صید بی‌رویه و نابودی آبزیان توسط کشتی‌های مدرن چینی


کشتی‌های چینی به غارت دریاهای دور از سواحل خود مشغولند. کارخانه‌های شناور صید ماهی به سود این کشور و به ضرر دنیا مشغول فعالیت هستند. کشتی‌های بزرگ چینی عامل بیکاری حاشیه‌نشینان دریا در ایران و جهان هستند.

خبر صید بی‌رویه کشتی‌های مدرن چینی در جنوب ایران به سال گذشته برمی‌گردد. با وجود لغو  مجوز صید آنها توسط مقامات ایرانی، همچنان از منابع مختلف خبر حضور کشتی‌های چینی و کاهش چشمگیر ماهی در اب‌های جنوب ایران به گوش می‌رسد. درتازه ترین اظهار نظر، رئیس سازمان شیلات ایران صدور هرگونه مجوز صید برای کشتی‌های خارجی از سوی این سازمان را تکذیب کرده است. فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز از لغو مجوز کشتی‌های خارجی و دستگیری متخلفین خبر داده است. فارغ از مساله مجوز، حضور گسترده این کشتی‌ها در آبهای ایران و صید بی‌رویه و نامنطبق با صید پایدار مشکلات فراوانی را به دنبال دارد.

به طورکلی وقتی سرعت و حجم  صید بالاتر از سرعت جایگزینی و بازیابی آبزیان باشد باعث کاهش میزان أبزیان می شود ومطابق اصول بهره برداری پایدار نیست . همچنین زمانی‌که از روش‌های مخرب برای محیط زیست مانند ترال کف يا همان كفروب استفاده شود، بسیاری از گونه‌های با ارزش و در خطر نیز صید می‌شوند و یا گونه‌هایی که برای فروش مفید نیستند ولی برای اکوسیستم دریا بسیار مهم و با ارزش هستند از بین می‌روند. در این روش گونه‌های در خطر و محافظت شده در جنوب ايران مانند لاک‌پشت‌ها نيز در خطر صید قرار می‌گیرند.

 ترال کف  که روش مورد استفاده چینی‌ها می‌باشد باعث مشکلات مختلفی می‌شود که تخریب اکوسیستم دریایی مانند تخریب مرجان‌ها در جنوب ایران ، مشکلات معیشتی و اقتصادی برای جمعیت بومی و فرابومی برخی از جمله آنهاست. سود کوتاه مدت اقتصادی در مقایسه با از دست رفتن سرمایه ملی در بلند‌مدت قابل توجه و توجیه‌ناپذیر است.

آیا چینی ها در آب‌های دور فقط به سراغ ایران رفته‌اند؟ اساسا چینی‌ها چه هدفی را دنبال می‌کنند؟

چینی ها سابقه‌ای طولانی درحضور در مناطق دور دریایی  و خالی کردن دریا از ماهی دارند. چین بزرگترین تولید‌کننده و صادر کننده ماهی در دنیاست. بعد از کاهش چشمگیر  حجم ماهی درمناطق ساحلی و آب‌های نزدیک چین  به علت صید بی‌رویه وهمچنین با پیشرفت صنعت صید این کشور به صید در آب‌های دور روی آورد. می‌توان به حضور کشتی‌های عظیم صید چینی در شمال اقیانوس ‌‌‌ارام، سواحل ‌امریکای جنوبی و یا حضور گسترده انها در ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افریقای غربی  وبخش‌هایی از آسیا اشاره نمود.

در سال ۱۹۵۰ حدود ۱۳۸ کیلوگرم در هر بار صید از محبوب‌ترین ماهی‌ها از دریای زرد که در زبان محاوره‌ای چینی به دریای خالی شهرت یافته، به دست می‌آمد. در سال ۲۰۰۰ این میزان به ۵ کیلوگرم در هر صید رسید. بعد از کاهش چشمگیر آبزیان در آب‌های نزدیک چین، این کشور برای ماهیگیری  درآب‌های خود قوانین سختی وضع کرد ازقوانین مربوط به میزان صید مجاز گرفته تا روش‌های صید، ولی در عوض کشتی‌های خود را به دریاهای آزاد خارج از منطقه خود اعزام کرد تا عملا از سرمایه بشریت بهره‌برداری  کند.

چین در سال‌های اخیر رشد اقتصادی چشمگیری داشته و دومین مقام اقتصادی دنیا است. این کشور در اواخر قرن بیستم  تبدیل به بازیگر بسیار مهم در صنعت صید شد و در این زمینه مقام اول را دارد. فقط در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۱۰۰ کشتی صیادی در آب‌های عمیق  دور از چین در حال ماهیگیری بودند. در قرن بیست یکم تجهیرات و کشتی‌های چینی بسیار مدرن شدند که می‌توان انها را مانند کارخانه‌های شناور دانست.  کشتی‌های ترال کف با تجهیزات کامل فیله کردن و فریز کردن ماهی برای مصارف منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای مانند کارخانه‌های عظیم شناور عمل می‌کنند.

عدم  شفافیت و دسترسی به آمار و ارقام واطلاعات رسمی از عملکرد دریایی چین

در همه حوزه ها شفافیت در کارنامه رسمی چین کمیاب است. نمونه آخر آن نحوه ارایه آمار مربوط به همه‌گیری کرونا بود. اطلاعات مربوط به صید هم غیر شفاف است. مثلا اتحادیه اروپا دیتابیسی دارد که تمامی اطلاعات مربوط به ماهیگیری و قراردادهای مربوطه و میزان صید در دسترس است.

مطالعات مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد چین میزان صید داخلی را بیشتر و میزان صید در آب‌های دور را کمتر از میزان واقعی گزارش می‌دهد.

چین بزرگترین تولید کننده ماهی و صادر کننده ماهی در دنیا است. آمار چین در این رابطه به طور سیستماتیک سانسور و فریز می‌شود و بیشتر قراردادهای مربوطه محرمانه است و یا حتی قرارداد کتبی وجود ندارند.

به خصوص اطلاعات مربوط به صید چینی‌ها در مناطق انحصاری اقتصادی شفاف نیست. تا ۲۰۰ مایل دریایی از خط ساحلی هر کشور منطقه انحصاری اقتصادی محسوب می شود.

هر کشوری در این مناطق از حقوق حاکمیتی به منظور اکتشاف و بهره‌برداری برخوردار است. هر کشوری همچنین مسئول حفاظت از منابع منطقه و  تنظیم قراردادهای ماهیگیری مربوط به کشتی‌های خارجی است. آب‌ها با فاصله ۲۰۰ مایل  از خط ساحلی شامل قوانین بین‌المللی می شوند. کنترل محدوده ماهیگیری توسط چینی‌ها نیازمند نظارت مستمر و سختگیرانه است. در بسیاری موارد آنها محدوده مجاز صید و یا روش مجاز صید را نادیده می انگارند و از  نبود کنترل کافی یا فقر منطقه استفاده نموده و زمانی مقامات مطلع می شوند که دیگر خيلي دير شده است.

ایران چه راهکاری  برای نجات محیط زیست دریایی می تواند داشته باشد؟

با وجود اینکه چین حرف اول را در صید ماهی در أب‌های دور می‌زند، فقط حدود یک درصد از تولید ناخالص ملی چین را شامل می‌شود و نقش مهمی در اقتصاد چین ندارد. ولی باعث آسیب زیاد به معیشت و زندگی ماهیگیران بومی می شود.همچنین اثرات جبران‌ناپذیر و غیر قابل برگشتی را بر روی محیط زیست و کاهش شمار آبزیان دارد دارد.

بطور مثال کشور سیرالئون یکی از فقیرترین کشورهای أفریقای غربی آسیب زیادی از حضور چینی‌ها دیده است. با وجود صید ۶۰ تا ۱۰۰ تن در روز کمتر از ده درصد از سود فروش ماهی  صید شده  به دست این کشور می‌رسد. سود اندک مقطعی به هیچ وجه آسیب بلندمدت ملی را توجیه نمی‌کند.

کنترل سخت‌گیرانه صدور مجوزها، جلوگیری از موازی کاری سازمان‌های مربوطه، برخورد جدی و سختگیرانه با متخلفین و حمایت اجرایی از سوی دادگستری و قوه قضائیه ، آگاهی‌رسانی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، می‌تواند باعث مدیریت این معضل شود.

حضور ناظران از سازمان محیط زیست برروی  شناورهای بزرگ هنگام صیادی، پایش شمار ماهیان تجاری و غیرتجاری، آموزش صیادان و جوامع محلی، تغییر نگاه سازمان‌های مسئول به بهره‌برداری پایدار، دسترسی سازمان محیط زیست به سامانه کنترل ترددها از دیگر ملزومات مدیریت این بحران می باشند.

عزم جهانی برای نجات محیط زیست دریایی از سوی همه کشورها می‌تواند، آینده تلخ در انتظار دریاهای جهان را متوقف و یا کند نماید.
دویچه وله


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 206737] [تاريخ انتشار: سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم مه ۲۰۲۰ ، 11:11:45 توسط انقلاب
وقتیرژیم ملا ساکت است و فریاد ماهیگیران جنوب را نمی خواهد که بشنود یقین خود می داند که چه کرده است و مفاد عهد نامه اش چه بوده است. رژیم ملا ، ماهیان جنوب ایران را تقسیم نکرده ، در جا همه را سراسری فروخته است. باید دولت مسئول فروش ماهی های جنوب را مورد موآخذه قرار داد. و نشنیدن عمدی فریاد ماهیگران گرسنه را زیر شلاق شماتت گرفت. چون این ها ماهی ها را کلا فروخته اند. آش را با دیگش فروخته اند. و سزاوار شماتتند. کسی که در خانه اش را باز می گذارد مقصر اصلی است. رژیم ملا هزاران بار ثابت کرده که نه غمخوار ملت است و نه اشتیاقی برای دفاع از حقوق ایرانیان دارد. برای همین است که باید برود.
نوشته شده در تاريخ يکم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم مه ۲۰۲۰ ، 09:30:32 توسط افراسیاب
اتفاقا همین هار بودن چینیها قدم مثبتی است در نابود کردن خودشون، از همین کرونا هم شروع شده صبر کنید این ویروس چنان ضربه اقتصادی به جهان خواهد زد و مردم دنیا را باهاشون دشمن خواهد کرد. البته ملت چین تقصیری ندارن آنها هم گرفتار یک حکومت کثیف و دکیتاتوری هستند و حتی سال ۸۹ میلادی قیام خونین هم کردن که حکومت کثیف چین با باز کردن دروازه های اقتصادی و غارت منابع طبیعی کشور خودش و حالا هم جهان توانست یک و نیم میلیارد آدم را ساکت کند ولی از آنجا که رژیم فاشیستی دیکتاتوری بهر حال پایانشون فرا خواهد رسید بزودی نوبت حکومت دیکتاتوری چین هم خواهد شد، فقط مردم دنیا باید در مقابل این وحشیهای دیکتاتور متحد بشوند و ازشون جنس نخرن. تحریم و ضربه اقتصای حکومت چین را مثل برف آب میکنه البته وقتی رژیمش سقوط کنه چین تبدیل به ده ها کشور کوچک و بزرگ میشود و تجزیه خواهد شد دقیقا مثل شوروی، روسیه هم بعد از پوتین وارد فاز دوم تجزیه خواهد شد چون اینها بعد از فروپاشی پول و ارتش قدرتمند برای نگهداری کشوری به آن بزرگی را ندارن. اگر حالا توانستن کشور یکپارچه داشته باشن فقط بخاطر زرگوئی و وحشی بودنشون است.
نوشته شده در تاريخ يکم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم مه ۲۰۲۰ ، 02:20:08 توسط حسن آقا
بر‌‌و‌بچه‌های دویچه‌وله، میرزا‌بنویس‌های فارسی‌نویس سرمایه مالی، خط را از وزارت خارجه و سیای امریکا گرفته‌اند. رژیم فاشیعه دست به دامن چین لامذهب شده، حال اینها همین‌طور تبلیغ ضد‌چینی راه انداخته‌اند. بله، چین از بزرگ‌ترین غارتگران سرمایه جهانی واقتصاد کثیف و زیست‌کُش شده، همان نظامی که امریکا در ۷۰ سال گذشته به دنیا حقنه کرده! «وله» اول اطلاعات پایه می‌داد که: ماهیگیری صنعتی جهانی،و نه چینی، اگر تا ۳۰ سال آینده ادامه پیدا کند، اقیانوس‌ها از ماهی خالی خواهد شد.و‌می‌شد در ادامه به اطلاع خواننده برساند که هم‌اکنون ۹۰٪ انواع حیات در اقیانوس‌ها نابود گشته و ۸۰٪ ماهی‌های قابل مصرف انسان از بین رفته. این روند غارت صنعتی دریاها و منابع و نابودی طبیعت ده‌ها سال پیش از صنعتی شدن چین و ادغام آن در سرمایه جهانی آغاز شد.سرمایه‌داری و الگوهای مصرف‌اش، ریشه بحران زیستی جهان‌ست، نه «چشم‌بادامی‌ها». چقدر تبلیغ نژادستیزی‌؟المان سهم بزرگ‌تری در حمایت رژیم در ۴۰ سال گذشته بازی کرده، دوچه وله المانی بره اول واردات صنعتی المان به ایران را از آمار گمرک امارات در ۴۰ سال گزارش بده، بعد بپره به چینی‌ها.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰ ، 19:50:23 توسط خسرو
چون مثل تو چینی‌ پرستند و کور و وطنفروش!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با بيستم مه ۲۰۲۰ ، 13:57:40 توسط گویا
به نظرم این بخش از مقاله "در بسیاری موارد آنها محدوده مجاز صید و یا روش مجاز صید را نادیده می انگارند و از نبود کنترل کافی یا فقر منطقه استفاده نموده و زمانی مقامات مطلع می شوند که دیگر خيلي دير شده است" درمورد ایران درست نیست. چطور است که صیادان ایرانی آنها را می بینند اما مقامات مسئول نمی بینند؟
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 کالبد شکافی تکاپوی قوه قضائیه برای توجیه "اعدام" نوید افکاری
 همانی که در روز عاشورا در تورنتو قربون آقاش می‌رفت فعلا از محل کار اخراج شده و منتظر تشکیل دادگاه!
مردم بر سر آرامگاه نوید افکاری 
مصاحبه احمدی نژاد با رادیو فردا / احمدی نژاد همان احمدی نژاد سابق است (فیلم کامل)
گلباران مزار قهرمان ملی ایران نوید افکاری/ امروز پنجشنبه
روستای سنگر زادگاه نوید افکاری امروز گلباران شد
   اهواز
  مقام زن در نظام خیلی مقدس جمهوری اسلامی
 چند و چون خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای
حراستِ نیروگاه نطنز عامل انفجار بود
محکومیت پسربچه ۱۳ ساله به ده سال زندان به جرم "کفرگویی" 
 اینترنت ماهواره‌ای استارلینک؛ ایرانیان اینترنت بدون فیلتر را تجربه می‌کنند؟
وزیر فلسطینی: پنج کشور اسلامی در نوبت عادی‌سازی روابط با اسرائیلند  آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی