اخترشناسان برای دومین بار موفق به ثبت «تکرار» یک پالس نورانی مرموز در فضا شدند

اخترشناسان یک فعالیت چرخه‌ای را در یک «انفجار رادیویی سریع» کشف کرده‌اند که احتمالا می‌تواند سرنخ مهمی درباره یک پدیده مرموز فضایی به دست دهد.

به گزارش یورونیوز، انفجارهای رادیویی سریع یا FRBs پالس‌هایی از نور هستند که پس از انفجاری که تنها چند میلی ثانیه طول می‌کشد، در اعماق فضا دیده می‌شوند. این انفجارهای نورانی انرژی بسیار زیادی، به میزان انرژی خورشید دارند.

اگرچه دانشمندان اولین‌بار این پالس‌های نورانی را در سال ۲۰۰۷ میلادی کشف کردند اما دلیل ایجاد و منبع انتشار این پالس‌ها همچنان ناشناخته است و تا کنون فرضیه‌های مختلفی در این باره مطرح شده؛ از احتمال ادغام ستاره‌های نوترونی گرفته تا ارتباط آنها با تمدن‌های پیشرفته‌ای متعلق به بیگانگان.

پدیدۀ مرموز و کم‌سابقۀ «تکرار»
اخترشناسان توانسته‌اند طی یک و نیم دهۀ گذشته بیش از ۱۰۰ پالس از این دست را کشف کنند که تقریبا همۀ آنها فقط یکبار در فضا نمایان شده‌اند.

اما در ژانویه سال جاری میلادی اخترشناسان گزارش دادند که یکی از این «انفجارهای رادیویی سریع» با نام «FRB 180916.J0158+65» تکرار می‌شود و به نظر می‌رسد که یک چرخۀ فعالیت ۱۶ روزه دارد. به این معنی که این پالس پس از انفجار نورانی برای مدت چهار روز در فضا نمایان است، سپس برای ۱۲ روز ناپدید می‌شود و باز دوباره در اعماق فضا نمایان می‌گردد.

انفجار رادیویی سریع «FRB 180916» اولین پالس نورانی از این دست بود که دانشمندان متوجه تکرار چرخۀ فعالیت او شدند و به تازگی آنها اعلام کردند که پالسی دیگر با همان ویژگی «تکرار شدن» را کشف کرده‌اند.

دانشندانی که در ۵ سال گذشته پالس شناخته شدۀ «FRB 121102» را با تلسکوپ لاول در انگستان رصد می‌کردند، به تازگی نشانه‌های جدیدی از چرخه فعالیت ۱۵۷ روزۀ این پالس نورانی کشف کردند.

بر اساس گزارش آنها به نظر می‌رسد که این پالس پس از وقوع انفجار برای مدت ۹۰ روز شعله‌ور است، سپس برای ۶۷ روز ناپدید می‌شود و باز دوباره نمایان می‌گردد.

دانشمندان علت وقوع فعالیت چرخه‌ای در «انفجارهای رادیویی سریع» را نیز هنوز کشف نکرده‌اند اما در توضیح این چرخه چند نظریه ارئه داده‌اند. از جمله اینکه این شعله‌ور شدن دوره‌ای، می‌تواند با حرکت مداری یک ستاره نوترونی در یک سامانه ستاره دوگانه (ستارگان دوتایی) در ارتباط باشد.

گزارش این تحقیق روز یکشنبه در مجله انجمن سلطنتی اخترشناسان بریتانیا منتشر شد و دانشندان امیدوارند که دانش بیشتر دربارۀ انفجار رادیویی سریع، بتواند به انسان در کشف ماده گم شدۀ جهان کمک کند.
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 208098] [تاريخ انتشار: بيستم خرداد ۱۳۹۹ برابر با نهم ژوئن ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم خرداد ۱۳۹۹ برابر با دهم ژوئن ۲۰۲۰ ، 12:25:34 توسط بهرام
همه هستی از تناوب و پالس نشئت میگیرد و نیستی از خاموشی و نبود تواتر بین دو قطب متضاد حاصل میگردد و این پدیده در ذرات مادون اتم تا مجموعه های عظیم ماورائ کهکشانی نمایان است. شاید این بیت در باره کل هستی گویای حقیقت باشد که « ما زنده از آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست».آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی