پیری و سیاست تکراری؛ رهبری رو به افول علی خامنه‌ای


پنج مرجع تقلید شیعه برخلاف «علی خامنه‌ای»، روز دوشنبه را عید فطر اعلام کردند.

«موسی شبیری زنجانی، یوسف صانعی، علی سیستانی، عبد‌الله جوادی آملی و جعفر سبحانی» پنج مرجعی هستند که گفته‌اند یک‌شنبه روز آخر ماه رمضان است، درحالی‌که خامنه‌ای این روز را روز عید فطر اعلام کرده است.

«ناصر مکارم شیرازی» و «حسین وحید خراسانی»، هم پیش‌تر گفته بودند حلول ماه شوال در شب شنبه برای آن‌ها به اثبات نرسیده که چند ساعت بعد روز یک‌شنبه را عید فطر اعلام کردند. به اعتقاد شیعیان روزه گرفتن در روز عید فطر حرام است.

تعیین نخستین و آخرین روز ماه رمضان به‌خصوص در میان مراجع تقلید و گروهی از نیرو‌های مذهبی در سال‌های نخستین آغاز رهبری خامنه‌ای، در درجه اول به نماد اختلاف برخی مراجع با رهبری وی و درجه دوم به نماد کم‌سوادی مذهبی او تبدیل شده بود.

خامنه‌ای در شرایط و زمانی رهبر شد که فاقد یکی از شروط رهبری یعنی «مرجعیت» بود، اما درنهایت توانست با ابزار قدرت و سیاست این سمت را به دست بیاورد.

او که خوب می‌دانست چنین صلاحیت دینی را ندارد، به‌تدریج زمینه برای بسط و گسترش فعالیت‌های دینی‌اش فراهم کرد و حامیانش هم تلاش کردند با روایات و تفاسیر‌های مختلف دینی برای او منصب مرجعیت دست‌وپا کنند.

انتشار رساله کوچک دینی به زبان عربی، محدود کردن دامنه فعالیت سایر مراجع تقلید ذیل ولی‌فقیه و همراه کردن آن‌ها با رهبر جمهوری اسلامی به‌خصوص در زمینه تعیین روز اول و آخر ماه رمضان ازجمله این فعالیت‌ها بود.

خامنه‌ای هم‌زمان با بسط و توسعه جایگاه مذهبی‌اش، فعالیت‌ها و اقدامات گسترده‌ای برای تثبیت رهبری سیاسی‌اش را هم آغاز کرد که ماحصل آن در سه دهه اخیر حذف بسیاری از رقبای سیاسی و مذهبی‌اش بود.

او برای رسیدن به جایگاهی که الان به آن تکیه زده بسیاری از دوستان و همراهان دینی و سیاسی‌اش همچون «اکبر هاشمی رفسنجانی» را کنار گذاشت و طیف جدیدی از نیرو‌های مذهبی و سیاسی تقریبا جوان را تربیت کرد که در ظاهر مطیع محض رهبری بودند.

«محمد قمی»، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، «مصطفی رستمی»، رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و بخش قابل‌توجهی از نامزد‌های محافظه‌کار راه یافته به مجلس آتی را باید ازجمله این نیرو‌ها دانست.

خامنه‌ای به‌واسطه تبلیغات گسترده دستگاه‌های مذهبی و سیاسی زیر سلطه‌اش از سال ۱۳۶۷ که بر مسند رهبری نشست به‌تدریج به یگانه شخصیت سیاسی و مذهبی در جمهوری اسلامی تبدیل شد که به خاطر «فرزانگی» و «کمال» و «همه‌چیزدانی» حرف اول و آخر را در این نظام می‌زند.

همین چهره‌سازی‌های اغراق‌آمیز بود که خامنه‌ای را برای طیف قابل‌توجهی از طرفداران حکومت در ایران به «مایه آرامش»، «کشتی نجات» و «مدیر مدبر» تبدیل کرد. صفات ذکرشده تنها بخشی از صفاتی است که بارها از سوی هواداران و دستگاه‌های تبلیغاتی حکومت درباره علی خامنه‌ای به کار رفته است.

خامنه‌ای هم از این چهره برساخته دینی و سیاسی از خودش نهایت استفاده را کرد و تمام مخالفان سیاسی و مذهبی‌اش را یا حذف کرد یا وادار به سکوت کرد و یا آن‌ها را با اعطای پست و مقام با خود همراه کرد.

کلیت مجمع روحانیون مبارز، بسیاری از یاران «روح‌الله خمینی، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، مهدی کروبی، میرحسین موسوی» را باید ازجمله کسانی نام برد که خامنه‌ای در به حاشیه راندن آن‌ها نقش مستقیم و اساسی داشت.

تمام دوران رهبری خامنه‌ای حاکی از دخالت‌های نابجا و اختلاف‌های شدید با چهار رییس‌جمهوری است که برای دوره‌ای مسئولیت اجرایی در کشور را برعهده داشتند.

در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی‌رفسنجانی، محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی می‌توان به ده‌ها مورد اختلاف اشاره کرد که خامنه‌ای به‌واسطه موقعیتی که برای خودش دست‌وپا کرده بود توانست این اختلاف‌ها را به نفع خود رفع‌ورجوع کند.

خامنه‌ای در دوره هاشمی رفسنجانی با سیاست‌های توسعه اقتصادی، در دولت محمد خاتمی با سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی، در دوره احمدی‌نژاد با تصمیم‌های فردی وی و در دوره حسن روحانی با سیاست‌های غرب‌گرایانه او به‌شدت مخالف بود.

این رهبر ۸۱ ساله که دوران رهبری‌اش سرشار از انتقاد و اعتراض و سرکوب و ناکارآمدی است، حالا در سال‌های پیری زندگی‌اش بسر می‌‌برد. گرد کهولت بر چهره‌اش نشسته و در گفتار و لحن و رفتارش نشانه‌ای فرسودگی به‌خوبی عیان است.

اگر قدرت و توان خامنه‌ای برای اداره نهاد‌های حاکمیتی و دولتی همچنان پابرجاست و اوست که حرف آخر را در بسیاری از زمینه‌ها می‌زند، اما در حوزه عمومی دیگر کمتر نشانی از این قدرت دیده می‌شود.

سخنرانی‌ها، خواسته‌ها، سیاست‌ها و توصیه‌های خامنه‌ای در سال‌های اخیر دیگر همچون گذشته برای حامیانش رنگ و بوی انقلابی را ندارد و تکراری است و شور و شوقی در میان آن‌ها برنمی‌انگیزد. این موضوع را می‌توان در واکنش‌های کاربران موسوم به ارزشی در شبکه‌های اجتماعی که خود را طرفدار حکومت و ولایتمدار معرفی می‌کنند به‌روشنی دید.

بسیاری از حامیانش نشان می‌دهند که مطیع توصیه‌ها و دستور‌‌های رهبر هستند، اما به نظر می‌رسد واقعیت چیز دیگری است. همین چند سال پیش بود که خامنه‌ای از سیاست کنترل جمعیت در ایران ابراز ندامت کرده و خواستار جهش تولید در زمینه افزایش جمعیت شد.

در همان زمان بسیاری از حامیانش در شبکه‌های اجتماعی به‌صراحت اعلام کردند که آماده افزایش جمعیت هستند، اما این خواسته و جنبش افزایش جمعیت به‌جایی نرسید و آمار‌های رسمی حالا نشان می‌دهد نرخ رشد جمعیت در ایران به زیر یک درصد رسیده است.

«کرسی‌های آزاد‌ اندیشی» در دانشگاه از دیگر خواسته‌ها و برنامه‌های خامنه‌ای از حامیانش بود.

خامنه‌ای با اجرای این طرح تلاش داشت که دامن نظام جمهوری اسلامی را از برخورد با روشنفکران، اهالی فکر و اندیشه پاک کند و به همین خاطر خواستار برگزاری چنین طرحی در دانشگاه‌ها شد که در موارد بسیاری با دخالت نهاد‌های امنیتی این طرح شکست خورد و به تریبون یک‌سویه حامیان خامنه‌ای در دانشگاه‌ها مبدل شد.

خامنه‌ای همچنین سال‌هاست که مهم‌ترین اولویت‌های کشور در سال جدید شمسی را تعیین می‌کند و خواستار حرکت جمعی در جهت تحقق این اولویت‌ها می‌شود، اما تاکنون گزارشی عینی و دقیق از میزان عملیاتی شدن این شعار‌ها منتشر نشده است.

سراسر دوران رهبری علی خامنه‌ای در ایران مالامال از سخنرانی‌ها، خواسته‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌های است که یا به آن‌ها توجهی نشده و یا ناکارآمدی آن‌ها به اثبات رسیده و یا به‌طور ناقص به اجرا گذاشته شده است.

خامنه‌ای اگرچه در حذف مخالفان و چینش نیرو‌های خود در قدرت موفق بود، اما در اداره عمومی کشور و تحقق خواسته‌های خود که اجرای آن‌ها منوط به حضور مردم و حتی حامیانش بود، رهبری ناکام و ناموفق محسوب می‌شود.

دامنه این ناکامی‌ها در این سال‌های اخیر با پیر شدن خامنه‌ای، تکراری شدن حرف‌ها و مواضعش و افزایش شکاف میان دولت و ملت خود را پیش‌تر از گذشته نشان می‌دهد و او امیدوار است با چینش جدید نیرو‌های جوان انقلابی در «گام دوم انقلاب» بتواند این مانع را هم پشت‌سر بگذارد. او در یکی از جدیدترین سخنرانی‌هایش در روز ۲۸ اردیبهشت روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی را علاج مشکلات کشور عنوان کرد.

بهنام قلی‌پور - ایران وایر


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 207022] [تاريخ انتشار: ششم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم مه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ ششم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم مه ۲۰۲۰ ، 18:46:35 توسط به داریوش از تهران
جناب ایرانی و بیداری! اسلام دین ضد بشر ضد فرهنگ ضد تاریخ و ضد تمکدن است. تو ببین کربلایی رضا اشرفی، حاج حسن اشرفی، حاج فتح الله اشراقی، با بسم الله الرحمن الرحیم مجلس حتم دخترشان را نوه شان را خواهرزاده شان را بر پا کرده اند. و البته این دختر نازنین و زیبا که اول نشو و نما و عاشق شدنش بوده را طبق دستور اسلام ناب توسط پدر غیرتمندش که در بیغیرتی همتا نداشته سر بریده شده. حالا تو برو از هر مرد ایرانی بپرس ببین در ته ته ته دلش رضایتی غجب دارد! این اسلام دین غفارت و تخریب و قتل و خونآشامی ست. پدر این دختر نگونبخت سر دختر نمازنینش را به پیروی از قرآن بریده. با پیروی از امیر مومنان که سر دوست دختر نوجوان عایشه را به جرم یهودی بودن بریده کربلایی رضا اشرفی هم سر دختر خودش را که قرار بوده برود با یک پسری عشق بورزد را بریده! حالا تو داریوش خان بشمار و ببین چند نفر ایرانی و خصوصا مرد بیدارمیشود و دست از این دین بیشرفی نانجیبی نکبت برمیدارد. اصلا تو ببین برای سربریدن تو باید کربلائی،حاجی، نمازخوان، روزه بگیر،اهل مسجد محراب تقوا باشی و خصوصا در عین بیشرفی،بی غیرتی رگ غیرتت بجنبد و سر دخترت را ببری!!
نوشته شده در تاريخ ششم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم مه ۲۰۲۰ ، 05:37:21 توسط امید
شما که تو عمرتون یه روز روزه نگرفتید حتی یه رکعت نماز هم نخوندید یه دونه صلوات هم نفرستادید چه دخلی به شما داره که عید فطر کیه ،ماه رمضون 29 روزه یا 30 روز،اهل تسنن هم که نون جمهوری اسلامی رو میخورن هر سال با داعش (عربستان سعودی) روزه میگرنو عید میکنن پارسال که عربستان اشتباهی یه روز جلو تر عید گرفت چرا صداشون در نیومد عبدالحمید که کاسه لیس آل سقوط از اهل تسنن عذر خواهی هو نکرد
نوشته شده در تاريخ پنجم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و پنجم مه ۲۰۲۰ ، 08:19:26 توسط نادر
عحب اتفاق و حادثه بزرگی فکر کنم که با این حادثه دیگه جمهوری اسلامی سرنگون میشه صد در صد . عده ای هم واقعا مریض و بیکارند که از هر چیز بی اهمیت و بی ارزشی جر وبحث راه اندازی کنند که اخرش هم به جایی نمیرسند. آیا تعیین روز عید یعنی اینقدر موضوع مهم و با ارزش و حیاتی هست ؟ آیا اصلا ارزش جر وبحث کردن دارد ؟
نوشته شده در تاريخ چهارم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم مه ۲۰۲۰ ، 21:02:42 توسط داریوش از تهران
ایران بیدار شو! ببین وارث ناسزاور کدام تاریخ و تمدن و فرهنگ هستی! ببین بر این خاک چه کسانی سروران جهان بودند. ببین این تاریخ چه عظمتی داشته که اولین دانشگاههای واقعی در جندی شاپورش بوده اند. ببین که اولین دموکراسی در جهان را کوروش بزرگ برپا کرده که که دوست و دشمن در برابرش سر بزرگذاشت خم کرده اند. ای ایرانی بدان که حافظ و سعدی، مولوی،فردوسی و خیام و رودکی و خوارزمی و پورسینا و عطار و هزاران نویسنده و اندیشمند از ترس سربریده شدن خود را مسلمان دانسته اند چرا که از حلاج تا ابن مقفع تا عین القظات همدانی و تا سرهای بریده بی جرم و بی جنایت تا همین امروزدرس گرفته بودند که باید برای حفظ جان خود را مسلمان معرفی کرد. برای نمونه حافظ میگوید:بر دلم گرد ستم‌هاست خدایا مپسند + که مکدر شود آیینه مهرآیینم. باصدای بلند میگوید که دینش آئین مهر است! حال شما فکرش را بکنید جهالت و بدبختی ما مردم به کجا رسیده که باید دعوای مشتی زالو بیشرف و حرامزاده و نجس را بنشینیم و در مورد دین ماه نظاره کنیم. بعد گروهی بنشینند و این دعوای احمقانه را تجزیه و تحلیل میکنند!نخبگی ایرانی از ایران است، اسلام دین قتل غارت تخریب
نوشته شده در تاريخ چهارم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم مه ۲۰۲۰ ، 20:42:41 توسط اکثریت ساکت
اوج تکنولوژی دین اسلام: بحث درباره اراجیف و چیزهایی که برای مردم نون نمیشه. ایراد هم میگیری رگ «غیرت» خر مذهبی ها میزنه بیرون ولی با اینکه شرم و چشمان گریان اون کارگری که شب از کار میاد خونه رو میبینند که نمیتونه شکم بچه اش رو سیر بکنه یا از کنار اون کودکی که تو پیاده رو نشسته و دستش رو دراز کرده رد میشند خفه خون میگیرند. رسیدن به تکامل رو در این میدونند که پنج بار در روز ماتحت رو تو هوا ول بدن ولی برای اون مادری که تو سطل دنبال غذا میگرده خفه خون میگیرند. بوسه و شادی جوانان رو گناه کبیره میدونند ولی در مقابل تجاوز به کودکان خفه خون میگیرند. بله این است ذات خر مذهبی ها، بحث و گفتگو درباره مزخرفات. وقتی هم پیر میشند چون یک عمر از واقعیات دور بودن شروع میکنند به هذیان گفتن.
نوشته شده در تاريخ چهارم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم مه ۲۰۲۰ ، 20:35:09 توسط آشنائی
خامنه ای همیشه برای مخالفت با اهل تسنن ماه روزه یکروز دیر تر اعلام میکرد و عید فطر را هم همینطور. حالا که وارد فاز امام حسنی نرمش قهرمانانه شده اینکار را ترک کرده بهمین دلیل هم آغاز روزه و هم عید فطر را همزمان با اهل تسنن اعلام کرد. اما دیگر مراجع ساز مخالف زن در مورد اهل تسنن که به این تفاوت ها عادت کرده بودند به این نرمش قهرمانانه امام حسنی بی توجه هستند و طبق معمول ساز خودشان را زدند. نکته اینجاست که حرفشان باد هواست. یکشنبه تعطیل است و روزه خواری بقول آنها آزاد است.
نوشته شده در تاريخ چهارم خرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و چهارم مه ۲۰۲۰ ، 20:09:44 توسط آذر
مردهٔ متحرک، خامنه‌ای، حرفی برای گفتن ندارد و نمیتواند داشته باشد. پوسیدگی نظم سیاسی موجود چنان عیان و آشکار شده که فساد مالی و دزدی تمام ارکان ج-ا، را فرا‌گرفته است. پاسداران حکومت الله همه یک مشت باندهای فاسد، دزد و جنایتکار از کار درآمده‌اند. و خامنه‌ای نمیتواند از این بابت کلامی بر زبان آورد. او تمام مقدسات خود را از موسی، محمد و خدا همه را بیاری می طلبد تا به مزدوران خود امیدواری بدهد و بگوید “صبر داشته باشید”، نگران نباشید، دست خدا همراه شما است. دیکتاتور، کودن‌تر ازآن هست که بفهمند چرا تمام تبلیغات پوشالی اش در میان حوادث سیاسی پرشتاب جامعه بسرعت محو میشوند. او نمیفهمند که آنچه در جامعه ایران میگذرد، بازتاب خشم، نارضایتی و نفرت توده‌های کارگر وزحمتکش و مردم ستمدیده‌ از نظمی است که زندگی آنها را تباه کرده است. نه فقط خامنه‌ای بلکه تمام طبقه حاکم هرگز نخواهند فهمید که آنچه اکنون در جامعه میگذرد، انفجار تضادهای سر بفلک کشیده و نیاز جامعه ایران به دگرگونی و تحول انقلابی است. مرتجعین حاکم بر ایران هرگز نمیتوانند با کشتار، تبلیغات پوشالی و روضه خوانی، سیر بالنده تاریخ را متوقف سازند.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی