برندگان و بازندگان اقتصادی شیوع ویروس کرونا


بی بی سی: شیوع فراگیر ویروس کرونا اقتصاد جهانی را به زانو در آورده اما قرنطینه خانگی و محدودیت هایی که به اجرا گذاشته شده به رونق بعضی کسب و کارها انجامیده است.

البته این نوع موفقیت ها بدون شرط و شروط هم نبوده است.

به عنوان مثال، بسیاری از مردم به خرید اینترنتی روی آورده اند که قاعدتا خبری خوش برای تجارت دیجیتال است.

این تحول برای بعضی از شرکت ها مفید بوده اما ارقامی که بزرگترین موسسه دست اندرکار فروش اینترنتی، یعنی آمازون منتشر کرده داستان متفاوتی را بازگو می کند.

این شرکت که تحت مدیریت جف بزوس، ثروتمندترین مرد جهان است در اواسط ماه آوریل به عنوان یکی از برندگان شیوع کرونا معرفی شد، چون مشتریان برای تامین نیازهای خود به آن هجوم بردند به نحوی که براساس گزارش ها، فروش آمازون به ثانیه ای ۱۱ هزار دلار رسید.

نتیجه اینکه ارزش سهام آمازون هم به رکورد جدیدی دست یافت.

هزینه ویروس کرونا

با اینهمه، دو هفته بعد حسابداران شرکت آمازون نوای دیگری را سر دادند. به گفته آنان، با انتشار گزارش سه ماهه عملکرد شرکت انتظار می رود که برای نخستین بار طی سال های اخیر، آمازون متحمل زیان شده باشد.

اگرچه این شرکت بین ماه های ژانویه و مارس از افزایش کم سابقه فروش و درآمد سرشار برخوردار بود، اما هزینه آن نیز به سرعت افزایش یافت زیرا برای انجام سفارش های مشتریان ناگزیر شد یکصد و هفتاد و پنج هزار نیروی کار اضافی را استخدام کند.

این شرکت گفته است که علاوه بر این، ناگزیر بوده است ۴ میلیارد دلار را نیز برای هزینه های ناشی از ویروس کرونا پرداخت کند که شامل خرید وسایل حفاظتی شخصی برای کارکنان و ضدغفونی کردن انبارهای غول آسا بوده است.

این هزینه از مجموع سود آمازون در سه ماهه اول سال گذشته میلادی، که ۲.۵ میلیارد دلار بود، بیشتر است.

آمازون در گذشته در برابر درخواست برای به رسمیت شناختن سندیکاها و اتحادیه های صنفی مقاومت کرده و تاکید داشته است که کارکنان همیشه می توانند به طور مستقیم با مدیریت ارتباط بگیرند و مسایل خود را حل و فصل کنند.

قبل از اعلام هزینه های ناشی از شیوع کوید-۱۹ ، آمازون با انتقادهایی در مورد کوتاهی در زمینه حفاظت کارکنان در برابر این بیماری مواجه بود و ناگزیر شد تمهیدات گسترده و پرهزینه ای را در این زمینه به اجرا گذارد.

نتفلیکس، پیشتاز

صنعت سرگرمی خانگی قطعا برنده شرایط قرنطینه بوده و بر پایه های رشد تقاضا که حتی قبل از وضعیت فعلی هم آغاز شده بود، از رونق قابل توجهی برخوردار شده است.

طی چند سال اخیر، رسانه های جاری بیش از پیش محبوبیت یافته اند.

در حالیکه طی دو سال گذشته، شمار مشتریان سینماها در سراسر جهان ۱۸ درصد رشد کرد، عضویت در نتفلیکس از رشد چشمگیر ۴۷ درصد برخوردار شد.

عجیب هم نیست که با الزام مردم به ماندن در خانه، صنعت سرگرمی خانگی رونق بگیرد.

بلیک مورگان، تحلیلگر، به بی بی سی گفته است: "به عنوان مثال در جریان قرنطینه خانگی در ایتالیا و اسپانیا، استفاده بار اول از اپ نتفلیکس به ترتیب ۵۷ و ۳۴ درصد افزایش یافت. در شرایط کنونی، مردم بیش از همیشه به سرگرمی و فاصله گیری روانی و فراموشی شرایط دشوار فعلی نیاز دارند."

روز ۲۲ آوریل نتفلیکس اعلام کرد که بین ماه های ژانویه و مارس، ۱۶ میلیون نفر به مشتریانش افزوده شده اند.

نگرانی در مورد تولید

اما این ماجرا هم جنبه دیگری دارد که چندان نویدبخش نیست.

قرنطینه و محدودیت فعالیت های اقتصادی بخش قابل توجهی از تولید فیلم و سریال را متوقف کرده است.

علاوه بر این، شیوع ویروس کرونا باعث کاهش ارزش برابری پول بسیاری از کشورها در برابر ارزهای معتبر خارجی به ویژه دلار شده در حالیکه شرکت نتفلیکس در آمریکا مستقر است و درآمد دلاری آن از مشتریان جدید در حد انتظار نبوده است.

شرکت دیزنی، که یکی دیگر از شرکت های عمده آمریکایی در صنعت سرگرمی است نیز مقداری سود و مقداری زیان کرده است.

با اعلام قرنطینه خانگی، دیزنی ناگزیر شد پارک های سرگرمی خود را ببندید که به گفته باب چاپک، رئیس این شرکت، دست کم ۱.۴ میلیارد دلار زیان به بار آورده است.

اما همزمان، افزایش تقاضا برای رسانه جاری (استریمینگ) دیزنی سر به فلک کشیده است.

این بخش از فعالیت شرکت دیزنی با عنوان دیزنی پلاس در ماه نوامبر سال گذشته راه اندازی شد و در همین چند ماهه، شمار مشتریان آن به حدود ۵۵ میلیون نفر رسیده و این رقمی است که برای رسیدن به آن، نتفلیکس هفت سال انتظار کشید.

تدارکات معیوب

قاعدتا انتظار می رود که رشد سفارش های اینترنتی، برای شرکت های حمل و نقل و تحویل کالا به خانه های سفارش دهندگان سودآور باشد.

اما تصویر واقعی به این سادگی نیست.

دو شرکت عمده آمریکایی تحویل کالا، یعنی فدکس و یو پی اس، که از جمله بزرگترین شرکت های جهان در این زمینه هستند، از دولت آمریکا کمک خواسته اند زیرا مقررات قرنطینه خانگی و محدودیت های آن به بروز دشواری در بخش تدارکات منجر شده است.

در حالیکه خرید اینترنتی توسط اشخاص و خانواده ها افزایشی سرسام آور داشته است، نقل و انتقال و تحویل به کسب و کارها و موسسات تجاری که بخش سودآور فعالیت موسسات حمل و نقل و تحویل کالا بوده عملا متوقف شده یا کاهش فراوان داشته است.

تا این لحظه، سود یو پی است نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد کاهش یافته است.

تحویل مواد غذایی

قرنطینه خانگی برای صنعت تحویل خواربار به خانه ها هم آمیزه ای از نعمت و نکبت به همراه آورده است.

در برخی از کشورها و شهرهای جهان، به رستوران ها اجازه داده شده است تا فعالیت خود را فقط برای تحویل به نشانی مشتری ادامه دهند.

اما اگرچه سفارش تحویل خواربار به طرز قابل توجهی افزایش یافته، سفارش برای تحویل غذای آماده رشد چندانی نداشته است.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که شرکت های عمده تحویل غذا در اروپا از جمله جاست-ایت و اوبر-ایت، که کارشان تحویل غذا از رستوران ها و مراکز طبخ به مشتریان است با کاهش تقاضای روزانه مواجه شده اند در حالیکه رشد تقاضا برای تحویل خواربار به خانه ها دو رقمی شده است.

سکس همیشه مشتری دارد- اما خبر بد برای کارگران جنسی

از کلمبیا تا دانمارک، از زمان اجرای مقررات قرنطینه و محدودیت رفت و آمد، افزایش قابل توجهی در فروش اسباب‌بازی‌های جنسی گزارش شده است.

ارزش جهانی تولیدات صنعت اسباب‌بازی‌های جنسی در سال ۲۰۱۹ به ۲۷ میلیارد دلار رسید.

کوید-۱۹ رونق قابل توجهی به این صنعت داده و شرکت های فعال در زمینه بازیچه های دارای فناوری پیشرفته با بهره برداری از مقررات فاصله گیری اجتماعی، "تجربه از راه دور" را در اختیار مشتریان قرار می دهند.

در مقابل، درآمدهای کارگران جنسی به خاطر ممنوعیت یا محدودیت رفت و آمد و ترس از تماس شخصی عملا از میان رفته است.

در بسیاری از کشورهای جهان، کارگران جنسی از حقوق رسمی قانون برخوردار نیستند و در نتیجه مشمول برنامه های کمک مالی دولت نمی شوند. نتیجه اینکه شرایط کنونی به فقر و حتی بی خانمان شدن بسیاری از آنان منجر شده است.

ژاپن یکی از معدود کشورهای جهان است که دولت برای کمک به کارگران جنسی در طول بحران ویروس کرونا اعلام آمادگی کرده است.

باشگاه های ورزشی و بدنسازی در قرنطینه

محدودیت رفت و آمد و سفر خبر فاجعه باری برای باشگاه های ورزشی و بدنسازی بوده است اما فروش تجهیزات ورزشی و بدنسازی افزایش یافته زیرا مردم به انجام تمرین های ورزشی در خانه روی آورده اند.

به عنوان مثال، مراکز فروش اینگونه تجهیزات، از وزنه گرفته تا تشک یوگا در استرالیا با هجوم مشتریان و کمبود کالا مواجه شدند..

بخش به اصطلاح "آمادگی جسمانی دیجیتال" هم از این رونق بی نصیب نمانده است.

به گزارش شرکت مشاوران استراتژی انالیتکس، فروش ساعت های اسمارت واچ در چند ماه اول سال جاری میلادی نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲۲ درصد افزایش یافت.

استیون والتزر، از تحلیلگران ارشد این شرکت می گوید: "بسیاری از مشتریان برای آگاهی از وضعیت سلامت خود در طول قرنطینه خانگی اسمارت واچ را به کار می گیرند."

مربیان بدنسازی شخصی هم کوشیده اند به جای آموزش رو در رو و شخصی از اینترنت برای این منظور استفاده کنند.

اما قرنطینه خانگی برای بسیاری از دست اندرکاران فعالیت های ورزشی و بدنسازی دشواری به همراه داشته است. شرکت باشکاه های زنجیره ای کول-فیت در هند در اول ماه مه ۸۰۰ تن از کارکنان خود را بیکار کرد و تعدادی از شعبه های خود در سراسر این کشور را بست. به کارکنان باقیمانده هم فقط نیمی از حقوق و دستمزد آنها پرداخت می شود.

ارتباط اینترنتی

از آنجا که میلیون ها نفر در سراسر جهان ناگزیر به دورکاری شده و از خانه کار می کنند، تجهیزات و امکانات ارتباط اینترنتی به شدت مورد تقاضا بوده است.

شرکت زوم، ارائه دهنده تسهیلات کنفرانس ویدیوئی، پیشتاز بهره مندی از رونق در این بخش بوده است.

به گفته شرکت تحقیقات بازرگانی سنسور تاور، در ماه آوریل، اپ زوم ۱۳۱ میلیون بار داونلود شد که شصت برابر دانلود آن در مدت مشابه سال قبل بود.

براساس این گزارش، ۱۸ درصد از این رقم به هند تعلق دارد و بعد از آن، ایالات متحده با ۱۴ درصد رشد در رده دوم قرار دارد.

زوم به وسیله مطلوب ارتباط نه تنها برای بسیاری از شرکت ها و موسسات بلکه برای اشخاص عادی هم تبدیل شده است.

ارتباط از راه دور

اکثر مردم از نسخه رایگاه این اپ استفاده می کنند اما این نسخه محدودیت هایی از جمله محدودیت زمانی دارد. درآمد زوم از مشتریانی است که نسخه ممتاز این اپ را خریداری می کنند. طی سه ماهه اول سال جاری، این شرکت از محل فروش اپ توانست ۱۲۲ میلیون دلار درآمد کسب کند که دو برابر فروش آن در مدت مشابه سال قبل بوده است.

یکی دیگر از برندگان ترند "ارتباط از راه دور" شرکت اسلک است.

این شرکت پلاتفورم پیام رسانی فوری را ارائه می دهد که شرکت ها و موسسات مختلف از آن برای ارتباطات داخلی استفاده می کنند. فروش این شرکت بین ماه های ژانویه و مارس دوبرابر شد.

سهام پی پل
پی پل، بزرگترین شرکت پرداخت های دیجیتالی در جهان، به شدت از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده و سود آن طی سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به ۸۴ میلیون دلار تنزل کرد که تقریبا یک هشتم سودی است که طی مدت مشابه سال گذشته کسب کرد.

در همانحال، ارزش سهام این شرکت در روز ۷ ماه مه به سرعت افزایش یافته و به رکوردی بی سابقه دست یافت.

دلیل این تناقض از نظر بازار سهام چیست؟

بسیاری از مردم با مشکلات مالی مواجه هستند و می کوشند در دوران قرنطینه و محدودیت فعالیت اقتصادی، در هزینه های خود صرفه جویی کنند. این وضعیت در عین حال می تواند مشوق مراجعه به خدمات پرداختی دیجیتال باشد که نشانه ای مثبت برای آینده پی پل است.

بین ماه های ژانویه و مارس، پی پل ده میلیون حساب را ثبت کرد و نقل و انتقال پول از طریق این شرکت به ۱۹۹ میلیارد دلار رسید که درمقایسه با مبلغ ۱۶۱ میلیارد و پانصد میلیون دلار در مدت مشابه سال گذشته، حاکی از رشدی قابل توجه است.

روز ۶ ماه مه، دن شولمان، رئیس پی پل در کنفرانس ویدیویی با سهامداران گفت: "به اعتقاد ما، این شرکت به نقطه عطفی در سراسر جهان رسیده است زیرا مردم دریافته اند که پرداخت دیجیتالی برای خدمات مختلف چقدر آسان است."

آقای شولمان افزود: "این موضوع به وضعیت محدودیت خانگی در حال حاضر ارتباطی ندارد بلکه بررسی های انجام شده یکی پس از دیگری نشان می دهد که مردم در مقایسه با مراجعه به فروشگاه ها، مردم گرایش بیشتری به خرید اینترنتی و پرداخت اینترنتی پیدا می‌کنند."


[کد مطلب: 206409] [تاريخ انتشار: بيست و ششم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم مه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی