حراج داوطلبانه آب و خاک ایران


اگر قاجاریه از سر ناتوانی نظامی تن به ترکمانچای داد، جمهوری اسلامی تنها برای بقای خویش خاک و آب کشور را حراج می‌کند

در یک هفته گذشته، از پیش‌نویس «قرارداد ۲۵‌ساله جمهوری اسلامی و چین»، آنچه که گفته و شنیده شده، وجه تسمیه آن با قرارداد ترکمانچای بوده است.

متاسفانه تاریخ در ایران همواره آنگونه که خوشایند حکمرانان وقت بوده‌، نوشته شده است.

اگر از مردم کوچه و بازار گرفته تا اهل کتاب و کافه‌نشینان سخنور درباره قراداد ترکمانچای بپرسید، همه آن را سندی خائنانه و ننگین می‌دانند.

آیا قراداد گلستان و ترکمانچای خیانت به مردم ایران بود؟

در ایران پس از مرگ کریم‌خان زند، آشوب‌های بسیار برپا بود. از به قدرت رسیدن آقامحمد خان قاجار در سال ۱۷۹۶ تا یک‌سال بعد که مرگ وی را دربرگرفت، خان قاجار به هر سو تاخت تا حکومت‌های ملوک‌الطوایفی را برچیند. از قره‌باغ و تفلیس تا خراسان به هر سو شتافت.

استوار کردن پایه‌های حکومت قاجار بود یا یکپارچه‌کردن کشور، (آنگونه که سلطان حمیدمیرزا، نوه آخرین پادشاه قاجار در مصاحبه‌ای گفته بود)، حکومت مرکزی سراسری شکل گرفت.

اولین قشون مدرن کشور در دوره عباس‌میرزا، نایب‌السطنه بنیان گذاشته شد و نخستین گروه از دانشجویان کشور برای تحصیل راهی فرنگ شدند.

حمله آقامحمدخان به تفلیس و تثبیت حاکمیت ایران بر آن بخش از سرزمین‌‌های کشور، بهانه به دست روس‌ها داد تا برای تصرف ممالک محروسه ایران به‌خصوص بسط نفوذشان در قفقاز به ایران حمله کنند.

آنچه که به ندرت و یا بهتر است بگویم هرگز درباره آن با حسن نیت صحبت نشده، ناتوانی قشون ایران نه از سر استیصال و خیانت در برابر ملت، بلکه از روی نداشتن مهارت و سلاح جنگی بوده است.

در مقابل ارتش روسیه، قشونی بود مجهز به توپ و تجهیزات مدرن روزگار خود در مقبل سپاهی بدوی که با شمشیر و تیر و کمان و ای بسا سوار بر اسب و قاطر به مقابله با توپخانه روس‌ها رفته بودند.

سپاه ایران شکست خورد، چرا که قدرت مقابله با ابرقدرت روسیه را نداشت و عباس میرزای ولیعهد آنچه را که در توان داشت از جان تا ثروت (دادن بخشی از گنجینه نادرشاه) برای نجات بخش‌های اصلی آذربایجان به‌عمل آورد.

ایستادگی بیشتر سپاه ایران در مقابل روسیه، می‌توانست لطمات بیشتری به کشور وارد کند. جنگ اول را روس‌ها برای الحاق گرجستان به راه انداخته بودند که با امضای قرارداد گلستان به پایان رسید. جنگ دوم را ایرانیان برای باز پس گرفتن اراضی اشغالی‌شان با اعلام جهاد سراسری آغاز کردند که شکست خورده و در نهایت ترکمانچای به ایران تحمیل شد.

اندوه بی‌پایان ایرانیان برای از دست رفتن سرزمین‌های شمالی کشور دو قرن است که ادامه داشته اما بر این اساس، ایران در جنگ‌هایی که از طرف روسیه به این کشور تحمیل شد و در مقابله با سپاه بزرگ و مجهز دشمن ناگزیر از پذیرش این قراردادهای تحقیرآمیز و ناعادلانه شد.

شکست در قرن نوزدهم که دولت‌های قدرتمند در حال کشورگشایی بودند‌، به معنی از دست ‌رفتن خاک و بخش‌هایی از سرزمین بوده است.

در تاریخ معاصر، یعنی دو قرن پس از امضای گلستان و ترکمانچای، دیگر نیازی به جنگ و گرفتن خاک یک سرزمین برای تحقیر و یا استثمار یک ملت نیست.

قاجاریه‌ای که آنقدر آنها را خوار و خفیف می‌پنداریم، خاک ایران را دو دستی به روس‌ها ندادند. اگر آن‌ها ناگزیر و از سر ناچاری بخشی از خاک کشور را به متجاوز ابرقدرت سپردند، اکنون جمهوری اسلامی، داوطلبانه و بدون جنگ و تنها برای بقای خودش، خاک و آب کشور را حراج می‌کند.

یک‌سال پیش از این نیز درگیر کنوانسیون حقوقی خزر بودیم که هنوز با تمامی سر و صدایی که در مطبوعات برپا شد، سهم ایران از این توافق ننگین به‌درستی معلوم نشده است.

بر اساس این کنوانسیون که تابستان پیش به امضا رسید، سهم قزاقستان از خزر ۳۰ درصد، ترکمنستان۲۱ درصد، روسیه و آذربایجان هر کدام ۱۹ درصد و ایران با کمترین سهم یعنی ۱۱ درصد، تعیین شد و روسیه تنها کشوری خواهد بود که حق حضور نظامی در دریای خزر را خواهد داشت.

دو رئیس جمهور پیشین، محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد، از امضای پیش‌نویس این کنوانسیون ننگین سرباز زده بودند اما حسن روحانی به امضای این کنوانسیون، آنگونه که آیت‌الله خامنه‌ای از وی خواسته بود تن داد.

اینک نیز بار دیگر تحت فشار آیت‌الله خامنه‌ای، حسن روحانی در واپسین سال ریاست‌جمهوری خود می‌رود تا تن به یک توافق ننگین دیگر بدهد که بر این اساس نفت و گاز ایران و منابع دریایی در خلیج فارس برای ربع قرن به چینی‌ها واگذار شود.

در مقابله با آمریکا و تلاش برای بقای خویشتن، حکومت تن به ذلت حراج شمال و جنوب کشور به هر قیمتی داده است در حالی‌که گلستان و ترکمانچای نه سر از ذلت بلکه بر اثر شکست در جنگ و از ناتوانی برای مقابله با دشمن، بسته شد.

حتی نمایندگان انتصابی در مجلس سرسپرده‌شان نیز، به این معاهده تمام استثماری اعتراض دارند و با این وجود صدای اعتراض ملت تاکنون ذره‌ای نیز تاثیر نداشته است.

آنچه که به حراج گذاشته اند، بازگشت‌ناپذیر است و ثروت ملی است که در شمال و جنوب به تاراج می‌رود.

بعد از گذشت دو قرن از امضای ترکمانچای و گلستان، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروری، اگر ایران سال ۱۹۹۱، ایران حکومت پهلوی بود، آذربایجان از دست رفته، می‌توانست باردیگر به کشور مادر بپیوندد.

ایرانی که در آن سال‌ها درگیر صدور انقلاب و ترویج شیعه‌گری بود، دیگر آن مادری نبود که فرزند از دست رفته‌اش را به آغوش خویش بازخواند. این فرصت تاریخی به دلیل بی‌کفایتی حکومت جمهوری اسلامی از دست رفت.

پس از فروپاشی روسیه تزاری و با پایان جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸، هنگام برگزاری کنفرانس صلح پاریس، نیز زمینه بازگشت سرزمین‌های غصب شده ایران فراهم آمده بود. در آن هنگام تلگراف‌های فراوانی از سوی مردم مناطق جداشده در عهدنامه‌های گلستان و ترکمانچای به تهران و پاریس فرستاده شد آنها از دولت ایران و شرکت‌کنندگان در کنفرانس صلح پاریس، تقاضا داشتند که دو قرارداد گلستان و ترکمنچای لغو و آن سرزمین‌ها و مردمانشان به مالکیت ایران بازگردند.

اگر نظام لایقی بر کشور حاکم بود، خاک از دست‌رفته ایران را می‌توانست به مام وطن بازگرداند ولی شوربختانه جمهوری اسلامی تنها طولانی‌تر کردن بقای خود را دنبال می‌کند حتی اگر دستیابی به این هدف با نابودی منابع طبیعی غیرقابل‌جایگزین و ثروت‌های خدادادی ایران باشد.

جزییات ترکمانچای و گلستان روشن و صریح بود. جزییات توافق کنوانسیون خزر و توافق همکاری‌های ۲۵‌ساله با چین را با شفافیت منتشر کنند تا چگونگی پاسداشت تمامیت ارضی و حفظ منافع ملی در دوره حاکمیت جمهوری اسلامی نیز مورد بررسی و قضاوت قرار بگیرد.
کاملیا انتخابی فرد/ ایندیپندنت فارسی

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 210515] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم تير ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژوئيه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم تير ۱۳۹۹ برابر با شانزدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 16:06:46 توسط آهسته جانم
یکی به این افراسیاب و کارگر کمونیست آبجو خور سوئد نشین و شعار بده بگه این خبر در مورد چین هست و چاپیدن ایران ای پهلوان پنبه ها از خواب بیدارشوید خخخخخخخ اگر راست میگید بیاید ایران این شعار ها رو بدید ببینید مردم چی به روزتون میارن
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم تير ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 12:29:53 توسط افراسیاب
حکومت پهلوی هم رادیکال بوده ولی با تبلیغات و نفوذ جاسوس در دولت شاهنشاهی آن را از بین بردن، حالا که اسناد شوروی درآمده که رئیس رادیو تلویزیون پسردائی فرح دیبا از سال ۴۲ تا ۵۷ جاسوس شوروی بوده و تا توانست همه جور تبلیغ بر علیه شاه کرد و کلی فیلمهای اسلامی و چپی ساخت و مردم را تحریک کرد البته یک تیم کار کشته بودن که پشتیبانشون هم خود فرح زن شاه بوده، آنها میخواستن خود با یک کودتا حکومت را بدست بگیرند، اسنادش خیلی زیاد است و کتابها هم درآمده آنطوری نبوده که حکومت شاه در عرض شش ماه سرنگون شه بیست سال کار شبانه روزی کردن. آنموقع شوروی خیلی سیستم جاسوسی قوی داشته و همه جای دنیا بودن و کلی رژیم عوض کردن آمریکا هم همینطور. مردم ایران را گول زدن میشد حکومت عوض شه و اقتصاد کشور دست نخوره باقی بماند و حکومت ملی بیاد ولی برای رادیکال های آدمکش تبلیغ کردن، انگلیس آمریکا شوروی همشون با هم بودن، الان هم آمریکا و اروپا و کشورهای حوضه خلیج فارس میخواهند جمهوری اسلامی را کله پا کنن ولی جنگ نشه و منطقه بهم نریزه که پناهنده ها به اروپا سرازیر شن، یواش یواش دارن حکومت آخوندی را خفه میکنن.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم تير ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 10:57:32 توسط کارگر کمونیست
سلطنت کودتایی، رژیم سرسپرده آمریکایی، رژیم دار و شکنجه ساواک، رژیم خود کامه مستبد و آزادی کش، دشمن و قاتل ملتهای تحت ستم ملی تورک، کورد، بلوچ و عرب، ژاندارم منطقه و ارسال نظامیان به عمان برای سرکوب اعتراضات مردم آن سرزمین و حمایت از سلطان قابوس مستبد، رژیم چپاولگر ثروت کشور و بی توجه به حلبی آبادهای حاشیه شهرها و....منقرض شد و رفت تو زباله دون تاریخ. حالا نوبت حکومت دین و سرمایه است که بایستی با همت جانانه کارگران و دیگر ستمکشان برای همیشه منقرض بشوند. مرگ بر ستمگر چه شا باشه چه رهبر، نه شا و نه امامه آخوند کارش تمامه
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم تير ۱۳۹۹ برابر با پانزدهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 07:32:02 توسط بیشه زار
آیا این ملت حقش نیست این ملایان روضه خوان ؟ ملتی که شاه مدرن را با یک پیرمرد روستائی بیسواد که اگر به آفتابه داری مسجد شاه هم گمارده میشد نمیتونست از پس مسولیت ان براید عوض کرد و در خیابان گلو پاره کرد و رجز خواند و هر دروغی را بر علیه شاه باور کرد و هنوز هم مشتی بیسواد ان دروغ ها را تکرار میکنند آیا حقش بیش از اینهاست ؟؟!! از هر طرف تو سر این رژیم میزنند ولی این رژیم کودن کودک کش زورش به دختران و زنان خانه دار میرسد . طرفداران کارگر که در زمان شاه خود را جر میدادند اکنون در کشورهای پادشاهی نشسته و آبجو میخورند و آروغ روشنفکری میزنند و کارگر و تمام ملت زیربار ستم و گرانی . طمع کردید ملت طمع وقتی پیرمرد روستائی گفت : دلخوش به این مقدار نباشید ما علاوه به مادیات معنویات شما را افزایش میدهیم ( ناموس کشی )
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم تير ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 19:18:20 توسط کارگر کمونیست
وقتی ریش سفیدان ارامنه گرجی به نادر التماس کردند که سپاهیان او به زنان آن سرزمین تجاوز نکنند، او گفت: ما این همه راه را بخاطر دختران زیبای گرجی آمده ایم! آقا محمد خان روانی هم سپاهیانش را در ماه رمضان که در راه سفر به سوی قم و شیراز بودند مجبور میکرد روزه بگیرند که در اسلام جایز نیست. او نیز مصمم به تحمیل شیعه به خلق گرجستان بود و چقدر تجاوز و کشتار از این خلق که نکردند که سرانجام با مقاومت مسلحانه آنها و با کمک سپاه کاترین ملکه روسیه از ایران جدا شدند. پیوستن ملتها به یکدیگر بطور داوطلبانه و بدون تحمیل زور، بسیار انسانی است و بقول کارل مارکس، اشغال سرزمینها توسط فاتح و تحمیل آن به مغلوب، همواره هسته جنگی دیگر را در دل دارد. لذا اعمال سیاست حکومتها و انعقاد هر نوع قراردادی با یکدیگر را بایستی در عدم تضاد با منافع کارگران و دیگر اقشار خلق هم در عرصه داخلی و هم در عرصه بین المللی مورد سنجش قرار داد. در عرض ۱۰۰ سال زمان توده ها دیگر پی برده اند به ماهیت قراردادهای اسارتبار و چپاولگر رژیمهای کودتایی، استبدادی و فاشیستی حاکم همچون رژیم جنایتکار ج.ا. در ایران. چین روس آمریکا دشمنان خلق ما.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم تير ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 19:13:44 توسط سمکو
مبارک است انشااللە! نیروهای مردمی جمهوری اسلامی هم برای جبران این حراج های شرم اور، هر روز چند تا کولبر بدبخت را میکشند، اعیان و سرمایەداران شهرهای بزرگ ایران مثل کبک در برابر جنایات بیشمار این رژیم سفاح سرشون زیر برف کردەاند. باز مردان فقر و بی خادمان هستند کە برای سرنگونی این رژیم اخوندی قیام خواهند کرد، ولی مثل همیشە اقایون ویلا نشین، سردار و حاکم بی منازع مملکت میشوند.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم تير ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 17:56:55 توسط افراسیاب
چطوری چین میتونه قرارداد چهار صد میلیارد دلاری امضا کنه ولی حتی پول نفتی که از ایران خریده نمیتونه با دلار پرداخت کنه، بعد هم میگن کیش و قشم را خریده و میخواهد سرباز آنجا پیاده کند. اینها همه چرت و پرتهای رژیم است برای بزرگنمائی. خود چین هزار جور مشگل داره و میخواد تنش را با آمریکا کم کنه و هیچوقت نمیاد با یک حکومت در حال سقوط قرارداد ببنده. شاید قبل از تحریمهای ترامپ میخواستن قرارداد ببندند.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم تير ۱۳۹۹ برابر با چهاردهم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 16:50:23 توسط آذر
از غارت و چپاول کشور چنین بر می‌آید که قرارداد با امپریالیسم چین تمام عرصه‌های اقتصادی، صنعتی، نفت و انرژی، کشاورزی، شیلات و آبخیزداری، بانک و بیمه، تجاری، زیرساختهای مخابراتی و فناوری ارتباطات، راه‌آهن، مترو، بنادر، جهانگردی، بهداشت، درمان و نیز عرصه های سیاسی، نظامی، فرهنگی را شامل میشود. اما اصل قضیه برای چین، سرمایه گذاری در نفت، گاز و پتروشیمی است، بنحوی که بتواند نیازهای چین را بویژه در زمینه نفت تامین کند وعرضه پایدار نفت خام به چین تامین گردد. مبلغ این سرمایه‌گذاری نیز د برطبق گزارش پترولیوم اکونومیست، رقمی معادل ۲۸۰ میلیارد دلار است.۱۲۰ میلیارد نیز در بهره‌برداری از معادن مس، سنگ آهن، فولاد و صنایع آلیاژی، همکاری در زمینه فناوری و ارتباطات راه دور، سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایران از جمله قشم، اروند و ماکو، سرمایه‌گذاری در تولید خودرو، سرمایه‌گذاری در راه‎‌آهن، مترو، توسعه و ساخت فرودگاه‌ها در سراسر کشور، توسعه سواحل مکران؛ توسعه بندر جاسک، تاسیس شهر صنعتی و ساخت پالایشگاه و صنایع پتروشیمی، ساخت شهر هوشمند در مکران و تیس وتأمین مالی طرحهای برق، انرژی، آب و فاضلاب خواهد بود.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی