یک متفکر آمریکایی: در جهان بعد از کرونا، نابرابری‌ها باز هم بیشتر خواهد شد


چیرگی بیشتر بازار، اقتدار فزایندۀ صنایع داروسازی و تشدید گرایش‌های پوپولیستی (عوام‌گرا): این چکیدۀ پیش‌بینی‌های فیلیپ میرووسکی، فیلسوف و مورخ آمریکایی است که در مصاحبه‌اش با روزنامۀ فرانسوی لیبراسیون خطوط کلی دنیای بعد از کرونا را تصور می‌کند.

به نوشتۀ لیبراسیون در حالی که ویروس کرونا هنوز در میان ما حضور دارد، توصیه‌ها، آرزوها و گمانه‌زنی‌های گوناگون در مورد جهان بعد از کرونا شنیده می‌شود. از یک سو طرفداران محیط زیست می‌گویند که دنیا باید مسیری متفاوت پیش گیرد، از طبیعت بهتر محافظت شود، مصرف کمتر وعاقلانه‌تر شود و صنایع از آلوده کردن محیط دست بردارند. در مقابل، صاحبان صنایع بزرگ خود را آماده می‌کنند تا برای جبران مافات و تأخیر چند ماهه میزان کار و تولید را افزایش دهند. آنها از هم اکنون به دولت‌ها فشار می‌آورند که برای "بازگشایی" کمک‌شان کند.

در ایالات متحد آمریکا، طی چهار هفته‌ای که بحران کرونا ٢۶ میلیون نفر را بیکار کرد، مجموع ثروت میلیاردرهای کشور ٣٠٨ میلیارد دلار بیشتر شد. به عقیدۀ خبرنگار لیبراسیون، نگاهی سریع به گذشته چندان جای خوش‌بینی باقی نمی‌گذارد: بعد از بحران مالی و اقتصادی سال ٢٠٠٨، کمک‌های عظیم دولت نصیب بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ شد و صرفه‌جویی نصیب مردم.

نئولیبرالیسم هر بحرانی را به فرصت تبدیل می‌کند
فیلیپ میرووسکی (Philip Mirowski)، مورخ و فیلسوف آمریکایی که هیچگاه دشمنی خود را با نئولیبرالیسم پنهان نکرده اطمینان دارد که بحران کرونا در آمریکا باز هم به نفع نئولیبرال‌ها تمام می‌شود زیرا آنها "با انضباط ‌‌تر و آماده‌تر از چپ‌ها هستند".

فیلیپ میرووسکی که در دانشگاه ایالتی ایندیانا "اندیشۀ اقتصادی" تدریس می‌کند، می‌گوید: "این افزایش موقتی همبستگی‌ها (در دوران اپیدمی) نباید شما را گول بزند". به عقیدۀ او هر بحرانی ذهن و فکر آدم‌ها را مشغول مسائل اضطراری و کوتاه‌مدت می‌کند. این وضعیت به گروه‌ها و هسته‌های قدرتمند – از جمله نئولیبرال‌های آمریکایی – فرصت می‌دهد تا برای آینده نقشه بکشند و الگوهای مطابق میل خود را در جامعه پیاده کنند. میرووسکی می‌گوید: نئولیبرال‌ها خواهان یک بازار آزادتر و بدون محدودیت‌های قانونی هستند. از نظر آنان "بازار یک نهاد کاملاً مستقل است".

با اینحال به عقیدۀ خبرنگار لیبراسیون، بحران اپیدمی جهانی باعث شد که انتقادهای زیادی علیه الگوهای اجتماعی حاکم، طمع‌ورزی سرمایه‌داران و بی‌عرضگی دولت‌ها مطرح شود. ولی فیلیپ میرووسکی تأکید می‌کند که اوضاع بعد از کرونا مطلقاً برای اندیشه‌ها و الگوهای چپ مساعد نخواهد بود. او یادآوری می‌کند که در بحران سال ٢٠٠٨ نیز همۀ گرایش‌های چپ فریب خوردند.

میرووسکی مطمئن است که در دوران بعد از کرونا، گروه کوچکی از آدم‌ها، قدرت و اختیارات باز هم بیشتری به دست خواهد آورد. او می‌گوید حتی همین الآن و در طول بحران کرونا هم ادارۀ بسیاری امور در دست سودجویانی است که جز افزایش ثروت و قدرت دل‌مشغولی دیگری ندارند.

چپ خیالبافی می‌کند
فیلیپ میرووسکی وضعیت "صندوق تثبیت ارز" (Exchange Stabilization Fund) آمریکا را مثال می‌زند و می‌گوید "وظیفۀ این صندوق که دارای ۵٠٠ میلیارد دلار ذخیره است، کمک به اقتصاد کشور در شرایط اضطراری است. اما این صندوق در دست کیست؟ مسلماً در دست آقای استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری"... میرووسکی ادامه می‌دهد: "خب، اینجور آدم‌ها هستند که این پول‌ها را به دلخواه خودشان و آنطور که صلاح می‌دانند، برای ساماندهی اقتصاد کشور خرج می‌کنند". از نظر میرووسکی، استیون منوچین که در بحران سال ٢٠٠٨ از مدیران بانک گلدمن ساکس بود، نماد همان نئولیبرالیسمی است که فقط به تولید ثروت اهمیت می‌دهد.

به باور میرووسکی، رهبران سیاسی نیز قادر به تغییر اوضاع نیستند. بخصوص که اینک گرایش‌های پوپولیستی و ناسیونالیستی شدت گرفته. میرووسکی می‌گوید: "چپ‌ها می‌توانند قصه ببافند و به خود بگویند که بحران کرونا انسان‌ها را به یکدیگر نزدیک‌تر کرده یا همبستگی را افزایش داده، اما واقعیت چنین نیست. آدم‌ها تازه می‌فهمند که از همسایۀ خود بدشان می‌آید. همین اتفاقی است که در آمریکا و اروپا افتاده: اتحادیۀ اروپا هیچ کمکی به ایتالیا نکرد، در حالی که کار بسیار آسانی بود".

پیروزی نئولیبرال‌ها
فیلیپ میرووسکی به روزنامۀ لیبراسیون می‌گوید که در آمریکا، نئولیبرال‌ها خوب بلدند که هر بحران را به فرصت تبدیل کنند. به عقیدۀ او آنها از هم اکنون برندۀ بحران کرونا هستند. میرووسکی دو مثال می‌زند و می‌گوید نئولیبرال‌ها همیشه طرفدار بیمه و درمان خصوصی بوده‌اند. آنها صریحاً می‌گویند که دارو و درمان باید در دسترس کسی باشد که قدرت خریدش را دارد. در شرایط کنونی صاحبان صنایع داروسازی هر کار دلشان بخواهد می‌کنند و این وضعیت بار دیگر اصل بنیادین نئولیبرال‌ها را تأیید می‌کند که "بازار یک نهاد کاملاً مستقل است".

مثال دوم میرووسکی آموزش است. به گفتۀ او نئولیبرال‌ها همیشه با آموزش رایگان برای همه مخالف بوده‌اند. اینک با خانه‌نشینی اجباری و آموزش از راه دور، فقط دانش‌آموزان و دانشجویانی که به لحاظ اقتصادی در وضعیت مناسب هستند و امکانات لازم را دارند موفق خواهند شد.

خبرنگار لیبراسیون در پایان از فیلیپ میرووسکی می‌پرسد: پس آیا هیچ فرصتی برای بهبود وضعیت محیط زیست و کاهش آلودگی‌ها وجود ندارد؟ میرووسکی در پاسخ می‌گوید: نباید تصور کرد که نئولیبرال‌ها تغییرات آب و هوا و گرمایش زمین را نمی‌بینند. اما آنچه برای آنها مهم است تسلط بر سرمایه‌هایی است که در حوزۀ حفظ محیط زیست به کار می‌افتد و البته تصاحب صنایع جدیدی که آلودگی کمتری دارد... تا زمانی که حفظ محیط زیست به بخش خصوصی محول شود و سودآور باشد، نئولیبرال‌ها از آن بهره می‌گیرند.

اما به عقیدۀ فیلیپ میرووسکی موضوع نگران‌کننده در حال حاضر سقوط قیمت نفت است. او حدس می‌زند که این ارزانی بیش از حد، در گرماگرم دوران بعد از کرونا باعث افزایش مصرف نفت خواهد شد...

فیلیپ میرووسکی نتیجه می‌گیرد که "اینست دنیایی که در پیش داریم. البته مدتی از فضایل همبستگی و غرور ملی (ناسیونالیستی) سخن گفته خواهد شد، اما در حقیقت، بحران کرونا همان نظام حاکم قبلی را، شاید با نابرابری‌های بیشتر، تداوم خواهد داد".

فرید وهابی/ رادیو فرانسه


[کد مطلب: 205353] [تاريخ انتشار: يازدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سيزدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با دوم مه ۲۰۲۰ ، 21:37:23 توسط کارگر کمونیست
انحصارات مالی صنعتی توسط کارگزاران خود که دولتهای امپریالیستی میباشند، سیاست خود را به کشورهای مقروض و ضعیف دیکته می کنند که ریاضت اقتصادی و به فقر و تهیدستی کشاندن کارگران یکی ازعوارض آن است. و اما جوامع طبقاتی و دولتها نیز سخنگو و ابزار سیاسی، نظامی، دیپلماتیک، قضایی، دینی و فرهنگی طبقه حاکم هستند. لذا دولت همه مردم وجود خارجی ندارد. اگر تا قبل از جنگ جهانی اول، سرمایه داری مترقی بود اما با راه انداختن جنگ و کشتار میلیونها انسان و ویرانیهای عظیم و اشغال سرزمینها برای غارت مواد اولیه ارزان قیمت، صدور سرمایه، کسب بازار، نیروی کار ارزان، تبدیل به یک هیولا شده است بنام امپریالیست و رژیمهای دست نشانده اش که باید توسط انقلاب سازمانیافته، قهرآمیز و با ستاد رهبری احزاب کمونیست انقلابی کارگران در آمریکا، اروپا، ایران و...از بین برود و با بکارگیری دولت دیکتاتوری انقلابی پرولتاریا نظامی بی طبقه برقرار شود که تولید را نه برای سود، نابودی طبیعت و اقلیم که برای نیاز انسانها راه اندازد، که هر کس به اندازه استعدادش تلاش میکند و هر کس به اندازه نیازش از نعمات تولید انسانهای همبسته برخوردار میشود.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با دوم مه ۲۰۲۰ ، 20:29:14 توسط کارگر کمونیست
بانکهای آمریکایی در سال ۲۰۰۸ کلاهبرداری بسیار بزرگی را بر سر بانکهای اروپایی که مشتریان سهام آنها بودند گذاشتند و باعث ورشکست شدن آنها شدند اما دولتهای بورژوا امپریالیستی در اروپا به داد بانکهای کشور خود رسیدند و پاکتهای مالی اول، دوم و سوم چند صد میلیارد یورویی را با بانکها تزریق کردند. این پولها هم صد البته مالیات کارگران بود. ترامپ با تایید کنگره و سنا تصمیم گرفت ابتدا ۲۱۰۰ میلیار دلار و بار دوم نیز تقریبن ۵۰۰ میلیارد دلار دیگر به انحصارات مالی صنعتی تزریق کند. بله وعده دادند که به سرمایه داران خرد نیز کمک کنند و حتی به هر آمریکایی بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار با امضای ترامپ هدیه داده شود! بگوییم ۱۰۰۰ دلار که ضربدر ۳۵۰ میلیون شهروند آمریکا میشود ۳۵۰ میلیارد دلار که اگر این مبلغ را از ۲۶۰۰ میلیارد دلار کم کنیم میشود ۲۲۵۰ میلیارد دلار که بدون تردید به بانکهای بزرگ تزریق خواهد شد. حال اگر به رستوران دارها و یا بیچیزان چیزی داده نشد، جای تعجب نیست، چرا که دولت حاکم در آمریکا، کارگزار انحصارات(monopol) مالی صنعتی میباشد و نه رستوران دارها و یا کارگران. یکی از خصلتهای امپریالیست صدور سرمایه است
نوشته شده در تاريخ دوازدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با يکم مه ۲۰۲۰ ، 19:03:51 توسط حسن آقا
امروز، اول ماه مه، روز جهانی کارگر، اعتصابات برای تعلیق پرداخت اجاره خانه در کشوری که این روز را پایه نهاد، در ایالات متحده، حال جریان است: در نیویورک، پنسیلوانیا و کالیفرنیا....(به گزارشات گاردین لندن توجه کنید)..این انسان‌ها و گروه‌های متشکل هستند که به «متفکر امریکایی» آینده را نشان خواهند داد. آخرین بار در دهه ۳۰ بود که چنین جنبشی شکل گرفت. بنابر آنلاین‌ خبری واشنگتن (The Hill)، اپیدمی کرونا، در کنار دیگر نمادهای غارتگری، بحران مسکن را نیز در امریکا برملا کرده. اعتصابات کارگری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم آغاز شده. روز کارگر مبارک! در ضمن، «وحشی» نه محرومان هارلم، که سفیدپوستان حول‌و‌حوش بوزینه نارنجی هستند که مخالف بیمه بهداشت عمومی‌اند. امریکا تنها کشور صنعتی پیشرفته در جهان است که سیستم بهداشت مجانی برای شهروندان ندارد. اپیدمی کرونا سیستم چپ‌اندر‌قیچی و چند‌پاره نظام بهداشت امریکا را نیز برملا کرده. بد نیست قبل از نظردهی، کمی هم خود را با واقعیت‌ها، آمار و ارقام مربوط به موضوع آشنا کنیم.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با يکم مه ۲۰۲۰ ، 17:07:53 توسط افراسیاب
آن ۲۵۰۰ میلیارد دلاری که گفتن میخواهیم تو بازار تزریق کنیم فعلا تا الان یک سنت هم ندادن بیخود دلتون رو خوش نکنید، خودم چندتا آشنا سراغ دارم که دو ماه در مغازه و بیزنسشون تخته شده و دارن از جیب میخورن و پول اجاره مغازه و حتی کارگرها هم دادن و فقط بهشون یک فرم دادن گفتن پر کنید و بفرستید که یک ماه و نیم هیچ پولی نیامده و تلفن هم جواب نمیدن همش سر کاری بود که سیاهای منهتن و هارلم وحشی نشن بریزن بیرون همه جا را غارت کنن، پول مول خبری نیست مگه پول علف خرس که همینطور پخش کنن آنهم در آمریکا که برای یک جفت کفش همدگر رو پاره میکنن. در اروپا هم همینطور پولی داده نشد و فقط وعده و وعید بود، اصلا از کجا بدهند این پول مالیات مال بازنشسته ها و کارمندان و ارتش و دولت و هزار جور دفتر دستکه بیان بدهند به رستوران دار که ماشین بنز شاسی بلند سواره که مثلا از میلیونهاش تو بانک کم نشه. اگر شرکت بزرگ که سهامی است و سهامش یا مال پولدارهاست یا مال مردم که آن سهام از بین میره و اگر مغازه یا رستوران است و نمیتونه ادامه بده ورشکست میشه و قانون و حقوق بیکاری هست مشگل خاصی نیست و هیچ اتفاقی نمیافته.
نوشته شده در تاريخ يازدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۰ ، 21:50:08 توسط کارگر کمونیست
بیش از یک قرن است که سرمایه داری امپریالیستی که حاکمیت انحصارات مالی صنعتی میباشد در کشور آمریکا حاکم است که برای بقاء و حفظ منافع خود، تمام امکانات نظامی، قضایی، کنگره، سنا، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، منوچینها، چلبی ها و....را به خدمت میگیرد و به بهانه کرونا تا امروز مرگ بیش از ۶۰ هزار نفر را درآمریکا نظاره می کنند و بیش از ۲۵۰۰ میلیارد دلار را که حاصل رنج کارگران و غارت ثروت دیگر سرزمینهاست در میان جار و جنجال کرونا به بانکها و شرکتهای بیمه تزریق میکنند. دراین نظام هر چه پلیسی و ضد امنیتی شده، حتی جایی برای چپهای رفرمیست هم وجود ندارد و نئولیبرالیسم یعنی هر چه هارتر شدن امپریالیستها با بمبی در یک دست و پرچم حقوق بشر در دست دیگر. امپریالیستها در جنگ اول و دوم و جنگهای پس از آن تا به امروز ویرانیهای عظیم و کشتار بیش از ۱۰۰ میلیون انسان را به بشریت تحمیل کردند. کارگران را به بازار ارجاع میدهند، به بازار بیکاری و فقر، بازار رسیدن به ته خط. بر ما کارگران نبخشد فتح و شادی، نه پارلمان نه شه نه آسمان، تنها راه حل انقلاب کمونیستی، برقراری دولت دیکتاتوری پرولتاریا و همبستگی بین المللی است.
نوشته شده در تاريخ يازدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۰ ، 18:56:51 توسط حسن آقا
(۲)... در حالا مبارزه سیاسی است. از متفکران و فعالان چپ معروف‌تر از میروفسکی چون Naomi Klein و Jeremy Scahill هم باید صحبت کرد گه تحلیل‌های دیگری دارند. اکنون محوریت کارگران در گرداندن جامعه بدجوری پررنگ شده: کارگران بهداشتی، حمل‌و‌نقل، خدمات غذایی و دارویی، خدمات پُست و بسته‌ سازی،.... خواهید دید که ده‌ها هزار کارگر در فروشکاه‌ها و بنگاه‌های زنجیره‌ای و ملی در تدارک اعتصاب هستند. جناح پیشرو دمکرات در مجلس هفته پیش لایحه «بیانیه حقوق کارگران اساسی» را به صحن مجلس آورد: تامین بهداشت در محیط کار، مزد مخاطراتی، مهد کودک رایگان، حق مرخصی والدانه، مزد‌-پاداش در دوره کرونا، بیمه بهداشت مجانی در دوره کرونا حتی برای کارگران غیرقانونی،... میروفسکی معلوم نیست کدوم سیاره زندگی می‌کند. همه جوامع در تب و تابند و این رفتار انسان‌ها‌ست که آینده را تعیین می‌کند. همین‌ میروفسکی‌ها بودند که ۳۰ سال پیش پایان تاریخ را اعلام کرده بودند دعا می‌کردند چپ‌ها از صحنه تاریخ حذف و فراملیتی‌ها، اقتصاد جهانی را سامان دهند و غارت کنند! مانه اول و نه آخر تاریخیم!! ولی گویا داریم به آخر شیعه گاماس گاماس می‌رسیم!
نوشته شده در تاريخ يازدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۰ ، 18:34:01 توسط حسن آقا
آقای میروسکی هم خیلی قضا‌و‌قدری فکر می‌کند. در کشورش دولت فدرال بیش از ۴ تریلیون دلار خرج کرونا کرده، و اعظم این پول صرف «بازار آزاد» نشده.بیلیون‌ها دلار خرج بهداشت عمومی و بیمارستان‌های دولتی شده. ۳۰ میلیون نفر بیکار رسمی شده‌اند و علاوه بر دریافت مزد از دولت، ۶۰۰ $ در ماه اضافه حقوق می‌گیرند تا از ابعاد فقر و گرسنگی جلوگیری شود. مجلس امریکا دست دمکرات‌هاست و جناح سوسیالیست‌های دمکراتیک به رهبری Sanders توانسته مواضع خود را در ابعاد محدودی به جناح قالب وال‌استریتی Wall Street تحمیل کند. قرض دولت فدرال بالای ۳ تریلیون شده، بالاترین حجم از زمان جنگ دوم، و تا ماه‌های آینده برای اولین بار قرض دولتی از تولید ناخالص ملی پیشی خواهد گرفت. جنگ بزرگی بر سر بودجه ۲۰۲۱ بالا گرفته و سخن از کاهش بودجه نظامی، تقلیل سن واجد شرایط برای بیمه بهداشت مجانی و افزایش مالیات بر بورس‌بازان، شرکت‌های فراملیتی و ... در جریان است. می‌روفسکی آیه یاس می‌خواند اما چپ بیکار ننشسته و به جد در راه حقوق کارگری و ‌کارمندی، از جمله معرفی مزد مخاطراتی hazard pay ‌ و دیگر مزایای کاری، بهداشتی و امورشی...
نوشته شده در تاريخ يازدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۰ ، 16:22:57 توسط آذر
اکنون دیگر ورشکستگی فقط در بحران‌های اقتصادی-اجتماعی و سیاسی جهان ، بحران محیط زیست و دهها نمونه آن تجلی نیافته اسث، جهان سرمایه داری اکنون با بحرانی بزرگتر از تمام این بحرانها مواجه است، بحران کرونا که کلیت جهان سرمایه‌داری در برابر آن علیل و ناتوان از کار درآمده است. ویروس کرونا کل این نظام را در هم پیچیده است. سراسر نظام سرمایه‌داری در مقیاسی جهانی مختل شده است. کشورها تعطیل و نیمه تعطیلند. ظرفیت امکانات درمانی به پایان رسیده و سیستمهای بهداشتی و درمانی در معرض فرو پاشی قرار گرفته‌اند. در حالیکه از اوائل قرن بیست ‌و یکم شیوع ویروسهای مرس ، سارس و ابولا، جان دهها هزار انسان را گرفت و تمام قرائن حاکی از شیوع و گسترش ویرو‌های عفونی خطرناکتر در آینده بود، در نظمی که انسان و سلامت آن ارزشی ندارد، جدی گرفته نشد. هیچ اقدام جدی برای پیشگیری و درمان صورت نگرفت. و بی شرمی آنکه، برخی متخصصین مصونیت شناسی مثلاً در ایران، ضمن مخالفت با شیوه تعرضی مهار ویروس و از جمله قرنطینه، تحت عنوان نظریه علمی، این نظریه ضدعلمی و فاشیستی را تبلیغ میکنند که همه باید به کرونا مبتلا شوند تا بحران کنترل گردد!!
نوشته شده در تاريخ يازدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با سی ام آوريل ۲۰۲۰ ، 13:14:07 توسط انقلاب
از این رو همبستگی بیشتر نیروهای مبارز حامی عدالت اجتماعی در جهان، لازمۀ مبارزه علیه نئولببرال ها می گردد. مقابله با نئولببرالها، خصوصی سازان، جهانی کننده گان یا سرمایه داران ، که همانا امپریالیستها هستند، مبارزه برای سوسیالیسم جهانی را می طلبد.کرونا خط قرمز شفاف بین حامیان امپر یالیسم و مبارزان علیه امپر یالیسم را کشیده است. کرونا فرزند خلف سرمایه داری جهانی است ، که به جنگ مردم جهان ، بخصوص زحمتکشان آمده است. و سر آشتی ندارد. از این رو تمام مبارزانی که برنامۀ میانه را برای پیاده کردن سوسیالیسم پیشتهاد می کردند حال دیگر ادامۀ راه آنان علنا مسدود شده است. خط شفاف ضد امپریالیست برای مبارزه علیه نئو لیبرال ها ،(امپریالیست ها ) لازمۀ کار می شود. و دو قطب بزرگ جهانی اجبارا روبروی هم در آرایش مبارزاتی جهانی مجبور به صف آرایی هستند. کرونا جنگ بیولوژیک جهانی امپر یالیسم ، در هجومی گسترده علیه زحمتکشان جهان چه در مصاف با بیماری، و چه در پیامد های آن ، نظیر سقوط به ورطۀ هیچ اقتصادی است. از این رو نجات مردم جهان، نیاز به خلوص و اتحاد تمام مبارزان اهرم پیروزی است.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی