خامنه‌ای دنبال کدام «دولت حزب‌اللهی» است؟


علی خامنه‌ای ، روز ۲۸ اردیبهشت بار دیگر تاکید کرد که «علاج مشکلات کشور، دولت جوان حزب‌اللهی و جوان مؤمن است».

تاکید مجدد او بر این عبارت طی یک‌سال و در دو برنامه مشابه، تکرار یک توصیه نیست، او در حال اعلام یک برنامه سیاسی برای دولت‌سازی و جهت‌دهی به رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ است.

لقب «حزب‌اللهی» در سه دهه گذشته،‌ یک کلید واژه مهم در ادبیات رهبر جمهوری اسلامی بوده است. او به طور عمده این لقب را برای توصیف، برجسته‌سازی و جذب نیروهای وفادار به خویش در اقشار مختلف جامعه به کار می‌برد و در دهه اخیر بیشتر از عبارت «جوان مومن» و «جوان مومن انقلابی» استفاده می‌کند.

واژه «حزب‌اللهی» درباره مسئولان دولتی وفادار به رهبر هم کاربرد داشته است. در اوایل رهبری خامنه‌ای که اکبر هاشمی رفسنجانی را نزدیک‌تر به خود می‌دید، او را رئيس‌جمهور حزب‌اللهی خواند ولی عبارت «دولت حزب‌اللهی» را فقط در وصف و ستایش از دولت احمدی‌نژاد به کار برده است.

شنیدن این عبارت در وصفی دولتی که به گفته حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد، نتیجه طرح و گفتمان رهبر در دوران سازندگی و اصلاحات و کمک «بچه‌های حزب‌اللهی» بود، عجیب نیست.

در واقع، در ادبیات سیاسی خامنه‌ای، «دولت حزب‌اللهی» یا «دولت جوان حزب‌اللهی» کد یک طرح سیاسی خاص و سابقه‌دار برای یافتن یک احمدی‌نژاد دیگر است.

در وجه نظری ماجرا هم رهبر جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده که ماموریت اصلی‌ او و یارانش این است که پنج مرحله «انقلاب اسلامی»، «حکومت اسلامی»، «دولت اسلامی»، «جامعه اسلامی» و «تمدن اسلامی» را طی کنند تا زمینه ظهور امام زمان فراهم شود.

بنابراین از نظر او، تشکیل «دولت اسلامی» که همان «دولت حزب‌اللهی» است، کامل کردن یک گام مهم از مراحل پنجگانه فراهم‌سازی مقدمات ظهور است.

او از سال ۱۳۸۴ قصد این تجربه را با دولت محمود احمدی‌نژاد داشت. حد فاصل سال‌های ۸۴ تا ۸۸ این باور عمومی وجود داشت که دولت احمدی‌نژاد همان دولت اسلامی موعود است و باید آماده حرکت به سوی ساخت جامعه اسلامی شد.

از همین منظر طرح‌هایی چون «حیات طیبه اسلامی» برای تشکیل جامعه اسلامی در دستور کار قرار گرفت ولی اندک اندک بخش اصلی دولت احمدی‌نژاد، یک «جریان انحرافی» اعلام شد و امیدهای خامنه‌ای و سپاه برای تحقق مراحل سوم و چهارم آماده‌سازی بستر ظهور بر باد رفت.

بنابراین میل مجدد خامنه‌ای به دولت‌سازی یک واکنش جبرانی به ناکامی دهه گذشته است.

خامنه‌ای در سه دهه گذشته همواره قدرت جهت‌دهی و تعیین مناسبات کلیدی قوه قضائیه را داشته است. از سال ۷۸ نیز با دخالت موثر شورای نگهبان در ردصلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس، قدرت «مجلس‌سازی» را به دست آورده ولی در دولت‌سازی موفقیت لازم نداشته است. انتخابات سال ۱۴۰۰ می‌تواند یکی از آخرین فرصت‌های او باشد.

پس در مجموع خامنه‌ای تشکیل دولت حزب‌اللهی را برای پیشبرد طرح کلان خود الزامی می‌داند ولی احتمالا دوست ندارد تجربه تشکیل این دولت مثل دولت احمدی‌نژاد، «تف سر بالا» شود.

از این رو، مختصات احتمالی این دولت می‌تواند با ملاحظه نقاط مشکل‌ساز دولت احمدی‌نژاد با دفتر خامنه‌ای و سپاه شناسایی شود.

به عنوان نمونه، محمود احمدی‌نژاد در کنار وفاداری حداکثری‌اش به خامنه‌ای در حد فاصل سال‌های ۸۴ تا ۸۸، اندک اندک در اندیشه تشکیل یک حلقه خاص سیاسی و مذهبی پیرامون و مطیع خویش برآمد. برنامه‌ریزی سپاه برای درهم شکستن این حلقه با مقاومت احمدی‌نژاد مواجه شد و شعله‌های اختلاف بالا گرفت.

پس می‌توان گفت مشخصه اول دولت مطلوب خامنه‌ای، تضمین هضم کامل هیات دولت در دفتر رهبر و سپاه پاسداران است.

حاکمیت دوگانه یا چندگانه یک بحث قدیمی درباره ساختار سیاسی ایران است. وجود دولت‌های موازی مانند دفتر رهبر یا سپاه پاسداران در کنار دولت مستقر همیشه به عنوان یک کانون بحران در سیاست ایران عمل کرده است.

برای حل این معضل، پیشنهادهایی مطرح شده، مانند اینکه رهبر خود مسئولیت ریاست‌جمهوری را بر عهده گیرد یا اینکه نظام سیاسی ایران به پارلمانی تغییر پیدا کند ولی با توجه به مخاطرات هر کدام از این گزینه‌ها، به نظر می‌رسد کماکان ترجیح خامنه‌ای این است که هیات دولت را در دفتر خویش هضم و ادغام کند و حاکمیت دوگانه را از این مسیر یگانه کند.

برای چنین کاری او نیازمند یک مهره و تیم معتمد است. منظور او «جوان حزب‌اللهی» کسی نیست که مردم در یک فضای رقابتی انتخابش کنند، منظورش کسی است که بتواند به او اعتماد کند.

از این زاویه، دستورکار «دولت حزب‌اللهی»، ایده‌ای برای حل مشکلات ساختاری ایران نیست، چشم‌انداز دقیقی از آینده دیپلماسی ایران به‌ویژه درباره موضوع حساس تحریم‌ها یا مذاکره با آمریکا هم به دست نمی‌دهد، موضوع مهم‌تر در شرایط کنونی برای خامنه‌ای یک‌کاسه کردن باند قدرت است تا همان‌طور که گفته است «غصه»‌اش تمام شود.
رضا حقیقت‌نژاد/ رادیو فردا


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 206641] [تاريخ انتشار: ششم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم مه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ يکم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم مه ۲۰۲۰ ، 10:30:47 توسط تهمتن - ش
از روز تاسیس حکومت منحسوس اسلامی؛ رهبری جنایتکارانه این حکومت را تنها یک هیولا بدست داشته؛ خمینی جلاد و بعدازاو؛ این یکی جلاد وآدمکش. دولتها و طویله مجلس؛ همگی قلابی و فرمانبرداران هردو ولایت وقاحت بوده وهستند. اما این مقاله به دولتها ومحالس قلابی پرداخته؛ و ازقدرت اهریمنی صددرصدی ولایت وقاحت درتشکیل این باندها ﴿مجالس و دولتها﴾ درمقاله دیده نمیشود؛ ویا کمتردیده میشود. - نظام ولایت وقیح ازنخستین روز تاسیس؛ سرکوب وکشتار را ریشه دوانی کرده که همچنان ادامه دارد که وجود اینهمه نهادها و مراکزسرکوب درتمامی شهرها؛ حتا دهکده ها﴿امام جمعه ها﴾ درعرض ۴۱سال چنان ریشه دوانده که برای چنین روزی که خطرنابودی را نزدیک به بینند؛ صددرصد از اهرمهای سرکوب و کشتار استفاده میکند. - تنها راه رویارویی با این نظام؛ همان سلاح؛ و کوبنده ترش را طلب میکند﴿طرفداری هوشیارانانه ازحمله نظامی بمراکزسرکوب وگرفتارشدن بدست مردم منتظر﴾وبجز آن؛ با هر وسیله دیگری؛ آب درهاون کوفتن ست. - اینکه ولی وقیح حزب الله را﴿ دولت حزب اللهی﴾ را بمیان آورده؛ همان زمینه سازی برای سرکوب وکشتاریست که درصورت خیزش مردم بی سلاح؛ انجام خواهد داد.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰ ، 20:11:40 توسط حسن آقا
(۲) اصلاح‌طلبان، که از قیام خونین آبان ماه رسما دیگر مصرف داخلی ندارند، گویا تاریخ مصرف خارجی‌شان نیز به سر آمده.آنچه پیش روی است، فروپاشی کامل اقتصاد و ریزش بزرگ ارزش ریال است.در صورت آغاز قیام‌های مردمی، درهای مذاکره با غرب نیز فورا بسته خواهد شد.در پی قیام‌های داخلی، بدون تردید جنبش‌های ضدشیعه-ایرانی در لبنان و عراق نیز جان و قوت بیشتری خواهند گرفت. در فضایی که برگ مذاکره منطقه‌ای رژیم سوخته، و بی‌ثبانی داخلی سر به فلک کشیده، رژیم با فروپاشی داخلی و دشمنی همسایگان و غرب مواجه خواهد شد. اینجاست که نه شیعیان لبنان و نه عراق به یاری این رژیم تبهکار خواهند شتابید. امریکا صبورانه رژیم را به پرتگاه سقوط هدایت کرده. چین هم که این روزها با انقباض اقتصادی و تحریم روبه رشد جهانی بزرگی روبروست، رژیم را به سرنوشت سیاه خود رها خواهد کرد. تنها با قیامی ملی، سراسری و میهن‌پرستانه است که ممکن است از تجزیه کشور جلوگیری کرد. یا مرگ یا رهایی!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰ ، 20:01:09 توسط حسن آقا
(۱) پس از ضبح حاج قاتل، امریکا و اسراییل، پیشرفت‌های مستمر و رو به رشدی در سپاه‌روبی و قدس‌زدایی در منطقه داشته‌اند.امروز اورشلیم‌پست از مذاکرات وزرای خارجه روس و اسراییل درباره خروج کامل گنده‌لات‌های سپاه از سوریه خبر داد. دیروز هم نیویورک‌تایمز از عقب‌نشینی بزرگ رژیم عرض هفته‌های گذشته در عراق نوشت: با نخست‌وزیری کاظمی، وزیر اطلاعات و دوست امریکا، با که با تمکین ج. اسلامی انجام شد، رژیم ناتوان، از تهاجم منطقه‌ای پس نشسته و بنا بر این منبع خبری، منتظر انتخابات نوامبر در امریکاست. آیا رژیم کاملا از مذاکره با سرمایه مالی جهانی چشم پوشیده و دیگر نیازی به ویترین‌سازی و جلو انداختن «اعتدالیون و اصلاحیون» در کلیت حکومت و برای صحنه‌سازی بین‌المللی ندارد؟ و چرا به نظر می‌اید که رژیم زبونانه در حال عقبنشینی در منطقه است، شرطی که در عمل به شکست برجام انجامید؟ اگر یکدستی رژیم در کار است، پس این عقبنشینی‌ها تحمیلی و تاکتیکی است. اگر رژیم در منطقه رو به نابودی رود، برگ بزرگی را برای مذاکرات آینده از دست خواهد داد. در این صورت، رژیم صدالبته دنبال بمب اتم و نیز سمتگیری همه‌جانبه با چین است.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰ ، 18:36:55 توسط پیک ایران به خبرنگار
پیک ایران: شما اگر خبری دارید به آدرس info@peykeiran.com ارسال کنید تا بررسی کنیم و در صورت امکان در بخش اخبار منتشر کنیم. با سپاس از شما
نوشته شده در تاريخ سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰ ، 11:08:49 توسط تیمسار اخراجی ارتش
در راستای نوشته ناظر باید بگویم که نزدیکی قایقهای سپاه به ناوهای USA و اخطار نیروی دریایی آمریکا به شناورهایی که در آب های خاورمیانه در فاصله ۱۰۰ متری ناوهای ارتش آمریکا قرار گیرند، و دست زدن به "تدابیر قانونی دفاعی" همه نشان از آن دارد که حکومت ضد بشری در صدد است به زعم خودش سر آمریکائي ها وغربی ها را گرم کند و ناگهان بمب اتمش را بترکاند تا بازهم به زعم خودش همچون کره ی شمالی امنیت خودش را حفظ کند و آنچه را در قانون اساسیش مبنی بر«الی الابد» بودن حکومت ضد بشری اسلام است به کرسی بنشاند. آنها فکر میکنند که فرقشان با کره ی شمالی داشتن نفت است و آنها می توانند با پول نفت و سرکوب مردم و مطیع کردن آنها آن الی الابد نحس و نکبت را برای مدتی ادامه دهند. این وضع البته با ساده لوحی اروپا و روسپی گری مداومش و لاس زدنش با حکومت ضدبشری اسلام در این ۴۱ سال خوانائی دارد. اما آیا حتا روسیه و چین و مسامحه گرترها هندوستان و پاکستان بر چنین اشتباهی چشم خواهند بست؟ من فکر میکنم که این آمریکاست که سر نظام مقدس را گرم کرده است. و یک روز صبح وقتی می بینیم تمامی مراکز حساس و مراکز غنیسازی اورانیوم نابود شده!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰ ، 09:29:15 توسط ناظر از جنوب تهران
وقتی قرار شد پرگوئی کنی بیهوده گوئی هم میکنی. حالا این جناب ف م سخن انگاری باید و شاید حتما هر روز مطلبی بدهد بیرون. مطلبی نوشته که به همین مبحث برمیخورد و آن این است:«آی قربون دهن ات آقای لاریجانی! ما هم حرف شما را می زدیم کسی گوش نمی کرد!؛ ف. م. سخن» او بدون اینکه خودآگاه باشد تبلیغی شده برای سیدعلی لاریجانی. این شیاد . چرا که وقتی قربون دهن او می رود و طلیعه سخنش این است تو خود ببین که در نوشته چیست!؟ و اما اگر توجه زرف در مورد این نظام و خامنه ای بشود حاصل این است، که، اگر چه مردم ایران به خاطر خردک شرری که از تاریخ تمدن خود در حافظه دارند که البته در حد هیچ است و بسیار نادرند ایرانیانی که از تاریخ و تمدن خودشان عمیق آگاهی داشته باشند اما همین سطحی ای هم که هست با کره شمالی تفاوت دارد و البته تا کنون پول نفت بوده که به تفاوت کمک کرده اما این سالها درست همانند سالهای پیش از انفجار اولین بمب اتمی کره شمالی در سال ۲۰۰۶ست. برای همین رهبری در ۴۵متری زیر زمین در مرکز فرمان انفجار اولین بمب است.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰ ، 07:48:21 توسط افراسیاب
خامنه ای این حرفها را فقط از روی استرس سقوط رژیمش میزنه، این را دولتیهای خودشون هم میدانن و به هم میگویند چیزی نیست آغا حالش بده. یک آدم خلافکار همیشه نگران است و دائم دور و بر خودش را میپاد که پلیسی آجانی کسی نیاد و دستگیرش کنه، دقیقا حکایت همین یارو رهبر الدنگ جنایتکار است. صبح تا شب نشسته در یک سوراخ و فکر و خیال میکنه، میدونه اگر خودش هم سقط بشه بچه هاش که هستند و آنها را میگیرن و مثل قاسم گلی کتلت میکنن. این افکار مثل جزام تمام وجودش را میخوره و به اعتراف خودش شبها نمیخوابه و تا صبح فکر و خیال میکنه، بعد یکدفعه بسرش میزنه و چاره کار را در دولت جوان و حزب الله ای چاقوکش میبینه. ببینید رزالت تا بکجا، مرتیکه الدنگ بیناموس مردم را با مسلسل میزنی و هواپیمای مسافری ساقط میکنی بس نیست دولت چاقوکش و اسید پاش جوان هم میخواهی. به این پیر خرفت باید گفت که شماها آخر جنایات و دزدی و خباثت هم طی کردید و دیگه جنایتی نیست که انجام نداده باشید و دولت چاقوکش حزب الله ای مثلا چه گ... میتونه بخوره. لعنت بر پدر مادرت.
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 16:32:05 توسط آذر
خامنه‌ای سرکرده مرتجعین حاکم به هذیان‌گوئی گرفتارشده است. هر انسانی باکمی شعور سیاسی این را میداند که گندیدگی و فساد، بحرانهای همه‌جانبه‌ و بن‌بستهای غیرقابل‌عبور یک نظم، نشانه‌های بارز انحطاط و فروپاشی آن نظم است، خامنه‌ای بالعکس ادعا میکند که این‌ نشانه‌ها در ج-ا، گویای پویائی و شکوفایی آن است. و تازه خواب “دولت جوان حزب‌اللهی” میبیند. این هم یکی دیگر از نشانه‌های انحطاط و فروپاشی نظمی که دوران آن سپری‌شده است، .پس تکلیف توده‌های زحمتکش مردم ایران در این شرایط که با تشدید نزاع و تحریمها چشم‌اندازی جز وخیمتر شدن شرایط زندگی آنها وجود ندارد، چیست و چه باید بکنند؟ اگر قرار است مردم از اسارت استبداد، فقر و گرسنگی، تحریمها و بردگی و تمام سیاستهای فاجعه بار داخلی و خارجی ج-ا، نجات یابند، راهی جز تشدید مبارزه برای سرنگونی رژیم نیست. بر بستر بحران کرونا مبارزات هنوز به یک مبارزه متحد و سراسری ارتقاء نیافته است. و هنوز اشکال مبارزه به آن درجه اعتلا نیافته که بتواند این رژیم را از پای درآورد. برای سرنگونی این رژیم، نخستین گام، برپائی یک اعتصاب سیاسی سرتاسری است. باید برای برپائی آن تلاش نمود.
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 16:27:18 توسط سهیلا
ای داد ای بیداد. چرا هر بی پدری تو این مملکت تو راس قرار میگیره ول کن قدرت نیست؟ علی گدا گورت را گم کن .بیچاره وبی آبرو کردی یک ملت را.
نوشته شده در تاريخ سی ام ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم مه ۲۰۲۰ ، 13:06:54 توسط nima mirakhory
غلط میکنه سید علی فرعون باید گورش رو گم کنه بره تو قفسآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی