تاثیر طبقه تحصیلکرده شهرنشین بر لهجه بریتانیایی


پژوهش‌ها نشان می‌دهد که به دلیل افزایش شمار تحصیل‌کرده‌های شهرنشین، لهجه‌های شمال بریتانیا به یکدیگر نزدیک می‌شوند.

به گزارش ایندیپندنت، زبان‌شناسان دانشگاه منچستر شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد شمالی‌های طبقه متوسط که در مناطق شهری زندگی می‌کنند، به لهجه «انگلیسی عمومی منطقه شمال» صحبت می‌کنند.

تحلیل الگوهای گویشی از شهرهای بزرگ شمال انگلستان که با استفاده از دستگاه انجام گرفته است، نشان می‌دهد که تشخیص لهجه افرادی که از منچستر هستند، با اهالی لیدز و شفیلد دشوار است.

هنوز تفاوت‌هایی میان شهرها وجود دارد. لهجه لیورپولی‌ها و نیوکاسلی‌ها به‌ویژه بیشتر قابل تشخیص است. اما پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که نوع تفاوت لهجه‌ها تغییر کرده است.

برخی از ویژگی‌های سنتی گویش‌ها دیگر وجود ندارد، اما ویژگی‌های لهجه شمالی در تلفظ کوتاه حروف صدادار در کلماتی مانند glass و bath و تلفظ crux (مانند crooks) بارز است.

دکتر پاتریشیا استریچارزوک، یکی از پژوهشگران این پروژه، می‌گوید: «من اغلب جملاتی هم‌چون "من اهل لیورپول یا منچستر یا شفیلد هستم اما لهجه ندارم" را می‌شنوم. هرچند، شواهد طبقه‌بندی شده بسیار محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد انگلیسی عمومی منطقه شمال واقعا یک تنوع منسجم دارد. همین سوالی است که ما از خود می‌پرسیم.»

او می‌افزاید: «ممکن است این‌طور به ‌نظر برسد که لهجه‌های محلی در حال نابودی هستند. اما شاهد پدیدار شدن یک نوع لهجه جدید دیگر در میان افراد تحصیلکرده شهرنشین و اهل شمال هستیم.»

این پژوهشگر ادامه می‌دهد: «من فکر می‌کنم که اعتبار این لهجه افزایش یافته و اکنون افراد تمایل کمتری دارند که در دانشگاه یا در گفت‌وگو در مجامع عمومی، لهجه خود را از دست بدهند.»

او در پایان می‌گوید: «پرسش این‌جاست که آیا انگلیسی عمومی منطقه شمال برای کسانی که به آن لهجه صحبت نمی‌کنند هم ویژگی مشابهی دارد؛ آیا یک گویشگر این لهجه می‌تواند در لندن به عنوان یک استاندارد درنظرگرفته شود؟ من فکر نمی‌کنم ما هنوز به آن مرحله رسیده‌ باشیم، اما تغییر نگرش در شمال نخستین گام است.»
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 211076] [تاريخ انتشار: دوم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و سوم ژوئيه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی