نبرد چهل ساله برای رهایی از ظلم حجاب اجباری / نقش خمینی و مرتضی مطهری در تدوین قوانین ضدزن برجسته استچهار روز بعد از آن که خمینی مصرف گوش یخ‌زده را حرام اعلام کرد، از زنان کارمند خواست که باحجاب به وزارت‌خانه‌ها بروند. او در آن روز به طلبه‌هایی که از قم به دیدارش آمده بودند گفت که به او گزارش داده‌اند «در ادارات ما زن‌ها لخت هستند.» (روزنامه کیهان ۱۶ اسفند ۱۳۵۷)

منع مصرف گوشت یخ‌زده، تحریم شطرنج، حرام بودن مصرف گوشت ماهی ازون برون و چندین قانون مشابه دیگر پس از چند سال از یاد رفت یا منسوخ شد اما انتقاد او از وضع پوشش زنان سرانجام به‌صورت قانون مصوب از سال ۱۳۶۲ تا حالا زندگی روزمره میلیون‌ها زن را تحت تأثیر خود قرار داده است.

اگرچه در جریان مبارزات منتهی به سرنگونی سلطنت محمدرضا شاه پهلوی، زنان حضور چشم‌گیری داشتند اما این امر خوشایند یا موردقبول بخش زیادی از مبارزان نبود. خمینی سال‌ها قبل آشکارا مقابل تصمیم شاه برای اعطای حق رأی به زنان ایستاد و بلافاصله بعد از ورود به ایران و در اولین اقدام رسمی قانون حمایت از خانواده را لغو کرد.

قطع حمایت قانونی از حقوق زنان تا آن جایی پیش رفت که در بسیاری از موارد حقوق شهروندی آن‌ها به‌عنوان یک فرد ایرانی از بین رفت. تعریف جدید زن برمبنای نقش او در خانواده بود.

مرتضی مطهری نویسنده کتاب مساله حجاب اعتقاد داشت که: «شرافت زن اقتضا می‌کند هنگامی‌که از خانه بیرون می‌رود متین و سنگین و باوقار باشد، در طرز رفتار و لباس پوشیدنش هیچ‌گونه عمدی که باعث تحریک و تهییج شود به کار نبرد.»

اگرچه این کتاب را قبل از پیروزی انقلاب ۵۷ نوشته بود اما تصویری که او و هم‌فکرانش از زن کامل و نمونه، در اتوپیای اسلامی ترسیم کرده‌اند معیار و مبنای حجاب اجباری در جمهوری اسلامی ایران شد.

فردای سخنرانی خمینی، زنان بی‌حجاب را به سرکارهایشان راه ندادند. هزاران کارمند زن ادارات تهران در دانشگاه تهران جمع شدند اما کسی از انقلابیون صدای آن‌ها را نشنید و هرروز بیشتر از جانب مردان و حتی زنان انقلابی شماتت شدند.

متعصبین مذهبی آن‌ها را به لاابالی‌گری و خودنمایی برای جوان‌ها متهم کردند و مبارزان چپ‌گرا خواسته آن‌ها را بسیار کم‌اهمیت‌تر از رنج طبقه کارگر و ستم‌دیدگان و رنج‌بردگان می‌دیدند. در گیرودار دعواهای ایدئولوژیک، تصاحب مناصب، انتقام‌گیری از طاغوتیان و سودای برقراری حکومت مستضعفان اندک صداهایی که در حمایت از زنان بلند شد نیز راه به‌جایی نبرد.

تصاویری که از دانشجویان دختر، تیم شنای دختران، معلمان سپاه دانش و بهداشت و دختران در مدارس روستایی با پیراهن‌های مرتب و موهای بافته‌شده پس از انقلاب سفید شاه و ملت می‌بینیم در واقعیت نزدیکی چندانی با زندگی روزمره مردم در سال‌های چهل و پنجاه شمسی ایران ندارد. شکل سنتی خانواده متمرکز و پدرسالار ایرانی، بالا بودن جمعیت روستایی، پایین بودن سطح سواد و سن ازدواج باعث می‌شد که اغلب زنان بهره‌ای از آزادی‌های قانونی‌شان نداشته باشند. تعدد زوجات هنوز امری عادی بود و موانع زیادی بر سر راه زنان برای داشتن استقلال مالی و حقوقی وجود داشت.

نارضایتی عمومی از آن چیزی که بی‌بندوباری زن شهری مینی‌ژوپ‌پوش نام داشت، باعث شد که قوانین محدودکننده زنان با رضایت و همراهی قشر سنت‌گرا به‌سرعت مورد قبول قرار گیرد.

۷ تیر ۵۸ خمینی گفت: «اسلام نمی‌گذارد که لخت بروند توی این دریاها شنا کنند. پوست‌شان را می‌کند! با زن‌ها لخت بروند آن‌جا و بعد زن‌ها لخت بیایند توی شهرها! مثل کارهایی که در زمان طاغوت می‌شد... مازندرانی‌ها می‌گذارند یا رشتی‌ها می‌گذارند که باز کنار دریاشان مثل آن‌وقت باشد؟» (صحیفه امام، ج۸، ص۳۳۸،۳۳۹)

درخواست زنان برای آزادی پوشش در جمهوری اسلامی همواره با درخواست برای برهنگی و بی‌بندوباری و اشاعه فرهنگ غربی و تهاجم فرهنگی یکسان دانسته می‌شد. هرچند تعداد اندکی از روشن‌فکران دینی در دهه‌های بعدی تلاش کردند که قرائت رسمی جمهوری اسلامی از شعائر مذهبی را زیر سؤال ببرند اما در عمل موفق نشدند که تغییری در قوانین ضدزن ایجاد کنند.

این نگاه حکومتی به حجاب که در بسیاری از کشورهای اسلامی انتخابی شخصی و برخاسته از ایمان قلبی و اجرای احکام اسلامی است، در سال‌های اخیر نیز در ایران تداوم دارد و به یکی از ارکان مهم «نظام جمهوری اسلامی» تبدیل شده است. هرچند با آمدن نسل‌های جدید حرکت‌هایی برای مقاومت در برابر این اجبار به چشم می‌خورد. حرکاتی که بسیار شخصی و از سوی خود زنان برای رهایی از این اجبار و تضیع حقوق‌شان بر‌آمده است. با آن که مسؤولین حکومتی مثل تمام حرکات دیگر این مقاومت را در برابر پوشش اجباری توطئه و نقشه کشورهای بیگانه و تحمیل شده از اپوزیسیون خارج از کشور می‌دانند اما دیدن زنان و دخترانی که در تابستان تلاشی برای دوباره بر سر کردن شال‌های افتاده دور گردن‌شان نمی‌کنند و به سوی «شل‌حجابی» می‌روند، به نظر نمی‌رسد حرکتی برنامه‌ریزی شده و مدون از سوی بیگانگان باشد که انتخاب خود زنان و دختران ایرانی برای به دست آوردن آهسته و قدم‌به‌قدم آزادی‌هایشان است.

سارا باقری/ ایندیپندنت فارسی

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 210283] [تاريخ انتشار: بيستم تير ۱۳۹۹ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم تير ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 18:28:56 توسط خسرو
متاسفانه جوابی‌ که به تو روانی‌ دادم چاپ نشد! نوشتم اونچه که لیاقتت بود و هست وطن فروش زاده عشقی! بمیری و بمونی ایران به شماها نمیرسه که اگر رسیدنی بود تا حالا رسیده بود. شما‌ها طرد شده اید. مردم از شما‌ها بیزارن با خیانتی که سال سیاه ۵۷ به مملکت و مردم کردید. ‌
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم تير ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 07:46:54 توسط افراسیاب
تمام ایدولوژیها از راست تا چپ آدمهای رادیکال هم دارن و در همه کشورها هم هستند حتی در آزادترین آنها و روزنامه و سایت هم دارن، در اسکاندیناوی هم هستند حتی میگن انقلاب کنیم شاه سوئد را اعدام انقلابی کنیم و از این حرفها، راستیهای رادیکال هم میگن چپیها را بکشیم خارجیها را بکشیم یا بریزیم تو دریا، صبح تا شب از این حرفها میزنن و دست خودشون هم نیست حالت روانی شون اینطوری است. دکترها یکسری دارو دارن که آرام میکنه ولی خیلیها نمیتونن بخورن چون دل و روده شون میریزه بهم. اگر کامنتهای رادیکال را خواندی و خنده ات گرفت آدم نرمال هستی ولی اگر عصبی شدی ناراحتی عصبی داری و باید بری دکتر در غیر اینصورت بدتر میشی.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم تير ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 21:53:02 توسط رضا ن.- ار آلمان
به کاربران گرامی که به پیک ایران نظر میفرستند لطفا سعی کنند تبادل نظر باشد نه فرصتی برای تهدید کردن و فحاشی یکدیگر. همین شیوه های برخورد عصبی در سایتهای دیگر ایرانی باعث شده که برخی قسمت نظرات کاربران را بستند مثل رادیو فردا و غیره.کسیکه اهل منطق و استدلال باشد نیاز به چماقداری کلامی یا لفظی ندارد.سعی کنیم در اپوزیسیون که هستیم حداقل دمکراسی و آزادی بیان و انتقاد کردن سازنده را تمرین کنیم و تفاوت و برتری فکری خود را بر طرفداران رژیم اسلامی نشان دهیم.هرچند که شرایط و اوضاع ایران زیر حکومت ملایان هر ایرانی دلسوز وطن را عصبانی و خشمگین میکند ولی بهتر است فریاد خشم خود را همیشه متوجه دشمن اصلی ایران و ایرانی که رژیم ملایان است بکنیم و از تفرقه و شکاف در صف مخالفین رژیم خودداری بکنیم.همینطور مواظب باشیم که برخی نظرات از سوی ماموران سایبری رژیم عمدا برای تفرقه انداختن بین گروههای مخالفین در نظر گرفته شده و پیک ایران هم کنترلچی همیشه نمیتواند باشد.تهدید و نفرت پراکنی و فحاشی به منظور حذف رقیب ما را به هدف براندازی رژیم ملائی نمیرساند.اشتباه گذشته ما باعث شده که خمینی فریبکار میوه چین اصلی شد.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم تير ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 18:23:05 توسط میرزاده عشقی
وطن فروش اون شازده پالانی شکم گنده و الکلی تان است که در هر بیانیه اعلام میکند سپاه پاسدارن فرزند ایران است خاک بر سرتان که میخواهید خاندان دزد پالانی را به حکومت برسانید، البته دیگر کسی نمانده یک مشت خودکشی کرده معتادند : )))) وطن فروش شما جوجه ساواکی هایی هستید که یک مشت جوان پاک سرشت ایرانی را به جرم کمونیست بودن شکنجه و سربه نیست کردید، کمونیست ها به محض سلطنت خمینی با نظام در آمل مبارزه کردند، تقی شهرام ها و سعید سلطانپورها در همان ابتدا با خمینی مبارزه کردند، فقط این شما سلطنتی ها و توده ای ها بودید که به انقلاب خیانت کردید. البته انقلاب پایان نیافته است همانطور که شاه را به گور تاریخ فرستادیم اخوند را هم میفرستیم، اگر باز گردید باز شما را مچاله میکنیم یک به یکتان را ترور انقلابی میکنیم حسابتان را میرسیم، اینده ایران سراسر شورش و قیام و انقلاب است. هنوز به طور کامل انتقاممان را از ساواکی ها نگرفته ایم، نمیگذاریم کارتان به دادگاههای خلق برسد. راه مشروطه تا حاکمیت کامل برابری و سوسیالیسم ادامه دارد. مزدوران مواجب بگیر، وطن فروشان کثافت هنوز کارتان داریم.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم تير ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 16:57:54 توسط خسرو
کلینتون و اوباما به گور لنین و استالین و مارکس خندیدند که عذر خواهی‌ کردند! یه مشت ناآگاه هم این عذر خواهی‌‌ها رو باور می‌کنن! راستی‌ این کارگر کمونیست   کجاست که به دادتون برسه؟ لابد میخونئو وجود جواب دادن نداره. شما‌ها گند زدید به ایران با همدستی و همکاری با اون هندی زاده بیشرف. اون هم خوب حقتونو گذاشت کف دستهای کثیفتون. به حسابتون میرسیم بعد از آزادی ایران. وطن فروشهای شارلاتان!
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم تير ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 09:39:44 توسط رضا ن.
به الف.باران! توجه کن که من بعنوان یک کمونیست سابق خوب میدانم شستشوی مغزی کمونیستی چطور کار میکند. مشکل کاربر آذر و امثال خودت اینست که طوطی وار یک سری شعارهای کمونیستی را تکرار میکنید. مثلا اگر انقلاب محصول قیام مردم است پس چرا در طول جهل سال حکومت اسلامی که اوضاع مردم ایران از هر جهت در همه زمینه ها از زمان شاه دیکتاتور هم بدتر بوده و میباشد انقلابی علیه رژیم فاسد رخ نداده به غیر از چند تظاهرات اعتراضی خیابانی کوچک که سرکوب شدند؟با اینکه شرایط انقلاب و زمینه هایش در ایران فراهم بوده و هست چرا مردم ایران حتی تره هم برای گروه های کمونیستی مثلا عدالتخواه خرد نمیکنند؟ چونکه همه میدانند ایدئولوژی کمونیسم ورشکسته است و نظامش دیکتاتوری آور است بخاطر ساختار تک حزبی اش که امثال آذر درک نمیکنند حالا از اقتصاد کمونیستی بگذریم که فقز و بدبختی آور است و توان رقابت ندارد و اساسا غلط است.در ضمن انقلاب ۵۷ محصول فقط قیام مردم ایران نبوده بلکه توطئه خارجی!در ضمن انقلاب لنین در روسیه سابق هم ارباب آلمانی داشت اگر سواد داشتی!راستی چرا بعد از فروپاشی کمونیسم شوروی دیگر انقلاب کمونیستی هیچ کجا شکل نگرفت؟
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم تير ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 23:59:24 توسط الف باران
نظرات " آذر " را باید با طلا نوشت . انقلاب محصول قیام مردم است ولی پس از آن بستگی دارد که قدرت سیاسی بدست چه طبقه ای بیافتد . آنانکه مردم و انقلابیون را سرزنش میکنند در واقع مخالف تصمیم مردم در سرنوشت آینده خود و کشورشان می باشند . آنها طرفدار کودتا آن هم با دخالت بیگانگان اند . هم رضا شاه و هم پسرش با کودتا به مردم ایران تحمیل شدند . کلینتون و بارک اوباما از دخالت آمریکا در ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ از مردم ایران عذر خواهی کردند ولی شاه اللهی حرف اربابان خود را هم نشنیده می گیرند ...
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 20:38:21 توسط رضا ن.
بدون شک زنان ایران بعد از انقلاب 57 بازنده ترین گروه بودند که در حقشان واقعا ظلم و ستم فراوان شد و کلی فشارهای اجتماعی و بیعدالتی نصیبشان شد. انقلابی های آنزمان اگر هنوز زنده اند بایستی بخاطر بلائی که سر زنان بدبخت ایرانی بعد از انقلابشان آمده واقعا عذرخواهی بکنند و از شرم و حیا اصلا سرشان را بلند نکنند. نسل نوجوان امثال من هم آنزمان فریب چرندیات یک مشت کمونیست عقبمانده را خوردیم که اصلا شعور و آگاهی و دانائی سیاسی لازمه رهبری یک انقلاب را نداشتند و جاده صاف کن خمینی بیشرف فریبکار شدند. کمونیستهای خامی که بدنبال خمینی مرتجع راه افتادند تا با ایدئولوژی اسلامی او زنان و روشنفکران چپ و راست را به جهنم اسلامی هدایت کنند و به بند و اسارت و زنجیر اسلام عقبمانده گرفتار کنند. زنانی که توسط شاه حق رای و انتخاب شدن برای اولین بار کسب کرده بودند ولی خمینی مرتجع با آن مخالف بود و به شاه نامه اعتراضی نوشت که زنان را چه به رای دهی.ارتجاع سرخ کمونیسم با ارتجاع سیاه اسلام متحد شدند تا زنان ایرانی اولین قربانی فاجعه بار انقلاب شوند.بدون تقسیم قدرت برابر با زنان و آزادی محال است ایران مردسالار درست شود!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 18:43:49 توسط آذر
انقلابها که مارکس از آنها بعنوان لکوموتیو تاریخ نام‌ میبرد، جبر تاریخ‌اند. اینکه چرا انقلاب ۵۷ به شکست انجامید؟ پاسخ : مسئله اساسی هر انقلاب، کسب قدرت سیاسی است. اینکه قدرت سیاسی در دست کدام طبقه قرار گیرد، سرنوشت یک انقلاب را تعیین میکند. در هر انقلابی، چنانچه طبقه انقلابی نتواند قدرت را بدست گیرد، انقلاب، سرنوشتی جز شکست نخواهد داشت. طبقه کارگر در سال ۵۷ برغم تمام نقشی که با اشکال مبارزاتی و سازماندهی خود در سرنگونی رژیم سلطنتی برعهده گرفت، به این علت قدرت سیاسی را در دست نگرفت و اجازه داد که ارتجاع طبقاتی و مذهبی قدرت را در دست گیرند که از همان آغاز بعنوان یک طبقه با صف و سیاست مستقل طبقاتی وارد انقلاب نشد، بلکه بعنوان یک توده بی‌شکل و فاقد هویت طبقاتی وارد جنبشی همگانی و عموم خلقی شد که رهبری آن در دست بورژوازی اپوزیسیون قرار داشت. اکنون کارگران دیگر توهمی به رژیم ندارند. حالا پس از گذشت ۴۰ سال که آگاهی و همبستگی طبقه کارگر بمیزان قابل ملاحظه ای افزایش یافته، بار دیگر این فرصت فراهم شده است که کارگران تجارب گذشته را بخدمت گیرند و برای برپائی یک انقلاب اجتماعی و پیروزی آن تلاش کنند.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 15:06:52 توسط Nader
شکایت بس است، ما همه مسئول عملکردهای خود هستیم، با اراده خود شاه فقید را مجبور به ترک کشور کردیم و داوطلبانه مملکت و سرنوشت و ناموس خودمان را دو دستی تقدیم خمینی آدمکش و دارو دسته دزد و قاتلش کردیم، حالا باید نتیجهٔ عملکردهایمان را قبول بکنیم. ما انقلاب کردیم ما اشتباه کردیم.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 07:32:03 توسط آذر
همین‏که پای خمینی به ایران رسید زنان قاضی از کار خود برکنار شدند و این مقدمه‌ای بود بر راندن میلیونها زن از بسیاری از مشاغل؛ میلیونها زنی که با ارعاب و چوب و چماق مزدوران حزب‌اللهی و بگیروببند و فرمانهای دولتی ناچار شدند به حجاب تن دهند، هرچند نه حجاب مطلوب حاکمان نورسیده. باید برای هر مخالف راستین نابرابری و تبعیض جنسیتی، علیه زنان روشن باشد که باوجود دولت دینی حاکم بر ایران هیچ بحث و صحبتی از رفع خشونت علیه زنان نمیتوان بمیان آورد. اولین گام برای مبارزه جدی با حجاب اجباری، مبارزه برای سرنگونی انقلابی ج-ا، بعنوان مدافع نابرابری و تبعیض علیه زنان، حامی و پاسدار، مشوق و مروج خشونت علیه زنان است. تنها هنگامیکه دولت دینی و قوانین و مقررات تبعیض‌آمیز آن علیه زنان برافتد، دین و دولت کاملاً از یکدیگر جدا گردند، برابری حقوقی و قانونی زن و مرد برسمیت شناخته شود، آنگاه میتوان گفت که ما اولین گام را در مبارزه برای برانداختن تبعیض علیه زنان اقدام نمود. لذا باید ‌بصراحت گفت کسی که به سرنگونی انقلابی ج-ا، برای رفع تبعیض علیه زنان باور ندارد، به مبارزه برای برانداختن قوانین علیه زنان بی باور است.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 06:54:44 توسط کنیز قدیمی
الان مسله حجاب نیست که دوباره از سوی رژیم برای انحراف افکار از انفجار های سپاه شکن، علم شده ، گرفتن حقوق ابتدایی مثل انتخاب لباس دیگر از مرحله درخواست از رژیم ملعون گذشته و به مرحله گرفتن حقوق با زور رسیده است مردم هر نوع مماشات با این رژیم خودسر و بیشعور را امتحان کرده اند الان موقع استفاده از زور است که به امید خدا مردم ایران پیروز می شوند بر لشکریان حوزه آخوندی ضد اسلام در ظاهر اسلامیآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی