فساد سیستماتیک در "مجلس انقلابی"


مصطفی میرسلیم نماینده اصولگرای تهران، پس از انصراف از نامزدی ریاست کمیسیون اصل نود، اعلام کرد که اسناد مربوط به رشوه ۶۵ میلیارد تومانی محمدباقر قالیباف را به دستگاه قضایی ارائه کرده است. بنا بر ادعای میرسلیم، محمدباقر قالیباف برای جلوگیری از تحقیق و تفحص از شهرداری در دوران مدیریت خود، ۶۵ میلیارد تومان رشوه به یکی از روسای کمیسیون‌ها پرداخت کرده است. او با انتقاد از نحوه انتخاب هیئت رئیسه فعلی مجلس، از اختلاف نظر عمیق خود با رئیس فعلی مجلس پرده برداشت و روش عملکرد آنها را مورد انتقاد قرار داد. او در ادامه افزود، علیرغم تلاشهای بسیار مجلس برای تحقیق و تفحص از نهادهای مختلف، اما تنها بخش کوچکی از این تلاش‌ها به ثمر می‌رسد.

ادعای میرسلیم که البته بحثی قدیمی است، باعث شد تا هواداران و تیم قالیباف در مجلس علیه این ادعا موضع بگیرند. محمدسعید احدیان، دستیار سیاسی و رسانه‌ای قالیباف با دفاع از رئیس خود، اقدام میرسلیم را محکوم کرد. این سخنان پس از آن مطرح شد که خبر شکایت متقابل قالیباف از میرسلیم در رسانه‌ها منتشر شد.

البته اینکه میرسلیم چرا در مقطع کنونی اقدام به افشای مدارک فساد قالیباف کرده، وابسته به شرایط سیاسی است. اما به هر روی این موضوع در اصل ماجرا تاثیری ندارد. شرایط به نحوی است که قوه قضائیه ناچار است که برای بررسی فساد قالیباف دادگاه تشکیل دهد. به جهت آنکه این شکایت توسط یکی از نمایندگان فعلی مجلس علیه رئیس آن نهاد مطرح شده، دست‌کم توقع افکار عمومی برگزاری یک دادگاه علنی است.

پرونده فساد محمدباقر قالیباف از مدتها پیش مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است. قالیباف یکی از نمادهایی است که نشان می‌دهد فساد در ساختار جمهوری اسلامی نهادینه شده و علیرغم وجود اسناد گوناگون در مورد آن، نهادهای بالادستی حکومت جلوی پیگیری آن را می‌گیرند. نخستین بار در سال ۹۵ اسناد جنجالی املاک نجومی توسط وبسایت معماری‌نیوز منتشر شد. اما دستگاه قضایی به جای بررسی و پیگیری این موضوع، سردبیر آن یعنی یاشار سلطانی را دستگیر کرد. به عبارت دیگر به جای آنکه متهم دستگیر شود، افشاگر را تحت فشار قرار دادند. بسیاری این کار را ناشی از نفوذ قالیباف دانستند. پس از این ماجرا پژوهشی در شهرداری تهران نشان داد که بیش از ۳۶ مورد دیگر فساد در این نهاد وجود دارد.

در ابتدای شکل‌گیری مجلس فعلی، بخش بزرگی از حامیان حکومت یا به اصطلاح طیف ارزشی، خواهان شفافیت و مبارزه با فساد در حکومت شدند. این موضوع در همین ابتدا با برخورد رهبر جمهوری اسلامی مواجه شد. خامنه‌ای در حمایتی آشکار، اجازه ادامه بررسی علیه صادق لاریجانی را نداد و او را فردی پاکدست خواند. از سوی دیگر پرونده قالیباف همچنان برای افکار عمومی لاینحل باقی مانده است. این ماجرا‌ها در کنار مورد جدیدی که اخیر صورت گرفته، فضا را بیش از پیش غبارآلود کرده است.

پس از آنکه مهرداد بذرپاش به ریاست دیوان محاسبات رسید، برخی از نمایندگان با اشاره به شرایط اولیه مورد نیاز برای این پست، بذرپاش را فاقد ۲۰ سال سابقه مورد نیاز برای تصدی آن دانستند. با این حال الهام اکبری عضو هیئت علمی دانشگاه مدرس با انتشار نامه‌ای به دفاع از بذرباش پرداخت.

بلافاصله افکار عمومی به این نامه واکنش نشان داد و آن را نوعی سندسازی و جعل دانست. بنا به اطلاعات موجود در روزنامه رسمی، موسسه‌ای که بذرپاش مدعی کار کردن در آن است، چند سال بعد از تاریخ این نامه تاسیس شده است. حتی با تغییر نام و عنوان، همچنان برای افکار عمومی پذیرفته شده نیست که فردی با ۲۰ سال سن و در حالی که هنوز دانشجوی جدید مقطع کارشناسی است، بتواند به ریاست یک پژوهشکده برسد.

البته فساد بذرپاش تنها به همین جا ختم نمی‌شود. فراکسیون شفافیت در مجلس قبل نام او را در لیست کسانی قرار داد که بدون آزمون و شرط معدل لازم، بورسیه دریافت کرده‌اند. در همین راستا جلیل محبی که به دلیل رفتارها و ادبیات غیرمتعارف خود، مورد شماتت بسیاری قراردارد، با انتشار نامه‌ای بذرپاش را محکوم کرد.

زیرا موسسه در گواهی که برای بذرپاش صادر کرده، تاریخ گذشته را منظور کرده است. حتی نامه فعلی مورد وثوق آقای محبی نیز بدون مهر و امضای رسمی است.

به هر روی باید توجه داشت که مجلسی که به ادعای طیف حامی حکومت قرار بود نماد پاکدستی و مبارزه با فساد باشد، خودش به جرثومه‌ای از فساد تبدیل شده است. از صدر تا ذیل این مجلس محل اتهام و انتقاد است. این در حالی است که هنوز مدت طولانی از رد اعتبارنامه تاجگردون به اتهام استفاده از رانت نگذشته است.

در نخستین سال تشکیل مجلس مورد وثوق رهبر جمهوری اسلامی که با تحریم حداکثری مردم مواجه بود و نماد طیف حاکم بر کشور است، فسادی گسترده عیان شده است. شاید بتوان این مجلس را مشتی نمونه خروار از شرایط حاکم بر کشور دانست.
امیر سلطان‌زاده روزنامه نگار/ ایندیپندنت فارسی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 211223] [تاريخ انتشار: ششم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۲۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ ششم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 13:09:54 توسط کارگر کمونیست
۲-پارلمان در کشورهایی که فعالیت سیاسی احزاب "آزاد" میباشند، مهم حفظ و تداوم منافع سرمایه های مالی میباشد.ارائه پاکتهای چند صد میلیارد یورویی و ۲۵۰۰ میلیارد دلاری در زمان های بحران اقتصادی و بروز کرونا توسط رژیمهای اروپایی و رژیم ترامپ به موسسات مالی امپریالیستی، بیانگر سیاست پارلمانهای اروپا و کنگره آمریکا میباشد. با اقتصاد گلوبالیزه، احزاب بورژوا رفرمیست حاضر در پارلمان، حرفی برای گفتن ندارند و موافق بیکارسازی های گسترده، فشارکار بر روی کارگران باقیمانده و انتقال کارخانه ها به سرزمینهای با نیروی کار ارزان قیمت از سوی سرمایه داران میباشند که همه اینها باعث فرسودگی، فقر و بیماری و مرگ زود رس کارگران چه در کشورهای متروپل و یا تحت سلطه میباشند. مسئله پایان دادن به غارتها و استثمار حاصل رنج کارگران، الغای نظام طبقاتی،حفظ طبیعت و اقلیم، الغای قوانین دینی و ضد کارگری و پایان دادن به انواع ستمها میباشد و پارلمان که حافظ منافع سرمایه داران مالی امپریالیستی میباشد، راهگشای پسا جمهوری اسلامی نمی باشد. تنها شرط پیروزی، اتحادکارگران و ستمکشان و انقلاب کمونیستی با رهبری حزب کمونیست انقلابی میباشد
نوشته شده در تاريخ ششم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 11:12:22 توسط کارگر کمونیست
۱- در نظامهای برده داری و فئودالی از پارلمان خبری نبود. شاه بود و وزیرش و تعدادی مشاور که تصمیم میگرفتند و قانون وضع میکردند. پس از انقلاب مشروطه و با تلاش و فداکاریهای آزادیخواهان، درایران نیز مثل انقلاب ۱۸۷۹ فرانسه، اولین پارلمان بورژوایی بنام مجلس شورای ملی در سال ۱۲۸۵ تشکیل شد و حتی تشکیل انجمنهای ایالتی ولایتی را که پارلمان خلقها بود در قانون اساسی گنجانده شد.اما با کودتای رضا قلدر در سال ۱۲۹۹ مجلس بیشتر به یک نهاد فرمایشی و تابع مستبد کودتاچی شد و از آن زمان تا به امروز، به استثنای دوران کوتاه نخست وزیری محمد مصدق، پارلمان نهاد سرسپرده میباشد و موظف به وضع قوانینی است که در درجه اول منافع مستبد حاکم هزار فامیل و پس از آنان منافع سرمایه داران و ملاکین را تضمین کند. نتیجه کارکرد چنین پارلمانی، دایره شوم غارت و چپاول حاصل رنج کارگران و دیگر اقشار خلق و گسترش فقر و فلاکت میباشد و همانطور که می بینیم، عکس العمل توده ها به این وضعیت غیر انسانی، با گسیل مزدوران مسلح و قتل عام، اعدام، زندان، شکنجه، تجاوز، تبعید، جریمه، عدم سرمایه گذاری و به عقب رانده شدن ملتهای تحت ستم و...پاسخ میگیرد.
نوشته شده در تاريخ پنجم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 09:49:20 توسط رضا ن.- از آلمان
توصیه به پیک ایران بجای مجلس انقلابی از کلمه ان قلابی استفاده شود! مجلسی که نمایندگانش به استناد سایت عصر ایران فقط با شرکت 15 درصد مردم ایران مهندسی و کانالیزه شده باشد اصلا مشروعیت تصمیم گیری برای کشور و مردم را ندارد. یک مشت اراذل و اوباش و چماقداران مطیع رهبر و سپاه در مجلس هستند برای چپاول و غارت کردن ایران.اینها نوچه های خامنه ای ملعون هستند فقط برای دکوراسیون نظام وگرنه در یک نظام دیکتاتوری اسلامی و فرمان از بالا اصلا مجلس کاره ای نیست.مفت بخورند و خوب بچابند تنها تخصصی است که دارند! اتفاقا شورای نگهبان ملا جنتی عمدا صلاحیت این نمایندگان قلابی را تایید کرد تا با نماینده شدن مجلس مصونیت قضائی پیدا کنند و تحت تقیب نباشند یا مورد تعقیب قرار نگیرند وگرنه قالیباف رئیس مجلس گند فسادش قبلا هم برای همه آشکار بود ولی مصلحت نظام فاسد اجازه نمیدهد چماقدار رژیم و خودی را به دست قاضی آنهم از نوع منصوری بسپارد. کشور و ثروتش را خوب بین خودشان تقسیم کردند با جای مهر نمازی که روی پیشانی سوزاندند تا مجوز کلاهبرداری و فساد کردن بگیرند.زیر ماسک خادمی و مسلمانی و نمایندگی سفره مجلس را رنگین یافتند!
نوشته شده در تاريخ پنجم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 09:39:34 توسط آذر
گستردگی فساد در هر کشور با میزان آزادیهای سیاسی رابطه مستقیم دارد. آزادی احزاب سیاسی، آزادی مطبوعات، وجود قوانین پیشگیرانه و مجازات‌گرانه و نهادهای نظارتی مستقل از جمله عواملی هستند که میتوانند در مهار فساد نقش مؤثری ایفا کنند. یعنی درست همان عوامل محدودکننده‌ای که در ایران وجود ندارند، اما عوامل تشدیدکننده مانند استبداد آن هم از نوع مذهبی، انحصاری بودن قدرت، دسترسی انحصاری به ثروت، زدوبندهای سیاسی و اقتصادی به وفور یافت میشود. نتیجه آن استکه در ج-ا، هر باند و دسته‌ای، از رهبر گرفته تا سران قوه مجریه و مجلس و قوه قضاییه و تمامی ارگانهای حکومتی و دولتی با دست باز و فراغ بال کامل و بی هراس از لزوم پاسخگویی، به چپاول و غارت ثروتی مشغول‌اند که ثمره دسترنج میلیون‌ها کارگر و زحمتکش است. تشت رسوایی رژیم در زمینه فساد سیستماتیک و فراگیر موجود در رژیم چنان از بام فروافتاده که انکارهای مکرر سران رژیم هیچ خریداری نزد مردم نمی‌یابند. توده‌های کارگر و زحمتکش، امروزه بیش از چهل سال، بیش از هر زمان دیگر دریافته‌اند فساد سیستماتیک ج-ا، مهارناپذیر و درمان‌ناپذیر است و راه مبارزه با آن سرنگونی ج-ا، است.
نوشته شده در تاريخ پنجم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 09:18:08 توسط انقلاب
سیدعلی خامنه ای ، این گربۀ عابد از تمام شاخک های اختاپوسی انجمن حجتیه در تمام ارکان حکومتب دفاع می کند. همانطوریکه از صادق لاریجانی دفاع کرد. و پر وندۀ طبری ساکت شد. قالیباف یکی از شاخک های اصلی و پیوسه به بیت رهبری و پسر خالۀ مجتبی خامنه ای است. رئیس باندی که در مورد افشاگری محمد علی نجفی ، از امنیتی ها برای ورود به منزلش و کشتن زن او در حمام خانه اش ابایی نداشت و سپس قتل را هم به گردن نجفی انداخت و پروندۀ دزدی های خود را محو کرد. این قدرن مافیایی تحت اوامر از انگلیس صادر شدۀ و ابلاغ آن توسط پدر خواندۀ انجمن انگلیسی صهیونیستی حجتیه " سید علی خامنه ای " انجام می شود. تمام تشکیلات قضایی در ایران برای پرده پوشی دزدی ها ی عظیم بیت رهبری توسط شاخک های اختاپوسی شکل گرفته و از طرفی با گرفتن باج سبیل و رشوه، قوه قضائیه، به نوعی مرگز تیغ زنی از مردم ایران تبدیل شده است. قوه مقننه و قضاییه مستقیم و قوه مجریه توسط حسام الدین آشنا دمشاور روحانی در دست بیت رهبری است. تنها راه نجات سرنگونی این نظام انگلیس توسط مردم ایران است. نه به آمریکای جهانخوار و نه به ملایان خونخوار
نوشته شده در تاريخ پنجم امرداد ۱۳۹۹ برابر با بيست و ششم ژوئيه ۲۰۲۰ ، 08:49:08 توسط لیلا
درود این کار برنامه ریزی شده اطلاعات است برای ماست مالی کردن و ایجاد فرصت برای براٸت قالی باف دلوش نباشید تنها و تنها مردم ایران باید دست بدست کارگران هفته تپه که بیش از چهل روز است در اعتصاب بسر میبرند داده و کار و بساط ننگین مزدوران ، دزدان ، غارتگران و .....عاملین فقر و فلاکت مردم را یکسره کنند کس نخارد پشت من مردم عزیز شریف ، بجان امده ، مغرور ، نجیب ، گرسنه بر پا . برپا ، تنها راه نهایی نجات ، قیام کنید و این رژیم و را بگور بسپرید ، دست حامیان و سرمایه داران بین المللی را از ایران کوتاه کنید این مهم فقط بعهده مردم و در توان توده های رنج و زحمت و کار است برپا گرسنه گان ، بر پا ستم کشانآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی