تحقیق جدید دانشمندان فرضیه فصلی بودن شیوع ویروس کرونا را تقویت کرد 
تازه‌ترین یافته دانشمندان نشان می دهد که بیماری کووید۱۹ دارای الگوی فصلی است و گستره شیوع آن می‌تواند با تغییرات دما و رطوبت مرتبط باشد.
 
به گزارش یورونیوز، این یافته در حالی در قالب یک مقاله علمی توسط دانشگاه مریلند منتشر شده که از ابتدای بحران سلامت کنونی،‌ اختلاف دیدگاه زیادی میان محققان و دانشمندان سراسر جهان در خصوص الگوی فصلی بیماری کووید۱۹ و نقش متغیرهایی چون دما و رطوبت هوا در شیوع گسترده نوع جدید ویروس کرونا دیده شده بود.
 
مطالعه جدید تیمی از دانشمندان آمریکایی به سرپرستی یک محقق ایرانی فرضیه مطرح شده در خصوص کاهش چشمگیر انتشار ویروس کرونا در روزهای آفتابی و گرم و بازگشت دوباره آن در پاییز را تقویت می‌کند.
 
دکتر محمد سجادی،‌ محقق دانشگاه ویرجینیا و نویسنده اصلی مقاله‌ علمی یاد شده می‌گوید: «تجزیه و تحلیل های محدودتری پیش‌تر در خصوص حساسیت نوع جدید ویروس کرونا به عرض جغرافیایی، رطوبت یا دما انجام شده بود اما ما در تحقیق خود این یافته را از منظر جهانی نشان داده‌ایم.»
 
محققان دانشگاه مریلند در آمریکا برای رسیدن به این یافته شدت بیماری کووید۱۹ و گستره همه‌گیری آن را در ۵۰ شهر جهان تا دوره زمانی ۱۰ مارس مورد مطالعه قرار دادند.
 
این پژوهشگران سپس دریافتند که همه‌گیری ویروس در هشت شهر شدیدتر است. شهرهای یاد شده عمدتا در عرض جغرافیایی ۳۰ تا ۵۰ درجه قرار داشته، دمایی بین صفر تا ۱۰ درجه داشتند و میزان رطوبت محیطی در آنها پنح درصد بوده است.
 
محققان همزمان با این مشاهده دریافتد کرونا که در شهرهایی با دما و رطوبت بسیار بالاتر شیوع کم‌تری داشته است.
 
نتیجه این مطالعات محققان را به این باور رسانده است که نوع جدید ویروس کرونا از یک الگوی فصلی برای شیوع و انتشار پیروی می‌کند.
 
دکتر سجادی می گوید که پیروی ویروس از الگوی فصلی به خوبی خود را در ایالات متحده آمریکا نشان داده به نحوی که در مقایسه با مناطق شمالی منحنی ثبت موارد جدید در جنوب صعود کم‌تری دارد.
 
به گفته این محقق دانشگاه مریلند، ویروس کرونا به عنوان منشا اصلی ابتلا به بیماری کووید۱۹ ممکن است طی سال‌های آینده در مناطق گرمسیری در چند نوبت شیوع پیدا کند و در طول ماه های ژوئن و سپتامبر به مناطقی از نیم ‌کره جنوبی منتقل شود.
 
به گفته دکتر محمد سجادی در صورت اجرای تدابیر پیشگیرانه و تلاش‌های جدی در زمینه بهداشت عمومی، ویروس کرونا قاعدتا بایست همانطور که سال ۲۰۰۲در مورد سارس شاهد بودیم در مناطق استوایی و نیم کره جنوبی شانس زیادی برای زنده ماندن نداشته باشد؛ اما با توجه به شمار بسیار بالای مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا در جهان این احتمال به شکل فزاینده‌ای غیرممکن به نظر می‌رسد.
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 208557] [تاريخ انتشار: بيست و ششم خرداد ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم ژوئن ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم خرداد ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم ژوئن ۲۰۲۰ ، 12:50:35 توسط گویا
"محققان همزمان با این مشاهده دریافتد کرونا که در شهرهایی با دما و رطوبت بسیار بالاتر شیوع کم‌تری داشته است." پس چرا در جنوب ایران با این گرما و رطوبت بالا چنین شایع شده است؟؟؟؟
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم خرداد ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم ژوئن ۲۰۲۰ ، 12:50:27 توسط گویا
"محققان همزمان با این مشاهده دریافتد کرونا که در شهرهایی با دما و رطوبت بسیار بالاتر شیوع کم‌تری داشته است." پس چرا در جنوب ایران با این گرما و رطوبت بالا چنین شایع شده است؟؟؟؟آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی