کرونا و رویای چین برای تبدیل شدن به ابرقدرت دنیا


چین می‌گوید موفق شده بحران کرونا را مهار کند. اما هنوز تا مهار بحرانی دیگر که چین در مرکز آن قرار دارد، راه درازی مانده است: بحرانی سیاسی در عرصه روابط بین‌الملل.

از نخستین روزهای آغاز شیوع کرونا در چین، نشانه‌های اثرات این ویروس بر چهره بین‌المللی این کشور و قدرت نرم پکن نمایان شد. از واکنش‌های نژادپرستانه به اقلیت‌های آسیایی در کشورهای غربی، تا انتشار روایت‌های اغراق‌شده و منفی درباره غذاهای چینی، فرهنگ چینی و سبک زندگی چینی‌ها، همه از جمله آسیب‌های نخستینی بودند که کرونا بر چین وارد کرد.

اما ضربات کرونا به امور حوزه دیپلماسی عمومی و تصور جهانیان از چینی‌ها محدود نماند. وقتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به روی چین شمشیر کشید، این کشور هنوز در حال تدفین روزانه صدها نفر به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ بود.

در نهایت آثار منفی کرونا بر موقعیت جهانی چین تا جایی پیش رفت که آمریکا این کشور را به لاپوشانی درباره انتشار کرونا و همدستی با سازمان بهداشت جهانی برای مخفی‌کاری متهم کرد. به دلیل این اتهامات، هم سازمان بهداشت جهانی کمک سالانه ۴۰۰ میلیون دلار واشنگتن را از دست داد و هم چین تبدیل شد به آماج حملات تازه رئیس‌جمهور خبرساز آمریکا.

ایالات متحده امیدوار است تا بتواند کشورهای بیشتری را با خود همراه کند و تا اینجا، دستکم استرالیا با واشنگتن همراه شده است. دولت استرالیا خواستار تحقیقات مستقل بین‌المللی درباره منشا اصلی ویروس کرونا شده و به دنبال این است که در مجمع جهانی بهداشت، این خواسته را به کرسی بنشاند.

اما چین برای آمریکا و استرالیا حریف دست و پا بسته‌ای نیست. این کشور به شدت همه اتهامات را رد می‌کند و اخیرا با انتشار یک جوابیه ۱۱ هزار کلمه‌ای غیرمتعارف، ۴۲ اتهام مطرح شده علیه کشور را رد کرد. چین می‌گوید همه این حرف‌ها دروغ است و بر اساس پروتکل‌های مصوب سازمان بهداشت جهانی عمل کرده است.

هم آمریکا و هم استرالیا از رقبای چین محسوب می‌شوند؛ آمریکا در سطح جهانی و استرالیا در سطح منطقه‌ای. و هر دوی این کشورها، مشکلاتی بسیار عمیق‌تر از چگونگی مهار ویروس کرونا با کشور چین دارند؛ به ویژه در زمینه تجارت بین‌المللی.

سلامت جهانی یا 'رئال پولتیک' همیشگی
اگر ویروس کرونا از کشوری به جز چین در جهان شیوع پیدا می‌کرد آیا همچنان وضعیت به همین شکل بود؟ آیا چنین بحرانی بدون توجه به موقعیت جهانی کشور مبدا، باز هم آن کشور را با بحرانی شبیه به بحران کنونی چین روبه‌رو می‌کرد؟

کری براون، رئیس انستیتوی چین‌شناسی لائو در دانشگاه کینگز لندن معتقد است که بخش مهمی از این بحران ارتباط مستقیمی با موقعیت استثنایی چین در جهان دارد:

"به نظر من دلیل اصلی این است که چین، ساختار سیاسی متفاوتی دارد و این ساختار مخفی‌کار، به شکل فزاینده‌ای به یک مشکل تبدیل شده است. در چین حزب کمونیست قدرت را در کشور قبضه کرده که به هیچ وجه شفاف و پاسخگو نیست. همزمان این کشور اقتصاد بسیار قدرتمند و مهمی دارد و احتمالا ظرف یک دهه آینده به قدرت اول اقتصاد جهان تبدیل می‌شود. به همین دلیل هم به شکل طبیعی تمایل دارد که نفوذ و قدرت بیشتری در جهان داشته باشد که با مقاومت دیگران روبه‌رو می‌شود. این دو عامل، مسایلی هستند که بحران فعلی را به‌وجود آوردند، که البته هیچ کدام موضوعات تازه‌ای نیستند و تنها کووید-۱۹ آنها را تشدید کرده و جلوی چشم جهان آورده. به دلیل ریشه‌های ساختاری، چنین بحرانی، اجتناب‌ناپذیر است."

به بیان دیگر بر اساس تحلیل آقای براون - نویسنده کتاب‌های مهمی مانند "چین امروز" - ریشه واقعی این بحران، نه در چگونگی مهار کرونا یا غذای چینی‌ها، بلکه در تحول بزرگ انتقال آهسته قدرت، در عالی‌ترین سطح سیاست بین‌الملل است؛ تحولی که چینی‌ها در یکی دو دهه اخیر تلاش کردند آن را در چارچوب گفتمان "صعود صلح‌آمیز چین"، یک تحول بی‌خطر تصویر کنند.

کری براون می‌گوید هر قدر که بر سرمایه‌گذاری‌های چین در سراسر جهان افزوده می‌شود، هر قدر که بر اهمیت چین در اقتصاد جهانی افزوده می‌شود، و هر قدر که چشم‌اندازهای بیشتری برای سلطه، پیش پای چین قرار می‌گیرد، این کشور به شکل طبیعی، به موقعیت "ابرقدرت شماره یک" جهان چشم خواهد داشت.

در نگاه تحلیلگرانی مانند کری براون، غرب و در راس آن آمریکا در مجادله‌ای دائمی با چین به سر می‌برند که ناشی از افزایش قدرت و نفوذ این کشور است، و موقعیت‌هایی شبیه به بحران کرونا، تنها فرصتی است برای عقب‌راندن حریف در رقابتی که به آسانی به پایان نخواهد رسید.

و در مواردی در قرن بیستم به جنگ‌هایی جهانی منجر شده است.

'دیپلماسی ماسک'
تحلیل بحران سیاسی چین از زاویه رقابت ژئوپولتیک قدرت‌های جهان، بدین معنا نیست که چین به دلیل اینکه منشا ویروسی همه‌گیر بوده، لزوما باید عقب‌نشینی کند؛ برعکس، چین که سرمایه‌گذاری قابل توجهی بر روی دیپلماسی عمومی کرده، از آغاز کرونا همه تلاشش را برای مهار آسیب‌های سیاسی انجام داده است.

در گام نخست، روایتی که حکومت کمونیستی چین از شیوع کرونا در رسانه‌هایش چارچوب‌بندی کرده، هیچ شباهتی به روایتی که واشنگتن بر آن پا می‌فشارد ندارد.

وینست نای، از گزارشگران سرویس‌جهانی بی‌بی‌سی که رسانه‌های چینی را دنبال کرده می‌گوید در این رسانه‌ها، یک رویارویی میان روایت‌ها شکل گرفته است.

او می‌گوید: "روایت چین این است که در کنترل و مهار کرونا بسیار قوی و موفق عمل کرده. و حالا هم در حال کمک به باقی کشورهای دنیاست. اما در مقابل آمریکا و دونالد ترامپ که از پس مهار بحران بر نیامده‌اند، می‌خواهند تاریخ را بازنویسی کنند و همه چیز را به گردن چین بیاندازند."

نمود بین‌المللی این روایت، کمک‌های بشردوستانه چین است که ظاهرا به شکل سخاوتمندانه‌ای نصیب بسیاری از کشورهای در حال توسعه و کشورهای فقیر جهان شده است. ایران نیز از خوان کمک‌های چین بی‌نصیب نمانده و رسانه‌های رسمی بارها تصاویری منتشر کردند از جعبه‌های لوازم پزشکی که رویشان به فارسی نوشته شده بود: "بنی‌ آدم اعضای یکدیگرند."

استراتژی چین در زمینه کمک‌های بشردوستانه در اوج کرونا، چنان فراگیر شد که برخی آن را "دیپلماسی ماسک" توصیف کردند؛ دیپلماسی عمومی از راه ارسال کمک که دهه‌هاست در صدر برنامه‌های سیاسی دولت آمریکا و برخی دیگر از دولت‌های ثروتمند غربی قرار دارد.

کری براون معتقد است که چین در این زمینه، "فرصت طلبانه" عمل کرده، اما: "کی در چنین موقعیتی فرصت‌طلبی نمی‌کند و تلاش نمی‌کند که بهترین بخش اقدامات خودش را تبلیغ کند؟ اینکه این کمک‌ها موثر هستند یا نه موضوع بحث ما نیست."

وینست نای نیز می‌گوید که موقعیت به وجود آمده، به ویژه در منطقه آسیای شرقی نتیجه غیبت "کمک‌کننده‌های سنتی" است، چرا که بسیاری از این کمک‌کننده‌های غربی خودشان با بحران فزاینده شیوع کرونا روبه‌رو هستند و برخی‌شان "هنوز موفق نشده‌اند که از پس نیازهای خودشان بربیایند."

آثار جهانی بحران
بحرانی که چین در عرصه جهانی با آن روبه‌رو است هنوز به پایان نرسیده و چشم‌اندازی نیز برای پایان این بحران وجود ندارد.

ضمن اینکه اگر انگیزه‌های ژئوپولتیک، یا "فرصت‌طلبی" دیپلماتیک بر چگونگی برخورد دولت‌های جهان برای مقابله با ویروس کرونا اثر گذاشته، این موضوع لزوما ناقض اهمیت عملکرد کشورها در چگونگی برخورد با کرونا نیست.

شایعات بسیاری که درباره منشا کرونا منتشر شدند یا اتهاماتی که وب‌سایت‌های بی‌اعتبار مبلغ تئوری توطئه منتشر می‌کنند، به اندازه گزارش‌های خبرگزاری‌های بزرگ یا سازمان‌های معتبر بین‌المللی اثر ندارند. اما اگر گوشه‌ای از این اتهامات از منابع قابل اعتماد سر در بیاورند، هزینه بحران بسیار بیشتر خواهد شد.

چین به شدت در مقابل ایده تشکیل کمیسیونی بین‌المللی برای بررسی عملکردش مقاومت می‌کند، چرا که اصل انجام چنین تحقیقاتی - حتی اگر نتایجش به نفع چین باشد - نشان‌دهنده یک بی‌اعتمادی جهانی به گفته‌های سران چین خواهد بود؛ موضوعی که برای کشوری در جایگاه جهانی چین، یک هزینه سنگین به شمار می‌رود.

به همین دلیل نیز چین تا همین‌جا ذره‌ای در برابر اتهامات از خود نرمی نشان نداده و برعکس تا جایی که توانسته تلاش کرده از ابزارهایش - مانند تنبیه کردن استرالیا با ممنوع کردن واردات گوشت از این کشور - استفاده کرده تا جلوی اوج‌گیری موجی از نارضایتی جهانی را بگیرد.

اما فارغ از اینکه در نهایت ابعاد اثرات بحران سیاسی کرونا بر موقعیت چین چه خواهد بود، تا همین جا از نظر کری براون، از کارشناسان امور چین، کرونا دستکم به جهان نشان داد که این کشور چقدر مهم است.

او می‌گوید: "اگرچه شیوع کرونا یک اتفاق منفی و فاجعه انسانی است، اما در عین حال به بسیاری - به ویژه در همین لندن - نشان داد که چین چقدر مهم است و چرا نباید نسبت به این کشور بی‌تفاوت بود یا آن را نادیده گرفت."

به گفته آقای براون، همین موضوع و بحران سیاسی شکل گرفته، می‌تواند در نهایت دو اثر عمیق‌تر نیز داشته باشد:

"اول اینکه در پکن احتمالا بسیاری به این موضوع توجه خواهند کرد که ریشه‌های بی‌اعتمادی به چین چیست و چه بسا دست به اقداماتی بزنند تا این مشکل را کنترل کنند. در واشنگتن نیز این احتمال هست که مساله چگونگی او‌ج‌گیری رویارویی ژئوپولتیک و مهار خطرات احتمالی این رقابت، به شکل جدی‌تری بررسی شود و عده‌ای به دنبال راه‌حل باشند."

تا همین جا، توفان پرمجادله‌ای که اطراف چین شکل گرفته نشان می‌دهد که صعود احتمالی این کشور به مقام اول قدرت و ثروت در جهان، صعود بی دردسری نخواهد بود. وعلاوه بر پیش‌بینی‌های رایج درباره مقاومت قدرت‌های دیگر در برابر پکن، حوادث غیرقابل پیش‌بینی مانند شیوع یک ویروس همه‌گیر می‌توانند این صعود را تند یا کند کنند.

کیوان حسینی
بی‌بی‌سی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 206542] [تاريخ انتشار: سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پنجم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و پنجم مه ۲۰۲۰ ، 07:57:43 توسط زندانی 52
جناب افراسیاب متاسفانه از سیاست چیزی نمیدانی اگر میدانستی هیچگاه نمیگفتی که کشورهای غربی بقول شما دمکراتیک هستند و در حقیقت امپریالیست و چپاولگر .اگر به کشورهای دیگر میروند میخواهند برای انها دمکراسی ببرند. بله در افغانستان درعراق در فیلیپین در اندونزی در کشورهای امریکای جنوبی و افریقایی دیدیم که نتنها دمکراسی نیاوردند بلکه این کشورها را به خاک و خون کشیدند.امریکای شمالی و اروپای غربی کلا اگر کمی مطالعه کرده باشید میفهمید که این کشورها اساسا بدنبال مسلط شدن و تک قطبی کردن جهان هستند. دمکراسی با جنگ و اشغال نظامی بدست نمیاید و دمکراسی یک پروسه دارد و هیچ اشغالگری تا به امروز به مردم کشور اشغال شده دمکراسی هدیه نداده. امپریالیسم بدنبال منافع خویش بدنبال بازارهای جدید و تقسیم و اشغال کشورهای دیگر است. امریکا دلش برای مردم ایران نسوخته از یکطرف میگوید ما طرفدار مردم ایران هستیم و از سوی دیگر تحریمها را سخت تر میکند و این مردم ایران هستند که فشار تحریمها را تحمل میکنند و نه دولتمردان ایران.
نوشته شده در تاريخ يکم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم مه ۲۰۲۰ ، 00:04:46 توسط حسن آقا
افراسیاب عزیز، روشنفکر معتبر و معروف امریکایی، Micheal Moore, به تازگی فیلمی مستند به رایگان در یوتیوب پخش کرده به نام Planet of the Humans، و در آن با سند و آمار، نابودی وحشیانه منابع محدود کره زمین توسط سرمایه‌داری حریص امریکایی را به اژنگ کشیده. تحقیقات فیلم، توطیه نیست، سند و مدرک است. و نیز روشنفکر متعهد امریکایی-کلیمی، استاد دانشگاه خانم Naomi Klein در آخرین کتاب خود Shock Doctrine ، با رقم و آمار و اسناد غارت سرمایه مالی امریکا را از قِبَل بحران‌های طبیعی و انسانی به تفضیل بر‌می‌شمارد: که چگونه در بحران، هارتر و وحشی‌تر به فکر تصاحب ثروت و فروکوبیدن مردم امریکا یا عراق یا دیگر نقاطند. توطیه‌ای در کار نیست،حقیقتجویی حوصله، تعهد و سواد می‌خواهد. دیروز، بوزینه نارنجی و سنای امریکا، اعلام کردند که در پی بحران اقتصادی کرونا، خواهان برداشتن همه قوانین محاقظتی و محیط زیستی صنایع‌اند تا با این «آزادی»، بدون توجه به قوانین بهداشت عمومی و محیط زندگی مردمان، به جبران نرخ سود و غارت عمومی پردازند. ما اگر روزنامه بخونیم، توطیه از واقعیت را می‌تونیم به تفکیک کنیم.CNN سیا هم پارانوید شده؟
نوشته شده در تاريخ سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰ ، 05:53:15 توسط افراسیاب
جناب حسن آقا، در همین سایت به مقاله «چرا انسان‌ها تئوری‌های توطئه را باور می‌کنند؟» آمریکا و کشورهای دمکراتیک همیشه در حال توطئه اند فرقی نمیکنه که اینهمه صنعت و پزشکی و برق و ماشین و دوا درمان ساختن آنها همیشه در حال توطئه اند، نظام دمکراسی شون هم قلابی است و کار و زندگی ندارن صبح تا شب نشستن و برای ماها جهان سومی ها توطئه میکنن. «بازار تئوری‌‌های توطئه داغ است. برخی از این تئوری‌ها ظاهراَ قابل‌قبول به نظر می‌رسند. ویژگی‌های آنها چیست و چرا برخی چنین محبوب‌اند؟ در بحث با کسانی که به این تئوری‌ها باور دارند، چگونه رفتار کنیم؟» «گاهی تئوری‌های توطئه معقول‌ترین توضیح برای روند یک رویداد به نظر می‌رسند. مانند جعل تاریخی "پروتکل بزرگان صهیون" از اوایل قرن بیستم میلادی که احتمالا توسط سرویس مخفی تزاری در امپراتوری روسیه به نگارش درآمده است. "پروتکل بزرگان صهیون" یا "پروتکل بزرگان یهود"، اثری یهودستیزانه درعصرمدرن است که به طرز وسیعی توزیع شده‌است.» «چرا فریب تئوری توطئه را می‌خوریم و به آن گرایش داریم؟» تحقیقات نشان می‌دهند که انسان‌ها بیش از همه هنگامی که حس کنند، دیگر کنترل زندگی‌شان....
نوشته شده در تاريخ سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰ ، 00:16:24 توسط حسن آقا
(۲) با اجازه پیک ایران، یک نکته کلی اضافه کنم. سرمایه مالی و سرمایه‌داری انحصاری موخر، با تولید برای سود و الگوهای سیری‌ناپذیر مصرف، فرهنگ پرستیژ و به فاحشی کشاندن همه تبلورهای هنر و استعداد بشری، جهان را به ورطه نابودی کشانده. و البته که چین، اکنون وزنه بزرگی در این تکاپو است. گره زمین سال‌هاست که بنیه تحمل اینقدر غارت منابع و پسامندهای کثیف و خفه‌کننده را ندارد. امریکا، و حال چین و هند و برزیل که زیر رهبری امریکا به بلوغ رسیده‌اند، با استعمار وحشیانه اکثر مردم ، محیط زیست را به نابودی کشانده‌اند. نیولیبرالیسم امریکایی بر دولتی نهان و دایمی بنیان گرفته که اصلا انتخابی نیست، و اروپای غربی ، زیر حکومت نظامی پیمان ناتو، تا خرخره اجیر همان خزانه‌داری است. دولت پنهان و دایمی در امریکا را دولت دمکراتیک جا نزنیم که عوامفریبی است. سراخر این که ملت ما باید راه خود را بیابد، و دیگر دست به دامن مسکو و واشنگتن و ...فقط خرابی و ویرانی یا غارت و فلاکت میلیونی به بار خواهد آورد. مدل سرمایه یعنی خفه شدن در دود و ذرات آلاینده، آن هم در اوج فقر.قدم اول، سرنگونی مستقل و مردمی با شرکت اکثریت شهروندان.
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 21:27:47 توسط حسن آقا
افراسیاب،از صداقتت ممنون. مروری خلاصه از بمباران‌های مورد پسند شما در صربستان، عراق یا یمن و لیبی حقایق وحشتناکی را بازمی‌نماید. دوم، عراق را با دستاویزهای دروغین (wmd) و پس از حمله القاعده در ۹ سپتامبر (که با تکمین سیا و سرویس امنیتی عربستان بود)، بمباران کردند: چرا زیرساخت‌های برق و آب و فاضلاب را زدند: کمپانی‌هایی چون هلی‌برتن قراردادها را گرفتند، پول‌ها را خوردند و به تحقیق مجلس امریکا، زیرساخت‌ها را نساخته عراق را در عهد بوق برجای نشانده، شقه شقه ول کردند. کی از این‌ها دعوت کرد؟! چلبی و مزدبگیران عراقی سیا؟ البته. سوم، مردم ایران وطن‌پرستند و هرگونه تکیه بر بیگانه آنها را خلع‌سلاح می‌کند.چهارم، برجام چه بود؟ امریکا بی هیچ اشاره بر حقوق اولیه مردم رفت پای مذاکره و ادغام رژیم در اقتصاد جهانی. فقط می‌خواست رژیم دست از سیاست منطقه و صدور ضدانقلاب بردارد، که برنداشت، و امریکا زد از برجام بیرون.حالا به قدس‌روبی و سپاه‌زدایی منطقه مشغولند، با کمک اسراییل و روسیه. و از این بابت خوشحالیم. فقط مجلسی برخاسته از اراده آزاد مردم در محیطی باز است که می‌تواند با بیگانه پیمان بندد، نه من‌و‌شما!
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 18:27:47 توسط افراسیاب
در مورد تجاوز اجنبی اول اینکه مردم ایران حق دارن از یک کشور دمکراتیک در مقابل یک رژیم فاشیستی مذهبی کمک بخواهند حتی کمک نظامی و این اولین بار نیست، رژیمی که مردم غیر نظامی را با مسلسل دوشکا به رگبار میبنده و بعد میگه جمعشون کردیم و یا هواپیمای مسافری را ساقط میکنه و بعد با پروئی میگه گردنمون از مو نازکتر است و یا اینهمه مواد مخدر را ریخته داخل کشور تا نسل جوان و فعال را از بین ببرد این رژیم باید بمباران شدید بشود و آن بمباران اینقدر ادامه داشته باشد تا ساقط شود، هم بخاطر نجات مردم ایران و هم بخاطر امنیت دنیا از کجا معلوم اینها فردا یک هواپیمای دیگر نزنن و یا بمب اتم نسازن و در داخل و یا خارج کشور منفجر نکنن. کشورهای دمکراتیک اجنبی نیستن اجنبی رژیم خامنه ای است که مثل کرم لولیده داخل آن مملکت و داره عین زالو خون مردم را میمیکه، اینها باید بمباران بشوند و باقیمانده شان اعدام شوند، کتابها و ایدولوژی اینها باید چال شود و در مدارس ایران حتی یک کلمه از اسلام آموزش داده نشود. آباد باش ای ایران آزاد باش ای ایران از ما فرزندان خود دلشاد باش ای ایران.
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 18:26:57 توسط افراسیاب
اول اینکه دولت مردان کشورهای دمکراتیک کارمند دولت هستند و قدرت امپراطوری یا پادشاهی دیکتاتوری ندارن و نمیتوانن و وظیفه ندارن دمکراسی را صادر کنن چون کلید دمکراسی تو قفل کشورهای عصر حجری مخصوصا مسلمان نمیرود بنا به دلایل زیاد که اکثرا میدانن، وظیفه آنها پاسداری و نگهبانی از منافع کشوری است که در آن دمکراسی برقرار است چون بدون منابع طبیعی و امنیت جهانی، آزادی و امنیت در کشور خودشان بخطر میافتد و در نتیجه دمکراسیشون شکست میخورد دقیقا چیزی که پوتین و چین و حکومت آخوندی میخواهند و روی آنهم سرمایه گذاری میکنن البته از جیب مردمشون. چین کمونیست و پوتین جنایتکار و جمهوری اسلامی میدانن اگر یکبار گل بخورن رفتن ذباله دان تاریخ و بخاطر همین اینقدر پشتک میزنن و خود فروشی میکنن تا حتی یکبار هم شده شکست نخورن چون پایان کارشون است. همیشه همینطور است سیستم فاسد و لجن خوب همدیگر را پیدا میکنن و متحد میشوند و تا لحظه آخر چنگ میاندازن تا مثل قذافی چوب خور نشوند و یا صدام که گردنش را شکوندن، اینها خواب و خوراک هم ندارن چون میدانن ورق روزی بر میگردد و باید جواب پس بدهند.
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 17:05:23 توسط حسن آقا
(3) آنها که برای تجاوز نظامی امریکا سینه چاک می‌کنند از یک زاویه فرقی با حزب توده ندارند. حزب توده شوروی را بهشت برین برمی‌شمارد و در مواجهه با تجاوز نظامی به مجارستان، چکسلواکی و...یا سکوت می‌کرد و یا مبارزه با «ضدانقلاب» را بهانه‌ می‌اورد.هر دو منافع ایران را فدای سیاست بیگانه می‌کردند و اکنون، بیاناتافسر سابق پمپیو را حمل بر آزادیخواهی برای مردم ایران پخش می‌کنند! مانند چین، ابرقدرت‌های اتمی، اقتصادی و مالی، و همه اجزا ریز و درشت‌شان، خواستار رژیمی استبدادی در ایران‌اند تا به راحتی با حکومت و بدون دخالت مردم، معامله کنند.برای امریکا رژیمی ضدمردمی، فاسد و مستبد ایده‌ال است.درست مثل محمدرضا شاه! چین اما، در رقابت با امریکا و برای گسترش تجارت جهانی است که برای رژیم اخوندی حساب باز کرده. نه قدرت نرم دارد،نه رژیم‌های دست‌نشانده و نه پایگاه‌های تجاوزگر نظامی.فقط اهل غارت اقتصادی و تجارت جهانی‌ست،و چون در آفریقا، بندر و راه و زیرساخت‌های تجارتی می‌سازد و با «تله وام» کشورها را مقید خود می‌کند. ما فقط با استقلال از بیگانه، فکر سرنگونی مردمی این حیوانات شیعه باشیم. با شرکت وسیع مردم!
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 16:15:23 توسط حسن آقا
(2) لیبرال دموکراسی را با جامعه دمکراتیک قاطی نکنید. نیمی از مردم در امریکا رای نمی‌دهند، چرا که دو جناح اصلی حامی سرمایه مالی بوده، با هزار دوز و کلک ایدیولوژیک جایی برای دمکراتیزه شدن نهادهای انتخاباتی باقی نگذاشته‌اند. رای مستقیم نیز برای انتخابات رییس‌جمهور هنوز وجود ندارد!اگر برای دمکراسی واقعی می‌جنگید، بدانید که مستمرترین نحوه آن با جنبش از پایین حاصل می‌شود. شرکت وسیع مردم در امور خود شرط پایه است. شوراها، اتحادیه‌ها و سندیکاهای معلمان، کارگران، پرستاران، کارمندان و...چنان‌چه فردای انقلاب در ایران شکل گرفت، و پس از اندی سرکوب شد، آغاز کار است، نه ماله‌کشی بر تجاوز اجنبی در منطقه! سازمان‌های مدنی، سیاسی و حقوقی و آزادی کامل تبلیغ و سازماندهی احزاب از دل جامعه مدنی شرط دوم است. دیدیم استبداد سیاسی و اقتصاد فرمانی دولتی به کجا رسید،...اما ضدمردمی‌ست اگر هر جنبش از پایین و سوسیالیسم‌خواهی را با کمونیسم پادشاهی کره شمالی مقایسه کنید! بی‌چشم‌داشت به معجزه اجنبی، فقط با مردم و در فکر منافع‌شان باشید.و در فردای آزادی، برای خودگردانی مردمی بجنگید و از اجنبی درخواست نظامی نکنید!
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 15:47:51 توسط حسن آقا
(۱) آنها که طرفدار تجاوز نظامی امریکا به ایران هستند، بدون توجه به تاریخ جاری و پس از جنگ دوم، صرف آن که در غرب دموکراسی ایبرالی هست، و آزادی‌ها و حقوق فردی رعایت می‌شود، به عمد یا سهو، امپریالیست‌ها را صادرکننده دموکراسی برمی‌نمایند! به تاریخ خود بنگرید! کودتای ۳۲ فرهنگ نوپای سیاسی ایران را سرکوبید و فرهنگ دمکراتیک را قلع و قمه کرد! دموکراسی شیلی، گواتمالا و...(برید کودتاهای سیا را گوگل کنید) را برچید و امریکا منابع‌شان را غارت کرد (مس در شیلی...). درست نیست که اگر آرزوی تجاوز کشورت را از طریق اجنبی داری، تاریخ غارت جهانی را نیز تحریف کنی. دست گدایی به اجنبی دراز کردن عاقبت خوبی ندارد، چه چین، روسیه یا امریکا باشد.تاریخ خود را بشناسید، اگر دخالت اجنبی در چپ (شوروی) و راست (امریکا) نبود، حتی با داشتن تک‌محصول نفت، در ایران دیگری زندگی می‌کردیم. طرفدار تجاوز نظامی امریکا، اشغال نظامی خلیج فارس را، که معدن طلای بی نهایتی برای صنایع نظامی امریکا بوده، را تعبیر دیگری می‌کند. امریکا حامی عربستان، امارات، کویت...هست، که پشیزی برای آزادی‌های مدنی یا سیاسی قایل نیستند.خودپا باشید، امریکا ..
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 11:36:57 توسط Nader
آفرین به افراسیاب برای شرح و توضیحات جامع و ساده اش. کوتاه و رسا
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 08:02:54 توسط افراسیاب
«۳» منظورم از کشتن آخوند کشتن آخوندیسم است چون آخوند معلم اسلام است و هیچ ایدولوژی بدون معلم و کتاب زنده نمیماند. آخوند میگوید دمکراسی یعنی آزادی دادن به زنها و دخترها و پسرها، او میگوید تو دوست داری دخترت دوست پسر بگیره و یا شوهرش بدی به کسی که دوست داری، جوابش خیلی ساده است اکثرا میگویند دوست نگیره تا ما شوهرش بدیم فکر میکنن دخترشون یک گوسفند است، در مورد آزادیهای اجتماعی هم همینطور مثلا میگویند لباسی نپوش که من بدم بیاد و اگر اینکار را بکنی حق دارم روت اسید بریزم، از این چیزها خیلی زیاد است پس آزادی نیست و بدون آزادی سرمایه فرار میکند و میرود جاهای آزاد و آن کشور هر چقدر هم نفت داشته باشد بدبخت است مثل ایران و یا عربستان، و چون مردمان نخبه و یا سرمایه دار نمیتوانن در جامعه عصر حجری زندگی کنن مهاجرت میکنن و کشورهای آزاد ثروتمندتر میشوند و کشتیها و هواپیماهای پیشرفته میسازن و میاورند پشت مرزهای ایران و مردمان عصر حجری میگویند آنها آمدن برای غارت ما، نخیر آنها آمدن چون میدانن کسیکه به دختر خودش هم رحم نمیکنه و احترام نمیگذارد آدم خطرناکی هست و باید مواظب اینها بود.
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 07:17:53 توسط افراسیاب
«۲» در کشورهای غیر دمکراتیک هم مردم و هم حکومت در رویا زندگی میکنن و به چیزهای اعتقاد دارن که شدنی نیست و اینقدر روی آن ایدولوژی و یا مذهب میخ میشوند که مغزشون رو همان طرز فکر قفل میشه. از صبح تا شب کتاب مذهبی یا ایدولوژیک را گرفته دستش و تمام نوشته های آن کتاب باورش شده. زمان پهلوی شاه ایران باورش شده بوده که یک ملت شیعه و مسلمون را میتونه برسونه به آمریکا و دروازه تمدن را در زرنگی و کار و کوشش مردم میدیده و نمیدیده در آن کشور با آزادی اول مردم باسواد شدن و بعد دمکراتیک و بعد ابرقدرت نظامی اقتصادی. چپیها هم میگویند با زور کلاشینکوف ما میشود مردم را مجبور کرد که کار و کوشش کنند و بشویم ابرقدرت و به این میگویند دیکتاتوری پرولتاریا یا اسمهای که خودشون اختراع کردن. به این میگویند زور گوئی به شخصیت انسان، ولی دمکراسی میگوید هیچکسی حق نداره به زندگی مردم دخالت کنه و برای همین پلیس و ارتش هست و آن پلیس متجاوز بحقوق مردم را یا میکشه و یا زندان میکنه. کشتن و زندانی کردن آخوند و کسانیکه بصورت فیزیکی مردم را اذیت میکنن جزو واجبات دمکراسی است.
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 07:16:56 توسط افراسیاب
سیستم حکومتی آمریکا دمکراسی است و مثل چین و روسیه و ایران حکومت شخصی یا ایدولوژیک نیست، همین سیستم دمکراسی باعث میشه که آنها تبدیل به سوپر ابر قدرت نظامی و اقتصادی بشوند و خیلیهاشون با اینکه منابع طبیعی آنچنانی ندارن و جمعیتشون هم زیاد و پیر هستند مثل ژاپن باز هم صنعت اول دنیا را دارن چونکه آزادی دارن و نخبه های جهان آنجا جمع میشوند و مردم هم پولها و سرمایه شون را میبرن آنجا چون رئیس بانک مرکزیش دزد نیست و در آن کشور نخبها که مدال طلا گرفتن را نمیندازن زندان و شکنجه و اعدام کنن. نگهداری این سیستم خرج داره و ارتش تریلیون دلاری میخواهد چون کرمهای زالو صفت مثل چین و پوتین دندان تیز کردن برای نابودی دمکراسیهای جهان. دمکراسی باعث میشه حتی کمونیستها هم به آنجا مهاجرت کنن حالا طرف مخالف نظام سرمایه داری است ولی چون باید نون بخوره مجبوره برای سرمایه داری و دمکراسی غربی کار کنه و به آن سیستم کمک کنه، با پول سوشیال که نمیتونه زندگی کنه حالا مخالف باشه هر چی میخواد باشه کمونیست سلطنت طلب یا مصدقی هر چی میخای باش، سیستم میگه کارت را بکن و هر فرقه ای دوستاری باش ولی در نهایت داری برای سیستم سرمایه
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هجدهم مه ۲۰۲۰ ، 21:52:42 توسط حسن آقا
(۲) چرا نباید از بحث‌های حاشیه‌ای سایبری‌ها، چه رسمی‌های امریکایی یا ولایتی‌های خرده فاشیعه، نپرهیزیم و تمرکز خود را بر رژیم کشور‌برانداز و حاکمیت دینی دزد و تبهکار نیاوریم؟ حال یکی امریکا را دموکراسی می‌دهند و یکی چین را عامل همه تیره‌ وزی‌های مردم ایران! چرا مسیولیت نپذیریم که این حیوانات شیعی طی اعصار بخشی از حاکمیت بودند، که از کیانوری تا ال احمد و ملک‌الشعرای بهار بچه اخوند یا در ابتدا طلبه بودند، و ما این جهالت تاریخی را در بهمن ۵۷ استفراق کردیم؟ کسی نقش صنعت المان را در این ۴۰ ساله در سرپا نگه‌داشتن صنعت ولایتیون را بازبینی کرده؟ همه دول بیگانه فکر سود و غارت و سواستفاده از مزدم و منابع‌شان هستند،...مگر مریضند وقتی مشتی دزد بی‌سواد و هار بچه ملا و گنده‌لات قمه‌کش معامله سودآور می‌دهند، از امضا کردن قراردادهای عالی - از دید خودشان- سر باز زنند؟ شما همه دول خارجی را نادرست ایران باید فرض کنید، به ویژه قدرت‌هایی چون چین و روسیه و امریکا، که جانورانی چون ترامپ و پوتین سر کار دارند. فکر آزادیخواهی و ریشه کردن دین دولتی و دولت دینی باشید که وجود آینده ایران از نابودی این رژیم می‌گذرد.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هجدهم مه ۲۰۲۰ ، 21:38:19 توسط حسن آقا
۱- آذر طرفدار حکومت شورایی است، نه چین! ۲- امریکا اگر طرفدار دموکراسی بود چرا با ده‌ها کودتا، از اندونزی تا ایران و گواتمالا تا برزیل و شیلی و اوروگویه و آرژانتین و هندوراس از بیش از ۷۰ سال پیش و...پس‌پریروز مصر کودتاهای خشن را برنامه‌ریزی می‌کند و بعد مشتی قلیل را ذی‌نفع در سرمایه مالی و اقتصاد جهانی می‌کند؟ ۳- در امریکا امروز دولت ترامپ، که دشمن حتی دموکراسی بوروکراتیک خود امریکا‌ست، بیش از ۹۲ هزار فرمانی کرونا دارد و ۴۰ میلیون بیکار ، ولی همسایه چین، کره جنوبی، زیر ۳۰۰ نفر قربانی و تنها ۴% بیکار؟ ۴- سوسیال‌دولتی‌های مستبد چین به بازی اقتصاد جهانی به ریاست وال‌استریت تن دادند ولی با معیارهای حاکمان امریکا، برنده شدند!،...قشر بالایی چین در نظام جهانی مستحیل نشد، و «سرمایه‌داری سیاسی» خودش راه‌آهن انداخت. ۵- چرا جرایدی مثل بی‌بی‌سی یا رادیو فردا درباره واقعیت امریکا و نداشتن سیستم بهداشت واحد و ستم شدید طبقاتی که منجر به مرگ‌و‌میر مردم شده سکوت می‌کنند؟ ۶- چرا سایبری‌ها اگر ضد امریکا موضع بگیری انگ چین‌پرستی می‌زنند‌و اگر به امریکا خرده بگیری، انگ رژیمی می‌زنند؟ ۶- چرا نباید...
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هجدهم مه ۲۰۲۰ ، 20:51:00 توسط چین چنگ چونگ
اوه اوه اوه... چین الهی رو ببین اینجا! نمک چینی‌ چه کرده همه رو نمک گیر کرده......
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هجدهم مه ۲۰۲۰ ، 18:47:09 توسط افراسیاب
دلیل اینکه کشورهای دمکراتیک در همه جا دخالت میکنن و ارتش میفرستن همین حفظ دمکراسی است، آنها امپریالیست نیستن بلکه حفاظت از منافع دمکراسی خیلی هزینه جانی و اقتصادی داره. فکر کنید آمریکا و اروپا ضعیف شوند و دیکتاتورها و فاشیستهای مثل جمهوری اسلامی و چین و روسیه هر روز قدرتشون زیادتر بشه ببینید چه بلای سر دنیا میاورند. ایران در آینده باید خیلی پول و قدرت نظامی داشته باشه تا بتواند دمکراسی برپا کند و از آن دمکراسی هم بتواند در مقابل یک مشت جنایتکار و فاشیست چه داخلی و چه خارجی محافظت کند، روش دیگر حفظ دمکراسی برای کشورهای مثل ایران مشت آهنین است چون به اندازه غربیها پول نداره و مثل آنها نمیتونه سازندگی کنه باید دشمنان خودش را بکشه مثلا هر کسی که دشمن ایران است مثل آخوندها و اسلامیها و بازاریهای متحجر و زن ستیزها و تجزیه طلبها و نباید ذره ای به اینها رحم کنه، اگر زمان شاه آن قدرت وجود داشت این گوساله ها بقدرت نمیرسیدن و با مسجدهاشون چالشون میکردن. البته جمهوری اسلامی هم تجربه خوبی بود و وقتی ورق برگرده آخوند و اسلامی در آن مملکت زنده نخواهد ماند. خودشان هم میدانن که نابود میشوند.
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفدهم مه ۲۰۲۰ ، 22:33:55 توسط TORAJ
نادر! اذرمیگوید: تضعیف روزافزون موقعیت جهانی امپریالیسم آمریکا و اتحادیه اروپا از یکسو و در مقابل تغییر تدریجی این موازنه بنفع امپریالیستهای روسی و چینی، اذر طرفدارچین نیست
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفدهم مه ۲۰۲۰ ، 22:12:48 توسط گویا
کامنتها را خواندم. متاسفانه بعضی ها به جای سینه زدن زیر پرچم ایران، به دنبال سینه زنی زیر پرچم چین و روسیه و دیگر کشورها هستند.به نظر من اجنبی، اجنبی است نوع چینی آن با نوع آمریکایی آن تفاوت نمی کند. برخی عامدانه یا ساده لوحانه چنین وانمود می کنند که چین تاکنون هیچ ظلمی در حق ایران و ایرانی ننموده است. همین چین در زمان جنگ ایران و عراق چقدر سلاح در اختیار صدام قرار داد. چینیها هم مانند آمریکاییها در صورتی که قدرت اول شوند هم دخالت نظامی و هم کودتا در کشورهای دیگر و به شکل فجیعتر آن خواهند کرد. شما نگاهی به وضعیت زندگی و آزادی مردم چین بیندازید و رفتار حکومت چین با آنها را ببینید تا به اهمیت این ضرب مثل پی ببرید که " آنکه با مادر خود زنا کند، با دیگری چه ها کند" . در پایان می گویم که تن فروشی به از وطن فروشی است. زنده باد ایرانی، پاینده باد ایران
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفدهم مه ۲۰۲۰ ، 21:12:49 توسط اکثریت ساکت
خیلی ها هنوز متوجه نشدند که دوران پسا کرونا از همین حالا داره در مراکز قدرت در غرب شکل میگیره. آن گلوبالیزم بی قید و شرط که چین تونست چهاردهه ازش سواری بگیره به خط آخر رسیده. چه چیزی جایش رو خواهد گرفت معلوم نیست ولی حتما وابستگی به اجناس چینی بگو بنجل‌ و کم ارزان دیگه دلیلی برای توسعه اقتصاد نخواهد بود. من حدس میزنم بسیاری از شرکت های غربی از چین خارج خواهند شد و فروش شرکت ها به چینی ها و کشورهای هم ردیف یعنی کشورهای دیکتاتوری مشکل تر خواهد شد. من فکر نمیکنم این روند بسود چین باشه چون چین قدرت نوآوری نداره، آن چیزی که چین رو ثروتمند کرده چهل سال کپی برداری و جاسوسی صنعتی ست. نوآوری و کشفیات بزرگ همیشه در کشورهای دموکراتیک اتفاق افتاده.
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفدهم مه ۲۰۲۰ ، 19:05:04 توسط Nader
این   آذر ، به نفع چین دزد و توتالیته و علیه آمریکا و اروپا همدست شده، یا اینکه همیشه بود و امروز دستش رو شد. مرگ بر رژیم ایران و مزدورانش در هر لباسی
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفدهم مه ۲۰۲۰ ، 18:52:11 توسط بی نام
به کوری چشم بی بی 30 این اتفاق افتاده است و دیگر رویا نیست!
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفدهم مه ۲۰۲۰ ، 17:26:22 توسط احمد
این ویروس یک حسن خوبی داشت که چهره کریه و زشت غرب را برای انسانیت اشکار کرد. آن چهره بزک شده اروپا و امریکائیان که با آن چهره بزک شده سالیان متمادی بود که دنیا را فریب می دادند .
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفدهم مه ۲۰۲۰ ، 17:12:37 توسط زندانی 52
چین مثل امریکا در کشورهای مختلف جهان نه دخالت نظامی کرده و نه کودتا از ماه دسامبر 2019 تمامی سرویسهای اطلاعاتی امریکا و انگلیس به ترامپ و جانسون خطر کرونا را اعلام کردند ولی حضرات گفتند این ویروس یک ویروس ساده و پیش پا افتاده است و انرا دست کم گرفتند . حال که این ویروس شدیدا وضعیت اقتصادی انها را متشنج کرده تمامی کاسه و کوزه ها را سر چین میشکنند و روزی نیست که در تبلیغاتشان چین را محکوم نکنند. انچه که مهم است و در مقاله با لا مطرح نشده میزان بیکاران امریکایی است که به بیش از 33 میلیون نفر رسیده و بسیاری از انها از کمکهای دولتی محروم مانده اند و مسلما ایالات متحده امریکا روزهای سختی را در پیش خواهد داشت و اینکه چین توانسته بر کووید 19 چیره شود شکی نیست و توانسته تمامی توان خویش را جزم کند و نگذارد این ویروس از شهر ووهان انطرفتر رود ولی ایالات متحده امریکا چطور؟ بحران شدیدی امریکا را فراگرفته که معلوم نیست چگونه از ان خارج خواهدشد
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفدهم مه ۲۰۲۰ ، 16:46:05 توسط آذر
تضاد و کشاکش برای کسب بازارهای جدید بین امپریالیسها و تغییراتی که در موازنه قدرتهای جهانی در حال رخ دادن است از مدتها پیش آشکارشده است. تضعیف روزافزون موقعیت جهانی امپریالیسم آمریکا و اتحادیه اروپا از یکسو و در مقابل تغییر تدریجی این موازنه بنفع امپریالیستهای روسی و چینی، واقعیتهایی هستند که بویژه از آغاز قرن بیست و یکم شاهد آن بوده‌ایم. بقدرت رسیدن ترامپ در آمریکا که ظاهرا یک اتفاق بود، این روند را فراتر ازآنچه تصور میشد، سرعت بخشید. اولین نتیجهٔ این اتفاق، شکافی بود که در اردوگاه مشترک امپریالیسم آمریکا و اروپا رخ داد و بنحو قابل‌ملاحظه‌ای اتحادیه اروپا را تضعیف و نقش آن را در معادلات جهانی و توازن قوای بین‌المللی، کاهش داد. دومین نتیجهٔ آن برملا شدن ناتوانی و ضعف امپریالیسم آمریکا بر سر بحرانهای خاورمیانه بود. عقب نشینی های پی‌درپی در سوریه، عقب‌نشینی در افغانستان و وارد بند و بست شدن با طالبان، عقب‌نشینی در برابر تکرویهای ترکیه هم‌پیمان آمریکا و اروپا در ناتو، عقب‌نشینی در مقابل ج-ا، در جریان تشنجات نظامی در خلیج‌فارس و درنتیجه، رشد بی‌اعتمادی در میان متحدان آمریکا، از آن جمله اند.
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با هفدهم مه ۲۰۲۰ ، 15:19:15 توسط حمید
چینی ها هم مثل روس‌ها این آرزو را به گور خواهند برد!آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی