تحلیل محتوای یک سال به اصطلاح "بیانات"  علی خامنه‌ای؛ «همهٔ نفرت‌های آقا»


 «تحلیل محتوا» یکی از مهم‌ترین روش‌ها در بررسی متن‌ها، اسناد و داده‌ها در علوم انسانی است که با استفاده از آزمون‌های آماری، محتوای پنهان در پیام‌ها و گاه حتی جنبه‌هایی از شخصیت فرستنده و صاحب متن را هویدا می‌کند. این روش تحلیلی به‌ویژه از جنگ جهانی دوم و اوج گرفتن دستگاه‌های تبلیغاتی و دروغ‌پراکنی و پروپاگاندا مورد توجه پژوهشگران علوم اجتماعی قرار گرفته است.

این یادداشت «تحلیل محتوای محدود» یک سال سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۹۸ به «روش کمّی» است که در غالب «بیانات» شامل «سخنرانی»، «پیام» و «خطبه» در وب‌سایت رسمی وی منتشر شده است.

در سال گذشته در مجموع، ۵۱ پیام حاوی تقریباً ۱۳۱ هزار کلمه از علی خامنه‌ای منتشر شده و بیشترین موارد به دی ماه با هفت پیام و بعد از آن به ماه‌های اردیبهشت و خرداد با شش پیام مربوط می‌شود.

در این بررسی، شماری از پرکاربردترین واژه‌ها در بیانات علی خامنه‌ای و همچنین کلیدی‌ترین مفاهیمی که عمدتاً در مواضع رهبران سیاسی شنیده می‌شود، مطالعه شده که در روش تحلیل محتوا از آن‌ها با عنوان «واحد معنا» یاد می‌شود.

«دشمن» و مشتقات آن همچون «دشمنی» و «دشمنان» یکی از پرکاربردترین «واحدهای معنا» برای رهبر جمهوری اسلامی است. علی خامنه‌ای در سال گذشته، در کل، ۴۵۱ بار از «دشمن» یاد کرد. تنها در دو پیام در اول فروردین ماه سال ۱۳۹۸ یعنی در پیام نوروزی و سخنرانی در مشهد، در حالی که ایرانیان به مناسبت آغاز سال نو در جشن و خوشحالی و امیدواری برای سال جدید بودند، علی خامنه‌ای دقیقاً ۳۰ مرتبه از کلمه «دشمن» و مشتقات آن استفاده کرده است.

«آمریکا» یکی دیگر از کلماتی است که مرتب در بیانات علی خامنه‌ای شنیده می‌شود به طوری که وی در سال گذشته ۴۲۴ بار از این کلمه و مشتقات آن همچون «آمریکایی» و «آمریکایی‌ها» استفاده کرده است.

از آن‌جا که بسامد و تکرار یک واژه به معنای مطلوب و مورد تأیید بودن آن از سوی فرستنده مطلب نیست، در «تحلیل محتوا» اغلب بررسی می‌شود که این واژه با چه صفت‌ها، قیدها و توضیح‌هایی همراه شده است.

«آمریکا» در مجموعِ «بیانات» رهبر جمهوری اسلامی با تندترین الفاظ و صفت‌ها مثل «خباثت»، «شرارت»، «طاغوت»، «نوکر»، «زشت» و «اراذل» توصیف شده است. او حتی در این زمینه گاه صفت‌های جدیدی نیز خلق می‌کند. از جمله در سخنرانی روز ۱۱ اردیبهشت ماه خود در جمع «معلمان و فرهنگیان»، از آمریکا، انگلیس و فرانسه با صفت «وحشی‌های کراوات‌زده‌ی ادکلن‌زده‌ی ظاهرساز» یاد کرد.

دقت کنید که این لحن حرف زدن در جمع معلمان و اهالی آموزش و پرورش، یعنی کسانی است که از جمله فرهنگی‌ترین اقشار جامعه محسوب می‌شوند. فارغ از نوع نزاکت شخصی و آداب سیاسی، نکته معنادار، شمار تقریباً یکسان فراوانی «دشمن» و «آمریکا» در مجموع پیام‌های علی خامنه‌ای است.

حال به شماری از مفاهیم دارای بار معنایی مثبت نگاه کنیم. رهبر جمهوری اسلامی در تمام پیام‌های سال گذشته خود فقط و فقط ۱۴ مرتبه از کلمه «صلح» یاد کرده است. این موضوع به‌روشنی نشان می‌دهد که در ذهن او صلح و سیاست‌های آشتی‌جویانه با جامعه جهانی اساساً جایگاهی ندارد.

یا در نمونه‌ای دیگر، او تنها ۹ بار از کلمه «دموکراسی» استفاده کرده و اغلب نیز در جملات قبل و بعد از این کلمه، از عبارات تحقیرآمیز و زننده‌ای همچون «ادّعای آزادی‌خواهی»، «گوش فلک» و «حرف‌های دروغ و نفاق‌آلود» استفاده کرده است؛ تصویری واضح از عمق نفرت خامنه‌ای از دموکراسی.

در مثالی دیگر، علی‌رغم این‌همه نقض گسترده حقوق بشر در ایران و فجایعی که در همین شش ماه دوم سال گذشته در حکومتِ تحت امر علی خامنه‌ای رخ داد، او تنها ۶ بار از «حقوق بشر» یاد کرده و این مفهوم را با عباراتی مثل «حقوق بشرِ آمریکایی و از این مزخرفات» شدیداً مورد تمسخر و شماتت قرار داده است.

در زمینه اجتماعی، امروز تقریباً بر سر هر چهارراهی در تهران و شهرهای بزرگ، کودکان فراوانی دیده می‌شوند که برای لقمه‌ای نان، به‌ناچار دست از تحصیل و مدرسه شسته‌اند و اغلب مورد انواع سوء‌استفاده‌ها قرار می‌گیرند. رهبر جمهوری اسلامی چقدر دل‌نگران این کودکان است؟

او در تمام «بیانات»اش در سال گذشته تنها ۳ مرتبه از کلمه «کودک» و ۳ مرتبه نیز «بچه» در معنای خردسالان استفاده کرده و در سایر موارد از کلمه «بچه» در مواردی غیرمرتبط با کودکان همچون «بچه‌های سپاه» یا «بچه‌های متدین و انقلابی» یاد کرده است. همچنین در مجموعه سخنان خامنه‌ای در سال گذشته ۱۹ بار کلمه «فرزند» یا «فرزندان» دیده می‌شود که هیچ‌کدام ارتباطی با انواع مشکلات، محرومیت‌ها، کمبودها و آسیب‌های کودکان کشور ندارد.

علی خامنه‌ای همچنین در کل سخنانش در سال ۱۳۹۸ فقط ۱۷ بار از کلمه «زن» یا «زنان» نام برده که ۶ مورد آن نیز مربوط به متون دینی از جمله «زن پیغمبر اسلام» بوده است. او همچنین ۸ بار نیز از کلمه «خانم» یاد کرده که از میان آن‌ها نیز ۳ مورد به ستایش از خانم‌های «طلبه» مربوط می‌شود.

آمارهای رسمی دولتی در ایران حاکی است که حدود سی تا چهل درصد از مردم ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند. رهبر جمهوری اسلامی چه‌قدر در این باره سخن گفته است؟ چه‌قدر نگرانی دارد؟ او در سال گذشته فقط ۳ مرتبه از کلمه «فقر» نام برده که یک بار آن درباره فقر در آمریکا بوده و ۴ مرتبه از کلمه «فقیر» استفاده کرده که باز در ۳ مورد آن، نگرانی خود را درباره جمعیت فقیر در آمریکا ابراز کرده است.

در گستره‌ای متفاوت، شاید جالب باشد که رهبر جمهوری اسلامی ۱۳ بار از کلمه «عشق» در سخنانش استفاده کرده که تمامی آن‌ها درباره مفاهیمی همچون عشق به «سیدالشهدا»، «حسین بن علی»، «محمد»، «امام» و «جبهه مقاومت» بوده است.

برای روشن‌تر شدن بی‌اهمیت بودن مفاهیمی همچون کودکان، زنان، صلح و فقر در ایران و نیز نفرت علی خامنه‌ای از آمریکا، دموکراسی و حقوق بشر، کافی است ببینیم که او در همین مدت ۱۰۳ مرتبه از «فلسطین» نام برده است.

باری، تردیدی نیست که این روش تحلیلی را می‌توان برای مفاهیم و عبارات دیگر در بازه‌های زمانی گسترده‌تری به کار گرفت و به نتایج روشن‌تری درباره ویژگی‌های فردی کسی نشست که قریب به ۳۱ سال از رهبری و، به‌تعبیر بهتر، چنبره او بر اقتصاد و سیاست ایران می‌گذرد؛ بدون هیچ پاسخگویی و حسابرسی.

«تحلیل محتوا» را پلی بین واژگان موجود در پیام و ذهن گوینده آن توصیف کرده‌اند، به مثابه تابش نور بر چهارچوب ذهنیِ فرستنده پیام. ارقام و آمار خود به تنهایی سخن می‌گویند.

به‌راستی شاید نیازی به تحلیل و توصیف و استنتاج نباشد که در حکومتِ تحتِ کنترلِ این چارچوب ذهنی، حقوق بشر چه جایگاهی دارد، اوضاع زندان‌ها چطور است، زنان از چه حقوقی برخوردارند، چه آینده‌ای در انتظار کودکان است، و اساساً ایران به کدام سو می‌رود.

یوحنا نجدی / رادیو فردا


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 205802] [تاريخ انتشار: بيست و دوم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با يازدهم مه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفتم مه ۲۰۲۰ ، 17:02:21 توسط کارگر کمونیست
رژیم ج.ا. با دولتهای امپریالیستی فقط اختلاف دارد و در واقع دوست استراتژیک آنهاست. رژیمهای حاکم در ایران و ترکیه از اربابانشان آموخته اند که میتوان با بهره گیری از اسلام در منطقه نفوذ کرد و منافع اقتصادی خود را به پیش برد که خب این موضوع به تنشها دامن میزند و ملت تحت ستم فلسطین تنها بعنوان نیروی نیابتی در منطقه برای این ۲ رژیم کاربرد دارد و دشمنی این ها با دیگران نیز از این زاویه است، رژیمهایی که ملت کورد را انکار، آسیمیله و امحاء می کنند، طرفداریشان از ملت فلسطین یک دروغ بزرگ است. دشمن، صلح، دمکراسی، حقوق بشر، کودک، زن، فقر، عشق و...مقولاتی هستند دارای بار طبقاتی . خامنه ای ها و ترامپها مدافع حقوق بشر قدرتهای مالی صنعتی و تجار هستند و مرگ هزاران کارگر بخاطر بیماری کووید ۱۹ دشمنی آشکاراین ۲ رژیم با کارگران را نشان میدهد. بهبودی لغو کارکودکان، رفع ستم بر زنان کارگر، رفع ستم ملی، دمکراسی به نفع توده ها، صلح بین ملتها و...همه به سازماندهی و مبارزه پیگیر کارگران و دیگر اقشار خلق و توازن قوا به نفع آنان در عرصه سیاسی، نظامی...بستگی دارد و نه توهم، انتظار و گلایه از خامنه ای ها و ترامپها.
نوشته شده در تاريخ هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفتم مه ۲۰۲۰ ، 16:16:38 توسط کارگر کمونیست
"مادامی که افراد فرانگیرند در پس هریک از جملات، اظهارات و وعده وعیدهای اخلاقی، دینی، سیاسی و اجتماعی، منافع طبقات مختلف را جستج بو کنند، در سیاست همواره قربانی سفیهانه ی فریب و خودفریبی بوده و خواهند بود" ولادیمیر ایلیچ لنین: سه منبع و سه جزء مارکسیسم. علیرغم اینکه نظام سرمایه داری و دیکتاتوری طبقاتی آن با وجود ۵۵ میلیون خانوار کارگری نزدیک به نیم قرن است در ایران شکل گرفته اما سلطه قوانین قرون وسطایی اسلام و رویکرد استبدادی در سبک زندگی طبقه حاکمه که در قامت رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی و رهبر فاشیست دینی آن نمایان شده، انتظاری جز این نمی توان داشت که زنان، کودکان، فقر، عشق، دمکراسی، حقوق بشر و...توسط خامنه ای قاتل انکار شود. دشمن واقعی این رژیم، طبقه کارگر است که در زیر فشار فقر له میشود و در بهترین حالت از حد اقل دستمزد ۱۲۲ دلار در ماه برخوردار است! در دهه شصت سخنگویانش قتل عام میشوند و در زندانها مدافعینش همچون شاهرخ زمانی ها و فرزاد کمانگرها به قتل میرسند و اعتراضات تهیدستان در شهریار، کرماشان و نیزارهای ماهشهر به شرایط اسفبار، توسط مزدوران سرکوبگر رژیم با گلوله دوشگا جواب میگیرد!
نوشته شده در تاريخ هفدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با ششم مه ۲۰۲۰ ، 21:37:00 توسط حسن آقا
به این عبارت توجه کنید، مخاطب حذف شده: « مسئولان (؟؟؟) هم دروغ‌گو هستند، پشت‌هم‌انداز هستند، وقیحند، طمّاعند، شارلاتانند -حرکتهایشان، حرفهایشان را شما بشنوید، [می‌بینید] شارلاتانی حرف میزنند؛ یعنی انواع و اقسام خصوصیّات زشت اخلاقی- و هم البتّه در کنارش ظالمند، سنگدلند، بشدّت بی‌رحمند، تروریستند». این عبارت را برای هر بچه ۱۰ ساله ایرانی بخوانی، در پاسخ به این که (؟؟؟) کی باشد؟ خواهد گفت «جمهوری اسلامی»! اما این متن از همین خامنه‌ای کثیف است که بمناسبت نوروز ۹۹ از سوراخی که توش قایم بود بلغور کرد. و او، واژه «امریکایی» را برای (؟؟؟) استفاده کرده بود! جلاد صیغه‌زاد دلش هنوز از ضبح حاج قاتل تروریست، سنگدل و بی‌رحم پر بود و وسط اپیدمی کرونا برای لاپوشانی دروغ‌گویی، پشت‌هم‌اندازی، وقاحت و شارلاتانیسم رژیمش این واژه‌ها را سرهم کرد و پایه‌های فاشیعه را خشنود! شما هم که واژه‌شماری، این کارتان را با توجه به پس‌زمینه محاوره بکن تا ملت ایران بیشتر از تحقیقات شما مستفیض شود! حالا من هم هی بگم «زنده باد سوسیالیسم!»،...کیه که بشمره!
نوشته شده در تاريخ هفدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با ششم مه ۲۰۲۰ ، 21:22:41 توسط حسن آقا
(۱)خطاب به دوست امریکایی: شما که با چند جستجوی کلمه یک مقاله نگاشته‌ای، با آنهمه امکانات و بودجه زیر دست رادیو لیبرتی‌تون، اقلکا ۱-واژه‌هایی چون «انقلاب» و «جن» و «ضدانقلاب» را هم نه کیلویی، که طی سال می‌شمردی، و مثلا نشان می‌دادی که فلان واژه طی سال و پیش و پس از فلان واقعه (کشتار قیام آبان، سرنگونی جت، سیل لرستان،ترور حاج قاتل،...) چگونه استفاده‌اش بالا و پایین رفت. نوشته ماندنی‌تر و اموزنده‌تر می‌شد. توصیه به نویسنده: آقای عزیز، حال که شما با متدهای پازیتیویستی جامعه‌شناسی حال می‌کنی، خواهش می‌کنم از ابداعات روانشناسی نیز در تحلیل از خزعبلات خامنه‌ای پکیده‌مغز استفاده کن. یکی از شیوه‌های شناختی این علم، مشاهده «انعکاس» projection در محاوره است: شخص سخن‌گو در گفتار خویش خصایل منفی خود را به موضوع مخاطبش می‌چسباند! نوعی مکانیسم دفاعی است که ذهن گناهمند برای لاپوشانی صفات خود به آن دست می‌برد. مثلا آدم‌های خنگ که همه مردم را خر و گوسفند بر‌می‌شمارند! یک نمونه از این را از حرف‌های همین تبهکار بی‌حرمت برای‌تان می‌اورم.
نوشته شده در تاريخ هفدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با ششم مه ۲۰۲۰ ، 16:08:28 توسط حمید
از یک آدم بی سواد و خل و مالیخولیایی و فاسد و جنایتکار و دروغگو انتظاری جز همین خزعبلات نمیرود.
نوشته شده در تاريخ هفدهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با ششم مه ۲۰۲۰ ، 15:51:23 توسط پیمان جهان بین
کرونا می میرد و می رود ولی من مانده ام که آیا این منحوس کی زهر رحمت را سر میکشد ، آغا با عمر سگی در حدود ششصد سال است مشغول جنات و مفت خوری و وافور و منقل و اشاعه خرافات و تولید جا نورانی چون مصطفی و مجتبی و احمق اله است. کی میمیری که ما در خیابانها برقصیم و شادی کنیم ، کی ، ای جنایتکار ؟آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی