اعلام آمار «رسمی ـ تفکیکی» کشته‌شدگان آبان ۹۸ / «مثلا شقیقه آن‌ها از فاصله سه متری هدف قرار گرفته بود»


زیتون ـ مهسا محمدی: روز گذشته و بعد از گذشت ۶ ماه و نیم از کشتار آبان ۹۸، بالاخره یک مقام رسمی عددی مشخص از تعداد کشته‌شدگان این اعتراضات اعلام کرد.

مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم، تعداد کشته‌شدگان آبان ۹۸ را ۲۳۰ نفر اعلام کرد. به گفته او ۴۶ نفر از این تعداد نیروهای رسمیِ امنیتی و «نیروهای تامین کننده امنیت و نظم، شامل بسیج و نیروهای مردمی» بودند.

این آمار در حالی در حاشیه جلسه اجتماعی انتظامی ستاد مقابله با کرونا، آنهم توسط یک نماینده  مجلس اعلام شد که پیش از این بارها نهادهای دولتی و نظامی وعده اعلام رسمی تعداد کشته‌شدگان بعد از تفکیک و دسته‌بندی را داده بودند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم آنچه در آبان ۹۸ اتفاق افتاد را یک «حادثه طبیعی» خواند و تاکید کرد که «مردم ممکن است اعتراض داشته باشند و آن را اعلام کنند، ولی براندازی نرم در دستور نظام سلطه است.»

 آمار تعداد کشته‌شدگان اعتراضات افزایش قیمت بنزین، علیرغم خواست عمومی برای شفاف‌سازی، در وقت‌کشی حاکمیت و اخبار فجایعی مانند شلیک به هواپیمای اکراینی و همه‌گیری کرونا گم شد.

حالا اما ذالنور «کار دشوار» دولت و نیروهای نظامی را راحت کرده و در یک جلسه حاشیه‌ای آمار را به «تفکیک» ارائه کرد.

آمار تفکیکی ـ رسمی

به گفته ذالنور تعداد کشته‌شدگان این اعتراضات در مجموع ۲۳۰ نفر بوده که ۶ نفر آنان از ماموران رسمی امنیتی بودند.

 این نماینده مجلس می‌گوید که فقط ۷ درصد این افراد یعنی حدود ۱۶ نفر در «درگیری‌های مستقیم مسلحانه با نیروهای انتظامی» جان باختند. ۱۶درصد آنان، یعنی حدود ۳۷ نفر  در حمله به مراکز نظامی و انتظامی کشته شدند. او مدعی است که این افراد «مجهز به انواع سلاح‌های سرد و گرم بودند».

ذالنور در ادامه مدعی شد که ۳۱ درصد جانباختگان یعنی حدود ۷۱ نفر در حمله به مراکز عمومی مثل فروشگاه‌ها، پمپ بنزین‌ها، بانک‌ها و مساجد از دست رفتند.

۲۰ درصد از کشته‌شدگان  یعنی ۴۶ نفر از آنان هم در آمار تفکیکی ارائه شده «نیروهای تامین کننده امنیت و نظم که شامل بسیج و نیروهای مردمی» عنوان شدند.

۲۶ درصد باقیمانده یعنی حدود ۶۰ نفر هم به گفته رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم «در اعتراضات حضور داشتند اما جزو آشوبگران نبودند و به دلایل نامعلوم جان باخته‌اند مثلاً شقیقه آنها از فاصله سه متری هدف قرار گرفته بود.»

چند روز پیش از این، روز شنبه ۱۰ خرداد نیز عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در یک برنامه تلویزیونی بدون ارائه جزئیات چندانی از آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ سخن گفت و تاکید کرد که «حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان، افرادی بودند که با سلاح‌هایی کشته شدند که سلاح سازمانی نبود و این افراد شهید خوانده شده‌اند.»

رحمانی فضلی پیش از این توسط علی مطهری «مقصر اصلی حوادث آبان» خوانده شده بود.

از این رو بنابر گفته هم وزیر کشور بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ کشته شدند و ۸۰ درصد آنها با سلاح های سازمانی جان خود را از دست دادند.

نهادهای بین‌المللی چه می‌گویند؟

این آمار دیرهنگام در حالی اعلام می‌شود که سازمان عفو بین‌الملل، هفته گذشته طی گزارشی اعلام کرد که دست کم ۳۰۴ نفر در جریان اعتراضات آبان در ۳۷ شهر و هشت استان ایران کشته شدند. با این تاکید که آمار واقعی احتمالا بسیار بیشتر از این تعداد است.

در آمار این سازمان بین‌المللی ۱۰ زن و ۲۳ کودک نیز ذکر شده، این در حالی است که در آمار ذالنور و رحمانی فضلی اشاره‌ای به این آمار نشده است و نگفتند که آنان در کدامیک از این دسته‌های تفکیکی جای می‌گیرند.

از سوی دیگر گزارش عفو بین‌الملل درباره هویت کشته‌شدگان و شلیک‌کنندگان هم صحت آمار ذالنور را زیر سوال می‌برد، در گزارش هفته گذشته این سازمان آمده است؛ «در تمامی موارد به غیر از چهار مورد، معترضان به ضرب گلوله نیروهای امنیتی ایران از جمله نفرات سپاه پاسداران، بسیج و نیروی انتظامی که با گلوله‌های جنگی به سر و یا بالاتنه معترضان شلیک می‌کردند به قتل رسیده‌اند و این نشان می‌دهد که آنها به قصد کشتن شلیک می‌کردند.»

در بخش دیگری از گزارش عفو بین‌الملل تاکید شده که بر اساس تحقیقات گسترده‌ای که این سازمان انجام داده، از جمله تجزیه و تحلیل ویدئوها، «هیچ سندی وجود ندارد که نشان دهد معترضان سلاح گرم در اختیار داشتند و رفتارشان تهدید جانی قریب‌الوقوعی متوجه نیروهای امنیتی و دیگر افراد کرده بود».

در این میان اما این سازمان بر وجود دو استثنا «در شهر ماهشهر در تاریخ ۲۷ آبان» خبر داد و گفت که « آگاه است که میان برخی معترضان و نیروهای امنیتی تبادل آتش صورت گرفت».

در آمار این سازمان بین‌المللی ۱۰ زن و ۲۳ کودک نیز ذکر شده، این در حالی است که در آمار ذالنور و رحمانی فضلی اشاره‌ای به این آمار نشده است و نگفتند که آنان در کدامیک از این دسته‌های تفکیکی جای می‌گیرند.

در دی ماه سال ۹۸ هم روزنامه ‌نیویورک تایمز آمار کشته‌شدگان را با استناد به گزارش از سه منبع نزدیک به رهبر ایران  تا ۱۵۰۰ نفر تخمین زد. اما همه این آمارها از سوی جمهوری اسلامی رد شد.

مجروحان، بازداشت شدگان

ذالنور همچنین گفت که در جریان این اعتراض‌ها، ۲۰۰۰ نفر از معترضان و ۵۰۰۰ مامور مجروح شدند. او تعداد بالای مجروحان نیروی انتظامی را نشانه آن دانست که آنان «از جان مایه گذاشتند تا کسی آسیب نبیند و… این یعنی نیروی خود را صرف دفاع گذاشته بودند نه تهاجم.»

این در حالی است که امکانی برای ردیابی و تخمین تعداد دقیق مجروحان از سوی نهادهای حقوق بشری وجود ندارد و از آنجایی که بیمارستان‌ها در کنترل نهادهای امنیتی و پلیسی بود بر اساس گزارش ها و عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از مجروحان از ترس دستگیری به مراکز درمانی مراجعه نکردند.

در این آمار هر چند درباره تعداد بازداشتی‌ها و محکومیت‌های احتمالی آنان آماری داده نشد، اما ذالنور تاکید کرد که «هیچ گزارشی نداریم که کسی در بازجویی و شکنجه جان باخته باشد.» همچنین به گفته او  ۲۲ درصد از جان باختگان سابقه محکومیت‌های کیفری داشته‌اند. او همچنین تاکید کرد که «غالب دستگیرشدگان برای آرام شدن اوضاع دستگیر شدند، ولی آنها پالایش شدند و کسانی که نقش جدی در آشوب ها نداشتند، آزاد شدند.»

این در حالی است که بر اساس گزارشی تجمیعی که پیش از این رادیو فردا منتشر کرده بود حداقل ۸۶۰۰ نفر در جریان اعتراض‌ها بازداشت شدند و برخی از معترضان بازداشت شده به اعدام محکوم شده‌اند.

ذوالنور در نهایت تاکید کرد که مرجع آمار اعلام شده، پزشکی قانونی بوده است.

پزشکی قانونی مرجعی است که در بهمن ماه سال پیش حسن روحانی اعلام آمار تفکیکی را به آنان حواله داد و گفت: «اگر برای پزشکی قانونی همه ابعاد روشن است که قاعدتا در این مدت باید روشن باشد آنها می‌توانند این مسئله را اعلام کنند و مشکلی نیست.» آماری که بر اساس این اظهارنظر به نظر می‌رسد لااقل از بهمن ۹۸ مشخص بوده و «تفکیک» شده بود و فقط نهادی باید مسئولیت اعلام آن را بر عهده می‌گرفت.

 اما پزشکی قانونی هم از انجام این کار سرباز زد و گفت که اعلام این آمار، براساس مصوبه شورای امنیت ملی «برعهده دولت است.» حال در نهایت ذالنور این وظیفه را بر عهده گرفت.

ذوالنور همچنین اعلام کرد که در جریان این اعتراضات «۴۹۷ مرکز دولتی و بخش خصوصی مورد خسارت جدی قرار گرفت، ۴۲۲ خودرو مردم  آسیب جدی دیدند و سوختند،۲۳۰ خودرو دولتی و عمومی را آسیب دیدندو به ۵۶۹ خودرو و موتور نیروهای امنیتی و انتظامی آسیب زدند.۹۹۱ بانک یا تخریب شد یا آتش زدند، ،۱۲۳ مرکز سوخت و تخریب شد.»

این نماینده مجلس در آخر هم تاکید کرد که «پس از فرمایش رهبری برای تبیین ابعاد ناآرامی‌ها… قرار شد به خانواده‌های کشته‌شدگان سرکشی و به آنها کمک شود. مقام معظم رهبری توصیه کردند که حساب خانواده کسانی که سابقه درگیری مسلحانه داشته و کشته شده‌اند، از خود آنها  جدا شود.»

اما این آخرین اظهارنظر هم در تناقض کامل با گزارش‌های رسیده از خانواده‌های بازداشت‌شدگان و کشته‌شدگان قرار دارد. گزارش سازمان عفو بین‌الملل از «بدرفتاری و آزاررسانی» ماموران امنیتی در ارتباط با خانواده جان باختگان خبر می‌دهد و گزارش‌های غیررسمی هم حاکی از آن است که خانواده‌های جانباختگان به روش‌های مختلف تهدید و تطمیع شدند تا از دست‌رفتگان خود را انکار کنند یا بپذیرند که آنها عضو «بسیج، نیروهای مردمی» و از«شهدا» بوده‌اند.

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 207555] [تاريخ انتشار: پانزدهم خرداد ۱۳۹۹ برابر با چهارم ژوئن ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سيزدهم خرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم ژوئن ۲۰۲۰ ، 19:03:54 توسط کارگر کمونیست
۲- نظامات برده داری و فئودالی در۲ دوران گذار، آشتی ناپذیر و خونین، با مبارزات و جانفشانیهای توده ها منقرض شدند و به زباله دان تاریخ و موزه ها سپرده شدند. ما کارگران، تهیدستان، به حاشیه رانده شدگان، غرق شوندگان در آبهای مدیترانه، سیاهان و لاتینی ها و ستمکشان ملی، جنسی، نژادی در یک دوران گذار قرار داریم، "دوران انقلابات کارگری و نابودی نظام سرمایه داری امپریالیستی". هر کس باید این رسالت تاریخی را در سرزمینی که بسر میبرد به انجام برساند. اردوی کار و رنج در ایران نیز بایستی با بر پایی انقلاب کارگری به انقراض این نظام همت گمارد. یا این نظام ضد بشری با انقلاب کارگری منقرض میشود و نظام کمونیستی که در آن تولید نه در خدمت سود که برای نیاز توده ها است و "از هر کس به اندازه توانش و به هر کس به اندازه نیازش" برقرار میشود و یا امپریالیستها دست به جنگهای اتمی ویرانگر خواهند زد.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم خرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم ژوئن ۲۰۲۰ ، 18:56:09 توسط کارگر کمونیست
۱- در واقع حتی یک نفرهم که به خاطر اعتراض به این رژیم سرکوبگر جان خود را از دست میدهد، باید این رژیم به محاکمه کشیده شود. به اعتراف رژیم، این بی چیزان بودند که به شرایط غیر انسانی حاکم اعتراض کردند و بقول برشت: "نظر به اینکه با تفنگ و توپ تهدید میکنید ما را، تصمیم ما بر اینست کز زندگانی بد بیشتر از مرگ بترسیم". بحرانهای اقتصادی، طبقه حاکمه آمریکا و اروپا را هم بسوی بر قراری یک رژیم فاشیستی چون ایران، ترکیه و... می کشاند. جدا از استثمار وحشیانه ای که کارگران میشوند، ماشین بوروکراتیک نظامی، بودجه هنگفتی را به خود اختصاص میدهد و نتیجه این وضعیت، سیکل "فقر، اعتراض، سرکوب" میباشد. دنیا شاهد است که کارگران و ستمکشان در همه سرزمینها برای آزادی و نان به وضع موجود اعتراض میکنند و فریاد میزنند که دیگر نمیتوانند نفس بکشند! نظام حاکم بر جهان امپریالیستی بسیار گندیده است،رژیم دلالان و بورس بازان و جنگ افروزان است که نه میخواهند و نه قادر هستند که حتی به نیازهای اولیه توده ها پاسخ دهند. سرمایه داران مالی صنعتی برای کسب حداکثر سود، با بکارگیری اتوماسیون، میلیونها کارگر را به کام فقر و مرگ میفرستند.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم خرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم ژوئن ۲۰۲۰ ، 14:22:52 توسط آذر
در آبانماه سال گذشته به استناد گزارش عفو بین الملل، ۳۰۴ نفر و بر اساس گزارش خبرگزاری رویتر، ۱۵۰۰ نفر در خیابانهای شهرهای مختلف ایران با شلیک مستقیم نیروهای دولتی جان باختند. این حجم از تعداد کشته شدگان خیابانی در کجای مستندات آماری اعدامهای سازمان عفو بین الملل جای دارند. آیا بصرف اینکه این تعداد از کشته شدگان در بیدادگاههای ج-ا، محاکمه و محکوم به اعدام نشده اند، میتوان اسامی و آمار آنان را از لیست اعدام شدگان ج-ا، خارج کرد. سالها است که هیئت حاکمه ایران برای کاهش صوری آمار اعدامهای رسمی خود، به اعدامهای مخفی و کشتار علنی مردم در سطح خیابانها روی آورده است. دستور شلیک مستقیم گلوله های جنگی به سر و سینه و قلب توده های معترض خیابانی در آبانماه ۹۸، اگر قتل عمد دولتی و اعدام آنان توسط نیروهای سرکوبگر در سطح خیابانها نیست، پس چه نام و عنوانی باید برای آنان گذاشت؟ روایت اعدام و گرفتن جان انسانها در ج-ا، اما روایت دیروز و امروز نیست. این دولت دینی، با کشتار توده های مردم ایران تولد یافت و ، در تمام این سالها، با اعدام و سرکوب و کشتار به بقاء ننگین خود استمرار بخشیده، با جهل و جنایت و جنون.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم خرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم ژوئن ۲۰۲۰ ، 10:32:42 توسط افراسیاب
«۲» دستجمعی آتش بزنندشون. خوب یکسری عوامل تندروتر و تا گردن دزد و جنایتکار که هیچ امیدی به نجات خودشان ندارن معتقدند باید تا آخر کار مردم را کشتار کرد و اینها که جزو دسته آغا و بیت جنایتکار آن است و دقیقا میدانن بعد از سقوط چه در انتظارشون است میخواهند تمام قطار جمهوری اسلامی را با خود ببرن ته چاه، بیشتر دزدی و جنایتها را دسته آغا انجام داده ولی معتقدند همه باید باهم دیگر در یک صف باشند و کشته شوند که البته خواهند شد. آمار دادن کشتار، حکایت از دو دستگی شدید و اختلافات داخلی داره؛ رهبر الدنگ دستور تیراندازی داده ولی همه باید مسئول باشن، مسئولیت در تیراندازی بطرف مردم غیر نظامی میشود حکم اعدام و مصادره اموال در دادگاه های آینده کشور، این مثل روز روشن است و اینها میخواهند هر طور شده از خود سلب مسئولیت کنن. این رژیم بدون پول نفت و این وضعیت و فاجعه کرونا صد در صد سقوط میکنه، از فولاد هم ساخته شده باشن و بمب اتم هم داشته باشن بدون پول سقوط میکنن. بزودی بحران آذوقه و سوخت و بی آبی و برق هم شروع میشود. بنزینها را هم که از طمع پول و طلا دارن میفروشن و خودشان را به آب و آتش میزنن.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم خرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم ژوئن ۲۰۲۰ ، 10:25:17 توسط افراسیاب
اینهای که دست آخر یک آماری دادن بیرون البته با ترس و لرز فقط به فقط بخاطر وحشت از آینده خودشان است، یک جوری هم خواستن جنایت علیه بشریت را ماستمالی کنن. درصد بالای از عوامل رژیم فهمیدن این حکومت آینده ای نداره البته اینها مثلا باسوادها و دولتیهاشون است و دقیقا میدانن وضعیت مملکت به چه صورت است و کشورهای هم که متحدشون بودن مثل چین و روسیه وضعیت خوبی ندارن و خود آنها هم ممکنه درگیر اعتراضات داخلی شوند چون دنیا وسط کرونا حسابی قارآشمیش شده، حتی آمریکا هم بهم ریخته و داره سرایت میکنه به کشورهای دیگر. مردم دنیا حسابی عصبانی هستند و ایران خودمون هم هر لحظه ممکن منفجر بشه، و اما سقوط جمهوری اسلامی یعنی تمام شدن زندگی عوامل و کارکنان آن البته با خانواده هاشون، شما تصورش را بکنید از کشتار مردم در خیابانها تا آوردن بولدوزر و خراب کرد خانه بر سر مردم؛ خالی کرد شیشه گاز فلفل در حلق یک زن که نشسته جلو خانه اش تا خراب نکنن. آقایون و خانمهای هوادار دمکراسی و حقوق بشر که در خارج نشسته اید وقتی عوامل رژیم با زن و بچه هاشون بدست این ملت افتادن انتظار دارید چکار کنن، بیاورند تحویل دادگاه بدهند یا همانجا
نوشته شده در تاريخ سيزدهم خرداد ۱۳۹۹ برابر با دوم ژوئن ۲۰۲۰ ، 09:20:17 توسط نیلی
در یک ویدیو یکی از مزدوران قاتل رژیم در داخل تظاهرکننده و همراه مردم می دوید و گاهی از مردم جدا میشد و همراه نظامیان به کتک زدن مردم می پرداخت و بعد دوباره داخل جمعیت مردم می شد. مردم اینبار باید مواطب باشند تا با اعلام از طرف اطلاعات بیرون نروند بلکه بطور ناگهانی وقتی سپاه اماده نیست بیرون بیایند تا سپاه نتواند مزدور قاتل بیرون اماده کندآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی