چرا چین برای جمهوری اسلامی هم قابل اعتماد نیست؟


این روزها، در ایران و میان مقام‌های جمهوری اسلامی، بحث بر سر اعتماد یا عدم اعتماد به آمارهای رسمی چین درباره شیوع ویروس کرونا بالا گرفته است.

همه چیز از زمانی شروع شد که کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، روز یکشنبه گذشته، در نشست خبری هفتگی خود، آمارهای ارائه‌شده از سوی دولت چین درباره شیوع کرونا در این کشور را زیر سؤال برد و آن را «شوخی تلخی» با دنیا توصیف کرد.

این اظهارات نسبتاً غیرمعمول، واکنش‌های سفیر چین در تهران، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، برخی نمایندگان مجلس، رسانه‌ها و حتی نشریه اداره سیاسی سپاه پاسداران را برانگیخت و در فضای مجازی نیز به موضوع جدل میان کاربران طرفدار حکومت و منتقدان تبدیل شد.

یک سوی این جبهه از انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت ایران دفاع می‌کنند و سوی دیگر بر رابطه «دوستانه» با چین تاکید دارند و چنین انتقادی را در راستای اهداف «دشمنان» می‌خوانند.

چه انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی را بپذیریم و چه نپذیریم، باید تأکید کرد که قطعاً این انتقاد صادقانه نیست. دلیل آن نیز پیشینه اظهارات خود مقام‌های وزارت بهداشت جمهوری اسلامی و همچنین پنهانکاری این نهاد دولتی درباره آمار شیوع ویروس کرونا در ایران است که بر اساس شواهد بسیار ثابت شده است.

در زمانی که ویروس کرونا فقط در داخل مرزهای چین شیوع داشت و هیچ کشور دیگری دسترسی به اطلاعات واقعی مربوط به شیوع این ویروس نداشت، بسیاری، به‌ویژه در کشورهای غربی، تأکید می‌کردند که هنوز نمی‌توان درباره رفتار قطعی این ویروس، مثلاً میزان کشندگی آن، اظهارنظر کرد.

اما در همان دوره، تا همین اواخر، مقام‌های وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، از جمله شخص وزیر و حتی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی، به آمارهای چین تکیه داشتند و تأکید می‌کردند که این ویروس از ویروس آنفولانزایی که اخیراً در ایران شیوع پیدا کرده بود، خطرناک‌تر نیست.

دشوار بتوان گفت که اعتماد مقام‌های جمهوری اسلامی به آمارهای چین مبنای عقلی و علمی داشته یا ناشی از حسن‌نیت آن‌ها به چین بوده است، زیرا حتی خود مقام‌های جمهوری اسلامی به‌خوبی با سانسور در چین و سیاست‌ پنهانکاری موجود در این کشور آنشا هستند.

این اعتماد و وابستگی جمهوری اسلامی به آمارهای چین، از همان ابتدا، رنگ و بوی سیاسی داشت و مقام‌های جمهوری اسلامی ضمن اثبات «علاقه» خود به چین از این طریق، حتی از آمارهای چینی به عنوان توجیه‌گر برخورد غیرکارشناسانه خود با شیوع ویروس کرونا در داخل ایران بهره‌برداری می‌کردند.

چه شده که سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، اکنون که همه دنیا متوجه آمارهای دستکاری‌شده چینی‌ها شده‌، به این نتیجه رسیده که آمارهای چین غیرقابل اعتماد است؟ این خود می‌تواند بار دیگر انگیزه‌های سیاسی داشته باشد؛ مثلاً با انگیزه کاهش فشار انتقادها از دولت ایران.

چین؛ یک کشور غیرقابل اعتماد

اما چرا چین، دست‌کم در زمینه بحران شیوع ویروس کرونا، یک کشور غیرقابل اعتماد است؟

چین از یک سو کشور سرکوبگر آزادی‌های مدنی، سیاسی و بیان است و از سوی دیگر یکی از قدرت‌های اقتصادی که جایگاهی ویژه در اقتصاد جهانی امروز دارد.

جمع این دو، شاید در حالت عادی، چه در داخل و چه در خارج از چین بحران‌زا نباشد، اما در مقاطعی، مثل دوره شیوع بی‌سابقه یک ویروس همه‌گیر، پیشبرد همزمان این دو سیاست، حتی برای کشورهای دیگر، ایجاد مشکل می‌کند.

با آغاز شیوع ویروس کرونا در چین، دولت اقتدارگرای این کشور همزمان هم سانسور اطلاعات را افزایش داد و هم تلاش داشت از شدت ضربه این همه‌گیری بر بدنه اقتصاد کشور بکاهد.

چین از نظر سانسور اطلاعات، با توجه به ید طولا در این زمینه، چندان غافلگیر نشد؛ اما نمی‌دانست از نظر اثرات اقتصادی، شدت ضربه این همه‌گیری چه اندازه است. به‌ویژه آن‌که بسیاری در غرب، بر گستردگی همکاری اقتصادی با چین در آینده ابزار تردید می‌کردند.

به همین دلیل، مدتی طول کشید تا مقام‌های چین وضعیت جدید را برای خود ارزیابی کنند. شاهد این مدعا تأخیر در موضع‌گیری رسمی شی چین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، است.

اولین بار خطرات شیوع ویروس کرونا روز هفتم ژانویه در کمیته مرکزی حزب کمونیست چین مطرح شد، اما سیزده روز بعد، در روز بیستم ژانویه بود که در این زمینه اظهارنظر علنی کرد. البته تدابیری که او در آن زمان اعلام کرد، از نظر برخی منتقدان کافی نبود.

همزمان با بازیابی دولت چین و اجرای تدابیر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، اولین اقدام مقام‌های چینی برای احیای اعتبار ازدست‌رفته و همچنین جایگاه تضعیف‌شدهٔ خود در عرصه جهانی، «تبلیغات» در زمینه مدیریت بحران از سوی دولت بود.

در حالی که منتقدان از «چرنوبیل چینی» سخن می‌گفتند و رفتار نظام کمونیستی چین را در زمینه شیوع ویروس کرونا زیر سؤال می‌بردند، «روزنامه خلق»، ارگان رسمی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، در روز دهم مارس که آمارها حاکی از شیب نزولی ویروس کرونا در چین بود، نوشت که این همه‌گیری «امتیازات معنادار نظام سوسیالیست با ساختارهای چینی را بازتاب داد».

در کنار این تبلیغات رسمی، سیاست «فراموشی» نیز اتخاذ شد؛ یعنی افزایش فشار بر خبرنگاران و پزشکانی که در این زمینه آزادانه اطلاع‌رسانی می‌کنند.

در واقع، پاک کردن صورت مسئله که همان مسئولیت دولت چین در زمینه شیوع ویروس کرونا بود، هدف اولیه سیاست «تبلیغات» و «فراموشی» در نظر گرفته شد.

در مواردی هم که این مسئولیت قابل پاک کردن نبود، دولت مرکزی پکن تلاش کرد با مقصر معرفی کردن برخی مقام‌های محلی، به این «غائله» در ابعاد کوچک‌تر پایان دهد. مهم، حفظ نظام اصلی و «قهرمان» جلوه دادن رئیس‌جمهوری چین بود.

از آن زمان حتی چینی‌ها پیش‌دستی کردند و نه تنها مسئولیت نپذیرفتند، بلکه تلاش کردند، با فرافکنی، دیگر کشورها را مسئول شیوع این ویروس معرفی کنند.

برای نمونه، سخنگوی وزارت امورخارجه چین در روز پنجم مارس گفت اگرچه «اولین موارد تأییدشدهٔ ابتلا به ویروس کرونا در خاک چین بوده، منشأ این ویروس لزوماً در چین نیست.»

توسل به «دیپلماسی ماسک»

اما گسترش شیوع ویروس کرونا در خارج از مرزهای چین، زمینه اتخاذ سیاستی دیگر در همین راستا را برای مقام‌های چینی فراهم کرد: «دیپلماسی ماسک».

چین که روزبه‌روز با فشارهای بین‌المللی و گزارش رسانه‌های جهان درباره پنهانکاری در زمینه شیوع ویروس کرونا روبه‌رو بود، با به‌کارگیری ظرفیت خود برای تولید تجهیزات بهداشتی و پزشکی، تلاش کرد در نقش «امدادگر جهانی» ظاهر شود.

علاوه بر دریافت سفارش‌ ساخت ماسک و دیگر تجهیزات درمانی، به کشورهای دیگر هم محموله‌های اهدایی فرستاد. این سیاست در برخی کشورها مثل ایران مؤثر افتاد و مقام‌های جمهوری اسلامی زمانی که خواستند انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت علیه چین را پاسخ بدهند، بر همین کمک‌ها تأکید کردند.

همچنین جمهوری اسلامی اکنون پذیرفته که در چارچوب نشست‌هایی در زمینه «طب سنتی» برای مهار ویروس کرونا، از چین کمک بگیرد.

اما در عمل، به نظر نمی‌رسد که هیچ‌کدام از این سیاست‌ها در بلندمدت نتیجه‌بخش باشد، و کشورهای جهان به‌ویژه در غرب، و حتی ایران، روز‌به‌روز تلاش می‌کنند که از این نظر وابستگی خود را کاهش دهند.

همچنین با مشخص شدن آمارهای دقیق درباره ویروس کرونا، پنهانکاری مقام‌های چینی در این زمینه عیان‌تر شده است. ضمن آن‌که از نظر حقوقی نیز برخی اتهام‌ها علیه چین مطرح شده است.

چین یکی از اعضای کنوانسیون بین‌المللی علیه خریدوفروش گونه‌های وحشی (سایتس) است. کنوانسیون سایتس از سال ۱۹۹۴، نسبت به خطر انقراض پانگولین که گفته می‌شود عامل اصلی انتقال ویروس کرونا بوده، هشدار داده است.

اما چین، با نادیده گرفتن این هشدار بین‌المللی، از خرید و فروش غیرقانونی آن در بازار ووهان جلوگیری نکرد و تا پیش از این در چین از این جانور به عنوان غذا یا داروی طب سنتی استفاده می‌شد.

در کشوری که بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت دارد اما تک تک افراد تحت نظارت شدید دولت هستند، عدم نظارت یا به عبارت درست‌تر عدم مسئولیت‌پذیری دولت چین در زمینه حیوانات وحشی معنادار است.

با توجه به درآمد ده‌ها میلیارد دلاری بازار حیوانات وحشی در چین، شاید نظام کمونیستی چین تاکنون تصور می‌کرده این حیوانات نه تنها تهدید سیاسی به شمار نمی‌روند بلکه، از نظر اقتصادی، شغل نیز ایجاد می‌کنند.

آرش گنونی/ رادیو فردا

[کد مطلب: 203986] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 18:24:13 توسط اکثریت ساکت
آقا رضا، منهم با این بحث ها حال کردم ، متشکرم. بیاد داشته باش همه ما هشتاد و خورده ای انسان به یک اندازه به کشور ایران حق داریم نه یک میلیمتر کم نه یک میلیمتر زیاد. زیاد مهم نیست چه کسی اشکال داشت یا نداشت، مهم اینه که همه ما بفهمیم همه به یک اندازه به این کشور حق داریم و هیچ کس نمیتونه این حق رو از ما بگیره. به اون چیزی که اعتقاد داری ادامه بده ولی هیچوقت استبداد رو در هر شکل و نامی که باشه قبول نکن.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 16:29:18 توسط رضا
به اکثریت ساکت: کاملا موافقم و جای هیچ نقدی پیدا نکردم . ممنون از بحث مودبانه ای که با من داشتی، در بحث های اولیه که حالا نگاه می‌کنم ،اشکال زیاد داشتم و رفتار تو باعث شد که با دقت بیشتر بنویسم . حتما خیلی از کامنت گزاران این بحث ها را پیگیری کردن و تکامل در رفتار و گفتار را دیدند .به امید پیروزی و موفقیت
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 14:51:56 توسط اکثریت ساکت
آقا رضا، بحث کرونا رو بذاریم کنار؟ باشه. من در یک کامنتی توی این سایت نوشتم که هر فردی از ما باید یک حرکت رستاخیزی در خودش بوجود بیاره. اون حرکت دانستن، فهمیدن و حس کردنه. برای چی این رو گفتم؟ عقیده دارم تا زمانی که این حرکت رو در خودمون بوجود نیاریم هیچوقت نمیتونیم به حقوق انسانیمون برسیم. فرار با قالیچه سلیمان راه حل نیست. راه حل به خود تکمیلی ست، افتخار کردن به آنچه که هستیم حتی با داشتن کوهی از نقایض. باید بدونی که هیچ قدرتی، هیچ عقیده ای، هیچ مکتبی حق نداره زندگی تو رو به اسارت بگیره. وقتی اراده کردی زندگیت رو بدست بگیری قبول می کنی که همنوع خودت هم حق زندگی خودش رو داره. این حس رو دیکتاتور ها نمیخوان ما داشته باشیم ولی باید مبارزه کرد چون هیچ توجیهی برای داشتن یک سیستم دیکتاتوری نیست.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 12:40:22 توسط رضا
به اکثریت ساکت: باید سوار قالیچه سلیمان!! شد و رفت به آسمان ، آنقدر بالا بریم که کره زمین را باندازه یک توپ بزرگ آبی ببینیم . آدم‌ها از اون بالا مثل مورچه های سرگردان به هر جهتی میرن ، ‌اصلا توجه مارا نمیگیرن، ولی رعد و برق در سراسر دنیا مثل فلاش دوربین ابرها را خاموش و روشن میکنه، میفهمیم که خاموش کردن فلاشها غیر ممکن هست ولی له کردن مورچه ها خیلی آسونه و نیازی به ترحم به اینها نمیبینی،و بحال خودشون رها میکنی، دید سیاست مدارها بما آدم‌ها همینجوره .بنظر ما ، مردم را موجودات چندین کیلویی و قوی و بلند قامت میبینیم ولی اونها مارا مثل مورچه ها میبینن ، هر وقت اراده کنن مارا له خواهند کرد،گاهی هم میبینن که این مورچه ها بجون هم افتادن و همدیگر را میدرند و اینها تفریح می‌کنند و قاه قاه میخندن.از چند هزار سال پیش که کومون اولیه از هم پاشید تا قرنهای اینده بر همین منوال خواهد گذشت. موفق باشید
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 06:27:37 توسط اکثریت ساکت
۲)لشکر فقرا و گرسنگان تو خیابون میریزند بیرون و تخت سلطنت حزب کمونیست رو چپه میکنند. این اتفاق هیچوقت، هیچوقت تو کشورهای اروپایی و آمریکا(حتی با ترامپ) نخواهد افتاد. آنفولانزای اسپانیایی هم همانطور گفتم صدرصد معلوم نیست از کجا میاد ولی بدون که کارگرهای چینی از طریق کانادا وارد اروپا شدند.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 06:26:31 توسط اکثریت ساکت
۱)آقا رضا، واقعا امیدوارم لینک هاتو بتونی اینجا بگذاری. مرس درسته از عربستان میاد ولی همه چیز رو تقصیر شترهای زبان بسته دانستن یکمی بی انصافیه. این شترها کجا بودند؟ با چی یا چه کسانی در تماس بودند؟ به این سوالات هنوز پاسخی پیدا نشده. میگی سارس و کوید معلوم نیست از کجا میاد، خب به من بگو چرا دولت چین یواش یواش داره خوردن گوشت حیوانات وحشی رو ممنوع میکنه؟ چرا بازار گوشت این نوع حیوانات رو میبنده؟ واقعا متاسفم از دید کاملا غلطی که به جوامع غرب داری. یک دور تو اروپا بزن میبینی جوامع اروپایی اصلا یک دست نیستند. از آزادی مصرف الکل و موا مخدر نوشتی، حرفت کاملا اشتباهست. سیاست کشورها در موضوعات مختلف میتونه کاملا با هم فرق داشته باشه، یک کشوری مصرف تریاک رو آزاد کرده ولی تو یک کشور دیگه مجازات زندان داره. این بخاطر اینه که مردم هر کشوری خودشون چارچوب جامعه رو تعیین میکنند و این قدرت اصلی دموکراسیه که کشورهای دیکتاتوری مثل چین از اون واهمه دارند. از قدرت چین نوشتی وگفتی اولین کشوری ست که فلان کار رو کرد و همه پشت سرش میدوند ولی بدون اگر تولید ناخالص چین زیر پنج درصد برسه...
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 23:29:34 توسط رضا
در سال ۱۹۱۸ انفولزای اسپانیایی که البته ربطی به اسپانیا نداشت نزدیک به پنجاه ملیون نفر را کشت ، منشا اون اسب‌ های کاوبوی تورنتو بودن . این ربطی به هیچ کشور و نوع غذا نداره وطبق قوانین کشف شده داروین جهش‌های ژنتیکی در ویروس بالاخره در جایی از دنیا بروز خواهد کرد ، در هر دو مورد قبل (سارس و مرس )که از خانواده کرونا هستنداز شتر های عربستان به دنیای آدم‌ها سرایت کردن، در یوتیوپ فیلمی از یک دانشمند کانادایی وجود دارد که قدیمی است و در این فیلم خانواده کرونا را توضیح می‌دهد ، از صد سال پیش و اینده این ویروس که چه خواهد شد. اگر «پیک ایران» بمن اجازه بدهد لینک اونو اینجا خواهم گذاشت تا نسبت به این ویروس اطلاعات علمی داشته باشیم.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 23:12:22 توسط رضا
اکثریت ساکت، ممنوع از توجه و حس مسئولیت تو، فرض را بر این میزاریم که امریکا یا انگلستان این ویروس را کشف می‌کردند و یا هر کشور دموکراتیک دیگه توی دنیا، فکر میکنی چه رفتاری میکردن ؟ جوامع دموکراتیک نمیتونن بلافاصله شهر را قرنطینه (زندان خانگی) کنن . اصلا شدنی نیست، اگربر خلاف قانون اساسی عمل کنن، بلافاصله مردم رودر روی دولت میایستن. جوامع آزاد معتقدند هر کس به تنهایی مسئول سلامت خودش هست. حتی مردم در مصرف الکل و دراگ آزادند و جرم تلقی نمیشه. بعد از چند ماه که از شروع این جریان میگذره نخست وزیر سوعد دیروز اعلام کرد اشتباه کردیم که قرنطینه نکردیم ، بنا بر این اعلام زود و دیر تفاوت چندانی نمیگذاشت. نخست وزیر انگلستان معتقد بود که ما نباید دخالت کنیم تا همه گیر بشه وطبیعت«««انتخاب طبیعی»»» خودشو بکنه، یعنی طبق قانون راز بقای داروین قوی میمونه و ظعیف از پا در میاد و جامعه تمیز میشه!!!!. مرس و سارس از خانواده کرونا هستند و از شتر های عربستان منتقل شدن، منشاع گروه H-N را که یک ویروس جهشی هست ( با منشاع اسب) را پیدا کردن ، من نمی‌دونم چطور می‌توانم کینک این کشف را براتون بفرستم.خیلی علمی هست.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 20:53:09 توسط اکثریت ساکت
۲) تا در کار بازساسی شرکت کنند. تحقیقات نشون میده که همین ویروس در چین قبل از اروپا بوده و بوسیله کارگرهای چینی به اروپا انتقال پیدا کرد.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 20:50:55 توسط اکثریت ساکت
۱) آقا رضا، اشتباه‌ پشت سر اشتباه گفتی. کرونا از ماه نوامبر تو چین شناخته شد واگر چینی ها پنهان کاری نمیکردند شاید کشورهای دیگه بهتر میتونستند آمادگی داشته باشند. نخست وزیر انگلیس تیپ ترامپو داره یعنی وقتی یک متخصص ویا کارشناس یک چیزی میگه دفعه اول مشکل باور کنه، اینجور آدام ها پارانویت و همه چیز رو از دید توطئه نگاه میکنند نتیجه اش این شد که هم آمریکا و هم انگلستان چند هفته شل اومدند ولی ایتالیا دیدی سریع قرنطینه کرد نه فقط یک شهر بلکه تمام کشور را. کرونا مثل ویروس سارس از چین میاد. اگر یادت باشه بخاطر سارس دنیا خیلی از چین انتقاد کرد که سریع هشدار نداد. کرونا هم از خانواده سارس است. میگی هیچ مرکز علمی کرونا رو چینی نمیدونه اتفاقا برعکس همه میدونند که این نوع ویروس ها از چین میاد. اشتباه دیگه ای که گفتی آنفلوانسای اسپانیایی ست که میگی از آمریکا اومده. محققین هنوز نتونستند بر سر منشا اون به توافق برسند. بعضی ها میگند از آمریکاست بعضی ها میگند از طریق سربازان مجروح بعد از جنگ جهانی اول و خیلی ها میگند اون هم از چین میاد. بعد از جنگ جهانی اول ده ها هزار کارگر چینی به اروپا آورده شدند..
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 18:11:36 توسط رضا
به اکثریت ساکت: خیلی مشکل داریم ، مثلا در تعریف دموکراسی ، عقیده اکثریت ، برخورد علمی با مسایل دنیا ، دشمن ، دوست و... یک ماه بعد از اینکه چین شهر ۱۱ میلیونی را قرنطینه کرد ،امریکا و انگلیس نه تنها بمردم دروغ گفتن ،حتی نخست وزیر انگلیس از این بیمارها عیادت کرد. و البته خودش گرفتار شد. یک دروغ بزرگ را بخورد “اکثریت” مردم دنیا دادن و این ویروس را چینی گفتن . کشوری که برای اولین بار در تاریخ پزشکی دنیا «ژنوم» بیماری را در کمتر از یک هفته به تمام مراکز علمی معرفی کرد ، هیچ مرکز علمی در دنیا این را چینی نمیداند، و فقط این بازی سیاست بازان هست ، این ویروس از گروهH-N هست و ربطی به هیچ کشوری ندارد، همانطور که دو کرونای قبلی از شتر و در عربستان به انسان منتقل شد ، همینطور انفلوانزای اسپانیایی که از اسبهای کابوی تورنتو منتقل شدند و پنجاه ملیون کشته داد. دوستان در گوگل گروه اچ- ان را جستجو کنید ‌از ماجرا مطلع باشید تا بشه در موردش بحث کرد، بقیه داستان حاشیه های سیاسی و سو استفاده دولتهاست از اکثریت کم سواد مردم. موفق باشید
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 15:41:05 توسط اکثریت ساکت
آقا رضا، شما این ویروس رو سیاسی کردی. کامنت اولت رو بخون. نئولیبرالیسم واژه ای که معمولا از طرف مخالفان دموکراسی بر علیه غرب بکار برده میشه. بعد گروه بندی کردی که نئولیبرالیست های بیعرزه به گرد چین نمیرسند. بحث رو شما اینجور باز کردید، کاملا سیاسی. بگذریم، چین بخاطر کرونا باید کمک بکنه چون گند کاری خودشه. کمکی هم برای ایران فرستاده خیلی کمتر از اونیه که قاپیده. کنترل ویروس هم تا زمانی که واکسنی پیدا نشه غیر ممکنه. بخاطر همین به میمون بازی چین و جمهوری اسلامی نباید زیاد اهمیت داد. در ضمن منهم معتقدم تا جایی که امکان داره نباید نظرات بلوک بشه مثلا بخاطر نظرات شما همه ما اینجا فهمیدیم که اکثر کامنتگذارها دولت چین رو در رده دشمن ایران میدونند.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 14:18:48 توسط رضا
کامنت گذارن عزیز قادر نیستند موضوع را سیاسی نکنند و در باره این ویروس اطلاع رسانی علمی کنن، و حتی روشنگر مثلا در المان از پیک ایران درخواست بلاک کردن منو کرده، دیکتاتوری و رسوب مذهب از ادمها چنان موجوداتی میسازند که نه تنها قادر به شنیدن حرف دیگران نیستند حتی حاضرند اونها را حذف کنند، اینها اگر روزی در قدرت شریک بشن مخالفان نظر خودشون را دشمن میدونن و تکلیف دشمن هم که از نظر این جماعت معلومه. اصلا صحبت از سیستم سیاسی چین یا امریکا نیست و به منو تو هم ربطی نداره،سوال اینه : ایا در چین این ویروس کنترل شده یا نه؟ سوال دوم این بود که به نظر شما چه باید کرد؟ ‌من خودم چون راه حلی ندارم گفتم راه چین را باید کپی کرد، توانایی چین در تولید ملزومات پزشکی در حدی هست که برای نمونه هشتاد هواپیمای باربری و رایگان فقط به ایران فرستاد،این جدا از فرستادن لوازم پزشکی به بیش از نود کشور دنیاست . پیشنهاد می‌کنم در گوگل ویروس گروه H-N را سرچ کنید تا متوجه باشید که این ربطی به چین نداره.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 09:34:53 توسط روشنگر. از آلمان
این کاربر رضا نه تنها قادر به جواب دادن سوالات ما نیست چونکه سطح مطالعه سیاسی و رسانه ای اش در حدی نیست که توانش را داشته باشد! واقعا جای تعجب و تاسف است که پیک ایران که میخواهد مدافع دمکراسی و آزادی باشد به چنین کسی در سایتش مجال میدهد که بیاید اینجا از یکی از ضددمکراسی ترین و ضد حقوق بشرترین کشورها که چین باشد دفاع و حمایت بکند؟زمانی بوده روسیه پوتین به یکسری ژورنالیستهای آلمانی پول و هدیه میداد تا بنفع روسیه بنویسند و اینقدر نگویند پوتین دیکتاتور است که جزیره کریم اوکرائین را گرفته. حالا مثل اینکه چین کمونیستی همگی دزد و فاسد هم سیبیل امثال این کاربر را خوب چرب کردند  و بگوید به به چین بهشت روی زمین است؟در حالیکه همه فاکتها برخلافش را میگویند.رئیس پیشین چین وقتیکه افشا شد دو میلیارد دلار اختلاس کرده دستور داد گوگل را در چین ببندند تا آگاهی به مردم چین ندهد.در چین همه چیز سانسور و فیلتر و کنترل شدید حکومتی است آنوقت این یارو از چین دفاع میکند!چین با پخش کرونا یعنی با کبریتش به خانه ما آتش زده! سکوت باید کرد یا مسبب آتشزنی را مجازات کرد؟
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 09:06:01 توسط روشنگر. از آلمان
در جواب به رضا. احتمال میدادم مائوئیست باشی ولی میبینم خیلی ناآگاهتر از این حرفها هستی این خوب نیست با دیدن فیلم تبلیغاتی ساخت چین که برای جذب توریست به چین عاشقش شدی ولی خبر نداری که فقط طرف شکلاتی چین قراره بنمایش دربیاید. بدان که چین همیشه آمار اعدام زندانیان سیاسی اش مقام اول را دارد حتی در تحقیقی رو شد که ارگانهای بدن آدمهای که در بازار اینترنت خرید و فروش میشد از بدن زندانیان سیاسی با مجوز دولت چین بوده یا میباشد.  مائو بیش از شصت میلیون چینی مخالفینش را کشت تا نظامش را بر مردم اجبار و تحمیل کند مثل خمینی جلاد  ! چین تظاهرات آزادیخواهی و برای دمکراسی را در هنگ کنگ سرکوب میکرده یا میکند تا به امروز! تایوان چرا میخواهد از چین کمونیستی دیکتاتوری کثیف مستقل باشد؟روزی چند هزار کیلو اجناس جعل شده از چین در اروپا سوزانده میشود؟چین جرا از دمکراسی وحشت دارد و دانشجویانش را سرکوب کرد و میکند؟چرا فعالیت احزاب و رسانه ها ندارد؟زندان طلائی چین پیشکش طرفدارنش!
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 07:52:45 توسط اکثریت ساکت
آقا رضا، جوابت قانع کننده نبود. معلومه که صحبت ما بیشتر درباره دولت چین ست. دولتی که هیچ ارزشی برای مردم ایران و آینده اش نداره. نمیبینی چه بر سر صیادان ایرانی آورده؟ تمام دریای متعلق به ایران رو از همه چیز پاک کرده و باعث یک فاجعه محیط زیستی در آینده خواهد شد. نمیبینی جمهوری اسلامی کنیز چین و روسیه شده و حاضره ایران رو مجانی بفروشه تا سر قدرت بمونه؟ چیزی بنام ایرانی بودن هنوز حس می کنی؟ کاربر عزیز دروغ مهمترین وسیله حکومت داری در کشورهای دیکتاتوریه، ساده ترین راه هم برای فریب انسان ها از طریق چشمه پس به عکس های ماهواره ای زیاد اطمینان نکن. تو کشورهای غربی هم دروغ هست ولی اونجا انسان های با شهامتی هستند که با این دروغ ها هر روز مبارزه میکنند، تو کشورهای دیکتاتوری اینجور انسان ها یا زیر خاکند یا تو زندان.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 04:00:45 توسط ۱۲ مل
روزنامه آلمانی در گزارشی تحت عنوان Verfassungsschutz registriert China-Propaganda از اداره فدرال اطلاعات درون مرزی آلمان نقل میکند که حزب کمونیست چین تولید تبلیغات خود را جهش داده تا وانمود کند که کرونا مرکزش از چین نبوده است.--- این جنایتکاران چینی بهتر نبود از هالوی ایران ولی فقیه علی خامنه ای میپرسیدند که چطور دروغ سرهم کنند؟؟ https://www.bild.de/news/inland/news-inland/coronavirus-news-im-ticker-drei-wichtige-rki-studien-spahn-lockerung-moeglich-69855062.bild.html#la69996914
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 03:08:58 توسط رضا
به روشنگر از المان: چطور با دیدن فیلم روی یک کشور یک و نیم میلیارد ی قضاوت میکنید؟ توی اون کشور خراب شده ای که من زندگی می‌کنم به جز زیبایی و تاریخ و احترام و تعریف از تمدن چین چیزی ندیدم ، روی فیس بوک یا یوتیوپ و غیره با چند تا از ایرانی‌هایی که سالهاست در چین زندگی میکنن تماس بگیر تا این نفرت و تعصب از سرت بره، من حاضرم نصف بهای بلیط تو را بدم که بری چین و لذت ببری از این شهر زیبای ووهان و روی دیوار چین همراه میلیونها توریست قدم بزنی تا به عظمت یک ملت پی ببری،این کلمات زشت هم از سرتان پاک میشه و یاد میگیری که به دیگران چنین برحورد نکنید.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 02:45:11 توسط رضا
به اکثریت ساکت: ممنون از کامنت مودبانت ، هیچ کشوری آمار دقیق نمیده و من نمی‌دونم علتش چیه ، احتمالا با مشورت روانشناسان و جامعه شناسان اینطور رفتار میکنن، اگر آمار درست هم بدن چیزی تغییر نمیکنه، در صدی از جامعه بی توجه هستن یا مخالفند یا همه اخبار را دروغ میدونن ویا حتی نژاد پرستن و باعث شیوع بیشتر میشن ، من بخاطر عصبانیت از مردم بیرون نمیرم چون جان دادن مبتلا به کرونا را دیدم و فکر نمیکنم هیچ مرگی بد تر از این قابل تصور باشه ، تصور کن در عین حالی که تمام بدن در حالت ماکسیموم درد هست حالت خفگی در آب به بیمار دست میده در تمام مدت بیشتر از یک هفته، بعد از دیدن مرگ بیمار کرونایی زندگی نرمال غیر ممکن هست. اگر چین راست بگه که این ویروس را کنترل کرده و به نظر نمیاد که بتونه دروغ بگه، با ماهواره ها خیابون‌ها را میبینن که رفت و آمد هست و اگر راست نگه در عرض نیم ساعت رسوا خواهد شد، بهر حال موضوع من نه حکومت چینه نه مردمش نه تاریخ و جغرافیاش و نه آماری که میده، اگر کنترل کرده واقعا دست مریزاد. رئیس سازمان بهداشت جهانی هم گفت موضوع را سیاسی نکنید و غیر مستقیم از چین قدر دانی کرد. موفق باشی
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 02:05:45 توسط رضا
(به رضا) نوشته که من به کوچه علی چپ میزنم و تعجب کرده که چین سوپر پاوره و یک کشور اشغاله و دزده و من نفهمم چون ژنتیک نفهمم و لاطالعات... نمیشه با این جماعت که کاملا بی اطلاع هستند و شاید کمی هم مشکل بالاخونه دارن جر و بحث کرد. سوپر پاور به کشوری میگن که جزو پنج کشور در دنیاست که حق وتو داره و ارتش چهار میلیونی و اچ بمب و... داره . این مغز مذهبی را رها کنید تا بتونید دنیا را ببینید و طبیعت را بشناسید و خودتونو از تعصب نجات بدید. چین نه تنها قصد چاپیدن ایران را نداره حتی اگر بودجه یک سال خاور میانه را کامل برداره خرج یک روز ارتش اون نیست ، مساله خیلی خیلی بزرگ‌تره ،مساله چاپیدن کل دنیاست کل دنیا. ماکسیمم در بیست اینده اینکار عملی خواهد شد. توجه کن و مطالعه کن، با تمام شدن جاده ابریشم که از خلیج فارس هم خواهد گذشت . بازار کل آسیا ،اروپا و کل امریکا از شمال تا جنوب را خواهد گرفت، فکر میکنی بودن ناوگان جنگی۳۷ کشور در خلیج فارس برای ایرانه ، یا اجاره دادن جزیره قشم به چین ویا اجاره بزرگ‌ترین بندر در شرق ایران به چین برای پول هست ؟؟ من زنگ رو زدم وچراغ را روشن کردم ، امیدوارم بیدار شی.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 01:33:17 توسط رضا
کسانی که از سیاستهای کشورهایی که بیشترین کشته ها را دادن حمایت میکنند ، از نظر اخلاقی شریک در این جنایت هستند . البته به نظر میرسه که این جماعت نسل بعد انقلاب هستند که کاملا سقوط اخلاقی کردن والبته که رژیم اسلامی و خرافی در ایران اینها را پرورش داده . ولی فراموش نکنیم که این بیشرمی و بی اخلاقی یک انتخاب دو طرفه هست ، هزاران شکنجه گر و دزد و فاسد و...همه اخوند نیستند و اتفاقا در صد بسیار کمی از اونها اخوندن، این سرداران و بسیجیان و حزب الهی ها که ایران را به این روز انداختن ،اتفاقا که از همین مردم بدون عمامه هستند. نه تنها تاریخ هیچ کشوری را نمیدونن وگوش و چشمانشون به اخبار جعلی و دروغ هست ،بلکه تاریخ کشور ایران را که سراسر خون و جنگ و خشونت و کشتار هست را هم نمیدونن ،طرفه اینکه دم از دموکراسی میزنن و برای کشوری که بالاترین حجم کمک به جهان را کرده لعن و نفرین میفرستن . خجالت یک اخلاق نیک بشر هست و گویا کمیاب ،اگر در همین لحظه چین فقط کارخونه 3M را تعطیل کنه ۸۵ ٪ از بیماران و مبتلایان به این ویروس در کمتر از یک هفته خواهند مرد. بیش از یک ملیون نفر. نامه به سفارت چین و تشکر و قدردانی.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 21:06:09 توسط افراسیاب
و در مورد چینیهای توریست هیچکدام حق ندارن در خارج با کسی جز گروه خودشان صحبت کنن حتی جرائت ندارن آدرس بپرسن فقط خودتان یکبار امتحان کنید و باهاشون حرف بزنید فرار میکنن خیلی خنده داره، چند تا فیلم شکنجه از پلیس مخفیشون تو اینترنت دیدم خیلی وحشی هستند و زندانیها را با کتک و سنگ اعدام میکنن، بعید نیست کلاسهای شکنجه هم برای سپاه پاسداران گذاشتن بهرحال رهبرانشون بشدت فاسد و میلیارد هستند و نوکر در بست جهان غرب و هر چی در آن کشور است جنگل و فلزات میکنن و میفروشن و بعد با همان پولها در کشورهای غربی راه آهن و خط تلفن میسازن و سرمایه گذاری میکنن همه از ترس که مبادا جای فرار نداشته باشن و حکومتش بشدت نامرد و از پشت خنجر زن هست و برای همین جمهوری اسلامی اخیرا ازشون شاکی شده بود. خلاصه آن قبر چینی که خامنه ای بالاش روضه میخونه مرده توش نیست و بزودی باید منتظر تف گنده از طرف رفقای چینیش باشه.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 19:48:18 توسط به رضا
یا خودتو به کوچه علی‌ چپ میزنی یا پرتی! چین سوپر پاور؟؟؟ آره از نظر پست فطرتی و فساد سوپر پاور هستش...از این نظر‌ها سوپر پاور هستش، اما باقیش چی‌؟؟؟ چین یه کشور آشغال با یه حکومت آشغال تر از کشور! تاریخ نشون میده که کی‌ هستن اینها! البته اگر که سواد خوندن داری. حق داری نفهمی چون اصلا نمیفهمی! از یه حکومت و کشوری حرف میزنی که جز راه سرکوب و جنایت راه دیگه‌ای بلد نیست و رژیم کثیف آخوندی رو حمایت می‌کنه برای چاپیدن ایران و ایرانی‌ .....
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 19:22:22 توسط افراسیاب
دوستان نگران چین نباشید، چاههای بزرگ نفت جهان که تقریبا دو هزار عدد است همه در کنترل و یا زیر دست رژیمهای که وصل به غرب هستند و چین بدون نفت هیچی نیست حتی اگر ارتش سوپر داشته باشه. کارخانه ها را مخصوصا بردن چین چون بینهایت محیط زیست را تخریب میکند و کارگر در آن شرایط اصلا اجازه نمیدهند در کشورهای غربی کار کند. چین بطور در بست دست جهان غرب است و کلی هم از بغلش ثروتمند شدن، همه اینها بخاطر یک مشت دیکتاتور زالو که میخواهند پولهاشون دست نخورده در بانکهای اروپا و آمریکا باشه و دست آخر همین چین یک تف گنده میندازه تو صورت خامنه ای و سپاه پاسداران. درمورد کره شمالی و کوبا هم مخصوصا کاریشون ندارن چون دنیا را از کمونیست و چپ بترسونن و هر کسی بخواد انقلاب کمونیستی راه بندازه آدرس آن کشورها را میدن و میگن مردم ببنیده چه شوربای اینجا است و اینها میخوان کشورتون را اینطوری بکنن و خیلی هم تا بحال موفق شدن. بهتون قول صد در صدی میدهم جمهوری اسلامی در بهترین شرایط یک سال دیگر سر کار است، یک سال از تحریمها گذشته و کرونا هم آمده.۸ میلیارد دلار حقوق مزدورهای فاطمی را دادن و الان دنبال یک میلیارد قرض هستند.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 17:33:10 توسط اکثریت ساکت
چین کجا ویروس را کنترل کرده؟ همه میدونند که وقتی چین ارقامی بیرون میده به همون اندازه واقعیت داره که ارقامی که ایران و روسیه بیرون میدن یعنی کشک.از کشوری که از بدبختی مردم ایران استفاده میکنه تا نفوذ اقتصادی و سیاسیش رو تو کشور بیشتر کنه نباید دفاع کرد. آقا رضا، میدونی که هنوز چین بعنوان کشور در حال توسعه شناخته میشه یعنی اکثر چینی ها در فقر زندگی میکنند. ثروت دسته حزب کمونیسته با این ثروت باج میده، تهدید میکنه و فریب میده. از کشورهای همسایه و بعد کشورهای آفریقایی شروع کرد و حالا رسیده به ایران. ایران دست صاحبش افتاد اولین کاری که باید بکنه دست کشورهای پارازیت و آفتابه دزد رو از هر کجا که میخواد باشه باید قطع کنه.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 17:08:48 توسط روشنگر- از آلمان
در جواب به کاربر رضا که نوشته:" این دوستان که دشمنی بیمار گونه با دولت چین دارن..." اولا بیمار خودت هستی که تا حالا در چند کامنتت نشان دادی فقط یاوه گوئی بلدی بجای درک روابط و مناسبات سیاسی که البته نادانی و نا آگاهی خودت را میرساند! نمیدانم مقیم کدام خراب شده ای هستی که تا حالا چندتا فیلم مستند در باره چین ندیدی که با چه سیستم سرکوبگری مردمش را زیر سلطه خودش دارد و اگر مرزهایش را حتی یکروز باز بگذارد میلیونها نفر از چین فراری میشوند و به اروپا پناهنده که همین الانش هم مغزهایش فراری میشوند. خود آمریکا چند میلیون چینی دارد که حاضر نیستند به چین برگردند اگر به نظر تو پرت و پلاگو چین بهشت کمونیستی توست؟ از محل یا شهر چینی های آمریکا هم گویا تا حالا نشنیدی؟ هرچه کسی بهت جواب نمیده ولی گویا سکوت دیگران را بحساب حقگوئی خودت میدانی؟ نه ارزش دهن به دهن شدن را کسی برایت قائل نیست که از کمتر سواد سیاسی برخورداری! خیلی از چین خوشت میاد پاشو برو چین زندگی کن ببینیم چند روز دوام میاوری؟یا شاید فقط گول و فریب چراغهای آسمانخراشهای شانگهای را خوردی؟چین فقط با سرقت تکنولوژی غرب بالا آمده و دزده میفهی؟
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 16:47:36 توسط حمید
مسی را که خواب است می‌توان بیدار کرد ولی کسی را که خود را به خواب زده هرگز
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 14:59:50 توسط رضا
من نمیفهمم چرا کامنت کزاران محترم در مورد چین حساسیت منفی دارن، یک کشور فقیر وضعیف که مردمانش زیر فشار فعودالها و حمله های خارجی توان زندگی نداشتن ، دست به انقلاب زدن و کشور را به یکی از پنج سوپر پاور دنیا تبدیل کردن، در حال حاضر دنیا بدون چین نمیتونه زنده بمونه، صاحبان کارخونه و شرکتهای عظیم غربی خیانت بزرگ کردن به کشور و مردمانشون و همه امکاناتشون را به چین منتقل کردن، برای فرار از مالیات و استثمار کارگران چینی، بسیار خوب اینها با قدرت تکنولوژی و حمایت پولی و غذایی از مردم کشورشون تونستن این ویروس را کنترل کنن و مردم زندگی را از سر گرفتن،این دوستان که دشمنی بیمار گونه با دولت چین دارن چرا یک راه حل موفق برای کنترل ویروس نمیدن؟ من چون نمیتونم راه حل بدم عقیده دارم که باید روش چین کپی بشه ولی تا شبیه اون انقلاب در کشورشون اتفاق نیفته مجبورن یا سی و پنج هزار دلار پول بیمارستان را در نیویورک بدن یا شاهد فوت پدر مادر در جلو چشمانشون باشن. این گوی و این میدان!!!
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 13:24:44 توسط ۱۲ مل
ژریم هالو ایرانی https://www.spectator.co.uk/article/Coronavirus-is-a-ticking-time-bomb-for-the-Middle-East-s-old-guard
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با يازدهم آوريل ۲۰۲۰ ، 09:40:39 توسط روشنگر. از آلمان
اولا توصیه میکنم به کسانیکه طرفدار مدل حکومت سرکوبگر چینی هستند ابتدا بروند چند ماهی توی چین زندگی بکنند تا ببینند چه جهنمی برای انسانیست که میخواهد آزادانه زندگی بکند. یا پای صحبتهای مخالفین طراز بالا حکومت چین که در آلمان اقامت دارند بنشینند که جه نظام فاسدیست و دزدخانه شده برای اعضای حزب کمونیستش.کشوری با کنترل تمام عیار و امنیتی و پلیسی و شنود و جاسوسی در زندگی حتی مردم عادی تا کسی از زیر پرچم کنترل رژیم خارج نشود. این چیزها ایده آل است؟؟ چین دارد به خطرناکترین کشور دنیا تبدیل میشود اگر اجازه بدهیم تک ابرقدرت اقتصادی دنیا شود و همه به چین کارخانه جهان وابسته شویم. قدم بعدی چین فاشیسم چینی است اگر کسی شعور سیاسی داشته باشد و بفهمد چرا؟ مرحله بعد از ابر قدرت اقتصادی ابرقدرت نظامی را اتوماتیکوار بدنبال دارد نمونه آمریکا. ولی چین سیستم بسته غیر دمکراسی است و غیر شفاف عمل میکند که بسیار خطرناک است.بانکهایش آمار جعلی بیرون میدهند و در خدمت ناسونالیسم چینی هستند و دستکاری میکنند. نظامی فاسد مثل رژیم ملایان ایران و برای همین اشتراک عمل در خیلی زمینه ها باهم دارند و روابط حسنه!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دهم آوريل ۲۰۲۰ ، 20:20:02 توسط حسن آقا
آقا رضا، «پیک ایران» «آرش» را پاک کرد! جالب است که سایبر‌بسیجی‌ها همیشه با نام‌های ایرانی نکته‌پراکنی می‌کنند! طرف فقط یادش رفت بین سوسیالیست‌ها و سلطنت‌طلبان هم یک بحث و دعوایی حاشیه‌داری راه بیندازد! اینشااله دفعه بعد!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دهم آوريل ۲۰۲۰ ، 18:19:19 توسط حمید
انسان از ایرانی هایی که شکم خود و هموطنانشان را برای دفاع از کشور های دیگر پاره میکنند واقعا شرم میکند
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دهم آوريل ۲۰۲۰ ، 18:00:21 توسط حسن آقا
(۳)دولت‌ها واقفند که کرونا از خیل مردمان کم‌درآمد، تهیدستان، افراد مریض و مبتلا به امراض قلبی، تنفسی و خونی، و نیز بازنشستگان یارانه‌گیر و پرخرج بهداشتی را می‌کاهد و کمک شایانی به تقلیل جرم‌و‌جنایت در جامعه و کاهش کسری‌های بودجه‌های دولتی خواهد کرد.مثال: دربرخی از شهرهای آمریکا سیاهان با ۳۰٪ کل جمعیت ۷۰٪ تلفات کرونایی را متحمل شده‌اند؛ کرونا در زندان‌ها بیداد می‌کند؛ اما همین دولت‌ها که همه راغب به بازگشایی اقتصادیند،در صورت عدم آزمایش سراسری اعتماد مردم را کاملا از دست خواهند داد.در عین حال مردم دست به تشکل برای حمایت اقتصادی دولتی و غیره زده‌اند. مثال:در نیویورک اعتصاب اجاره‌نشین‌ها (۳۰٪ جمعیت) برای عدم پرداخت اجاره برای ۳ ماه اتحادیه زده‌اند.چنانچه خواهیم دید گردش دوباره کرونا در تهران به اوجی دهشتناک در اواسط اردیبهشت خواهد انجامید.دولت نه می‌تواند اپیدمی را مهار کند و نه اقتصاد را عادی! ‍در این میان تجارت با چین راه به جایی نخواهد برد.رژیم با عدم موافقت با دستمزد کارگران سندیکایی اعتصاب عمومی را در کنار خیزش‌های آنارشیستی خواهد چشید. سالی بس پرتلاطم در پیش اشت...مسلح شوید!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دهم آوريل ۲۰۲۰ ، 17:41:13 توسط حسن آقا
(۲) شکی نیست که «برند» چین در این بحران جهانی ضربات مهلکی خورده است.معضلی که همه دولت‌ها با آن مواجهند شروط لازم برای بازگشایی دوباره فعالیت‌های اقتصادی است. دولت‌ها مانند سرچوپان‌هایی که انسان‌های اهلی را مورد استفاده قرار می‌دهند برای بازتولید شرایط ریستی خود دو وظیفه عمومی دارند: ۱- مراقبت و نگه‌داری از گله و ۲- سرکوب و انتظام گله.(برگرفته از تیوری‌های آنارشیستی دولت).هر دو برای ادامه حاکمیت دولت‌ها لازمند. با اپیدمی کرونا وظیفه اولی اولویت یافته اما دولت‌ها نگاه به عادی کردن جامعه دارند با این که پالایش مازاد جمعیت نامولد آرزوی همه دولت‌هاست. اما برای بازگشایی تنها یک راه اصولی وجود دارد: آزمایش سراسری جمعیت. در غیر این صورت گردش ویروس دورانی شده با اوج‌های peak تازه‌ای بازنمایی خواهد کرد. در ایران با این رویداد مواجه خواهیم شد،تا جایی که تجارت خارجی نیز به دلیل احتیاط دیگر دول- ضربات مهلکی خواهد خورد. اینجاست که سلطه تجارت با چین در ایران گسترشی بیسابقه می‌تواند یابد. درخواست آزمایش عمومی به عنوان پیش‌شرط بازگشایی اقتصادی باید درخواست اولیه همه ما باشد.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دهم آوريل ۲۰۲۰ ، 17:09:21 توسط حسن آقا
دولت استبدادی و تک‌حزبی چین البته در انتشار آمار کرونا دستکاری کرد و با پنهان‌کاری سایر نقاط جهان را آلوده کرد. دو ماه پیش از منابع درونی رژیم برملا شد که ۱/۱۰ آمار را پخش می‌کنند.بعد هم با وقاهتی بی‌نظیر تیوری توطیه اطلاعات ارتش روسیه را پخش کردند که: آمریکا ویروس را در ووهان کاشت! ار سفرهای توریست‌ها در سال‌نوی چینی به سراسر جهان (به‌ویژه کالیفرنیا و جنوب اروپا!) تا ارسال ماسک‌های آلوده به انگلیس و فنلاند و بلژیک و...مصمم‌اند تا در رکود پساکرونا تنها نمانند و از اقتصاد جهانی حذف نشوند. در عین حال همه دولت ها به خاطر وجهه سیاسی در مقابل ملت و نیز تقلیل ضربات اقتصادی کرونا دروغ و دستکاری کرده‌اند. جراید معتبر از ایتالیا تا آمریکا اقشا کرده‌اند که مرگ‌و‌میر‌ها همگی کم‌تر از واقع است. و همه اذعان دارند که تعداد مبتلایان کل کشور از نادانسته‌هاست.دلیل فنی (و نه سیاسی و اقتصادی) این موضوع نبودن بسته‌های آزمایش (تست کیت test kit) است. تا زمانی که جمعیت و نیز مردگان را در وضعیت کرونایی آزمایش نکنند کس نداد گستردگی اپیدمی تا چه حد است و چند نفر از این ویروس به هلاکت رسیده‌اند.باری، شکی نیست...
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دهم آوريل ۲۰۲۰ ، 14:45:29 توسط خسرو
تو که یه چرتی گفتی‌ بیشتر میگفتی‌ سالهارو، بگو ۱۱۰۰ سال جلوتره... چین الهی!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دهم آوريل ۲۰۲۰ ، 13:05:46 توسط افراسیاب
هم جمهوری اسلامی و هم چین مشابه هم هستند البته حکومت چین دیکتاتوری است ولی رژیم ایران یک سیستم فاشیستی داعشی است. حکومت آخوندی ایران جزو دسته دیکتاتورها نیست جزو دسته فاشیستها و قاتلها است که با جنایت علیه بشریت به حکومت خودشان ادامه میدهند و دلیلش را هم حفظ نظام ذکر میکنن. عقیده آخوندها اینه که نگهداری سیستم اسلامی داعشی آنها حتی از جان تمام مردم ایران هم مهمتره و همین چند روز پیش مثلا رئیس جمهورشون گفت کشته شدن سه میلیون ایرانی مهم نیست فقط مردم نیایند بیرون و علیه رژیم ما اعتراض نکنن البته ماندگاری حکومت چین و هم رژیم آخوندی مستلزم اقتصاد قوی اروپا و آمریکاست و اگر آنها اقتصادشون بر اثر کرونا ضربه بخوره مابقی دنیا حسابی زیر و رو میشوند دقیقا مثل داستان شیر که نمیتوانست شکار کند و روباه و شغال و گرگ گرسنه مانده بودن، اگر آنان نفت از ایران نخرن و یا جنس از چین فاتحه این دو حکومت را باید خواند، بهرحال آقایون جمهوری اسلامی هر کدام یک ساطور پشت گردن خود دارن که هر لحظه به گردنشون نزدیکتر میشه و دیر یا زود بدست مردم خواهند افتاد و حسابی هم از این بابت نگران و افسرده هستند.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دهم آوريل ۲۰۲۰ ، 12:40:41 توسط رضا
اقای آرش خجالت بکش !! اینهمه روده درازی برای چییه؟ همه نیولیبرالیستها شرمنده و خجالت زده هستن !! سرت را از برف بیار بیرون ، در چین این ویروس کنترل شد و مردم به زندگی عادی بر گشتن و دیگران همچنان توی سر خودشون میکوبن و هرگز نخواهند تونست مثل چین عمل کنن . فاصله چین با بقیه کشور هاحداقل صد ساله.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم فروردين ۱۳۹۹ برابر با دهم آوريل ۲۰۲۰ ، 08:42:31 توسط روشنگر. از آلمان
مگر دزد به دزد دیگر اعتماد میکند؟ عینهو رابطه کلاهبرداری بین رژیم ایران و چین است که هردو بخاطر منافع مشترکشان بهتر است به ریسمان دیکتاتوری چنگ بزنند.ولی جوک خنده دار مسخره قضیه در اینست که دیگ حکومت اسلامی به دیگ جینی میگوید رویت سیاه است انگار خود رژیم در مخفیکاری و دروغگوئی معلم چین نبوده یا نمیباشد؟ کلا نظامی که ایدئولوژیکی باشد توتالیتاریسم حاکم مجبور است برای حفظ قدرت و منافع خود سیستمی غیر شفاف درست کند تا همه چیز زیر کنترل طبقه حاکمه باشد همانطور که در ایران اسلامی و چین کمونیستی دیدیم و میبینیم.اسلام و کمونیسم میشود گفت از نظر ساختار و شکل حکومتی دو روی یک سکه دیکتاتوری هستند که دمکراسی و آزادی را بدترین دشمن خطرناک خودشان میبینند.متاسفانه کشورهای سرمایه داری غربی هم بطور احمقانه ای با روابط اقتصادی و صدور تکنولوژی به دوام این نظامهای فاسد غیر قابل اعتماد کمک کردند و میکنند که حالا دود به چشم خودشان رفت.بازار بزرگ جمعیت ۱.۵ میلیاردی چین توجیه رابطه حسنه با چین بوده که ثروت و سود آور است!هو.آوای چین در توسعه G5 سرعت اینترنت میخواهد دنیا را شنود کند برای چی؟طرح جاده ابریشم چین؟آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی