مسئول تبلييغات مير حسين موسوی : هیچ‌کس نیست که حیرت‌زده نباشد...

برگی از خاطرات روزانه ابوالفضل فاتح مسئول تبلييغات مير حسين موسوی

جمعه و شنبه ٢٢ و ٢٣ خردادماه ١٣٨٨

روز پنجشنبه جلسات مکرر و پیوسته‌ای با حضور جناب آقای موسوی برگزار شد. بحث اصلی، پیرامون تمهیداتی بود که باید برای انتخابات اندیشیده می‌شد. گزارش‌های مکرری به دوستان رسیده بود که نگرانی‌هایی را از روند برگزاری انتخابات دامن می‌زد. موضوع نظارت بر صندوق‌ها از موضوعات بسیار جدی بود که دغدغه‌ی کمیته‌ی صیانت از آرا شده بود.
مهندس موسوی جمعی از دوستان را انتخاب کرد که به شکل مجزا و متمرکز مسایل حساس روز انتخابات را دنبال کنند. سیستم پیامک از سوی مخابرات قطع شده بود.
قرار شد مهندس موسوی در یکی از مساجد جنوب شهر رای خود را به صندوق بریزد. این مسجد، مسجد جامع ارشاد در شهر ری بود. حدود ١١ شب خبر زمان و مکان رای‌ریزی مهندس موسوی بر روی سایت قلم قرار گرفت.
صبح که به مسجد جامع ارشاد رفتم، جمع بسیار زیادی از خبرنگاران در این مسجد اجتماع کرده بودند. آقای مهندس موسوی به اتفاق خانم رهنورد رای خود را به صندوق انداختند و برای صحبت کوتاهی، پشت تریبون مسجد قرار گرفت. داشت می‌گفت که ما امشب بیداریم که میکروفن قطع شد.
بلافاصله به ستاد برگشتیم. مهندس موسوی از نزدیک روند رای‌گیری را دنبال می‌کرد. گزارش‌های پی‌در پی از صندوق‌های اخذ رای در سراسر کشور، حاکی از استقبال کم‌نظیر مردم بود. عمده‌ی گزارش‌ها جهت را‌ی‌گیری را به سمت مهندس موسوی نشان می‌داد.
هنوز ساعتی از رای‌گیری نگذشته بود که خبرگزاری‌ها و رسانه‌های طرفدار دولت، پیروزی آقای احمدی‌نژاد را اعلام کردند اما گزارش‌ها به ما اطمینان می‌داد که ما با فاصله‌ی زیاد، رتبه‌ی نخست را در اختیار خواهیم داشت.
خوشحالی زایدالوصفی بر دوستان حاکم شده بود. گزارشی از کمیته‌ی صیانت از آراء ارائه شد. بسیاری از حوزه‌ها از کندی اخذ رای، کمبود تعرفه و مانع‌تراشی در مسیر ناظران شکایت داشتند، با این همه ترکیب آرای اعلامی قویا به نفع مهندس بود.
مهندس موسوی در تماس مکرر با سران دو قوه‌ی مقننه و قضاییه، دادستان، دفتر مقام معظم رهبری، نگرانی‌های مطروحه پیرامون روند اخذ آراء را منتقل کرد.
لحظه‌ به لحظه شکایت‌ها بیشتر می‌شد. در بسیاری از حوزه‌‌ها تعرفه‌ها پایان یافته‌ بود. اما اصلاح جدی صورت نمی‌گرفت. همه‌ به نتیجه رسیده بودیم که این یک اقدام برنامه‌ریزی شده از سوی برگزار کنندگان است. آنها به وضوح تمایلی برای رساندن تعرفه، تمدید وقت و تسریع در اخذ آراء نشان نمی‌داد. گفته می‌شد که بعضی از شعبه‌ها از ساعت ٤ بعد‌از ظهر تعطیل شده است. گرچه ساعت به ساعت انتخابات تا ١٠ شب تمدید شد اما پیش از آن بسیاری از شعبه‌ها تعطیل شده بود و حتی برخی از مردم که در صف حاضر بودند، بدون دادن رای بازگشته بودند.
حدود ٤ بعد‌از ظهر کسی به مهندس موسوی گفته بود که عده‌ای به این جمع‌بندی رسیده‌اند که انتخابات را ١٩ به ١٤ به نفع احمدی‌نژاد اعلام نمایند. مهندس این موضوع را به مسوولین منتقل کرد.
حدود ساعت ٦ بعد‌ازظهر مهندس موسوی نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشت و مداخله‌ی ایشان را برای تصحیح روند انتخابات، تقاضا کرد.
حدود ساعت ١٠ شب خبرهای رسید که می‌خواهد انتخابات را به نفع آقای احمدی‌نژاد به پایان برساند حال آنکه هنوز شمارش آراء به شکل سراسری آغاز نشده بود.
مهندس موسوی یک مصاحبه مطبوعاتی فوری برگزار کرد و با اشاره به تخلفات انتخاباتی صورت گرفته نسبت به روند شمارش آراء به شدت هشدار داد.
حدود ١١ شب مهندس موسوی نامه‌ای سری به مقام معظم رهبری نوشت، این نامه را به صورت دستی به بیت مقام معظم رهبری بردم و آن را تحویل آقای وحید دادم. چند دقیقه‌ای هم با هم صحبت کردیم از فحوای صحبت‌های ایشان دریافتم که باید انتخابات را تمام شده تلقی کنم. او می‌گفت برای چگونگی اعلام شمارش آراء به وزارت کشور تذکر داده است اما ترکیب نهایی آراء را یک مرحله‌ای به نفع آقای احمدی‌نژاد می‌دانست. به ایشان گفتم تمام گزارشات، مشاهدات عینی و ارزیابی‌های منطقی و علمی ما کاملا عکس آن چیزی است که دارد اعلام می‌شود.
پس از تحویل نامه به محل استقرار مهندس موسوی برگشتم همه‌ی دوستان جمع بودند. مهندس موضوع را با یکایک دوستان در میان گذاشت و طلب مشورت کرد. همه بهت‌زده بودند. هیچ‌کس چنان نتیجه‌ای را باور نداشت، هیچ گزارشی هم بر آن مبنا از سوی بازرسان ستاد دریافت نشده بود. مهندس موسوی پس از جمع‌بندی دیدگاه‌ها گفت: انتخابات حق مردم است، من نمی‌توانم از حق مردم بگذرم و تا آخر خواهم ایستاد و تا تصحیح این دروغ، مسایل را با مردم در میان خواهم گذاشت.
به روزنامه‌ها دستور داده شده بود که هیچ یک حق ندارند که تیتری مبنی بر پیش‌بینی آراء بزنند. کلمه سبز که تیتری در این راستا را پیش‌بینی کرده بود در چاپخانه متوقف و مجبور به تغییر تیتر شد. با این حال خبر می‌رسید که روزنامه‌های ایران و کیهان می‌خواهند تیتر پیروزی آقای احمدی‌نژاد را بزنند. ایرنا و فارس هم اعلام پیروزی آقای احمدی‌نژاد را کرده بودند.
حدود ٢ نیمه شب بود که مهندس جلسه را ترک کرد. دوستان با هم مشورت می‌کردند و هر کدام در جست‌وجوی راه حلی بودند اما فاصله و نسبت آراء مطروحه وزارت کشور از چنان شکافی برخوردار بود که به روشنی فریاد می‌زد آنها نخواسته‌اند هیچ جایی برای تجدید نظر و اعتراض باقی بگذارند.
حدود ٤ صبح با خبر شدم که تنش‌های پراکنده‌ای حول ستاد مرکزی شکل گرفته است و به جلوی ستاد گاز اشک‌آور انداخته بودند.
نزدیک صبح در خیابان کسانی بوق می‌زدند و شادمانی خود را از نتایج آراء ابراز می‌داشتند.
با آقای حمید رسایی صحبت می‌کنم. ٤ ماه پیش به من گفته بود آقای احمدی‌نژاد ٢٣ میلیون رای خواهد آورد. رای ٢٢ میلیونی آقای خاتمی وتو خواهد شد. موسوی نیز حدود ١٠ میلیون رای خواهد داشت. من هوش و ذکاوت او را نداشتم. دیشب به خاطر پیشگویی‌اش به او تبریک گفتم.
صبح مجددا جلسه‌ی دوستان تشکیل شد و تحلیلی از شرایط ارائه شد به نزد مهندس موسوی رفتیم. با همان آرامش و نجابت همیشگی نشسته بود. انسان‌های بزرگ با این مصائب خم نمی‌شوند. او می‌گفت حالا بیشتر از همیشه مطمئن شدم که چرا باید می‌آمدم. بیانیه‌ای را که نوشته بود برای دوستان قرائت کرد. مهندس می‌گفت من هیچ‌گاه صدایم را بلند نکردم اما این تکلیف شرعی است که وقتی ظلمی می‌شود، حرفم را بزنم؛ من نیامده بودم تا برای خود قبایی بدوزم اما مردم حقی به گردن من دارند و نسبت به پی‌گیری امانتشان حساس هستند و من نمی‌توانم کوتاه بیایم.
تلفن پیوسته زنگ می‌خورد. هیچ‌کس نیست که حیرت‌زده نباشد، بعضی‌ گریه می‌کنند، بعضی فریاد می‌زنند، بعضی افسرده شدند، بعضی نگرانند. خودم هم که به چهره‌ی مهندس نگاه می‌کنم، شرمم می‌آید و بعضی وقت‌ها گریه‌ام می‌گیرد. نمی‌توانم بپذیرم، توجیه نمی‌شوم. بعضی وقت‌ها زنده به گور می‌شوی. به خدا پناه می‌برم و شما عزیزان را به خدا می‌سپارم. حیف که دفتر خاطرات اینگونه پایان یافت.
منبع : جمهوريت

[کد مطلب: 2096] [تاريخ انتشار: بيست و سوم خرداد ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژوئن ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم خرداد ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 11:45:52 توسط مصطفی
خود این جناح بیشتر از اصول گرایان از "معترضین افراطی" وحشت دارد و شنیده شدن مرگ برجمهوری اسلامی ناقوس مرگ اینان نیز هست. شعار مرگ بر این «دولت دیکتاتور» را به مرگ بر این «حکومت دیکتاتور» تبدیل کنیم.!!!
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم خرداد ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 11:19:20 توسط دلبند
آقایان کاندیداها و اطراقیانشان اگر واقعا مردم را دوست دارند حالا که مردم و بویژخ جوانان در حال کتک خوردن هستند به داخل آنها بروند تا شاید چیزی هم نصیبشان شود و هم آبروی نظام را در جهان بیشتر ببرند و جوانان هم با میل و رغبت بیشتر به مبارزه با سپاهیان یزید ادامه دهند.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم خرداد ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 10:00:31 توسط sam
پيک ايران : اين قبلا منشر شده.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم خرداد ۱۳۸۸ برابر با سيزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 09:52:19 توسط salar
سايت انتخاب 10 خبر داد/ حضور غيرمنتظره خاتمي، موسوي و كروبي در منزل هاشمي رفسنجاني خبرگزاري فارس: ميرحسين موسوي و مهدي كروبي 2 كانديداي ناموفق امروز بعد از ظهر در منزل هاشمي رفسنجاني به همراه سيد محمد خاتمي جلسه اضطراري تشكيل دادند. به گزارش خبرنگار سرويس "فضاي مجازي " خبرگزاري فارس، سايت انتخاب 10 http://www.entekhab10.net/ نوشت: در اين جلسه براي چگونگي ادامه اعتراضات دو نامزد ناموفق در انتخابات و كشاندن هواداران افراطي به خيابان ها بحث و گفتگو شد. پس از آنكه كروبي و ميرحسين موسوي جلسات كنفرانس مطبوعاتي خود را لغو كردند با فراخوان امروز هاشمي سراسيمه به منزل وي رفتند. در جلسه امروز منزل هاشمي براي چگونگي ادامه اعتراضات و كشاندن هواداران افراطي به خيابان‌ها تصميم گيري شد. انتهاي پيام/
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
پاسخ دندان شکن علی کریمی به توهین یک آخوند : بی‌شرف توی دوزاری هستی که به اسم اسلام هر زر مفتی می‌زنی
 توهین به ایرانیان در بلغارستان/ برخورد فیزیکی و ممنوعیت ۵ ساله
 جانمایی یک کتیبه تاریخی در دستشویی! + عکس
بیش از ۱۰ دروغ در ۳۰ ثانیه
 تفاوت دادرسی در حکومت ناب محمدی و حکومت شیطانی آمریکا
 وزیر خارجه جمهوری اسلامی: ایرانیان خارج از کشور به‌دنبال دریافت یارانه‌اند
 دانش‌بنیان در قطعه‌سازی ایران هم چینی از آب درآمد!
 محکومیت مهرشاد سهیلی، نوجوان «حزب اللهی»
"شش ایرانی" در انفجار بازار ایروان مفقود شده‌اند 
ترور سلمان رشدی و ضرورت مرزبندی ایرانیان با دشمنان نام و عزت ایران 
* مادر ضارب سلمان رشدی: فرزندم پس از بازگشت از خاورمیانه خود را در زیرزمین حبس کرد 
* نویسنده آمریکایی: احمد خمینی به من گفت پدرش کتاب سلمان رشدی را نخوانده بود
 بازداشت ۲۷ نفر از اعضای یک تور گردشگری در آمل