محاسبات تازه: وجود «دست‌کم ۳۶ تمدن هوشمند دیگر» در کهکشان ما


یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین پرسش‌های رو در روی بشر این است که آیا به جز ما کس دیگری در کهکشان‌ها زندگی می‌کند؟

به گزارش رادیو فردا، سال‌هاست محاسباتی که برای پاسخ به این پرسش انجام می‌گیرد بر اساس معادله درِیک شکل می‌گیرند. اما اکنون گروهی از دانشمندان در دانشگاه ناتینگهام بریتانیا می‌‌گویند از طریق محاسبات جدید به نوع جدیدی از «فرگشت کیهانی» رسیده‌اند که چشم‌انداز تازه‌ای ارائه می‌دهد.

این دانشمندان می‌گویند برآوردهایشان نشان می‌دهد که به احتمال زیاد دست‌کم ۳۶ تمدن هوشمند دارای قابلیت ارسال پیام به‌طور همزمان در کهکشان راه شیری وجود دارد.

کهکشان راه شیری که خورشید ما نیز جزئی از آن است تخمیناً ۱۰۰ میلیارد تا ۴۰۰ میلیارد ستاره دارد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که در کهکشان ما حدوداً برای هر ستاره یک سیاره فراخورشیدی نیز وجود دارد.

این تحقیق جدید که امروز در نشریه اخترفیزیک (استروفیزیکس جورنال) منتشر شده می‌‌گوید که، به قیاس با کره ما، برای تکوین زیست هوشمند در سیارات حدود ۵ میلیارد سال نیاز است.

این تحقیقات پایه را بر این می‌گذارد که در صورت وجود ترکیب و شرایط مشابه با وضعیت کره زمین، حیات نیز به احتمال زیاد در آن سیارات شکل می‌گیرد.

مبنای دیگری که این پژوهش جدید بر آن بنا شده این است که تمدن‌های فناورانه دست‌کم صد سال به درازا می‌کشند، همانگونه که تمدن تکنولوژیک امروزی ما ۱۰۰ سال است ادامه داشته است.

در این محاسبه جدید مواردی که وارد معادله شده عبارتند از تاریخ‌های شناخته‌شده تشکیل ستاره‌ها، میزان وفور ستاره‌های غنی از فلز مانند خورشید ما، احتمال وجود سیاره‌های مانند زمین در مدار ستارگان و در محدوده زیست‌پذیر.

البته برآورد دست‌کم ۳۶ تمدن دارای توان ارسال پیام با فاکتورهایی بسیار خوش‌بینانه به‌دست آمده است.

مؤلفان این تحقیق جدید یادآور می‌شوند که میانگین فاصله هر یک از این ۳۶ تمدن می‌تواند «در حدود ۱۷ هزار سال نوری» که بنابراین شناسایی و ارتباط‌گیری بین آنها در حال حاضر ناممکن است.

کریستوفر کانسلیس، پروفسور اخترفیزیک در دانشگاه ناتینگهام که رهبری این پژوهش را برعهده داشته می‌گوید: «اگر مطمئن شویم که وجود زیست هوشمند در کهکشان ما رایج است این امید در دل ما شکل می‌گیرد که ممکن است تمدن ما هم بتواند بسیار طولانی‌تر از چند سده به حیات خود ادامه دهد.»

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 208720] [تاريخ انتشار: بيست و هشتم خرداد ۱۳۹۹ برابر با هفدهم ژوئن ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی ام خرداد ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۲۰ ، 18:24:35 توسط افراسیاب
بهرام جان یاد کله پاچه نیافت سند هست و هزاران سند و مدرک هست، صدها دانشمند که از زیر دستشون هزاران دکتر مهندس آمده بیرون کتابها نوشتن. اگر بخواهی سطحی نگاه کنی ستارها هم فانوس هستند. بیست سال سی سال درباره اش مطالعه کن و مسافرت برو و از نزدیک در خیلی از کشورها آثار مجودات فضائی و تکنولوژی سوپر پیشرفته آنها را ببین، قیچی کردن سنگهای هزار تنی و پیدا شدن جمجعه های انسان با آمیزش و مخلوط دی ان آی ناشناخته در آمریکای لاتین و مصر و هند و هزار سند و شاهد مردمی که در طول صد سال گزارش و شهادت دادن حتی کسانیکه از زمین برده شدن و برگرداندن، بنظر مسخره میاد ولی هزاران نفر دروغ نمیگن بخصوص وقتیکه باهم تماس هم نداشتن که داستانشون را با هم یکی کنن. وجود سفینه ها فضائی متعلق به امروز نیست و مردمان باستان هم درباره اش زیاد گزارش دادن از سرخپوستهای آمریکا تا چین و مصر و ژاپن
نوشته شده در تاريخ سی ام خرداد ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۲۰ ، 13:10:22 توسط بهرام
البته اینکه تمدنهای هوشمند دیگری در گستره کهکشان راه شیری با میلیارده ستاره و سیاره وجود داشته باشد بسیار ممکن است، بویژه که ما فقط با موجودات زنده ذغال پایه آشنا هستیم و ممکن است زندگی تنها در پایه کربنی خلاصه نشود. اما اینکه تعداد احتمالی این تمدن ها در عدد ۲۶ خلاصه شده جای سوال میباشد و از آن تعجب آمیز تر نظرات دوست گرامی افراسیاب است که هوش از کله آدم می رباید و آدم را بیاد سفره کله پاچه هشت و چائی قند پلو در کنار شاعر نامی مولوی میاندازد!!!
نوشته شده در تاريخ سی ام خرداد ۱۳۹۹ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۲۰ ، 12:04:12 توسط آبادانی
قدیم بچه ها تحت تأثیر فیلمهای کارتون یا فیلمهای کاراته قرار میگرفتند و توی کوچه ادای بروس لی و زورو و غیره در میاوردند. ساده دلی و ساده لوحی کودکان در زودباوری شان بود. در دهه ۱۸۰۰ و ۱۷۰۰ و قبل از آن چون هنوز تکنولوژی و سینما و فیلم بوجود نمیامده بود مردم به پرواز ساحره و جن و پری و پرواز اژدها باور داشتند اما بعد از کشف ماشین و تکنولوژی مدرن این باور جایش را به مردان فضایی و بشقاب پرنده و سفینه های غول پیکر سپرد. در اسلام معجزه عروج محمد با الاغ بالدار مطرح شده و در تورات هم به پرواز پیامبری روی کشتی بالدار اشاره شده. حالا بعضی از دوستان هم کودکانه بر پرواز مردان فضایی و سفیه های آنان سخن میگویند که ماحصل فیلمهای سای-فای و فانتزی هالیوودی مثل ای تی و آواتار و الی-ین است. ساده لوحی هم حدی دارد. اصلا چه دلیلی دارد که حیات تشکیل شده در یک ستاره و سیاره دیگر شبیه حیات روی زمین باشد و چرا شیوه پرواز و جابجایی آنان باید شبیه انسان و با سفینه هایی که ما در ذهن خود پرورده ایم باشد.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۹۹ برابر با هجدهم ژوئن ۲۰۲۰ ، 12:26:24 توسط افراسیاب
مجودات فضائی همه جور مختلف هستند، آنهای که میتوانند میلیونها سال نوری را در آن واحد طی کنن و یا آنهای که در سفینه های غول پیکر زندگی میکنن و دائم در سفر هستند، آنها هیچوقت پیر نمیشوند و نمیمیرند. موجودات فضائی وجود دارند که زندگی را دائم به سیارات دیگر میبرند و با شرایط محیط آنجا تطبیق میدهند که زنده بمانند مثل آوردن انسان از سیارات دیگر به کره زمین و خیلی از حیوانات عجیب مثل هشت پا که دی ان آی آن شبیه مجودات کره زمین نیست، انسان هم مثل حیوانات نیست و نمیتونه سریع بدود و دستهایش ضریف است و هوش خیلی زیادی دارد و میتواند فکر کند و نقشه بکشد و برنامه ریزی کند، تمام اینها در ژنهایش است و از طبیعت نیامده اگر از طبیعت بود حیوانات هم الان میتوانستن مثل ما هواپیما بسازند، انسان را از یک محیط ماشینی و سوپر پیشرفته اینجا آوردن از یک سیاره که ماشینها همه کار او را انجام میدادن چون بدنش مطابق زندگی ماشینی یا با ابزار است حتی مردمان باستان هم ارابه و ابزار داشتن. مولوی گفته از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود، یا فردوسی گفته بلند آسمان جایگاه من است، بلند آسمان فضا است یا همان کهکشان راه شیری.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی