کاهش روزافزون نفوذ ایران در عراق، سوریه و لبنان


پس از گذشتن شش ماه از کشته شدن قاسم سلیمانی، موقعیت ایران در کشورهای حوزه نفوذش، در خاورمیانه در حال ضعیف شدن است و ایران همه روزه بیشتر از قبل در معرض آسیب‌پذیر شدن قرار می‌گیرد، این در حالی است که افزایش فشارهای ناشی از تحریم‌های اقتصادی و شیوع بیماری کرونا که بر اساس گزارش‌های رسمی حدود یک سوم از جمعیت ایران ( ۲۵ میلیون نفر) را تحت تأثیر قرار داده است، دولت ایران را با چالش دیگری روبه‌رو کرده است.

به دنبال کشته شدن قاسم سلیمانی در نزدیکی فرودگاه بغداد، ایران هشدار داد که واکنش شدیدی را از خود نشان خواهد داد، افزون بر آن، مقامات نظامی این کشور اظهار داشتند که شمارش معکوس برای خروج نیروهای آمریکایی از منطقه (کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای شرق عربی) آغاز شده است. همچنین، حسن نصر الله، دبیر کل حزب الله لبنان که به عنوان برجسته‌ترین حامی دولت آیت‌الله‌ها شناخته می‌شود، به تکرار اظهارات مقامات نظامی ایران پرداخته و تأکید داشت که آمریکایی‌ها به صورت عمودی وارد کشورهای خاورمیانه شدند و به صورت افقی در تابوت‌ها از منطقه خارج خواهند شد.

در هفته‌های بعد، سپاه پاسداران ایران چند موشک را به یک پایگاه نظامی عراقی که شماری از نیروهای آمریکایی در آن حضور داشتند، شلیک کرد، اما هنگامی‌که موشک‌های سپاه به هواپیمای غیرنظامی اوکراین که تازه از فرودگاه تهران پرواز کرده بود، اصابت کرد، بیش از ۱۰۰ تن از شهروندان ایران کشته شدند. با وقوع این حادثه، مردم ایران، مراسم خاکسپاری قاسم سلیمانی را فراموش کرده و بلافاصله دست به تظاهرات علیه اقدامات دولت زدند، اما این تظاهرات طبق معمول به شدت سرکوب شد.

در واقع، کشته شدن قاسم سلیمانی، صحنه‌ی تحولات منطقه را دگرگون کرد. عراق دولت جدیدی به رهبری مصطفی‌الکاظمی به دست آورد که توانست در اوایل ماه مه گذشته، رای اعتماد مجلس را کسب کند و نخست وزیر جدید آن کشور اصرار زیادی برای بازگرداندن تعادل در روابط خارجی با کشورهای منطقه و جامعه جهانی دارد. دولت جدید عراق سعی دارد روابط خود را با عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس گسترش دهد و می‌کوشد در چارچوب گفت‌وگوهای استراتژیک با ایالات متحده، روابط خود را با واشنگتن به حالت تعادل درآورد. البته اقدامات تازه‌ی دولت جدید عراق باعث خشم همسایه شرقی این کشور، یعنی ایران شد و در نتیجه، روند ترور حذف برخی از شخصیات‌های برجسته و تأثیرگذار عراق آغاز شد و منجر به کشته شدن هشام الهاشمی، تحلیلگر برجسته عراقی شد.

در واکنش به حمله موشکی اخیر در بغداد، دولت جدید عراق شماری از افراد کتائب حزب‌الله عراقی وفادار به ایران را در اتهام به این حمله بازداشت کرد. همچنان طبق گزارش‌هایی که تا به حال از سوی منابع رسمی تأیید نشده است، مصطفی‌الکاظمی در یک اقدام دیگر، شیخ محمد الکوثرانی که به عنوان شریک قاسم سلیمانی در تحقق اهداف ایران در عراق شناخته می‌شود را از کشور تبعید کرده است.

از سوی دیگر و به رغم افزایش آشتفگی‌های ناشی از حملات نظامی ترکیه و ایران، یک جنبش آرام میهن پرستانه به دور از حوزه نفوذ ایران در مناطق شمالی عراق در حال شکل‌گیری است؛ این جنبش جدید، حمایت معترضان عراقی و همبستگی کشورهای عربی را داراست و مردم عراق امیدوارند تلاش‌های این پدیده‌ی نوظهور برای بازگرداندن عراق به آغوش جهان عرب و به دست آوردن جایگاه سزاوار عراق در منطقه، امیدبخش باشد.

آن‌چه در عراق اتفاق می‌افتد، در حال شکل‌گیری در لبنان است؛ به ویژه این‌که بحران در این کشور به اوج رسیده است؛ در حالی‌که نماینده رسمی ایران و مهمترین سرمایه‌گذاری ایران در منطقه در رأس یک نظام ناتوان و فاسد ایستاده و در ویرانی کشوری که در گذشته به نام سویس شرق یاد می‌شده نقش ایفا می‌کند.

تهران در دو کشور عراق و لبنان جنگی را آغاز کرده که فرجام آن عقب‌گرایی است، در حالی‌که حضور نظامی ایران در سوریه با توجه به حملات پیوسته اسرائیل به مواضع ایران در سوریه، بحث برانگیز شده است.

البته آخرین گام‌های ایران به سمت دمشق که در چارچوب سفر محمد باقری، رئیس ستاد ارتش به دمشق و اعلام امضای توافقنامه همکاری‌های نظامی میان ایران و سوریه انجام می‌شود، می‌تواند به عنوان واکنشی در برابر آمریکا و اسرائیل که به صورت آشکار خواستار پایان دادن به حضور نظامی ایران در سوریه هستند تلقی شود. افزون بر آن، تهران با اتخاذ اقدامات اخیر در سوریه سعی می‌کند به ترکیه، که استان ادلب و برخی دیگر از مناطق شمالی سوریه را تحت کنترل دارد و همچنان به روسیه که از هنگام مداخله نظامی در سال ۲۰۱۵، نقش اول را در تحولات سوریه ایفا می‌کند نیز به مقابله بپردازد.

ایران معتقد است که تقویت حضورش در سوریه به وی اجازه می‌دهد تا نفوذش را در لبنان و عراق حفظ کند و از این مسیر به سواحل دریای مدیترانه برسد و یک سکوی پرتاب موشکی را در نزدیکی مرزهای اسرائیل ایجاد کند؛ البته مسائل یادشده می‌تواند به عنوان عوامل قدرت ایران در مذاکرات بعدی با آمریکا محسوب شود و در عین حال، ابزارهایی برای وارد کردن فشار بر جهان عرب به ویژه بر کشورهای حوزه خلیج فارس باشد.

با این حال، عمده‌ترین هدف از توافقنامه‌ی همکاری میان تهران و دمشق، مقابله با اقدامات روسیه و تفاهمات منطقه‌ای و بین‌المللی آن، در مورد سوریه است؛ که البته روس‌ها بلافاصله متوجه این مسئله شدند،‌ طوری‌که روزنامه "کامرسانت" نوشت که هرچند ایرانی‌ها هیچ صحتبی در مورد روسیه نداشتند، "اما این پیمان بر منافع روسیه در سوریه تأثیر می‌گذارد."

قابل ذکر است که روس‌ها اقدامات اخیر ایران برای نوسازی سامانه دفاعی هوایی سوریه را، به عنوان پیامی به خود تلقی کردند که هدف از آن، تحریک روسیه برای مقابله با حملات اسرائیل در قلمرو سوریه می‌باشد و این اقدام، احتمال دارد که آن‌ها را تشویق کند تا به نیروهای بشار اسد حق مدیریت و استفاده از موشک‌های اس ۳۰۰ را بدهند. با این حال، شکی نیست که سیاست روسیه در سوریه مبتنی بر عدم دخالت در درگیری میان ایران و اسرائیل است، گذشته از آن‌که روسیه گرایش بیشتری به همسویی با اسرائيل دارد.

روزنامه "کامرسانت" به نقل از "ویكتور موراكوفسكی"، کارشناس نظامی روسیه، نوشته است: "ایران نه دوست روسیه است و نه متحد آن، بلكه یك همراه برای یك مسیر فرضی در شرایط ویژه سوریه است." تردیدی نیست که تحولات بعدی مصادق این مدعا را ثابت می‌کند.

در همین راستا و چند روز پس از سفر باقری به دمشق، در مسکو اعلام شد که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه با بنی‌گانتز، وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه گذشته در مورد "چشم انداز همکاری های نظامی بین دو کشور و اوضاع در خاورمیانه" گفتگو کرد. در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: "دو طرف درمورد تحولات جاری و چشم اندازهای احتمالی همکاری‌های نظامی دوجانبه و اوضاع در خاورمیانه بحث کردند و بر لزوم توسعه همکاری های نظامی در آینده تأکید کردند." این بیانیه آن‌چنان به این مسئله پرداخته بود که گویی قصد داشت اعلام کند که تماس اخیر روسیه با اسرائیل، واکنشی در برابر پیمان همکاری نظامی میان ایران و سوریه بود.

واقعیت امر این است که روسیه و اسرائیل همسویی و تفاهم بسیاری دارند و با توجه به همین سیاست، روسیه دست اسرائیل را در قلمرو سوریه باز گذاشته است تا هواپیماهای اسرائیلی آزادانه در حریم هوایی سوریه پرواز کنند و آن‌چه را به عنوان تهدید از سوی ایران علیه امنیت اسرائيل تلقی می‌کنند، هدف حمله قرار دهند.

به طور فشرده می‌توان گفت که "ایران بزرگ" به تعبیر علی شمخانی، دبیر کل شورای امنیت ملی ایران، نتوانست پاسخی را که در واکنش به ترور سلیمانی داده بود، نشان دهد و در حال حاضر با نگرانی بسیاری به سفر مصطفی‌الکاظمی به عربستان سعودی چشم دوخته است؛ این در حالی است که نخست وزیر عراق قصد عزیمت از آنجا به واشنگتن را نیز دارد. از سوی دیگر، تهران به شدت نگران تحولات اخیر در لبنان و تشدید تقاضا برای ایجاد دولت مستقل و لبنان مستقل از محور اکراه و اجبار است و پیمان همکاری نظامی با دمشق، نه تنها باعث دوری ایران از روسیه شده بلکه آن را بدون حمایت در معرض حملات آمریکا و اسرائیل قرار داده است.

البته رویکرد ایران در قبال تحولات اخیر با گذر زمان آشکار می‌شود؛ هرچند روش برخورد تهران با چنین رخدادهایی، نمی‌تواند از کسانی ‌که سیاست‌های تهران را در طول چندین سال گذشته مورد مطالعه قرار داده اند، پوشیده نگه دارد.

تونی فرانسیس / ایندیپندنت فارسی
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 210941] [تاريخ انتشار: ششم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ يکم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و دوم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 09:23:04 توسط رضا ن.- ار آلمان
جناب افراسیاب جای تعجب است که این قبیل کمونیستهای متعصب مثل مذهبی ها هیچوقت حاضر نیستند یک چیز تازه یاد بگیرند متاسفانه! خودم شاهد هستم این کاربر انگار سوزن گرامافونش گیر کرده باشد مدام یکسری شعارهای کهنه و افکار فرسوده شده کمونیستی را تکرار میکند. در حالیکه با سیاست تحریم توسط ترامپ رژیم ملائی در ضعیفترین دورانش لبه پرتگاه قرار گرفته اپوزیسون دمکراسی خواه ایرانی دور هم شوند برای به زیر کشیدن آخوندها از قدرت این کاربر خنده داره میگه اپوزیسیون بورژوائی و غیر قانونی است.لابد ایشان باید یک مهر کمونیستی روی ما اپوزیسیون بزند تا ما قانونی شویم و اجازه فعالیت سیاسی داشته باشیم؟ از او در جای دیگر هم پرسیدم اگر گروه کمونیستی ایرانی مثل شما هنوز بقدرت نرسیده شعار جنگ با آمریکا را میدهد چرا مردم ستم دیده ایران که با همین شعار مرگ بر آمریکای رژیم ملائی محرومیت و سختی میکشند اینبار دنبال کمونیستها با همان سیاست جنگ طلبی با آمریکا راه بیفتند؟ برای همین مردم به هذیانگوئی کمونیستی توجه ای نمیکنند. یعنی او فاشیزم ج.ا. را به رابطه با آمریکای دمکراتیک ترجیح میدهد! امان از دست کمونیستهای سمپاش!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 19:21:44 توسط افراسیاب
جناب رضا ن. کامنتهای اسپام را نخوان تمامش تکراری و حقیقت نداره شعارهای پوچ و بقول ترامپ فیک نیوز، یک هدف دیگر هم دارند مثلا زدن دشمن اصل کاری رژیم مثل آمریکا چون هم ابرقدرت است و هم قدرت جنگی دارد.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 18:23:25 توسط رضا ن.- از آلمان
کاربر آذر فکر کنم کاتولیک تر از پاپ باشد یا کمونیست تر از استالین؟ حتی استالین رهبر کمونیست تاریخ بلشویکی روسیه و رهبر کارگران در شرایطی که لازم بود فاشیزم هیتلر آلمان را با کمک آمریکا شکست داد با آمریکا سرمایه داری دشمن کمونیسم متحد شد تا فاشیزم هیتلری را با کمک یکدیگر شکست بدهند و موفق هم شدند. وقتیکه ما ایرانیان با فاشیزم اسلامی ملاها بدتر از فاشیزم هیتلری روبرو هستیم چونکه با باورهای دینی در عمق اکثریت بیسواد مسلمان ایرانی ریشه دوانده هنوز کمونیستهای ایرانی به خیال خامشان باور میکنند که چنین رژیم هار تا زیر دندان مسلح را میشود فقط با قیام مردم داخلی سرنگون کرد با اینکه بارها دیدیم جنبش اعتراضی مردم توسط رژیم خونخوار ملائی سرکوب شد.به نظرم برای گذر از این رژیم ضد مردمی حتی کمک گرفتن از آمریکا کاملا قابل توجیه است. نه کمونیست ایرانی به کمک آمریکا در براندازی رژیم ملائی یعنی در زمین رژیم بازی کردن است برای تداوم رژیم و لطمه بزرگی به اپوزیسیون میزند و چوب لای چرخ براندازی رژیم میگذارید. ببینید کمونیستهای آلمانی مواضعشان در موقع براندازی فاشیزم هیتلری چه بود تا کمی یاد بگیرید از تاریخ!!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 17:35:37 توسط آذر
اپوزیسیونهای بورژوائی غیرقانونی رژیم نه ‌فقط در رؤیای کسب قدرت به حمایت آمریکا امید بسته‌اند، بلکه این توهمات را در میان مردم می‌پراکنند که گویا آمریکا نجات‌بخش آنهاست و معضلات جامعه از طریق آمریکا حل خواهد شد. از همین روست که هر اقدام آمریکا را علیه ج-ا، که در واقعیت چیزی نیست جز سیاستهایی برای تأمین منافع امپریالیسم آمریکا، مستقیم و غیرمستقیم، آشکار و پوشیده بعنوان حمایت از منافع توده‌های مردم جا میزنند. قدرتهای امپریالیست به چیزی جز منافع خود نمی‌اندیشند. وقتی منافع آمریکا تأمین باشد، رژیم هایی مرتجع از نمونه عربستان سعودی، شیوخ مرتجع حاشیه خلیج‌فارس و امثال آنها، نزدیکترین دوستان آمریکا هستند. ج-ا، هم میتواند یکی از آنها باشد، با تمام سیاستهای ارتجاعیش. بنابراین جناحهای درونی رژیم و اپوزیسیون های بورژوائی هریک از زاویه‌‌ای منافع اقتصادی و سیاسی خود، آمریکا را نجاتبخش خود و درعین‌حال توده‌های مردم معرفی میکنند. اما نه قدرتهای امپریالیست از نمونه آمریکا، نه رژیم ج-ا، و نه اپوزیسیو‌های بورژوائی هیچیک نه قادرند بحرانهای جامعه ایران را حل کنند و نه میتوانند به مطالبات مردم پاسخ دهند.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 16:50:20 توسط افراسیاب
در اینکه این رژیم سقوط میکند شکی نیست ولی نباید آنطور باشد که این اسلامیهای فاشیست میخواهند، رژیم دوست دارد بعد سقوط یک حالتی مثل افغانستان بوجود بیاید که داعش شیعه هم مثل طالبان در نقاطی از ایران بتواند پناه بگیرد و حداقل سی چهل سال دیگر عملیات تروریستی انجام دهد و سرانش هم سر پناه داشته باشن، البته این شدنی نیست ولی آرزوی این تروریستهای ایران است و شاید این آتش سوزیها و خرابیها در راستای همین هدف باشد که مملکت را بطور کل نابود کنن و جنگهای داخلی و قومی راه بندازن و میلیونها نفر را آواره کشورهای دیگر کنن. اینها را باید بصورت تدریجی و ذره ذره از بین برد یعنی تمام پول و امکاناتشون را گرفت و در آنصورت مثل یک دیوار پوسیده فرو خواهند ریخت. آمدن دمکراتها هم کمکی به رژیم نخواهد کرد و خود همین دمکراتها بودن که بدترین تحریمها را آوردن و فقط اوباما بود که کار را خراب کرد. دمکراتها هیچوقت خودشان را بخاطر یک رژیم پوسیده با عربستان و اعراب و اسرائیل در نمی اندازن. فقط عربستان صد میلیارد دلار قرارداد اسلحه بسته.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 14:08:29 توسط رضا ن.- از آلمان
کاربر آذر محترم خجالت نکش یکبار هم شده اعتراف کن که همه این فشارها چند جانبه روی رژیم ملاها با تحریم همان ترامپ و آمریکائی که از دید شما امپریالیست است و باید با او جنگید شروع شده یا نه؟ در حالیکه ما میگفتیم تحریم اقتصادی رژیم ضد مردمی و ضد ایرانی ملاها سیاستی درست است ( بدون جنگ و خونریزی ) یکسری از کمونیستهای ناآگاه و کمسواد به ما تهمت نوکری برای ارباب آمریکا را زدند و میزنند درحالیکه خوب میبینیم رژیم به چه فلاکتی افتاده و دارد از نظر اقتصادی روز به روز فلج تر میشود!همه این فشارهای روی رژیم را مدیون کی یا چی هستیم؟ از ترامپ با همه ضعفهایش برای رسیدن به هدف ما یعنی براندازی رژیم ملائی باید استفاده کرد و تا تنور داغ است نان را باید چسباند! وگرنه اگر در انتخابات بعدی دمکراتهای لعنتی برنده شوند تحریمها برداشته و رژیم دوباره دسترسی به میلیاردها دلار فروش نفت پیدا میکند و دوباره برنامه تروریستی اش را دنبال میکند.حالا افغانستان هم تهدید کرد اگر رژیم دست از حمایت طالبان برندارد مجاهدین خلق را بر علیه رژیم ملائی حمایت همگونه میکند!اسرائیل هم باید دست کوردهای کردستان ایران سلاحهای سنگین بدهد!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 10:58:12 توسط آذر
ج-ا، از هر سو تحت‌فشار است و بعبارت دیگر بسیار ضعیف شده است. در داخل، شرایط جدیدی در کشور بوجود آورده و بحران سیاسی را بمرحله بسیار حادی رسانده است. ج-ا، در سیاست خارجی نیز با مشکل و بحران روبروست. در عراق مردم این کشور خواهان قطع دستهای ج-ا، و پایان دادن به دخالتهای آن هستند. در یمن، سوریه و لبنان نیز ج-ا، با معضلات دیگری روبروست. ترور سلیمانی روحیه نیروهای نیابتی رژیم را تضعیف کرده و علاوه بر این بعید است که فرمانده کنونی سپاه قدس بسادگی بتواند جای سلیمانی را به لحاظ سیاسی و نظامی بگیرد. در لبنان عملکرد حزب‌الله مهمترین متحد و نیروی ج-ا، در منطقه مورد اعتراض مردم لبنان است و حتا در مناطق شیعه‌نشین اعتراضات علیه حزب‌الله شدید بوده است. برای قدرتهای بزرگ جهان آنچه که مهم است، تامین منافع آنها توسط همین ج-ا، است. علاوه براین، سرنگونی ج-ا، از دیدگاه آنها ممکن است بوضعیتی بیانجامد که تمام موازنه ها و معادله های منطقه‌‌ای را برهم بزند و اوضاع خاورمیانه را بحرانی تر کند. این نظام اما دیگر امکان بقا و ادامه حیات ندارد. سر تا پای آن را بحران فراگرفته است. باید برافتد و بزودی بر خواهد افتاد..
نوشته شده در تاريخ سی و يکم تير ۱۳۹۹ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 09:45:34 توسط رضا ن.- ار آلمان
جای تعجب نیست که نفوذ رژیم اسلامفاشیستی ملاها در منطقه کمتر میشود. ما که همیشه گفتیم تا زمانیکه این رژیم ضد ایرانی پول بادآورده نفت در دستش باشد میتواند در ایران و منطقه برای خودش مزدور و طرفدار بخرد. رژیم فقط با پول و ثروت مردم ایران میتوانست همه را برای اهداف شوم شیعه گستری خودش بخرد وقتیکه دید صدور انقلاب اسلامی کذائی اش از ارزشی برخوردار نیست که کسی رژیم فاسد را الگوی خودش قرار بده ناچارا به مزدورپروری با خریدن با پول بادآورده نفت مردم ایران روی آورد تا برای خودش مثلا قدرت در منطقه درست کند.حالا که بدنبال تحریمها جیب رژیم جنایتکار هرروز خالی میشود یواش یواش مجبور است عقب نشینی بکند چونکه دیگر دستمزد نوکرانش را نمیتواند بپردازد.امیدواریم مردم ایران یاد بگیرند که با فشار اقتصادی روی رژیم میشود آنرا به عقب نشاند که میبینیم و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم در داخل ایران را به فشار روی رژیم ملائی تبدیل کنند تا سرنگون شود.چونکه تا زمانیکه این رژیم باشد مردم مدام در تهدید جنگ و تحریم و ناآرامی و بی ثباتی اقتصادی و هزاران مصیبت و بدبختی دیگر را باید تحمل کنند تا خامنه ای ملعون بخودش ببالد.آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی