دفاع و حمایت کند. هیچ دسته و گروهی حق ندارد به بهانه دفاع از مذهب و یا دفاع از آتئیسم با اقدامات تهدیدآمیز، بهمان میزان که دین باوران مجاز هستند با استفاده از آزادی بیان و سلاح قلم، خود و حقانیت دین را اثبات کنند، نیروهای چپ، سازمانهای کمونیست، کارگران و زحمتکشان نیز مجاز هستند با سلاح قلم و مبارزه ایدئولوژیک، بمبارزه با خرافات دینی برخیزند و نقش افیونی دین را در معرض قضاوت آحاد جامعه بگذارند.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۰ ، 11:18:44 توسط ناظر از تهران ۲
بخش دیگرش این است که همین مردم که میترسیدند روز به روز از تعدادشان کاسته می شود. چرا که آنها دارند می بینند که از آنچه می ترسیدند اتفاقا باترسیدنشان به سرشان آمده. رژیم توانسته بین مردم جدائی ایجاد کند. بازاریان را از کسبه ی دیگر دانشجویان را از معلمان، معلمان را از پرستاران و پزشکان، مالباخته گان را از کامیونداران و کارگران را از همه گروههای ياد شده جدا کند. اما یکی از دستآوردهای شعار بر پشت بام این خواهد بود که بانگ بلند این فریاد به گوش تمامی این افراد در جامعه خواهد رسید. من واقعا در شگفتی هستم که چرا دست اندر کاران خارج از کشور به این موضوع نپرداخته اند. من با گروهی از افراد بی نام و نشان در جامعه آشنا هستم که در پی روشن کردن این فیتیله هستند. نظام اسلامی فاشیستی از این موضوع بسیار نگران است. من به ایرانیان خارج از کشور سفارش و درخواست میکنم که این موضوع را در سایتهای خود مطرح کنند. همچنین در داخل کشور امیدوارم کسانی بلندگوهای دستی آماده کنند تا بتوان در پشت بامها صدای شعاردهنده گان را بلندتر کرد. این تجربه در انقلابی که توسط روحانیون و مداحان و طلاب سرقت شد با نتیجه اتفاق افتاد!
نوشته شده در تاريخ شانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۰ ، 11:05:44 توسط ناظر از تهران ۱
در ایران زمزمه های برای تظاهرات پشت بام مطرح است که هنوز اوج نگرفته. یکی اتز نگرانی های بسیار مهم امروز حکومکت اسلامی فاشیستی همین است. او میدذاند که اگر چنین اتفاقی بیفتد و مردم شرپوع کگنند به تظاهرات شبانه روز بر پشت بامها و بر بالکن ها نشت آن چنان خواهد بود که حتما شکافی محکم در بدتنه این نظام ضد ایرانی به وجود خواهد آورد. من ساکن جنوب شهر تهران هستم. باید به آگاهیتان برسانم که اینترنت در اینجا گاهی خو است و گاهی بسیار بد و گاهی قطع. کسی که پیش از این از بسیجیان بوده می گوید که حکومت در پی خسته کردن مردم و نومید کردن آنها ست از اخبار و نظرات ایرانیان خارج از کشور. در این ماجرا حکومت تا اندازه ای موفق شده. اما همین موفقیت او در پایان راه است. یعنی اگر این اتفاق بیفتد که مردم در یکی از محله ها بر پشت بامها شروع به شعار کنند خصوصا اگر در شب باشد که اتومبیلها در توقفند حتما گسترش این کار می تواند اتفاقی مهم هم در جامعه و هم برای کسانی باشد که در این نظام مترصد یک موقعیت هستند تا اقدذامی بکنند. اینکه نویسنده می گوید مردم از ترس بدتر شدن اوضاع میترسند بخشی از معادله است.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با چهارم آوريل ۲۰۲۰ ، 10:09:18 توسط روشنگر. از آلمان
ایران قبل از کرونا با این نظام فاسد اسلامی ۴۱ سال نه فقط درجا زده بلکه در اغلب زمینه ها عقب نگه داشته شده. یقینا پس از کرونا مردم درمانده ایران انتظار معجزه از امامزاده حکومت اسلامی شان نباید داشته باشند که کشور را با سیاست ابلهانه شان منزوی و ورشکسته اقتصادی کردند! ولی چیزیکه خنده داره زبان کمونیستها چرا درازتر شده که از این بحران کرونا گویا میخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند؟ در حالیکه این ویروس از یک کشور کمونیستی چین آمده با سرمایه داری دولتی یا بهتر بگوییم حزب کمونیستش! کمونیستها خوشحالند که میلیاردها دلار ثروت سرمایه داری نابود شد ولی درک نمیکنند با نابودی سرمایه اولین گروهی که لطمه میخورند و آسیب میبینند طبقه کارگر است که دیدیم فقط در عرض دو هفته بیش از ده میلیون نفر در آمریکا بیکار شدند.حتما کمونیستهای ایرانی که از کم سوادترین هستند فکر میکنند این سیل کارگران بیکار شده همین فردا عضو گروههای کمونیستی میشوند و پرچم قرمز داس و چکش بدست میگیرند؟ قبلا هم به این کاربر زیر خطاهای دیدگاهش را توضیح دادم ولی سرسپردگی ایدئولوژیکی کمونیستی آدمی را متعصب و کور و کر میکند برای درک واقعیت ها!
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سوم آوريل ۲۰۲۰ ، 19:45:23 توسط حسن آقا
(۲)سیاست ترامپ در امریکا نیز مثل رژیم فاشیعه، مقابله جدی با کرونا را فدای فعالیت اقتصادی کرد، و نتیجه آن شد که ربع میلیون مبتلا و هزاران مرگ ، جامعه با ماه‌ها رکود اقتصادی، چاپ تریلیون‌ها دلار پول و میلیون‌ها بیکار و گرسنه مواجه است. رژیم فاشیعه هنوز پروتکل بهداشتی متناسب با تجارت با همسایگان را جا نیانداخته، و با رکود جهانی،اخذ ارز صادراتی برای واردات اقلام لازم برای تولید صنعتی داخلی مختل شده. این از تولید، و بخش خدمات هم هفته‌هاست راکد شده و میلیون‌ها بیکارند. با این حال اپیدمی رو به اوج دارد. در آینده نزدیک با شورش‌ها، اعتصابات و خیزش‌های عظیمی روبرو خواهیم بود. امریکا نیز اکنون تدارک سپاه‌روبی و قدس‌زدایی وسیع عراق را می‌بیند، که می‌تواند به تهاجم به مواضع داخلی سپاه در داخل نیز بینجامد.در کاخ سفید بحران کرونا عاملی بزرگ در تضعیف رژیم فاشیعه ارزیابی شده.اگر در ایران محدودیت‌های اقتصادی را بردارند، فقط ابعاد فروپاشی را وسیع‌تر کرده‌ زمانش را به تعویق انداخته‌اند، و اگر قرنطینه کامل کنند، زمان فروپاشی را به جلو‌کشانده‌اند.ایا کرونا مردم شورشی را در خانه‌‌ها نگاه خواهد داشت؟
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سوم آوريل ۲۰۲۰ ، 19:17:18 توسط حسن آقا
(۱) سیاست‌های رژیم در قبال اپیدمی کرونا چند هدف را دنبال می‌کند. ۱-حداکثر فعالیت اقتصادی در شرایطی اضطراری (تعویق در برسمیت شناختن شیوع و امتناع از قرنطینه سراسری یا حتی کلان‌شهری کامل...). ۲-به حداقل رساندن عواقب سیاسی-اجتماعی ناشی از مرگ‌و‌میر کرونایی (دستبرد در آمار) ۳-تثبیت روند یک‌دست‌تر و ولایتی کردن حاکمیت، تقلیل کامل اهمیت مجلس و ناکارآمدی دولت. ۴-تسخیر فضاهای اجتماعی و مجازی توسط نیروهای سپاهی-ولایتی ، بسیجی و «نیروهای جهادی مردم‌نهاد».این مجموعه اهداف به تناقضات و سوءمدیریت‌ها و حتی صحنه‌های مسخره و احمقانه‌ای انجامیده، خود‌افشایی رژیم فاشیعه را به ابعادی بی‌سابقه رسانده. اما این سیاست‌ها از آنجا که نه به اقتصاد توجه کامل دارد و نه به مقابله با اپیدمی، هر دو نابسامانی را در هفته‌ها و ماه‌های آینده به اوج‌های تازه‌ای خواهد رساند. اپیدمی کرونا در ایران یکی از طولانی‌‌ترین در جهان خواهد بود، و این به نوبه خود خوراک سیر قهقرایی اقتصاد خواهد شد.اما تسخیر نظامی اجتماعی و یکدستی حاکمیت روندی رو به تکمیل است که فقط تدارک برای آینده‌ای سرکوبگرانه و سراسر امنیتی است.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سوم آوريل ۲۰۲۰ ، 18:03:36 توسط ۱۲ مل
ناکجا آباد ایران را باید دید کدام مدل با کمی جابجایی همراهی خواهد کرد:--- ۱- شوروی و فروپاشی قدرت همراه با تجزیه آن. ۲- هیچکدام ازبازیگران درگیر(درایران وخارج) نه توانایی تغییر دروضعیت فعلی را داشته باشند و نه اصلا خواهان تغییراند(= پات). نتیجه این نابسامانی ادامه وضعیت کنونی است تا مرکز ثقل داخلی و خارجی (مثل جنگ) با پارامترهای ناخواسته دگرگون شود. معنی این روند: تا حد امکان ادامه زنگی انگلی. که این بهتراز شکل اول است. ۳- هجرت ملکوتی هالوی کبیر تحولات ناخواسته ای را دروضعیت داخلی کشور به همراه داشته باشد (شورش داخلی؛ کودتا؛ جنگ داخلی). بعید است علم کردن هالوی سوم (فردی یا قبیله ای) تغییرپایداری درسیستم ایجاد کند ویا اجازه داده شود که تغییربنیادی صورت گیرد. حکومت محمد پایدارنبود چه رسد حکومت این هالوها. ۴- جنگ با کشور(های)متخاصم حتی با درگیری ها محدود که روند سختی را برای خود ایران و کشورهای درگیر ایجاد خواهد کرد. این روند بمراتب بدتر از شکل اول خواهد بود چون کنترل بطور کلی از دست همه خارج میشود.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سوم آوريل ۲۰۲۰ ، 17:26:04 توسط خان داداش
اول - مراسم شبهای قدر در مساجد. دوم - نماز عیدفطر در مصلی. سوم - دهه محرم هیات عزاداری.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سوم آوريل ۲۰۲۰ ، 16:51:11 توسط آذر.
وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران و عملکرد دولت یک استثنا در جهان است. در ایران ابتدا وجود ویروس انکار شد. زمانی هم که مجبور به اعتراف شدند از قرنطینه کردن مراکز آلوده طفره رفته و بدین ترتیب ویروس بتمام کشور سرایت یافت. وقتی هم که دیدند کار از کار گذشته است، با تحریف اخبار و جلوگیری از انتشار آمارهای واقعی سعی کردند بر عملکرد فاجعه‌آمیز خویش در سطح جهانی سرپوش بگذارند. ویروس کرونا اما به این چیزها کاری ندارد و اگر جلویش گرفته نشود همچنان گسترش مییابد. بی لیاقتی، فساد و هرج و مرج در دستگاه حاکم کار را به آنجا رساند که امروز ویروس کرونا در ایران جولان میدهد، کسی جلودارش نیست و هیچ برنامه‌ای برای مبارزه با آن وجود ندارد. این مساله‌ای‌ست که حتا مقامات درجه دو و سه رژیم نیز در رسانه‌های وابسته بحکومت و یا شبکه‌های اجتماعی به آن اعتراف میکنند. ویروس کرونا آنچنان شیوع یافته که رژیم بالاخره مجبور شد بنوعی قرنطینه تن داده و برخی از کارها را تعطیل کند. اما برخلاف دیگر دولتهای سرمایه‌داری، حتا دولتهای دست راستی آمریکا و انگلیس، هیچ خدماتی به کارگرانی که کار خود را از دست داده‌اند ارائه نداد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
چهره های مورد علاقه خامنه ای در نماز خیالی
داس و یاس / شش نکته کلیدی از فاجعه قتل دختر ۱۳ساله تالشی به‌دست پدرش
مقايسه واکنش يک آخوندک با واکنش نخست وزير نيوزيلند هنگام وقوع زلزله
این دستگاه ایرانی در عرض 2 ساعت همه ویروسهای کرونا را نابود میکند!! 
وقتی نام قاتل در اعلامیه ترحیم  اول از همه میاید!
سخنان عجیب مجیز گویان خامنه ای
مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم/ این نماینده با عشق و علاقه کارش را شروع کرد!
تشییع پیکر دختر نوجوان تالشی که به دست پدرش کشته شد
طراح نوجوان پربیننده‌ترین سایت کووید-۱۹ پیشنهاد ۷ میلیون یورویی را رد کرد 
سانسور عکس رومینا اشرفی توسط روزنامه صدا و سیما
مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم/ از خواب عمیق ظریف تا تردد و گپ‌ و‌ گفت نمایندگان مجلس جدید هنگام سخنرانی روحانی
مادر رومینا : «قصاص می‌خواهم!»
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: